PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Oproep tot massale staking in Rotterdam Doden bij rellen in zwarte woonwijken bij Johannesburg Goud tijdelijk van 3?5voor2?5 ONDANKS BEMIDDELINGSPOGING BLOEMKOOL EN GEHAKT Nijpels wil aanpak van geweld Honderden doden op Filippijnen de PZC vandaag ru^ Onbestendig Eerst regen, later opklaringen en een enkele bui. De sterke zuidwesten wind draait later naar noord en neemt af. Maximum temperatuur rond 18 graden. st. I 227e jaargang no. 208 Dinsdag 4 september 1984 Wie wint de Snuffel var (M de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand CHICAGO tDPA) - Er is veertig miljoen dollar (ruim 130 miljoen gulden) gevallen op één enkel lot in de loterij van de staat Illinois in de Verenigde Staten. De nieuwe, veertigvoudige miljonair blijkt de 28-jarige drukker Michael E. VJittkowski uil Chicago te zijn. Hij werd maandag op een persconferentie voorgesteld en zei dat hij eerst een aantal rekeningen zou betalen. Wat hij verder uitgeeft gebeurt in overleg met zijn familie en zijn aanstaande Hij gelooft niet dat hij anders zal gaan leven dan hij nu doet. De winnaar krijgt de komende 20 jaar lang per jaar 2 miljoen dollar per jaar. De prijs is daarom zo groot, omdat bij de laatste drie trekkingen van de loterij van Illinois geen winnaar uit de bus gekomen was. De kans dat de totale winst aan één enkele deelnemer zou toevallen, was door deskundigen geschat op 1 op 7 miljoen. De winnende combinatie vormden de zes getallen 02-03-10-26-30-43. De kans op een reuzenwinst had de laatste weken bij miljoenen Amerikanen goklust opgewekt. Er waren loterijbriefjes ter waarde van meer dan 31 miljoen dollar verkocht, waarvan zaterdag -- de dag voor de trekking -- alleen al voor 8 miljoen. Voor de verkoopadressen stonden lange rijen mensen, wat op veel plaatsen tot verkeerschaos leidde. ROTTERDAM (GPD) Kaderleden van de Vervoersbond FNV hebben maandagavond gen. Bovendien bestaat er al een pooi besloten morgen - woensdag - een 24-uursstaking uit te roepen voor alle vierduizend in de Arbeidsreserve shb. stukgoedwerkers in de Rotterdamse haven. Op verschillende plaatsen in de haven zullen inmiddels gingen de acties in de ha- massabijeenkomsten worden gehouden. Tot de staking is besloten, ondanks een bemidde- de^M^^niykeTav^bedrijveiTsHB lingspoging van het Gemeentelijk Havenbedrijf om een oplossing voor het conflict te vinden, werd door leden van de Vervoersbond bezet. Door het zelf verzorgen van de De bond heeft tot de verscherping van mededelingen te doen over de inhoud ken onder leiding van het Gemeente- mdeling van de mensen die via de de acties besloten om de werkgevers van het voorstel. lijk Havenbedrijf te willen hervat- arbeidspool van de SHB bij de stuk- onder druk te zetten. Volgens de FNV jn het weekeinde hadden de werkge- ten. Maar de werkgevers blijven wel goedbedrijven werken, wilde de bond weigeren de werkgevers nog steeds vers aan het gemeentebestuur van om serieus te onderhandelen over een Rotterdam al laten weten de gesprek- oplossing voor het dreigende ontslag van 151 werknemers van Rotterdam Terminal. De massale staking komt op het mo ment. dat onder leiding van directeur Molenaar van het Gemeentelijk Ha venbedrijf opnieuw een poging wordt ondernomen om een einde te maken aan het conflict in de Rotterdamse haven. In afzonderlijke gesprekken met de Vervoersbond FNV en werkge versvereniging SVZ heeft Molenaar maandagmiddag een compromisvoor stel op tafel gelegd. De gesprekken werden aan het einde van de middag geschorst voor nader beraad. Zowel de FNV als de werkgevers zullen vandaag op het compromisvoorstel reageren. Alle betrokkenen weigerden gisteren HOLLE ZEGE VOOR BRITSE MIJNWERKERS (Van onze correspondent) BRIGHTON De federatie van de Britse vakbonden, de TUC, heeft gis teren, op de eerste dag van haar jaarvergadering in Brighton, met overgrote meerderheid de stakende mijnwerkers onder leiding van Ar thur Scargill steun toegezegd. Maar de bonden waarvan de mijnwer kers de steun het meest nodig hebben, die van de staalindustrie en de elektri citeitsbedrijven. weigerden hun me dewerking te geven. Het is daarmee zeer de vraag of de concrete steun maatregelen die de TUC heeft be loofd, ooit van de grond zullen komen. Inmiddels heeft de voorzitter van de raad van bestuur van de staatsmij nen, lam MacGregor, gisteren laten weten bereid te zijn opnieuw met de mijnwerkersbond te praten over de sluiting van onproduktieve mijnen, waarom de staking begonnen is. Ook de bond is tot nieuwe onderhandelin gen bereid. LEKKERKERK (GPD) - Het kabinet moet volgens VVD- fractieleider Nijpels daad werkelijke stappen onderne men om het toenemend ge weld en vandalisme te bestrij den. Tijdens een spreekbeurt in Lekkerkerk zei Nijpels dat het kabinet bereid moet zijn het daarvoor benodigde geld op tafel te leggen. Bij het regeer akkoord is immers afgespro ken dat de bescherming van de veiligheid van de burger en het tegengaan van vandalisme extra aandacht zouden krij gen. Nijpels gelooft dat de uitbrei ding van het aantal cellen en het aantal bewakers een goede start vormt. In oktober zal de fractie met een eigen beleids plan komen, waarin ideeën over de bestrijding van ge weld, vandalisme en andere vormen van criminaliteit. In dezelfde spreekbeurt nam Nijpels voorts afstand van de opmerking van PvdA-leider Den Uyl, die onlangs heeft gepleit voor een kabinet van PvdA en WD. Daar bestaat voorlopig weinig kans op. al dus de liberale voorman, om dat als het kabinet de rit uitzit dit automatisch inzet wordt van de verkiezingen. Het ligt voor de hand dat de WD na 1986 dan opnieuw met het CDA gaat samenwerken. •asthouden aan hun voorstel om de bewijzen dat er helemaal geen 151 werknemers van Rotterdam Ter- schot aan mensen is, zoals de werkge- minal die met ontslag worden be- vers zeggen. Maar het personeel was dreigd, onder te brengen in een zoge- naar huis gestuurd en de directie had naamde „piekpool". ook de nodige papieren meegenomen, Die pool is een soort arbeidsreserve, zodat de actie geen succes had. In de waaruit bedrijven personeel kunnen middag werd de actie beëindigd, putten wanneer daaraan behoefte be- Verder waren er maandagochtend staat. De werknemers in die pool prikacties bij Muller Thomsen en behouden dan wel hun werkloosheids- Seaport, bij welke bedrijven onge- uitkering. veer 100 mensen het werk neerleg den. De avondploegen zijn echter De Vervoersbond FNV heeft dat voor- normaal aan de slag gegaan. Bij stel van de hand gewezen. Ook het Quick Dispatch ging maandagmid- ministerie van sociale zaken voelt er dag het tweederde van de avond weinig voor, omdat er dan sprake zou ploeg niet aan het werk. Het betrof zijn van bovenwettelijke uitkerin- hier ruim honderd stakers. NEW YORK De vroegere Amerikaanse president Jimmy Carter hanteert hier de cirkelzaag in een huis in een krottenwijk van New York. Samen met zijn vrouw Rosalynn en 40 vrienden uit Plains gaat Carter de komende 5 dagen in de wijk East Village wat huizen opknappen. SURIGAO (REUTER/AFP/ DPA/UPI) - De tyfoon „Ike", die het afgelopen weekeinde en maandag over het zuiden en midden van de Filippijnen is geraasd, heeft volgens een regeringsfunctionaris aan minstens driehonderd perso nen het leven gekost. Hij verklaarde echter dat het doden tal kan oplopen tot duizend. Er wor den nog veel mensen vermist. Vice-gouverneur Salvador Sering van de provincie Surigao del Norte zei dat mogelijk duizend mensen waren om gekomen. Met windsnelheden tot 275 kilometer per uur raasde „Ike" in de nacht van zaterdag op zondag door de provincie Surigao del Norte op het zuidelijk eiland Mindanao. Binnen twee uur was al enorme schade aange richt. Ooggetuigen verklaarden dat in de stad Surigao, waar 125.000 mensen wonen, veel huizen instortten, daken werden afgeblazen en stukken golf plaat al papier door de lucht vlogen. In het midden van Surigao zou bijna negentig procent van de huizen zijn vernield op beschadigd Schepen zijn omgeslagen, havens werden wegge vaagd en steden kwamen onder water te staan. Uitgerukte bomen, elektrici- teits- en telefoondraden liggen over straat verspreid. In de eerste berichten is sprake van meer dan 125.000 daklozen. Het aan tal gewonden loopt voor zover bekend ook in de honderden. Maandag zette „Ike" haar vernietigende tocht in het midden van de Filippijnen voort. „Ike" wordt de hevigste tyfoon ge noemd in dat land sinds 1970. Toen er 575 doden waren. Spanje In het eerste halfjaar hebben 467 213 Nederlanders Spanje als vakantiebestemming gekozen. Dal is 12.7 proeent meer dan de vergelijkbare periode in 1983. toen het aantal 414.357 bedroeg. Het Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelin genverkeer heeft dit maandag be kendgemaakt POLITIE SCHIET OP WOEDENDE JONGEREN IOHANNESBURG (REUTER/DPA/ ken maandag door de zwarte woon- winkels en auto's in brand staken en Sebokeng. Evaton en Tembisa ten UPI) - Onlusten in zwarte woonwij- wijken en richtten een spoor van aan het plunderen sloegen. Volgens zuiden en oosten van Johannesburg, ken bij Johannesburg hebben maan- vernielingen aan. Volgens een woord- de politie verbrandden twee mensen Vooral in Sharpeville en Biobateng dag aan veertien mensen het leven voerder van de politie in Pretoria levend toen hun auto's in brand gesto- kwam het tot hevige vechtpartijen gekost. Onder de doden is de plaats- vielen sommige doden bij aanvallen ken werden. Een woedende menigte tussen de politie en de jongeren, vervangend burgemeester van de van de woedende menigte en kwamen hakte de plaatsvervangend burge- Het aantal doden dat de afgelopen zwarte voorstad Sharpeville. aldus anderen om bij het optreden van de meestervan Sharpeville in stukken en week bij onlusten in deze buurt is de politie. In het centrum van Johan- politie tegen de jongeren. Vijf politie- stak vervolgens zyn lijk in brand, gevallen, is na maandag opgelopen nesburg werd maandagmiddag een mannen en elf andere mensen raakten aldus een ooggetuige, bomaanslag gepleegd op een rege- gewond, aldus de woordvoerder, ringsgebouw. Daarbij vielen twee ge- De politie schoot met scherp en eerder op woedende menigte hebben wonden. Laat in de avond duurden de maakte gebruik van traangas, rubber geschoten. onlusten nog steeds voort kogels en zwepen om de duizenden De onlusten hadden plaats in de Duizenden, merendeel jongeren, trok- jongeren uiteen te jagen die huizen, zwarte wijken Sharpeville. Biobateng. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Gehakt half-om-half, 500 g 555 4.50 ,798 kilo tot 21. De precieze aanleiding tot de De waarnemend burgemeester zou onlusten is niet duidelijk. Maar vooral onder jonge zwarten heerst een alge mene onvrede met het onderwijssys teem voor zwarten en sinds het begin van het jaar boycotten zwarte scholie ren regelmatig de lessen Daarnaast hebben plannen de huren in de zwarte woonwijken te verhogen woede ge wekt. Volgens waarnemers bestaat er ook verband tussen de onlusten en het inwerking treden van de nieuwe grondwet, die Indiërs en kleurlingen enige politieke zeggenschap geeft, maar de zwarte meerderheid van de bevolking uitsluit van iedere politie ke macht. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Automobiliste van 13 rijdt bromfietser aan ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se politie heeft na een aanrijding tussen een auto en een bromfiets een wel heel bijzondere verkeersover- treedster aangehouden. De bestuur ster van de auto bleek namelijk een 13-jarig meisje uit de Maasstad te zijn. Bovendien had het kind bij haar rijcapriolen slechts de beschikking over één arm, omdat de andere in het gips zat. Ze bestuurde de auto onder toezicht van haar vader. Op een onbewaakt ogenblik verloor ze -Jfc de macht over het stuur en reed tegen een bromfietser aan. die daarbij ten SHARPVILLE Een groep jongeren trekt door de straten van de zicarte voorstad Sharpville bij Johannesburg, waar val kwam Het slachtoffer raakte licht bij onlusten maandag elf doden vielen gewond. Vervoer De stijging van de tarieven van het openbaar vervoer wordt beperkt, de controle op vandalisme en^zwart- en grijs rijden wordt scherper (pagina 3) Bevrijding Het Vaticaan neemt een ge nuanceerd standpunt in te genover de 'bevrijdingstheolo gie'. (pagina 3) Ademtest De Kamer wil dat de ademtest bij alcoholcontrole zo snel mo gelijk wordt ingevoerd. (pagina 5) Lucht De Vereniging Milieudefensie meent dat de bouw van vier kerncentrales een slechte en te dure oplossing is voor het pro bleem van de vervuilde lucht. (pagina 7) Gehandicapten De meeste statenfracties vin den dal de thuiszorg voor geestelijk gehandicapten meer dan de voorgestelde 150000 gulden moet krijgen (pagina 8) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 8, 9 en 11 Sport: 12 en 13. Voor een halve gulden goedkoper rook je nu echt lekker mild. Goudgele Van Nelle Mild shag. DEN HAAG (GPD) - Minister Riet kerk van binnenlandse zaken wil de periodieke salarisverhoging van ambtenaren afschaffen. Alleen de in cidentele salarisverhoging, geba seerd op de prestaties van de ambte naar, blijft bestaan. Deze plannen zal de bewindsman donderdag in de Tweede Kamer bekend maken. De minister wil bovendien topambte naren uitwisselbaar maken, zodat ze op verschillende departementen werkzaam kunnen zijn Ook wil hij ambtenaren vanaf de rang van refe rendaris elke vijf jaar van functie laten veranderen Ambtenaren met een lagere rang moeten binnen het eigen ministerie met regelmaat van functie wisselen. Volgens een woordvoerder van het ministerie komen de plannen niet voort uit een behoefte tot bezuinigen De ambtenarenbonden zijn verbij sterd over de plannen ..Dit is wel degelijk een rechtstreeks gevolg van de bezuinigingswoede van het kabi net". zei voorzitter Ton de Jong van de Christelijke Ambtenarencentrale. Hij wijst erop dat sinds 1 januari van dit jaar de regel geldt dat ambtenaren die er de kantjes van aflopen niet in aanmerking meer komen voor een periodieke verhoging Rietkerk heeft de ambtenarenbonden tot nu toe geen enkel officieel voorstel gedaan. Nu een en ander is uitgelekt, hopen zij dat de minister zijn plannen zal meedelen tijdens het periodiek overleg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1