PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet: herstel komt sneller dan verwacht 7.9% Politie doodt mijnwerkers Unieke ruilhart ontmoeting ie MEER KOOPKRACHT VOOR WERKNEMERS BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE BOTSINGEN ZUID-AFRIKA BENZINE EN DIESEL DONDERDAG DUURDER Wat hebben de omroepen deze winter voor u op het programma? Meer bewolking toenemende bewolking maar geen regen van betekenis In de namiddag opklaringen. Zwak ke tot matige wind uit het westen, vanmiddag circa 17 graden. llle jaargang no. 221 Woensdag 19 september 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaat een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintie dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand DEN HAAG (ANP) - Prinsjesdag 1984 is dinsdag zonder noe menswaardige inciden ten verlopen. De tocht, die voor het eerst in jaren weer begon en eindigde bij paleis Noordeinde, kwam geen moment in gevaar. De Haagse politie moest even sussend optreden, toen een groep op het Lange Voorhout gepos teerde demonstranten werd belaagd door ver ontwaardigde Oranjege- zinden. De demonstran ten hadden oranje span doeken ontrold, met teksten tegen kerncen trales en kernwapens. Eerder op de morgen hield de politie vier ac tievoerders voor de vre de met borden buiten het stadscentrum tegen, omdat zij geen vergun ning hadden om te de monstreren. De actie voerders op het Voor hout werd ter plekke een demonstratiever gunning verleend, aldus de politie. De politie nam dinsdag middag uit voorzorg twee mensen mee naar het bureau, een 21-jarige jongen en een 20-jang meisje uit Den Haag. Het tweetal was gewa pend met een busje ver dedigingsspray. een ver boden wapen. Het busje werd in beslag genomen, de arrestanten werden na enige tijd weer naar huis gezonden. Op het Binnenhof werd de vorstin onder ande ren toegejuicht door ne gentig veteranen van de 101ste luchtlandingsdi visie van het Ameri kaanse leger. Na terugkeer op het pa leis Noordeinde ver schenen koningin en prins, in gezelschap van prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven op het balkon om de toejui chingen van het publiek in ontvangst te nemen. "g mn po; bij Is winst lUSSQC 3 ho 2 - C. (HG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Veel Nederlanders zullen in 1985 hun netto inkomen zien stijgen. Ontvangers van hogere uitkeringen echter moeten rekenen op een nieuwe achteruitgang, net als de groep van de 'echte minima'. Een uitzondering vormen de echte minima die al eerder een aanvullende uitkering kregen. V oor de ambtenaren en vergelijkbare groepen blijft het netto loon ongeveer gelijk. De kabinetsplannen, neergelegd in de ties WD en CDA kunnen zich in grote Uit de plannen van het kabinet voor gisteren aangeboden miljoenennota, lijnen met de plannen vinden. De volgend jaar blijkt verder dat vooral zijn inmiddels al door de PvdA-fractie kritiek van deze coalitiegenoten richt de werkenden zullen profiteren van in de Tweede Kamer afgewezen. Be- zich meer op onderdelen van het het economische herstel, dat zich langrijkste bezwaar is volgens de so- voorgestelde kabinetsbeleid. volgens minister Ruding (financiën) dalisten dat het kabinetsbeleid leidt tot verdere scheefgroei in de inko mensontwikkeling. De regeringsfrac- Hereniging De Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken willen in 1986 'in staat van hereni ging' zijn. (PAGINA 3). Gooien Afghaanse meisjes en vrouwen zijn om het leven gekomen, nadat zij door Russische sol daten uit een helikopter waren gegooid. (PAGINA 5). Schulden Door de opleving van de eco nomie vormt de internationale schuldencrisis geen acuut pro bleem meer. (PAGINA 7). Kerncentrale De komst van een tweede kerncentrale naar Borssele blijft een reële mogelijkheid. (PAGINA 17). Terugploegen Vakbekwame langdurige werklozen die in het kader van de terugploegregeling kunnen worden ingezet, zijn nauwe lijks te vinden. (PAGINA 19). Eisen De uitdieping van de V/ester- schelde tot 48 voet een wens van Belgie moet aan strenge eisen worden gekoppeld. (PAGINA 21). Schelden De Ajax-aanhang heeft 'zijn' spelers bespuiod en uitge scholden na de ivanprestatie in het Europa Cup Ill-duel tegen het Luxemburgse Red Boys Differdange 10-01 (PAGINA 29). Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 17, 19, 21, 23 en 27 Sport: 28 en 29 miljoenennota 10,11,12,13,14,15,24 en 25 SAVONA (AP) De Amerikaanse ballon vaarder kolonel-vlieger b.d. Joe Kittinger (56) heeft dinsdag als eerste een soloballonvaart over de Atlantische Oce aan voltooid. Het einde van de tocht was nogal abrupt: in slecht weer stortte de ballon in berg achtig gebied bij de Ita liaanse Riviera neer. Volgens de vriendin van Kittinger heeft de bal lonvaarder zijn rechte- renkel gebroken bij de onfortuinlijke landing, maar heeft zijn humeur daar niet onder geleden Ongeveer twee uur na de 'landing' arriveerde Kettinger in een zieken huis bij Nice, waar hij kort met verslaggevers sprak. Je moet je ge woon in je doel vastbij ten, dat is de Ameri kaanse levensstijl", zei Kittinger over zijn tocht. die vrijdag in de Ameri kaanse staat Maine be gon. In de loop der jaren hebben acht mensen ge probeerd met een solo vlucht de Atlantische Oceaan over te steken, maar zij faalden allen en twee ballonvaarders kwamen om het leven. Kittinger heeft met zijn 5.632 kilometer lange reis tevens het afstands record voor de solo-bal lonvaart gebroken. Deze week in De langstlevende Nederlander met een ruilhart, Willem van Buuren, woont in Amerika. De eerste in Nederland geopereerde ruilhart-patiënt is Ger de Keyzer. Libelle liet het gezin van Buuren naar Nederland overkomen voor een uniek gesprek tussen de patiënten en hun vrouwen Puzzel mee voorde Hartstichting, en win f100,000 Vanaf nu: 9 weken puzzelen vooreen fantastisch doel de Nederlandse Hartstichting. Koop daarom deze week Libelle (nr. 38). Het grootste en invloedrijkste vrouwenblad van Nederland. sneller voltrekt dan verwacht. Daar door kan bijvoorbeeld het netto inko men van de gemiddelde werknemer ongeveer 4 procent stijgen. Als reke ning wordt gehouden met de ver wachte inflatie van 1,5 procent blijft een groei van de koopkracht van 2,5 procent over. De niet-werkenden worden verder op achterstand gezet. In sommige geval len (WAO'ers met een maximale uit kering) bedraagt de daling van de koopkracht zelfs ruim 5 procent Daarmee groeit de kloof tussen de gemiddelde werknemer en arbeidson geschikten met 7,5 procent. WWV'ers moeten rekenen op een daling van 2 procent. Voor de 'echte minima' wordt een achteruitgang van 3 procent voor speld. omdat de verlaging van het minimumloon van 1 januari met een jaar vertraging doorwerkt. Mensen, die ook dit jaar al een 'eenmalige uitkering' ontvangen. Krijgen in 1985 een aanvullende uitkering, die de nieuwe daling compenseert. Ook de tweeverdieners moeten inleve ren doordat zij meer belasting moeten gaan betalen. De achteruitgang kan oplopen tot ruim 100 per maand voor mensen met een gezamenlijk inkomen van 75.000. Al met al zullen ongeveer 2,5 miljoen werknemers in 1985 erop vooruitgaan Bijna 3,5 mil joen ambtenaren en uitkeringsgerech tigden blijven gelijk of moeten inleve ren. Werkloosheid De Troonrede, die koningin Beatrix gistermiddag in de Ridderzaal uit sprak, weerspiegelde het optimisme waarmee het kabinet het beleid voor 1985 heeft gepresenteerd. Het blijkt dat de offers die worden gebracht „niet voor niets zijn," aldus koningin Beatrix. „De werkgelegenheid neemt eindelijk weer toe; het tekort van de overheid daalt". „Langzaam maar zeker geraken wij met economie en werkgelegenheid uit het slop. Dat rechtvaardigt een voort gaan op de ingeslagen weg. De rege ring is daartoe vastbesloten," zei de koningin. In 1985 wordt een gemiddelde werk loosheid verwacht van 830.000, even veel als dit jaar. De inflatie wordt geschat op 1.5 procent. Hiervan komt ruim de helft voor rekening van over heidsmaatregelen, zoals de verhoging van de gasprijs (3 cent, excl. BTW) en de huurstijging (4 procent). Maar vooral de ontwikkeling van de koers van de dollar zal beslissend zijn voor de geldontwaarding. Bij een ho gere gemiddelde koers dan 3,00 (nu 3,45) zal ook de inflatie hoger uitval- (Slot zie pagina 10 kol. 5) i Advertentie i Inlichtingen; Bouwfonds-infocentrum Middelburg, Korte Delft 2, (01180)2 71 58. n» Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Dinsdagmiddag bood minister Ruding van financiën de tweede kamer de begroting voor 1985 aan. De minister die de begrotingsstukken meevoer de in het befaamde koffertje, maakte van de gelegenheid gebruik om te wijzen op de noodzaak verder te gaan met het bezuinigingsbeleid Miljoenennota: stug doorgaan 'V i 1 nota 1985 van het leer- JOHANNESBURG (RTR) Onder de zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika zijn dinsdag een onbekend aantal doden en gewonden gevallen toen de politie tijdens onrust in een goudmijn traangas, rubberkogels en hagel gebruikte. De politie deelde mee dat 8.000 mijn werkers van de Waterpan-goudmijn, die een wilde staking hielden, gebou wen die tot de mijnen behoorden, in brand staken. De mijn ligt 40 kilome ter ten westen van Johannesburg. In de zeven mijnen van de Anglo American Corporation kwam dinsdag een einde aan een korte maar hevige staking na een compromis over de looneisen van zwarte mijnwerkers. Bij rellen rond de mijnen zouden in totaal 250 mijnwerkers door het optreden van de politie gewond zijn geraakt. Ook werd dinsdag melding gemaakt van het escaleren van het geweld in de zwarte woonstad Soweto Het doden cijfer in ruim drie weken onrust onder de zwarten steeg tot zeker 48 nadat twee gewonden in een ziekenhuis in Johannesburg aan hun verwondingen bezweken In Soweto waren er dins dag acht botsingen tussen politie en menigten zwarte jongeren die stenen gooiden en bussen en gebouwen plun derden, aldus de politie. President Pieter Botha van Zuid- Afrika heeft dinsdag het nieuwe Zuidafrikaanse parlement geopend, waarin voor het eerst Indiërs en kleurlingen een rol spelen. In zijn openingsrede sprak Botha van een 'unieke dag', die „rijk aan betekenis is". Alle 306 afgevaardigden, 176 blan ken, 85 kleurlingen en 45 Indiérs, woonden de ceremoniële zitting geza menlijk bij. Maar in de toekomst zullen zij naar ras gescheiden in drie aparte kamers vergaderen. ROTTERDAM (ANP) - internationale produk- middelt! per liter 188,20 De prijzen van benzine tenmarkt. cent (was 185.80) voor superbenzine, 183,80 De vorige prijsverho- cent voor „normaal -orige (was 181,80) en 125,80 cent voor diesel (was hoge dollarkoers en de Aan de zelftankpomp 121,80) worden gere- ont wikkelingen op de zal vanaf donderdag ge- kend. dieselolie zullen morgen, donderdag, op nieuw worden ver- ging hoogd als gevolg van de week woensdag. TeleVizier nam voor u een kijkje vooraf in de keuken van de grote omroepen. Om te zien wat u het komende seizoen aan kijk- en luisterplezier krijgt voorgeschoteld. TeleVizier Extra van deze week geeft u er een kompleet overzicht van. Terugkeer van geheide successen als "Zeg 'ns AAA", "The A-team" en de "1 -2-3-Aktie", nu met Ted de Braak. Maar ook veel nieuwe programma's en series. De NOS komt met het nieuwe kunst en cultuurprogramma "Neder land C", Veronica, Vara en NOS brengen samen een monumentale Shakespeare-serie op de buis en de jubile rende NCRV legt veel accent op de jeugd, terwijl de AVRO de science-fiction in ere herstelt. TeleVizier Extra geeft u de voorpremière. Dus haal 'm in huis die gezellige TeleVizier. Als je geen ogen en oren tekort wilt komen. ste) kabmetrLubbers ade men iets triomfantelijks. Te gen de wind in is de laatste jaren een stevig bezuinigingsbeleid rechtop gehouden. En dat begint nu resultaten op te leveren. De werkgele genheid neemt eindelijk weer toe. Het tekort van de overheid daalt. Voor het eerst sinds vele jaren kunnen belas tingverhogingen uitblijven. De sociale premies zullen volgend jaar dalen voor burgers en bedrijven Kortom, bij het binnengaan van het politieke oogstjaar, het derde jaar van een volle kabinetsperiode, wil de regeerploeg van CDA en WD toch wel even duidelijk vastgesteld hebben dat de praktijk haar gelijk begint te geven. Of. om het met de woorden van de Troonrede te zeggen: „Uit de begro ting, die U vandaag wordt voorgelegd, blijkt dat de offers die worden ge bracht, niet voor niets zijn". Natuur lijk, het herstel van de wereldecono mie. begonnen in de Verenigde Sta ten. heeft een handje geholpen om de patiënt Nederland door het diepte punt van de ziekte heen te helpen Het kabinet erkent dat Maar er is ook een diagnose gesteld en een remedie ge vonden. En nu zal de behandeling doortastend moeten worden volge houden. Voor het kabinet-Lubbers zijn de nu geboekte eerste successen daarom een aansporing om met on verminderde energie verder te gaan op de weg, twee jaar geleden ingesla gen. Een weg naar het doel van een overheid die minder schulden maakt, een sociale zekerheid die betaalbaar is en een bedrijfsleven dat krachtig genoeg moet zijn om voor meer werk gelegenheid te zorgen. Veel verrassingen heeft Prinsjesdag niet opgeleverd. Het was allemaal vrij voorspelbaar, ook al omdat ken nelijk bij de psychologie van de be handeling van de patiënt Nederland hoort, dat hij stukje bij beetje met de nieuwe werkelijkheid van straks ver trouwd moet worden gemaakt. Uit de koffer van minister Ruding van finan ciën kwam dan ook vrijwel uitsluitend de bevestiging van het pakket van maatregelen voor 1985. dat afgelopen zomer al eerder was aangekondigd: een totaal aan bezuinigingen van 9.3 miljard, dat vooral voelbaar zal wor den in de sociale zekerheid, in de arbeidsvoorwaarden voor ambtena ren en trendvolgers, in de volksge zondheid en in minder uitgaven bij de verschillende departementen. Met het rumoer van de ambtenarenstakingen van vorig jaar kennelijk nog in de oren heeft het kabinet ditmaal afgezien van algemene bruto-inkomensverla- gingen. Bovendien hebben pijnlijke botsingen en ervaringen in het 'hete najaar van 1983' geleerd dat het ver standiger is om het overleg met de vakbonden van overheidsdienaren (dat vandaag al van start gaat) enige wezenlijke lengte te geven. Toch moet er 2,5 miljard uit deze sfeer op tafel komen. Minister Rietkerk van bin nenlandse zaken zal er nog een zware dobber aan krijgen. Trouwens ook over wat het kabinet ziet als een sanering van het stel sel van sociale zekerheid krijgt het de vakbeweging vierkant tegenover zich. 'Regelrechte afbraak' worden daar de voorstellen genoemd om met ingang van 1 januari 1985 de uitkeringsper centages van WW. WWV en WAO te verlagen tot 70 procent De afstand ln inkomen tussen werkenden en niet- werkenden wordt er beduidend groter door: een solidariteit in omgekeerde richting, die de toch al zo door leden verlies geplaagde bonden in zware gewetensnood zal brengen. Op het CAO-overleg in het bedrijfsleven legt het kabinet een zware hypotheek met het plan om toch over te gaan tot kortingen op het ziektegeld, een maatregel om een stuk sociale zeker heid voor mensen mèt een baan even eens te laten krimpen Wat minister Den Uyl en staatssecretaris Dales op sociale zaken twee jaar geleden niet voor elkaar kregen, moeten minister De Koning en staatssecretaris De Graaf dit keer wèl zien waar te maken Of het lukt zal de tijd leren. Van een zekere ijzigheid in dit soort kwesties heeft deze CDA-WD-coalitie in de eerste helft van haar zittingsperiode al meer dan eens blijk gegeven. Nederland weet waar het met dit kabinet-Lubbers aan toe is. Het 'eerste' kabinet-Lubbers opvallend vaak is deze term de laatste dagen in politiek Den Haag opgedoken De kwestie van de kruisraketten is voor lopig wat afgekoeld. Daardoor kon in de Troonrede het onderwerp "wapen beheersing' met een enkele, alinea worden afgedaan Sanering van de overheidsfinanciën en economisch herstel hebben in de rijksbegroting 1985 dan ook ongehinderd de hoofd aandacht gekregen. Maar wèl via de beleidsfilosofie van de lange baan. wat in een reeks van jaren is scheefge groeid kan niet in snel tempo worden gesaneerd. Een werkloosheidscijfer van 830.000, dat zich nu begint te stabiliseren, is voor dit kabinet daar om ook een probleem dat alleen kan worden bestreden met maatregelen die op lange termijn effect hebben Voor Lubbers - met op het ogenblik een yzersterke positie in het CDA - is dat langer zicht uitsluitend met de WD ln daden om te zetten Als hij straks, na het 'oogstjaar 1985' de verkiezingen ingaat als lijsttrekker voor het CDA zal hij voor dit beleid van lange adem moeten staan. En dat is - deze Troonrede en Miljoenennota hebben het keihard aangetoond - niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1