f ZEELAND" Politie Hulst lost serie inbraken op Goede opbrengst peulen, granen en graszaad Hoechst mag geen a gebruiken GEEN ONDERZOEK NAAR LOZINGEN KERNCENTRALE fflvf «m 'RILLAND' TREKT KOTTER VLOT Fietsertje bij val ernstig gewond Bergers 't Vliegent Hart stoppen activiteiten voor dit seizoen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEVENTIENJARIGE JONGEN BEKENT Dader van verkrachting nog onbekend Fuikendieven op heterdaad betrapt in Oosterland PZC A PAGINA 11 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1984 (Van ome Haagse redacteur DEN HAAG - De regering vindt het niet noodzakelijk om op korte termijn onderzoek te verrichten naar de even tuele schadelijke gevolgen van lozingen van kerncentra les op de bossen in de omgeving. Dit antwoordt minister L drs J. de Koning van Volkshuisvesting, Ruimtelijke J Ordening en Milieubeheer (ad interim) mede namens zijn f collega van Economische Zaken drs G. M. V. van T Aardenne op schriftelijke vragen van de Kamerleden J. P. de Waart en dr K. Zijlstra (beiden PvdA). _J wilden opheldering naar aanleiding van publicaties F'van de Duitse professor Reichelt waaruit blijkt dat in VZuld-Duitsland en Frankrijk de schade aan bomen in de Igeving van kerncentrales groter is dan gemiddeld in F;die gebieden. Het zou vooral gaan om radio-actieve koolstof (C-14). die een schadelijk effect op planten kan hebben. De ministers antwoorden dat uit onderzoek uit 1982 van het Ministerie van VROM is gebleken dat in de omgeving van kerncentrales in Nederland geen duidelijk hoger gehalte aan radio-actieve stoffen is gemeten dan elders in het land. „Het is derhalve niet waarschijnlijk dat lozingen van deze kerncentrales een rol spelen bij de aantasting van bossen in de omgeving van kernreactoren", aldus de bewindslieden. De regering zal de uitkomsten van het onderzoek van Reichelt niet 'meenemen' in de milieu-afwegingen bij de keuze tussen de toepassing van kernenergie enerzijds of elektriciteitsopwekking met kolen of olie anderzijds in de toekomst. Daarvoor achten de ministers de stelling van de professor over het verband tussen kernenergie en de schade aan bossen te weinig onderbouwd. HULST De groep Hulst van de rijkspolitie heeft in de afgelopen drie dagen meer dan dertig inbraken in Zeeland opgelost. Tijdens het verhoor van de 17-jarige R. van de S. uit Heinkenszand, die zondagmiddag werd aangehouden, kwam aan het licht dat de jongen in drie maanden tijd, vanaf begin juli, voor duizenden guldens uit woningen heeft ontvreemd en twee personenauto's heeft gestolen. een erf aan de Wilhelminastraat in Sint-Jansteen en zondag achter de dijk ontdekt. Van de S. ontvreemdde woensdagnacht ook een personenau to (merk mini) aan de Wilhelmina straat in Hulst. Een nacht daarvoor had hij in een woning aan die straat ingebroken en de reservesleutels weg gehaald. Dit voertuig werd donder dagmiddag teruggevonden aan de Oud-Ferdinandusdijk. Bij een woning aan de Zwaluwstraat in Hulst, waar uit de dader in de nacht van donder dag op vrijdag ook autosleutels had gestolen, heeft de politie vergeefs twee nachten gepost. Van de S. kwam toen niet opdagen. Personenauto Direct na de aanhouding van Van dc S., bleek dat de jongen betrokken was bij dc diefstal van de personen auto. Een proef met een speurhond wees dat uit. Tijdens het verhoor, dat zondag, maandag en dinsdag plaats vond, vielen de namen van de mede plichtigen en werd duidelijk dal de jongen uit Heinkenszand nog ruim dertig andere inbraken op zijn kerf stok heeft. Van de S. heeft in ieder gevalzo'n twintig keer ingebroken in Hulst en omgeving. Sommige van de inbraken pleegde hij samen met J. K. Volgens zijn eigen verklaring heeft Van de S. tijdens zijn nachtelijke bezigheden in Hulst ongeveer vijfdui zend gulden aan geld en goederen buitgemaakt Verder bleek dat hij Een aantal van de inbraken pleegde Van de S. samen met J. K. (20) uit Hulst en M. G. uit Goes. De laatste is na verhoor in Heinkenszand weer op vrije voeten gesteld. Van de S. en K. zullen in ieder geval nog twee dagen j vastzitten in het politiebureau in Hulst. Van de S. wordt donderdag voor de kinderrechter in Middelburg geleid. De hoofddader uit Heinkens zand heeft inmiddels diefstallen be kend in Heinkenszand, de regio Hulst, j Terneuzen en België. Van de S. werd zondagmiddag be- I trapt toen hij een gestolen personen- auto (merk volkswagen) ophaalde, die j hij verdekt had opgesteld achter de Oud-Ferdinandusdijk in Heikant. Twee politiemensen wachtten hem daar in een droge sloot op. Ze hielden hem aan, nadat hij de auto open had j gemaakt en was ingestapt. Het voer tuig was zaterdagnacht gestolen van minstens dertien keer inbraken pleeg de in Heinkenszand. Wat daar is ont vreemd. was dinsdagavond nog met bekend. Een aantal inbraken op de Bevelanden werden samen met M. G. uitgevoerd. Voorts kwamen inbraken in Terneuzen en België aan het licht. Bij onze zuiderburen stal Van de S. tien kratten bier uit een schuur bij een café. Over de inbraken bestond dins dag nog de nodige onduidelijkheid. Zo kon de totale waarde van het gestolen goed en het geld nog niet worden vastgesteld. Van tie goederen is inmiddels een deel teruggevonden in Heikant, waar Van de S. de spullen had begraven. De rest is, volgens de woorden van Van de S.weggegooid. Ook het geld is kwijt. De recherche in Hulst ver wacht dat er vandaag (woensdag) meer inbraken aan het licht komen. - --y. r" TERNEUZEN De sleepboot 'Rilland' van Willem Muller (Wijsmuller) in Terneuzen heeft dinsdagochtend voor de Deense kust de kotter 'Zout kamp 16' (Nordhavet) vlot getrokken. De kotter was in de vroege ochtend op weg naar de loshaven Thyborun, toen het schip in moeilijkheden raakte, vermoedelijk als gevolg van een defect in dc stuurmachineleiding. Op het moment dat de problemen ontstonden had de 'Zoutkamp 16' een grote lading platvis (ter waarde van ongeveer 100.000 gulden) aan boord. Volkomen stuurloos werd de kotter over een groep zandruggen voor de noordwestkust van Denemarken gegooid. Toen werd gevraagd om sleep boothulp snelde de sleepboot 'Rilland' van Muller toe. die in de buurt was in verband met offshorewerk Een eerste poging in de buurt van de kotter te komen mislukte, voornamelijk veroorzaakt door de hoge zee (windkracht zeven tot acht) Maar omstreeks negen uur lukte het de bemanning van kapitein De Looff via een lijnwerptoestel een verbinding tot stand te brengen met de kotter. Omstreeks kwart voor elf was de 'Nordhavet' vlot. waarna de "Rilland' het vissersschip de haven van Thyborun binnen bracht. j WATERLANDKERKJE Dc elfjari- ge W. W. uit Waterlandkerkjc heeft j maandagmiddag bij een ongeval vrij ernstig hoofdletsel opgelopen. Het jongetje reed op zijn fiets over de Ketelaarstraat in de richting van Wa terlandkerkje. Daar reed hij bovenop j een stilstaande aanhangwagen, die in de berm stond. Een passerende auto- j mobilist bracht hem naar een arts. die hem naar het Sint Antoniuszieken- I huis in Oostburg vervoerde. Later werd de jongen naar het Sint Janhos- I Pitaal in Brugge overgebracht. Zoon Vijfenzeventig werd ze en op die dag stroomden derhalve vriend, buur en kennis binnen met gelukwensen en geschen ken. Zo ging dat de hele dag door. En 's avonds was daar de familie om het glas te hef fen. De jarige blikte monter terug op de verstreken twaalf maan den. Waarin ook zorgen waren geweest. „Toen ik in het zie kenhuis lag, heb ik het op een gegeven moment toch wel een beetje benauwd gehad", meld de ze. „Niet dat ik nou zelf dacht, dat het zo'n vaart zou lopen. Maar m'n zoon kwam iedere avond op bezoek en toen dacht ik: 'Het gaat zeker niet goed met me". De verzamelde feestvierders namen vrolijk kennis van. Op de zoon na. Die maakte de rest van de avond een beetje schuldige in druk. KORTGENE De vrouw, die maan dag zoals gemeld op de Zeedijk tus sen Colijnsplaat en Wissenkerke on der bedreiging van een vuurwapen is verkracht, is de 21-jarige S.Y.A. uit Duitsland. Het slachtoffer, dat door een huisarts werd behandeld, bleek erg overstuur te zijn, maar hoefde niet voor verder onderzoek naar het ziekenhuis. Zoals gemeld vond de verkrachting plaats op de Oesterput. Het slachtof fer is met vakantie op Noord-Beve land. Ze reed op een blauwe huurfiets, merk Flying Dutchman, op de Zee dijk, toen zij door een ongeveer veer tigjarige man werd bedreigd met een pistool. Nadat de dader de Duitse had verkracht reed hij weg op de huurfiets van het slachtoffer De dader droeg volgens de politie een blauwe spijker broek en een blauwe bodywarmer Uit nader onderzoek van de rijkspoli tie Kortgene is gebleken dat er behal ve vissers en een ouder echtpaar op een bromfiets nog meer mensen op de Oesterput aanwezig waren. Getuigen worden verzocht contact op te nemen met rijkspolitie Kortgene; tel. 01108- 1451. Mensen die de blauwe huurfiets gezien hebben worden ook verzocht de polite te bellen. ZLM: COMPENSATIE LAGE PRIJZEN GOES De Zeeuwse boeren hebben te maken met goede tot zeer goede opbrengsten van peulvruchten, granen en graszaad. Dit kwam naar voren tijdens een onlangs gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). Volgens de standsorganisatie compenseren de gunstige oogstomstandigheden en de goede opbrengsten enigszins de prijsverlaging van de granen. Gevreesd wordt dat de prijzen in het kader van maatregelen van de Europese Commissie nog verder zullen dalen. Het tweede bronzen kanon van 't Vliegent Hart werd in augustus geborgen. Hier hangt het kanon in de takels op het bergingsschip de 'Flying Hart'. VLISSINGEN De leden van de North Sea Archaeological Group hebben de werkzaamheden aan het wrak van 't Vliegent Hart voor dit jaar stopgezet. De weersomstan digheden zijn van dien aard dat het voor de Engelse bergers niet langer de moeite loont het werk voort te zetten. „Al met al kunnen we terug zien op een geslaagd seizoen", al dus woordvoerder Mike Pascoc, „We waren aanvankelijk van plan maar één maand te blijven. Het zijn er uileindelijk twee gewor den". Het bergingsschip 'Flying Hart', van waaraf de duikactivitei- tcn zijn uitgevoerd, vertrekt naar verwachting vandaag, woensdag, terug naar Engeland. Een en ander is echter afhankelijk van de weers omstandigheden. Hoewel het de bergers wat het weer betreft niet heeft meegezeten - „We konden maar een op de drie dagen duiken", aldus Pascoe - is het resul taat van de in totaal 25 duikdagen aanzienlijk. Nog niet het hele schip is gevonden, maar het deel waar de Engelse en Nederlandse duikers ac tief zijn geweest blijkt een 'archeo logische goudmijn'. „We hebben veel voorwerpen opgedoken die er op wijzen dat we ons in het olliciers- gedeelte bevinden' aldus Mike Pascoe, „De hele expeditie heeft vanaf het begin veel geluk gehad. Dat begon al met de ontdekking, van de kaart aan de hand waarvan we het wrak hebben kunnen vinden. En dat geluk is steeds gebleven. Voor hetzelfde geld hadden we eerst het voorschip of het ruim gevonden. Dat is natuurlijk iets minder inte- (Slot zie pagina 17 kol. 7) De stand van de suikerbieten in het zuidwesten steekt gunstig af bij het landelijk beeld. Wel moet rekening worden gehouden met duidelijk lage re financiële opbrengsten dan vorig jaar, vanwege de gevoerde prijspoli tiek en lage wereldmarkt Aardappe len en uien zullen door de droogte niet die topopbrengsten geven, die een maand geleden nog verwacht werden Naar de mening van de ZLM is het prijsverloop van deze vrije produkten teleurstellend begonnen Superheffing Het hoofdbestuur vindt dat op zeer korte termijn duidelijkheid moet ko men over de uitvoering van de super heffing. Er moet ruimte worden ge maakt om de probleemgevallen uit de knel te halen. Die ruimte kan geschapen worden, aldus de ZLM, via de onmiddellijke inwerkingtreding van de door de minister van land bouw en visserij in het vooruitzicht gestelde 'opkoopregeling', waarvoor driemaal vijftig miljoen gulden be schikbaar zou zijn. Snel handelen is volgens de standsor ganisatie nodig om te voorkomen dat bedrijven en gezinnen in een situatie komen die absoluut onaanvaardbaar is èn om te voorkomen dat er een volledige chaos ontstaat rond de hef fing. die het teveel aan melk in de Europese Gemeenschap moet ver minderen In de vergadering werd het Grevelin- gen-standpunt van de gewestelijke raden Zeeland en Brabant van het Landbouwschap volledig onderschre ven: een keuze voor een zout meer en pas daarna eventueel praten over een pijpleiding voor aanvoer van zoet wa ter van elders (Zoommeer, Krammer/ Volkerak). Het hoofdbestuur sprak zijn ongenoegen uit over de starre opstelling van de Nederlandse over heid: allerlei onderhandelingen verlo pen moeizaam Meegedeeld werd ddt in de provincie Zeeland de koeien het hoogst scoren wat betreft melkgift en eiwitgehalte (melkgift ruim negentien kilo per dag, tegen landelijk achttien kilo). Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het chemisch bedrijf Hoechst in Vlissingen mag geen ge bruik maken van het zogenaamde aangroeiwerende middel acroleinc in bestrijdingsmiddelen die worden ge bruikt in koelwatersystemen. Dit antwoordt minister drs J. dc Koning van VROM (ad interim) op vragen van de kamerleden J. C. Th. van der Doef (pvda) en drs M. Beinema tcda). De Kamerleden hadden aan de minis ter van VROM gevraagd waarom Hoechst het gebruik van dit middel moest beeindigen op grond van de bestrijdingsmiddelenwet. Zij hadden de minister gevraagd een beperkte toelating van acroleine toe te passen aangezien het vervangende middel chloorbleekloog veel duurder )n ge bruik is omdat daar veel grotere hoe veelheden van nodig zijn. De minister zegt in zijn antwoord dat acroleine veel giftiger is dan chloor bleekloog. De schadelijke bijwerkin gen van acroleine zijn groter dan die van chloorbleekloog. aldus de be windsman En dat heeft er mede toe geleid dat de toenmalige minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne al in 1981 heeft verboden het middel te gebruiken. Minister De Koning wijst erop dat acroleine al in zeer lage concentraties ernstige waterverontreiniging kan veroorzaken. De stof ontleedt boven dien zeer langzaam en van de bijpro- dukten die daarbij ontstaan is met bekend hoe giftig ze zijn De afbraak- produkten van acroleine zijn zelfs na een aantal dagen nog zeer schadelijk voor de vissen Chloorbleekloog ge niet de voorkeur aangezien deze stof veel sneller afbreekt. De stoffen die daarbij vrijkomen zijn bovendien nau welijks giftig, aldus de minister OOSTERLAND Dc groep Schouwen-Duiveland van de rijkspolitie heeft in de nacht van maandag op dinsdag vijf jeugdige fuikendieven op he terdaad betrapt. Of de aan houding in de Geulle aan de Lage Rampertseweg in Oos terland in verband kan wor den gebracht met de vele fui kendiefstallen tijdens de afge lopen maanden kon de politie woordvoerder nog niet zeg gen. De verdachten P V. (18), A J D E U. 117), R. de G. 18), allen uit NieuwerJcerk, H. D U. W (22) uit Rotterdam, en J M. W 19) uit Oosterland zijn in voor lopige hechtenis genomen. De politie wordt in het onderzoek bijgestaan door de velddienst. In de periode maart tot en met augustus dit jaar is er voor twintigduizend gulden aan fui ken ontvreemd in de Schou- wen-Duivelandse wateren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 11