f Veerboot was vier uur onderweg door storing 'Veertarieven niet omhoog vóór akkoord met minister' almanak Fiscus haalt videozaak leeg ABOP: inzetten werklozen in onderwijs 'nepwerkgelegenheid' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GESTRANDE DOLFIJN TREKT VEEL BEKIJKS IN BRESKENS Ministerie slikt emancipatie-subsidie in OP TRAJECT PERKPOLDER-KRUININGEN fa Onderzoek naar oorzaak van I eendensterfte ZEEUWSE Verrassinn p. 0™dat wij technisch slechts 11 Ooedkoop zijn opgevoed, hoor- I den wij met begrip de ervaring II aan van die Middelburgse me- faff® I vrouw. I I Tegen de tachtig is ze en ze _l I besloot onlangs haar autootje II van de hand te doen. t. I I Zeven jaar had ze het voertuig lnkrl I end!e ze er acMdm' I 1 zend kilometer mee gereden. J I l°en er een gegadigde langs- ieeril I kwam, stond ze hem welwil- v| I lend toe de automobiel aan I I een kritische inspectie te on- I I derwerpen. II Bij die gelegenheid beroerde n 11 °e aspiranteigenaar ook een 'aiCl I ,n^eHje, waardoor de mo- I I torklep werd geopend f I sprak de Middelburgse 11 mevrouw verrast en verbaasd. I ..die klep kan open. En kijk eens - d'r zit nog een band in Uil I °or. Een poging om de vis 'meer water te gevenmislukte: het dier verdween steeds dieper in het zand. BRESKENS Maandagmorgen omstreeks negen uur is bij opko mend water een dolfijnachtige vis aangetroffen op het strand naast de westelijke strekdam bij de veerha ven in Breskens. De vis, ruim zes meter lang was tijdens de vondst nog in leven. Personeel van de rijkswaterstaat en de rijkspolitie hielden de vis nat. De reddingboot 'Javazee' uit Breskens kwam ter plaatse en schoot een lijn over de vis om hem terug in het water te trekken. Daarbij werd de luchtpijp van de vis vrijgehouden. Deze reddingspoging lukte niet. want de vis verdween steeds dieper in het zand. Toen hij geen teken van leven meer vertoonde, sleepte de 'Javazee' hem naar de vissershaven in Breskens. Daar werd hij met behulp van een kraan op het droge gelegd. Het gewicht van de zwarte vis wordt geschat op 2.500 a 3 500 kilogram. Conservator W J. Phafl van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle vermoedt, aan de hand van een beschrijving van de vis, dat het een griend of hille betreft. Van die twee is de griend de meest voorkomende In het alge meen komt de griend voor in meer noordelijke streken - bij het Faróe- reiland bij IJsland en bij de Shet- landeilanden. Volgens de heer Pfafï leven de vissen in grote groepen van soms wel enkele honderden exem plaren. Op de griend werd tot voor kort nog jacht gemaakt in verband met het traan en het vlees. Nu vindt dat nog plaats als folkloristisch gebeuren. Oorzaak Over de doodsoorzaak van de vis bij Breskens is nog niets bekend Vol gens Phaff kan het zijn dat het beest, vermoedelijk een volwassen exemplaar, walvisreumatiek had. Tussen de gewrichten vindt dan een beenafzetting plaats, waardoor het zwemmen wordt bemoeilijkt, Als de vissen stervende zyn komen ze naar de kant Vorig jaar werd bij de kerncentrale Borssele een griend aangetroffen. Vandaag zal de vis, waarvoor giste ren veel belangstelling bestond, worden opgehaald door medewer kers van het Natuurhistorisch Mu seum in Leiden. Kinderen van de klassen vier. vijf en zes van de rooms-katholieke lagere school uit Breskens. gingen gistermiddag met de klas een kijkje nemen. School- noofd A. Maas laste een extra na tuurkundeles in. Aan de hand van de vis kregen de kinderen les over dolfijn- en walvisachtigen. •MIDDELBURG Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft de uitbetaling aan de provincie .van emancipatiegeld stopgezet. Het jaat om een bedrag van in totaal ƒ135.000,- dat bedoeld is voor de organisatie van een reeks activitei ten en voor het werk van een VOS- fconsulente. In een ambtelijke brief heeft het ministerie de provincie te Verstaan gegeven, dat men het geld niet krijgt, omdat Zeeland geen apar te subsidieverordening voor emanci patie heeft. Gedeputeerde mevrouw E. Maris- Koster voor emancipatiezaken heeft, zo liet zij maandag desgevraagd we ten, goede hoop. dat na enig overleg alsnog zal worden uitbetaald. Zij wees erop, dat de subsidiecriteria duidelijk zijn vastgelegd en dat regels zijn gesteld in de zogenaamde nota Maris en in het deelplan voor sociaal-cultu reel werk van de provincie. Mevrouw Mans herinnerde eraan, dat minister Brinkman van WVC in fe bruari van dit jaar tijdens overleg met gedeputeerde staten heeft laten we ten, dat hij bureaucratische overlast wilde voorkomen Verder voerde ze aan, dat de rijksbijdrageregeling voor de emancipatie op de helling heeft gestaan en dat in Zeeland ook om die reden geen speciale verordening is opgesteld „We voelden er niets voor een hele boel werk voor niets te verzetten". aldus de gedeputeerde ,,De zaak is echt goed geregeld en ik hoop, dat zonder teveel bureaucratische omslag tot een oplossing kan worden geko men. We moeten hoe dan ook wel zorgen, dat we dat geld houden, want het gaat om belangrijke dingen, die op poten zijn gezet". De heer P. Scheele, statenlid voor D'66, heeft intussen over de zaak vragen gesteld aan het college v gedeputeerde staten. schade te voorkomen - tot laat in de avond te wachten met het binnen- orengen van de Pnnses Christina. Tijdens deze operatie moest de ande re dubbeldeksveerboot die de dienst Kruiningen - Perkpolder onderhoudt, de Prins Willem Alexander, na de laatste overtocht vanuit Perkpolder enige tijd wachten, zodat de passa giers van deze laatste boot met enige vertraging, even na twaalf uur, van boord konden. Een twintigtal passagiers van de Prinses Christina kond vervolgens met de Prins Willem Alexander een extra overtocht terug naar Zeeuwsch-Vlaanderen maken. Aan boord van de Prinses Christina was ook een postauto. Een gedeelte van deze post zal naar verwachting vertraging door het incident kunnen oplopen. Veel passagiers leken overigens wei nig hinder van de vertraging te heb- De veerboor „Prinses Christina" SAS VAN GENT - De rijks belastingdienst in Terneu- zen heeft maandagmiddag het videoverhuurbedrijf van de firma S. aan de Gentsestraatpromenade in Sas van Gent volledig leeg gehaald. Hoewel het volgens een ver tegenwoordiger van de be lastingdienst niet direct ging om het zoeken naar illegale banden, sloot hij niet uit dat er onder de vele honderden in beslag geno men banden ook een aantal illegaal gekopieerde zitten. ..Maar dat komen we wel tegen als we alles gaan in ventariseren". aldus de woordvoerder. De banden zijn in beslag genomen wegens een vorde ring van de belasting op het Sasse verhuurbedrijf. Even na half drie maandagmid dag werd onder toeziend oog van de belastingdeur waarder en de rijkspolitie de voordeur geforceerd, na dat een timmerman via een ingeslagen raam op de bo venverdieping de zaak kon betreden De belasting dienst had twee ritjes met een bestelwagen nodig om alle waardevolle goederen uit de winkel mee naar Ter- neuzen te nemen. Naast de banden zijn eveneens een stofzuiger en winkelmate riaal door de fiscus in beslag genomen. Nadat de zaak zo goed als leeg was gehaald kon de timmerman het pand dicht timmeren. De eigenaar van het videoverhuurbedrijf heeft volgens de woordvoer der van de belastingdienst nog twee weken de tijd om verweer aan te tekenen. Daarna worden de goederen openbaar verkocht De dolfijn wordt in Breskens op het droge getakeld De dode vis trok maandag in Breskens veel bekijks KRITIEK OP INITIATIEF GEMEENTE HULST Nadat de belastingdienst de videozaak had leegge haald. werd het pand dicht getimmerd. HULST Het initiatief van dc ge meente Hulst om werkloze onderwij zers op vrijwillige basis in het lager onderw ijs in te zetten is het scheppen van 'nepwerkgelegenheid' Dit meent Aad Sliedrecht, voorlichter van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP). Volgens hem wordt op onmiskenbare wijze mis bruik gemaakt van de positie van werkloze onderwijskrachten. „Door vrijwilligers op te nemen in het schoolgebeuren worden twee groepen werknemers gecreëerd, namelijk be- taalde en onbetaalde Dit is voor werkgevers en overheden aantrekke lijk volgens Sliedrecht. ..maar voor de ABOP een onverkwikkelijke zaak" De druk op de noodzaak op echte banen valt weg. en op die manier werkt dat nadelig voor men sen die vrijwillig in de scholen aan het werk zijn. is zijn overtuiging. De vakbondswoordvoerder geeft vol mondig toe dat aan vrijwilligerspro- jecten ook enige voordelen kleven De mensen blijven in contact met het onderwijs, ze hebben een voet tussen de deur. maar deze voordelen wegen niet op tegen de nadelen, aldus de voorlichter Voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse ABOP-afdeling, P Bertram, tevens hoofd van een Sasse lagere school, noemt vrijwilligersprojecten. als die in Hulst 'een tere kwestie' „Ik ben bang dat er van die mensen geprofi teerd gaat worden. Om dat te voorko men zullen er goede afspraken ge maakt moeten worden", vertelt Ber tram. MIDDELBURG Het dagelijks be stuur van de provincie is niet van plan bij de provinciale staten te komen met een voorstel tot verho ging van de veertarieven, zolang geen overeenkomst is gesloten met de minister van verkeer en water staat over de verdeling van de ex ploitatielasten voor de Westerschel- deveren. Dat zei gedeputeerde J. D. de Voogd maandag tijdens een verga dering van de statencommissie voor waterstaat en verkeer. Hij liet weten, dat waarschijnlijk eind oktober met de minister over de kwes tie wordt gepraat Men heeft dan de beschikking over het doelmatigheids onderzoek van het bureau Beren schot, dat dezer dagen naar de staten wordt gestuurd. Van verschillende zijden uit de com missie werd opnieuw aangedrongen op een grote mate van terughoudend heid bij aanpassing van de veertarie ven. De gedeputeerde De Voogd stel de, dat het provmeiebestuur wenst vast te houden aan een vergoeding door het rijk van zeventig procent van de exploitatiekosten, maar duidelijk heid over de tarieven per 1 januari van het volgend jaar kon hij niet geven ErVQl'lllg Eerst moet met de minister gesproken worden De heer De Voogd deelde de commis sie overigens mee, dat vanuit het buitenland belangstelling is getoond voor de oude veerboten van de Pro vinciale Stoombootdienst Het gaat om de 'Koningin Juliana', de 'Prins Bemhard' en de 'Prinses Irene' J. van Schaik, voorzitter van de re gionale toetsingscommissie, die on langs dc gemeente Hulst toestem ming gaf om het project op stapel te zetten, gelooft niet dat er van de vrijwilligers geprofileerd ral wor den. „Er blijven momenteel veel on derw ijskundige zaken liggen", stelt Van Schaik. „Wanneer die nu opgeno men worden door vrijwilligers geloof ik dat dit ten goede komt aan de werkloze onderwijskracht.' Die doet er ervaring mee op en de kinderen. Voorts mogen de mensen die zich bereidwillig verklaren niet meer dan 4 of 5 schooltijden actief zijn. Ze mogen ook geen eigen groep hebben en verder beperkt het gehele project zich tot de duur van 1 jaar". Wethouder W Kayser van de gemeen te Hulst, aan wiens zorg het onderwij sproject is overgelaten, begrijpt het standpunt van de onderwijsvakorga nisatie. „De ABOP hoeft niet bang te zijn voor vooroorlogse toestanden, meent Kayser „Gezien de huidige ontwikkelingen binnen het onderwijs op dit moment kunnen we stellen dat er een hele berg werk blijft liggen Het inschakelen van vrijwilligers brengt met zich mee dat er 'voldoende veilig heden ingebouwd' moeten worden De vrijwilliger gaat met het werk overne men van de ieerkracht en het mag ook niet zo zijn dat wanneer een vrijwilli ger de school verlaat het schoolgebeu ren daaronder gaat lijden", aldus de wethouder „De man of vrouw die vrijwilligers werk m de scholen verricht doet er ervaringen op en dat is een van de voornaamste doelen waar wij als ge meente naar streven" De ABOP blijft bij haar standpunt dat vrijwilligersprojecten 'nepwerkge legenheid' is Niettemin is de FNV' 'waarin de ABOPi vertegenwoordigd in de regionale toetsingscommissie, die wat betreft het Hulster project het sein op groen heeft gezet. i I GOES Medewerkers van de afde ling beplantingen van de gemeente j Goes hebben maandag opnieuw dode ï/j/7 eenden gevonden in de Oostvest. In 'Ij 'otaal zijn er vijftien uit gehaald. In tl het weekeinde zijn al een stuk of tien fj eendekadavers in het water aange- •roffen. De oorzaak van de sterfte is nog niet vastgesteld. I Bjj de gezondheidsdienst voor dieren I in Goes is maandag sectie verricht op j drie dode eenden. Dierenarts drs O. J. kon H-de Vos van deze dienst vertelde dat noiWi l^n beschadigingen zijn geconsta- 1 teerd. Bovendien bleek de krop en de I ®aag van de eenden leeg te zijn. 'i:..:: i Daaraan verbond De Vos de voorzich- tige conclusie dat er geen sprake is I van vergiftiging. In overleg met de J werkgroep vogelsterfte van rijkswa- 1 terstaat in Zeeland zijn vier kadavers I naar het centraal diergenneeskundig "771 laboratorium in Lelystad gestuurd, I waar pluimveespecialisten de eenden I aan een uitgebreid onderzoek zullen ly?:C I onder werpen. Volgens drs De Vos is 3 het gezien de tijd van het jaar niet onaannemelijk dat botulisme of vo- gelcholera in het spel is. Vorige week zijn overigens in Goes- I Zuid al verscheidene dode eenden Tie' ®evonrien. Ook daarvan zijn er enkele voor onderzoek naar Lelystad gezon- a j den' De resultaten daarvan zijn nog I niet bekend. ben ondervonden. „Wel een leuke er varing", vond een man, die echter nog wel een reis naar Rotterdam voor de boeg had Aan boord van de Prinses Christina waren in totaal 46 personen auto's en 15 vrachtwagens. Gedeputeerde J. de Voogd - door PSD-directeur D Oostinga op de hoogte gebracht van de perikelen rond de veerboot, deelde maandag avond mee dat de dienst Kruiningen - Perkpolder vandaag, dinsdag, met de Prins Bernhard zal worden uitge voerd. Technici van AEG zullen van daag een begin maken met de repara tie aan de meet- en regelapparatuur voor de voortstuwing. De gedeputeerde: „En voor wat het ongemak voor veel passagiers be treft, mis je op zo'n moment natuur lijk een boordtelefoon, waarmee je als opvarende even naar huis kunt bellen dat je wat later komt. Het is natuurlijk ondoenlijk om alle hon derddertig passagiers via de boor- dradio en Vlissingen-radio of Scheve- ningen-radio naar huis te laten bel len... Auto tegen boom, bestuurder gewond NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - M. D. (32) uit Nieuw- en Sint-Joosland is zondagavond gewond geraakt toen hij met zijn auto tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor acht op de Boomdijk in Nieuw- en Sint-Joosland. D. raakte in zijn auto bekneld en werd door de brandweer uit zijn benarde positie bevrijd. De gemeentepolitie van Middelburg had geen informatie over de aard van de verwondingen van D. die is opgenomen in het zieken huis in Vlissingen D.'s auto werd vernield. KRUININGEN - Ruim honderddertig passagiers hebben maandagavond hun verblijf op de dubbeldeksveerboot Prinses Christina met bijna vier uur moeten verlengen. De veerboot kreeg omstreeks tien over half acht - tien minuten na vertrek uit de veerhaven van Perkpolder - te kampen met 'motorpech'. Pas rond kwart voor twaalf konden de passagiers - nadat de Prinses Christina met hulp van sleepboten in de aanlegfuik was gemanoeuvreerd - in Kruiningen van boord. De storing ontstond in de meet- en regeltechniek van het schip, dat daar door bij de vaargeul nabij de Schaar van Ossenisse stil kwam te liggen. .Vrijwel direct waren de sleepboten ■Finland' en 'Zeeland' van Muller ter plaatse en ook de sleepboten 'Alpha' i 'Bravo' van bergingsbedrijf Polder man in Hansweert zetten koers naar de veerboot. De 'Finland'. 'Zeeland' en 'Eureka' leveneens van Muller) sleepten de Prinses Christina naar de veerhaven Van Kruiningen. Met het binnensle pen moest worden gewacht tot dood Üj, omdat er ter hoogte van Kruinin gen op de Westerschelde zeer sterke f itroomsnelheden staan en de fuik waarin de veerboot past. zeer nauw is. Ook stond er nog veel wind. De kapi- _J tein vond het daarom beter - om

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11