PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f olledig ontzwavelen Borssele' verplicht fePZC Braks komt op Prinsjesdag met opkoopregeling melk kleintjes Indiërpartijen Zuid-Afrika overwegen regeringsdeelname Russen bombarderen zichzelf bij Kaboel OOR KABINETSBESLUIT KOLENCENTRALES Sneeuw in Moskou en Brazilië tienk Kamer omt niet vrij vandaag Overvallers gijzelen kassier 27e jaargang no. 203 Woensdag 29 augustus 1984 Meer bewolking Geleidelijk bewolking, geen neerslag van betekenis Overwe gend matige zuidwestelijke wind Mid- dagtemperatuur omstreeks 21 gra den. Aan zee 19. kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-27651 I Temeuzen 01150-94457 VUwungen 01184-15144 Hulst 01140-14058 Goes 01100-16140 I Zlerikzee 01110- 5380 rdt >N HAAG lANPi - In het eerste halfgaar van 1984 zijn in Nederland 36.500 van 1983 tot 61 200 in dezelfde periode een gaar later. In het eerste halfgaar dijken gesloten, 3300 meer dan in dezelfde periode het jaar daarvoor. Er vestigden zich 800 mensen meer in ons land dan eruit vertrokken. Het jaar len ook meer kinderen geboren: 87.300 tegen 84.500, aldus heefl het daarvoor was dat in die periode 500 mensen. ntraal Bureau voor de Statisitiek dinsdag bekendgemaakt De totale bevolkingsgroei kwam na administratieve correctie uit op 25 500, ten stijging van de geboorte komt geheel voor rekening van eerste kinderen, opzichte van het eerste halfjaar van 1983 een stijging van 2600 personen. Hel iaantal overledenen nam ook iets toe. van 59.700 in de eerste zes maanden inwonertal van Nederland per 1 juli 1984 is daarmede gekomen op 14.420.000. Van onze Haagse redacteur) EN HAAG - De elektriciteitscentrale in Borssele die wordt omgebouwd tot een kolenge- ookte centrale komt nu definitief niet uit onder een volledige ontzwaveling van de okgassen. Het kabinet heeft besloten om alle kolencentrales die in 1995 nog draaien te trplichten hun rookgassen vóór 1990 volledig te ontzwavelen. Het kabinetsbesluit maakt iel uit van een groot aantal maatregelen, waarmee Nederland na West-Duitsland tot de staïên werd behandeld uropese koplopers op het gebied van de bestrijding van de zure regen zal behoren. door GS al zovcel bindende afspra ken gemaakt dat er, zoals gedepu- twet centrales in Nijmegen. Geertrui- exploitatiekosten ;rmo aberS en Borssele zullen als gevolg joen gulden zullei twa n de. maatregelen rookgasontzwa- beleid is er voorts op gericht dat de ton in het jaar 2000 tot gevolg moeten zeshonderd mil- veldioxyde-uitstoot van 340 duizend C7 t j.-,, r rmo nberg en Borssele zullen als gevolg joen gulden zullen gaan kosten Het ton in 1983 tot tweehonderdduizend LO1 zie PaQina L* K0L 01 al lien en. Tegen de wil in van een meerder heid van de Provinciale Staten en een meerderheid van de Tweede Ka mer is aan de PZEM destijds een vergunning verleend om de centrale in Borssele maar voor vijftig procent te ontzwavelen. Toen de zaak in de jjiingsinstallaties aan moeten bren- centrales per 1 januari 1986 verplicht hebben. ldtn n die in totaal - inclusief 25 jaar worden om zwavelarme kolen te sto- Het gehele pakket zal jaarlijks twee ken uit landen als de Verenigde Sta- honderd miljoen gulden extra gaan ten, Zuid-Afrika en Australië. Alleen kosten. De helft daarvan wordt opge- de centrale in Buggenum in Limburg bracht door de olieraffinaderijen. Zij ontkomt aan de maatregelen. Deze kunnen die kosten doorberekenen in centrale zal tegen het eind van de de prijzen van hun produkten Wat de laren negentig buiten gebruik worden zeshonderd miljoen gulden voor de gesteld. ontzwaveling betreft wil minister Win- Met het pakket van maatregelen semius van milieubeheer praten met wordt beoogd de uitstoot van zwavel- de in de SEP verenigde Samenwer- dioxyde, de grootste boosdoener bij kende Elektriciteits Producenten het ontstaan van de zure regen, jaar- over een redelijke verdeling van de lijks met 26 duizend ton te verminde- kosten tussen de SEP en de regering, ren. Ook voor de olieraffinaderijen Daar bestaat nog niet veel duidelijk- heeft het kabinet een aantal maatre- heid over. Winsemius wal echter wel gelen in petto, die de uitstoot van het grootste deel van de kosten door zwaveldioxyde moeten verminderen, de SEP laten betalen. Uiteindelijk zal het hele maatregelen- Het kabinetsbesluit zal in Zeeland pakket een vermindering van de zwa- ongetwijfeld veel stof doen opwaai- Vlak voor de verkiezingen begonnen begroette mr. R. Panday. voorzitter van de Nationale Volkspartij (links) zijn opponent dr. J. N. Reddy, voorzitter van de Solidariteitspartij, in Chatsworth nabij Durban. MOSKOU (DPA) - Ongewoon vroeg is dinsdag in Moskou al de eerste sneeuw gevallen. In de nacht van maandag op dinsdag daalden de zomerse temperaturen van ruim 20 graden plotseling tot iets bo ven nul en begon het te sneeu wen. Russische meteorologen heb ben voorspeld dat de Sowjet- Unie een bijzonder koude win ter te wachten staat met tem peraturen tot min 50 graden. Een al dagen aanhoudende koudegolf heeft in het zuiden van Brazilië tussen de 15 en de 30 procent van de koffie-oogst vernield. De prijs per baal kof fie steeg daardoor met tegen de 20 procent. De grootste schade werd aan gericht in de staat Parana. Daar werden voor het eerst sinds augustus 1942 tempera turen onder nul gemeten. In de stad Porto Alegre in het zuiden van Brazilië sneeuwde het voor het eerst in 70 jaar. Volgens de weerberichten houdt de koude nog enkele dagen aan. OPKOMST VERKIEZINGEN ZEER LAAG ïer directeuren lavenburg icepteren schikking DTTERDAM (GPD) - Vier directeu- van de vroegere Slavenburg's aanvaarden de schikking van gulden die Justitie hen had geboden in verband met zwart dpraklijken op filialen van de nk, onder andere in Rotterdam, ivijfde directeur overlegt nog met raadsman wat hem te doen staat, eptatie van de schikking houdt lelijk automatisch een schuldbe- tenis in. halfjaar geleden besloot Justitie ;n medewerkers van Slavenburg's (nu Credit Lyonnais Bank Ne- niet meer te vervolgen. Vier lensen van de bank. onder hen S.. voormalig voorzitter van de 1 van bestuur van Slavenburg's worden wel vervolgd. Het ziet echter naar uit dat de justitiële andeling van de zaak nog geruime op zich laat wachten S HAAG (ANPl - Rienk Kamer, de oplichting verdachte beleggings- iseur in Amerikaanse gevangen ap, komt voorlopig niet op borg- it vrij. De federale rechter in Los ;eles, Richard Gadbois, heeft sdag geweigerd de borgsom van miljoen dollar te verlagen, zo ldc een medewerkster van de ïtbank mee. tnier had zich bij de rechter gemeld bankgaranties tot een bedrag van 000 gulden, op te brengen door Bilieleden en de uitgeverij van zijn nrnalistieke werk. Zijn advocaat kermde bovendien met een verkla ag van twee oliebaronnen uit Okla- Wa. Zij zouden bereid zijn een mil- tn dollar te storten als Kamer na n vrijlating op de vlucht slaat. >or Richard Gadbois was hel alle- tal niet genoeg Kamer blijft achter tralies zolang er geen bedrag van 'en cijfers, in dollars, op tafel ligt. WILDERVANK Sinds enkele dagen brommen in het noorden van het land de oogstmachines. die de fabrieksaardappelen voor de Avebe oogsten. De kwaliteit is volgens de kenners heel goed. maar het oogsten op zich is een warm en zeer stoffig kanvei. DURBAN (ANP) - De twee belangrijk- ling te nemen in de regering-Botha. Bij de percentages zijn al inbegrepen ste Indièr-partijen. de Nationale De bewegingen die een boycotcam- de meer dan 20 000 mensen die dagen Volkspartij (NVP) en Solidariteit, pagne voeren, het United Demoratic tevoren hun stem hadden uitge- hadden dinsdag op de verkiezingsdag Front en het Natal Indian Congress bracht Dat komt neer op ruim 5 voor de Indier-Kamer van het Zuid- (NIC), hebben laten weten dat zij de procent van het totaal aantal stemge- afrikaanse parlement nog niet beslo- deelnemende partijen mede-verant- rechtigden. Die regeling is ontworpen ten of zij bereid zijn regeringsverant- woordelijk zullen houden voor repres- om zieken en mensen die op de verkie- woordelijkhcid te dragen als zij de sief en discriminerend optreden van zingsdag elders in het land verblijven meerderheid behalen. de regering. toch de gelegenheid te geven hun De meerderheidspartij vormt het ka- De opkomst bij de verkiezingen is ver stem uit te brengen, binet dat verantwoordelijk is voor de onder de opkomst bij de kleurlingver- Volgens het NIC is van deze regeling „eigen zaken" van de Indiër-gemeen- kiezingen van vorige week gebleven, op grote schaal misbruik gemaakt, chap en krijgt een vertegenwoordiger Er zijn 410.000 geregistreerd staande Het NIC wil het hoogste gerechtshof in de overkoepelende regering die de kiezers. verzoeken de speciale stemmen ongel- algemene zaken van het land behar- De staatsradio berichtte om zeven dig te verklaren tigt uur dat het hoogste aantal tot dusver Zowel Rajbansi van de NVP als Red- werd genoteerd in Umzlnto bij Dur- 1 tl Cl tl Pilt P tl dy en Poovahngam van Solidariteit ban. waar dertig procent was opgeko- wilden geen antwoord geven op de men. Elders schommelde de opkomst Be verkiezingsdag is vrijwel nergens vraag of zij eventueel bereid zijn zit- tussen de drie en 16 procent. zonder incidenten verlopen. De politie in Johannesburg verklaarde dat in alle 40 kieskringen arrestaties waren verricht In Lenasia. een wijk bij Jo hannesburg waar vee! Indiërs wonen, trad de politie met traangas en wa penstok op tegen jeugdige betogers. Daarbij werd een onbekend aantal mensen gewond. Onder hen enkele journalisten. Zeker 43 leidende figuren van de ISLAMABAD NEW DELHI (UPI Dit schoot donderdag en vrijdag vlak UDF-beweging zijn door de politie in DPA RTR) - Russische hefschroef- buiten Kabul vier hefschroefvliegtui- verzekerde bewaring gesteld vliegtuigen in Afghanistan hebben gen neer van een hele vloot van 50 die in Durban werden dinsdag zeven eind vorige week in een fatale vergis- Kabul verliet en voor ongeveer de boycot-aanhangers aangehouden tij- sing kampen van eigen troepen ge- helft heen en weer bleef vliegen ken- dens het uitdelen van pamfletten, bombardeerd bij de hoofdstad Kabul, nelijk om een nieuw Russisch offen sief in het zuidoosten van Afghanistan De schattingen van het aantal slacht- voor te bereiden, zo werd gezegd, offers onder de Russische soldaten Het Russische leger heeft "tussen de liepen uiteen van 200 doden tot .vier 12.000 en de 14.000 man naar de vrachtwagens vol gewonden', aldus Afghaanse provincie Paktia gestuurd, westelijke diplomaten in Islamabad die aan Pakistan grenst. Dit is dins- en New Delhi. dag in Islamabad vernomen van wes- Daarnaast vielen volgens hen in ae terse diplomatieke bronnen Naar afgelopen tien dagen zeker 23 doden wordt aangenomen, moeten de ver onder wie ook tal van Russen door sterkingen regeringsposten die om- verhevigde activiteit van het Af- singeld worden door opstandelingen ghaanse verzet in Kabul. ontzetten. ZEEUWSE MELKVEEHOUDERS WACHT FIKSE HEFFING DEN HAAG (ANP) - Minister Braks van Landbouw en Visserij komt op Prinsjesdag met een opkoopregeling voor melk. Hij wil melkveehouders die afzien van hun krachtens de su perheffing toegestane produktie in een aantal jaren een vergoeding ge ven. De hoeveelheid melk die op die manier vrijkomt wil de bewindsman gebruiken om andere melkveehou ders meer produktieruimle te geven. Braks heeft dit dinsdagmiddag aan gekondigd. Hij wilde niet zeggen hoe veel geld hij wil uittrekken voor de opkoopregeling. Binnen zijn begro ting voor 1985 is daarvoor wel inmid dels de ruimte, zo verklaarde Braks. De minister is tevens in overleg met de banken om voor melkveehouders die door de superheffing financieel worden getroffen een liquiditeitsrege- hng te treffen. Door bepaalde garan ties te geven, bij voorbeeld via het Borgstellingsfonds, zou het banken gemakkelijker gemaakt moeten wor den melkveehouders die in acute fi nanciële problemen zijn geraakt of dreigen te raken te helpen De bewindsman heeft dinsdag ook een principe-besluit genomen over on geveer 13 000 bezwaarschriften die melkveehouders hebben ingediend omdat zij de hun toegewezen hoeveel heid melk die zij vrU van superheffing mogen produceren te laag vinden Voor een aantal van hen betekent het dat zij meer zullen mogen produceren. Om hoeveel van de 13 000 melkvee houders het precies gaat is echter nog niet bekend De ongeveer 60.000 Nederlandse melkveehouders moeten dit seizoen, dat loopt van april '84 tot april '85 hun gezamenlijke produktie in vergelij king met 1983 (ruim 12 miljard kilo melk) met 6 6 procent omlaag bren gen. Gemiddeld moeten zij zelfs 8,65 procent omlaag. Hel verschil van 2.05 procent is bedoeld als ruimte om uitzonderingsgevallen nog iets te la ten groeien Over alles wal zij meer produceren moet een boete, de super heffing. worden betaald van ongeveer 56 cent per liter 175 procent van de richtprijs voor melk) De helft van de melkveehouders heeft, zo deelde Braks mee, bezwaar aangetekend tegen de hoeveelheid melk die zij toegewezen hebben ge kregen. Zeeland In vergelijking met vorig jaar is de produktie van de Nederlandse melk veehouders tot nu toe met 4.2 procent teruggelopen Regionaal zijn er grote verschillen In Friesland, Groningen en Drenthe is de daling 4.9 procent, in Overijssel en Gelderland 5.5. in Utrecht. Zuid- en Noord-Holland 5.1 en in Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg 0,2 procent Na 22 september komt voor de melkveehouders de eer ste afrekening. Braks wil niets weten van uitstel van de afrekening Zono dig zal de betaling worden afgedwon gen. Die kon in Zeeland. Brabant en Limburg oplopen tot zo'n twaalfdui zend gulden per bedrijf De bewindsman heeft geen uitzonde ring willen maken voor de alternatie ve landbouw, die daar wel om had gevraagd. Een uitzonderingspositie voor een speciale groep is volgens hem m strijd met de algemene strek king van de maatregel. ..Melk is. melk", aldus de bewindsman Hoe het wordt geproduceerd maakt niet uit Wel heeft hij de mogelijkheid openge steld voor melkveehouders die recht streeks aan de consument leveren, bij voorbeeld boerenkaas, onderling melk uit te wisselen Dat zou via een soort pool moeten, zodat de totale hoeveelheid toch gelijk blijft. Zwart circuit Braks heeft verklaard dat de Algeme ne Inspectiedienst van zijn ministe rie opdracht heeft om te onderzoeken of er een zwart melkcircuil is ont staan, doordal melkveehouders melk buiten de boeken om aan opkopers verkopen. Als melkveehouders wor den betrapt worden bun illegale ver kopen bij hun produktie opgeteld, zodat zij over het te veel geprodu ceerde ook normaal de heffing moe ten betalen. Opgehelderd Dinsdag zijn alle misverstan den tussen Belgie en Frankrijk naar aanleiding van de de lading van het Franse schip Mont Louis opgehelderd (PAGINA 11) Vragen Een vijftal parlementariërs zal aan minister Brinkman vra gen of hij bereid is geld te steken in de verplaatsing en wederopbouw van het Van Dishoeckhuis, (PAGINA 13) Maagklachten Op de eerste wedstrijddag van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan hebben maagklachten de Nederland se ploeg parten gespeeld (PAGINA 191 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 14, 15 en 16 Braderie Goes: 17 Sport: 19 Aanvaring met vraagtekens veerboot 'Olau Britan- I nia' en het Franse vracht- schip 'Mont Louis', afgelo- pen weekend voor de Belgi sche kust ter hoogte van Oostende, is uitgegroeid tot een affaire met vraag tekens van bizarre omvang Een slechte zaak voor een transport (hexa- fluonde. licht radio-actief en giftig), dat eigenlijk met grote zekerheden en maximale veiligheden omgeven had moeten zijn En daarbij gaat het niet alleen om de gevaren en risico's die bij dit scheepsongeluk aan de dag tra den. Nog bedenkelijker is de gang van zaken, waarlangs de direct betrokke nen op de hoogte moesten komen van de aard van schip en lading Ruim een etmaal ging ermee heen voordat Franse autoriteiten erkenden dat me dedelingen van de milieuorganisatie Greenpeace over de aanwezigheid van containers met de bewuste hexa- fluoride juist waren En een toevoe ging aan de verklaring dat de inhoud ervan 'geen gevaar oplevert voor mens en milieu' was zo ongeloofwaar dig dat terecht in brede kring grote verontwaardiging ontstond. De af handeling van de scheepsramp door de Fransen in de eerste uren na de klap getuigde van een onvergeeflijke nonchalance Het ging tenslotte om een aanvaring met een veerboot waar op zich ongeveer duizend mensen bevonden. Uitblijven van vitale infor matie over wat op zo'n moment de gevolgen kunnen zijn aan de hand van volstrekt bekende gegevens wekt 'gro te onrust. Een dergelijk verzuim achteraf excuseren als 'een admini stratieve vergissing' - zoals de Franse staatssecretaris voor marinezaken Guy Lengane gisteren deed - maakt het allemaal alleen nog maar erger. Als één ding bij dit scheepsincident tussen een volbezette veerboot en een vrachtschip dat nucleair mate riaal vervoerde is komen vaststaan, dan is het wel dat de voorschriften voor en de controle op dit soort transporten ondoorzichtig en chao tisch zijn. Er is in de loop van de jaren een groot aantal internationale ver dragen gesloten om het vervoer van radio-actieve en giftige lading te bin den aan algemeen erkende en geres pecteerde codes. De International Maritime Organization (IMOi, een in stelling van de Verenigde Naties, speelt daarin een centrale rol. Natio nale regeringen hebben zich verplicht om op de naleving van die regels toe te zien. In de praktijk komt dit erop neer dat zij de vergunningen voor dergelijke transporten moeten afge ven en dus als de eerst verantwoorde lijken optreden. Juist omdat het hier gaat om vervoer dat niet alleen van een hoog risico-gehalte is. maar bo vendien in de publieke opinie argwa nend en met zorg wordt gevolgd, zou mogen worden verwacht dat het met uiterste zorgvuldigheid wordt bege leid. Zeker op een razend drukke scheepvaartroute als door Het Ka naal en de Noordzee De aanvaring van afgelopen zaterdag en wat erop volgde heeft aangetoond dat er van alles kan misgaan en dat een volledi ge informatieve chaos kan intreden. Dat is bijzonder verontuustend en vraagt om groot alarm voor verbete ringen in internationale regelgeving en toepassing van de voorschriften. Weinig vertrouwenwekkend in het ondoorzichtige warnet van rege lingen en verantwoordelijkheden is de sfeer van geheimzinnigheid, waarin transporten van deze aard zich bewe gen De averechtse uitwerking daar van is ook de afgelopen dagen weer eens volop gebleken Het is natuurlijk van de gekken dat in een tijd die wordt beheerst door computers, vol gepropt met informatie en verbindin gen die in fracties van seconden over de gehele aardbol tot stand kunnen komen, er drie dagen nodig zijn voor dat duidelijk wordt hoe de lading van een schip met gevaarlijke stoffen is samengesteld. In 1977 heefteen derge lijk probleem zich voorgedaan toen voor de kust van Cadzand het vracht schip 'Attican Unity' uitbrandde. Ook toen duurde het onwaarschijnlijk lang voordat aan de hand van een over zicht van de lading kon worden vast gesteld welke risico's er aan deze calamiteit vastzaten. Ook toen is van verschillende kanten druk uitgeoe fend om tot betere internationale af spraken op dit punt te komen. Van resultaten is. gezien de nu weer opge dane ervaringen, nog steeds niet zo bar veel merkbaar. De botsing van de "Olau Britannia' en de 'Mont Louis' heeft de lichtvaardigheid en de com plete verwarring die er nog steeds heersen in de wereld van het trans port van nucleaire en gevaarlijke la ding, weer eens akelig scherp in de aandacht gepriemd. Wat moet er alle maal nog gebeuren eer hieruit echt lering wordt getrokken? vdM DL SSELDORF (AP) - Twee overval lers die er dinsdag bij een vestiging van de Sparkasse in Düsseldorf niet in slaagden geld buit te maken heb ben zich in de bank verschanst en de kassier in gijzeling genomen. De overval vond even na 8 uur plaats Zestien uur later duurde de gijzeling nog steeds voort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1