PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitlevering Basken leidt tot botsingen Verdachte aangehouden na onderzoek vingerafdrukken Reagan bepleit oplossing conflicten ARNHEM HERDACHT P n MRUS: ETA-LEDEN NAAR SPANJE Zoon Jan Jongbloed gedood door bliksem Schone benzine in 1986 goedkoopst GISCARD IS TERUG Onbestendig Ook vandaag nog onbetrouwbaar en buiig weer Er is daarbij nog steeds een kans op onioeer. Naar noordwest draaiende wind en toenemend lot krachtig. Maximum temperatuur 14 graden. 227e jaargang no. 225 faandag 24 september 1984 Wie wint de Snuffel van (i de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten.' Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand é».y* (Van onze correspondent Henk Daim ■ffHDEN iGPDi - Een woord van troost voor zich miskend voelende ffikomende schrijvers: het heeft de Britse schrijfster Jane Sommers ook heel moeite gekost haar eerste boek. „The diary of a good neighbour", yubliceerd'te krijgen. lj.van uitgevers stuurden haar het manuscript terug dat met zoveel zorg was :v<engesteld. Toen Jane Sommers tenslotte toch een uitgever gevonden had. trien van het boek, dat een jaar geleden werd uitgebracht, niet meer dan 0 exemplaren verkocht. laf was ook geen ivonder, want vrijioel geen enkele krant had aandacht aan Ul werlc geschonken. fles wees er op, dal de redactrice van de uitgeverij die het boek had iigebracht een beoordelingsfout had gemaakt. En dat tenvijl deze Philippa Harrison enthousiast had uitgeroepen: „Wat prima! Het lijkt wel wat op het werk van de jonge Doris Lessing." Gisteren kivam de waarheid aan het licht Jane Sommers is Doris Lessing. De schrijfster, die wordt gerekend lot de belangrijkste Britse auteurs van het moment, schreef het boek driejaar geleden en bood het onder een valse naam aan „om eens te kijken wat er zou gebeuren". Lessing's eigen uitgevers behoren tot de slachtoffers van de poets die zij gebakken heeft. Zij stuurden Sommers/Lessing het manuscript terug met opmerkingen erbij als „armzalig"en'„niet commercieel genoeg". The diary of a good neighbour" zal nu zeker vele malen herdrukt moeten worden. De boeken van de populaire Lessing halen normaliter oplagen van honderdduizenden Enkele van haar werken haalden een oplage van meer dan een half miljoen. Van onze correspondenti 'ARIJS-MADRID - Frankrijk zal binnen enkele dagen drie Spaanse Basken, die door de jistitie in hun land worden verdacht van moordaanslagen tegen leden van de Guardia Civil, litleveren aan de justitiële autoriteiten in Spanje. Vier andere Spaanse Basken, om wiens jitlevering eveneens was gevraagd door Madrid, zijn zondagmiddag door de Franse regering litgewezen naar de Afrikaanse staat Togo. flet is voor de eerste maal sinds de uitleveren. Sindsdien waren de Bas- Baskisehe politieke Spaanse burgeroorlog, dat Frankrijk ken in hongerstaking in de gevange- mede onder druk Spanjaarden uitlevert die in hun land nis van Fresnes bij Parijs. afdeling van de ETA, de Baskisehe listische bewind in mei 1981 verklaar- vluchtelingen zal worden overgegaan, (Scheidingsbeweging, behoren. de de toenmalige minister van bin- als deze in hun land verdacht zouden Vahet bekend worden van het Franse nenlandse zaken, Gaston Deferre, nog worden van ernstige misdrijven. Maar tosluit gooiden in San Sebastian dat hij de Spaans-Baskische politieke het heeft dus nog twee jaar geduurd - Spaans Baskenland), honderden jon- vluchtelingen op een lijn stelde met, en inmiddels tot vele diplomatieke svdemonstranten metstenen en ben- de Franse verzetsstrijders uit de botsingen tussen Madrid en Parijs mebommen naar de politie uit pro- Tweede Wereldoorlog. geleid - voordat Frankrijk dit voome- s'. tegen de uitlevering. Zij gooiden In november 1982 veranderde de men in daden omzette nnkelruiten in. beschadigden gepar- Franse houding ten aanzien van de Volgens de Franse regeringswoord- teerde auto's en riepen leuzen voor de I STA en tegen de regering. In heel Baskenland is de paraatheid van de politie verhoogd. de Frans-Baskische stad St. Jean te Luz kwam het zondagavond tot tolsingen tussen demonstranten en politie, die gebruik maakte van traan- as. De ongeveer 2000 demonstranten epen leuzen als „Mitterrand moorde- lar". In de plaats Ciboure hielden ïmonstranten twee treinen tegen op e lijn Parijs-Madrid. beslissing werd zondagmiddag in Panjs bekendgemaakt, nadat vrijdag- rond de strafkamer van het Franse tor van cassatie, een laatste beroep de zeven Basken had verworpen. Begin augustus al had het hof van .ppel in het Zuidfranse Pau beslist. 'it de regering het zevental mocht vluchtelingen. Madrid, waar inmiddels ook en socialistisch bewind i politieke misdrijven worden ver- De beslissing van Parijs betekent een de macht had overgenomen. acht duidelijke en scherpe koerswijziging. De Basken zouden tot de militaire Kort na het aantreden van het socia- De Franse regering bepaalde toen. dat er tot uitlevering van politieke Waterverdragen De Nederlandse ambassadeur m Belgie, de Van der Klaauw, heeft goede hoop dat beide landen op korte termijn een akkoord over de waterverdra gen zullen bereiken. (PAGINA 5) Vandalisme De VVD wil dat er een 'kracht dadig' halt ivordt toegeroepen aan het toenemende vandalis me en geweld. (PAGINA 3) /sport Variant Feyenoord probeert met suc ces een nieuwe variant, de meer behoudende speelwijze was goed voor een 5-1 zege tegen PEC Zwole Hoopvol (PAGINA S De vuurdoop in de eerste handbaldivisie van de EMM- heren is, ondanks de neder laag, toch hoopvol. (PAGINA 12) Slechte dag Een slechte dag van Ad Polak heeft de wielervereniging Theo Middelburg tijdens de club- kampioenschappen een plaats op het erepodium gekost. (PAGINA 16) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16. AMSTERDAM (ANP) - Erik Jongbloed is zondagmiddag in het Zieken huis Noord te Amsterdam overleden. Jongbloed, die doelman was bij de zondag-eersteklasser DWS. was even tevoren in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Tijdens de competitiewedstrijd bij Rood Wit A werd de 20-jarige Jongbloed, de zoon van de vroegere doelman van het Nederlands elftal, door de bliksem getroffen. Op het moment van de blikseminslag waren geen andere spelers in de buurt. Het spel ontwikkelde zich aan de andere kant van het op Sportpark De Weeren in Amsterdam-Noord gelegen veld De weersom standigheden lieten zich aanvankelijk niet al te ernstig (matige regenval) aanzien. De wedstrijd werd na het ongeval bij de stand 0-1 gestaakt. Jan Jongbloed <43i doelman bij Go Ahead Eagles, wordt bij aankomst bij het ziekenhuis Amsterdam Noord opgevangen door bestuursleden van de club DWS De zoon van Jongbloed, Erik is zondagmiddag tijdens de eerste klassewedstrijd tegen Rood Wit A, getroffen door de bliksem voerder Roland Dumas - tevens mi nister voor Europese zaken - is er een onderscheid gemaakt tussen drie Bas ken die worden verdacht rechtstreeks de moorden op de Spaanse politie mannen te hebben gepleegd en de vier anderen, die worden verdacht van medeplichtigheid. De drie die worden uitgeleverd, kunnen nog in beroep gaan bij de Raad van State in Parijs. Deze zal binnen enkele dagen uit spraak doen. Frankrijk heeft wel garanties geeist van de Spaanse regering over de berechting van de drie uit te leveren Basken. Zo zullen zij hun eigen verde digers mogen kiezen. Voorts zal het drietal rechtstreeks worden overgege ven aan de justitie en zal de Spaanse politie hen niet in voorarrest mogen nemen. Volgens Amnesty International wordt tijdens het voorarrest op de Spaanse politiebureaus veelvuldig gemarteld. „De Franse regering neemt deze be schuldigingen zeer ernstig", aldus Du mas. Het Spaanse ministerie van buiten landse zaken sprak gisteren van een 'zeer positief besluit'. Volgens Ma drid bevestigt het besluit de overeen gekomen gedragslijn tussen beide re geringen ter zake van terrorisme bestrijding. Koningin Beatrix en Prins Charles van Wales praten met een van de vele veteranen die zondag de herdenking van de Slag bij Arnhem bijwoonden. OOSTERBEEK (ANP) - In aanwezigheid van konin gin Beatrix, prins Claus en prins Charles van Wales is zondag op de Airborne-begraafplaats in Oosterbeek de Slag om Arnhem herdacht. Dat gebeurde tijdens een dienst op het kerkhof, waar 174" Britse en Poolse soldaten begraven liggen, die sneuvelden tijdens de negen dagen durende strijd om de Rijnbrug in Arn hem in september 1944. Op en rond de begraafplaats waren enkele duizenden belangstellenden aanwezig. De herdenkingsplechtig heid werd onder anderen bijgewoond door enkele honderden Britse en Poolse veteranen, nabestaanden van de gesneuvelden, de ambassadeurs van Engeland, Polen, de Verenigde Staten. België. Canada en Nieuw- Zeeland, minister De Ruiter van defensie en tal van Nederlandse en Britse militaire autoriteiten Ook de voormalig commandant van de Eerste Britse Airbornedivisie, generaal-majoor Roy Urquhart. was aanwezig, alsmede de voormalig commandant van de 4e parachutistenbrigade. Sir John Hackett. en gene raal-majoor John Frost, die met zijn bataljon ruim drie dagen lang wist stand te houden bij de Rijnbrug in Arnhem. De brug draagt sinds enkele jaren ook zijn naam. Ook zaterdag vonden in en om Arnhem herden kingsplechtigheden plaats. Ruim 30.000 mensen hebben zondagavond in Ooster beek het openluchtconcert bijgewoond, waarmee de Engelse zangeres Vera Lynn (67) de bijeenkomsten rond de 40-jarige herdenking van de Slag om Arnhem afsloot. Vera Lynn tijdens haar optreden voor de duizenden bij 'Hartenstein'. REGGIO EMILIA <AP> - Verbijsterd waren ze - de kunstkenners die zater dag uit Italiaanse kranten moesten vernemen dat het schilderij van Al- brecht Duerer, dat sinds een week pronkt op een tentoonstelling in het Noorditaliaanse Reggio Emilia, niet meer was dan een ingelijste kleuren foto van het meesterwerk. Nadat ontdekt werd dat de 'Madonna met kinhd' een perfect uitgevoerde fotografische afbeelding was, is het orgineel in allerijl uit de kelder ge haald. Professor Vittorio Sgarbi, één van de organisatoren van de tentoonstelling, bevestigde de verwisseling. „De foto is opgehangen in het kader van veilig heidsmaatregelen. die gebaseerd zijn op mij absoluut onbekende feiten", aldus Sgarbi. Hij ontdekte vrijdag avond dat het om een foto ging toen de Italiaanse televisie opnamen kwam maken in het tentoonstellings gebouw. In het licht van de televisie lampen bekeek Sgarbi de omlijsting nog een goed en ontdekte de kleuren foto. De plaatselijke autoriteiten wa ren niet van de verwisseling op de hoogte gesteld, zodat de vrees dat het schilderij gestolen zou zijn in eerste instantie de nodige paniek ontketen de. MAN UIT STEDE BROEC IN ARREST STEDE BROEC - De politie in het Noordhollandse Stede Broec heeft zondag na een grootscheeps vingerafdrukkenon- derzoek de 22-jarige R.J. de W. uit die plaats aangehouden in verband met de moord op de 32-jarige Emmy Tamis. De vingerafdrukken van de W. komen aanwijzingen het rechercheteam precies overeen met de afdrukken die daarvoor had is niet verteld, de recherche heeft aangetroffen bij Emmy Tamis werd 4 september met het lijk van de vrouw en op het messteken om het leven gebracht. Er raamkozijn van de woning van het waren geen sporen van braak. Een slachtoffer De W. die een groot deel buurtonderzoek leverde niets op. van de zondag is verhoord, had gister- Afgelopen donderdag werd besloten avond nog geen bekentenis afgelegd, tot het vingerafdrukkenonderzoek. Daarmee werd het grootste dactylo- De aangehouden man was een van de scopisch onderzoek aller tijden in 1500 inwoners van Stede Broec die al ons ]an(j een fejt. vrijwillig naar het politiebureau wa- ren gekomen om hun vingerafdruk af te geven. Ongeveer 5000 mannen tus- Zuid-Afrika De Zuidafnkaanse sen de 18 en 45 jaar souden bij het <>°uae, deI\ ?ndag ,de 2warte onderzoek worden betrokken. Direct woonstad Sebokeng. 50 kUometer ten na de aanhouding is de politie gestopt zu,dan van Johannesburg, vi,honderd - zwarten gearresteerd die een verbo- met het afnemen van vingerafdruk- f ken. Een woordvoerder van de politie den begrafenisplechtigheid bijwoon- verklaarde gisteravond „verdergaan den- 20 «officieel meegedeeld Vol- heeft geen zin. We hebben immers de Bens ooggetuigen gebruikte de politie vingerafdruk die we zochten" rubberkogels en traangas tegen de rouwenden. De politie liet al eerder weten dat de Het incident vond plaats kort na de moordenaar waarschijnlijk in Stede begrafenis van een 22-jarige man die Broec moest worden gezocht. Weike omkwam tijdens de recente onlusten. DF,N HAAG <GPD) - De schone, loodvrije benzine wordt in 1986 goedkoper dan andere benzine. Dit moet het gebruik van deze milieuvriendelijke brandstof aanmoe digen. De verplichting om de motor aan te passen voor loodvrije benzine - door het aanbrengen van een kataly sator - wordt niet eerder dan in 1989 van kracht. Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer) zei dit zondag voor de AVRO-radio. Aanvankelijk was de bedoeling dat in 1986 de loodvrije uenzme verplicht zou worden gesteld. Maar het heeft volgens de bewindsman geen zin deze maatregel te nemer, nu West Duitsland heeft besloten de verplichting uit te stellen tot 1989. In 1986 moet schone benzine aan de pomp te koop zijn voor mensen die vrijwillig de auto hebben laten aanpas sen. Nog dit najaar wil minister Winsemius wetsontwer pen indienen, waarmee door een verschuiving van accijn zen, loodvrije benzine een paar cent per liter goedkoper wordt en andere benzine wat duurder. WASHINGTON (GPD/RTR) - Presi dent Reagan wil meer Amerikaanse diplomatieke inspanningen bij het zoeken naar vreedzame oplossingen voor regionale conflicten. Hij streeft ook naar besprekingen met de Sow- jet-ünie op regeringsniveau, die kun nen leiden tot een topconferentie. Dit is het afgelopen weekeinde gebleken uit uitlatingen van hoge Amerikadn- se functionarissen in Washington. Reagan spreekt vandaag tot de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties. De Amerikaanse president zal in New York benadrukken dat zijn land wil samenwerken met de VN bij het vin den vreedzame oplossingen in het Midden-Oosten, zuidelijk Afrika. Cen- traal-Amerika. de Perzische Golf, Af ghanistan en Cambodja. Reagen zal er naar verwachting ook op aandrin gen dat Russen en Amerikanen hun onderhandelingen over vermindering van de kernbewapening hervatten. Een hoge functionaris in Washington onderstreepte dit weekeinde dat de president tegenover Sowjet-minister van buitenlandse zaken Andrei Gro- myko zal benadrukken dat de VS en de Sowjet-Unie hun samenwerking moeten verbreden. Gromyko zou zon dagavond een receptie bijwonen die Reagan gaf voor 300 internationale hoogwaardigheidsbekleders die zich voor de VN-vergadering in New York hebben verzameld. Een Amerikaanse functionaris ani- woorde op de vraag of de VS de zogeheten Start-besprekingen over strategische wapens en het INF-over- leg over middellange-afstandsraket- ten zouden willen loslaten als dat Moskou terug zou brengen aan de onderhandelingstafel 'Wij zullen in gaan op ieder alternatief idee en het ernstig in overweging nemen. Wij zijn niet getrouwd met een bepaalde lon- derhandelingsi-formule' Reagans opstelling zou vooral be doeld zijn om zijn democratische rivaal bij de presidentsverkiezingen, Walter Mondale, belangrijke punten van kritiek te ontnemen. Van onze correspondenti PARIJS - De conservatieve oud-president Valerie Gis- card d'Estaing heeft zondag zijn rentree gemaakt in de Franse politiek. Bij tussen tijdse verkiezingen in het dis trict Puy-de-Dome werd hij met het ongekende percenta ge van procent van de stem men gekozen in de Assemblée Nationale, de Franse Tweede Kamer. Het was 29 jaar geleden dat Giscard in hetzelfde kiesdis trict zijn debuut maakte in het Franse politieke leven, toen hij de vertegenwoordiging van de Auvergne in het nationale parlement overnam van zijn grootvader, toen 82 jaar oud. De overwinning van Giscard stond ditmaal - door afspraken bmnen de rechtse oppositie - bij voorbaat vast. De enige vraag was eigenlijk of zijn ze ven tegenstanders hem zou den kunnen dwingen tot een tweede ronde Het kwam zover niet. mede dankzij vooral de linkse kie zers die zondag massaal thuis bleven de opkomst was slechts 55 procent. 20 tot 25 procent beneden het normale peil Het Front Nationale van de ultra-rechtse Jean Marie La Pen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1