Sporen radio-activiteit in wateren zuidwest Nederland VISSERSHAVEN n ii nn n n Nieuwe organisatie voor cursusonderwijs landbouw zinM NIEUW CURSUSPAKKET ZEEUWSE AGRARIËRS HOORT. PZC/p RESULTATEN VOOR INTERNATIONAAL SYMPOSIUM Provinciale interkerkelijke bijeenkomst in Middelburg DOEL: AANBOD COÖRDINEREN belangstelling voor resten altenapoort w; WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 rovmcie 15 YERSEKE In de wateren van zuidwest Nederland zijn sporen waarneembaar van 1984 langs de Noordzeekust van de radio-actieve stoffen die afkomstig zijn van de opwerkingsfabrieken voor radio-actief afval in het Engelse Sellafield aan de Ierse Zee (vroeger ook wel als Windscale aangeduid) en in het verhouding te meten tussen verschii- Franse La Hague aan de Normandische kust. Het gaat daarbij overigens om uiterst geringe le.lldc soorten plutonium die daar in uiterst geringe hoeveelheden voorko- hoeveelheden straling: ongeveer een duizendste van de radio-actieve (alpha)straling die van men nature het milieu aanwezig is. Onderzoek van het Delta Instituut voor hydrobiologisch Dit zijn resten fall-out van kernproe ven uit de jaren vijftig en zestig en van een ongeval met een kunstmaan in de toekomst onverhoopt rampen met 1964. Deze plutomumsoorten zijn in onderzoek in Yerseke heeft dit aan het licht gebracht. Ook is onderzocht in hoeverre de naai symposium dat het Delta Insti- rivieren Rijn, Maas en Schelde bijdra- tuut en de Europese Commissie van gen tot verhoging van de radio-activi- 18 tot en met '21 september in De teit in de Deltawateren. Wat de Rijn Zeeuwse Stromen in Renesse houden radio-actieve stoffen voordoen. „Wij alle oceanen in een vaste verhouding hebben ons bijvoorbeeld de vraag aanwezig. Door nu de verhouding in gesteld: heeft het vrijkomen van ra- de genomen monsters (bezinksel en en de Maas betreft is daarvan niets Thema van dit symposium is het dio-actieve stoffen bij Sellafield - daar mosselen) te meten, kon worden be- gebleken Via de Schelde worden wel gedrag van radio-actieve stoffen in is straling gemeten die tienduizend paald of er plutonium van Sellafield wat radio-actieve stoffen aangevoerd, riviermonden. hii n'lc - «nvinpri nn ac t.o h™,» kü zij het dat ook dit weer verwaarloos- Om ieder misverstand te vermijden, bare hoeveelheden zijn. De resultaten stelt dr E. K. Duursma. directeur van van het onderzoek zullen worden ge- het Delta Instituut en leider van het presenteerd tijdens een internatio- onderzoek, het duidelijk vast: „Onze onderzoekingen hebben niet geleid tot spectaculaire, alarmerende con clusies". Dat was ook niet de verwach- Spreekuur bureau rechtshulp nu ook in Vlissingen MIDDELBURG Het Buro voor Rechtshulp in Zeeland begint 11 sep tember een spreekuur in Vlissingen. Dit spreekuur wordt elke dinsdag morgen tussen halftien en halftwaalf gehouden in het pand van de Stich ting Gezinsverzorging aan de Brou- wenaarstraat 4 in Vlissingen. Twee juridische medewerkers van het bu reau proberen dan een oplossing te vinden voor de juridische problemen van de cliënten. Bij het Buro voor Rechtshulp kan iedereen gratis juri dische adviezen krijgen. Ook zorgt het bureau voor de toewijzing van een advocaat. Het Buro voor Rechtshulp is opge richt in 1978. Het is een onafhankelij ke stichting, die geen onderdeel is van rijk, gemeente of provincie. De spreekuren worden gehouden in Mid delburg. Vlissingen. Goes. Zierikzee. Temeuzen, Hulst en Oostburg. Alleen de hoofdvestiging aan de Loskade 35-37 in Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar. Het Buro voor Rechtshulp houdt van- af dinsdag de spreekuren op de vol- gende plaatsen en tijden: Middelburg: Loskade 35-37. tel. 01180- 37120, maandagmiddag 13.30-15.30 uur, donderdagmiddag 17 00-19.00 uur Vlissln- i gen Brouwenaarstraat 4 dinsdagmorgen I 9 30-11.30 uur. Goes v d Spiegelstraat 4, i tel. 01100-20359, maandagmorgen 9,30-11.30 uur Ziprikzee. Poststraat 37. dinsdagmid dag 14.15-16.15 uur. Temeuzen, Leeuwen- Haan 40. tel. 01150-20905. vrijdagmorgen "*10 30-12.30 uur. Hulst Sportlaan 16 donder dagmorgen 10.30-12 30 uur Oostburg -Nieuwstraat 7. vrijdagmorgen 10 00-12.00 Speciale kerkdienst voor slechthorenden in Vlissingen VLISSINGEN - Zaterdag 8 september wordt in de Johanneskerk, Bonedijke- straat in Vlissingen een speciale dienst voor doven en slechthorenden gehouden. In deze dienst, die om 10.00 uur begint, zal ds. H. G. van Rijn een predicatie houden over het thema 'Liefde in gezin en maatschappij Hierna bestaat gelegenheid over dit thema te' discussleren. Deze dienst wordt georganiseerd door de plaatse lijke gemeente van het kerkgenoot- schap der zevendedags adventisten in samenwerking met de vereniging. De dienst heeft een interkerkelijk karak ter; er zijn tolken aanwezig, die het gesproken woord in gebarentaal zul- „len omzetten. keer groter is dan bij ons - invloed op en La Hague bij was het estuarium van Rijn, Maas en Nabij Doel constateerden de onder- Schelde? Bereikt die vervuiling ons? zoekers een verhoging van gamma aldus Duursma. stralende stoffen, die niet afkomstig zijn uit de primaire circuits van de Dncrtrtritifr daar gevestigde Belgische kerncen- jr l ,lS trales. Het effect van de kerncentrale Ondanks dat uiterst geringe hoeveel- Borssele op de concentraties radio- ting. Het ging er de onderzoekers veel heden radio-actieve stoffen in het actieve stoffen in de Westerschelde meer om een inzicht te krijgen in de spel zijn, konden de Yersekse onder- kon niet worden gemeten Dat wil manier waarop radio-actieve stoffen zoekers deze stoffen in samenwer- overigens niets zeggen over de kwali- zich plegen te verpreiden en om als king met gespecialiseerde instituten teit van de centrales bij Doel. Borssele het ware een nul-fase te bepalen. Dat in Wageningen en Parijs opsporen, ligt verder stroomafwaarts en daar is kan van belang zijn wanneer zich in Dat gebeurde door tussen 1979 en de verdunning sterker. Volgens Duursma betekent het feit dat in de Rijn en de Maas slechts fall-out resten werden gevonden dat de kerncentra les aan deze rivieren goed werken. Het tegendeel zou anders bij de analy se van de monsters zijn gebleken. Dat bij Doel wel een verhoging van radio actieve stoffen is waargenomen heeft veel meer te maken met de hoeveel heid water die door de grote rivieren stroomt (Rijn gemiddeld 200 kubieke meter per seconde. Maas 330 en Schel de 100). Een van de conclusies van de onder zoekers is dat de resultaten gezien het zeer lage niveau van de gemeten radio-actieve stoffen in overeenstem ming zijn met of lager dan mag worden verwacht bij de gecontro leerde en wettelijk toegestane lozin gen van deze stoffen. Aan het symposium in Renesse ne men ruim zeventig wetenschappers uit West-Europa en Amerika deel. MIDDELBURG - De provinciale bijeenkomst die de Zeeuwse inter kerkelijke werkgroep vredeswerk woensdag 26 september zou hou den in Middelburg, is verschoven naar donderdag 11 oktober. De bijeenkomst, die in het teken staat van de vredesweek, begint om half acht 's avonds in de Thomaskapel aan de Vrijlandstraat in de Mid delburgse wijk Dauwendaele. Tijdens de bijeenkomst voert ds W. van de Zee het woord. Het onder werp van zijn inleiding is 'Het spre ken van de kerken en de gevolgen in de gemeente of parochie'. Tij dens de vredesweek, die van 23 tot en met 30 september wordt gehou den, is 'het spreken van de kerk' eveneens één van de thema's „Synodes en bisschoppen hebben uitspraken gedaan over het kern- wapenvraagstuk. In veel gemeen ten en parochies heeft dit beroering gewekt. Enerzijds werd dit met dankbaarheid aanvaard, ander zijds had men het gevoel onrecht te worden aangedaan Zodoende kun nen er harde tegenstellingen ont staan in gemeenten en parochies", schrijft de organiserende werk groep in Middelburg. „De verschrikkingen van de kern wapens gaan het menselijk begrip te boven. Daarover is men het meestal wel eens, maar het blijkt toch uiterst moeilijk om begaanba re wegen te vinden om vrede en ontwapening te bereiken. De vraag is nu hoe christenen elkaar kunnen vasthouden, juist als het gaat om zulke essentiële vragen van onze tijd", zo schrijven ds D E. Hiensch en L. P. Westhoff. voorzitter en secretaris van de provinciale inter kerkelijke werkgroep vredeswerk. Na de toespraak van ds Van dei- Zee is er gelegenheid voor een gedachtenwisseling met een forum Hierin hebben ds Van der Zee. mevrouw J. C. de Haan-De Jager (lid van een plaatselijke vredes- werkgroep), dr G. H. Buyssen (RK pastor) en de beroepsmilitair F. P. Tousain zitting. De heer N. Peterse, directeur van het oecumenisch vormingscen trum Hedenesse, zal als forum voorzitter fungeren. De bijeen komst wordt afgesloten met een slotwoord van ds T. Rinkema. se cretaris van de Provinciale Raad van Kerken. Cursus uiterlijke verzorging SBOV VLISSINGEN De Stichting Bevor dering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV) begint eind september een cursus schoonheidsverzorging in Mid delburg. Vlissingen en Temeuzen. De cursus bestaat uit acht lessen, die in de avonduren, van 19.30 tot 21 30 uur wordt gegeven De cursus wordt in Middelburg gehouden in de scholen gemeenschap De Welhnge. In Vlissin gen in de rijksscholengemeenschap Scheldemond en in Temeuzen in de Zuidlandschool. Meer informatie over de cursus wordt verstrekt door SBOV in Voorschoten. Geslaagd VLISSINGEN - Aan het Maritiem Instituut 'De Ruyter' in Vlissingen slaagden de volgende kandidaten: Stuurlieden S III J. H. Roos, Vaassen. S Ha W. Wlllems, Apeldoorn. S lb H T M Betlem. Vlissingen. F. B. E. Brinkhuis, Middelburg. S I:.W R L. Mahu, Hulst, J F. C M. Offerman, Vlissingen. Scheepswerk- tulgkundlgen A. P J Caljouw, Domburg, CII: J. S van Loo, Bergen op Zoom; L. L M. Gootjes, Koudekerkc; M. J. Warnaar. Wer- vershoof. GOES Het provinciaal overleg orgaan cursusonderwijs (POOCl heeft het cursuspakket voor het sei zoen 1984-'85 voor Zeeuwse agrariërs samengesteld. Het bestaat uit 20 pri maire cursussen die voornamelijk in Kapelle worden gegeven, en meer dan 30 onderwijsmogelijkheden die gehouden worden door landbouwor ganisaties. Daarnaast zijn twee oplei dingen in het programma opgenomen voor boeren die middelbaar agra risch onderwijs hebben gevolgd. De primaire cursussen zijn onder meer booglassen, houtbewerking, steen- en cementwerk. motorengebu- rik. trekkeronderhoud, bloemschik ken, machinaal melken en klauwver- zorging rundvee In Kapelle. Ook in deze categorie zijn de opleidingen paardengebruik, bijenteelt, hoefver- zorging paard en pony, spuiten in de landbouw, gewasbescherming fruit teelt. aardappelselectie. groenteteelt in de volle grond en beoordeling, toiletteren en voorbrengen van paar den en pony's opgenomen. De stands-, plattelandsvrouwen- en jongerenorganisaties richten zich vooral op sociale, financiële en econo mische aspecten van het landbouwbe drijf. De standsorganisaties CBTB. NCB en ZLM houden cursussen eco nomische vorming toekomstige en ge vestigde ondernemers. De economi sche vorming agrarische vrouwen, rundveehouderij en coöperatie zijn opleidingen van de vrouwenorganisa ties. T oekomstregelingen De ZLM biedt voorts de onderwijs mogelijkheden aanleg en onderhoud van crfbeplanting, boekhouden, om gaan met trekkers en werktuigen en 'Bent u ervan verzekerd goed verze kerd te zijn'. Het cursuspakket van de CBTB en aanverwante verenigin gen omvat toekomstregelingen voor gezin en bedrijf, recht, verzekerin gen, boekhouden en bedrijfsbeheer, man en vrouw in het agrarisch be drijf. arbeidsvoorwaarden op het ge zinsbedrijf, toetreding terugkeer van jongeren tot het bedrijf, bedrijfsover name en de cursus 'moeizaam ver diend, uitgaven uitgekiend'. De NCB houdt de basiscursus econo mie, de basis- en vervolgcursus akker- bauw. en de cursussen rentabiliteit in de akkerbuuw. boekhouden, sociale vaardigheidstraining ondernemers en. naar behoefte, stierenmesterij en vleesvee. Tot slot biedt het Zeeuws Agrarisch Jongeren Contact de moge lijkheid tot het volgen van de cursus oriëntatie grond- en pachtzaken. De activiteiten worden gehouden op de verschillende plaatsen in Zeeland. EN GOES De organisatie van land- bouwcursussen is op een andere leest geschoeid. Voor het eerst is het cur susaanbod voor het komende winter seizoen gecoördineerd door het Pro vinciaal Overleg Orgaan Cursuson derwijs (POOC). Deze instelling is ontstaan op initiatief van het minis terie van landbouw, dat door de nieuwe organisatiestructuur beter hoopt te kunnen inspelen op de be hoeften van de boeren en overlappin gen in het aanbod te voorkomen, Tot voor december 1983, toen het POOC is opgericht, functioneerde de Commissie Agrarisch Vakonderwijs iCOVAi als overlegorgaan op dit ter rein. Directeur ir W Tacken van landbouw en voedselvoorziening in Zeeland noemde de COVA 'knap ad ministratief. „De commissie, waarin Vertegenwoordigers van de standsor ganisaties en landbouwscholen onder meer inzaten, regelde het één en an der, ook financieel, maar zijn enige publieke verantwoording was het ge ven van een cursusoverzicht," stelde Tacken. De overname van de werkzaamheden van de COVA door de nu werkzame organisatie is, volgens de landbouw- dlrecteur, zonder veel problemen ver lopen. „De landbouworganisaties za gen wel in dat met steun van het ministerie meer ondernomen kan wor den," verklaarde hij de soepel verlo pen onderhandelingen. „Bovendien is direct vooropgesteld dat cursussen waarbij de identiteit van de club in het geding is. nog gegeven mogen Ir W Tacken worden Dat is aan iedere organisatie op zich," Tacken was van mening dat de nieu we structuur gunstig is voor het cursusonderwijs in Zeeland. „Hier werken drie standsorganisatics die qua ledenaantal ieder een woordje meespreken," legde hij uit. „Het kwam dan ook wel eens voor in het verleden dat drie dezelfde cursussen in één gebied werden gegeven. Dat kan nu voorkomen worden." De hoofdambtenaar zag nog een ander voordeel in de huidige opzet. Door belangstelling te kweken bij boeren voor takken van de landbouw die in Zeeland niet veel voorkomen, en daar met het winteronderwijs op in te spelen, kan, aldus Tacken, de hui dige structuur van de Zeeuwse land bouw gewijzigd worden. Zijn ge dachten gingen bijvoorbeeld uit naar intensieve varkenshouderij en cham pignonkwekerij. Hij achtte deze ont wikkeling noodzakelijk om een kou de sanering van een aantal kleine bedrijven te voorkomen. Het belang van de wintercursussen kan. volgens Tacken, alleen nog maar toenemen „Het landbouwonderwijs in Zeeland is al niet zo dicht gezaaid." stelde hij. „en dat zal binnen enkele jaren alleen minder worden.' Naar zijn verwachting zullen hoogstwaar schijnlijk alleen landbouwscholen in Goes overblijven en de praktijkschool voor landbouwmechanisatie in Schoondijke. Het cursusprogramma 1984-'85 van het POOC is nog niet geheel naar wens opgesteld. De voor het overleg orgaan aangetrokken coörddmator. J Moggré uit Schoondijke. is pas in juli met zijn werk begonnen, terwijl in april, volgens hem, reeds het pro gramma in de steigers gezet met worden. Zo dienen er dan afspraken met de cursusleiders, veelal leraren van de landbouwscholen, te worden gemaakt Het aanbod is dan ook niet optimaal, zo oordeelde directeur Tac ken. „Het zijn nog te veel mechani sche en hobbyistische zaken, als bij enteelt en hoefverzorging, die zijn opgenomen," gaf hij te kennen. De hoofdambtenaar zou liever meer aan dacht willen besteden aan vaktechni sche aspecten Een onderdeel van het werk van cursuscoordinator Moggre is het peilen van de behoefte onder cursisten aan bepaalde soorten onder wijs Uiteindelijk beslist het POOC, waarin naast de drie standorganisa ties ook de plattelandsjongeren- en vrouwenorganisaties zitting hebben, over het cursusaanbod. 11870 moest wijken voor de verbreding van het De, gei restauratie van de Vissershaven in Vlissingen kan interessante 'gegevens opleveren over dit gebied, met zijn rijke historische verleden. Daarbij wordt niet zozeer gedacht aan waardevolle voorwer pen die tijdens het baggerwerk tevoorschijn zullen komen uit de modder, maar meer aan informatie over de situatie, zoals die vroeger moet zijn geweest. Men hoopt met name meer te weten te komen over de vroegere kademuur, die ook vestingmuur is geweest, en de oude stadspoort bij de Ballastkade, die Altenapoort of Rammekenspoort werd genoemd. Een eerste prikonderzoek heeft aangetoond, dat de resten van de fundering inderdaad nog aanwezig moeten zijn. Binnenkort hoopt men te achterhalen hoeveel daarvan nog over is en of het de moeite waard is de oorspronkelijke toestand in zoverre te herstellen, dat de vormen weer herkenbaar zijn. De torens die de Altenapoort fian- stond namelijk uit de arbeiders, die keerden moeten hebben gestaan op de schepen laadden en losten de plaats waar het voormalige poli- De Altenapoort was de derde tiebureau en de woningen achter stadspoort van Vlissingen. De eer- het monumentale winkelpand aan ste was de Westpoort of Gevangen- de Zeilmarkt staan. De al jaren poort, op de plaats waar nu de leegstaande woningen rusten ver- Gevangentoren staat aan de Boule- moedelijk alleen op de fundering vard De Ruyter. Dan was er ook nog van een dezer torens. Waarschijnlijk een Oostpoort of Blauwpoort. Na de zou hebben ontvangen. perceel vandaan komt is ove rigens een groot raadsel. De naam komt ook weer terug in 'De muur van Altena', zoals de keermuur bij de Oranjedijk wordt genoemd. Er bestaat ook een Land van Altena in Noord-Brabant, bij Heusden, en een Altenase heuvel, genoemd naar hel slot van Altena dal daar heeft gestaan. A. J. van der Aa schrijft in het Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden: „Volgens een ver telling onder de ingezetenen zou de heer van dit land, toen hij het kasteel wilde bouwen, in geschil zijn gekomen met zijn broer, die niet ver daarvandaan ook een kas teel had en tot hem zei: 'Niet Al te na', of 'Dat is Al te na', waarvan dan het kasteel en vervolgens het gehele Land van Altena zijn n Men moet dit echter voor een sprookje houden, want in de oude heeft dat geleid tot verzakking en uitbreiding van de stad in oostelijke scheuren m de muur, als gevolg van richting in 1443 met het Altenablok. de werkzaamheden aan de kade- werd in 1489 nog een poort ge- lijst van goederen van St. Maartens- muur. Conservator van het stedelijk bouwd. die naar aanleiding van het kerk te Utrecht vindt men Haltha museum van Vlissingen W. Weber perceel Altenapoort werd genoemd vermeld en het schijnt met vreemd heeft dinsdagmiddag een kijkje ge- en naar haar richting Rammekens- nomen in de kelder van het voorma- poort. lige politiebureau, om te onderzoe- imi micwa «ei uaiKima u, uuira<a ken of daar nog resten van de genoemd, waaruit de gissing is ont- fundering van de tweede toren te- ™«n onderdeel vfn^eennieuwe staan' men de »orsPr°"e van de rug zijn te vinden Dat bleek echter aa ,°2 naam met zou kunnen ontlenen aan te zijn. dat men hierdoor Altena verstaan heeft Ook werd het land an Altena wel Haltenna of Holtena trji.uaani mei. £<JU lammen uuueueii aaii niet het geval Wel werd geconsta- n? de vroegere houtrijkheid van het teerd dat de muur naar beneden palasaadwerk of de borstwering. - voor zover die met reeds door de steeds breder is. De Vlissingse voor wver uie met reeus uuor ae brandweer verleende assistentie "la"d 'Sluisenaars. red was ver- broken en wierp stevige wallen op met flink muurwerk en nieuwe ster ke flanktorens aan de West- Land' aldus dit aardrijkskundig ■oordenboek De Vlissingse archi varis C H. J Peters vindt dit overi gens niet zo'n gekke redenering. Het blok van Altena was volgens hem vroeger ook rijk aan hout. Hans Tabbers brandweer verleende assistentie door metingen te verrichten naar het "zuurstofgehalte in de kelder ruimte. Bovendien werden de mu- D ncm v. ren opgemeten door R. van Mierlo Opstpooit beschrijft P. K. Dom- Daarln zou naar Zj,n menjng 00k van het bureau Witteveen en Bos, ™S'S^.1."j m riTwnrJw een aanvaardbare verklaring voor dat het bestek voor de restauratie ^a" de naam kunnen worden gevonden heeft gemaakt en het project bege- hitIn latere jaren is bij Het Eiland nog leid- een ^eede Altenapoort of Ramme Onder zijn toezicht zullen zaterdag 1I?tnr kenspoort gebouwd, waarschijnlijk horizontale boringen in de kade- Arduinpoort af tot tegen de zeedyk. na d£sloop8van de eerste. De twee muur worden verricht op verschil- Daar scheidde een dam de vest en de Altenapoort is in 1870 afgebro- lende hoogten, om te achterhalen de Nieuwe of Engelsche haven. Voor ken, in verband met de verbreding hoe diep de fundering zit en wat de die dam stichtte men een meuwe - van het Kanaal door Walcheren en kwaliteit is Dit moet in het week- derde- poort met ronde fianktorens de aanleg van de nieuwe binnenha- einde gebeuren, omdat de Vissers- en noemde haar de Altenapoort haven daarvoor droog moet worden aldus de historicus gelegd, terwijl de andere werkzaam heden van dit moment worden ver richt met water in de haven. Die werkzaamheden wil men niet op houden voor de boringen, omdat anders het tiidsschema in gevaar zou kunnen komen, verklaart de heer Van Mierlo. De scheuren in de muur van de woningen aan de Zeilmarkt duiden er volgens hem op, dat er waar schijnlijk geen andere fundering is dan die van de vroegere toren van de Altenapoort. Inmiddels zijn pleisters over de scheuren geplakt, zodat kan worden nagegaan of ze groter worden. Dat is volgens de heer Van Mierlo tot nog toe niet het geval geweest. Hij heeft zich overigens ook steeds meer verdiept in de vroegere situa tie, omdat deze gevolgen kan heb ben voor de wijze waarop de dam- wand moet worden geslagen, ter versteviging van de kademuur Die zal namelijk voor de resten van de torens worden aangebracht, zodat die weer herkenbaar kunnen wor den gemaakt, wanneer dat de moei te waard zou blijken te zijn. Zeker heid daarover zal zaterdag pas wor den verkregen uit de boringen die dan worden verricht tók Bij het maken van het bestek is volgens de heer Van Mierlo geen rekening gehouden met even tuele funderingsresten van de to rens. Uit een bestek van 1853 blijkt dat de toren onder het voormalige politiebureau in die tijd moet zijn afgebroken, evenals het aangren zende 'metershuisje', voor de bouw van een nieuw lokaal voor de 'stadsmelers'. Dat was waarschijn lijk een dienst die de maten contro leerde, zoals de ijkdienst gewich ten controleert. De Vlissingse poli tie werd aan het eind van de negen tiende eeuw in het gebouw gehuis vest. De St. Janstoren heeft ln het verle den ook dienst gedaan als toren, waarop de mastkraan was beves tigd voor het aanbrengen van de masten op schepen, maar die ook werd gebruikt voor het laden en lossen De Mastkraanstraat. tussen Ballastkade en Nieuwendijk. erin- nert nog daaraan. De toren heeft haar naam te danken aan het St. Jansgilde, dat daarin was gehuis vest. en ook wel 'zakkendragersgil- de' werd genoemd Dit gilde be- mr it i« De woningen ami de Zeilmarkt vertonen nieuwe scheuren in de muren, als gevolg van de werkzaamheden aan de kademuren van de Vissershaven Dit kan een aanwijzing zijn, dat de woningen alleen rusten op de fundering van de torendie naast de Altenapoort stond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 15