PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opkoopregeling melk nog voor Prinsjesdag Luchtbrug wegens Britse havenstaking BELONING STAKINGSOPROEP IN HAVEN ROTTERDAM MASSAAL GEVOLGD Optimisme bij Peres en Shamir Tsjernenko in het openbaar autn adria CDA EN VVD POSITIEF OVER VERVROEGING Pijp Fris Zonnige perioden en eerst nog een enkele bui. Middagtemperatuur 18 graden. Een matige in de middag mogelijk vrij krachtige noord tot noordoosten wind. 227e jaargang no. 210 Donderdag 6 september 1984 ford-centrum Westhavendijk150,Goes. "Tel.01100-20«44G LONDEN (AFP/UPI) - Meer dan 3.000 passagiers van het Britse luxe I oceaanschip Queen Elisabeth 2 zijn woensdag als gevolg van de Britse havenstaking per vliegtuig overgevlogen tussen Frankrijk en Groot-Brittan- i nié. Door de staking moest de QE2 uitwijken van de thuishaven Southampton naar het Franse Cherbourg. Vandaar werden 1.700 passagiers naar Groot- Brittannie gevlogen, terwijl 1.650 passagiers uit Groot-Brittannië naar I Frankrijk werden overgebracht voor een cruise naar Noord-Spanje. De staking in zeker de helft, van de tien grootste Britse havens is een uitvloeisel van de Britse mijnwerkersstaking. De leiders van de machtige bond van transportarbeiders TGWU (Transport and General Workers Union) kwamen woensdag in Londen bijeen voor beraad over uitbreiding van de landelijk bedoelde havenstaking. De Britse mijnwerkersbond NUM praat in de komende dagen met de bond van het personeel van elektriciteitscentrales over de mogelijkheid van een solidariteitsactie. Dit heeft de algemeen secretaris van de NUM. Peter Heathfield, woensdag verklaard. DEN HAAG (ANP) - De opkoopregeling voor melk, waarmee minister Braks van Landbouw een groot aantal koeien die moeten en Visserij ruimte wil scheppen om melkveehouders die door de superheffing in de meï wanSdTnto onSfdruk problemen komen te helpen, zal nog voor Prinsjesdag, 18 september, van kracht worden. Melkveehouders die besluiten hun produktie geheel te stoppen krijgen voor iedere kilogram heffingvrije melk die zij inleveren 65 cent. Zij mogen dan voor de duur van de superheffing, voorlopig vijfjaar, geen melk meer produceren, maar kunnen hun bedrijf wel op andere wijze voortzetten. men. waardoor de prijzen onder druk zouden komen. Minister Braks heeft het Landbouw schap meegedeeld dat hij voor de regeling de eerstkomende drie jaar 50 miljoen gulden per jaar beschikbaar heeft. Ondanks aandringen van het Landbouwschap heeft de minister I Dit heeft de bewindsman woensdag- lijk met produktie te stoppen. Na De melkveehouders mogen tevens in nog niet gezegd of hij de eerste verre- I middag bekendgemaakt tijdens over- zwaar onderhandelen met Braks is gedeelten hun produktie beëindigen, kening van de boetes met ongeveer leg met de vaste Kamercommissie het dagelijks bestuur's middags uit- Dat heeft markttechnisch voordelen drie maanden wil uitstellen. Eind deze voor landbouw. CDA en VVD hebben eindelijk akkoord gegaan met de rege- Voorkomen wordt dat er in één keer maand gaan de boetes de deur uit, in een eerste reactie positief gera- ling zoals die er nu ligt. „Wij hebben geerd op de regeling. De PvdA heeft toegestemd omdat andere belangen I daar moeite mee. Braks wilde de zwaarder wegen. Wij wilden snel meer I regeling aanvankelijk op 1 januari ruimte", aldus vo'orzitters drs. J. J. 1985 laten ingaan. Daartegen bestond Schouten. vanuit het landbouwbedrijfsleven Er is afgesproken dat de prijs ineens I groot verzet. of in drie jaarlijkse termijnen wordt De melk die door de opkoopregeling uitbetaald, hetgeen de melkveehou- I vrijkomt, of liever gezegd de produk- ders belastingtechnisch meer moge- I tieruimte. wil minister Braks onder lijkheden biedt. andere toespelen aan groepen melk- I veehouders die de continuïteit van hun bednjf in gevaar zien komen als I zij geen extra ruimte krijgen. LEEUWARDEN Prins Claus aait over de neus van een koe die hij zojuist heeft onderscheiden met een prijs. Het tafereeltje was onderdeel van het bezoek dat de prins bracht aan de landbouwmanifestatie Agrianain Leeuwarden. Benelux nog niet gewoon OS BENZINE MORGEN DUURDER ROTTERDAM (ANP) - De prij zen van super- en normale ben zine gaan met ingang van mor gen bij de meeste oliemaat schappijen en zelfstandige han delaren met respectievelijk 1 en 2 cent omhoog. Een liter super- benzine gaat vanaf vrijdag bij de meeste zelftankstations 183,80 cent kosten. Een liter normale benzine kost dan 179,80 cent, zo is woensdag in Rotter dam meegedeeld. De prijsverandering is een ge volg van de stijging van de dollarkoers en de ontwikkelin gen op de produktenmarkt. ROTTERDAM Stakers van stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven trokken woensdagmorgen in demonstratieve optocht door de Maastunnel op weg naar de SVZ. Voorwaarden De minister heeft aan de regeling wel een aantal nadere voorwaarden ge steld. In eerste instantie moeten de melkveehouders de produktie van melk volledig stoppen. Later wil hij bezien of de EG-regeling de mogelijk heid biedt ook gedeeltelijk met de produktie te stoppen. Er is een bovengrens van 250.000 kilogram per bedrijf Een bedrijf met een produktie van dergelijke omvang valt onder de middenbedrijven in ons land en telt ongeveer 40 tot 45 koeien. De minister heeft tevens bekendge maakt dat per 1 januari uit het geld dat hij voor de regeling heeft vrijge maakt een deel wordt bestemd voor een opvangregeling voor werknemers op melkveehouderijen die dreigen te worden ontslagen. Voor bedrijven die als gevolg van de superheffing in directe financiële nood dreigen te ko men komt een overbruggelingsrege- ling, hoogstwaarschijnlijk in het ka der van het Borgstellingsfonds. De minister wil tevens proberen met de melkproduktie die vrijkomt te voor komen dat de melkveehouders vol gend jaar nog eens 1 procent gemid deld moeten korten op hun produktie. zoals aanvankelijk was voorzien. rnno]nnfl Het algemeen bestuur van het Land- ROTTERDAM (ANP) - Het merendeel SVZ-gebouw aan de Pieter de Hooch- herplaatsen bij de gezamenlijke ar- akkoord nog wel even op zich kan I" XLIlgclanCl bouwschap dat woensdagmorgen van de ongeveer 4.000 werknemers in weg. waarop onder meer de voorzitter beidspool SHB. laten wachten bleek nogmaals uit de WAKEFIELD BRUSSEL iRTRGPD) over de superheffing sprak wilde een de Rotterdamse stukgoedsector heeft van de Vervoersbond FNV. Arend Het Onafhankelijke Verbond van Be- woorden van bestuurder Kees Voor- - in een psychiatrische kliniek in prys per kilogram ingeleverde melk woensdag, na een oproep van de Drenth, het woord voerde. drijfsorganisaties (OVB) neemt ook meulen: „Wij voelen niets voor het Wakefield in het Engelse West-Yorks- van minstens 75 cent of zelfs één Vervoersbond FNV tot een 24-uurs- deel aan de acties en steunt voor het instellen van een piekpool. voor een hire zijn achttien mensen gestorven gulden. Ook wilde hét geen plafone- staking, het werk neergelegd. Daaraan voorafgaand liepen 400 stuk- eerst sinds jaren de Vervoersbond soort extra SHB die pas in actie mag als gevolg van een mysterieuse voed ing en de mogelijkheid om gedeelte- goedwerkers vanaf Rotterdam-Zuid FNV. komen als er geen zwartwerkers meer selvergiftigingszaak, aldus volksge- Volgens de bond werd alleen bij Deka door de Maastunnel naar het gebouw zijn. Op die manier wil de SVZ derde- zondheidsautoriteiten. Hanno en Steinweg Handelsveem ge- van de SVZ. Aan de manifestatie bij Drenth, deed in zijn toespraak voor rangs burgers creëren en dat pikken Verschijnselen zoals van salmonella- werkt. De werkgeversorganisatie het SVZ-kantoor namen naar schat- het SVZ-gebouw een beroep op het we niet' besmetting zijn in de afgelopen tien SVZ kon geen overzicht geven. ting De staking is bedoeld om druk op ministerie van Sociale Zaken om niet De acties gaan volgens Voormeulen dagen waargenomen bij in totaal 300 de werkgeversorganisatie uit te oefe- eerder geld rond te strooien, dan dan ook gewoon door. Woensdag- patiënten en enige tientallen perso- De Vervoersbond FNV belegde een nen 150 met ontslag bedreigde werk- nadat er tussen de bonden en werkge- avond vergaderde het actiecomité neelsleden van het ziekenhuis, zo demonstratieve bijeenkomst bij het nemers van Rotterdam Terminal te vers een akkoord is bereikt. Dat dit over nieuwe verrassingsacties. werd gezegd JERUZALEM (REUTER) - De demis sionaire premier van Israel, Yilzhak Shamir en de leider van de Israëli sche arbeiderspartij, Shimon Peres, hopen morgen vrijdag de vorming van een regering van nationale een heid rond te hebben. Dit hebben zij woensdagavond na besprekingen verklaard. Peres en Shamir, die woensdag twee maal voor besprekingen bijeenkwa men, verklaarden dat zij alle belang rijke obstakels uit de weg hadden geruimd. Peres voegde er aan toe dat er de komende twee dagen nog inten sieve contacten zouden zijn. Shamir zei te verwachten dat de nieu we regering binnen een week aan het parlement zou worden voorgesteld. Een subcommissie bestaande uit ver tegenwoordigers van het Likoed-blok en de arbeiderspartij is een coalitie- overeenkomst en een gedetailleerd regeringsprogram aan het opstellen, aldus Shamir. De besprekingen van woensdag gin gen voornamelijk over de bezetting van de ministersposten. Naai- verluidt zou Peres de eerste 25 maanden van de zittingsperiode premier worden en Shamir de laatste 25 maanden. Achttien doden door voedselvergiftiging Kloof Het kabinet wil de inkomens verschillen tussen minimum en modaal vergroten. (PAGINA 3) Een zoute Grevelingen. met zoet water via de pijp voor de landbouiv. is de enige keuze meent de provinciale planolo gische commissie. (PAGINA 13) Co-leider Debutant FC Twente verrast in positieve zin: na de uitwinst tegen AZ deelt de club van trainer Fritz Korbach de lei ding met Ajax. (PAGINA 21) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Varia: 9 en 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 „Sport: 21 en 23 MOSKOU (UPI-DPA) - Sowjetleider Konstantin Tsjernenko is woensdag na acht weken weer in het openbaar opgetreden. Radio-Moskou meldde dat hij drie Sowjet-kosmonauten in het Kremlin de Orde van Lenin, de hoogste onderscheiding van de Sowjet-Unie, heeft uitgereikt. In Moskou deden in de afgelopen Volgens het agentschap is de 68-jarige weken steeds meer geruchten de ron- Kostandov aan een hartaanval de dat hij ernstig ziek zou zijn. overleden. Kostandov zou later deze maand een Tsjernenko sprak de ruimtevaarders bezoek brengen aan Wcst-Duitsland. Valdimir Dzhanibekov, Svetlana Sa- Hij gold als een van de beste kenners vitskaja en Igor Volk toe die van 17 van de Westduitse economie in Mos tot 19 juli hun collega's in het ruimte- kou. station Saljoet 7 bezochten. Svetlana Kostandov was één van de elf vice- was de eerste vrouw die een ruimte- premiers in de Sowjet-Unie. Hij was wandeling maakte. verantwoordelijk voor de chemische industrie en gold volgens westerse \/ifp^t-jrPniipr gesprekspartners eerder als een vak- V ILtl-f/i vr/llvi deskundige dan als een politieke Een van de vice-premiers van de zwaargewicht Sowjet-Unie. Leonid Kostandov. is woensdag tijdens een bezoek aan de Foto: 1 sjemenko overhandigt de on- DDR overleden. Dit is meegedeeld derscheiding aan kosmonaute Svetla- door het Oostduitse persbureau ADN. na Savitskaja. p 5 september 1944 be sloten in Londen drie regeringen-in-ballingschap, H die van Nederland, België en Luxemburg, met elkaar een douane-unie aan te gaan. Gisteren was dat veertig jaar geleden. In het 'Turfschip' te Breda werd deze feitelij ke start van de Benelux met een feestelijk getinte bijeenkomst her dacht. Drie ministers van buitenland se zaken zetten daar in toespraken accenten bij de waarde van deze wel iswaar betrekkelijke, maar toch op vallende drie-eenheid in het Europa van na de Tweede Wereldoorlog. Bo vendien waagden zij zich aan bespie gelingen over de voortrekkersrol van Benelux, ook in de nabije toekomst, op de route met hindemissen naar een groter groeiende Europese Gemeen schap, EG. Veertig jaar Benelux: veer tig jaar tussen ideaal en werkelijk heid. In de eerste jaren van wederop bouw na de Duitse bezetting ging er van de Benelux-gedachte een stuk bezieling en inspiratie uit. Vrij verkeer van personen, goederen, kapitaal en diensten tussen de drie landen (de eerste doelstelling uit de overeen komst) kon snel worden bereikt. Ook de samenwerking op financiële, eco nomische en sociale beleidsterreinen en een gemeenschappelijke optreden in economische betrekkingen naar buiten (naar derde landen dus) heb ben in de voorbije periode vorderin gen gemaakt Maar tegelijk moet wor den vastgesteld dat het Benelux-élan van het begin gaandeweg is vervlakt. En daarom is zo'n herdenking als gisteren, evenals eerdere gelegenhe den van deze aard, een waardevol ijkpunt voor de betekenis van de samenwerking nu en straks. Wat heeft Benelux naar binnen en naar buiten nog te zeggen? Is het samenwerkings verband tussen de drie landen naast alle mooie woorden van prominenten en promotors een levende werkelijk heid en waaruit blijkt dat dan? Misschien is wel een van de opval lendste kenmerken van de Bene lux dat ze als verschijnsel zo gewoon geworden lijkt. Gewoon door wat er met de samenwerking is bereikt; maar ook gewoon door wat binnen die even vanzelfsprekende als vrijblijven de samenwerking nog steeds niet kon worden waargemaakt De paspoor tencontrole aan de binnengrenzen is afgeschaft. Voor het goederenvervoer is (in tegenstelling tot elders in Euro pa) binnen Benelux veel vereenvou digd Op allerlei gebieden is technisch en administratief het nodige aan ge lijkschakeling gedaan. Op top- en lager niveau zijn in de loop van de jaren tal van regelmatige overlegmo- gelijkheden geopend en contacten vergemakkelijkt. Met het oog vraag stukken van ruimtelijke ordening, weg- en scheepvaartverkeer, de ont wikkeling van zeehavens, landbouw, volksgezondheid, sociaal beleid, mi lieubelangen en culturele toenadering werd naar een gemeenschappeüjke aanpak gewerkt. In ettelijke regelin gen, protocollen, afspraken en over eenkomsten is het resultaat van geza menlijke imtiatieven.en maatregelen vastgelegd. En in veel gevallen had de Benelux een duidelijke voorsprong op wat in EG-verband tot stand kwam (of in het geheel met lukte). Neder land, België en Luxemburg hadden door de jaren heen met hun drie eenheid in verscheidenheid een duide lijke voorbeeldfunctie. Toch moet in alle eerlijkheid wor den erkend dat de Benelux in de praktijk van alledag nog maar een begin van toenadering tussen de drie landen heeft opgeleverd. En dan voor al een op papier en in vereenvoudi ging van formaliteiten In de grensge bieden, bij uitstek proefstroken van gezamenlijke initiatieven en maatre gelen, is dat secuur voelbaar. Nog altijd sluiten daar wegen slecht op elkaar aan, loopt overleg over geza menlijke belangen op het gebied van milieubescherming, verkeer en ver voer, planologie, energie en water voorziening langs omwegen via Den Haag en Brussel. De rijksgrens is en blijft in al die gevallen, ondanks de goede bedoelingen van het Benelux- verdrag. een barrière van niet te on derschatten betekenis. Nu en dan is er een voorzichtige opening voor geza menlijke belangenbehartiging over die grens heen. is er een rechtstreeks contact dat tot iets doelgenchtst leidt. Nog maar al te vaak blijft de toenadering steken in tegelijk vrien delijkheid en vrijblijvendheid. Toch zou juist daar in die grensgebieden, waar velen dagelijks tegen de nog altijd grote verschillen aan weerskan ten van de grens aanlopen, de Bene lux veel gewoner moeten zijn dan ze in werkelijkheid is. En dat betekent dan weer dat er veertig jaar nadat Neder land. België en Luxemburg in Londen een douane-overeenkomst tekenden - de voorloper van een veel breder en dieper samenwerkingsverband intern en naar buiten toe - nog steeds grote afstanden te overbruggen zijn Afstan den die pas zullen verdwijnen als de barrières zijn geslecht, waarover mét veertig jaar Benelux-ervaring menig een nog bij herhaling struikelt. vdM B-l B-bommenwerper Na jaren vertraging en controverse is de eerste van 100 nieuwe, kostbare b-lb-bom- menwerpers van de Amerikaanse luchtmacht tijdens een plechtigheid voor 1 500 genodigden in de fabriek in Palmdale, Califomiè, van de assem blagelijn gerold. Dat gebeurde zes dagen nadat een prototype van het toestel tijdens een proefvlucht was verongelukt. Daarbij vond een van de i bemanningsleden de dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1