zeeland: PZEM staakt ontwerpen ontzwavelingsinstallatie Uitwijzing dreigt voor Turks gezin Middelburg f Bouw kolencentrale in volle gang Verdieping Westerschelde gaat Antwerpen boven Baalhoekkanaal VOOR KOLENCENTRALE BORSSELE Drie verdachten moordzaak vrij PAGINA 7 MIDDELBURG - Medewerkers van Uit in Zeeland hebben vrijdagmiddag voor het stadhuis in Middelburg een groot aantal ballonnen opgelaten. In tachtig daarvan bevonden zich vrijkaartjes voor verschillende theaferpro- dukties in Middelburg. Hoewel de ballonnen het luchtruim kozen op het moment dat één van de Uit in Zeeland-medewerksters in het huwelijk trad. was de directe doel van de actie het publiek te herinneren aan de 119 theaterprodukties. die Uit in Zeeland het komende seizoen naar Zeeland haalt. De inschrijving voor abonnementen voor thetaervoorstellingen loopt namelijk na aanstaande maandag af. De vrijkaartjes gelden -in verband met het genoemde huwelijk- voor de voorstellingen 'De Ooievaan 15 januari '85). 'Had je me maar' (24 januari '85) en 'Hoe versier ik een stuk' (26 februari). De tachtig vrijkaartjes zijn symbolisch van karakter Met het als vrijkaartje bedoelde formuliertje kunnen vrijkaarten voor één van de voorstellingen naar keuze worden afgehaald bij het bureau van Uit in Zeeland aan de Nieuwe Haven in Middelburg. BORSSELE - De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) heeft het ontwerpen van de ontzwavelingsinstallatie voor de nieuwe kolencentrale bij Borssele voorshands stilgegeld. De Nederlands-Duitse ingenieurscombinatie Comprimo-Bischoff, die hiervoor door de PZEM is ingehuurd, heeft dat vrijdag te horen gekregen. Aanleiding voor het besluit: het plan van de regering om vóór 1990 volledige rookgasontzwaveling voor kolencentrales j verplicht te stellen. Tot nu toe ging de PZEM uit van een ontzwaveling van 50 procent. Ir F. H. M. Deurvorst. projectleider en ïr C. G. Meijer, montageleider, van het PZEM-ombouwproject maken duide lijk dat nadere instructies worden afgewacht. Dat mag overigens weer niet te lang duren, omdat anders de voortgang van het hele karwei in het gedrang komt. ,,Er zal een uiterste inspanning nodig zijn om de planning te halen", aldus Deurvorst. Hij zegt dat het nemen van een beslissing over de rookgasontzwaveling in beginsel genomen moet worden door de SEP. nv Samenwerkende Electriciteits- Productiebedrijven. De twee technici vertellen dat het overschakelen van 50 op 100 procent rookgasontzwaveling op zich niet tot onoverkomenlijke problemen hoeft te leiden. „Technisch gezien is het geen probleem. Er zijn zelfs diverse metho den", stelt ïr Deurvorst. In het huidige plan. dat nu door het regeringsbesluit op de wip staat, worden de rookgas sen in één straat gereinigd tot 50 procent. Wanneer het volledige ont zwaveling wordt kan er een tweede straat bijgebouwd worden. Het is ech ter ook mogelijk meteen één straat voor 100 procent te bouwen. Die keuze zal vooral aan de hand van een reken som gemaakt moeten worden Daar bij speelt een rol dat de omgebouwde centrale halverwege 1987 in bedrijf moet komen, terwijl de volledige ont zwaveling pas in 1989 verplicht wordt. Nagerekend wordt wat goedkoper is: van begin af een volledige zuiverings installatie aanleggen, of de eerste ja ren op halve kracht reinigen en later bijbouwen. Ook de meerkosten die 100 percent rookgasontzwaveling met zich meebrengt - het ombouwproject kost nu 800 miljoen gulden - worden momenteel nagegaan. De SEP heeft jr extra financierings- en explotatiekosten 150 miljoen gul den genoemd. Ir Deurvorst neemt aan dat trouwens de ombouw van de conventionele centrale (gestookt met gas en olie) op kolen (met indien nodig ook nog gas) nog eens helemaal in financieel opzich doorgelicht zal wor den ..Wij gaan er vanuit dat het ombouwproject toch doorgaat. Er is al heel wat geïnvesteerd; meer dan 100 miljoen gulden", meldt hij. Eindprodukt Bij de reiniging van de rookgassen komt als eindprodukt een grote hoe veelheid gips beschikbaar. Bij een reiniging van 50 percent is dat gemid deld 17.000 ton per jaar. Deurvorst en Meijer beklemtonen dat het gaat om gips van een zeer hoge kwaliteit, nog beter dan natuurgips en erg schoon. Het is geschikt voor gipsplaten en stukadoorgips. Ir Deurvorst: „De af zet van het gips. ook als de hoeveel heid verdubbelt, is geen probleem. Er is veel belangstelling voor van de gipsmdustrie. Die wil alle rookgasont- zwavelingsgips afnemen. De markt voor gipsplaten in Europa is nog vrij klein en uitbreiding wordt mogelijk geacht". Statenvragen over informatie PZEM bij storing aan kerncentrale MIDDELBURG - Volgens het staten lid J. Duprë (psp-cpn) heeft de PZEM bij een storing van de kerncentrale in januari van dit jaar „verhullend" inplaats van „voorlichtend" bericht in een perscommuniqué Hij heeft daarover vragen gesteld aan gs. Dupré wijst op berichten in 'Het Bin nenhof van 23 juni en 'Nieuw Zeeland' van augustus over naar volgens hem eerst toen bleek „ernstige mankemen ten bij het functioneren van de kern centrale Borssele". Indien het waar is, dat de automatische drukontlas- tingskleppen in het secundaire sys teem van de centrale niet werkten, vinden gs dan ook niet dat de PZEM n een persbericht van 25 januari hierover bewust verhullend informa tie heeft gegeven, wil het statenlid weten. Ook wil hij weten of gs het met hem eens zijn, dat in dat geval de waarde „van volgende persberichten van de PZEM ernstig devalueert en dat het vertrouwen in een eerlijke en Informatieve berichtgeving van de PZEM dan ernstig heeft geleden". Het statenlid vraagt gs hoe het college „eerlijke, terzake doende, niet ver sluierende berichtgeving" van de PZEM denkt te bereiken Stadswandeling van vrienden van museum VLISSINGEN De vereniging vrien den van het Stedelijk Museum Vlis- singen houdt vandaag, zaterdag, een stadswandeling langs historische punten, onder leiding van Ronald den Broeder De rondleiding begint 's morgens om half elf vanaf het mu seum aan het Bellamypark Advertentie Een advertentie van een Zeeuws-Vlaams recreatiepark heeft ons deze week tn diep ge- peins doen verzinken. In een wervende annonce werd op uitbundige wijze een boekje :j open gedaan over alle attracties die er in dat park te genieten zijn We zouden er zo heen zijn geto- j: oen. Ware het niet dat het laatste regeltje van de advertentietekst ;i ons enthousiasme een ferme :j deuk bezorgde Want wat stond daar „Maan- dag gesloten, ledereen welkom!" :j Van dat soort advertenties wor- den wij zeer achterdochtig. Want hoe zit het nu op andere dagen Is dan alles open. maar mogen wij niet komen? Nee laat ons maar in onze eigen achtertumg recreëren. Altijd open. Behoudens uitzonderin- gen. In dat geval is de tuin dicht. Maar niettemin: iedereen wel- kom.' Het werkterrein voor de PZEM-kolencentrale bij Borssele. met rechts de in aanbouw zijnde schoorsteen en links, tegen het bestaande conventio nele cenlralegebouw aan, de staalconstructie voor de bedieningszaal. Tussenin komen ketel en reinigingsinstallati reinigingsinstallaties. BORSSELE Op het energiecomplex van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) bij Borssele zijn de bouwkundige werkzaamheden voor de ombouw van de conventionele centrale van ölie/gas naar kolenstook in volle gang. Onvoorziene omstandigheden daargelaten (zo is over de ontzwaveling van de rookgassen nog geen duidelijkheid) begint in januari 1985 de montage van het hart van de installatie, ofwel de stoomketel. Momenteel worden de fundamenten gelegd voor de nieuwe ketel, het kantoorgebouw en de werkplaatsen. Ook is aangevangen met de bouw van de staalconstructie voor het meet- en rcgelgebouw (met bedieningszaal). Al enige tijd werkt de firma Vcr- meul uit Pernis aan de opbouw van de schoorsteen, die uiteindelijk 175 meter hoog wordt en daarmee de Rotterdamse Euromast bijna naar de kroon steekt, steekt. Vermeul is gespecialiseerd in schoorsteen- bouw Er was enige tegenslag, om dat een gestorte ring beton met hard werd, door een verkeerde sa menstelling van het betonmengsel. Dat euvel kon snel verholpen wor den. De schoorsteenschiet met on geveer vier meter per dag (er wordt in ploegen continu gewerkt, behal ve m de weekeinden) de hoogte in. Door de PZEM zijn bestellingen geplaatst voor de stoomketel ibij de Koninklijke maatschappij De Schelde in Vüssingen). voor de ho- gedrukturbine en generator i bij Asea-Nederland - een deel wordt in het Zweedse moederbedrijf ge bouwd, een deel in Nederland). Ge werkt wordt aan het ontwerpen van de diverse systemen die bij de omgebouwde centrale nodig zijn. Het gaat onder meer om stoom- en waterleidingen; voorverwarmers; koelwater, perslucht, bedrijfswa- ter. Het ontwerpen gebeurt vrijwel allemaal in eigen huis' De PZEM doet wel een beroep op de KEMA (keurings- en onderzoeksinstituut electriciteitsbedrijven). -e zuster maatschappij in Gelderland De montage van de ketel volgend jaar, start met de bouw van een staalconstructie (het zogeheten statief), waarin later de ketel wordt opgehangen. Eind 1985 wordt met de aanleg van het ko- lenopslagterrein begonnen. De voorbereidingen ervoor, onder verantwoordelijkheid van het Ha venschap Vlissingen, worden mo menteel getroffen. Er is grondverbetering noodzake lijk. Om overtollig water weg te krijgen lop sommige plaatsen van het toekomstige opslagterrein in een veenlaag aanwezig) wordt ge ruime tijd verticale drainage toege past. De aanleg van de Kalootha ven. nodig om kolenschepen met ladingen van zo n 80.000 ton te kunnen ontvangen, krijgt een aan zet in de vorm van kaden. Voor het ombouwproject is de PZEM in zee gegaan met. één hoofd aannemer Visser en Smit uit Pa- pendrecht Voor diverse onderde len worden onderaannemers inge schakeld. Daarbij wordt ernaar ge streefd zoveel mogelijk Zeeuwse bedrijven in te schakelen, om zo doende op provinciaal niveau een bijdrage te leveren aan de instand houding van de werkgelegenheid. Deuren bergingen van flats vernield in Terneuzen TERNEUZEN - In de nacht van don derdag op vrijdag hebben onbeken den een groot aantal deuren van bergingen van flats aan de Peter van Anrooylaan in Terneuzen vernield. Van vijf deuren bleef niets over, terwijl van negen deuren de kruk werd afgerukt. In dezelfde nacht werd ook een deur van een berging in de Diepenbrockstraal ingetrapt. De schade bedraagt meer dan 1000 gul den. De politie van Terneuzen rekende - met veel moeite - donderdagavond om kwart over negen twee jongens uit Dieren in. De twee, L. J. K. en L. C. P. M. van R„ hadden op de Schoolweg een groot vat met afval (stenen, glas etceterai op de rijbaan leeggegooid. K. verzette zich tegen z'n aanhouding. Daarbij sneuvelde een dienstover- hemd van een van de agenten Tegen K. en Van R. is proces-verbaal opge maakt. SINT-ANNALAND De heer J. M. Moerland heeft vrijdag in bejaar dentehuis 'De Schulse' in Sint-An- naland zijn 102-de verjaardag ge vierd. Hij is daarmee de oudste inwoner van het eiland Tholen en behoort zonder twijfel ook tot de allersterkten van de provincie Zee land. Op zijn zestiende trok Moerland naar Rotterdam om in de tabaksin dustrie te gaan werken. Na twee jaar verliet hij de grote stad om terug te keren naar Sint-Annaland. Daar was hij dertig jaar landarbei der Na die periode m loondienst begon hij voor zichzelf een boeren- bedrijfje. Toen hij 88 jaar was ge worden ging de heer Moerland sa men met zijn vrouw in het bejaar dentehuis 'De Schutse' wonen. Het nageslacht van het echtpaar Moerland telt twee kinderen, drie klein-, negen achterkleinkinderen en één achterachterklemkmd. Behalve de twee jaar die hij door bracht m de Maasstad, heeft de heer Moerland zijn hele leven in Sint- Annaland gewoond. Burgemeester E. Baerends van Tholen kwam de jarige 's middags namens het ge meentebestuur gelukwensen. HA VENDIRECTEUR TIJDENS EXCURSIE STA TEN (Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - De verbetering van de bevaarbaarheid van de Wester schelde gaat Antwerpen boven de aanleg van het Baalhoekkanaal. Als er gekozen moet worden, geeft Ant- werpens havendirecteur Suyker aan de verdieping de grootste prioriteit. „Maar ik ga er vanuit dat we niet moeten kiezen. We moeten eerst het ideale nastreven, vóór we ons aan kleine dagelijkse zondetjes overge ven" zei hij vrijdagmiddag minzaam tot de staten van Zeeland, op excur sie in en te gast bij de provincie Antwerpen. Suyker was tot die keuze uitgedaagd door commissaris der koningin dr. C. Boertien. na een inleiding over de ontwikkelingen van de Antwerpse ha ven. Hij betoogde met klem. dat Ant werpen die verdieping van de vaarweg ONDANKS BAAN, HUIS EN KINDEREN MIDDELBURG - Op grond van sterk verouderde gegevens dreigt een Turks echtpaar met twee kleine kin deren uit Middelburg binnenkort ons land te worden uitgezet. Dit is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State, die daarvoor vier jaar nodig heeft gehad. In die vier jaar vond het Turkse gezin echter een baan en een woning en kreeg het twee kinderen. „Om deze mensen nu in deze omstandigheden over de grens te zetten is zeer onmenselijk", zegt de heer H. W. Willemse, die actief is als hulpverlener voor Turken in Middelburg. De Turken in kwestie zijn de 26-jarige Burhan Yilmaz en zijn twee jaar jon gere vriendin Nurcan Fidan uit Mid delburg. Beiden kwamen op zeer jeug dige leeftijd met hun ouders naar West-Duitsland. Daar werden ze. eveneens op zeer jonge leeftijd, uitge huwelijkt aan kinderen van andere Turkse immigranten. Voor Yilmaz was dit gedwongen huwelijk een mis lukking. Nadat hij Fidan had leren kennen die wel was uitgehuwelijkt maar nog niet getrouwd vluchtte het tweetal naar Middelburg. Twee jaar lang verbleven Yilmaz en Fidan illegaal bij vrienden en familieleden, totdat ze eind maart 1980 door een landgenoot werden verraden bij de politie. Omdat het tweetal zich illegaal in ons land bevond, werd hen gesommeerd Nederland te verlaten Om dit te voorkomen, spande advocaat mr K. P T. G. Flos in Middelburg in mei 1980 een kort geding aan. De presi dent van de rechtbank in Middelburg, mr G. R. Andr de la Porte, verklaarde zich echter niet bevoegd om een be slissing te nemen Hij verwees de zaak naar het Gerechtshof in Den Haag In Den Haag is men vier jaar bezig geweest met een procedure over de feiten zoals die toén golden Uiteinde lijk besliste de afdeling reehtspraek van de Raad van State dat aan het paar terecht een verblijfsvergunning is onthouden. In die vier jaar is de situatie echter drastisch gewijzigd. Het Turkse paar heeft een inkomen uit loondienst en beschikt over een woning, terwijl er inmiddels twee kin deren inu 2.5 jaar en acht maanden oud) zijn geboren Hulpverlener Willemse: „Als het paar wordt uitgewezen naar Turkije, moet Yilmaz in militaire dienst. Op zichzelf is dat niet erg, maar daar krijgt hij dan slechts een beetje zakgeld Daar van kan hij zijn gezin met onderhou den Maar hoe moet het dan met zijn vriendin en de twee kleine kinderen? Bij familie hoeft ze met te komen aanzetten Die zinnen alleen maar op wraak, omdat Nurcan niet met de man wilde trouwen die haar familie voor haar had uitgezocht. De situatie in Turkije is voor het paar echt levens gevaarlijk. In dat land wordt nog een soort 'bloedwraak' gehanteerd. Het zal met de eerste keer zijn dat iemand om die reden op een stil landweggetje met een mes in zijn rug wordt gevon- Nurcan Fiden zou bij uitwijzing met haar twee kinderen moeten terugke ren naar haar geboortedorp. „Daar wonen geen familieleden die haar kunnen steunen. Integendeel, daar treft ze de in dat dorp woonachtige familie aan van de man aan wie ze was uitgehuwelijkt Ze is daar overgele verd aan de willekeur van de dorpsbe volking". voerde mr Flos aan by de afdeling rechtspraak van de Raad van State Formeel heeft de Raad van State niet tot de uitwijzing van het jonge gezin zelf besloten. Het ging alleen over de vraag of aan Yilmaz en Fidan terecht een verblijfsvergunning is geweigerd. Die vraag heeft de Raad van State bevestigend beantwoord De naderen de uitwijzing is van die uitspraak een gevolg Kort geding De uitwijzing kan nu alleen nog ongedaan worden gemaakt door de uitspraak van een nieuw kort geding, dat op 3 oktober dient voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag. Dit kort geding tegen de Staat der Nederlanden is opnieuw aangespan nen door mr Flos uit Middelburg. Na de uitspraak van de Raad van State had de vreemdelingendienst van de gemeentepolitie in Middelburg het Turkse paar gesommeerd om ons land uiterlijk op 3 september te verla ten Volgens mr Flos is die termijn nu automatisch verdaagd tot de datum waarop een uitspraak is gevallen in het kort geding „Als er tussen een advocaat en de rechtbank een af spraak is gemaakt over de datum van een kort geding, is het gebruikelijk dat het ministerie van justitie aan de plaatselijke politie opdracht geeft om acties op te schorten", aldus mr Flos. Willemse tot slot „Kijk als ze op Schiphol een illegale buitenlander in de kraag pakken en hem terugsturen, heb ik daar geen enkele moeite mee Maar als dit Turkse gezinnetje met déze achtergronden in déze omstan digheden wordt uitgewezen, is dat gewoon onmenselijk. Dat zou beest achtig zijn We zijn hier in Nederland toch geen stelletje honden nodig heeft om voor de bestaande bedrijven de ontwikkelingen te kuivl nen bijhouden. „Het biedt ook meer ruimte voor de havens van Vlissingen en op de rede van Terneuzen Onza. belangen lopen wel heel sterk samen".' aldus de Antwerpse havendirecteur? „Wanneer het in Antwerpen goed gaat. gaat het ook Zeeland goed, gaa£ het slecht, dan lijdt ook Zeeland er onder", sprak hij tot de verzamelde! statenleden. Hij signaleerde voor de Antwerpse haven de tendens dat de aanvoer van. ruw materiaal wordt omgebogen in de aanvoer van tussen- en eindproduk- ten en dat er inplaats van bulkchemie een verschuiving is in de richting van fïjnchemie Wat de bevaarbaarheid van de Westerschelde be4neft bepleit te de havendirecteur onafhankelijk van tij, een diepgang van 38 voet bij de Zandvlietsluis. en 48 voet bij Evg- ringen. Naar de mening van de heer Suyker lopen de belangen van Zeeland en Antwerpen ook parallel waar hel gaat om de aanleg van de walradar* keten. In dit opzicht bepleitte hij, op een vraag, dat er van Zeeland druk wordt uitgeoefend op het Nederland se parlement om die 'zaak snel të behandelen. „Als dat dit jaar niet gebeurt, verval! op de Belgische begroting de reserve; ring en moet het er opnieuw worden opgevoerd. Dat kan veel moeilijkhe den geven", zei hij In antwoord op vragen over de relatie tussen de ver dieping van de Westerschelde en dé waterverdragen met Nederland be toogde Suyker: „De kwaliteit van hét Maaswater is. op enkele details na, zeer goed. Wij drinken daarvan". De staten van Zeeland werden vrijdag geïnformeerd over de werking van de gewestelijke ontwikkellngs maat schappij Antwerpen. Zij maakten een rondrit door het havengebied en kre gen voorts een inzicht in de taken van de Belgische provincies VLISSINGEN - De Vlissingse ge meentepolitie heeft drie verdachten, die waren aangehouden in verband met de moord op de pompbediende Jan Kloet op 27 juli. op vrije voeten gesteld. Het zijn de 18-jarige I. S. Q> E.. de 29-jarige A. C. IJ. en de 20-jarigE W. F. D. Van de tien personen dij tijdens het onderzoek zijn aangehoit den, zitten alleen B. C. F. M. (24) en G. B. (34) nog vast. Hoofdinspecteur J G den Rooijen wilde niet zeggen of de zoekactie dij de Vlissingse politie en brandweer afgelopen woensdag ondernamen de watergang langs de Sloeweg en® resultaat heeft gehad De advertentie die de politie heeft laten plaatsen oïi waarin het rechercheteam personen die op de avond van de moord bij het benzinestation hebben getankt opi nep zich te melden, heeft nog niet hej gewenste resultaat gehad, aldus de hoofdinspecteur. De politie is mël name op zoek naar diegenen die onj 21 49 uur voor een bedrag van tien gulden (5.76 liter) hebben getankt efl degenen die zich om 21.52 uur voor 19,20 gulden van benzine hebben voorzien Deze mensen hebben zicü volgens de heer Den Rooijen nog niet bekend gemaakt aan de politie. Hij sloot niet uit dat binnen enige tijd eqfl oproep zal worden gedaa i via de televisie. Het rechercheteam boekt volgens de lieer Den Rooijen 'enige vooruitgang" bij het onderzoek. „Na vijf weken gaat het natuurlijk niet meer hard", zo zei hij, „Dat blijkt ook wel uit het feit dat we drie verdachten tn vrijheid hebben moeten stellen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 7