Kappeyne stelt maximale werkdag van 10 uur voor CBS: bestedingen in tweede kwartaal gedaald Landelijke regeling bepleit voor keuren kermisattracties Engeland vindt 'tweede Stonehenge' afwijzende reactie van fnv Twee weken Gratis de PZC voor elke nieuwe abonnee. PZC/binnenbuitenland Nefarma: registratie van geneesmiddelen te traag Staven voor grootschalig optreden van politie Minister Smit wil niet langer bezuinigen op onderhoud wegen Wordt abonnee van de PZC En pak meteen dat voordeel mee. I 198i DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 LONDEN (DP A)- Britse oudheidkundigen hebben in het westen van hun land op de heuvels van Salisbury in het graafschap Wiltshire. De ontdekking in I naar alle waarschijnlijkheid de 'ontdekking van de eeuw' gedaan. In Londen Dartmoor heeft men kunnen doen dankzij de grote droogte van dit jaar. Het is in het weekeinde bekendgemaakt dat aan de rand van Dartmoor in het waterpeil van een meertje was er zo door gezakt, dat de stenen op de oever I nraafschap Devon een 'tweede Stonehenge' is gevonden. zichtbaar werden. I Volgens de archeologen gaat het om een gewijde plaats die, zoals Stonehenge, De juiste ligging van het 'tweede Stonehenge' hebben de oudheidkundigen nog bestaat uit reuzenstenen die een cirkel vormen. Zij schatten de ouderdom van niet bekendgemaakt omdat men eerst de eigendomsrechten van het terrein wil het monument op ongeveer 5.000jaar, wat 1000jaar minder is dan Stonehenge vaststellen om met bevoegd uitgraven te kunnen beginnen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Zaken en Door een dagnorm van tien uur, mge- Werkgelegenheid) denkt erover de maximaal toegestane arbeidsduur per dag op tien uur (nu ^^o^ont^taatTo^gens^de staats^ 8,5 uur) te brengen, per vier weken op 180 uur en per jaar op 1850 uur. secretaris °een aanvaardbaar stelsel .A van normen, waarmee op de ontwik- De staatssecretaris wil op die manier m overleg met de werknemers, de de huidige wet. met zijn uitgebreide kelin„en kan worCien ingespeeld. Inspelen op de herverdeling van ar- organisatie van het werk naar eigen ontheffingsstelsel, gaat dat maar De rjLew moet 0Qk gaan gelden beid en de daaraan gekoppelde flexi- inzicht regelen. Binnen het raam van moeizaam. - j. beier (langere) werktijden en op het 1 voortschrijdend emancipatieproces. Dat staat in een discussienota over herziening van de Arbeidswet van 1919. die de staatssecretaris naar de Stichting van de Arbeid en de Eman- cipatieraad heeft gestuurd. Definitie ve voorstellen gaan later naar de Sociaal-Economische Raad. De Arbeidswet van 1919 regelt de voor de overheid, die buiten de wer kingssfeer van de Arbeidswet 1919 valt. De FNV voelt niets voor een werkdag van maximaal 10 uur. De vakcentrale vindt negen uur per dag w erken nog net aanvaardbaar. Die grens is flexi bel genoeg om verdere arbeidstijd verkorting in te voeren, aldus een w FNV-woordvoerder in een reactie op maximale arbeidsduur (het aantal UTRECHT (ANP) - De registratie van geneesmiddelen in ons land verloopt £.e Plannen van staatssecretaris van uren dat een werknemer per dag en meeS{ai veej te traag en kost soms meer dan drie keer de wettelijk Kappe>ne. per week mag werken) en de tijdstip- vastgestelde maximumtermijn van 150 dagen. Dat blijkt uit een enquête van Een 10-urige werkdag gaat de FNV pen waarop gewerkt mag worden. Nefarma, de Nederlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie, onder veei ver „Dan wordt de klok te ver De herziening van de wet is nodig fabrikanten en importeurs van geneesmiddelen. teruggedraaid. Een grens van 10 uur door onder meer de voortschrijdende 6a te belasting van de herverdeling van arbeid, waardoor de Tussen januari 1981 en januari 1984 Je vraagt je dan af waarom de in- werknemers betekenen We hebben dagelijkse en wekelijkse arbeidsduur nam het College ter Beoordeling van schrijving zo lang moet duren, te mneizaam werkdagen van lnveel gevallen is verkort. Dat proces Geneesmiddelen bij 83 aanvragen meer omdat deze geneesmiddelen bij J bevochten en een marge van is dikwijls gekoppeld aan flexibele voor de registratie van een meuwe voorbeeld in Engeland en Frankrijk extra is voor ons nog wel werktijden met behoud of verlenging stof in bijna driekwart van de gevallen al lang waren toegelaten", zo stelt a---ntabpl maar meer niet" aldus de .,on Ho hoririifetüH Werko-evers willen loof hodiccincr Van rie 33 hii. accepidoei maar meer met diuus ue FNV-woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is maandagmid dag een grote brand ontstaan op de kruising Amstel- veenseweg-Van Nijenrodeweg, nadat bij werkzaam heden aan het wegdek een gasleiding werd aange boord. Door de ontploffing die hierdoor ontstond gingen twee omgeving v auto's in vlammen op Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Dit heeft de politie bekend gemaakt. De ontploffing gebeurde rond drie uur. Tegen vier uur woedde de brand nog. omdat de brandweer de afsluitei van de gasleiding niet kon vinden. Het verkeer in dt de brand werd omgeleid. produkten die in deze tijd werden ingeschreven is er niet één binnen de wettelijke termijn geregistreerd, zo wijst het onderzoek uit. Volgens voorzitter dr J. C. Sanders van Nefarma zijn de laatste tijd onder Volgens de Nefarma-voorzitter ligt het niet aan de werkwijze college dat de registratie z zaam verloopt. MINDER PERSONENAUTO'S VERKOCHT DEN HAAG (ANP) - De consumptie- ongeveer hetzelfde niveau als een jaar Daarentegen namen de bestedingen t Ook valt er wat de FNV betreft niet te ve bestedingen, gecorrigeerd voor daarvoor. Voor het eerste halfjaar aan elektrotechnische artikelen vi- 'het tonden aan het principe van de vijf- prijsveranderingen. zijn in het twee- 1984 resulteren de wijzigingen in een deo-apparaten) toe; vooral in juni lang- daagse werkweek van maandag tot en de kwartaal van 1984 met ruim een geringe daling ten opzichte van de werd voor deze categorie een sterke met vrijdag. Een zesdaagse werkweek half procent gedaald ten opzichte overeenkomstige periode in en werken op zaterdag of zondag is van het tweede kwartaal in 1983. De grootste dalingen bij de voedings voor de vakcentrale niet acceptabel. Vooral de bestedingen aan voedings- en genotmiddelen deden zich voor bij -ivoo i uc van.ociii.iaic mei. aooc^vauoi. vooiai uc ucatcuiugcu aan vocumgs- cii gcuoLiiuuucicii ucucn 1.1011 vooi oij meer een middel tegen angina pecto- Het kampt alleen met onderbezetting Dat is het alleen in gevallen waarin en genotmiddelen nam af (-5 procent) de consumptie van tabakswaren, i*ic iViai-tlrroinni an aan nrannrnnr t.a- an knn nnsrnnnr nat wark mat aan. s (hartkramp) en een preparaat te- en kan daardoor het werk niet gen de Ziekte van Parkinson onnodig Onder meer door de aangescherpte lang bij het beoordelmgscollege blij- veiligheidsnormen heeft het college dat echt niet anders kan zoals bij Ook de aankopen van duurzame goe- kruidenierswaren, dranken en vis volcontinu-bedrijven of bij voor- deren lagen onder het niveau van het Aangezien de prijzen van de voedings beeld in ziekenhuizen. Maar in het tweede kwartaal in het vorige jaar (-1 en genotmiddelen tezamen in deze ij. ucciu in ticivciiiiuiarii. .naai in i.oi iwccuc iv i\ ai Laai lil iicl voute laai '-1 cii eciioliilioiocicii ucaamcii 111 uc« ven liggen. „Dat zijn beide middelen veel meer werk dan toen het twintig algemeen mag aan moeizaam verkre- procent: De consumptie van overige periode met ongeveer 5 procent toe- Hio mi 7a wal o-aracncfraarn 7iin mat ianr palarlan in nal lavan warn aarna- die, nu ze wel geregistreerd zijn, met jaar geleden in het leven werd geroe- veel succes worden voorgeschreven, pen", aldus Sanders. gen rechten als de vijfdaagse werk- goederen en diensten nam echter toe namen, werd er in waarde gemeten week niet worden getornd, vindt de FNV. EMDEN (ANP'DPA) - Minister Van den Broek, zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Genscher en de premier van de Westduitse deelstaat Nedersaksen, Ernst Albrecht, hebben maandagochtend in Emden het Eems-Dollard verdrag getekend. Nederlandse en Westduitse milieu-organisaties en Oostfriese vissers hebben krachtig geageerd tegen deze overeenkomst, waarover zeven jaar moeizaam is onderhandeld. Het verdrag maakt het mogelijk volgend jaar te beginnen met de aanleg van een haven (en vaargeul). die de zwakke economie van het noordwesten van de Bondsrepubliek een nieuwe impuls moet geven. De werkzaamheden zullen ongeveer tien jaar duren en een bedrag van ca 1,3 miljard mark vergen. Het project moet na twintig jaar 24.000 nieuwe arbeidsplaatsen opleveren. Minister Van den Broek verklaarde dat de milieu aspecten. die voor Nederland belangrijker waren dan de economische, in de overeenkomst bevredigend zijn geregeld. i Minister Van den Broek (links) en zijn collega Genscher tijdens de ondertekening. 1 procent). Dit blijkt uit cijfers van ongeveer evenveel besteed als in het het Centraal Bureau voor de Statis- tweede kwartaal van 1983. tiek, die maandag zijn bekendge- maakt. Alltn's In het eerste kwartaal van 1984 lag de rxttl L/ consumptie, mede als gevolg van de De binnenlandse bestedingen aan extra dag door het schrikkeljaar, op duurzame goederen zijn. gecorri geerd voor prijsveranderingen, Werkgevers willen andere opzet van pakketvergelijking DEN HAAG (ANP) - Door het vormen van geïntegreerde staven van rijks- en gemeentepolitie hopen de minis ters Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en Korthals Altes (Justitie) knelpun ten bij grootschalig politie-optreden door middel van de mobiele eenheid te verbeteren. Geïntegreerde stafbestanden zullen worden gevormd in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Enschede (voor het oosten en noorden van het land) en Eindhoven (voor het zuiden). Dit is een van de conclusies die de bewinds lieden hebben getrokken uit een twee tal rapporten over grootschalig poli tie-optreden. Zij hebben de Tweede Kamer dit maandag laten weten De twee ministers onderkennen dat er zich bij grootschalig politie-optreden tal van knelpunten voordoen, die voor een groot deel verband houden met de wijze waarop het beheer over de poli tie is geregeld. Zo kunnen er tussen de verschillende korpsen verschil in or ganisatie bestaan, maar verder ook verschillen in uitrusting en bewape ning. Door het vormen van gemeen schappelijke staven hopen Rietkerk en Korthals Altes voor een groot gedeelte aan deze problemen tege moet te komen. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit van Verkeer en Waterstaat heeft maandag laten weten dat zij haar „uiterste best" zal doen om voor 1985 haar budget voor infrastructurele za ken zoals onderhoud aan autcwegen buiten de bezuinigingen te houden. Het hoofd van de hoofdafdeling Land wegen. Oeververbindingen en Weg verkeer. ir J.C. Slagter, van haar mi nisterie heeft dit gezegd op de jaarlijk se vergadering van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers. Wanneer volgende week op Prinsjes dag blijkt dat de minister succes heeft gehad met deze poging, zal er voor onderhoud en aanleg van autosnelwe gen volgend jaar ruim een half miljard gulden beschikbaar zijn. Voor alle investeringen in de infrastructuur staat dit jaar 965 miljoen gulden op haar begroting De ondernemers vinden deze bedra gen veel te laag. De voorzitter van de vereniging van wegenaanlegbedrij- ven, ir j.c van der Lippe, meent dat er 750 miljoen gulden extra nodig is om al het achterstallig onderhoud aan wegen weg te werken. Hierbij zijn de niet-rijkswegen inbegrepen. Via haar ambtenaar Slagter liet de DEN HAAG (ANP) - Er is op dit elektrische systeem, de borging van apparatuur degelijk is opgesteld, oi de ke machine kan nalopen Het blijlt minister ook weten dat het met haar moment geen uniforme regeling voor de gondels en de algehele toestand ondergrond goed is en we letten op overigens de verantwoordelijkheid plan om het beheer over de wegen aan het keuren van kermisapparatuur. van het apparaat," zo meldt Donks onregelmatigheden, maar over de toe- van de exploitant om een zo groot lagere overheden over te dragen, niet Dat deelde voorzitter B. Donks van Momenteel valt de keuring van de stand van de installatie kunnen wij mogelijke veiligheid te garanderen," 20 best gaat. De weerstand van die de BOVAK, de bond van kermisbe- apparatuur onder het gemeentelijk weinig zeggen. Daar ontbreken crite- aldus Donks lagere overheden (provincies, ge- drijfshouders. maandag desgevraagd Bouw- en Woningtoezicht. Die keu- na en middelen voor." aldus de Het ongeluk met de kermisgondel in meenten, waterschappen: is nogal mee. Hij deed dit naar aanleiding van ring verschilt echter van gemeente tot woordvoerder. Volgens De Boer is bij Volendam waardoor afgelopen vrij boot, omdat niemand precies weet het ongeval met een gondel van een gemeente...Theoretisch kan het voor- de opbouw van de gewraakte attrac- dag een 16-jarige jongen om het leven wat het plan de betrokkenen gaat kermisattractie, dat als gemeld in komen dat een installatie in de ene tie de gebruikelijke procedure ge- kwam. is te wijten aan de slechte kosten. het afgelopen weekeinde aan een gemeente wordt goedgekeurd, terwijl volgd. „Ik weet met of andere gemeen- staat van onderhoud van de draaimo- bewindsvrouw wil dan ook binnen- Volendamse scholier het leven kost- de volgende gemeente de veiligheid ten meer controle uitoefenen." vraagt len en een onjuiste bevestiging van de kort een gesprek hebben met alle te- Eerder dit jaar raakten in Maas- onvoldoende vindt. We zijn in overleg hij zich af. gondels Tegen de eigenaar van de Partijen. De minister wil een derde tricht vijf mensen bij een dergelijk met de gemeentelijke keunngsinstan- draaimolen, de 28-jarice F B uitZmst. van alle verharde wegen buiten de ongeluk gewond. ties om tot een landelijke regeling te EogÖOCk 's Proces"verbaal opgemaakt groei gemeten. Samenwerking kruideniers en melkhandelaren UTRECHT (ANP) - De overkoepelen de organisaties van melkhandelaren en lcvensmiddelendetaillisten heb ben besloten op een aantal gebieden nauw te gaan samenwerken. De Nederlandse Melkhandelaren Or- j"ri' ganisatie iNMOl en het Vakcentrum Levensmiddelen (samen 6.000 leden) hebben dit maandag in Utrecht op een persconferentie meegedeeld. Nu melkhandelaren steeds meer krui deniersartikelen zijn gaan verkopen en kruideniers steeds meer zuivelpro- tweedc kwartaal van 1984 met éen procent gedaald ten opzichte van hetzelfde kwartaal in 1983. Bij perso nenauto's werd in het tweede kwar taal een daling gemeten. Het CBS merkt hierbij op dat de dukten, gaan de belangen ook meei aankopen van personenauto's vanaf parallel lopen. De organisaties den- DEN HAAG (ANP) - De Raad van de het tweede kwartaal van 1982 voort- ken samen sterker te staan als het Céntrale Ondernemersorganisaties durend waren toegenomen, waarbij erom gaat. een antwoord te geven op (RCO), waarin de werkgevers samen- echter in het vierde kwartaal van 1983 het overheidsbeleid ten aanzien van werken, heeft maandag de commissie en het eerste kwartaal van 1984 al het midden- en kleinbedrijf, het Prijs- die een vergelijkend onderzoek tus- sprake was van een affiemende groei beleid, de uniformering van de BTW- scn de inkomens van ambtenaren en Behalve aan personenauto's nam in tarieven en bij voorbeeld de rechts- werknemers in het bedrijfsleven zal het tweede kwartaal van 1984 ook het reekse verkopen door boeren aan con- uitvoeren laten weten dat de werkge- bestedingsvolume aan textiel en kle- sumenten. Ze willen de samenwerking vers een andere aanpak van dat on- ding, woninginrichting, huishoudelij- ook uitstrekken tot de prijs- en leve- derzoek wensen. ke artikelen, schoeisel, rijwielen, mo- ringsvoorwaarden van leveranciers en De werkgevers vinden dat het gebruik torrijwielen en optische artikelen af de vakopleiding, van een systeem van functiewaarde ring niet juist is. omdat dan geen inzicht bestaat in de manier waarop de door de bedrijven te verstrekken gegevens worden geïnterpreteerd De RCO stelt een andere aanpak voor: de commissie pakketvergelijking maakt een inventarisatie van bestaande overheidsfuncties die betrokken moe ten worden in het onderzoek en die herkenbaar zijn voor deskundigen in de bedrijven. De RCO zal de bedrijven dan vragen aan het onderzoek mee te werken -Als de geselecteerde functies voor de bedrijven voldoende herken baar zijn zullen de bedrijven de ge wenste informatie over hun arbeids voorwaardenpakket verstrekken. Tafelzilver Het zoeken naar het in 1648 onder water verdwenen tafel zilver van de Beierse keurvorst Maxi- miliaan de Eerste in Mühldorf am Inn in Beieren, is maandag zonder resul taat beëindigd. Ongeveer 100 personen hebben drie dagen lang met metaalsondes naar de schat op de rechteroever van de Inn en in de bedding gezocht. Meer dan schroot, een paar munten en een bronzen zwaard hebben ze niet gevon den. (Advertentie) bebouwde kommen in andere handen Toch heeft de voorzitter de indruk dat komen," aldus Donks. boen overgaan- rijkswegen naar pro vincies, provinciale wegen naar ge beenten enzovoort heeft een woordvoerder van de Rijks- er over het algemeen zeer zorgvuldig Ook woordvoerder R de Boer van Om tot een eensluidende regeling te politie district Amsterdam maandag gekeken wordt naar de veiligheid van Bouw-en woningtoezicht in Volendam komen denkt de bond van kermisbe- meegedeeld de installaties. „Tijdens het opbou- pleit voor een landelijke aanpak van drijfshouders aan het opstellen van De draaimolen is in beslag genomen. Door die operatie zouden tussen de wen van de installaties komt er de keuring. Door het ontbreken van een soort logboek Het mooiste is De technische recherche en de Ar- 3.000 en de 5.000 ambtenaren een meestal een gemeenteambtenaar kij- wettelijke bepalingen is goede contro- volgens de voorzitter een lijst met beidsinspectie stellen nog een nader andere status krijgen. De minister ken of de machines in goede staat zijn. ie op de attracties nauwelijks moge- punten aan de hand waarvan de onderzoek naar het ongeluk in. aldus Saat ervan uit dat het deccntralisa- "aplan haar niets mag kosten. Deze controleert dan onder meer het lijk volgens De Boer. „We kijken of de desbetreffende keuringsambtenaar el de politie-woordvoerder. Da's toch een aardig aanbod van zo'n lekker leesbaar ochtendblad, nietwaar? Wie het nog niet is,wordt nu abonnee op een dijk vaneen krant. Twee weken voor niets: Bel of schrijf even, maar de bon invullen kan ook. PZC. Markt 51,4331 LK, Middelburg. Telefoon: 01180-27651. Ja, noiccr rui) als abonnee op de PZC. Met de betaling wacht ik tol na de ontvangst van een acceptgirokaarten ik ontvang twee weken gratis dePZC Adres: Postcode/l'laais: UITKNIPPEN IN ENVELOP ZONDER POSTZEGEL. OPSTUREN AAN DE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT, ANTWOORDNUMMER 2, 4330 VB MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5