Bevriezing uitkeringen en het minimumloon Hoofdpersonen kolengraafajfaire VS mijden RS V-enquête Nederland niet naar songfestival Blokkade Incotrans Rotterdam opgeheven mEKTEWETUITKERING 1 JANUARI OMLAAG Thatcher stelt eis Azië uit Onbestendig Onbestendig, wisselend bewolkt, wei mg of geen neerslag Matig tot vnj krachtige wind uit west lot zuidwest. Maximum temperatuur omstreeks 20 graden, aan zee 18. .VERSUM (ANP) - Het 30ste Eurovisie songfestival op 4 mei 1985 in Zweedse organisatie al eerder gevraagd de datum van het songfestival te weden zal het voor het eerst in zijn geschiedenis zonder Nederlandse verzetten, maar dit bleek niet meer mogelijk. Ook Denemarken zal niet aan Li telname moeten stellen, omdat op die dag in Nederland de gevallenen uit de het festival meedoen wegens de dodenherdenking iveede Wereldoorlog worden herdacht. Ook de Nederlandse televisie zal in De NOS heeft nog overwogen het festival later uit te zenden, maar daarvan is >ei tockholm verstek laten gaan, zo heeft de NOS woensdag meegedeeld. afgezien omdat het festival juist zijn kracht ontleend aan de rechtstreekse uitzending, aldus de NOS. De Belgische en Westduitse televisie zullen het nationale songfestival komt hiermee ook te vervallen. De NOS had de festival waarschijnlijk wel uitzenden. .enttt lleno 1IEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil per 1 januari het minimumloon, de sociale uitkeringen en e kinderbijslag bevriezen. Deze maatregelen acht het kabinet nodig nu de invoering van een ieuw sociaal zekerheidsstelsel wordt uitgesteld tot 1 juli volgend jaar en er toch moet orden bezuinigd. De bevriezing van de kinderbijslagbedragen levert 90 miljoen gulden op de bevriezing van het minimumloon en de sociale uitkeringen brengt 180 miljoen gulden It blijkt uit de adviesaanvragen die inister De Koning en staatssecreta- i De Graaf van Sociale Zaken en kerkgelegenheid woensdag aan de uciaal Economische Raad iSER) en sciale Verzekeringsraad (SVR) heb- ■n gestuurd. Aan SER en SVR heb- en de bewindslieden bovendien ad- gevraagd over verlaging van de lektewetuitkering van 80 naar 70 [ocent van het loon, met als eerste lap de verlaging naar 75 procent per [ind omgekomen lij ongeval na lankgijzeling ÜSSELDORF (AP) Een 34 uur arend gijzelingsdrama in een bank- tbouw in Düsseldorf is woensdag tragisch eind gekomen, toen ra passerende automobiliste werd fgeleid en met haar voertuig door m politie-afzetting op een groepje leuwsgierigc kinderen inreed. Zes inderen raakten gewond en een van en overleed later in een ziekenhuis. Irie andere kinderen verkeren in argwekkendc toestand, aldus de po- tie. Iet ongeluk gebeurde toen de politie a een bestorming twee verdachten igleidde, die zich dinsdagochtend in et gebouw hadden verschanst nadat in poging om de bank te beroven as mislukt. De 61-jange. gehandi- apte filiaalhouder, die door de bank- avers werd gegijzeld, bleef onge- eerd. Tijdens de bestorming werd en politieman door kogels getroffen, aar over de aard van zijn verwondin- gisteravond nog niets be- end. 0NDEN (Reuter)'- Premier Marga- et Thatcher heeft de reis naar Azië itgesteld in verband met de stakin- in haar land, zo is woensdag ITicieel in Londen bekendgemaakt. >e Britse premier zou in de tweede •an september bezoeken bren- en aan Maleisie, Singapore, Indone- iè en Sri Lanka. 1 januari. Die eerste stap levert 900 miljoen gulden op. De bewindslieden schrijven de SER dat het ook in 1985 nodig is via een beperking van de sociale zekerheids uitgaven een bijdrage te leveren aan de bezuinigingen die het kabinet voor ogen heeft. Naast de speciale maatregelen zoals de verlaging van de uitkeringspercen tages van de WW. WWV en WAO per 1 januari naar 70 procent en verlaging van het uitkeringspercentage in de Ziektewet zijn ook algemene maatre gelen met betrekking tot het mini mumloon en andere sociale uitkerin gen (zoals AOW. bijstand en dergelij ke) onvermijdelijk. Algemene kortin gen, zoals vorig jaar. kunnen echter in 1985 worden voorkomen. De per 1 januari te nemen maatrege len houden in. het achterwege laten per 1 januari en 1 juli van de aanpas singen van het minimumloon en de sociale uitkeringen en het bevriezen per 1 januari en 1 juli van de kinderbij slagbedragen. De stijging van het minimumloon en de sociale uitkerin gen zou in 1985, als zij wel volgens de Wet Aanpassingsmechanismen (WAMi werden aagepast. ongeveer 0,4 procent bedragen. Belastingmaatre gelen zullen er voor zorgen dat de koopkracht van de mensen met een minimuminkomen gelijk blijft. Over verlaging van het uitkeringsper centage in de Ziektewet zegt het kabinet dat verlaging in eÊn stap naar 70 procent een te grote stap is. Bij de WAO, WW en WWV is .het uitkerings percentage immers ook in stappen teruggebracht naar 70 procent dn januari). Omdat voortaan over het ziekengeld premie wordt geheven meent het kabinet dat de werkne merspremies van de WW, WAO en ZFW naar beneden kunnen. Het kabinet ziet in dat de Ziektewet- maatregelen tot kostenstijgingen voor de werkgever kunnen leiden vanwege de bovenwettelijke uitke ringen. In veel CAO's zijn namelijk afspraken gemaakt die tot gevolg hebben dat de wettelijke uitkering bij ziekte wordt aangevuld tot het nettoloon. Het kabinet stelt zich ech ter op het standpunt dat het kabinet daar geen verantwoordelijkheid voor draagt. Werkgevers en werkne mers moeten zelf over onderhandelen hoe die eventuele kostenstijgingen kunnen worden opgevangen of ver deeld. BURGHSLUIS - Bij de aanleg van de stormvloedkering in de Ooster- scheldemonding is woensdag een nieuwe mijlpaal bereikt In de slroom- geul Hammen werd vrijwel moeiteloos de eerste van in totaal 62 schuiven in de kering geplaatst Om twaalf uur precies was de operatie met het bijna 300 ton wegende stalen gevaarte voltooid en dat moment werd met loeiende scheepshoorns en vuurwerk begeleid (zie ook pagina 11) Dr. Marga Klompè wijdde de naar haar genoemde vergaderzaal officieel in met het ophangen van een drieluik, welke onder andere een foto van haar bevat als minister van staat. OEN HAAG (ANP) - Een vrouw die opkomt voor een inwijding van een naar haar genoemde vergaderzaal in betere plaats van de vrouw in de maatschappij pleit het gebouw van de Tweede Kamer aan het Haagse niet voor eigen belang, maar voor een algemeen Binnenhof. Dr Klompè was de eerste vrouwelijke belang voor het functioneren van'de samenleving. minister in ons land en werd, na haar vertrek uit de actieve politiek, de eerste vrouwelijke minister van Dit zei woensdagmorgen dr Marga A.M. Klompé bij de Staat. ROTTERDAM (ANP) - De werkne mers van Rotterdam Terminal heb ben om kwart voor zes gisteravond de blokkade van de kantoorgebou wen van het moederconcern Inco trans aan de Wilhelminakade opge heven. Op een door de Vervoersbond FNV georganiseerde persconferentie zei bestuurder Kees Voormeulcn dat het personeel van Rotterdam Terminal op advies van de bond unaniem had besloten om de blokkade van de Incotrans-kantoren op te heffen. Volgens Voormeulen heeft havenwet houder Den Dunnen een belangrijke rol gespeeld bij het vinden van een opening in het conflict. De gemeente Rotterdam is namelijk bereid voorlo pig af te zien van het innen van een huurschuld van 750 000 gulden.die Rotterdam Terminal op 15 september zou moeten betalen aan de gemeente. Daardoor ontstaat voor Incotrans fi nanciële ruimte om de lonen van het personeel van Rotterdam Terminal voor augustus en september te garan deren. Voorts ontstaat, aldus Voor meulen, meer tijd om een oplossing te vinden voor de met ontslag bedreigde personeelsleden van Rotterdam Ter minal. Toezegging Ook een toezegging van minister De Koning van Sociale Zaken dat hij in principe wil meewerken aan een lich te uitbreiding van de arbeidspool SHB heeft er volgens Voormeulen toe geleid dat de Vervoersbond de perso neelsleden van Rotterdam Terminal woensdagmiddag op de personeels vergadering adviseerde de blokkade van Incotrans op te heffen. Zou het personeel hebben besloten door te gaan met de actie, dan was vanmorgen een kort geding gevolgd, aangespannen door Incotrans. Voor meulen verklaarde dat de bond wei nig vertrouwen had in de afloop van deze procedure. In het nachtelijk overleg dat de bond onder anderen met de havenwethou der heeft gevoerd bevestigde Den Dunnen dat minister De Koning (So ciale Zaken) hem heeft laten weten, dat hij een uitbreiding van de arbeids pool SHB wil toestaan als de bonden en de werkgevers daarom vragen. Volgens Voormeulen hoeven de werk gevers niet bang te zijn dat plaatsing van de 88 man van Rotterdam Termi nal bij de SHB kostenverhogend zal werken, omdat de leegloop voor de helft wordt betaald door het Alge meen Werkloosheidsfonds (AWF). De andere helft zou volgens de bond moeten worden betaald uit de pot met pensioengelden. In deze pot zit vol gens Voormeulen 22 miljoen gulden aan kwijtgescholden pensioenpre mies voor vervroegd uitgetreden werknemers. Of in het aanbod van minister De Komng een opening zit voor het con flict in de Rotterdamse haven, is zeer de vraag. De werkgevers stellen zich op het standpunt dat aanwending van de pensioenpot alleen mogelijk is voor de hele stukgoedsector en niet voor de problemen van een enkel bedrijf. De acties in de Rotterdamse haven zullen vanaf vandaag worden ver scherpt. Dit hebben de kaderleden van de vervoersbond FNV woensdag avond besloten. (Zie ook pagina 151 Kiezen in Zuid-Afrika Afrika voor een aparte r kleurlingenkamer en een - 'H week later voor een zogehe- - - ten Indièrkamer hebben heel wat losgemaakt in dit door apart heid verscheurde land De regering- Botha wilde deze verkiezingen in het kader van een heroriëntatie binnen het politieke systeem, waarbij de blanken een fractie van hun onbe perkte macht overdragen aan kleur lingen en Aziaten. Als symbool van een niet te stuiten verandering in het politieke klimaat moet meer beteke nis aan deze verkiezingen worden toegekend dan de uitslagen op het eerste gezicht rechtvaardigen. Niet de regenng-Botha is daar voor verant woordelijk. maar de kleurlingen en Aziaten zelf. Zij onderschrijven geens zins de doelen van de zittende rege ring De opkomst van tussen de tien en twintig procent wijst op de geringe bereidheid van de kleurlingen en Aziaten onder de huidige omstandig heden deel te nemen aan het door blanken beheerste politieke proces in Zuid-Afrika. Althans niet op de wijze, die de regenng-Botha voor ogen staat. Voor de grote meerderheid van de kleurlingen blijft het een niet te verte ren zaak. dat het kiesrecht wordt onthouden aan de 22 miljoen zielen tellende zwarte gemeenschap in Zuid- Afrika Deelneming aan het parle mentaire leven, in gescheiden optre dende kamers en zonder enige in breng van de zwarte bevolking, wordt als een bevestiging gezien van de apartheidspolitiek. En die legaliteit willen de kleurlingen en Aziaten niet geven aan de blanke minderheidsre gering Het sterkst zijn uit deze verkiezin gen gekomen die partijen, die tot een boycot hebben opgeroepen. Zij hadden tijdens de campagne het meeste succes. Zij brachten de groot ste mensenmassa's op de been. Met name het Verenigde Democratische Front van de gereformeerde dominee Allan Boesak heeft munt uit de ver kiezingscampagne kunnen slaan. De vele bij het Front aangesloten organi saties zullen ongetwijfeld actief blij ven. waardoor zij als niet-officiêle op positiebeweging de politieke ontwik kelingen mede zullen beïnvloeden De officiële partijen, de Arbeiderspartij met zijn 76 van de 80 zetels in het kleurlingenparlement en de Nationale Volkspartij en Solidariteit met de meerderheid in de 45 zetels tellende Indièrkamer. kunnen weliswaar vol houden dat hun vertegenwoordigers officieel zijn gekozen, maar echte af gevaardigden namens hun bevol kingsgroep zijn ze niet. Zij kunnen zich niet beroepen op een mandaat van de kiezers. Deze verkiezingen in het kader van de nieuwe constitutie hebben de onderlinge verschillen ver scherpt. de kloof tussen gematigden en radicalen verbreed. De leiders van de nieuwe politieke partijen zeggen in koor de apartheid te zullen bestrijden en de belangen van de gemeenschap waaruit zij voortkomen, zo goed mo gelijk te zullen behartigen. Die goede wil heeft echter niet geleid tot een massale ondersteuning door het elec toraat Ongetwijfeld hebben de boy cotcampagne en de daarmee gepaard gaande gewelddadigheden tot de ge ringe opkomst bijgedragen, maar die campagne zou nooit zijn geslaagd als de overgrote meerderheid van de be volking vertrouwen had in de uit komst van deze verkiezingen. METEC-DIRECTIE ONGELUKKIG MET BEZOEK Modernisering Shell hoopt met de modernise ring van de raffinaderij in Rotterdam Pemis de economie en werkgelegenheid in Neder land een nieuwe impuls te ge ven. (PAGINA 5) Wél Er blijken wel degelijk dne containers met licht verrijkt uranium aan boord te zijn van het gezonken Franse vracht schip Mont Louis. (PAGINA 11) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 4 Firato: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 14, 15 en 18 Sport: 19 LEXINGTON, KENTUCKY (GPD) - De delegatie van de parlementaire enquêtecommissie die in Kentucky het kolengraafproject van RSV on derzoekt, stuit op grote problemen bij het leggen van contacten met de Amerikaanse hoofdpersonen in de affaire. Op het laatste moment zegde Tom Hollis, een vroegere medewer ker van Jim Stacey (indertijd RSVs belangrijkste partner in het project), zijn afspraak met de conimmissie af. De ontmoeting met Jim Stacey, in dertijd de voornaamste partner van RSV in de Verenigde Staten, bleek uiteindelijk ook niet door te gaan. maar dat was steeds - ook voor het vertrek van de delegatie naar de Verenigde Staten - al onzeker ge weest. Lange tijd bleef ook onzeker of de ontmoeting die de comissie zou heb ben met de advocaat Gus Friede- mann (indertijd partner van Stacey) nog door zou gaan. In het begin van de middag kreeg de commissie Frie- demann toch nog te spreken in een tegenover het Radisson-hotel staand kantoorgebouw in Lexington, waar Jeff Woods, een advocaat die ook een rol heeft gespeeld in het kolengraver- sproject, kantoor houdt. Het werd een drie uur durende ontmoeting, waar over zowel de commissie als Friede- mann zelf geen enkele mededeling wilde doen. Stockcar-races Het is ondertussen uiterst onzeker of de commissie nog contact zal krijgen met Stacey. Stacey zelf laat zich bij voorkeur niet in Kentucky zien uit vrees dat hij er wordt opgepakt. Hij zou zich voornamelijk ophouden in Kingsport in Tennessee. Hij zou ove rigens weer actief zijn in de stockcar- racerij, waarin hij indertijd al veel geld stak. Volgens getuigen in de openbare verhoren van de parlemen taire enquêtecommissie heeft hij in dertijd nogal wat geld. dat in de beheersmaatschappij van het kolen graafproject thuishoorde, aan zijn privé-bezigheden besteed. De delegatie van de parlementaire enquêtecommissie heeft tot dusver, behalve met Friedemann. ook ge sprekken gehad op de Nederlandse ambassade in Washington, van waar uit verscheidene keren over de kolen- graver is gerapporteerd, en met offi cieren van justitie en opsporingsamb tenaren van het Leviticus-project. In deze organisatie wordt de bestrijding van omvangrijke fraude en misdaad in de Amerikaanse kolenwereld ge coördineerd. De Leviticus-groep heeft Stacey op de korrel, voornamelijk wegens belas tingfraude. Ook ten aanzien van Frie demann. die aan de Amerikaanse kant van het kolengraversproject partner was van Stacey, wordt nage gaan of hij bij fraudes betrokken is geweest en eventueel kan worden vervolgd Ongelukkig De directeur van Metec Ine de RSV- dochter waarin het kolengraverspro ject nu is georganiseerd, Manfred Jas- ser, is ondertussen uiterst ongelukkig met de aanwezigheid van de RSV- onderzoekers. Volgens Jasser worden eventuele belangstellenden voor de kolengravers waar het nu juist goed mee ging. alleen maar kopschuw Jas ser wijt het ook aan het bestaan en de verhoren van de commissie dat sinds juni de verbetering in de afzet van de kolengravers stokt. Belangstelling is er in mime mate voor. maar men is voorzichtig Minstens zes klanten wachten al sedert twee maanden af Kernpunten zijn dat men zich af vraagt of RSV wel zal blijven bestaan, of men blijvend aan de reserveonder delen zal kunnen komen, en of RSV haar beschermende hand niet van Metec zal aftrekken. Jasser heeft in Metec- en RSV-ver- band geprobeerd de delegatie uit Lexington, waar hel bedrijf is geves tigd. weg te houden om de schijn van een relatie van het onderzoek met de huidige kolengraverorganisatie te vermijden. De vaststelling dat deze verkiezin gen zjjn mislukt, leidt niet auto matisch tot de conclusie dat de rege ring op de verkeerde weg is. Botha maakt zich sterk voor een vreedzame vooruitgang voor alle Zuidafrikanen. Hij doet dat vanuit een geïsoleerde machtspositie, met geheel los van rassenbevoordeltng en gericht op poli tieke en economische overleving van de blanken in Zuid-Afrika De sinds 1948 strakker aangehaalde apart heidspolitiek is onder Botha soepeler geworden. De zogeheten 'kleine apart heid' is minder schrijnend Het apart- heidsbeleid in al zijn facetten ombui gen, inclusief politieke mondigheid voor alle burgers, kan en durft de regering van Zuid-Afrika niet aan. bevreesd als zij is voor elke vorm van aantasting van de blanke suprematie. Maar dat veranderingen op komst zijn in Zuid-Afrika valt niet te loochenen. Veranderingen, die ten dele op naam komen van de regering, maar die in hoofdzaak een reactie zijn op wat de regering doet en vooral nalaat. De jongste verkiezingscampagnes onder gekleurden en Zuidafrikaanse Azia ten zorgen voor een hernieuwd be wustzijn. De regering-Botha heeft met deze verkiezingen een proces gestart, dat niet meer kan worden stopgezet. Luider en luider worden de stemmen van de zwarte en gekleurde Zuidafri kanen, die politieke invloed eisen De nieuwe constitutie kan een aanzet geven tot die zo zeer gewenste politie ke veranderingen. De grootste winst zou zijn als veranderingen langs vreedzame weg tot stand komen Dim Pakketvergelijking - De werkge vers in het bedrijfsleven ontlopen op zettelijk een eerlijke vergelijking tus sen de inkomens van ambtenaren en andere werknemers Deze conclusie trekt de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren uit het feit dat de werkgeversorganisaties deze week zonder duidelijke opgave van redenen op het laatste moment een vergade ring van de commissie pakketvergelij king hebben afgezegd. Af

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1