PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sikhs dreigen Gandhi met mars op Amritsar fePZC LAATSTE APPELSAP Tsjernenko: VS verloren contact met werkelijkheid Normale benzine krijgt kleurtje Houdersschapsbelasting automobilisten in 1986 Overstromingen Pravda gruwt van gefeminiseerde mannen ULTIMATUM LOOPT 1 OKTOBER AF Vegin wil prijs aardgas drie cent verhogen Dure mode in Moskou Stoottroepmonument vandaag c. t Discobezoekers uit trein gezet Formatie Israël in impasse Onbestendig Veel bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Meest vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximum tem peratuur 20 graden 227e jaargang no. 207 Maandag 3 september 1984 Wie wint de Snuffel van (ji. de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand MOSKOU (UPI/ANP) - In het Russi sche partijblad Pravda is zondag een artikel verschenen waarin de spot wordt gedreven met mannen die zich van hun taak in het huishouden kwij ten. Het Pravda-artikel pleit voor handhaving van de „traditionele rol" van de man: „De waarde van de man - zijn aanzien - dient in de gezinsmo- raal voorop te staan", zo wordt ge zegd. „Een vrouw moet een vrouw blijven en een man een man". Vorige maand verscheen in de Pravda een artikel waarin moeders werd op geroepen hun dochters te leren schor ten te dragen, met poppen te spelen en „het sterke geslacht" te respecte- De auteur van het nieuwste geschrift vindt dat er in het verleden een zijns inziens goede traditie is gegroeid: ,,Er bestond een strikte scheiding in het gezin. De eer en de waarde van de man stonden voorop. Hij verdiende het geld voor het gezin, hij bewaakte de fundamenten. Vrouwen hebben al tijd de sterke hand en de vriendelijke sterkte van de man gevoeld". Te veel mannen, aldus de auteur, hebben de laatste tijd die rol als „hoofd van het gezin" opgegeven - een duidelijke verwijzing naar de toene mende femmisering van mannen in de Sowjet-Unie. In de ogen van de Prav da hebben zij daarmee „afstand ge daan van hun mannelijke superiori teit op vrouwen" „Dit is één van de redenen voor de vele scheidingen, ruzies en slecht opgevoede kinderen", zo vervolgt het verhaal. En „zelfs zijn er verschijnse len te zien van vrouwelijke mannen en mannelijke vrouwen". (Deze omschrijving is één van de eerste erkenningen van het bestaan van homoseksualiteit in de Sowjet- Unie. Van officiële zijde werd tot dusver „ontkend" dat homoseksuali teit in de Sowjet-Unie bestaat). AMRISAR (RTR/UPI) - Zeker 50.000 sikhs zijn ondanks een verbod van de Indiase regering zondag bijeengekomen in hun „heilige stad" Amritsar om van hun religieuze leiders te horen dat de regering tot 1 oktober de tijd krijgt de troepen uit het complex van de Gouden Tempel terug te trekken. De vijf hogepriesters van de sikh-godsdienst riepen hun volgelingen op om op die datum een mars te houden naar hun heiligste pelgrimsoord indien de troepen dan niet zijn vertrokken. „Wij zullen ons niet laten afschrikken door kogels of gummiknuppels en door elke hindernis heenbreken om de Gouden Tempel te bereiken en het te bevijden uit de haden van het leger", zo zei de hogepriester Kirpal Singh tegen de „wereld sikh conventie", die door de regering-Gandhi was verbo den uit angst voor de verstoring van de openbare orde Zwaarbewapende troepen stonden op wacht toen de bijeenkomst ondanks het verbod begon in het sikh-heilig dom „de tempel van de martelaren", ongeveer 1 km verwijderd van de Gouden Tempel die in juni werd be stormd door het Indiase leger. De politie liet weten dat behalve vecht partijen tussen rivaliserende sikh- groepen. de bijna vijf uur durende bijeenkomst zonder incidenten ver liep. Sikhs schatten het aantal aanwe zigen op 250.000, waarvan er zelfs uit de Verenigde Staten en Canada waren DEN HAAG (GPD) - De aardgasprijs zal voor de kleingcbruiker op 1 ja nuari naar verwachting ongeveer met 3 cent per kubieke meter omhoog gaan. Volgens voorzitter Galand van de VEGIN zou het nog mogelijk kun nen zijn dat deze prijsstijging iets beneden de 3 cent uitkomt, als de prijs van de ruwe olie niet verder stijgt en de koers van de Amerikaan se dollar blijft zakken. Tijdens een radiodebat tussen de VE- GIN-directeur en vertegenwoordigers van CDA. PvdA en WD bleek dat de kamerfracties van de regeringspartij en geen bezwaren zouden maken als minister Van Aardenne van economi sche zaken zou voorstellen de aard gasprijs met 3 cent te verhogen De PvdA-vertegenwoordiger zei tegen ie dere prijsverhoging te zijn. omdat de koopkracht van de laagste inkomens niet verder aangetast mag worden. VEGIN-voorzitter Caland zei, dat in 1983 per gezin duidelijk minder aard gas was verbruikt. Hij zei dat de komende prijsverhoging op jaarbasis een gezin tussen de 75 en 100 gulden meer zou kosten. Zou er een strenge winter komen, dan zou een gezin al 300 gulden meer moeten betalen voor het meerverbruik van aardgas. gekomen. De schattingen van officiële zijde liepen uiteen tussen de 40.000 en de 100.000. Ondanks een veiligheidscordon, dat de politie rond Amritsar had gelegd, verdubbelde het aantal sikhs dat de conventie wilde bijwonen gedurende de nacht van zaterdag op zondag, aldus de politie. Velen klommen over muren in het centrum van de stad om bij de tempel te komen. Sikhs kwa men ook uit de „tempel van de marte laren" de straat op en klommen op de daken van omliggende huizen om in de gestaag vallende regen te luisteren naar toespraken van hun leiders, die via luidsprekers ook buiten te horen veroordeling van de bestorming van de Gouden Tempel. Sikhs die bij de operatie de dood vonden, werden tot martelaren ver klaard De Indiase president, Zaïl Singh, en minister van parlementaire zaken, Buta Singh, (beiden sikhs) wer den gebrandmerkt als „tankhaiyas". zondaars tegen het geloof. „Het is duidelijk dat'de regering de sikhs wil uitroeien, zowel politiek, cultureel ais religieus", zo zei hogepriester Kirpal Singh tot zijn gehoor. Leuzen roepen de sikhs onderbraken de toespraak van Kirpal Singh keer op keer en op een zeker moment probeerdeeen groep van circa 100 sikhs de tempel te bestormen waar de hogepriesters za ten. Terwijl zij de slogan „Lang leve Khalistan" (de op te richten onafhan kelijke sikh-staat) uitriepen, werden zij door tempelbewakers afgevoerd. De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben zondag zeven Sikhs die eind augustus een vliegtuig van de Indische luchtvaartmaatschappij „Indian Airlines" hadden gekaapt, uitgeleverd aan India. De zeven ka pers vertrokken zondag met een spe ciale vlucht van Dubai naar New Delhi, zo hebben vliegveldfunctiona rissen meegedeeld. De zeven kaapten op 24 augustus op een binnenlandse vlucht in India een Boeing 737. De kaping eindigde in Dubai, waar de kapers zich overga- Resoluties De conventie nam in snel tempo een aantal resoluties aan waarin de ma nier waarop de regering van me vrouw Gandhi de crisis in de roerige deelstaat Punjab aanpakt, werd ver oordeeld. In de resoluties werd de onmiddellij ke terugtrekkeing van de troepen geèist, het in handen geven van de herstelwerkzaamheden aan het be- stuurscomité van de tempel en een Koninklijke Luchtmacht De open dag van de Koninklijke Lucht macht zaterdag op de vliegbasis Soes- terberg heeft ruim driehonderddui zend toeschouwers getrokken. MOSKOU tRTRi - De Russi sche autoriteiten zijn van plan m Moskou een winkel te ope nen met het nieuwste aan mo dieuze kleding, maar omdat de prijzen aanzienlijk zullen liggen boven die van de gewo ne staatswinkels, zullen alleen diezelfde autoriteiten zich de weelde kunnen veroorloven. Het dagblad Moskovskaja Pravda schreef zaterdag dat de winkel in de afzienbare toekomst open zou gaan en dat kleding, schoeisel, hoeden en tassen van hoge kwaliteit zouden worden verkocht. ..ten' gerieve van wie zich erg bij de tijd toil kleden". In sommige grote winkelma gazijnen in Moskou zullen ook speciale luxe afdelingen wor den ingericht. De bekendmaking is gedaan op dezelfde dag waarop bij zonderheden bekend werden gemaakt over prijsdalingen in opdracht van het Kremlin, waarschijnlijk om het moreel van de burger op te vijzelen en voorraden van warenhuizen op te ruimen. ERMELO (ANPi - Prins Bemhard heeft zaterdag op het terrein van de Generaal Spoor-kazerne in Ermelo een stoottroepmonument onthuld. Hij deed dit in aanwezigheid van ruim 3.000 leden en oudgediende van het Regiment Stoottroepen, die die dag jaar het 40-jarig bestaan van hun regiment herdenken Het regiment Stoottroepen is voortgekomen uit verzetsstrijders, die zich in september 1944 bundel den in de toen net opgerichte Ne derlands Strijdkrachten. Prins Bemhard stond als bevelhebber aan het hoofd van deze stoottroe- pers Na de onthulling van het beeld mocht de prins ook een her denkingsboek in ontvangst nemen. Hij omschreef zijn tijd als hoofd van de stoottroepers als „een van de meest aangrijpende perioden uit mijn leven", en sprak zijn grote bewondering uit voor de steun en de waardering die hij van de stoters mocht ondervinden. Succes Voorzitter Van Dijk van de RSV enquêtecommissie meent dat het vijfdaagse bezoek aan de Verenigde Staten meer dan een succes is geweest en dat het belangrijke elementen heeft toegevoegd aan het be grip voor de hele zaak. (PAGINA 3) Afgang Het wereldkampioenschap op de weg voor beroepsrenners werd een complete afgang voor de Nederlanders. Joop Zoetemelk redde met een tien de plaats nog de eer, maar vrijwel alle andere oranjehem den stapten af. De Belg Claude Criquielion werd verrassend wereldkampioen (PAGINA II) Bekervoetbal De uitschakeling van Arrie- muiden in IJzendijke was de grootste verrassing van het bekervoetbal in Zeeland. Sluiskil had een verlenging nodig om VCK in Koudekerke te wippen Middelburg en Vlis- singen maakten weinig indruk ondanks een 5-O-zege voor bei de (PAGINA'S 14 EN 15) Triathlon Nap Hage uit Sint-Maartens dijk beleefde tot nu toe een weinig succesvol wielersei- zoen. Maar tot verrassing van velen won hij bij Kamperland wel de triathlon (PAGINA 18) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5, 7 en 9 Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 SOW JET-LEIDER MOGELIJK ZIEK SEOEL (UPI) - In Zuid-Korca en op de Filipijnen blijft het noodweer van de afgelopen dagen levens eisen. Een storm, die al dne dagen boven Zuid Korea woedt heeft tot nu toe aan zeker 81 menseft het leven gekost. De orkaan Ike trof zondag het midden van de Filipijnen en veroorzaakte acht doden In beide gebieden raakten duizenden mensen dakloos. MOSKOU (AFP-DPA-REUTER-UPI) - De Amerikaanse leiders hebben het contact met de werkelijkheid verlo ren. De regering-Reagan streeft niet naar onderhandelingen met de Sow jet-Unie. maar is uit op overwicht. Dit heeft Sowjet-president en -partij leider Konstantin Tsjernenko ver klaard in een schriftelijk interview ZOETEKMEER (ANP) - Vele tiental len bezoekers van een discotheek in Zoetermeer hebben de terugreis naar Den Haag -- een afstand van vijftien kilometer -- zaterdagavond na mid dernacht te voet moeten ondernemen nadat de spoorwegen hadden gewei gerd de jongeren te vervoeren. De jongeren - volgens een schatting van de spoorwegen ongeveer twee honderd - hadden evenals voorgaan de zaterdagen vernielingen aange richt op het station en aan het inte rieur van de trein en er was al voor het vertrek diverse malen aan de nood rem getrokken. De politie van Zoeter meer en de spoorwegen besloten toen de trein leeg te halen De jongeren die uit de trein waren gehaald verspreidden zich over de openbare weg en ze weigerden te vertrekken ondanks een sommatie van de politie. Groepjes jongeren richtten vernielingen aan in de omge ving van het station, onder meer aan een snackbar en een taxi Met gebruik van de wapenstok en van honden heeft de politie toen de jongeren ver spreid Daarbij zijn volgens een woordvoerder van de Zoetermeerse politie twee mensen gewond geraakt met het partijdagblad Pravda. dat het persbureau TASS zaterdag heeft gepubliceerd. Refererend aan de onlangs gehouden conventie van de Republikeinse partij in Dallas zei de 72-jarige Sowjetleider dat die een „deprimerende indruk" op de Sowjet-Unie heeft gemaakt. „De mensen in Washington praten met openlijk cynisme over hun ambities van een grote macht en houden er overdreven opvattingen op na over de rol en plaats van Amerika in de moderne wereldaldus Tsjernenko De republikeinse leiders willen „hun wil overal aan iedereen opleggen" en zij vertrouwen op bruut geweld om hun doeleinden te bereiken, aldus de Sowjetpresident. Tsjernenko verwierp het idee van een hervatting van de raketbesprekingen in Genève en zei ook niets te voelen voor besprekingen over bewapening van de ruimte, die deze maand in Wenen zouden moeten beginnen. Tsjernenko liet echter de deur open voor een dialoog op andere gebieden Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een reactie op het Pravda-interview verklaard dat Was hington bereid blijft tot hervatting van de Geneefse onderhandelingen. De eerste reactie van Westerse diplo maten was dat de opmerkingen van Tsjernenko niet veel nieuws bevatten De meesten van hen beschouwen het afdrukken van het vraaggesprek als een middel om de naam van de leider in de publiciteit te krijgen en daarmee de indruk te wekken dat hij de touw tjes nog stevig in handen heeft on danks zijn wekenlange afwezigheid. Maar zij voegden er aan toe dat schriftelijke antwoorden op vragen van een krant een weinig krachtig middel vormen om de toenemende geruchtvorming over de gezondheid van de eerste man van de Sowjet-Unie te pareren. Naar officieel is gemeld zou Tsjernen ko op 15 juli met vakantie zijn gegaan, maar sindsdien zijn geen foto's van hem verschenen en is er mets gemeld over zijn doen en laten Hoge Sowjet- functionarissen houden in de zomer in doorsnee zes weken vakantie Hogere Westerse diplomaten in Mos kou zeggen dat zij hebben horen vertellen dat Tsjernenko ziek is, en volgens de meesten is deze indruk nog versterkt door recente verklarin gen die namens hem zijn afgelegd. Dezelfde techniek werd tijdens de laatste maanden van wijlen presi dent Andropov gebruikt. Met ingang van vandaag zijn alle merken appelsap bij Albert Heijn een flink stuk in prijs verlaagd. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD)- Waarschijnlijk in 1986 zal voor automobilisten een houderschapsbelasting worden in gevoerd. die in de plaats zal komen van de motorrijtuigenbelasting. Deze houderschapsbelasting, die gekoppeld wordt aan het kenteken bewijs, zal met alleen de motorrij tuigenbelasting moeten vervangen maar tegelijkertijd dienen ter beta ling van de premies voor de wette lijk verplichte WA-verzekering. Dit zei staatssecretaris Henk Ko ning van financien zaterdag voor de radio Hij vertelde dat deze houder schapsbelasting wordt ingevoerd om het ontduiken van zowel de motorrijtuigenbelasting als het on verzekerd rijden tegen te gaan. Voor de invoering van de nieuwe belasting zal eerst het archief van de Rijksdienst voor het Wegverkeer moeten worden geschoond. Volgens de staatssecretaris rijden in ons land op papier 1.1 miljoen auto's meer dan er m werkelijkheid aan het verkeer deelnemen. Dit komt volgens hem doordat mensen die hun auto weg doen het kentekenbe wijs niet inleveren. Daarnaast zijn er duizenden gevallen van onjuiste registratie zoals van mensen die op LPG rijden maar om minder belas ting te hoeven betalen benzine op geven ROTTERDAM (ANP) - De oliemaat schappijen gaan de normale benzine binnenkort met een rode kleurstof op de markt brengen In overleg tussen de oliemaatschappijen en de over heid is hiertoe besloten omdat soms de goedkopere normale benzine door de superbenzine wordt gemengd en vervolgens als superbenzine ver kocht. Dit heeft een woordvoerder van Shell zaterdag desgevraagd be vestigd. Volgens de Shell-woordvoerder wordt die mengbenzine niet verkocht bij merkpompen. Geconstateerd is dat de mengbenzine een bestanddeel nor male benzine bevat die afkomstig is van restpartijen normale benzine die de grote oliemaatschappijen aan de handel hebben verkocht Uit de huidige kwaliteitscontroles valt dit niet vast te stellen, maar door Springvloed in Pakistan In een dorp in de noordwestelijke grenspro vincie van Pakistan zijn dertig men sen. onder wie negen kinderen, ge dood door een springvloed. het toevoegen van de rode kleurstof aan de normale benzine kan dat wel. aldus de woordvoerder JERUZALEM (AFP UPI) - De bespre kingen over de vorming van een regering van nationale eenheid in Israel tussen de leider van de arbei derspartij, Shimon Peres, en demis sionair premier Yitzhak Shamir, zijn zondag in een impasse geëindigd. Na afloop van de besprekingen verklaar den zowel Peres als Shamir dat er grote meningsverschillen bestaan. Een sombere Peres verklaarde na de twee uur durende besprekingen dat er „ernstige verschillen van mening" be staan tussen zijn arbeiderspartij en de i Likoed over de vorming van een rege ring van nationale eenheid „We zul len. zo mogelijk, proberen ze de ko mende dagen te overbruggen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1