PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zorgen over scheur in wrak Mont Louis Rotterdam mag beginnen met harttransplantaties Arbeiderspartij steunt coalitie SPERZIEBONEN EN RUNDERTARTAAR Personenauto met LPG ontploft Storm maakt slachtoffers ITT KIEST NEDERLAND Vlees in ziekenhuis was niet gekoeld KANS WEGSPOELEN VATEN VERGROOT Kabinet helpt 50.000 jongeren weer aan werk Ontslagen bij Van Doorne's Transmissie LATER VOLGEND JAAR OOK IN UTRECHT Regenachtig Veel bewolking, in de loop van de ochtend regen of motregen, matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot mest, middagtemperatuur omstreeks 17 graden. 227e jaargang no. 214 Dinsdag 11 september 1984 Van onze correspondent) morgens uit de koelkast werd gehaald en pas 's avond bij de avondmaaltijd LONDEN - Een stuk in plakken gesneden rosbief, dat op een warme dag tien werd opgediend, zich de salmonella bacteriën hebben ontwikkeld die voor de uur lang buiten de koelkast heeft gelegen, is de oorzaak geweest van de overlijdensgevallen verantwoordelijk zijn. voedselvergiftiging waardoor de afgelopen dagen 26 bejaarden in een Wat nog niet vast staat, is hoe de bacteriën in het vlees terechtkwamen, psychiatrisch ziekenhuis in het Britse Wakefield om het leven zijn gekomen. Salmonella bacteriën kunnen zich bevinden in onder meer rauw vlees, eieren, Datis komen vast te staan na een onderzoek van de Britse gezondheidsinspec- kippen, en kunnen zich ook verspreiden via keukenpersoneel dat het niet zo Ue Het is zeker dat in de een dag eerder gebakken rosbief, die op 25 augustus 's nauw met de hygiëne neemt OOSTENDE Het wrak van de voor Oostende gezonken Franse vrachtboot Mont Louis heeft maandagavond door de storm zware schade opgelopen. In de boeg is een scheur van ongeveer drie meter ontstaan. De kans dat de 30 containers met het licht radio-actieve uraniumhexa- fluoride uit het wrak spoelen wordt door woordvoerders van het bergingsbedrijf Smit-Tak nu beduidend groter genoemd. De scheur, die is ontstaan bij het door duikers aan bakboordzijde gebrande gat, loopt precies over een brandstoftank. Er is een vijf kilometer grote olievlek gesignaleerd, die de Belgische kust bedreigt. Tussen de badplaatsen De Haan en Blankenberge staan bestrijdingsploegen gereed. Een Engels vliegtuig heeft de olievlek met oplosmiddelen besproeid. Volgens goedingelichte kring in Brus- raking komt. Het Franse bureau voor geeist van staatssecretaris Aerts van sel heeft de Belgische premier Wilfried atoomenergie (CEA) heeft maandag- volksgezondheid Zijn verklaringen. Martens contact opgenomen met zijn avond ontkend dat een dergelijke aldus Agalev, "werden steeds weer Franse ambtgenoot Fabius. Martens mogelijkheid bestaat. door de feiten achterhaald". En zou Fabius hebben meegedeeld dat De Belgische milieu-organisatie Aga- „Over de omvang van een mogelijke België ten koste van alles olievervui- lev heeft maandagavond het aftreden milieuramp en over de inhoud van een ling wil voorkomen. Hij heeft Fabius lading is het niet de staatssecretaris om medewerking verzocht en hem gevraagd alle maatregelen te nemen die in dat verband van nut zijn, aldus deze zegslieden in de Belgische hoofd stad. Gevolgen Over de mogelijke gevolgen van het scheuren van de Mont Louis doen verschillende lezingen de ronde. Door milieuorganisaties wordt zelfs niet uitgesloten dat een explosie plaatsvindt op het moment dat ura- niumhexafluoride met water in aan- van volksgezondheid maar de milieu vereniging Greenpeace geweest die steeds de correcte informatie heeft verstrekt", zo wordt gezegd. De kop van het schip maakt sinds 19.45 uur maandagavond een hoek van 10 graden met het achterdeel. Een echte breuk wordt niet zondermeer verwacht, maar ook niet uitgesloten. Voorlopig worden de beide stukken nog door de kiel van het schip bij elkaar gehouden. Vanuit Oostende zijn Belgische slepers uitgevaren om de situatie in ogenschouw te nemen Een onderzoek door duikers kan pas uitsluitsel geven over de werkelijke conditie van het schip en de lading. Omdat er ook voor vandaag weer storm wordt verwacht, kan een in spectie nog dagen op zich laten wach ten. gehad", aldus de directeur. De Mont Louis zonk op zaterdag 25 augustus na een aanvaring met de Vlissingse veerboot Olau Britannia. Tot nu toe konden er alleen lege containers wor den geborgen. De met uranium-hexa- fluoride gevulde containers bevin den zich onder in het wrak. Volgens Smit-Tak-woordvoerder H. Drenth is het volledig van de deining afhanke lijk of de vaten op hun plaats blijven. Bergingsinspecteur H. Walenkamp achtte de kans dat de lading weg spoelt nu veel groter. Dat de Mont Louis precies gescheurd is op de plaats waar duikers een gat hebben gebrand is volgens hem een logische zaak, omdat het schip daar verzwakt is. De afgelopen dagen was al een deel van het dek weggeslagen. De voor vandaag verwachte wind kracht 7 tot 9 kan de bergingsploegen opnieuw parten spelen. Drenth ver zuchtte dat er sprake is van abnor maal 'zwaar' weer voor de tijd van het jaar „Dit zijn novemberstormen Als het zo blijft kunnen we niet inspecte ren Een deming van 6 meter maakt het voor duikers te riskant in het ruim af te dalen. Ik vrees dat er een paar dagen overheen zal gaan voor de zee wat rustiger is", aldus Drenth Vertegenwoordigers van Greenpeace (Slot zie pagina 4 kol. 2) Bekijks Veel bekijks trok maandag morgen een dolfijnachtige vis die werd aangetroffen op hei strand naast de westelijke strekdam bij de veerhaven in Breskens. (PAGINA 9) Behoud Volgens acht medische specia listen betekent concentratie van alle ziekenhuisactiviteiten in Vlissingen het einde van de bouw van een nieuw Watchers streekziekenhuisdaarom zijn zij begonnen met pogingen om het Gasthuis in Middelburg als volwaardig ziekenhuis te be houden. (PAGINA 11) Remise De eerste partij van de schaaktweekamp is uitdager Kasparov schadevrij doorge komen tegen Karpov. De twee schakers kwamen remise overeen (PAGINA 15) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 12en 13 Sport: 14 en 15 Minister De Koning DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft geld vrijgemaakt om alle 50.000 werkloze jongeren, die langer dan twee jaar werkloos zijn, aan werk te helpen. Bij de begroting voor vol gend jaar zal het plan worden gepre senteerd. Dit heeft minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid maandag in Breda gezegd bij de ope ning van het nieuwe gewestelijk ar beidsbureau. Het vorige week bekend geworden plan om via het overheidsuitzendbu- reau Start en met loonkostensubsi dies 16.000 langdurige werkloze jonge ren aan een baan te helpen, waarvoor honderd miljoen gulden is uitgetrok ken. is een onderdeel van het nu door de De Koning aangekondigde plan. Welk bedrag hiermee in totaal ge moeid is, wordt op Prinsjesdag be kendgemaakt. De Koning kondigde voorts aan dat het kabinet zich binnenkort zal uit spreken over de herziening van de richtlijnen over het gemeentelijk werkgelegenheidsbeleid Hij zei dat het kabinet grote waardering heeft voor wat de gemeenten doen aan werkloosheidsbestrijding en werkge- legenheidsbevordering. Maar omdat een goede afstemming van het ge meentelijk beleid en het rijksbeleid nodig is zullen die richtlijnen worden herzien. Ellende Directeur K. Reinigert van Smit-Tak sprak van een 'hoop ellende'. „Sinds we met de berging begonnen zijn hebben we alleen maar tegenslag Begin in ziekenhuis JERUZALEM (UPI) De Israëlische oud-premier van het rechts-nationa- listische likoedkabinet Menachem Begin is maandag voor behandeling wegens een probleem met de urinewe gen in een ziekenhuis opgenomen. Dit heeft zijn medewerker Yehiel Kadis- hai meegedeeld. Hij zei dat Begin het goed maakt en belang stelt in de huidige poglitieke ontwikkelingen. TEL AVIV Simon Peres stemde vandaag vóór een nationale coalitie met het Likoed-btOkHet centrale comité van de arbeiderspartij aanvaardde het regeerakkoord met 394 tegen 166 stemmen. REGERING ISRAEL SNEL ROND (Van onze correspondenti JERUZALEM - Het centraal comité van de Israëlische Arbeiderspartij heeft gisteren met onverwacht grote meerderheid (394 tegen 166 stemmen) zijn goedkeuring gehecht aan het regeerakkoord dat Shimon Peres met Yitzak Shamir van de Likoed was overeengekomen. Daarmee lijkt het allerlaatste obstakel voor de formatie van een regering van nationale eenheid van de Arbeiderspartij en de Likoed uit de weg geruimd. Een felle en zelfs kwade Peres concessies had gedaan. Daarnaast haalde tijdens een rumoerige ver- had men moeite met het feit dat de gadering fel uit naar de tegenstan- Arbeiderspartij in één regering ders van het akkoord. „Er is geen gaat zitten met Ariel Sharon, de (in andere weg", was zijn voornaam- hun ogen) grote boosdoener van de ste argument. ..We moeten -het. oorlog in Libanon, enig mogelijke doen in een onmo- Het centraal comité van de Likoed gelijke situatie. Het is een nieuw zal vandaag bijeen komen om zijn probeersel en niemand kan tevo- goedkeuring te hechten aan het ren weten of het zal lukken" regeerakkoord. Hier wordt geen groot verzet verwacht. Alleen moet Naast de groep die in principe er nog enig overleg gepleegd wor- tegen een regering van nationale den over de kandidaten voor de eenheid was. was er ook een groot ministerposten. Beide partijleiders aantal partijleden dat zich niet zullen vandaag hun kandidaten- wenste neer te leggen bij het feit lijstje bekend maken. Politieke dat alle belangrijke ministeries in waarnemers in Jeruzalem menen de economische sector naar de dat Pcrcs woensdag al in staat zal Likoed gaan. Zij meenden dat Pe- zijn regering aan het parlement te res in het formatieoverleg te veel presenteren. OOSTERHOUT (ANP) - Bij het Til- burgse bedrijf Van Doorne's Trans missie (VDT) ligt een ondernemings plan op tafel dat. als het wordt uitgevoerd, in meer of mindere mate gevolgen heeft voor 86 van de huidige 148 werknemers. Voor zeventien werknemers betekent het gedwongen ontslag. Van zeven tien anderen worden de tijdelijke con tracten met verlengd. Voor 52 werkne mers zou er verder geen werk meer zijn tot 1 juli 1985. Die laatste groep zou worden omgeschoold, hetgeen functieverlaging zou kunnen inhou den, ofwel salarisverlaging met hon derden guldens per maand. Dat heeft bestuurder T. Verdeijsseldonk van de Industriebond FNV maandagavond in Oosterhout meegedeeld. De direc tie van VDT heeft bevestigd dat er per 1 oktober voor ruim vijftig man werk tijdverkorting wordt aangevraagd en voor zeventien is volgens de directie ontslag overmijdehjk. Volgens de di rectie zijn de plannen in nauw overleg met vakbonden en ondernemingsraad opgesteld. Een afvloeiingsplan is nu onderwerp van gesprek en het is niet uitgesloten dat de organisatiestruc tuur wordt gewijzigd, aldus de direc tie. Het door het organisatiebureau Be renschot opgestelde plan voorziet in levering van grote series automati sche transmissies per 1 juli 1985. De personeelssterkte zou op die datum 167 bedragen. Die wordt bereikt door bij het indirect personeel 34 banen te laten verdwijnen en er in de produktie 51 te scheppen Over het plan is al overleg gepleegd met de crediteuren, de banken en de afnemers van Van Doorne's Transmis sie. Die laatsten, General Motors, Fu ji. Fiat en Ford. hebben zich op basis van het plan bereid verklaard met een uitstel van levering gedurende één jaar. DEN HAAG (ANP) - Een opvarende van de viskotter GO 1 Catherina uit Goeree is in de nacht van zondag op maandag door het stormachtige weer overboord geslagen. Hij wordt ver mist. Het Westduitse vrachtschip 'Thomas Cahtrin' moet op de Noordzee door een sleepboot op sleeptouw genomen werden naar Delfzijl. Twee Franse zeelieden zijn verdron ken toen de oeiboot waarin zij onder de kust van zuidwest-Engeland naar hun chip roeiden omsloeg Een 17- jarige Engelse jongen wordt vermist- nadat hij door een golf van de rotsen werd geslagen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees .s in de aanbieding. 5S Sperziebonen, 500 gram Rundertartaar, El QQ 500 g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG De Amerikaanse multi-national ITT gaat haar goederen voor Europa aanvoeren via Nederland. De totale waarde van het pakket beloopt zo'n twee miljard gulden en zorgt eind volgend jaar voor 200 tot 300 banen in de distrubutie-punten. Foto: m Den Haag werd maandag tijdens een persconferentie het project toegelicht. Van links naar rechts minister Van Aardenne van economische zaken: A M Sanders van de afdeling externe betrekkingen van dit ministerie: W Weadock. president ITT-Europa en en A. O. Schaap, directeur, van ITT Nederland (Zie ook pagina 6| DRIE ZWAARGEWONDEN EINDHOVEN (ANP) - Op de autosnel weg Eindhoven-Weert is maandag- vond een personenauto, uitgerust met een LPG-installatie, ontploft en in brand gevlogen. Drie van de vier inzittenden zijn met ernstige brand wonden opgenomen in Eindhovensc ziekenhuizen. Dat heeft een woord voerder van de Eindhovense gemeen tepolitie maandagavond meege deeld. Kort voor het ongeval had de auto gas getankt. Volgens de politie heeft ver moedelijk de gastank gelekt Na enke le honderden meters ontplofte het vrijkomende gas. naar aangenomen wordt omdat een van de passagiers een sigaret rookte Meteen daarop stond de auto volledig in lichterlaaie. Drie inzittenden zagen kans op eigen kracht de brandende auto te verlaten. De vierde werd eruit gehaald door een passerende automobilist. Alle slachtoffers, ln leeftijd variërend van 21 tot 32 jaar. komen uit Eindho ven. Een hond. die ook in de auto zat. is in de vlammen omgekomen Schip omgeslagen Bij het om slaan van een boot op de rivier de Dardha-Jamuna in de Oostindische deelstaat Bihar zijn zondag vermoe delijk 45 personen om het leven geko men. Volgens het persbureau UNI waren zondagavond al 23 doden ge borgen. De boot, die veel te zwaar was beladen, sloeg in het midden van de rivier om. waardoor de passagiers in het water terechtkwamen en verdron ken. DEN HAAG (GPD) - Het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam mag vanaf 1 januari komend jaar harttransplan taties gaan verrichten. In 1985 mogen tien operaties plaatsvinden. In de loop van volgend jaar kan ook het Academisch Ziekenhuis in Utrecht met deze ingrepen starten. Tot en met 1987 kunnen dertig transplanta ties worden gedaan, waarmee een bedrag van 5,5 miljoen is gemoeid. Financiering moet in die eerste jaren uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten geschieden. Dit heeft staatssecretaris Van der Reijden volksgezondheid i mede na mens minister Deetman (onderwijsi maandag aan de Tweede Kamer laten weten. Waarschijnlijk nog deze maand zal de Tweede Kamer debatte ren over de start van de harttrans plantaties in ons land In een eerder kamerdebat werd kri tiek geuit op de samenwerkende aca demische ziekenhuizen Rotterdam en Leiden, die op 23 juni voor een verras sing zorgden door de eerste Nederlan der in eigen land een nieuw hart te geven. Van der Reijden zei toen dat hij hiervan liever vooraf op de hoogte zou zijn gesteld. Onduidelijk In zijn notitie zegt Van der Reijden dat nog veel op dit gebied onduidelijk (Slot zie pagina 4 kol. 61 Goede resultaten met pleister tegen hartkramp UTRECHT (ANPi - Hartpatiën ten die dagelijks medicijnen moeten slikken ter voorkoming van hartkramp angina pecto ris) kunnen sinds kort volstaan met het plakken van een pleister met een nitroglycerinereservoir, die het aantal aanvallen met S0 tot 90 procent doet afnemen. Het nieuwe medicijn ts sinds drie maanden op de Nederlandse markt en slaat volgens fabrikant Ciba-Geigy goed aan. Nitroglycerine werd honderd jaar geleden ontdekt als middel tegen hartkramp. Het is alge meen in zwang als medicijn bij aanvallen van angina pectoris een tabletje onder de tong doet de klachten snel verdwijnen. Omdat de stof echter snel uitge werkt is. was ze tot voor kort niet te gebruiken ter voorkoming van krampen. Door de toepassing in een pleister, die het medicijn gelijkmatig in kleine hoèveelhe- den door de huid toevoert, is dat nu wel mogelijk. Uit onderzoek is gebleken dat bij de toepassing van een pleister per dag het aantal aanvallen van hart kramp na enkele weken gemid deld 90 procent afneemt. De pleister heefl weinig bijwer kingen. Hoofdpijn kan voorko men. maar dat is ook zo bij andere preventieve medicijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1