PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geld kabinet voor 16.000 jeugd banen GEACHTE KLANT Stafchef van Surinaamse leger verdacht van fraude HONDERDMILJOENSTE EERSTE SNEEUW Voorlopig geen verbod thuis pellen garnalen Havenoverleg Rotterdam mislukt Wijziging in defensietop Sowjet-Unie Overwegend droog Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur 17 graden. Zwakke tot matige noorde lijke wind. 227e jaargang no. 211 Vrijdag 7 september 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. ROTTERDAM (ANP) - Bij de Stichting: ICOVA, de jrganisatie van bedrijfsleven en overheid die zich bezig- ïoudt met strategische voorraadvorming van aardolie- jrodukten, is vermoedelijk door een werknemer 9,8 niljoen gulden verduisterd. De man, een 27-jarige admi- ïistrateur, is voortvluchtig, zo heeft de Rotterdamse Jfficier van Justitie mr Gerding donderdag meegedeeld. [COVA heeft op 17 augustus aangifte gedaan van verduis tering. De betrokken werknemer, R.G.H., heeft de 9.8 miljoen gulden door middel van een valse betalingsop dracht van de bankrekening van ICOVA over laten maken naar een bankrekening in Zwitserland. Het bedrag is kort daarop in contanten bij de Zwitserse bank opgehaald, terwijl de betrokken medewerker tezelfdertijd spoorloos is verdwenen. Het Openbaar Ministerie in Rotterdam heeft internatio naal de aanhouding van H. verzocht. Het zwaartepunt van het onderzoek ligt momenteel in Zwitserland, aldus mr Gerding. Uit het onderzoek is volgens de officier van justitie niet gebleken dat. personeel van de bank bij de verduistering betrokken is geweest. SUBSIDIEREGELING LANGDURIG WERKLOZEN DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft voor 1985 honderd miljoen gulden uitgetrokken om 16.000 jongeren die langer dan twee jaar werkloos zijn aan een baan te helpen. In een brief aan de Stichting van de Arbeid zegt minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid dat deze jongeren in dienst komen van START, het uitzendbureau van de over heid. Werkgevers die via START een langdurig werkloze jongere in dienst willen nemen krijgen daarvoor een jaar een subsidie van een derde van het voor de betreffende jongere geldend minimumloon. I Volgens het ministerie zijn thans werkloze jongeren veel meisjes zijn en 50.000 jongeren langer dan twee jaar groep die behoort tot de etnische sverkloos. Zij zitten in een bijzonder minderheden. Deze werklozen zullen kwetsbare positie. Naarmate de werk- via START niet alleen een plaats loosheid langer duurt wordt het vin- krijgen bij de werkgevers in de markt- den van werk voor-hen steeds moeilij- sector, maar ook bij de overheid, ker. Het plan van het kabinet geldt voor iongeren beneden de 25 jaar. Zij zullen worden ingeschakeld in het ar beidsproces voor minimaal 20 uur en maximaal 32 uur per week. Minister De Koning wijst erop, dat bij deze procent meer jongeren in dienst te nemen bij de overheid. De vakcentrales FNV en CNV hebben positief gereageerd op het plan van De Koning en hebben hun medewer king toegezegd. De jongerenorganisa ties van de centrales zijn minder tevreden. De FNV-jongeren vallen vooral over het feit dat er na h et jaar werken geen enkele garantie is voor vast werk. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond en het Neder lands Christelijk Ondernemersver- bond (NCOV) wijzen het voorstel niet principieel af maar hebben wel aan merkingen op het inschakelen van arbeidsbureaus. Het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond vreest voor concurrentie met de eigen plannen door de hogere subsidie. EINDHOVEN iANP) - We staan pas aan het begin van President Dekker wees erop, dat alle tot nu toe de ontwikkeling van het medium televisie. Rond het geproduceerde televisieapparaten een oppervlakte jaar 2000 zal de televisie het centrum zijn van allerlei ingewikkelde systemen in de huiskamer. Dat zei dr. W. Dekker, president van Philips, donderdagmorgen in Eindhoven, ter gelegenheid van de produktie van de honderdmiljoenste televisie. Het concern is daarmee de grootste televisieproducent van de wereld. Die honderdmiljoenste televisie liep van de band in aanwezigheid van Prinses Margriet. Zij kreeg van Philips in haar hoedanigheid als lid van het dagelijks bestuur van het rode kruis honderd televisietoestellen aangeboden. hebben gelijk aan Nederland. Als ze achter elkaar zouden worden gelegd hebben ze een lengte van anderhalf maal de omtrek van de aardbol, aldus Dekker. Philips verkoopt elke drie seconden ergens op de wereld een televisie. Bij het onderzoek, de ontwikkeling en de produktie zijn ongeveer 40.000 mensen betrok ken. Foto: Philips-president Dekker overhandigt prinses Margriet symbolisch de 100 teevee-toestellen. Russische druk op Honecker D; Voordat het plan zal worden uitge voerd zullen over een periode van enkele maanden een aantal daarvoor aangewezen START-bureaus de reac- dingen van deze bureaus zal het be leid definitief worden ingevuld. Vooral zal daarbij worden gekeken naar de reacties van de werkgevers op de loonsubsidie van 33 procent. Leerlingwezen Voor de uitbreiding van het leerlin genwezen ten behoeve van schoolver- PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) GEKNOEI MET IMPORTVERGUNNINGEN Uiteengroeien Het Sociaal Cultureel Planbu reau waarschuwt in een rap port voor het verdere uiteen groeien van bevolkingsgroe pen. (PAGINA 3) Slachtoffers Justitie wil dat er meer aan dacht wordt besteed aan slachtoffers van misdrijven. (PAGINA 5) Deelname De werf Damen neemt deel in de Maaskant-groep, met vesti gingen in Vlissingen, Bruinisse en Stellendam. (PAGINA 9) Bibliotheek De nieuwe Zeeuwse Biblio theek in Middelburg opent in januari, na een gigantische verhuisoperatie, de deuren. (PAGINA 11) Succes Nederlands succes in New York: Marcella Mesker is in het damesdubbel tot de halve finales doorgedrongen. (PAGINA 17) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 laters heeft het ministerie van onder- Tegen de stafchef van het Surinaam- bij de verlening wijs en wetenschappen een bedrag se leger, kapitein Iwan Graanoogst, ningen. van 300 miljoen gulden uitgetrokken, is de verdenking gerezen, dat hij zich Dat heeft het ANP in Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft hiervoor 138 miljoen uitgetrokken. In de brief aan de Stichting van de Arbeid zegt het kabinet bereid te zijn knelpunten zoals die bestaan tussen leer- en arbeidsovereenkomsten en overige rechtspositieregels uit de weg schuldig heeft gemaakt aan fraude lichte kringen in Paramaribo vemo- an importvergun- men. Graanoogst, de tweede man achter legerleider Bouterse, is naast stafchef ook voorzitter van de com missie die importvergunningen ver leent. - In kringen van het ministerie van transport, handel en industrie, waar onder de Commissie Importvergun- ROTTERDAM (ANP) - Het overleg teur van het. Gemeentelijk Havenbe- ningen ressorteert, wordt gezegd, dat tussen de havenwerkgeversorganisa- drijf, voor het eerst sinds de acties er documenten zijn waaruit fraudu- tic SVZ en de vervoersbonden FNV rond dit conflict, die eind augustus ieuze handelingen van Graanoogst &er9& Akhromeyev te ruimen. Daarmee wil het kabineï en CNV is donderdag rond midder- uitbraken, bij elkaar In het overleg Z0Uden blijken. steun geven aan het schoolverlaters- nacht mislukt, zo heeft een. woord- werd het compromisvoorstel bespro- £>e zaak rond Graanoogst kwam en- plan zoals dat is opgesteld door de voerder van het Rotterdamse Ge- ken van Molenaar, die een tweede kele weken geleden aan het rollen, industriële werkgevers en de vakbon- meentelijk Havenbedrijf meege- arbeiderspool voor de Rotterdamse toen een restauranthouder uit Para den. deeld. stukgoedsector wil creëren. In deze maribo, Iwan Liew, op het vliegveld Het kabinet is het eens met de stelling Het belangrijkste obstakel blijft dat pool zouden de met ontslag bedreigde van zanderij werd aangehouden met vanuit het bedrijfsleven dat ook de de werkgevers weigeren de overtollige werknemers van Rotterdam Terminal een koffer met ruim 110.000 duizend overheid als werkgever mee dient te werknemers van Rotterdam Terminal kunnen worden geplaatst. dollar. De man verklaarde, blijkens doen aan de plannen zoals die door een vast dienstverband aan te bieden Nu het overleg niets heeft opgeleverd, het proces verbaal, dat het geld voor werkgevers en bonden zijn opgesteld, in een speciaal voor hen te creëren zullen vandaag nieuwe stakingen in Graanoogst illegaal (reizigers mogen De minister van binnenlandse zaken arbeidspool. zal binnenkort de ambtenarenbonden De twee partijen kwamen gisteravond dus een woordvoerder i een plan voorleggen om in 1985 vijtig op initiatief van ir. Molenaar, direc- voersbond FNV. 'ui'cii vamaaaB Ijiaanougsi lucgatu ucudgcia mugcu TT1TT> r» u r a de Rotterdamse haven uitbreken, al- siechts een zeer beperkt bedrag aan MOSKOL (UPI/RTR) - De chef van de i de Ver- (Slot zie pag. 3 kol. 4) Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag van 10-17 uur AMSTERDAM ral Trein -Toegan g-bfljett en bij NS-stations r Advertentie) De Perla Mild koffie-aanbieding is zö'n enorm succes, dat sommige winkels nu al zijn uitverkocht. Onze fabriek draait dag en nacht door om de winkels zoveel mogelijk iedere dag opnieuw te bevoorraden. Zodat u t/m a.s. zaterdag toch nog kunt profiteren van de Perla Mild aanbieding. Onze excuses voor dit ongemak. De directie van Albert Heijn b.v. ch CHUR iAP In de Zwitserse en Oostenrijkse Alpen en in het Zivarte Woud in Zuid-Duitsland hebben plotse ling dalende temperaturen en zware regen- en sneeuw val een einde gemaakt aan het zomerseizoen. Sneeuw ploegen moesten de wegen vrijmaken in Grautbuen- den. in het zuidoosten van Zwitserland, en in Arlberg en Silveretta in Oostenrijk, nadat daar 25 tot 50 centimeter sneeuw was gevallen. Op plaatsen in het Zwarte Woud in West-Duitsland, waar de sneeuw van het vorige seizoen pas drie iveken geleden verdween, viel al weer de eerste nieuwe sneeuw. Foto: in het Zwitserse Chur werd het landschap onverwacht onder een dikke laag sneeuw bedekt. Nadat deze autobezitter zijn vervoermiddel had schoongeveegd, stond hij nog voor de taak een pad sneeuwvrij te maken. generale staf van de Russische krijgs macht, maarschalk Nikolai Ogarkov, is van zijn functie ontheven en ver vangen door een van zijn hoogste souschefs, maarschalk Sergei Akhro meyev. Dit heeft het persbureau TASS donderdag bekendgemaakt. Ogarkov zou kans maken om minis ter Oestinov van defensie op te vol gen. De 61-jarige Akhromeyev is tevens eerste-vice-minister van defensie ge worden. Volgens TASS is Ogarkov „ontheven van zijn functie in verband met een nieuwe benoeming". Het persbureau meldde niet wat voor nieuwe functie Ogarkov had gekre gen, maar militaire attachés van bui tenlandse ambassades in Moskou zeg gen dat de 67-jarige Ogarkov in aan merking komt voor de functie van minister van defensie, als opvolger van de 75-jarige maarschalk Dmitry Oestinov. Oestinov is een machtig lid van het Politburo en zou zijn minister schap willen opgeven om zich geheel op zijn politieke taken toe te leggen. Ogarkov is sinds 1977 chef van de generale staf geweest. Ogarkov stond lange tijd bekend als een "havik" in militair opzicht. In 1981 werd hij door Oestinov op de vingers getikt nadat Ogarkov in een artikel had laten doorschemeren van mening te zijn dat de Sowjet-Unie een kernoorlog zou kunnen winnen. In een eigen publikatie schreef de minister van defensie dat zo'n oorlog iedereen zou uitroeien Sindsdien laat Ogarkov zich in gematigder termen uit met de nadruk op de zinloosheid van een kernoorlog. ,e Oostduitse partijlei- 'der Honecker komt (voorlopig?) niet naar West- Duitsland. Over zijn met zo- veel spanning tegemoet ge ziene reis is in de bondsrepubliek een openbare discussie ontstaan, die 'on waardig en schadelijk is en die onge bruikelijk is in de omgang tussen soevereine staten', heet het in de Oostduitse toelichting op de afwij zing. Een doorzichtig en weinig steek houdend argument, dat de voorstan ders van dit bezoek geenszins zal overtuigen van de juistheid van de Oostduitse beslissing. Sinds wanneer is de openbare mening bepalend voor de daden van een communistisch re gime? Het als historisch gekwalifi ceerde bezoek het zou voor de eerste maal zijn dat een Oostduitse partijleider naar West-Duitsland zou afreizen ontkomt er nu eenmaal niet aan onderwerp te zijn van publie ke belangstelling. De Oostduitsers zijn er volledig van op de hoogte hoe een dergelijke gebeurtenis in het Wes ten pennen en tongen in beweging brengt. Op het moment dat zij op de Westduitse uitnodiging ingingen, aan vaardden zij impliciet de thans door hen gewraakte openbare discussie. Voor hun officiële afwijzing baseren de Oostduitsers zich met name op een opmerking van CDU-CSU-fractielei- der Dregger, die onlangs verklaarde dat de toekomst van de bondsrepu bliek niet afhangt van het feit of 'de heer Honecker ons de eer van een bezoek bewijst.' Fijnzinnig is die op merking niet; evenmin is zij verstan dig te noemen, gezien de door de Sowjet-Unie opgeroepen spanning rond het bezoek, maar zij rechtvaar digt geenszins een zo vergaande stap als afzegging van de reis. Het heeft er veel van weg dat de Oostduitsers geen enkele serieu ze poging hebben willen doen de ware reden te maskeren, zoals gebruikelijk in dit soort gevallen Die reden kent iedereen: de Russen zijn falikant te gen het bezoek van Honecker aan Bonn. De ongeloofwaardigheid van de Oostduitse argumenten accentueert alleen maar dat er meer aan de hand is. Dat willen de Oostduitsers ons laten weten. In feite is sprake van een protest tegen de wijze waarop de Kremlintop zich met de Oostduitse zaken bemoeit. De druk van Moskou en de Moskougezinden in Oost-Duits- land op Honecker is zo groot geweest, dat de Oostduitse partijleider het op dit moment niet aandurft naar de bondsrepubliek af te reizen. Weken lang heeft Honecker gedaan alsof Rusland niet meetelt. Hij deed het voorkomen alsof hij onafhankelijk van Moskou zijn buitenlands beleid kon bepalen. Dat is echter nog nim mer het geval geweest; de DDR kan als de trouwste bondgenoot van de Sowjet-Unie worden beschouwd in de jaren na de Tweede Wereldoorlog. Dat moet zo blijven, vinden de Russen. Zo langzamerhand is Honecker niet meer gediend van de Russische inmenging en bevoogding, maar hij kan de Sow- jets nu eenmaal niet negeren. Toegeven aan de eisen van Moskou hoeft niet bij voorbaat te beteke nen dat Honecker zijn 'rebellie' heeft opgegeven. Het ontbreekt er nog maar aan dat hij niet een vriendelijk briefje aan de Westduitse bondskan selier Kohl heeft geschreven, dat voorzien was van zijn handtekening met de toevoeging v.c. Deze afkorting staat voor het Latijnse vi coactus. in gewoon Nederlands: door overmacht of geweld gedwongen. Honecker zou niet de eerste staatsman-politicus zijn geweest, die op deze wijze uitdruk king gaf aan zijn gevoelens. In het voor de Republiek der Nederlanden rampzalige jaar 1672 plaatste Cornelis de Witt de broer van de raadspen sionaris Johan de Witt al de letters v.c achter zijn naam. Hij kwam tot die daad. toen hij werd gedwongen een stuk te tekenen, waarin het zoge heten Eeuwig Edict het besluit van 1667 van de Staten van Holland tot afschaffing van het stadhouderschap in Holland werd herroepen. Een slordige inktvlek op de plaats van de gewraakte letters moest voor het na geslacht verdoezelen, dat De Witt onder bedreiging zijn handtekening had gezet Zover is het niet met Honecker, maar vaststaat dat hij de beslissing over rip afzegging van zijn bezoek in opdracht van Moskou heeft genomen. DEN HAAG (GPD) - Voorlopig mo gen garnalen nog thuis worden ge peld. Dit blijkt uit het ontwerp voor een zogenaamd Garnalenbesluit dat donderdag bij de Tweede Kamer is gedeponeerd. De regering heeft het aanvankelijke plan om de ontheffing van het thui- spelverbod in te trekken, op korte termijn laten varen. Het was duidelijk dat voor het bedrijfsleven dan een zeer moeilijke situatie dreigde te ont staan. Er zal nu een overgangstermijn gaan gelden, zo wordt voorgesteld. Ómdat controle op de hygiënische kwaliteit van in huisarbeid gepelde garnalen moeilijk uitvoerbaar is, wordt toch om verbetering van de situatie gevraagd. Gekozen is voor een overgangstermijn, zo lichtte staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) toe. Het is niet mo gelijk garnalen onmiddellijk met ma chines te gaan pellen. Gestreefd moet daarom worden naar het concentre ren van het handpellen op een contro leerbaar aantal plaatsen. Daarvoor moeten dan lage investeringen wor den gedaan Het Produktschap voor Vis en Vis- (Slot zie pag. 3 kol. 2) De Russen willen onder geen enke le voorwaarde toestaan dat op welk niveau ook de Oost-West-dialoog weer wordt opgepakt- Met verwijzing naar de 'revanchisten' in Bonn, die er volgens Moskou op uit zijn de grenzen van het Duitsland van 1938 te herstel len, staan de Sowjets niet toe dat de twee Duitslanden op het dieptepunt van de relatie tussen Oost en West en meer specifiek tussen de VS en de Sowjet-Unie nader tot elkaar komen. In hoeverre sprake is van problemen in Moskou zelf, blijft altijd weer een vorm van speculeren. Tsjemenko blijkt niet de leider te zijn, die tot grootse daden in staat is. Het heeft er verdacht veel van weg, dat de Sowjet- Unie niet gereed is voor een gesprek met het Westen. Het is zeer de vraag of de komende presidentsverkiezin gen in de VS met waarschijnlijk Rea gan weer vier jaar aan de macht de Sowjetleiders tot andere gedachten zullen brengen. De wegen van het Kremlin zijn en blijven ondoorgronde lijk. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1