PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet: vrijwillige verzekering opheffen GROOT. Nationale regering Israël in verschiet •a& "Ikévtr -c&aéek, RS V-COMMISSIE SPRAK MET STACY ZIEKENFONDSEN REAGEREN WOEDEND Gemeenten mogen bedrijven steunen ©i GROI 'Duvelhok' geopend \NEEKEND Doden in Kaboel bij bomaanslag Meer zon Zonnige perioden en mogelijk een bui, matige westelijke mind, maximum temperatuur 22 graden 227e jaargang no. 206 Zaterdag 1 september 1984 ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon OlIOO 16810 DALLAS (ANP) - De delegatie van de parlementaire enquêtecommissie heeft tijdens het verblijf in de Ver enigde Staten toch nog met de Ameri kaanse hoofdrolspelers in het RSV- kolengraversdrama kunnen praten. Donderdagochtend moest de vijf mansdelegatie, vergezeld van de grif fier van de commissie, er zelfs vóór het ochtendgloren tussenuit knijpen om op de Nederlandse journalisten een voorsprong in reistijd te nemen, opdat in Oklahoma City in alle rust kon worden gesproken met James D. Sta cy Stacy, de voormalige manager van het kolengraversproject in de Ver enigde Staten, die regelmatig van woonplaats wisselt om aan zijn schuldeisers te ontkomen, had als voorwaarde voor een gesprek met de commissie gesteld dat er geen journa listen mee mochten komen en dat hij plaats en tijd van de afspraak zelf zou bepalen. Pas in de loop van woensdagavond werd de afspraak definitief. Stacy heeft inmiddels zijn oude vak weer opgevat, de handel in stacara vans. Zijn kortstondige avontuur in de kolenwereld is hem uiteindelijk niet goed bekomen. De Amerikaanse justitie denkt over twee maanden een onderzoek naar zijn praktijken af te ronden, dat kan uitmonden in een strafrechtelijke vervolging Volgens commissievoorzitter Van Dijk is Stacy in het zakelijk gesprek vrij behoorlijk op de vragen van de commissie ingegaan. Van ome Haagse redactie) DEN HAAG (GPD) - Ziekenfondsen en oppositie in de Tweede Kamer hebben gisteravond woedend gereageerd op de kabinetsplannen voor wijzigingen in de ziektekostenverzekering. Per 1 januari zal de gehele vrijwillige ziekenfondsverzekering verdwijnen; de bejaarden moeten in de verplichte verzekering, de overige aangeslotenen worden „particulier". Dat kost deze mensen extra geld; bovendien moet de ziekenfondspremie extra omhoog. ziektekosten. Mensen met lage 'oko- op de vraag of dit nu een stap is naar een volksverzekering tegen ziektekos ten (waarvoor het gehele stelsel zou moeten worden gewijzigd, in feite gaat het nu over „reparatie"! zei Lub- Premiestijgingen De ziekenfondsen spreken v __o ciaal onverantwoord en moreel ver- mens mogen niet de dupe worden' werpelijk". Ze vrezen dat er straks twee soorten gezondheidszorg ont staan: een voor particulier verzeker- rt.. r. T i kdai net uu uvci „icumouc i «i ijuu- den en een voor ziekenfondsleden. De B„ de presentatie van het plan liet bet5: ..Daar mag eeaMer nu het zijne al getroffen bezuinigingsmaatregelen premier Lubbers blijken dat de zie- riPnkPn" FVrripr had tui wel pp «orden hiermee weer ongedaan ge- Itenfondspretnie voor de verplichte eensemi-privaüserinr. maakt, vinden de ziekenfondsen. verzekering volgend jaar zeker zal waarvan het voordeel is dat het be- Ook de oppositie in de Tweede Kamer moeten stijgen. Hij sprak eerst van hfeer van alle ziekenfondsleden „in één verzet zich fel tegen de kabinetsplan- 0,1 procent (werkgevers en werkne- hancj ls- nen. waardoor volgens de ziekenfond- mers ieder de helft). Als mogelijkheid sen 750.000 verzekerden naar de parti- noemde hij ook het heffen van pre- De ministerraad keurde vrijdag het culiere markt worden geschoven mies over neven verdiensten. Later ontwerp voor een „Wet op de toegang PvdA-woordvoerster mevrouw Ina zei hij dat verdere stijgingen zullen tot ziektekostenverzekeringen goed Muller over de plannen „Dit is meer afhangen „van het verdere beeld". Het voorstel gaat nu naar de Raad dan schandelijk, een zuivere privati- Maar daarover wilde hij verder nog van State en zou nog dit najaar in het sering Dat mag niet doorgaan. Ik kan niets zeggen. parlement moeten worden behandeld, me niet voorstellen dat het CDA Aangenomen wordt dat de noodzaak Vóór het zomerreces werden al enkele ermee akkoord gaat. Zo'n verschui- tot verdere verhoging wel uit de be- hoofdlijnen van dit plan bekend. In ving geeft alleen maar extra lasten grotingsstukken van 18 september afwijking daarvan wil het kabinet nu aan de verzekerden. De PvdA komt (Prinsjesdag) zal blijken. Lubbers ook de volledige bejaardenverzeke- binnenkort met een alternatief: een stipte aan dat het kabinet een einde ring opheffen, plan voor een volksverzekering tegen wil maken aan een systeem van groe- Dat was aanvankelijk niet de bedoe- ziektekosten" pen met een hoger risico dan andere, Namens het CDA zei mevrouw Come- zoals dat nu nog bestaat. Sprekende lissen: „Het kan nooit de bedoeling over de bejaardenverzekering meende proces" zou volgen. Verplicht zijn dat kleine zelfstandigen en boe- hij dat de „onmiddellijk effecten" vrij kerden die 65 jaar werden zouden ren ongeveer 50 tot 116 per maand beperkt zijn. blijven waar ze zijn, vrijwillig verze- meer moeten gaan betalen voor hun Op den duur zit er een „solidari- kerden zouden op die leeftijd naar de teitselement in", zei hij en een inko- particuliere markt moeten gaan. mensverlichting voor lagere inko- Daarop hebben de ziekenfondsen mens. Becijferd is dat de premielast toen meteen felle kritiek geleverd, voor bejaarden met inkomens tot de huidige toelatingsgrens (bijna ƒ24.000) lager wordt dan nu. Boven dien zal de manier van premieheffing de zogenaamde aow-plusproblema- tiek in één klap oplossen. Verder •n blijven mensen straks na pensione- ring verzekerd in de verzekering waar ze in zitten. ling. Deze verzekering zou worden „bevroren", zodat een „uitstervings- Nu blijkt dit voornemen te zijn gewij zigd De bejaardenverzekering i be stemd voor mensen boven 65 jaar die maximaal ongeveer 24 000 per jaar inkomen hebben) verdwijnt en de verzekerden (ongeveer een miljoen) worden naar de verplichte zieken fondsverzekering overgeheveld. Wat dit betreft wordt de wens van de ziekenfondsen vervuld. Dat geldt ook voor de uitkeringsgerechtigden uit de vrijwillige verzekering. Als het plan doorgaat kunnen die naar de verplich te verzekering overgaan. In een reactie gaf de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) vrijdagavond te kennen het in „hoge mate te betreuren dat telkenmale nodeloze onrust wordt gewekt in de wereld van de ziektekostenverzeke ring en die van de vrijwillig verzeker den in het bijzonder, op grond van mede door de overheid niet of onvol doende uitgewerkte plannen" Ook constateerf de VNZ opnieuw dat het kabinet in zijn besluitvorming de nagenoeg unanieme opvatting ne geert van de „eigen" adviescolleges Zowel de Nationale Raad voor de Volksgezondheid als de Sociaal-Eco nomische Raad en de Ziekenfonds raad hebben met grote eenstemmig heid betoogd dat de vrijwillige verze kering in stand moet blijven na over heveling van enkele risicogroepen naar de verplichte verzekering Premier Lubbers vestigde er de aan dacht op dat het kabinet een zoge noemde aanwijzing zal geven om particuliere tarieven te verlagen van (Slot zie pag. 3 kol. 7) Bij het 'kopboetseren onderhield koningin Beatrix zich geruime tijd met Louis de Baker over het boetsereneen bezigheid waarmee de koningin ook vaak bezig is. TILBURG (ANP) - Koningin Bea trix heeft vrijdagmiddag in Til burg in aanwezigheid van de bur gemeester en de commissaris van de koningin de officiële opening verricht van het „Duvelhok", een werkcentrum voor beeldende en audio-visuele vorming. De koningin deed dat door een film te starten die een smeltende, van chocolade gemaakte, maquette van het gebouw achterstevoren liet zien. Ook kreeg de vorstin de „du vel, een klein bronzen beeldje, aangeboden. In het gebouw beschikken 18 kun stenaars, een aantal gastdocenten en een kleine 400 cursisten over 1900 vierkante meter werk- en ex positieruimte. PERES EN SHAMIR BIJNA AKKOORD JERUZALEM (RTR-AFPl - De Israëli sche premier, Yitzhak Shamir, en de socialistische oppositieleider, Shi mon Peres, hebben vrijdag gezegd dat zij nog enkele kwesties moeten oplossen bij hun pogingen een rege ring van nationale eenheid te vor men. Volgens hen is een akkoord echter nabij. Beiden spraken vrijdag twee uur lang met elkaar en deelden journalisten mee dat zij hoopten de onderhande lingen zondag te voltooien. Peres zei dat er een formule was gevonden voor een regering van natio nale eenheid die 50 maanden aan zal blijven. Grote slag De politie denkt een grote slag te hebben geslagen met de arrestatie van een elf man sterke bende die via Schiphol voor 15 miljoen gulden aan drugs ons land in wilde smok kelen. (PAGINA 2) Duurder De ene huisarts schrijft veel meer en veel duurdere medi cijnen voor dan de andere, zo heeft een onderzoek van het regionaal ziekenfonds Zwolle weer eens bevestigd. (PAGINA 2) Controversieier Voor de overige verzekerden, die uit de vrijwillige verzekerden naar de particuliere markt zouden moeten, ligt de zaak anders. Lubbers erkende dat hier de „situatie controversieier is", maar voegde daaraan toe dat eerst het technisch advies van de Ziekenfondsraad maar moet worden afgewacht (het kabinet wil dat graag voor 1 oktober hebben). Dat de toe stand na 1 januari „een licht opwaart se positieve druk voor alle verzeker den geeft", gaf hij toe. Wapens Brazilië is bezig om grote hoe veelheden wapens naar Suri name te verschepen. De vrees van de Braziliaanse regering is namelijk dat de Russen via Cuba vaste voet krijgen in haar buurland. (PAGINA 3) Uitzetting Een Turks echtpaar met twee kleine kinderen uit Middel burg dreigt, op grond van sterk verouderde gegevens, binnenkort ons land te worden uitgezet. (PAGINA 7) Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financieel: 5 Provincie: 7, 8, 9, 10, 11 en 13 Sport: 15 17, 19, 21, en 23 Radio en televisie: 27 en 29 ISLAMABAD (AFP) - Op het vlieg veld van de Afghaanse hoofdstad Kaboel is vrijdag een bom ontploft, zo is door de Afghaanse radio meege deeld. De radio-uitzending werd in Islamabad (Pakistan) opgevangen. Volgens Radio Kaboel zijn verschil lende vrouwen en kinderen door de bomexplosie gedood De ontploffing, aldus het station, had plaats buiten het luchthavengebouw De slachtof fers waren naar het vliegveld gegaan om vertrekkende familieleden uit te zwaaien. Als afsluiting van de festiviteiten rond de viering van het 700-jange bestaan van Schevcmngenvond gisteravond een historische maaltijd plaats op het Gevers Deynootplein. waaraan ongeveer 400 personenen deel voor het merendeel gekleed in historische Scheveningse kostuums. Foto. burgemeester Schols ontpopt zich als oppersnijder bij het begin van de maaltijd De israélische staatsradio meldde donderdagavond laat dat Shimon Pe res van de Arbeiderspartij de eerste 25 maanden het premierschap zou bekle den en Yitzhak Shamir van de Likud- partij de tweede periode van 25 maan den In de eerste periode zal Shamir vice-premier zijn en de post van bui tenlandse zaken bekleden. De rege ring zal. zo verklaarde de staatsradio, uit 24 ministers gaan bestaan, voor beide partijen dus elk twaalf mimirus- ter. De Israëlische politie heeft vrijdag ochtend vroeg zeven volgelingen van de extreem-rechtse anti-Arabische rabbijn Meir Kahane gearresteerd toen zij probeerden Arabieren te be letten een joodse joodse plaats binnen te gaan. De zeven, leden van Kahane's kachpartij. waren naar Beit Shemesh ten westen van Jeruzalem, gekomen om Arabische arbeiders tegen te hou den uit wraak voor de actie van de politie die woensdag Kahane tegen hield toen hij de Arabische plaats Oemm el-Fahm wilde binnengaan De in New York geboren rabbijn is donderdagavond naar de Verenigde Staten gereisd waar hij geld voor Israélische Arabiersn bijeen wil brengen in ruil voor hun vertrek naar een westelijk land. NOTA VAN AMELSVOORT DEN HAAG (GPD) - Gemeenten zul len spoedig in staat worden gesteld zwakke bedrijven financieel te on dersteunen. Dit staat in een nota van staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) die vrijdag door de ministerraad is aanvaard. De bestaande regeling, daterend uit 1961 die dat uitsloot, zal worden ingetrok ken. In de nota schrijn het kabinet dat gemeenten een wezenlijke roi moeten spelen in het werkgelegenheidsbeleid van de overheid Maar naast de zorg voor bedrijfsterreinen en goede huis vestingsfaciliteiten, moet ook de mo gelijkheid geboden worden bedrijven financieel bij te staan. Hoewel hier grote risico's en nadelen aan verbon den zijn. wil het kabinet dit toch onder bepaalde omstandigheden mo gelijk maken Een dergelijke steunverlening zal moeten voldoen aan vier voorwaar den. Dat zijn dal nel beleid niet in strijd mag zijn met het beleid van hogere overheden, dat de concurren tieverhoudingen niet worden ge schaad, dat het beleid betaalbaar is voor de gemeente en dat geen EG- bepalingen overtreden worden. In drie mogelijke gevallen acht het kabinet overtreding van deze voor waarden weinig waarschijnlijk Dat betreft steun voor bedrijven met min der dan tien werknemers, schadever goeding voor gemeentelijk of provin ciaal beleid en steun voor nie^-speci- fiek sociaal-economisch beleu In de ze gevallen blijven bijzondere proce dures achterwege. In alle andere gevallen is overleg met provincie of rijk vereist. Maar in het algemeen w il hel kabinet de nieuwe procedurele regels pas vaststellen na nader overleg met de EG. De Europe se Commissie heeft namelijk het ercht elke overheidssteunmaatregel te beoordelen. Geen extra hartoperaties Eindhoven-Leiden DEN HAAG (ANP) - De voorlopig toegezegde uitbreiding van de hart operatiecapaciteit van het Cathari- naziekenhuis in Eindhoven en het Academisch Ziekenhuis in Leiden gaat niet door. Dat heeft staatssecre taris Van der Reijden van WVC vrij dag aan de Tweede Kamer geschre- De twee zipkenhuizen. die in juni te horen kregen dat zij beide waarschijn lijk 200 extra hartoperaties per jaar meer zouden mogen verrichten, moe ten ruimte maken voor het nieuwe hartchirurgisch centrum in het acade misch ziekenhuis St. Annadal in Maastricht Voor het oprichten van dat centrum is echter nog nader over leg met het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen nodig, zo blijkt uit de notitie van de staatssecretaris. Hij verwacht daarom dat Maastricht niet voor 1987 een bijdrage zal leveren aan de uitbreiding van het aantal open hartoperaties in ons land Uiteindelijk zal het St. Annadal tussen de 500 en 600 open hartoperaties per jaar mo gen verrichten Andropov jr. ambassadeur - Igor Andropov, de zoon van wijlen presi dent en partijleider Joeri Andropov, is benoemd tot Sowjetambassadeur in Griekenland Dit heeft het officiële persbureau TASS vrijdag meege deeld. ESA-satelliet- Nederland zal een bedrag van 80 miljoen gulden bijdra gen in de bouw en exploitatie van een nieuwe satelliet van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. De sa telliet. de ERS-1. zal in 1989 gelan ceerd worden en heeft als doel het observeren van oceanen en kustwate ren ten behoeve van scheepvaart, visserij en meteorologie. Opnieuw rumoer over ziekengeld i rTTet lijkt er een beetje op Vital JTldat het kabinet-Lub- 1 bers bewust op zoek is naar - - -1 sociale onrust en protest -door opnieuw te komen met voorstellen tot korting op het zieken geld. Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken i heeft deze week aange kondigd dat hij per 1 januari 1985 wil overgaan tot verlaging van de ziekte wetuitkering van 80 naar 75 procent van het nettoloon (met nog eens een verlaging van 5 procent een jaar later) en dat hij sociale premies wil gaan heffen over de ziektewetuitkeringen. Bovendien vindt hij dat de CAO- partijen (werkgevers en vakbeweging) samen moeten uitmaken hoe zij de vrijwel over de hele linie geldende afspraken over aanvullingen van de uitkering tot honderd procent van het loon willen voortzetten, maar daarbij wil de bewindsman vastgelegd zien dat de lasten niet eenzijdig bij de werkgevers mogen worden gedepo neerd Zelfs een kind kon natuurlijk uitleggen dat dit soort voorstellen meteen veel heisa zouden veroorza ken bij de vakbeweging en dat tege lijk ook een lont zou worden gelegd bij de springstof in het naderend arbeids voorwaardenoverleg over nieuwe CAO's. Welnu, dat is ook als op afroep gebeurd De vakbeweging is laaiend, heeft de emoties rond deze kwestie meteen paraat en voorspelt bij door zetten van de plannen weer 'een hete herfst' De werkgevers zijn het in principe eens met korting op de socia le lasten, maar ze zien tegelijk de grote moeilijkheden al weer op zich afkomen. In die zin dat ze dreigen te moeten opdraaien voor de bezuinigin gen bij de overheid. De reacties zijn niet alleen voor spelbaar geweest, maar ze heb ben ook een grote logica m zich. Ongeveer tweeënhalf jaar geleden, in de vroege lente van 1982. hebben soortgelijke voorstellen van het twee de kabinet-Van Agt maandenlang diepe sporen nagelaten in de verhou ding politiek-vakbeweging. En dat be tekende met name een pijnlijke erva ring voor de PvdA-bewindslieden in dat kabinet. Den Uyl en Dales beiden op sociale zaken). Ze kregen de ver wante FNV vierkant en strijdbaar tegenover zich Er braken stakingen uit. onder meer bij kranten waar grafici - juist bezig een CAO af te sluiten - als speerpunten in de acties fungeerden. Den Uyl, in dat kabinet dapper aan de slag om de kosten van de sociale zekerheid te beheersen en werkgelegenheid te scheppen, stuitte op weerbarstig verzet bij een vakbe weging die juist de sociale verworven heid van het ziekengeld inzet maakte van een verhit gevecht Dat leidde tot een nederlaag in drieërlei opzicht De eerste bezuinigingsoperatie mislukte omdat er van de oorspronkelijke op zet van de ziekengeldkortingen zoveel werd teruggenomen dat het CDA de zaak liet zakken. De relatie tussen de PvdA en de vakbeweging liep een forse deuk op. Bovendien moest de PvdA juist in deze turbulente periode bij de verkiezingen voor Provinciale Staten een forse klap incasseren De uitkomst van het avontuur was dan ook dat het wetsontwerp tot een ingreep in het ziekengeld werd terug genomen Het is dan ook een raadsel waarom het kabinet bij zijn kennelijke streven om de collectieve voorzienin gen naar een lager (want beter betaal baar! niveau terug te schroeven, op nieuw voorop gaat lopen met de kwes tie van het ziekengeld. En dat raadsel is des te pikanter omdat de maatregel als zodanig weinig direct oplevert voor verlaging van het financierings tekort van de overheid, een van de grootste zorgen van deze regerings combinatie. Er zitten in de voorstellen - maar dat was ruim twee jaar geleden ook het geval - best elementen die uit een oogpunt van sociale rechtvaardig heid het verdedigen waard zijn Pre mie betalen over de ziektegelduitke- ring is niet onredelijk Het gaat vaak over een tijdelijke stap terug in inko men. Vooral ten opzichte uitkerings trekkers die om andere reden langdu rig of voorgoed buiten het arbeidspro ces staan en die de laatste jaren fors hebben moeten inleveren zou er spra ke zijn van een stukje solidariteit in de praktijk bij zieke werknemers. Maar in feite ging daar in 1982 en gaat daar ook nu de agitatie niet over. Het werkelijke probleem ligt hierin dat het kabinet via deze voorstellen greep wil krijgen op wat aan de CAO-onder- handelingstafel tussen vakbeweging en werkgevers aan afspraken tot stand moet komen over de zogenaam de bovenwettelijke aanvulling van het ziekengeld. Door zich hierin te mengen legt het kabinet een zware hypotheek op het arbeidsvoorwaardenoverleg dat binnen enkele maanden van start moet nu per 1 januari aanstaande de helft van de CAO's afloopt en de rest in de loop van hetzelfde jaar volg: En het is daarom zo onverstandig omdat bij de komende onderhandelingen be langrijker en ingewikkelde vraagstuk ken een hoge voorrang hebben ar beidstijdverkorting. herbezetting van (nieuwe) arbeidsplaatsen, bestrijding van de jeugdwerkk osheid, koop- krachthandhaving. om enkele voor beelden te noemen Als de door emo ties beladen kwestie van de korting op het ziekengeld het CAO-overleg gaat overheersen, lopen andere onder handelingspunten grote risico's Het kabinet moet - gezien de ervaringen van 1982 - geen geesten uit de fles halen die er beter in kunnen blijven vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1