PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Doden bij aanslag op \fS-ambassade Beiroet Kans op akkoord in Rotterdam Weer verscherping aan Britse stakingsfront Westerse trimmers verstoren Moskou \ANVAL ISLAMITISCH COMMANDO Wraakactie kost leven twaalf Libanezen Massaal onderzoek moord ess s PvdA tegen andere wijze financiering bejaardenhuizen Sigaret duurder Regen tot zwaar bewolkt en enkele j ijen. Mogelijk met onweer en wind- Middagtemperatuur 15 gra- Wjtfi. Een krachtige af en toe harde cesten wind. j]q jaargang no. 223 [rijdag 21 september 1984 Wie wint de Snuffel van fjf de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. i)SKOU(RTR) - De Sowjet-autoriteiten hebben het trimmen in de straten van Trimmen mag dan ook alleen in parken en op de officiële sportterreinenaldus «jiou verboden en ambassades gelast hun personeel te beletten deel te de brief. aan trimlopen, zo is uit diplomatieke bron vernomen. De Russische autoriteiten storen zich vooral aan de ..maandagavond Bbekend geworden" dat tientallen buitenlanders in groepen deelnemen tnmloop". die een traditie is geworden voor westerse diplomaten, zakenlieden trimlopen door de stad, vaak tijdens het spitsuur, zo stond in een bnef van en journalisten. Vorige maand werd de vertegenwoordiger van een westerse ministerie van buitenlandse zaken aan de westerse vertegenwoordigingen, luchtvaartmaatschappij in Moskou aangehouden toen hij met een groepje de lijke activiteit „maakt inbreuk op het normale leven in de stad". Gorkistraat afrende, in het centrum, en kort door de politie vastgehouden. SEIROET (UPI-RTR-AFP) - Bij een zelfmoordaanslag met een vrachtwagen vol explosieven ■peen dépendance van de Amerikaanse ambassade in Oost-Beiroet zijn donderdag zeker 23 ynsen, onder wie twee Amerikanen, omgekomen. Gevreesd wordt echter dat het dodental al oplopen tot 40. De Amerikaanse ambassadeur, Reginald Bartholomew, behoort met nog 24 Imerikanen tot het zestigtal gewonden bij de aanslag op het vijf verdiepingen tellende iuw waarvan de voorgevel weggeslagen werd. itholomew werd licht gewond. Ook IfeBritse ambassadeur, David Miers, |sejuist een onderhoud had met zijn -ikaanse collega, werd licht ge- verantwoordelijkheid voor de aan- fegwerd, evenals bij twee vorige op rikaanse doelen in 17 maanden 1 opgeëist door de Islamitische id (heilige oorlog) organisatie die jj> laatste Amerikaan uit Libanon p verdrijven". Seadent Ronald Reagan heeft ge- ïd dat het wereldterrorisme verant- iröeliik is voor de aanslag. Hij in de vroege ochtend gewekt om op de hoogte te worden gesteld van het gebeurde. „Wij weten dat de over de wereld verspreide terroristische beweging het gemunt heeft op veel mensen, niet alleen onze eigen men sen, maar ook op die van andere landen. Wij kunnen echter niet ergens in een hol kruipen en ophouden te functioneren". Hij zei dat de aanvallers er niet in geslaagd waren tot op het ambassade terrein door te dringen. De wachten vuurden op het voertuig dat daarop buiten op straat explodeerde. Op 18 april vorig jaar werd een aan slag gepleegd op de Amerikaanse am bassade in het westelijke, islamitische deel van de hoofdstad, waarbij 63 mensen om het leven kwamen Op 23 oktober volgde een op de Amerikaan se marinebasis bij het vliegveld van Beiroet die 241 mensenlevens eiste. its kabinet ichter akkoord over Hongkong iVan onze correspondent) NUEN - De Britse regering heeft lerdag formeel haar goedkeuring ren aan het ontwerp-verdrag jassen Groot-Brittannië en China de toekomst van Hongkong. De van het verdrag zal volgende ï«k in Peking worden bekendge- uakt. Eet verdrag gaat over de vraag wat er secies met Hongkong zal gebeuren anafl997, Dan zal het Britse bewind fle kroonkolonie eindigen, en zal Eonekong weer Chinees grondgebied ïorden. LIENDEN (ANP) - De rijkspolitie in het Gel derse Lienden heeft don derdag op het nippertje een nephuwelijk voor komen. De bruidegom, een 58-jarige inwoner van Inge ren, en zijn aanstaande bruid, een 27-jarige, illegaal in ons verblijvende Marok kaanse, werden vlak voor de huwelijkscere monie aangehouden. De politie arresteerde het bruidspaar in spé op de stoep van het gemeente huis in Lienden. Volgens een politie woordvoerder heeft de man toegegeven dat het huwelijk alleen was be doeld. om de Marok kaanse vrouw aan de Nederlandse nationali teit te helpen. Er werd ingegrepen na een tip van de burgerlijke stand van de gemeente Lien den. De vrouw is in af wachting van haar uit zetting opgesloten. Op diezelfde datum kwamen 58 Fran se parachutisten om bij een aanslag op het Franse hoofdkwartier. Na de aanvallen op de Amerikaanse doelen en het daaropvolgende vertrek van de Amerikaanse mariniers van de inmiddels ontbonden multi-nationale macht werd besloten de missie uit veiligheidsoverwegingen naar het overwegend christelijke oostelijke stadsdeel over te brengen. De missie, die in juli geopend werd, was zo zwaar bewaakt dat zij de bijnaam „Fort Amerika" kreeg. De meeste slachtoffers zijn Libanezen die op de visum-afdeling op afhande ling wachtten. Onderzoekers schatten de explosieve lading op 500 kg. De aanval werd uitgevoerd door een grote stationwa gon met diplomatieke kentekenen. De auto was gestolen van het hoofd gebouw van de ambassade in West- Beiroet. De chauffeur stopte bij een betonnen barricade aan het begin van een 200 meter lange oprijlaan naar het ge bouw en toonde een persoonsbewijs aan de Libanese veiligheidswachten. Toen een wacht twijfelde aan de echt heid van het document schoot de chauffeur hem dood en reed hij met grote snelheid in de richting van het gebouw. Hij zigzagde tussen lage betonnen blokken en versnelde zijn vaart nog toen een hagel van kogels van andere veiligheidswachten werden afge vuurd. Daarop bracht hij zijn explo sieve lading op tien meter van de ingang tot ontploffing. Een van de vrijgelaten zeeleiden van het Amerikaanse bevoorradings schip 'Frieda K' wordt omhelsd doorzijn vrouw bij aankomst in de haven van Gamble in Alaska NOME. AhAEKA <UPD - VijJ Ameri kaanse zeelieden die door de Sow- jet-Unie waren gevangen genomen zijn donderdag onze tijd in interna tionaal water in de Benngzee ter hoogte van de kust van Siberië overgedragen aan officieren van de Amerikaanse kustwacht. De mannen maken het - voor zo ver bekend - goed. Ruim een week geleden werd het Amerikaanse bevoorradingsschip Frieda K." door de Russen geën terd omdat het in Russische territo riale wateren verzeild zou zijn ge raakt. Ook het geënterde schip van 120 ton is donderdag teruggegeven. De kapitein van de Frieda K. heeft verteld dat zijn schip is overmees terd door 15 Russische soldaten die met machinepistolen, geweren en messen bewapend waren. „Het was een zeer militaire operatie", zei hij. Het incident heeft geleid tot een officieel protest van Washington in Moskou, vooral omdat de Russen hun optreden van vorige week woensdag pas vrijdag ter kennis van de Verenigde Staten brachten en van de zeelieden werd geëist dat zij schriftelijk zouden erkennen dat zij Russisch territoriaal gebied wa ren binnengedrongen. Volgens een woordvoerder van het ministerie in Washington hebben de zeelieden een dergelijke verkla ring echter niet getekend. i Actualiteit Veronica, op weg naar de A- ttatus, stelt de start van een ogen actualiteitenrubriek op televisie nog even uit. (PAGINA 2) Arnhem 'Dank zij' de geallieerde ne derlaag bij Arnhem, is het wes ten van Nederland ontsnapt aan volledige inundatie door de Duitsers. (PAGINA 5) Fantastisch De Nederlandse Filmdagen nchten spots op regisseur Fons Rademakers, geen man van de middelmaat,.Ik verfilm alleen boeken die ik fantastisch vind". (PAGINA 9) Ligplaatsen De watersport in Zeeland krijgt de wind in de zeilen: er mogen 5.000 nieuwe ligplaat sen voor de pleziervaart wor den gecreeerd. (PAGINA 11) Syndroom Zonder Johan gaai het niet' een zwalkend Feyenoord gaat gebukt onder het 'Cruijff-syn- droom'. (PAGINA 19) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Varia: 7 Kunst, cultuur: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 ONDERBREKING KOLENTOEVOER LONDEN (DPA) - Aan het Britse stakingsfront tekent zich weer een Britse havenarbeiders, die ook tot verscherping van de situatie af. De leiding van de vakbond van transportar- deze vakbond behoren, was geèin- beiders, TGWU, heeft haar 1,5 miljoen leden donderdag aanbevolen de Britse digd. De oproep tot staking werd door elektrische centrales, fabrieken en gasinstallaties „uit te hongeren" door de veel havenarbeiders niet opgevolgd kolenvoorziening te verhinderen. Het besluit van de vakbondsleiding volgt op een bijeenkomst waarop over maatregelen tot solidariteit met de al ruim een half jaar stakende mijnwer kers werd gesproken. De leiding deel- BEIROET - Terwijl direct na de ontploffing de verwarring nog groot is wordt een gewonde medewerker van de Amerikaanse ambassade weggedragen. JERUZALEM (REUTER-UPI)- Soldaten van de christelij ke militie hebben donderdag twaalf burgers gedood in het Zuidlibanese dorp Sohmor, dat wordt bewoond door sjiitische moslems. Er zijn 23 gewonden. Medische ploe gen van het Israëlische leger behandelen de gewonden. Volgens een Israëlische zegsman gaat het om een wraak actie. Donderdag in de vroege ochtend werden vier leden van de christelijke militie gedood en zeven gewond bij een overval door guerrillastrijders in de buurt van het dorp. Een bewoner van het dorp overleed later in een Israëlisch ziekenhuis aan zijn verwondingen. In de buurt van het dorp waren ook Israëlische legereen heden gelegerd. De christelijke militie is de strijdmacht van wijlen majoor Haddad, die wordt gesteund door het Israëlische leger. De ongeveer 1500 man sterke militie patrouilleert in zuid-Libanon Israel hoopt dat de christe lijke militie na de terugtrekking van de eigen troepen uit zuid-Libanon enkele veiligheidstaken kan overnemen. STEDE BROEC (GPD) In de Noordhollandsé gemeente Stede Broec zijn donderdag de vingerafdrukken genomen van alle vijfduizend mannelij ke inwoners tussen de 18 en de 40 jaar. Reden voor dit zoge heten dactyloscopische on derzoek - het grootste ooit in Nederland gehouden - is de moord op de 32-jarige Emmy Tamis. Deze alleenwonende vrouw- werd in de nacht van 3 op 4 september in Grootebroek, in de gemeente Stede Broec, doodgestoken. Op de plaats van het misdrijf zijn wel vinge rafdrukken gevonden maar het onderzoek leverde tot nu toe niets op. Het feit dat de vermoorde vrouw kort. voor haar dood sprak over 'een jon geman' is de reden geweest alleen mannen tussen de 18 en de 40 jaar te vragen vingeraf drukken te laten maken. In de archieven kwamen de na de moord gevonden vingeraf drukken niet voor. Het was niet verplicht de afdrukken te laten maken, maar volgens de politie is iemand die na enige aandrang blijft weigeren wel 'verdacht'. Voor zover bekend had gisteravond laat nog nie mand geweigerd. 7 uur vertraagd De leider van de Kolenraad, Ian Mac- de mee dat Hj de richtlijnen, die ook gor' hae,t vfIBaim gegave" <iat tiidens de miinwerkersstakine van hlJ maandae de leiding van de over- zou overDren&en den te praten om het conflict van de De algemeen secretaris van de vak- mijnwerkers bij te leggen. bond. Moss Evans, zei dat geprobeerd moet worden kolen transporten van k I fYT-VllI0hf de Nationale Kolenraad NCB aan "uvm centrales, fabrieken en gasinstallaties te stoppen. Met betrekking tot fabrie ken zou het om een totale blokkade SCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht van kolenleveranties met inbegrip Amsterdam-Sydney (Australië) is van ingevoerde kolen gaan. donderdag bijna zeven uur vertraagd De beslissing van de vakbond van door een bommelding. Dit heeft een transportarbeiders is genomen nadat KLM-woordvoerder donderdag- enkele dagen eerder de staking van de avond bekend gemaakt. bejaarden in relatief „dure" bejaar dentehuizen de kans lopen op hoge eigen bijdragen als de subsidie in de exploitatiekosten tegenvalt. CDA en WD denken dat risico tf hebben afgedekt. Als er financiële gaten vallen zonder dat het bejaardentehuis daarover iets te verwijten valt zullen de regerings fracties hun verantwoordelijkheid voor de regeling serieus nemen. De minister van WVC zal het tekort dan moeten dekken. DEN HAAG (ANP) - Minister Brink man van WVC heeft geen onoverko melijk bezwaar tegen de nieuwe fi- nancieringsopzet van bejaardente huizen die VVD en CDA hebben neer gelegd in een wijzigingsvoorstel op de nieuwe wet bejaardenoorden. Dat bleek donderdagavond bij de voort zetting van de behandeling van het wetsontwerp, waarover komende week zal worden gestemd. De PvdA handhaaft zijn bezwaren tegen de nieuwe financieringsrege ling. onder meer wegens het risico dat ROTTERDAM (GPD) - Een akkoord in het Rotterdamse havenconflict lijkt in zicht. De werkgeversorgani satie SVZ en de Vervoersbonden FNV en CNV zijn elkaar gisteren, tijdens het overleg over de herplaatsing van werknemers van het bijna failliete bedrijf Rotterdam Terminal, heel dicht genaderd. De kans is groot dat vanmorgen, wanneer het gesprek wordt voorgezet, de twee partijen overeenstemming zullen bereiken. Na afloop van de besprekingen, waar over geen mededelingen werden ge daan, zei gespreksleider Molenaar van het Gemeentelijk Havenbedrijf na mens beide partijen geen aanleiding te zien waarom ze er vanmorgen niet uit zouden komen Het overleg werd gistermiddag op verzoek van de werkgeversorganisatie SVZ geschorst tot vanmorgen half tien om de achterban over enkele principiële punten te kunnen raadple gen. De Vervoersbond had de bespre kingen gisteravond willen afronden. Actieleider Voormeulen van de Ver voersbond zei dat hij met een aantal van de wijzigingsvoorstellen van de havenwerkgevers akkoord kan gaan. Over enkele andere voorstellen werd gisteravond binnen de Vervoersbond overlegd. Aan het begin van de besprekingen gistermorgen kregen de Vervoersbon den FNV en CNV het door de werkge vers aangepaste compromisvoorstel van minister De Koning, Vorige week woensdag verwierpen de havenwerk- gevers dit voorstel omdat er naar hun oordeel sprake was varveen koppeling tussen de problemen bij Rotterdam Terminal en de werkgelegenheid in de hele stukgoedsector in de haven In verband met het overleg waren er gisteren in de Rotterdamse haven geen verrassingsacties. Ook voor vandaag zijn er geen acties uitge schreven, „zo optimitisch zijn wij over de afloop van het gesprek", aldus een woordvoerder van de Ver voersbond FNV. Vanmiddag komen de actiecomités van de stukgoedwer- kers bij elkaar om de resultaten te bespreken. DEN HAAG (ANP) - Het voorstel de sigarettenprijs te verhogen maar de accijns te verlagen om de noodlijdende industrie in ons land enig soulaas te bieden kan rekenen op de steun van de Tweede Kamer. Dit bleek donderdag bij de be handeling van het wetsvoorste. van staatssecretaris Koning ifi nanciën) en minister Van Aar denne ieconomische zaken i. Als ook de Eerste Kamer er in slaagt het wetsontwerp tijdig te behan delen kan de regeling volgens plan per 1 oktober ingaan. Een pakje sigaretten van 26 stuks gaat dan met 15 cent om hoog en komt daarmee op 4,15 gulden. Van die vijftien cent hoeft alleen twee cent BTW te worden afgedragen (normaal ook accijns) en overige dertien cent komt ten goede aan de sigarettenhandel voor rentabili teitsverbetering De hele opera tie kost de schatkist niets

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1