Uitdieping Westerschelde moet aan eisen gekoppeld Achttien arrestaties en beslag op 30 mille Boersmageen reservering voor meer Borsselse kerncentrales SCHOOLTELEVISIE FILMDE IN GAPINGE fERKGROEP: TERUGDRINGEN VERONTREINIGING PZC/ provincie Veel belangstelling voor viering 75-jarig huwelijk INVAL CASINO KAPELLEBRUG Serie Tel en Taalverhaal INTERNATIONAAL SYMPOSIUM RENESSE: Havenschap investeert voor bijna 5,5 miljoen WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 21 (Van één onzer verslaggevers ANTWERPEN De Scheldewerkgroep, een samenwerkingsverband van Nederlandse en Belgische milieugroepen, vindt dat aan de uitdieping van de Westerschelde eisen moeten worden gekoppeld die terugdringing van de waterverontreiniging garanderen. Aan de verdieping tot 48 voet, een wens van België, mag bovendien pas dan worden begonnen als er een milieutechnische oplossing is gevonden voor de berging van de baggerspecie. Anders dan de Technische Schelde- commissie vindt de werkgroep dat jan de uitdieping van de Westerschel de grote bezwaren kleven. Waar de Scheldecommissie concludeert dat het werk kan worden uitgevoerd zon der belangrijke wijzigingen van het waterbeheer en zonder aantasting van de ecologische waarden, zegt de werkgroep dat verdieping het verlies van honderden hectares slik en schor tot gevolg zal hebben. Dat vindt zijn oorzaak in de toename van de stroom snelheid die ontstaat bij verdieping. De waterkwaliteit van de Wester schelde staat centraal op het sympo sium dat de Scheldewerkgroep (be staande uit Benegrom, de werkgroep Wateren de Westerscheldewerkgroep) op zaterdag 6 oktober organiseert in Den Dullaert in Hulst. Belangrijke presentatie daar is de bekendmaking van de resultaten van het zogenaam de Fliessende Welle-onderzoek, dat MTV'69 succesvol op drumbandfestival in Amsterdam MIDDELBURG Het tamboer- en trompetterkorps, het majoretten- korps en de Bright Stars van de Middelburgse Turnvereniging '69 j (MTV) hebben zaterdag met succes deelgenomen aan een drumbandfesti val in Amsterdam. Vooral de Bright Stars waren succesvol en keerden met een eerste prijs naar Middelburg te rug. De majoretten behaalden een tweede prijs en het trompetterkorps mocht een derde prijs mee naar huis nemen. Vier van de deelnemende korpsen, waaronder MTV, waren uitgenodigd vooreen mars door Amsterdam. MTV had deze vererende uitnodiging te danken aan het 15-jarig bestaan van deze Middelburgse vereniging. De Bright Stars boekten hun succes onder leiding van Aletta Griep, de majorettes werden aangevoerd door Micaela Back en Fien Beekman leid de het trompetterkorps. Ontmoetingsdag zondagsscholen in Goes GOES - De Nederlandsche Zondags school Vereeniging (NZV) houdt za terdag 22 september in het hervormd centrum 'De Hoogte' in Goes een ontmoetingsdag voor jeugd-kerklei- ders. Tevens wordt er die dag een expositie getoond van kerstmate riaal. Het thema van de ontmoetingsdag is 'Vernieuwing van de eredienst'. Hierin wordt de problematiek aan de orde gesteld van een verschil in vormge ving van diensten in de kerk en in de zondagsschool. Tevens meent de NZV dat de jeugd in de kerkelijke gemeen te te weinig aandacht krijgt. De ont moetingsdag begint om tien uur. De expositie is te bezichtigen tussen 10.30 en 11.30 uur. Roosevelt-expositie twee weken in Grote Kerk Veere VEEREIn de Grote Kerk in Veere is van vandaag tot en met 30 septem ber een extraatje te zien; De Roosc- velt-tentoonstelling. Deze expositie kon worden ingericht doordat de tentoonstelling over het verzet en de bevrijding 1933-19NU, die de hele zomer in de Grote Kerk te bezichti- was, twee weken eerder naar Brouwershaven is gegaan, in het ka der van de herdenking van bevrij ding. Deze tentoonstelling over Roo sevelt was, in juni te zien in de Kloostergangen van de Abdij in Mid delburg. Deze expositie geeft een beeld van het leven en werken van de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt 0882-1945). De tentoonstelling sluit goed aan op het bevrijdings- en ver- zetsthema. Zoals wellicht bekend, is er een binding tussen Roosevelt en Zeeland, want de familie is afkomstig van Tholen. In Amerika is er een Roosevelt-foundation gesticht, die aan de Zeeuwse bibliotheek een stu diecentrum heeft geschonken, wat het enige centrum in Europa is waar men publikaties voorhanden heeft over het leven en werken van deze president. Roosevelt is in 1945, voor het einde van de tweede wereldoorlog plotse ling overleden en heeft zijn idealen niet verder uit mogen dragen. Hij stelde zich een volkerenorganisatie voor, waarin de macht zou liggen bij vier mogendheden (USA; Groot Brit se; USSR; en China). Daarnaast boopte hij via de vier vrijheden van spreken, godsdienst, vrees en gebrek oen richtlijn te hebben voor een bete- toekomst, waarin vrede en sociale rechtvaardigheid zouden heersen. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 uur en 17.00 uur en op zondag lussen 14.00 uur en 17.00 uur. Fancy-fair Sluisse peuterspeelzaal SLUIS - De stichting peuterspeelzaal 'Pinokkio' in Sluis houdt zaterdag een fancy-fair. Er worden verschillende spelletjes gedaan, er is een rad van avontuur en er kunnen pannekoeken worden gebakken. De fancy-fair is van 10 tot 16 uur. het Internationaal Water Tribunaal in augustus vorig jaar op de Schelde uitvoerde. Daarbij werden vanaf de Rupelmonding tot aan Vlissingen bij vrijwel alle bedrijven water- en slib- monsters genomen. De Scheldewerkgroep vindt dat aan F.F. Voerman hoofd gezinsverzorging de Bevelanden GOES De protestants interkerkelij ke stichting voor maatschappelijke dienstverlening in Zujd- en Noord- Beveland in Goes heeft de heer F. F. Voerman benoemd tot leidinggeven de in de gezinsverzorging bij de stich ting. Hij zal in het bijzonder worden belast met het uitvoeren van de cen trale intake. Per 1 oktober begint Voerman met zijn werk voor de stich ting. de waterverontreiniging van de (Wes- terlSchelde te weinig aandacht wordt besteed. Woordvoerder Jan de Vries dinsdag op een persconferentie in Antwerpen: „Overheden en indus trieën voeren steeds een ver-van-m'n- bedshow op. Nederland wijst met de beschuldigende vinger naar België, dat weer naar Frankrijk beschuldigin gen uit. De waterkwaliteit van de Schelde is een probleem van beide landen...". Juridische acties Hij zegt dat de Scheldewerkgroep via politieke druk wil bereiken dat er maatregelen worden genomen om de waterkwaliteit van de Westerschelde te verbeteren. Als dat niet tot resul taten leidt, overweegt de werkgroep ook juridische acties. „Het is zeer opvallend hoe groot het gebrek aan informatie is, óók bij de overheden". En: „In Belgisch Vlaan deren heeft het beleid tien jaar stilge staan Het is pas met het waterzuive ringsprogramma van minister Lens- sens weer op gang gekomen. In Neder land constateren we een stagnerende aanleg van de waterzuiveringsinstal laties. Bovendien is er tussen Neder land en Belgie geen enkel verdrag dat direct op de watervervuiling betrek king heeft". Inleiders op het Scheldesymposium in Hulst zijn ir. J. van der Sluis (onderzoekscoördinator bij het Water Tribunaal), dr. G. Beeftink (Delta In stituut voor Hydrobiologisch Onder zoek in Yerseke), dr. A. J Baars (Diergeneeskundig Instituut Lely stad). In de middaguren is er een forum onder voorzitterschap van C. van Waterschoot, voor de PPR-lid van provinciale staten. In dat forum heb ben zitting: ir. D. Tromp van het ministerie van verkeer en waterstaat. J Tegenbos van het ministerie van Leefmilieu Vlaanderen en H van Lambalgen van de Kamer van Koop handel in Temeuzen. KOUDEKERKE - In aanwezigheid van talrijke familieleden, autoriteiten en andere belangstellenden vierde het echtpaar Koppejan-Adamse uit Arne- muiden dinsdag zijn 75-jarig huwelijksfeest in het verpleegtehuis Der Boede in Koudekerke. „Een unieke gebeurtenis", zei algemeen-directeur M. L. Aimekinders van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, die dit nog nooit eerder in zijn 35-jarige loopbaan heeft meegemaakt. Ook commissaris der koningin dr C. Boertien, die met zijn echtgenote aanwezig was om het echtpaar te feliciteren, zei zich niet te kunnen herinneren ooit eerder van een 75-jarig huwelijk in Zeeland te hebben vernomen. Ruim honderd belangstellenden wa ren naar de receptie in het Koetshuis op het terrein van de verpleeginrich ting gekomen om het echtpaar Kop- pejari hun gelukwensen aan te bieden. Onder hen bevonden zich ook de burgemeesters S. Francke van Valke- nisse en M. M. Markusse van Arne- muiden, waar zij tot 1982 hebben gewoond. De heer Koppejan is inmid dels 96 jaar en zijn echtgenote 99 jaar oud. De heer Koppejan heeft tot zijn achtenzestigste gewerkt als visser, terwijl zfjn vrouw tot haar vierenzes tigste met vis heeft geleurd. Vele aanwezigen braken zich overi gens tijdens de receptie het hoofd over de vraag, welk edel metaal of gesteente bij een 75-jarig huwelijk hoort. Niemand kon het antwoord daarop vinden. Een 75-jarig huwelijk komt namelijk zo zeiden voor, dat men blijkbaar daar nooit eerder bij stil heeft gestaan. Dat geldt overi gens niet alleen voor huwelijken, maar ook voor jubilea. Verder dan 70 jaar (platina) reikt de Nederlandse taalschat namelijk niet. Orgelconcert in katholieke kerk van Sas van Gent SAS VAN GENT In de rooms- katholieke kerk in Sas van Gent wordt zondag 30 september een or gelconcert gegeven. De Terneuzense organist Arie Karreman verleent me dewerking aan deze uitvoering. Toen vorig jaar in september het kerkorgel van de rooms-katholieke kerk met een feestelijk concert in gebruik werd genomen, nadat het achttien jaar had gezwegen, werd het plan geopperd om te proberen ieder jaar een concert te houden. Besloten werd er een muzikaal uur van te maken zoals het ook in Frankrijk en Duits land gebruikelijk is. Het programma valt uiteen in twee delen: het eerste deel is orgelmuziek met onder andere werken van Bach en Rüppe, een pas herontdekt Neder lands componist uit de achttiende eeuw. Bij het orgel zingt het koor verder een Magnificat van Stanford. Het tweede gedeelte wordt beneden in de kerk uitgevoerd. Het koor zal dan zingen het Te Deum van Mozart, de cantate 'Wer nur den lieben Gott lasst walten' van Mendelssohn. De mede werkenden zijn Arie Karreman op het orgel en koordirectie, Ingrid van Ree. sopraan, Kees van Nieuwenhuizen. bas, Rolf Wolfensberger clavecimbel en orgel en het kamerkoor 'Vocaiitas'. Het concert begint om 15.00 uur VLISSINGEN - Het bergings- en transportbedrijf Van den Akker bv is dinsdag de hele dag bezig geweest met het bergen van het gezonken afmeerponton in de buitenhaven van Vlissingen. Het ponton zonk het vorig weekeinde, nadat het tijdens een storm vol was gelopen met water. De drijvende bok 'Simson', de bergingsvaartuigen "Jacomina, 'Zeearend' en 'Bruin- visch' en de sleepboot 'Evertsen' namen deel aan de berging. Alvorens met het ophijsen kon worden begon nen, moest eerst een grote hoeveelheid steen, blubber en water uil het ponton worden verwijderd. In de middaguren kon de bok 'Simson' het afmeerponton boven water hijsen. De rest van de middag werd besteed om het ponton drijvend te krijgen. De eigenaar van het ponton - een aannemingsbedrijf - zal het naar de Sloehaven laten verslepen voor nadere inspectie. HULST Bij de inval maandagavond in het café-restaurant 'Thermidor' in Kapellebrug, waar het illegale Golden Ten- spel werd gespeeld, heeft de rijkspolitie zo'n 30.000 gulden aan contanten en voor enkele tienduizenden guldens aan speelmateriaal in beslag genomen. Tijdens de inval zijn in totaal achttien mensen aangehouden: tien spelers, onder wie acht Belgen en de Temeu- zenaars W H. (42) en M. de G. (30). vijf croupiers, één barjuffrouw, organisa tor G. G. de S. (33) uit Regenburg, De politie doet regelmatig invallen in illegale casino's in Kapellebrug. Exploitanten lijken zich daar weinig van aan te trekken. In de afgelopen jaren is het nog niet gelukt het Gol den Ten-spel uit het grensdorp weg te krijgen. Cursus oud-schrift archiefdienst Goes GOES De gemeentelijke archief dienst van Goes houdt in samenwer- king met de Zeeuwse volksuniversi teit een cursus oud-schrift vanaf dins dag van 19.00 tot 21.00 uur. Omtrent deze cursus, die voor beginners en gevorderden is bestemd, kunnen in lichtingen worden mgewonnen bij de gemeentelijke archiefdienst. Voorts zal de archiefdienst vanaf 4 oktober op koopavonden van 19.00 tot 21.00 uur geopend zijn. Het is dan wederom mogelijk om gebruik te maken van de 'verzamelingen en de archieven, Duitsland, de bouleur en eigenaar M. V. (52) van het café-restaurant. Allen zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld Het is de tweede keer dit jaar dat in 'Thermidor' een inval is gedaan. De eerste keer. 21 januari, werd in een achterzaal het balletje geworpen. Maandagavond speelden de aanwezi gen openlijk in café zelf. Het illegale casino zou volgens de verklaring sinds 9 augustus weer geopend zijn. Dage lijks konden belangstellenden een gokje wagen van 7 tot 18 uur. Overigens is over het Golden Ten-spel nog een flinke discussie aan de gang in Nederland. De exploitanten be schouwen het als een behendigheids spel, terwijl justitie en politie in Zee land van mening zijn dat het om een kansspel gaat. hetgeen het spel dan weer voor de wet strafbaar maakt ingevolge de wet op de kansspelen. 'Koffie met...' bij Wereldwinkel in Middelburg MIDDELBURG - 'Koffie met...' is een nieuwe activiteit van de Wereldwin kel in het pand Dam 47 in Middel burg. Deze thema-bijeenkomsten worden elke derde donderdag van de maand gehouden. Tijdens de eerste, donderdag 20 sep tember. spreekt John de Rij van SOS Wereldhandel. Hij gaat in op 'ons kopje koffie en de wereldhandel' Dit gebeurt in het kader van het 25-jarig bestaan van SOS Wereldhandel. De bijeenkomst begint om kwart voor tien. De Rijs toespraak begint om tien uur en duurt tot ongeveer half elf. Oplevering laatste woningen Bruinisse BRUINISSE Vrijdag 28 september worden in Bruinisse de laatste zeven van in totaal twintig in opdracht van de christelijke woningbouwvereni ging Schouwen-Duiveland gebouwde nieuwe woningen opgeleverd. Naar aanleiding daarvan houdt het bestuur die dag een bijeenkomst. Deze vindt plaats in het Pannekoekhuisje aan de Oudestraat en begint om 10.30 uur. Het echtpaar Koppejan-Adamse geflankeerd door de heer en mevrouw Boertien. GAPINGE - Een ploeg van de NOS-schooltele- visie en de Nederlandse Onderwijstelevisie (NOT) heeft dinsdag in het Walcherse dorpje Gapinge opnamen ge maakt voor de vijfdeli ge televisieserie 'Tel en Taalverhaal'. De serie is bestemd voor de leer lingen van de eerste klas basisschool. Volgens Ineke Frederiks van de NOT is de serie bedoeld om kinderen op een speelse manier be kend te maken met een voudige taal- en reken- begrippen „De serie zelf draait om twee clowns, Enrico (gespeeld door Hendrik de Vries) en Ko- ko (Herman Kortekaas- i,die een groepsfoto in handen krijgen waarop hun speelkameraadsjes en klasgenootjes van vroeger staan In de vijf afleveringen gaan ze op zoek naar die kinderen uit hun jeugd en daarbij beleven ze allerlei avon turen". Er wordt op nog meer Zeeuwse lokaties ge filmd zoals bijvoorbeeld in Middelburg en Rit- them. De opnames du ren tot november. Het eerste deel van het 'Tel en Taalverhaal' wordt uitgezonden op 14 ja nuari om tien uur 's mor gens. De laatste afleve ring is te zien op 25 maart. Ieder deel duurt twintig minuten. RENESSE „Hoe rekbaar is het milieu ten opzichte van menselijk handelen?". Die vraag legde gedepu teerde mr. J. P. Boersma dinsdag voor aan ongeveer zeventig Westeu- ropese en Amerikaanse wetenschap pers. Hij opende in motel 'De Zeeuw se Stromen' in Renesse het interna tionale symposium over het gedrag van radio-actieve deeltjes in rivier mondingen. Het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerse ke en de Europese Commissie teken den voor de organisatie van het we tenschappelijk seminar, dat tot en met vrijdag duurt. Boersma herinnerde het gezelschap aan de brede maatschappelijke dis cussie. waaruit is gebleken dat een meerderheid van de Nederlanders niet meer kerncentrales wil. „U zult begrijpen dat Zeeland de rijksover heid, die onderzoek verricht naar lo caties voor nieuwe kerncentrales, met veel belangstelling gadeslaat", maak te Boersma kenbaar. Hij vestigde de aandacht op het besluit van de pro vinciale staten waarin zij zich heeft uitgesproken tegen uitbreiding van het nucleair vermogen. „In de ruimte lijke plannen is er", aldus Boersma, „dan ook geen reservering voor meer dan één Borsselse kerncentrale ge daan". Over de lozing van radio-actieve stof fen gaf hij aan dat de kerncentrale ruimschoots binnen de gestelde nor men blijft. „Binnen een straal van 15 kilometer, gerekend vanaf het terrein Borssele, zijn stralingsmeters opge steld. Geconstateerd is dat het niveau van de nulfase, bepaald voor de inbe- drijfstelling van de centrale, niet is verhoogd", zei de gedeputeerde. Hij wenste niet geheel zijn handen in onschuld te wassen. Een onderzoek van het Delta Instituut over de perio de 1979 tot 1984 heeft, zoals gemeld, uitgewezen dat er sprake is van een geringe verhoogde activiteit in de delta van Zuidwest-Nederland door de opwerkingsfabrieken in het Franse La Hague en het Engelse Sellafield (Windscaiei. „Indirect is er een relatie tussen Cap de la Hague en Borssele. want de splijtstofstaven van de PZEM-centrale gaan daar naartoe", stelde Boersma. De zeventig naar Renesse gekomen wetenschappers brengen tijdens het symposium resultaten van onderzoe ken naar chemische en biologische reacties van radio-actieve stoffen met de natuurlijke omgeving in ri viermondingen naar voren. Veel onderzoek is hier, zo deelt de Brit A. Preston in zijn inleiding mee. nog niet na^r gedaan. Met name de ver menging van het met zware metalen en giftige stoffen vervuilde zoete ri vierwater met brak en/of zout water in riviermondingen is weinig bestu deerd Preston noemde de vraag of het nvierestuarium een bron dan wel gootsteen is van watervervuiling één van de belangrijkste op het gebied van het huidige vervuilingsvraagstuk „En dat gaat verder dan alleen radio activiteit". stelde de Brit. Twee hoofdrédenen gaf Preston voor de bijeenkomst in de kop van Schou wen aan. In de eerste plaats is de verwerving van kennis over het ge drag van radio-actieve deeltjes in ri viermondingen noodzakelijk om een idee te krijgen van de huidige en mogelijk ook toekomstige blootstel ling aan straling De werking van deeltjes met een eeuwenlange levens duur maakt onder meer een weten schappelijke blik in de toekomst nut tig. Verder achtte de inleider het sympo siumthema bestudering waard om licht te kunnen werpen op de mecha nismen die ten grondslag liggen aan vervoer en gedrag van natuurlijke en door mensen gemaakte stoffen. Met name in ingewikkelde en sterk ver anderende gebieden als riviermon dingen is, aldus Preston, het vermen gingsproces moeilijk in kaart te brengen. TERNEUZEN - Het havenschap Temeuzen wil in het volgend jaar drie belangrijke investerin gen doen, waarmee in totaal bijna vijf en een half miljoen gulden gemoeid is. Dat blijkt uit de begroting voor 1985. Het gaat om de aanleg van een kadewand aan de westzijde van de Zuiderkanaalhaven, waarmee een uitgave van 3,2 miljoen gul den gemoeid is; een onderzoek naar de mogelijkheden voor een nieuwe Scheldehaven, wat f 350.000,- kost en verlenging van de Zevenaarhaven, waarvoor een bedrag van f 1.875.000,- is opgenomen in de begroting. In de begroting is ervan uitgegaan, dat hel rijk van de investerin gen f 3.280.000.- bekostigd en de provincie Zeeland een ton. De begroting van het haven schap sluit met een post voor onvoorziene uitgaven van vier ton. Er is uitgegaan van een iets dalend rentepeil, een toenemen de groei van de goederenomzet in de Braakmanhaven, een rede lijke gronduitgifle en een gerin ge toename van de onderhouds kosten van de eigendommen van het havenschap. De begroting komt aan de orde in een vergadering van de raad van bestuur, die op 1 oktober om kwart over tien in het kantoor van het havenschap wordt ge houden Dan worden ook voor stellen besproken voor het opne men van geldleningen in 1985 en verhoging van haven- en kade- gelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 39