Straks veiligheidsgordels op achterbank verplicht 'JA11 I EIGEN BIJDRAGE LEVERDE DE ZIEKENFONDSEN TE WEINIG OP 3 Bevrijde moerasbevers in Biesbosch gesignaleerd Croes vraagt compensatie PZC/binnenbuitenland Hondsdolheid-vaccin in vossevoer VEEL AANDACHT VEILIGHEID FIETSER Arrestatie na kopiëren van videospelletjes Ruïne-stad ontdekt in Peruaanse oerwoud Criteria voor periodieken van leraren Artsen helpen patiënten door meer voor te schrijven Kamer voor wijziging geboorte-acte transseksuelen WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 DEN HAAG ANP) - Op de noord-V eluwe wordt een onderzoek gehouden naar de mogelijkheid vossen met behulp van aas te vaccineren tegen hondsdolheid irabiês) Daartoe wordt in dit gebied aas uitgelegd dat met een zogenoemde verklikkerstofis behandeld. Deze stof, die niet schadelijk is voor de gezondheid van mens of dier. veroorzaakt geelkleuring van botten en tanden en kan door microscopisch onderzoek worden ontdekt. Het onderzoek moet uitwijzenof het aas inderdaad door de vossen wordt gegeten of dat andere dieren, bijvoorbeeld de wilde zwijnen op de Veluwe. het eten In het laatste geval heejl het weinig zin te proberen vossen op deze wijze, de zogenoemde orale vaccinatie, te enten Het onderzoek is een gezamenlijk project van de Veterinaire Hoofdinspectie van de Volksgezondheid (WVC) en de Veterinaire Dienst Landbouw en Visserij). De vos is de voornaamste overbrenger van hondsdolheid in West-Europa. De ziekte komt. op grote schaal onder meer voor in Polen en West-Duitsland. In ons land komt hondsdolheid vooral voor in Zuid-Limburg. Ten zuiden van de lijn Stevensweert-Echt is daarom al het hele jaar een aanlijngebod en een entplicht voor honden van kracht. de i de DELFT (ANP) - Er komt voor nieuwe auto's een verplichting om ook op de achterbank taal veiligheidsgordels te hebben. Het gebruik van dergelijke riemen wordt verplicht zodra alle ian. auto's hiervan zijn voorzien. Dit kondigde staatssecretaris mr. J. Scherpenhuizen van ling Verkeer en Waterstaat dinsdag aan op een internationale conferentie over letselpreventie in che Delft. De verplichtstelling van veiligheids- delen, maar de kwetsbaarheid van de auto sterk zal steunen. Hij betreurde °Senblik wordt een studie verricht gordels op de achterbank van auto's berijder is betrekkelijk groot", zo zei het dat er nog geen internationale "aar de \raa? waarom vele mensen is, zo zei de staatssecretaris, een van de staatssecretaris. ..daarom zal hoge regels zijn betreffende zijwaartse bot- yun veiligheidsgordel niet gebrui- Het percentage mensen, dat de veilig heidsriem tijdens een autorit om doet. daalt snel. Scherpenhuizen hoopt dit percentage met een uitge breide publiciteitscampagne en een grootscheepse politiecontrole aan zienlijk omhoog te brengen. Op het prijs de maatregelen om het aantal ver- keersslachtoffers verder omlaag te brengen. jn In de afgelopen tien jaar is het aantal door het Instituut voor Wegtransport- staatssecretaris, die al geld opzij heeft >ant doden bij verkeersongelukken terug- ente gelopen van 3300 tot 1800 per jaar. pan- ..Het 'Ük1 er echter op dat deze aan- ndst zienlijke daling thans tot stilstand is ;ani- gekomen", aldus Scherpenhuizen. 'eke. De nieuwe maatregel is één van de 125 paar reglementen van het Nationale Ver cent i keersveiligheidsplan van de regering, drijf Deze zullen in de loop van dit jaar en volgend jaar van kracht worden, wel In het verkeersveiligheidsplan be- t de steedt de regering veel aandacht aan fden de veiligheid van de fietser. „Er zijn n de thans elf miljoen fietsen in ons land. èn Het gebruik daarvan heeft vele voor- ting ZOU 1 voorrang worden gegeven aan onder- singen van auto's. „De inzittenden ken- zoek naar botsingen tussen auto's en van een auto zijn bijzonder kwetsbaar fietsen". Dit onderzoek wordt verricht bij dit soort ongelukken", aldus de door het Instituut voor Wegtransport- staatssecretaris, die al geld middelen van TNO in Delft. gezet voor onderzoek op dit terrein. Staatssecretaris Scherpenhuizen kon- De bewindsman is ervan overtuigd digde aan dat de regering een spoedi- dat een belangrijk deel van het aantal ge invoering van internationale voor- verkeersongevallen met dodelijke af schriften voor de produktie van een loop te wijten is aan het niet dragen voor de voetganger en fietser veilige van de veiligheidsgordel in de auto. HEEMSTEDE Prinses Irene heeft met haar dne kinderen het verhaal 'Peter en de wolf op de plaat gezet Prinses Irene vertelt het verhaal en ook de tekst van grootvader Margarita (rechts) is Peter en de eend en Mana-Carolina speelt het vogeltje en de kat. De omslag van de platenhoes is gemaakt door Jaime ilinks i. De muziek van Prokofiev wordt gespeeld door het Israel Philharmonic Orchestra. De opbrengst van de platenverkoop komt ten goede aan de 'Moeders van Tondo'. De 'Moeders van Tondo' proberen de toekomstmogelijkheden van hun kinderen in de Philipijnse krottenwijk Tondo te vergroten door het volgen van cursussen. MUSKUSRA TV ANGERS 'OP JACHT' „e! MAALTIJD WERDT hJZEVEN BELGISCHE LIMA iDPA. Een Pe- ruaanse expeditie heeft in de buurt van de rivier S? BEJAARDEN FATAALXSfX Min- cultuur in het oerwoud oerwoudgebied langs de van het Amazonegebied Huallaga in het noord- vormde. Tegenover de krant „La Cronica" heeft de ar- plaats nader te onder- irijs- BRUSSEL - Zeven Belgische bejaar- is de den zÜn overleden aan voedsel vergif- alle tiging na het eten van maaltijden die i dat vrijdagmiddag waren verstrekt door zoor het Openbaar Centrum voor Maat- schappelijk Welzijn (OCMW) in de Antwerpse Kempen. Daarnaast zijn uit. 60 mensen, waaronder 44 van de 48 oheoloog Federico Kauf- zoeken. inwonende bejaarden van een tehuis T7}cl1ln P?Ï9.' d,e ^e. fxPe\ j in Balen-Neet, ziek geworden na con- sumptie van OCMW-maaltijden. De oorzaak van de vergiftiging is nog niet vastgesteld. De eerste vergiftigingsverschijnselen, hevige diarree met bloedverlies ge volgd door uitdroging van het li chaam. deden zich vrijdagmiddag voor. De eerste twee slachtoffers wa ren bejaarden uit het tehuis in Balen- Neet, die in de nacht van zaterdag op zondag zijn overleden. De behande lend arts heeft daarop direct de auto riteiten gewaarschuwd. Het staatsse- ■oor cretariaat voor de volksgezondheid heeft daarop de inspectie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. ken, om de ruïnes zo lang mogelijk tegen schatrovers te bescher men. Hij zei van plan te zijn een nieuwe expedi- rens voorziene vesting muren. paleizen, tem- schien het grootste een- tie te ondernemen naar trum van de Indianen- het nog niet ontsloten oosten van het land, om archeologische AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft bij een inval in diens zaak de 38-jarige beheerder v een grammofoonplatenzaak aange houden wegens het illegaal kopièren van videospelletjes (discettes). Het gaat volgens de politie om e we vorm van plagiaat. Enige honder den originele discettes zijn in beslag genomen. De man kocht bij leveranciers video- fspelletjes die hij als detailhandelaar DEN HAAG (ANP) - In de Biesbosch, Overijssel en Limburg zijn in de van flora en fauna als de moerasbe- pels, bestuursgebouwen hacl moeten doorverkopen. Hij ko- afgelopen week in totaal zes moerasbevers gevangen. Het zijn dieren die het vers, die van oorsprong afkomstig en een kerkhof. Ze zou Pieer<le de spelletjes echter op lege Dierenbevrijdingsfront in het weekeinde van 25 en 26 augustus heeft zijn uit Zuid-Amerika, de kans krij- groter zijn dan de tot nu banden. Hij zag kans de door de gestolen, of „bevrijd" zoals het front zelf zegt. op drie bontfarms in De Klomp gen zich definitief te vestigen. Ander- toe ontdekte ruïneste- fabrikanten op de banden aange- (gemeente Ede). Groesbeek en het Friese Oostermeer. Een woordvoerder van zijds is het bang dat de eigen plannen den Machu Picchu, brachte anti-kopieer-beveiliging te het ministerie van Landbouw en Visserij heeft dit dinsdag desgevraagd voor een eventuele herintroductie Gran Pajaten en Cue- doorbreken. Hoe hij dat deed. is nog meegedeeld. van de Europese of Amerikaanse be- lap niet bekend, aldus dinsdag een Naar de stad voert een woordvoerster van de politie heer van het m twee meter brede straat- De man werkte met een catalogus, dieren zo mogelijk levend te vangen. Het vangen zal moeten worden ge- - - weg met ontwaterings- Klanten konden op bestelling een Faunabeheer is namelijk bang dat de daan door de zelfde mensen die zijn tijd of het zinvol is deze bever, die in goten aan beide kanten, spelletje laten namaken. De winkelbe- dieren schade berokkenen aan zowel belast met de bestrijding van de mus- *°^5 uit ons land is verdwenen, weer ------ in te voeren in daarvoor speciaal In overleg met de Directie Faunabe- dat de moerasbevers met behulp van heer van het ministerie is besloten de kooien of lussen worden gevangen. ver in ons land door de actie worden doorkruist. SBB onderzoekt namelijk al geruime Volgens Kauf mannis de heerder verdiende er goed aan De de landbouw als de dijken. Het van- kusrat. ditie leidde, verklaard De verlaten stad in de stad vermoedelijk in de spelletjes werden voor slechts enkele gen van de dieren mag overigens pas Om te protesteren tegen wat het uitgezochte gebieden, zoals de Bies- dat hij de precieze plek jungle bestaat volgens negende of tiende eeuw guldens per stuk ingekocht. De geko- na toestemming van de officier van noemt modegrillen van pelsdieren- bosch en de Weerribben in Noord- rzop niet bekend wil ma- Kaufmann uit van to- gesticht J- J"-- -- --- ™roct-r»,.£»-i,eo£»i DEN HAAG (ANP) - Minister Deet- man moet met criteria komen die gaan gelden om leraren extra perio dieke verhogingen toe te kennen. Een meerderheid van de Tweede Kamer schaarde zich dinsdag achter een VVD-motie van die strekking bij de herziening van de onderwijssalaris- slructuur. Tegen stemden de kleine linkse partijen, de EVP en de groep Scholten/Dijkman. Met het tegenstemmen van PvdA en WD sneuvelde een CDA-motie die een betere salariëring van de vor- mingsleiders bepleitte. Minister Deet- man zegde de VVD-er Franssen toe nog eens te bekijken of de voorgestel de bezettingsgraad van 12 procent van eerstegraadsleraren in de onder houw van het voortgezet onderwijs wellicht omhoog moet. Hij wilde zich niet binden aan de optrekken met vijf procent, zoals de VVD wil. Zimbabwe laat Muzorewa vrij Harare (reuter) - De Zimbab waanse regering heeft dinsdag oud- premier bisschop Abel Muzorewa vrijgelaten. Dit heeft de waarnemend minister van binnenlandse zaken, Moven Mahachi, gemeld. Muzorewa heeft bijna een jaar gevangen geze ten, zonder dat er een aanklacht legen hem was ingediend. Muzorewa. die in 1979 voor de onaf- Mnkelijkheid van Zimbabwe premier *as. werd verleden jaar oktober gear ceerd. vier dagen na terugkeer van ren bezoek aan Israel. Hij werd er van verdacht met Zuid-Afrika samen te Wreren tegen Zimbabwe SCHIPHOL (ANP) - Nederland zou week de bevolking van het eilandge- voor compensatie kunnen zorgen bied Curaeao mobiliseren om de als Aruba het met de vijf andere huidige formatiepogingen van Clau- Antilliaanse eilanden niet eens kan de Wathey af te stoppen. „Het is worden over een verdeling van de voor Curaeao inmiddels vijf over goud- en deviezenvoorraad na het uittreden van Aruba uit het Antil- liaans staatsverband. Dat heeft Betico Croes. partijleider van de Arubaanse partij MEP. dins dag gezegd bij aankomst op Schip hol. Croes maakt deel uit van een Antilliaanse delegatie die deze week met minister De Koning van Neder- lands-Antilliaanse Zaken gaat over leggen. Volgens Croes is de verdeling van de goud- en deviezenvoorraad het laat ste obstakel dat een succesvolle regeringsformatie op de Antillen en een tijdig uittreden van Aruba in de weg staat. Hij stelt dat over de belangrijkste andere knelpunten „principe-formules van overeen stemming" zijn bereikt. Naast formateur Wathey en Croes bestaat de delegatie uit Bikker van de partij DP-Curacao, Statia van de UPB van Bonaire. Don Mansur als adviseur van Croes, MacWilliams, secretaris-generaal van Curacaose PNP. De Curacaose MAN en de Arubaanse AVP hebben zich ge distantieerd van de delegatie. De Kamer van Vakbonden op Cura eao (KW) wil samen met de Kamer van Koophandel en de Vereniging Bedrijfsleven Curaeao nog deze pieerde discettes verkocht hij voor justitie, omdat de dieren „andermans fokkers en de kopers van bont" haal- west-Overijssel. Onderzoekers honderd gulden per stuk. eigendom" zijn. Het is de bedoeling den leden van het bevrijdingsfront ze organisatie menen dat de bever een enkele honderden moerasbevers weg. belangrijke rol kan spelen bij het Vervolgens stelde het de dieren „er- natuurlijk beheer van dergelijke ge- gens in het land" in vrijheid. Bij een bieden. niet al te strenge winter hebben de dieren een redelijke overlevingskans Diefstallen De Spoorwegpolitie in ons land 111 Rotterdam heeft in samenwerking Ook Staatsbosbeheer is riet er8 je- met een aanta> Korpsen m de onge lukkig met de actie van het front. vm8 een Brote sene diefstallen uit Enerzijds vreest het een aantasting »aBon? °P rangeerterreinen opgelost. die gedurende de weekeinden werden twaalf', meent de voorzitter van de KW. e A. Cova. „De gelegenheids politici die op het ogenblik Curaeao vertegenwoordigen in het formatie- overleg dreigen het eiland te ver kwanselen voor persoonlijk en par tijpolitiek winstbejag, aldus Cova Om dat te bereiken zegt Cova het gebruik van buitenparlementaire acties niet te zullen schuwen SCHIPHOL Op Schiphol is dins dagmiddag een Antilliaanse delega tie aangekomen, die met minister De Koning gaat praten over de knel punten rond de uittreding van Aru ba per 1 januari 1986. Op de foto v.l.n.r de delegatieleider C. Statia. B. Croes en R. McWilliams. Rapport: wettelijke bepalingen vaak discriminerend DEN HAAG (GPD) - Discriminatie hoeft niet altijd het gevolg te zijn van vooroordelen over bepaalde minder heidsgroepen in onze samenleving. Vaak zijn het wettelijke bepalingen, regels en gewoonten die discrimine rend werken. De overheden en het bedrijfsleven geven bijvoorbeeld bij het vervullen van vacatures vaak de voorkeur aan interne personeelswerving. Nieuwko mers. onder wie veel leden van min derheidsgroepen. worden dan achter gesteld. Dat staat in een rapport van de Advies Commissie Onderzoek Min derheden. dat gisteren werd overhan digd aan minister Rietkerk van bin nenlandse zaken. In het rapport concluderen de onder zoekers dat het bekend is dat discri minatie en vooroordeel in ons land voorkomen, maar nog niet in welke, mate. op welke schaal en hoe diep deze verschijnselen zijn geworteld Volgens de ACOM moet men van de bestaande anti-discriminatiewetge- ving geen al te hooggespannen ver wachtingen hebben. De overheid zou de voorbeeldwerking ervan wel eens kunnen overschatten, aldus het rap port. gepleegd. De diefstallen vonden voor al plaats op Kijfhoek (bij Zwijndrechti en verder op de rangeerterreinen Waalhaven en Feijenoord (Rotter dam). Er is voor een kwart miljoen gulden aan goederen gestolen, waar bij voor een ton aan schoenen. Kamerlid Als lid van de Tweede Kamer is dinsdagmiddag geïnstal leerd Frans Leijnse. Hij volgt Jos van Kemenade op als lid van de PvdA- fractie. Van Kemenade werd op 1 september voorzitter van het College van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam Moeder bedreigt kind met ratten ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse kinderpolitie heeft een einde gemaakt aan een gruwelij ke strafmaatregel die een vrouw uit de Maasstad haar zoontje had opgelegd. Omdat hij niet ophield met huilen liet de moe der haar 3-jarig zoontje gedeel telijk zakken in een vuilnisem mer waarin zich twee levende ratten bevonden. Het kmd begon daarop hysterisch te gillen, waarna omstanders de politie hebben gebeld De Raad voor de Kinderbescherming is inmiddels in kennis gesteld. ZEIST (GPD) - De eigen bijdrage van een rijksdaalder op medicijnen voor ziekenfondsverzekerden heeft vorig jaar te weinig opgebracht. In plaats van de verwachte 175 miljoen gulden kwam er f 125 miljoen van deze bezuinigingsmaatregel binnen. Dat blijkt uit de definitieve berekening die de ziekenfondsen hebben ge maakt over 1982. Zoals reeds uit onderzoekingen was gebleken is het aantal verstrekte ge neesmiddelen per recept gemiddeld gestegen in vergelijking met 1982. Artsen hielpen patiënten door per keer meer voor te schrijven, zodat de rijksdaalder slechts eenmaal hoefde te worden betaald, zo bleek Ook werd de indruk bevestigd dat de voorge schreven medicijnen gemiddeld duur der uitpakten dan in eerdere jaren De Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen noemt het ook opvallend dat de gemiddelde hoeveelheid ver strekte geneesmiddelen per keer ten opzichte van 1982 met ongeveer 12 procent is gestegen Men vreest dat dit een stijging is die blijft aanhouden. Het is best. mogelijk dat daardoor de kosten zodanig toenemen dat het ef fect van de eigen-bijdrageregeling in de loop van dit jaar geheel zal zijn verdwenen Weliswaar was het aantal uitgeschre ven recepten 20 procent lager dan in 1982. Maar per voorgeschreven medi cijn stegen de kosten met liefst 27 procent Daarbij is dan rekening ge houden met een prijsstijging van me dicijnen van ongeveer twee procent Het verschil wordt verklaard uit de grotere voorgeschreven hoeveelheden en de duurdere merken die werden uitgezocht. De totale kostenstijging vuui fecuecsmiddelen was 13 procent De heffing van de eigen bijdrage is begonnen op 1 februari 1983. nadat veel verzet was gerezen en de Tweede Kamer daarover langdurig had ge sproken. Aan de Kamer zal staatsse cretaris Van der Reijden ook verant woording van de opbrengst en de werking van de maatregel moeten afleggen. Inmiddels blijkt dat van de ruim zes miljoen verzekerden 80.000 vijftig keer een rijksdaalder hadden betaald, hel maximum. Al met al zijn de ziekenfondsen nogal ontevreden over deze gang van zaken Als de overheid de eigen bijdrage wil handhaven zullen er enkele andere maatregelen moeten worden geno men Er moet een maximale hoeveel heid medicijnen per recept worden vastgesteld, vindt de VNZ. Dokters moeten hun voorschrijfge- drag veranderen, onder meer niet zulke dure medicijnen uitzoeken om hun patiënten vergoeding van het ziekenfonds te doen bezorgen Het zit de ziekenfondsen al lang dwars dat de artsen kennelijk weinig voelen voor het maken van zogenaamde prescrip tie-overeenkomsten Korthals Altes DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer steunt in overgrote meerderheid een voorstel van minister Korthals Altes van Justitie om transseksuelen de mogelijkheid te bieden de ge slachtsvermelding in hun ge boorte-acte te veranderen. PvdA en VVD staan echter ta melijk kritisch tegenover de voorwaarden die de minister wil stellen, voordat tot wijzi ging van de geboorte-acte kan worden overgegaan. Dat bleek dinsdag bij de behandeling van dit voorstel in de Tweede Ka mer. Korthals Altes stelt als voor waarden voor de verandering van de geboorte-acte dat de be trokkene niet gehuwd is. dat men geen kinderen meer kan krijgen of verwekken, dat er een lichamelijke aanpassing aan het andere geslacht heeft plaatsge vonden en tenslotte dat een groep deskundigen een verkla ring opmaakt waaruit blijkt dat het de overtuiging van de be trokkene is tot het andere ge slacht te behoren dan men bij de gehnnrte bezat. VVD en PvdA hebben vooral bezwaar tegen het opstellen van de deskundi gen-verklaring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5