Smit-Tak bergt :iiit wrak 'Mont Raket treft Griekse olietanker in Golf Personeel vier Rotterdamse havenbedrijven in staking Goudt tijdelijk van 3«voor 2?5 Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? PREI EN RUNDERTARTAAR PPERATIE DUURT ENKELE WEKEN le PZC vandaag RECHT (ANP) - Vrouwen zullen in het jaar 2000 gemiddeld mogelijk ukele jaren korter leven dan nu en niet meer ouder worden dan mannen. Nu bben de Nederlandse vrouwen nog een gemiddelde „voorsprong" van tien ar op dc mannen. at blijkt uit een samenvatting van het rapport „Gezondheid in het jaar 2000". it op het congres van de WHO deze week in Den Haag aan de orde komt. rouwen nemen, door de emancipatie, een steeds „mannelijker" levensstijl in. met alle gezondheidsrisico's van dien. terwijl mannen ongestoord middeld steeds ouder worden door medische zorg en gezondere levensstijl, a worden vrouwen gemiddeld bijna tachtig jaar terwijl de gemiddelde man •n jaar eerder sterft. Als de genoemde tendenzen doorzetten raken vrouwen hun voorsprong kwijt en hebben zowel mannen als vrouwen in het jaar-2000 een gemiddelde levensverwachting van zo'n 76 jaar. Uit de grafieken blijkt eveneens dat het aantal rokers binnen nu en vijfentwintig jaar drastisch zal afnemen: rookt nu nog ongeveer dertig procent van de Nederlanders, in 2010 zal slechts een op de tien landgenoten een roker zijn Hart- en vaatziekten zullen in het jaar 2000 een veel minder voorkomende doodsoorzaak zijn dan nu, aldus de stuurgroep Nu sterven nog gemiddeld 1,5 procent van de mensen aan dergeüjke ziekten, over vijftien jaar zal dat zijn teruggebracht tot iets meer dan een half procent. Zie ook pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) naar Duinkerken vervoerd. Wat er daarna zal gebeuren met de lading 20 LISSINGEN - Het bergingsbedrijf Smit Tak uit Rotterdam heeft maandag van de Franse was maandag nog niet bekend bij het ROTTERDAM - Ondermeer bij het stukgoedbednjf Kroonvlag in Rotterdam heeft het personeel maandagmiddag het pederij Compagnie Generale Maritime de opdracht gekregen voor de berging van de 450 ton ranium-hexafluoride uit het Franse vrachtschip 'Mont Louis' (4210 brt), dat zaterdagavond Jafmk na een aanvaring met de Vlissingse veerboot Olau Britannia, ongeveer twintig lometer voor de kust van Oostende. De berging wordt uitgevoerd in samenwerking met het lissingse bedrijf Van den Akker, een dochteronderneming van Smit, en de Unie van redding sleepdienst in Antwerpen. Vandaag (dinsdag) wordt al een eerste duikonderzoek verricht. Experimenteel gevechtsvliegtuig heeft vleugels naar voren gericht CALVERTON (RTR) - Het Ame rikaanse ministerie van defen sie en de Grumman-vliegtuigfa- briek hebben maandag een ex perimenteel vliegtuig getoond, dat de voorloper kan vormen van een nieuwe generatie ge vechtsvliegtuigen voor de jaren negentig. Het bijzondere van het toestel, de X-29, is dal de vleugels naar voren zijn gericht. io 25sal De X"29 zal 'n november zijn 10-369! eerste proefvlucht maken op de luchtmachtbasis Edwards in Ca- liforme. De opvallende vleugels van de X-29 zijn gemaakt van lichtge wicht koolstofvezels met een ve zeldikte van één dertienduizend- ste milimeter. Vluchtcomputers maken het de piloot mogelijk de hoek van de vleugels te verande ren. Tijdens de vlucht wordt de stand van de vleugels en de overige stuurvlakken 40 maal per sekonde gecontroleerd. Grumman, die het contract voor een experimenteel toestel in 1981 verwierf, zal slechts twee ondesj proefvliegtuigen bouwen. De vliegtuigfabriek heeft tot nu toe 40 miljoen dollar, in het project geïnvesteerd en het Amerikaan se ministerie van defensie heeft 93 miljoen dollar aan de ontwik kelingskosten bijgedragen. la 181 ERR -ïrsi; slaapt Iburge i zteni 1330 n cuis orkefl OCt-C- ngevil gebod ,esi: ur atsdij naar! insüK werk neergelegd De stakende havenwerkers hebben zelfs de poon van Kroonvlag geblokkeerd om te voorkomen dat lading het haventerrein verlaat. WERKGEVERS HOUDEN VOET BIJ STUK drijf Van den Akker is de waarde van duren, voordat de zijkant van de Mont bepaald percentage krijgen van de ROTTERDAM (GPDl- In de Rotterdamse haven is maandag in het begin van was aangenomen Begin dit jaar stel- het wrak toch al nihil na een dergelij- Louis is opengebrand en de contai- waarde van de geborgen lading. De de middag gestaakt bij vier stukgoed-overslagbedrijven. maar vanmorgen den de vakbonden vast dat er een ke zware aanvaring en langdurig ver- ners bereikbaar zijn. Maar daarna 450 ton uranium-hexafluoride zou zullen geen acties worden gevoerd. Bij de stakingen van maandag w aren tekort was aan 200 werknemers blijf in het zoute zèewater. Hij zegt er kan het 00k erg snei zijn gebeurdeen waarde vertegenwoordigen van ongeveer 230 werknemers betrokken. De werkgevers, verenigd in de SVZ. De werkgevers hebben deze tekorten overigens van overtuigd te zijn, dat de veronderstelde hij vijftig miljoen gulden. hebben zich maandag opnieuw op het standpunt gesteld dat zij niet 151 niet als vacature bij het arbeidsbu- Mont Louis te zijner tijd ook wel zal Voor de bergingsoperatie wordt de Het is volgens directeur Reinigert de werknemers van het in surseance verkerende Rotterdam Terminal zullen reau gemeld, en toch kwam hun be- worden geborgen, omdat het schip te drijvende bok Taklift 4 uit Rotterdam eerste keer ter wereld, dat een ber- overnemen, en dat zij de Vervocrsbond FNV geen toezeggingen zullen doen dnjfsvoering niet in gevaar. Volgens veel in de vaarroute ligt. ingezet, die een hefvermogen heeft gmgsbedrijf te maken krijgt met een tot financiering van „overcomplete" werknemers bij Rotterdam Terminal. Kees Voormeulen van de Vervoersd- Bij de berging worden voorlopig 20 tot Van duizend ton. de bergingsvaartui- radio-actieve lading die moet worden oe Samenwerkende vervoer- en zee- gemaakt aan B en w van Rotterdam, bond FNV omdat in de tekorten werd 25 mensen ingezet, onder wie duikers gen Dolfijn uit Rotterdam en Jacomi- geborgen. „We hadden die mogelijk- havenondememingen iSVZ) heeft dit de Vervoersbonden FNV en CNV De voorzien door dubbelwerkers en kop- die worden voorzien van speciale pak- na uit Vlissingen. de sleepboten Banc- heid al jaren geleden voorzien en standpunt maandag per brief kenbaar SVZ is ondanks de schade die geleden pelbazen Op 1 juli werd het tekort bergingsbedrijf. Vier weken Directeur K. J. Reinigert van Smit Tak verwacht, dat afhankelijk van het weer, de lading binnen drie tot vier weken kan zijn geborgen. Hij zei dit maandagavond op Schiphol, na anneer de dertig containers met moet het schip aan de zijkant worden geen reden tot ongerustheid „Wij zijn zijn terugkeer uit Parijs, waar hij n zeer giftige en licht radio-actieve opengebrand. De vrachtvaarder moet daar nooit zo bang van, want we zijn van de Franse rederij de opdracht loud zijn geborgen zal vervolgens volgens een woordvoerder van Smit goed verpakt. Bovendien zijn de risi- voor de berging verkreeg, volgens de i de nog aanwezige bunkerolie uit Tak dan ook als verloren worden C0'S ln de praktijk tot nog toe altijd voorwaarden 'no cure, no pay'. Dit l vaartuig worden gepompt. Om de beschouwd. Volgens directeur W. meegevallen betekent dat de bergers pas na het itainers te kunnen bereiken, die in Mange van het Vlissingse bergingsbe- Het zal volgens hem zeker een week volbrengen van hun opdracht een voorste ruimen zijn opgeslagen, JJ ken. kert en Olivierssen. die met name het kunnen daarom direct beschikken De heer Mange zei maandag overi- contact verzorgen met de wal, een over onder meer onderwater-meetap- gens nog niet te weten waaruit de zeewaardige bak van de Union en paratuur", aldus de heer Reinigert. lading precies bestaat. „Dat vertellen sleepboten van dit Belgische ber- Ook hij meent, dat de risico's bij dit zeniet. Daar zijn ze uiterst voorzichtig gingsbedrijf. De containers worden karwei erg meevallen, mee", vertelde hij. Dit is volgens hem met behulp van de zeewaardige bak tZie verder pagina 15) Smit-Tak-directeur K.J. Reinigert keerde maandagavond op Schiphol terug, nadat hij in Parijs van de Franse rederij van de 'Mont Louis' de opdracht voor de berging van de lading had gekregen. (advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Rundertartaar, ,6.98 500 g >835 Verdeeld De verdeeldheid onder de Brit- se havenwerkers over de lan delijke staking waartoe hun bond heeft opgeroepen wordt steeds groter. (PAGINA 3) Herbenoeming Twee gemeenteraadsfracties in Aardenburg vinden dat bur gemeester Lockefeer zoveel verdiensten heeft gehad voor Aardenburg en ook nu nog zoveel kwaliteiten heeft, dai hij moeten worden herbe noemd. (PAGINA 13) Hoger De meerjarige echte minima krijgen dit jaar een hogere uitkering dan de mensen die dit jaar voor het eerst een beroep op de regeling doqn (PAGINA 5) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 4 Provincie: 6. 7, 9 en 11 Sport: 18 en 19 Haven De NV Haven van Vlissingen viert morgen, woensdag 29 au gustus. het vijftigjarig be staan Een terugblik en een blik in de toekomst (PAGINA'S 7. 9 en 11) wordt op dit moment nog met van aan werknemers op 250 vastgesteld, plan juridische stappen tegen de Ver- Met instemming van minister De Ko- voersbond FNV te ondernemen, zo mng van sociale zaken zijn bonden en verklaarde SVZ-voorzitter P Meyer werkgevers een pasjesregeling over- Swantée maandagmiddag, maar hij eengekomen om de ..zwarte' werkne- wilde niet aangeven wanneer dat mo- mers van de bona fide te onderschei- ment is aangebroken. den, maar van uitvoering is tot dusver Rederijen lijden voor elk schip dat mets gekomen doordat de werkgevers door staking langszij blijft liggen een geen controle door de bonden op de schade van gemiddeld 15.000 dollar werkterreinen toestaan (50 000 gulden i per dag De argumenten van de werkgevers PPPPfJClCllu om niet in te gaan op de eisen die tot de stakingen hebben geleid zijn dat Het overslagbedrijf Rotterdam Ter- uit hel akkoord dat SVZ en de twee kwam volgens Kees Voormeu- bonden in september vorig jaar heb- !en abrupt in doodsgevaar toen Inco- ben gesloten .het Comissie Il-ak- trans eigenaar van Rotterdam Tenni- koord, geen enkele verplichting voort- nal- kort geleden via Oranjelyn als vloeit om in geval van faillissement tussenpersoon. Iwaair miljoen gulden werknemers over te nemen. aa" Rotterdam Terminal onttrok. De Daarnaast stellen de werkgevers dat drle bedrijven zijn de restanten van zij geen ruimte hebben om van Rot- Holland Amerika Lijn in Ne- terdam Terminal aikomstige werkne- derland achterhet bij.zijn vertrek naar mers aan te nemen zonder hun eigen °e Antillen bedrijfsvoering in gevaar te brengen locotrans handelwijze maakte het Ook vinden zij dat in punt 7 van het voortbestaan van Rotterdam Termi- Commissie Il-akkoord is geregeld dat nal onmogelijk, zodat de directie van in de situatie als waarin Rotterdam Rotterdam Terminal uitstel van beta- Terminal nu verkeert, zonder voorbe- moest aanvi agen houd gedwongen ontslagen kunnen olgens Voormeulen is dit een fraudu- vallen leuze gang van zaken. Het Commissie Il-akkoord is volgens de Vervoers i ii i bond FNV niet tot stand gekomen om f\KKOOt'(l in zulke extra vermindering van ar- Het akkoord van september vorig beidsplaatsen te voorzien jaar is tot stand gekomen in de Gegeven bovendien dat de surseance wetenschap bij alle partijen dat de niet direct voortvloeit uit verminde overslag van stukgoed in de Rotter- ring van stukgoed, hebben de twee damse haven de komende jaren sterk vervoersbonden iFN\ en CNVi zich terugloopt. Het akkoord voorziet in op het standpunt gesteld dat er geen herplaatsing van werknemers wan- werk verloren gaat en dat de arbeids- neer de werkgelegenheid sne -r zou plaatsen van Rotterdam Terminal el- afnemen dan het werknemersbe- ders moeten worden opgevangen De stand door natuurlijk verloop. andere overslagbedrijven, aldus beide bonden, moeten de 151 werknemers Om te zien m hoeverre de werkelijk- overnemen die bij Rotterdam Termi- heid overeenkomt met de prognoses nal op straat komen zijn drie peildata vastgelegd: 1 januari De SVZ meent dat het faillissement en 1 juli van dit jaar. 1 januari volgend van Rotterdam Terminal wel het laar Evenwel bleek, dat de overslag gevolg is van verkeerd management, van stukgoed minder snel daalde dan „Het is per definitie een ziek bedrijf', aldus Meyer Swantée, „en overne- Bedrijfsongeval - Bij werkzaamhe n,en va» de werknemers is een heillo- rien aan een hoogspanningsleiding ter zc weB- hoogte van het Fnese Bergum, is maandag een werknemer van het Bre dase bedrijf Electron BV om het leven gekomen De man kwam door onbe kende oorzaak onder 110 kilovolt te staan en werd op slag gedood. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Noordzeegolven breken op de romp van het gezonken gekapseisde Franse vrachtschip Mont Louis voor de kust van Oostende. BAHREIN (RTR) - Een in Panama geregistreerde olietanker is maandag in de Perzische Golf door een raket getroffen. Na de aanval brak er brand uit op het schip. De aanval lijkt een Iraanse vergeldingsactie voor een Iraakse aanval op een andere tanker afgelopen vrijdag, zo werd in schcep- vaartkringen vernomen. Het was de derde aanval in vijf dagen. ven Ras Tannurah om olie te laden werd midscheeps geraakt bij eigenaar, de Griekse scheepsmaat schappij Troodos. In Griekse scheep- val ten oosten van Qatar. De brand vaartkringen in Athene werd vemo- was snel onder controle. Afgelopen vrijdag doorboorde de Iraakse luchtmacht de onder Cypri sche vlag varende tanker .„Amethyst' dat de vanuit een vliegtuig afge vuurde raket de brug van de „Cleo 1" vernietigde. Niemand van de 34 kop pen tellende bemanning liep enig let sel op met een raket verder noordelijk in de Uit scheepvaartbronnen in Bahrein De 20.880 ton metende „Cleo 1 Golf. nadat het schip olie had geladen bij de belangrijkste Iraanse olietermi- die nal. het eiland Kharg erd vernomen dat de aanval op de „Cleo l" de 23e bevestigde aanval is op een schip in de Perzische Golf op weg was naar de Saudische olieha- Beide schepen waren van dezelfde sinds het midden van april KOFFIE DUURDER AMSTELVEEN (ANP) - De prijs van een pak koffie van 250 gram gaal met ingang van woensdag aanstaande met 15 cent omhoog. Oploskoffie wordt 10 cent duurder per pot van 50 gram. De prijsverhogingen zijn het gevolg van de gestegen aan koopprijzen voor ruwe koffie. Dit wordt voornamelijk ver oorzaakt door de hoge koers van de Amerikaanse dollar, zo heeft de Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Theepakkers maandag meege deeld Het ministerie van economi sche zaken is van de prijsver hoging op de hoogte gesteld. Het is dit jaar al de vijfde keer dat de prijs van koffie omhoog gaat In totaal «inclusief de komen de verhoging) is de koffie dit jaar bijna 70 cent duurder ge worden. Draai een milde van mij. Échte goudgele Van Nelle Mild voor een halve gulden goedkoper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1