PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ontmoeting tussen Gromyko en Reagan Kamer achter garnalenbesluit fePZC Scherpe veroordeling Zuid Afrika door EG EIND VAN DEZE MAAND 'Moskou steunt Syrië met kernwapens' OVEREENSTEMMING OVER MINISTERSPOSTEN ISRAEL Hl Raket treft supertanker en Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Spanjaard bouwt alleen een kathedraal 91 Volgens CPB werkloosheid volgend jaar stabiel I PLOEG BEKIJKT REGELING STEUN BIJ INVESTERINGEN vandaag Bewolkt Bewolkt en soms druilerig weer. Vanmiddag enkele kleine opklarin- aen. Matige, af en toe nog vrij krachti ge wind uit het westen. Middagtempe- ratuur 17 graden. 227e jaargang no. 215 Woensdag 12 september 1984 MADRID (DPA) - Op 15 kilometer van Madrid, in de buurt van het dorp Mejorada del Campo, verheft zich een merkwaardig, kerkachtig gebouw op zonverbrande akkers. De 58-jarige trappist Justo Gallego bouwt er sinds 18 laar alleen aan een kathedraal. Hij hoopt zijn werk over vier jaar te beëindigen. De voormalige landarbeider Gallego, die maar weinig onderwijs heefl gehad, richt zijn 100 meter lange en 50 meter brede kerk zonder enige hulp en zonder blauwdruk op en besteedt er twaalf uur per dag aan. Het bouwmateriaal betaalt hij uit een bescheiden erfenis en verder zijn er aannemingsbedrijven die hem het een en ander cadeau doen. De lekebroeder Gallego, die door de een wordt beschouwd als gek en de ander als heilig, ving zijn kathedraalbouw op 12 oktober 1966 aan, na zwaar tbc-lijden. Met primitieve werktuigen groef hij de put voor de fundamenten, metselde stenen of bestreek muren met cement, richtte pilaren en torens op en bouwde bogen. Op het bouwsel moeten alleen nog dak en koepel worden geplaatst. De trappist krijgt natje en droogje van zijn in de buurt wonende zuster. Hij stak ongeveer 3 miljoen pesetas in het project. Volgens een berekening van het bisdom is de waarde intussen gestegen tot 700 miljoen. De overheid heeft tot dusver niet ingegrepen, maar de burgemeester heefl gezegd dat men in elk geval na voltooiing van de bouw zal ingrijpen en de kathedraal afbreken. (Van onze correspondent) onderwerpen van internationaal be- WASHINGTON - De Russische vice-premier en minister van buitenlandse zaken Andrei lang,wHde niet voprsPeU^n w'elke net IT resultaten de ontmoeting zal opleve- Gromyko komt op 28 september naar het Witte Huis voor een gesprek met de Amerikaanse ren. in Moskou is officieel nog niet president Reagan. Gromyko is rond die tijd in de VS voor de Algemene Vergadering van de gereageerd op de top tussen Gromyko VN. Het is de eerste maal dat Reagan een zo hoge Sowjet-functionaris ontmoet. Hij zei en Reagan dinsdag, toen hij tijdens een persconferentie Gromyko's bezoek persoonlijk kwam aankondi- Senator Charles Percy de Republi- kemse voorzitter van de commissie gen, Gromyko er van te willen overtuigen „dat de VS geen kwaad in de zin hebben". voor buitenlandse betrekkingen in de Senaat, veronderstelde dat de Russen Het initiatief is uitgegaan van Reagan Gromyko heelt die uitnodiging aan- voornamelijk verantwoordelijk zijn beiang hechten aan een ontmoeting die Gromyko heeft uitgenodigd met vaard, aldus de president. Gromyko bezocht het Witte Huis voor met Reagan tijdens de verkiezings- hem op het Witte Huize te bezoeken. Reagan zei voorts dat het allereerst de laatste maal in 1978 voor een campagne omdat zij hebben beslo- van belang is „na te gaan of wij de onderhoud met president Carter dat de preSident wordt herkozen dreiging niet kunnen verminderen die en dat zij nog vier jaar met Ronald over de wereld hangt en waarvoor de De besprekingen in Washington be- Reagan zaken zullen moeten doen-' Sowjet Unie en de Verenigde Staten strijken volgens Reagan een reeks Regeringsfunctionarissen zeggen dat van Gromyko's bezoek geen opmerke lijke vooruitgang mag worden ver wacht. Verzachting BONN (REUTER) - De Sowjet-Unie heeft Syrië de garantie gegeven dat het Damascus zal bijstaan met kern wapens als Israël nucleaire wapens DEN HAAG (ANP) - De geregistreer- gebruikt tegen dat land. Dat heeft de de werkloosheid zal volgend jaar Syrische minister van buitenlandse gemiddeld uitkomen op 830.000 men- zaken, Mustafa Tlas, gezegd in een sen. Dit betekent dat de werkloos- interview met het Westduitse week heid niet verder stijgt maar zich blad Der Spiegel, stabiliseert. Dit komt niet alleen door een groei van de werkgelegen heid bij de bedrijven met 10.000 ar beidsjaren, maar ook door het weg vallen van de registratieplicht voor werklozen van 57,5 jaar en ouder. De directeur van het Centraal Plan bureau, C.A. van den Beid, heeft dins dag bevestigd dat dit staat in de Macro Economische Verkenning (MEV) die volgende week wordt gepu bliceerd. Volgens Van den Beid moet bij de stijging van de werkgelegenheid in de bedrijven worden bedacht dat dit vooral komt door de herverdeling van arbeid. Hij benadrukt voorts dat het om geregistreerde werkloosheid gaat. Als vrouwen die geen werk heb ben maar dat wel ambieren zich laten registreren als werkzoekende, dan zou het beeld er weer anders uit komen te Industrie Voor hel eerst sinds 1970 zal volgend jaar de werkgelegenheid in de indus trie niet verder dalen. Het arbeidsaanbod stijgt in 1984 met 45.000 tot 50.000 mensen en volgend jaar met 50.000 tot 55.000. Dankzij de stijging van de werkgelegenheid in de bedrijven (10.000) en bij de overheid 13.000) en door het wegvallen van de registratieplicht van de oudere werk lozen kan de werkloosheid zich toch stabiliseren. Er is dan nog geen reke ning gehouden met de effecten die het industrieplan (creatie van leerling plaatsen in het bedrijfsleven) en het plan van de regering (zoveel mogelijk langdurig werkloze jongeren aan het werk helpen) op de werkgelegenheid hebben. Van den Beid spreekt daar om ook van veronderstellingen in plaats van voorspellingen. De werkloosheid voor dit jaar pakt volgens de nieuwe berekeningen ook gunstiger uit: 830.000 mensen zonder werk. Vong jaar werd met Prinsjesdag nog uitgegaan van een werkloosheid dit jaar van 900.000. Eind augustus stonden 839.600 perso nen als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbureaus. Dit betekent dat het aantal werklozen sinds eind juli geste gen is met 21.200. Bij de mannen bedroeg de stijging 5.700 en bij de vrouwen 15.500. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Ministerie van Sociale Zaken die dins dag bekend zijn gemaakt. Gecorri geerd voor de invloeden van het sei zoen is de werkloosheid in augustus gestegen met 10.500 tot 832.900 perso nen (bij de mannen was er een stijging van 2.900 en bij de vrouwen van 7.600). Na een daling in de maanden juni en juli is er weer van een stijging sprake. Deze ontwikkeling is volgens Sociale „Als er een oorlog uitbreekt kunnen Syrië. Volgens westerse diplomaten in Mos kou zou de bereidheid van de Sovjet wij een miljoen soldaten mobiliseren, unie met Reagan te praten kunnen Onze strijd tegen Israël zal doorgaan duiden op een verzachting van de -zolang onze vrouwen ons kinderen „harde lijn-politiek" ten aanzien van geven en de Sowjet-Unie zal ons wa- de VS. In de ambassades van wester pens verschaffenaldus de Syrische se landen in Moskou wordt het van bewindsman. betekenis genoemd dat Rusland heeft Tlas stelde verder dat de Syrische ingestemd met zo'n gesprek hoewel vice-president Rifaat Al Assad, broer men er in het Kremlin van kan van president Hafez Al Assad, tot uitgaan dat de verkiczingskansen persona non grata is verklaard in van Reagan door een dergelijke top zullen kunnen stijgen. TEL AVIV Dinsdag voerden de leiders van de Arbeidsparty, Shimon Peres (l.) en de leider van de Likoed. de huidige premier Yitzhak Shamir (r.i de laatste besprekingen. TEL AVIV (UPI) - Ook de Likoed-partijen van Yitzhak Shamir zijn dinsdag akkoord gegaan met het ont- werp-akkoord dat hij en de leider van de Arbeiders partij, Simon Peres, hebben gesloten tot vorming van een coalitieregering in Israël. Peres en Shamir zijn tot overeenstemming gekomen over de verdeling van de belangrijkste ministerspos ten. Vice-premier zal zijn ex-president Yitzhak Navon (Arbeiderspartij) die ook de onderwijs-portefeuille zal beheren. Minister van defensie wordt ex-premier Yitz hak Rabin (Arbeiderspartij). Minister van handel en industrie zal zijn ex-minister van defensie Sharon (Likoed) terwijl de voormalig minister van defensie m de regering-Shamir, Moshe Arens, minister zonder portefeuille wordt. Peres zal premier zijn tot oktober 1986 waarna zijn post wordt overgenomen door Shamir. Op het moment dat Peres premier is, zal Shamir functioneren als minister van buitenlandse zaken. Peres bekleedt die functie ten tijde van het premierschap van Shamir. Een overeen komst van die strekking zal vandaag door Peres en Shamir worden ondertekend waarna in de Knesseth (het Israëlische parlement) over de overeenkomst zal worden gestemd OOSTENDE - Maandagnacht, tijdens een storm en met hoog water, is het Franse vrachtschip Mont Louis in tweeën gebroken. Naast het gebroken schip het bergingsvaartuig AntwerpenRechts op de voorgrond een rubberbootje van de milieu-actiegroep 'Greenpeace' OOSTENDE - Dinsdagmorgen vroeg is tijdens storm en hoog water het voor Oostende gezonken Franse vrachtschip Mont Louis in tweeën gebroken. Deskun digen achten het niet waarschijnlijk dat de dertig vaten met het licht-radioactieve en uiterst giftige uranium-hexafluoride hierdoor in zee zyn tereehtgeko- Door de hoge zeegang is het nog steeds met mogelijk de werkelijke schade aan het schip en de lading op te nemen. Inmiddels werd dinsdag met man en macht een tien kilometer lange olievlek, afkomstig uit een tweede gescheurde brandstoftank, bestreden. Dat kon echter met verhinderen dat de kust tussen Oostende en Blankenberge over een lengte van 15 kilometer met zware stookolie werd verontreinigd. zie pagina 101 BIJEENKOMST MINISTERS IN DUBLIN: DUBLIN/DEN HAAG (ANP/DPA) - De ministers van buitenlandse zaken van impasse in de toetredingsonderhan- de tien landen van de Europese Gemeenschap hebben dinsdag in Dublin in delingen te doorbreken een ongewoon scherpe verklaring de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek De meest rechtstreeks betrokken lan- veroordeeld en gepleit voor een grondwet die ook voorziet in politieke den - Frankrijk, Italië, Griekenland rechten voor de zwarte meerderheid. en West-DuiIsland - zullen de koppen Zij die bij de jongste golf van onlusten is de betrekkingen met de landen van oolossh?/ te'vtnden ^oor"h^nro" zijn gearresteerd zonder in staat van het Midden-Oosten te versterken, en °?loss,n£ te vinden voor het pro- beschuldiging te zijn gesteld^ moeten nogmaals de nadruk op te leggen op J H| het belang dat de EG hecht aan een bleem van het wijnoverschot. worden vrijgelaten, aldus een verkla- o ring die rechtstreeks aan de Zuidafn- vreedzame oplossing van de conflic- kaanse regering zal worden overge- ten daar. bracht. Uit de verklaring blijkt niet dat de Tien overwegen om door economische dwangmaatregelen hun afkeer van de De ministers kwamen voorts overeen, Uitbreiding apartheid kracht bij te zetten. De Italiaanse minister van buiten landse zaken. Giulio Andreotti. die 1 de toetredingskandidaten Spanje en Portugal begin oktober een „pakket" 'oorstellen over de nog hangende januari het voorzitterschap van de geschilpunten te doen Volgens de Ministerraad overneemt van zijn Ierse Franse minister voor Europese aange- collega, zal begin volgend jaar een reis legenheden, Roland Dumas, was alge- 1 door het Midden-Oosten maken. Doel meen de politieke wil aanwezig om de MANAMA (AP) - Een Iraaks ge- Irak moedigt het kapen van Iraanse vechtsvliegtuig heeft dinsdag een vliegtuigen aan en zal gekaapte toe- Exocet-raket afgevuurd op een super- stellen uit Iran verwelkomen Dat tanker die ten zuiden van de Iraanse heeft de Iraakse minister van informa- olie-terminal op het eiland Kharg tie. LatifJassem. verklaard tegenover voer. De raket sloeg een lek in een het persbureau Gulf News. Irak zal ruim aan stuurboordzijde en veroor- ieder gekaapt Iraans toestel verwel- zaakte brand. komen en de vliegtuigen niet terugge ven. zo zei de minister. De kapitein van de onder Liberiaanse vlag varende St. Tobias zei dat het Kantoorpersoneel Daf - Bij Daf vuur snel was bedwongen en dat de 32 Trucks in Eindhoven start op korte Poolse bemanningsleden ongedeerd termijn een onderzoek naar de moge waren. lijkheid om de 36-urige werkweek bij In Bagdad maakte een militaire het bedrijf ook voor het kantoorperso- woordvoerder bekend dat Iraakse neel te realiseren in blokken van vier straaljagers twee doelen ten zuiden uur. Dat is dinsdag afgesproken met van Kharg hadden getroffen. De de vakbonden. Voor het produktie- St. Tobias gaat voor reparatie naar personeel geldt een dergelijke rege- Dubai. in de Verenigde Arabische ling al sedert-mei. Het kantoorperso- Emiraten, alvorens de reis naar Japan neel werkt sedert die tijd een half uur voort te zetten. korter per dag. (Van onze Haagse redacteurj rentiepositie ten opzichte van hun leg over de verordening waarmee het vergunning beschikken. Bovendien Volksgezondheid aanwezig Samen DEN HAAG - Een meerderheid in de buitenlandse collega's worden ge- produktschap voor Vis en Visproduk- zullen de gemeenten indien zij daar- hebben zij een ontwerp-gamalenbe- Tweede Kamer stemt in grote lijnen dwongen. ten waarschijnlijk nog dit jaar nadere toe bereid zijn de thuispelbedrijven sluit uitgevaardigd in met het gewijzigd ontwerp-Garna- staatssecretaris Ploeg van landbouw regels wil stellen aan het thuis pellen inspecteren. Gamalenhandelaren mo- Uit de woorden van de heer Van Zeil ZakenTV lenbesluit, waarmee de regering de en visserij en zijn collega Van der van garnalen. Van der Reijden heeft gen hun produkt alleen nog laten bleek dinsdag dat het machinaal pel- verlaters6 ïf schnJv^n aan ae school- kwaliteitsbewaking van de garnalen Reijden van volksgezondheid menen wel toegezegd de Kamer te willen pellen door erkende pelbedrijven. zo len van garnalen er voorlopig niet in verlaters, die vergeleken met voor gaande jaren later beschikbaar waren voor de arbeidsmarkt. Het aantal bij de arbeidsbureaus 8eregistreerde vacatures steeg eind augustus ten opzichte van de maand ervoor met 2.200. Het aantal vacatu res is daardoor gekomen op 17.200. in de gehele productieketen wil ver- dat'er genoeg waarborgen zijn dat dit informeren over die verordening, zei Ploeg dinsdag in Den Haag tijdens zit. Hij verwachtte dat de eerste pel- beteren. PvdA, CDA, SGP en VVD niet gebeurt Ploeg wil bekijken of maar daarvoor geen verantwoorde- een mondeling overleg met de Kamer- machine pas over vier jaar in gebruik hebben er dinsdag wel sterk op aan- vissers die door gedwongen investe- lijkheid te dragen. commissie voor Visserijzaken. Hierbij zal zijn. Bovendien, en daar wezen gedrongen dat de Nederlandse garna- nngen in de problemen dreigen te öp grond van de verordening zal het waren ook Ploegs collega bewindslie- zowel Ploeg als Van Zeil op. is uit lenvissers door de nieuwe, strengere komen, financieel kunnen worden ge- thuispellen in de toekomst alleen nog den P H. van Zeil (Economische eisen niet in een ongunstige concur- holpen. De PvdA wil nog verder over- toegestaan zijn als de pellers over een Zaken) en J. P. van der Reijden van Slot Zie pagina 10 KOL. 1 Voordracht Tegen de zin van de Algemene Rekenkamer heeft de Tweede Kamer drs. Saskia Stuiveling voorgedragen voor het lid maatschap van de Rekenka mer. (PAGINA 5) Arbeidsplaatsen Als de aanbevelingen van het bureau Berenschot om bij de Provinciale Stoomboot Dien sten doelmatiger te werken tn de praktijk worden gebracht, kunnen de komende jaren 70 to 80 arbeidsplaatsen verval len. (PAGINA 9) Oesters Staatssecretaris A. Ploeg schrijft in een brief aan de Tweede Kamer, dat niet alleen de leden van Vervoex, maar ook andere oestervissers dit najaar oesters mogen vissen in het Grevelingenmeer. (PAGINA 11) In de knel Door een actie van de betaal de clubs is de voorbereiding van het Nederlands alflal op de VfK-kwalificatiewedstrij- den tegen Hongarije en Oos tenrijk danig in de knel geko men (PAGINA 17) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1