PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verlies Boskalis in strijd met prognose Onderhandelingen Britse mijnstaking vastgelopen Managers hebben problemen met gezin Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? DIRECTIE NACAP GESCHORST, STAF ONTSLAGEN Portefeuilleverdeling op Antillen is rond Moord op Israëlische burgemeester in Gaza Vermisten na aardbeving GASONTPLOFFING in Japan Diesel twee cent duurder Wisselvallig Eerst nog vrij veel bewolking en kans op een bui. Maximum temperatuur omstreeks 18 graden, overwegend matige wind uit noordelijke richtin gen. 227e jaargang no. 218 Zaterdag 15 september 1984 LEIDEN (ANP) - De groep leidinggevenden in het bedrijfsleven (de zogenoem- is. Er wordt veel tijd aan de loopbaan besteed, wat ten koste van het thuisfront de managers) heeft een grote zelfwaardering en werkbeleving, maar er zijn blijkt, te gaan. Spanningen in het huwelijk, problemen bij de opvoeding van de veel problemen m de relatie werk-gezin. kinderen en scheidingen zijn de klachten. In de loopbaanfase tussen de 35 en 45 jaar steekt het verschijnsel 'tnidcar eer-crisis' regelmatig de kop op. Over Dit blijkt uit een onderzoek door de Universiteit Nijmegen, in opdracht van de wat de „midcareer-crisis" precies inhoudt bestaat nog weinig duidelijkheid Kamer Leiden van de Junior Kamer Nederland. Over de middenloopbaanfase aldus de onderzoekers. De Kamer Leiden organiseert daarom in Leiden op 5,6 zeggen de onderzoekers dat die voor een grote groep managers een moeilijke en 7 oktober hierover een congres. SLIEDRECHT (GPD) - Het bouw- en baggerconcern Koninklijke Boskalis Westminster NV in dekking genomen. Dat deel werd heeft in het eerste halfjaar van 1984 een verlies geleden van bijna 70 miljoen gulden. Dat is waarmee he^belang^van boskalis geheel in tegenspraak met de verwachtingen die het bestuur in april koesterde. Toen ging teruggebracht werd tot 180 min gul- Boskalis-topman Kraaijeveld van Hemert er vanuit dat het verlies van 47 miljoen gulden de.n Dat belang was eind juni met n ,noo min gulden opgelopen tot 191 min over 1983 incidenteel zou zijn. gulden en is sedertdien met nog eens 5 Het verlies dat nu is geleden, wordt voor een belangrijk deel toegeschreven aan de min gestegen. Hoe het verder met dat pijpleidingactiviteiten vooral in Algerije. Hoewel het concern zelf geen andere details waarop de fmancié^problemen bekend maakt, zijn de verliezen op het pijpleidingproject in Algerije zo groot, dat het project, van Argentinië worden opgelost en volgens een woordvoerder van de Bouwbond FNV, „wordt gestopt". da' gaa^ uiterst traag- 6 In maart gmgen er op de beurs echter Vrijdagmidag heeft Boskalis een ge- In het halfjaarbericht zegt Boskalis gulden in de eerste helft van 1983. gery?hte!I °,ver ,gr?ff ,ve.^zfn'. ge~ sprek gehad met de bonden. Daarin dat het grote verlies vooral te wijten is Verder namen de financieringslasten fucnten die door net bednji stelselma- werd de bonden meegedeeld dat de aan het achterblijven van de omzet, nogal toe. Over het gehele jaar wordt tig ontkend werdeir Half april kwam directie van Nacap. de werkmaat- gerekend op een omzet van 1.300 concer" tenslotte met de verlies- schappij van Boskalis die pijpleidin- Die bedroeg in de eerste zes maanden miljoen gulden tegen 1.850 min gul- cijfers, nad8t het beursbestuur een gen aanlegt, is geschorst en dat onge- miljoen gulden tegen 775 miljoen den in 1983. Het bedrijf heeft momen- eerder de notering had opge- teel voor f.1.260 min gulden orders in sch°rt omdat de geruchten steeds portefeuille. sterker werden. Het bestuur van Boskalis werd daar- A roonfirtti) op bi^ het beursbestuur °P het matje gfZflllfllfZ geroepen en deed toen de toezegging Proleem heeft Boskalis ook nog dat belanrijke ontwikkelingen in het steeds in Argentinië. Daar werd een concern voortaan zo snel mogelijk groot pijpleidingsproject aangelegd, zouden worden gepubliceerd. Verder dat voor 2 miljard gulden werd gefi- zou Boskalis een onderzoek instellen nancieerd door een bankconsortium. hoe berichten die de koersvorming Na de Falklandoorlog kwam Argenti- van het aandeel konden beinvloeden nië in financiële problemen en was het voortijdig in de publiciteit konden niet meer in staat aan zijn betalings- komen. 'Zonodig', verklaarde Kraaij- verplichtingen te voldoen. Dit voor- eveld veer honderd staffunctionarissen wor den ontslagen. Het lid van de raad van bestuur, Th. Danel, belast met de activiteiten van Nacap is gevraagd af te treden. Verder heeft Boskalis laten weten dat de al lopende reorganisaties verder zullen worden voortgezet. Daardoor zullen nog eens enkele tientallen ar beidsplaatsen op het hoofdkantoor in Slledrecht verdwijnen. Boskalis telde tot voor enkele jaren nog 9000 werkne mers. Dat aantal is inmiddels terugge lopen tot circa 6000. Alleen vorig jaar verdwenen er al 1300 arbeidsplaatsen. Usberg De bonden krijgen, zo is hen toege zegd, binnen enkele weken nadere gegevens over de financiële situatie bij het concern. Daarna volgen nieu we gesprekken. „Ik denk dat het om een topje van de ijsberg gaat, want als die 70 miljoen verlies maatge vend is voor de verliezen aan het eind van het jaar, dan denk ik dat er veel meer gedwongen ontslagen zullen volgen", aldus woordvoerder A. Kamp van de Bouwbond FNV. Kamp vervolgt. ,.We vinden dat met name de directie van Boskalis Neder land zich niet aan zijn verantwoorde lijkheid kan onttrekken en dat in ieder geval enkele mensen van de directie de conclusie daaruit moeten trekken en dus moeten verdwijnen. Bovendien is het voor mij nog steeds onbegrijpelijk dat twee jaar geleden de manager van deze onderneming voor inventief management de Ko ning Willem I-prijs heeft gekregen". Inmiddels hebben de Amrobank, de ABN en de Nationale Investerings bank het organisatiebureau McKin- sey opdracht gegeven het bedrijf door te lichten. SOUTHAMPTON Als onderdeel van de voorbereidingen voor de vier jaar durende reis-om-de-wereld 'Operatie Raleigh' arriveerde de 24.5 meter lange brigantijn Zebu in Southampton. Meer dan 3000 jonge mensen uit Groot-Brittannie en de VS zullen elk drie maanden voor wetenschappelijk onderzoek meegaan. De Zebu zal het vlaggeschip. Sir Walter Raleigh, een hek-trawler, begeleiden. Israels eenheid TEL AVIV (RTR) - De burgemeester van de door Israël bestuurde stad Rafah in de bezette strook van Gaza •s vrijdag door een onbekende dood geschoten. Dit heeft de politie ge zegd. Mahmoud Kishta (56), liep in Rafah op straat toen hij vanuit een auto onder vuur werd genomen. Kishta werd in het hoofd getroffen en over leed korte tijd later in het ziekenhuis, aldus de politie. De aanslag op burgemeester Abdel Hamld Mansour Kishata vond om 20.00 uur plaatselijke tijd plaats. Vol gens de politie is sprake van een Politieke moord. Steeds meer Het aan tal Nederlanders dat wegens drugsdelicten in een buitenlandse cel belandt neemt toe. In '82 waren er 270, in '83 331 en tot de eerste helft van dit jaar al 300. (PAGINA 2) Verworpen Premier Lubbers en minister De Koning hebben vastgesteld dat naast de bekende geschil len. ook misverstanden er de oorzaak van zijn dat de ru ziënde partijen in de Rotter damse haven het compromis voorstel van minister de Ko ning hebben venvorpen. (PAGINA 3) Zout, zoet Niet unaniem maar wel met grote meerderheid, hebben de Zeeuwse staten zich kunnen verenigen met de keuze voor een zoute Grevelingen met een door het rijk te betalen zoet- waterpijp. (PAGINA 9) Uit verveling Hilbert van- der Duim had niets meer om handen en uit pure verveling gaat hij daar om maar weer schaatsen. (PAGINA 23) Binnen- en buiten!.: 2 en 3 Financieel: 5 Prov.: 9, 11, 12 13, 14 en 15 Allerlei: 17, 19, 20 en 21 Sport: 23 Weekendkrant: 25, 27, 29 en 31 WILLEMSTAD/PHILIPSBURG gramma bestaat nog geen volledige 'an Hemert toen, zouden er (ANP) - De vorming van een nieuw overeenstemming. De verdeling van jaar heeft de Nederlandse Credietver- intern maatregelen getrofen worden. Antilliaans kabinet is in de nacht de goud- en deviezenvoorraden bleek zekeringsmaatschappij 250 miljoen Opvallend is daarom dat het concern van donderdag op vrijdag voor wat vrijdag nog een punt van discussie, gulden van het belang van 430 miljoen ook de afgelopen weken geen enkel betreft de portefeuilleverdeling rond Over de conclusies van de staatkun- gulden dat Boskalis in het project had commentaar wenste te geven. gekomen. Over het regeringspro- LOCHEM - Beeld van de enorme ravage na een hevige gasontploffing in een boerderij in de buurtschap Exel. Wonder boven wonder raakte van de twee inwoners niemand gewond. dige en sociaal-economische commis sies zijn naar het zich laat aanzien geen problemen meer. De verdeling van de ministersposten is als volgt geregeld: de twee Curagao- se partijen krijgen in totaal zes porte feuilles, waarbij algemene zaken (pre mier), financiën en volksgezondheid toevallen aan de PNP en onderwijs, staatkundige strucktuur Antillen van de vijf en justitie aan de DP. Deze laatste partij levert tevens de gevol machtigd minister in Nederland en de tweede vice-premier. De Arubaanse partij MEP krijgt de posten economische zaken, staatkun dige structuur eilanden, en verkeer en vervoer toegewezen. Tevens levert de ze partij de waarnemend gevolmach tigd minister, de eerste vice-premier en de waarnemend statenvoorzitter. Van de kleine eilanden bezet Bonaire (UBP) de post van ontwikkelingssa menwerking en de partij van de Bo venwinden (DP) de post sociale zaken en arbeid Welke partijleden de respectievelijke ministerposten zullen gaan bezetten, was vrijdag nog niet bekend. Ondui delijkheid bestaat ook nog over de huidige staten (parlements)-voorzit- ter Roy. Markes. lid van de MAN. de partij van de demissionaire minister president Don Martina Aangenomen wordt dat hjj de coalitie zal steunen en wellicht ook statenvoorzitter zal blijven. In het college van gedeputeerden van het eilandgebied Curagao zal de MAN haar posten moeten opgeven ten be hoeve van de coalitiepartijen (PNP en DP). Voor de overige eilanden brengt de nieuwe coalitie geen veranderingen in de respektievelijke bestuurscolleges teweeg. De nieuwe Israëlische re gering van nationale eenheid, gisteren onder lei- ding van de socialist Shi- mon Peres beëdigd, heeft slechts haar naam mee. Nationale eenheid is de noemer, waaronder poli tici van verschillende signatuur en volstrekt verschillende uitgangspun ten zijn samengebracht. Zij is tevens de vlag, die de in politieke termen gesproken bedenkelijke lading moet dekken. De nationale eenheid bestaat slechts op papier. De werkelijkheid is, dat de beide grootste partijen, de Likoed van Yitzhak Sha mir en de Arbeiderspartij van Shimon Peres, als gevolg van de stembusuit slag op elkaar zijn aangewezen, hoe wel zij natuurlijke rivalen zijn en geheel afwijkende denkbeelden heb ben over de toekomst van hun land. Noodgedwongen moesten de partijen met elkaar in zee gaan: geen van beide had een reële kans een kabinet te vormen, dat op een meerderheid in het parlement kon rekenen. Dertien kleine partijen, in zeteltal variërend van één tot vijf, hebben de beschik king over 35 parlementszetels, tegen over 41 voor de Likoed en 44 voor de Arbeiderspartij. De machtsblokken in de Israëli sche politiek werden daardoor voor de keuze geplaatst öf nieuwe verkiezingen, öf een minderheidsrege ring vormen met alle gevolgen van dien voor een kort bestaan öf met elkaar tot overeenstemming komen. De keuze is op de laatste mogelijkheid gevallen. De eenheid is ten koste gegaan van verstrekkende compro missen voor beide grote partijen, die de verschillen van inzicht nauwelijks kunnen verhullen Het feit dat vijf kleinere partijen zich bij 'de grote coalitie' hebben aangesloten, is van politiek geringe betekenis, mede om dat de belangrijkste regeringsbeslui ten in het zogeheten kernkabinet van Likoed- en Arbeiderspartijministers zullen worden genomen. Likoed en Arbeiderspartij hebben een vernuftig systeem uitgedacht de macht gelijkelijk te verdelen. Peres is tot 1986 premier; in dat jaar wordt hij opgevolgd door Shamir, die de regering tot 1988 zal leiden. De func ties die Shamir tot 1986 bekleedt namelijk vice-premier en minister van buitenlandse zaken komen bij de ruil in handen van Peres. Op papier lijkt het een waterdichte oplossing, die geen van beide leiders te kort doet De kans moet echter groot wor den geacht, dat het gezicht van de Israëlische politiek de komende twee jaar belangrijk zal veranderen. Het is dan ook zeer de vraag of dit politieke verstandshuwelijk na twee jaar nog zal stand houden als de rollen moeten worden omgewisseld. Vele Israëliërs, politiek murw geslagen in de laatste jaren, houden rekening met een voor tijdig einde van de regering-Peres (Shamir). De patstelling in de Israëli sche politiek, die verantwoordelijk is voor deze regering van nationale een heid, maakt duidelijk hoe groot de moeilijkheden in dit door vele vijan den belaagde land is Ondanks alle somberheid over de kansen van de nieuwe regering, zijn Peres en Shamir er niettemin in geslaagd een consen sus te bereiken over problemen, waar over hun partijen het tot voor kort volstrekt oneens waren Dat is in elk geval een begin. De bereidheid com promissen aan te gaan, hebben de grootste regeringspartijen absoluut nodig als zij langer dan enkele maan den met elkaar het land willen leiden. TOKIO (RTR/UPI) - Een krachtige aardbeving heeft vrijdag het midden van Japan getroffen en aardverschui vingen en overstromingen veroor- Makt. Naar de politie meedeelde is er wn dode gevallen en worden 15 men- jjn vermist, allen uit het dorp Otaki De beving deed zich voor om 08.49 uur •Plaatselijke tijd) en had een kracht van S.9 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag in het westen van het district Nagano op het eiland Honshu, jo meldde de meteorologische dienst. De schok deed van Tokio tot Hiroshi ma huizen trillen. (Van onze correspondent LONDEN - De onderhandelingen over beëindiging van de staking in de Britse kolenmijnen, die bijna de ge hele weck hebben geduurd, zijn giste ren vastgelopen. De vakbond van de nu al ruim een half jaar stakende mijnwerkers, de NUM, en de directie van de staatsmij nen. de NCB. konden elkaar uiteinde lijk niet vinden op de principiële kwestie die in maart tot de staking leidde: het directievoomemen om ver liesgevende mijnen te sluiten. Na het gesprek van vrijdag tussen de strijdende partijen is geen datum voor nieuwe onderhandelingen vastge steld Het begint er nu naar uit te zien, dat de staking van de mijnwerkers tot diep in de winter zal duren, tot het punt bereikt is waarop de electrici- teitscentrales geen brandstof meer hebben. De radicale mijnwerkersleider Arthur Scargill ging gisteren na het stranden van de onderhandelingen direct naar het hoofdkantoor van de overkoepe lende vakfederatie, de TUC Hij is daar vrijwel zeker om de concrete steun gaan vragen die hem op het congres van de TUC in Brighton is beloofd. De hoogste baas van de NCB. Ian McGregor, gaf gisteren de schuld van het vastlopen van de onderhandelin gen aan de vakbond. Hij zei dat de NCB zich tijdens de gesprekken be reid had getoond concessies te doen. maar dat daar van de zijde van de NUM niets tegenover had gestaan. De bond had vastgehouden aan haar uitgangspunt dat mijnen alleen mo gen worden gesloten als dat uit veilig heidsoverwegingen noodzakelijk is. of als er zich geen winbare hoeveelheden kolen meer bevinden Dat was voor de NCB niet aanvaardbaar, aldus McGregor. De Britse regering blijft inmiddels weigeren zich rechtstreeks te mengen in het mijnconflict. Premier Thatcher en haar ministers hebben zich tot dusver nog nauwelijks nerveus ge toond over de langdurige staking en rekenen erop dat steeds meer mijn werkers uiteindelijk eieren voor hun geld zullen kiezen en weer aan het werk zullen gaan. Bij het arbeidsconflict waardoor sinds drie weken de helft van de Britse havens plat ligt, is inmiddels weer nieuwe hoop op een spoedig einde van de stakingsacties gerezen. De vakbond van de havenwerkers, de TGWU, heeft zich bereid getoond zondag over de staking te onderhan delen. ROTTERDAM (ANP) - De meeste benzinemaatschappij en en houders van vrije pom pen gaan met ingang van aan staande maandag de prijs van een liter dieselolie met twee cent verhogen, zo is vrijdag middag in Rotterdam bekend gemaakt. De meestvoorkomende prijs van diesel bij de zelftanksta- tions komt dan op 123.8 cent De prijsverhoging is in de eer ste plaats een gevolg van de voortdurende stijging van de dollar. Voorts is het aantrek ken van de notering van gaso- lie op de productenmarkt van invloed. Ook de prijzen van huisbran dolie en petroleum gaan om hoog met 1.7 cent per liter exclusief btw. De reeks problemen waarvoor de nieuwe regering staat zijn niet gering. Er is allereerst de kwestie van de terugtrekking van de Israëlische troepen uit (Zuid)-Libanon. Meer en meer zijn de Israëlische soldaten zich als bezetters gaan gedragen, waar door de toch al weinig vriendelijke verhouding tussen beide landen snel is verergerd. De Israëliërs ondervin den op dit moment méér problemen in Zuid-Libanon dan zij tegenkwamen in de jaren van PLO-activlteiten te gen Noord-Israèl. die leidden tot de invasie van 1982. De economische problematiek is de tweede omvangrij ke zaak. die op de nieuwe regering afkomt. De jaarlijkse inflatie van bij na vierhonderd procent behoort tot de hoogste in de wereld Sanering van de staatshuishouding kan en mag niet lang meer op zich laten wachten. Een probleem van eerste orde is zeker ook het nederzettingenbeleid in de bezet te gebieden. Likoed en Arbeiderspartij staan een fundamenteel verschillend neder- zettïngenbeleid voor. Om samen te kunnen regeren, moesten zij het op dit punt wel eens worden De vraag of het regeerakkoord loyaal wordt uitge voerd, zal vooral afhangen van de mate waarin beide partijen elkaar nodig denken te hebben. Dat lijkt niet de beste basis voor toekomstige sa menwerking. Het is dit soort proble men. dat niet met een pennestreck is op te lossen en dat een constante bedreiging vormt voor de jonge coali tie. De nieuwe regering, in de aanvang ongetwijfeld vol goede bedoelingen, wacht een weg vol valstrikken. Het koppel Peres-Shamir heeft een aantal belangrijke zaken min of meer voor uitgeschoven In hoeverre de regering van nationale eenheid zichzelf daar mee presenteert als regering van na tionale verlamming, zoals de weinig overgebleven oppositie gelooft, zal de komende maanden blijken. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1