PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël heeft regering van nationale eenheid Havenstakingen uitgebreid r Kc bi WEU-gebouw doelwit van Action Directe DE JAGER-TOLHOEK Keukens Parket Kasten Tegels NWR-directeur: premie-Gwoning is grote rommel I PERES WIL ECONOMIE Schip gezonken na aanval Irak Zuidafrikanen vluchten naar Brits consulaat Libië wilde Camp David 'afkopen de PZC vandaag Opnieuw regen Aanvankelijk mist, later toenemende bewolking en in de middag en avond regen of een onweersbui. Maximum temperatuur 18 graden Celcius, later 227e jaargang no. 217 Vrijdag 14 september 1984 MIDDELBURG VLISSINGEN le 7 Korte Noordstraat 1 Industrieweg 11 1001 bouwmaterialen onder één dak! DEN HAAG (ANP) - De premie-C-woning is een uitgeklede woningwetwo ning. Het is rommel. Ze stellen gemeenten in staat hun slechte gronden kwijt te raken, bouwers kunnen blijven bouwen, en staatssecretaris Brokx kan schuiven met het woningbouwprogramma in het nadeel van de sociale sector. Deze kritiek kwam donderdag uit de mond van drs. B.G.A. Kempen, algemeen directeur van de Nationale Woningraad en voor deze organisatie van honderden woningbouwverenigingen vertegenwoordiger in de Raad voor de Volkshuisvesting (RAVO). Hoewel de RAVO in het algemeen ook vindt dat Brokx voorzichtig moet omspringen met de premie-C-woning, een sinds 1 januari bestaand type waarvoor de eerste bewoner 6.500 gulden eenmalige belastingvrije premie ontvangt, werd Kempen zijn kritiek met door iedereen in dank afgenomen. De meerderheid van de RAVO kan zich in grote lijnen vinden in de wijze waarop Brokx huurders met subsidie in een koopwoning probeert te krijgen. De huurdersorganisaties, de Consumentenbond en de vereniging Eigen Huis. steunen, zijn beleid niet. en fe JERUZALEM (RTR-AFP-UPI-DPA) - De nieuwe Israëlische premier, Shimon Peres, ziet als de belangrijkste taken van zijn coalitieregering de bestrijding van de economische crisis en de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon. Ook wil hij dat koning Hoessein van Jordanië een dialoog met Israel begint. Dit zei Peres donderdag in een toespraak tot de Knesset, het Israëlische parlement, na de ondertekening van een regeringsakkoord met Likoed-leider Yitzhak Shamir. Aan deze „historische gebeurtenis" gingen wekenlange moeizame onderhandelingen vooraf voordat Peres als leider van de Arbeiderspartij en Shamir het eens werden over de vorming van een regering van nationale eenheid. Krachtens de overeenkomst bekleedt men, waaronder een inflatie van 500 Peres het premierschap tot 1986 en procent, een gigantisch begrotingste- wordt Shamir vice-premier en minis- kort en een ongekend forse buiten ter van buitenlandse zaken. In 1986 landse schuld. Die saneringspolitiek aldus Peres. mag niet gepaard gaan met een groei van de werkloosheid en een grote inkomensdaling voor de werknemers. ruilen zij van functie en wordt Shamir dus premier en Peres vice-premier en minister van buitenlandse zaken. Alle andere ministersposten worden ver der gelijkelijk door de Arbeiderspartij en de Likoed gedeeld. Voor de Arbeiderspartij wordt oud- Maar niet minder urgent, zo zei hij. is de terugtrekking van de troepen uit Zuid-Libanon zonder dat de veilig heid van de Israëlische noordgrens in gevaar komt. Verder riep Peres de Arabische landen, en vooral koning Hoessein van Jordanië, op onderhan- premier Yitzhak Rabin minister van BAHREIN/LONDEN (RTR/UPI/AFP) delingen met Israel te beginnen over defensieenoud-president Yitzhak Na- - Iraakse jachtbommenwerpers heb- een vredesakkoord, zonder een vaste von vice-premier en minister van on- ben donderdag het onder Panamese agenda en zonder voorwaarden voor- derwijs. Het Likoed-blok levert de vlag varende oliebevoorradingsschip af, minister van industrie en handel in de „Seetrans 21" tot zinken gebracht bij persoon van de omstreden ex-minis- een aanval ten zuiden van de belang- c ter van defensie Ariel Sharon. Verder rijkste Iraanse olieterminal, het ei- vi/iio wordt Yitzhak Modai minister van land Kharg, in de Perzische Golf. De ondertekening van het regerings- Bnanciën en wordt de vertrekkende 's bevestigd door zowel de maat- akkoord was tot op het laatste mo- minister van defensie, Moshe Arens. schappij waarvoor het schip vaart, als ment onzeker. Vooral de bezetting minister zonder portefeuille. door het internationale verzekerings- van het ministerie van godsdienstza- Peres zei dat hij korte metten wil concern voor de scheepvaart Lloyds ken kostte Peres de nodige hoofdbre- maken met de economische proble- in Londen. kens. De Likoed had die ptyst aan de ultra-orthodxe Shas-partij toege zegd, terwijl de Arbeiderspartij die aan de Nationaal Religieuze Partij (NRP) had toebedeeld. Maar na opnieuw onderhandelen slo ten Peres en Shamir een compromis dat inhield dat geen van de twee partijen de portefeuille kreeg. De post zal door de premier worden waargeno men tot er een definitieve oplossing is gevonden. Vier kleine religieuze par tijen hadden op de valreep bezwaren tegen een clausule van het akkoord maar die werden snel uit de wereld geholpen. Peres was op dat moment zelf al verschenen voor de onderteke ning. De regering-Peres steunt op zeven van de zestien in de Knesset vertegen woordigde partijen. Die bezetten sa men 97 van de 120 zetels, hetgeen voor Peres een comfortabele meerderheid betekent. De oppositie bestaat onder meer uit de communistische Rakach (vier zetels), de pro-Palestijnse Vre- deslijst, de ultranationalistische Te- jija-partij en de eenmansfractie van de anti-Arabische rabbijn Meir Kaha- ne. In een nota aan de tweede kamer heeft minister van buitenlandse za ken Van den Broek het nederzcttin- genbeleid van Israël veroordeeld. Hij deed een beroep op beide partijen in het Midden-Oostenconflict stappen te zetten die het wederzijds wantrou wen verminderen. George Seiopersad, voorzitter van het NIC. en UDF-penningmeester Mewa Rambogin rechtsspreken vanuit het consulaat met verlaggevers. LONDEN (RTR) - Het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft donderdag beloofd dat zes vooraanstaande anti-apartheids activisten die hun toevlucht heb ben gezocht in het consulaat in Durban, niet tegen hun wil op straat gezet zullen worden. Een woordvoerder van het Foreign Office zei dat de zes bestuursleden van het United Democratie Front en het Natal Indian Congress geen asiel aangevraagd hebben. Hij zei dat het consulaat optreedt als "communicatie-kanaal" tussen de anti-apartheidsleiders en de Zuidafrikaanse regering. De zes werden in augustus gearres teerd en vorige week op rechterlijk bevel in vrijheid gesteld. Direct daarop gelastte de minister van politie, opnieuw hun arrestatie, maar ze waren inmiddels onderge doken. Het UDF en het NIC hebben in augustus een grote campagne ge voerd voor een boycot van de ver kiezingen. De Zuidafrikaanse politie heeft donderdag opnieuw een man dood geschoten in Soweto, de zwarte miljoenenstad bij Johannesburg. Volgens de politie gooide de man een brandbom naar een politie auto. De politie gebruikte donderdag herhaaldelijk traangas om menig ten in Soweto uit elkaar te drijven. Grevelingenmeer en geheugens De keus 'Grevelingen- rr CAIRO (UPI) - De Egyptische president, Hosni Moebarak, heeft donderdag bevestigd dat hij kortgeleden een Libisch aan bod heeft afgewezen om een „geheime belofte" le doen de' Camp David-akkoorden van 1978 met Israel op te zeggen in ruil voor een bedrag van omge rekend 15 miljard gulden. Dit heeft de Egyptische krant „Al- Gomhouriya" gemeld. In een bericht van de vrijdag editie van de krant zegt Moeba rak ook dat het uitzetten van mijnen in de Rode Zee was be doeld om het Suez-kanaal te blokkeren. Hij onthulde een eer dere poging het kanaal, dat de Golf van Suez verbindt met de Middellandse Zee. af te sluiten door er een schip in tot zinken te brengen. Politie op Aruba schiet ontsnapte gevangene dood WILLEMSTAD/ORANJESTAD (ANP) De politie op Aruba heeft nabij de plaats Modanza één van negen ont vluchte gevangenen doodgeschoten. De man, Raymundo Brete, was vol gens commissaris Peterson gevlucht "adat hij door agenten was gesom meerd te blijven staan. Tweemaal, aldus de politiefunctiona ris. was gericht op zijn voeten ge vuurd. Bij het derde schot bukte de zich om onder een hek door te Kruipen. „De op zijn voeten gerichte Jrogel raakte hem in de rug en ging door zijn lichaam", zo werd gezegd. Dij aankomst In het ziekenhuis was 'Brete overleden Van de negen gevluchte gevangenen is er nog één op vrije voeten. ONTSTEKING SUPERBOM FAALDE OOSTENDE - De eerste van de dertig met uranium- container met de licht-radioactieve en zeer giftige inhoud hexafluoride geladen containers is donderdagmiddag boven water te krijgen. omstreeks half één geborgen uit het wrak van de ruim Een inspectie had eerder uitgewezen dat alle deftig twee weken voor Oostende gezonken Franse vrachtvaar- containers in het voorste deel van het in tweeen gebroken der Mont Louis. schip zijn terecht gekomen. Er zijn beschadigingen aan de In de loop van donderdagavond slaagden de duikers van vaten geconstateerd, maar geen lekkages, het bergingsbedrijf Smit-Tak er in een tweede volle (Zie ook pagina 111 PARIJS (AP) De Franse politie heeft vorige maand een bomaanslag van de terroristische organisatie Ac tion Directe op het Parijse hoofd kwartier van de Westeuropese Unie verijdeld. De politie had vorige maand een gestolen vrachtwagen voor het gebouw weggesleept, en kwam pas twee dagen later tot de ontdekking dat er 23 kilo cxplosieven in waren verborgen. De bom was niet afgegaan omdat de tijdontsteking had gefaald. Dat is donderdag gemeld door het Franse persbureau AFP. Volgens des kundigen had de bom het hele ge bouw kunnen verwoesten. De WEU is de enige Europese organisatie die zich met defensie-aangelegenheden bezig mag houden en omvat Groot-Brittan- niè. Frankrijk. West-Duitsland, Italië. Nederland. België en Luxemburg. De politie heeft vastgesteld dat de explosieven afkomstig waren van een voorraad van 800 kilo die in de nacht Heineken en Doderer - Alfred Hei- neken (60) en zijn chauffeur Ab Dode rer (58) zullen niet aanwezig zijn bij het binnenkort te starten proces rond hun ontvoeringszaak. Zij worden niet opgeroepen als getuigen, aldus een bekendmaking van een woordvoer ster van het Heinekenconcem. De rechtzaak begint op 26 september in Amsterdam. Advertentie Jsteltel ■heren ■mode KLASSIEKE KOSTUUMS ROTTERDAM (GPD) (ANP) - In de Rotterdamse haven is donderdag bij een aantal stukgoed-overslagbedrij- ven het werk neergelegd nadat het overleg dat minister De Koning en de gemeente Rotterdam woensdag met werkgevers (SVZ) en werknemers hadden gevoerd, was stukgelopen op weigering van de kant van de SVZ. Het is, als reactie op het mislukte overleg, niet uitgesloten dat de sta kingen van vandaag tot maandag een groot deel van de slukgoedsector zullen omvatten. De Vervocrsbond FNV sluit niet uit dat de stakingen overslaan naar de hele stukgoedsec tor. Maandagmorgen meldde de Vervoers- bond FNV dat er by vijf stukgoedbe- dryven (NTB. Trans Storage. Citex. Hanno en Svenska) en bij een deel van de arbeiderspool SHB werd gestaakt. Bij de twee vestigingen van het stuk- goedbedrljf Quick Dispatch is het werk donderdagmiddag stilgelegd. Evenals bij NTB zal hier tot maandag niet meer worden gewerkt. Bij het bedrijf zijn ongeveer tien werkwilli gen. In totaal waren donderdagmid dag ruim 700 stukgoedwerkers bij de acties betrokken Bij de stukgoedbe- drijven Multi Terminals-Waalhaven, NTB en Quick Dispatch Oost en West is een aantal avondploegen donder dagavond niet aan het werk gegaan. Machinale sector Ook in de zogenoemde machinale sectui v du de Rotterdamse haven (erts- en kolenoverslag) heerst onrust Op een kadervergadering van de Ver- voersbond FNV is donderdag beslo ten bij twee bedrijven volgende week tijdens de schaft personeelsbijeen komsten te houden om de problema tiek bij die bedrijven te bespreken Volgens een woordvoerder van de bond gaat het om de overslagbedrij ven EMO en EECV. In beide gevallen is er volgens de zegsman sprake van werkgelegenheidsvraagstukken Faillissement De bewindvoerder van Rotterdam Terminal, mr E. de Liagre Böhl vreest dat het bedrijf na het mislukken van het havenoverleg aan de rand van de afgrond is komen te staan. Hij heeft de ondernemingsraad en de vakbon den donderdag laten weten, dat hij uiterlijk 25 september bij de recht bank het faillissement zal aanvragen. Alleen een „wonder", een onmiddellij ke oplossing van het havenconflict met daaraan gekoppeld de herplaat sing van de 151 overtollige werkne mers en een spectaculaire verbetering van de bedrijfsresultaten zouden Rot terdam Terminal nog geheel of ge deeltelijk van de ondergang kunnen redden, zo vreest de bewindvoerder. Volgens bewindvoerder mr De Liagre Böhl hoeft het faillissement van Rot terdam Terminal met 250 werkne mers niet noodzakelijkerwijs te bete kenen dat ook het moederbedrijf in- cotraps omvalt. van 2 op 3 juni van dit jaar was gestolen uit een depot op 35 kilometer ten zuiden van Brussel De Franse politie wist toen met zeker heid wat zij al lang bevroedde: dat Action Directe belangrijke mede plichtigen heeft in België en dat dit land in feite het achterland van de organisatie moet zijn. Banen Om de jeugdwerkloosheid aan te pakken zijn de ambtenaren- centrales bereid de prijscom pensatie per 1 januari volgend iaar van het overheidsperso neel om le zetten in arbeids tijdverkorting. (PAGINA 5) Werkafspraken De twee bergingsmaatschap pijen Van den Akker en Willem Muller hebben met elkaar voorlopige werkafspraken ge maakt over hun activiteiten op de Schelde-Rijn verbinding. (PAGINA 11) Schorsing Naar aanleiding van een inci dent tijdens de wedstrijd tus sen Veere en SPS is de Thoolse voetballer Rien Voshol van SPS geschorst voor een perio de van twee jaar. (PAGINA 19) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 7 Provincie: 11, 13, 14, 15 en 18 Sport: 19 en 21 1 1 'meer zout of zoet' is typisch zo n kwestie waarin "H Zeeland er politiek goed aan zou doen een zo breed moge lijk ondersteund, eenduidig stand punt in te nemen. Vandaag i vrijdag) is het vraagstuk - jarenlang alweer on derwerp van heftige discussies - aan de orde in de vergadenng van Provin ciale Staten. De Raad van de Water staat, belangrijkste adviesorgaan van minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat), heeft het provinciaal be stuur van Zeeland gevraagd om een uitspraak in dit nogal netelige pro bleem, Netelig, omdat vrij vitale be langen tegenover elkaar staan in de ruimte die 'Den Haag' tot op dit moment voor een evenwichtige keus heeft gelaten. Wil er sprake zijn van een oplossing voor het toekomstig watermilieu in het Grevelingenmeer, waarmee de waarde voor ecologie, visserij en recreatie niet wordt uitge speeld tegen de waarde voor de land bouw op (met name) Schouwen-Dui- veland, dan zal dat geen halve oplos sing mogen zijn. Vandaar dat gedepu teerde staten met het voorstel geko men zijn om te kiezen voor: een zoute Grevelingen met de aanleg van een (pUp)leiding ten behoevp van de zoet watervoorziening op Schouwen-Dui- veland, onder de uitdrukkelijke voor waarde dat het rijk de kosten van aanleg van de (pijp)leiding geheel voor zijn rekening neemt en tevens een bijdrage verstrekt in de kosten van aanpassing van de nodige voor zieningen daartoe op Schouwen-Dui- veland. Een standpunt, dat beschouwd kan worden als een redelijk alternatief en inhoudelijk in feite gedragen wordt door alle belanghebbende groeperin gen bij de toekomst van het Grevelin genmeer. Er is alleen één 'maar' dat de discussie over de realiteit van het Zeeuwse gs-advies beheerst: zijn er garanties te geven dat het rijk inder daad de rechtstreekse en een deel van de bijkomende kosten voor de aanleg van de bewuste zoetwater-pijpleiding naar Schouwen-Duiveland bekostigt? Minister Smit-Kroes heeft voor zover zij zich daarover tot nu toe heeft uitgelaten - de financiering op rijks kosten duidelijk afgehouden. En ook minister Braks (landbouw en visserij) heeft al laten weten dat hij geen geld voor een dergelijk project beschik baar kan stellen. Voor de landbouw in Zeeland ziet het advies vandaag in de staten ter discussie, er daarom hoogst onzeker en bepaald met waterdicht uit. In agrarische kring past men ervoor om in deze kwestie het kind van de rekening te worden. Er wordt van deze kant steeds opnieuw op gehamerd dat bij aanvaarding van de Deltawet (1958) toezeggingen zijn ge daan over de verbetering van de zoet watervoorziening voor de landbouw en dat het niet aangaat daar nu op terug te komen Zonder de zekerheid dat het rijk de kosten voor de aanleg van de zoetwater-pijpleiding op zich neemt is de landbouw dus niet over de streep te trekken voor het gs-voorstel, zoals het er nu ligt. De aarzelingen binnen de Zeeuwse staten tegenover de op zichzelf enige logische en tege lijk eerlijke oplossing voor de Greve lingen zijn daardoor ook juist be paald Toch zal verdeeldheid over deze kwestie in de Zeeuwse Statenzaal een alle belangen dienende oplossing voor hei Grevelingenmeer geen stap dichterbij brengen. In de afgelopen jhren is al bij herhaling gebleken dat 'Den Haag' daarin een zwaktebod ziet. Bovendien is er bij gebrek aan duidelijkheid vanuit Zeeland nogal eens de neiging aanwezig om minder rekening te houden met de vraag hoe in het gebied zelf de verhoudingen en belangen liggen. Trouwens, in politiek Den Haag grijpt ook het euvel van de (al dan niet gespeelde) vergeetachtig heid rondom kwesties waaraan men zich liever maar wil onttrekken, danig om zich heen. Het (Zeeuwse) WD- kamerlid Te Veldhuis heeft daarvan deze week bij een spreekbeurt in Oostburg nog eens een fraai staaltje laten zien. Hij riep daar belangheb benden op om bewijsmateriaal aan te dragen dat het rijk heeft toegezegd de kosten te zullen dragen voor verbete ring van de zoctwatervoorziening ten behoeve van de landbouw. Te Veld huis zou beter eens grondig in de archieven en Handelingen van de Tweede Kamer kunnen duiken om dan te ontdekken dat ook zijn eigen partij destijds bij de besluitvorming over de uitvoering van de Deltawer ken de belangen van de landbouw nadrukkelijk heeft laten meewegen Alleen overwegingen van deze aard kunnen bepalend zijn bij de beoorde ling van het vraagstuk 'Grevelingen zout of zoet?'. Tegen de achtergrond van de ingrij pende verandenngen die het kabi net-Den Uyl in 1974-76 heeft aange bracht in de plannen tot afsluiting van de Oosterschelde en de kosten die daaraan verbonden waren is de onder ste regel op de rekening voor een verantwoorde oplossing in de Greve lingen natuurlijk van ondergeschikt belang. Het provinciaal bestuur heeft die verantwoorde oplossing in zijn keuzepakket gedaan en zal zich sterk moeten maken om die tegen weer en wind in te verdedigen. Als de politieke gelederen in Zeeland goed gesloten blijven rondom deze kwestie is de kans groot dat er in Den Haag nog eens geheugens worden opgefrist vdM. c

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1