PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dreigende stakingen in haven Rotterdam I Kabinet wil beraad over begroting snel afronden Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? ULTIMATUM VERVOERSBOND FNV Reagan: politiek en religie onscheidbaar Miljoenenbrand in Zonnemaire Presiden t-kandidaat Felle vuurbol boven Twente Onbestendig Wisselend bewolkt en af en toe regen I nfeen oniveersbui. Maximum tempe- mtuur 22 graden. Wind overwegend oostelijk, zwak tot matig. 27e jaargang no. 199 rijdag 24 augustus 1984 Kiï HAAG (ANP) - De PTT begint 1 november met de Ibrltoop van cassettebandjes die het publiek thuis kan y Itprefce» ere die vervolgens naar alle bestemmingen in de trcld kunnen worden ge-onden. De PTT heeft dit r.derdag meegedeeld. De 'jandjes hebben een speelduur r.twee keer vijf minuten. Ze kosten inclusief verstevigde ■Mpostenveloppe en verzendkosten vijf gulden per stuk i PTT zegt dat ze even snel worden bezorgd als een NN, Uwie nef. staatspost' edrijf verwacht dat ze vooral zullen wor- den gekocht door jongeren, Nederlanders met familiele den in het buitenland, in ons land woonachtige buitenlan ders, blinden en slechtzienden en de naar schatting 200.000 analfabeten die Nederland telt. Het is niet de eerste keer dat de PTT de „gesproken brief' in de handel brengt. Enkele tientallen jaren geleden konden op grote postkantoren 78-toerenplaten worden ingesproken Deze dienst was speciaal bestemd voor familieleden van militairen in het vroegere Nederlands- Indiê. ROTTERDAM (ANP) - De Vervoersbond FNV gaat bij de [rootste stukgoedbedrijven in Rotterdam stakingen uitroe pen als met de havenwerkgeversorganisatie SVZ niet volledi- je overeenstemming kan worden bereikt over de herplaat- van 151 werknemers van Rotterdam Terminal elders in ie haven. Dit is donderdag meegedeeld op een persconferen tie. 2« bestuur van üe bedrijfsgroep Ha- afloopt. Tot dat tijdstip biedt de Ver lens van de bond heeft donderdag- voersbond FNV de havenwerkgevers besloten om de SVZ een ulti- de mogelijkheid om tot nieuw en satum te sturen dat in de nacht van constructief overleg te komen over de pndag op maandag om 24.00 uur problemen bij Rotterdam Terminal. De werkgevers blijven van mening dat zij geen enkele verplichting heb ben om personeel over te nemen. Dat heeft G Zeebrechts, directeur ar beidsvoorwaarden van de werkge versorganisatie SVZ. donderdag avond meegedeeld in een reactie op het ultimatum, dat hij donderdag avond overigens nog niet had ontvan gen. Volgens Zeebregts vormt het ultima tum van de bond voor de SVZ geen enkele aanleiding het woensdag gefor muleerde standpunt ten aanzien van de problematiek rondom het in sur séance van betaling verkerende be- DALLAS (RTR/AFP) President drijf Rotterdam Terminal te wijzigen. Reagan heeft de in Amerikaanse Zeebregts: ..We hebben onze bereid- pondwet vastgelegde scheiding tus- heid om te praten woensdag kenbaar stnkcrk en staat ter discussie gesteld gemaakt. Als de vervoersbond echter ioor politiek en religie onscheidbaar meent daar met een ultimatum op te If noemen. De regering heeft de reli- moeten reageren is dat haar zaak if nodig om corruptie en de maal- maar voor de SVZ betekent dat dat thappelijke 'vergiftiging' tegen te iiet station waarop we gezamelijk om lan, zo verklaarde de president don- de tafei kunnen gaan zitten, voorbij ifrdagochtend tijdens een ontbijt. gereden is' ond daarvoor wees de republi- Herplaatsingsplan dingen Reagan en Bush aan als hun Volgens bestuurder Kees Voorrneulen andidaten voor de verkiezinge van 6 ovember. lagan, een presbyteriaan, heeft zich nel zij opmerkingen in een wespen- HSt van grondwettelijke controverse Koken. Hij viel het Amerikaanse Moggerechtshof en andere rechtban- aan op hun uitspraken tegen evoering van het gebed op staats scholen. Hij veroordeelde tevens de Kmocratische congresleden, die een Töorstel tot grondwetswijziging te- jenhielden. dat gebeden op staats scholen mogelijk had moeten maken. Hiermee mengde hij zich in een kwes- -edie momenteel uiterst gevoelig ligt a de Verenigde Staten, moeten de werkgevers gedwongen worden om mee te werken aan het herplaatsingsplan, dat woensdag door de bewindvoerder en de directie van Rotterdam Terminal is opgesteld. Volgens dit plan moeten 88 man bij de arbeidspool van de SHB worden ge plaatst en moeten de overige haven bedrijven nog eens twaalf man over nemen. Als de werkgevers voor zon dagavond niet positief reageren op het ultimatum, dan wordt zondag avond een kaderledenvergadering ge houden waar de acties zullen worden voorbereid De vervoersbond denkt in eerste instantie aan kortdurende ac ties in de stukgoedsector en dan al leen bij de bedrijven waar schepen voor de kant liggen Donderdag vergaderde de vervoers bond met de directie van Incotrans over de toezegging die woensdag avond is gedaan om 20 man personeel van Rotterdam Terminal over te ne men. In ruil daarvoor zouden drie man toestemming krijgen het compu tercentrum van Incotrans. het zenuw centrum van het bedrijf dat nu door een blokkade wordt getroffen, te be mannen. Daarnaast moet de directie van Incotrans garant staan voor de salarissen van het personeel van Rot terdam Terminal. Volgens Kees Voor rneulen zal de Incotrans-directie een en ander schriftelijk moeten bevesti gen. Havenwethouder den Dunnen zei donderdagmiddag de dreigende esca latie van het conflict bij Rotterdam Terminal ernstig te betreuren. Ar beidsonrust doet volgens hem het imago van de Rotterdamse haven geen goed. Hij zal voorlopig geen bemiddelingsrol spelen in het con flict. Ziekenhuizen in Zeeland Het komt zelden of nooit v< r -y- ZONNEMAIRE - Bij een miljoenenbrand in de meubeltoonzaal Paauw in Zonnemaire is donderdagmiddag een sproeivliegtuig ingezet om grote hoeveelheden bluswater op de brand neer te laten Toch werd de toonzaal binnen enkele uren volledig in de as gelegd Het gebouw is voor brand verzekerd. De rookwolken waren tot op een tiental kilometers afstand te zien. (Zie ook pagina 111 Verscherping De waarheid is dat politiek en mora- -leit onscheidbaar zijn en omdat reli- •re het fundament is van moraliteit. ?n religie en politiek noodzakelij ker- •Üs met elkaar verboden", zo stelde ie president Heagans opmerkingen zullen vrijwel l -her leiden tot een verscherping van I ie onenigheid tussen liberale demo- I craten en conservatieve republikei- I ïn over de interpretatie van de Fondwetsbepalingen over de volledi- I K scheiding van kerk en staat. Deze »enlgheid kwam onlangs al naar wen toen de democratische kandi- L—Sale voor het vice-presidentschap, Oeraldine Ferraro. verklaarde dat zij abortus is, maar dat zij niet zal ""1 Oberen haar ideeën op te dringen 2a anderen. Heagan steunt de rooms-katholieke Ifork in haar verzet tegen abortus. ■WIJ vergiftigen onze samenleving als 1) haar theologische fundamenten weghalen. Wij halen de corruptie bin- "K als wij haar beroven van het sloof'. a) bracht in herinnering dat de ka- Mi '-holteke president John F. Kennedy J Amerikanen verzekerde dat de hfrk hem het beleid niet kon voor- sbnjven. Maar Kennedy zei dit in toen de rol van de kerk veilig *as. aldus Reagan. „Zonder God zal 61 kan de democratie het niet lang solhouden". zo zei de president. DALLAS President Reagan en zijn vrouw Nancy vierden de officiële verkiezing woensdagavond tot republikeins kandidaat met een zoen in hun hotelkamer in Dallas Mineur DE KONING VERVROEGD TERUGGEKEERD \Van onze parlementaire redactie/ DEN HAAG - Premier Lubbers sluit niet uit dal liet kabinet nog in de loop van vanavond liet beraad over de begroting voor 1985 kan beëindigen. Omstreeks het middaguur komt de ministerraad bijeen voor een laatste en mogelijk definitieve bespreking van de begroting. Blijft overeenstemming uil. dan is voortzetting van hel beraad zaterdag of maandag waarschijnlijk. Intussen heeft minister De Koning ter Ruding. waann deze voorstelt de (sociale zaken) zijn bezoek aan de uitgaven volgend jaar nog eens met Nederlandse Antillen afgebroken om twee miljard extra (boven de al afge- de besprekingen bij te wonen. Hij sproken 9.1 miljard) te beperken, komt vanochtend op Schiphol aan. Vooral zijn plan om de 'eenmalige Zijn staatssecretaris De Graaf die uitkering' te schrappen, werd nogal voor hem het kabinetsberaad bij- kritisch ontvangen. Problemen zijn er woonde, heeft hem laten weten dat verder met zijn wens dat op de ver- vandaag de bezuinigingen op de be- schillende begrotingen nog eens bijna groting van sociale zaken aan de orde f 500 miljoen wordt bespaard, komen. Oorspronkelijk zou de minis ter pas begin volgende week terugke- Zoals bekend, wil minister Ruding ren bereiken dat het overheidstekort vol- Donderdag heeft het kabinet onder gend jaar ruimschoots onder de 10 meer gesproken over een aantal con- procent zakt. Premier Lubbers stelt cept-notities met betrekking tot het zich echter op het standpunt dat een werkgelegenheidsbeleid Deze ont- verdere daling gewenst is. maar vindt werpen moeten de basis vormen voor dat de daling met ten koste mag gaan een nota over dit onderwerp bij de van de voorgenomen lastenverlich- begroting van sociale zaken en werk- ting voor het bedrijfsleven. Ruding gelegenheid. Daarin zullen ondermeer heeft voorgesteld af te zien van de bijzondere maatregelen worden aan- verdere daling van de vennootschaps- gekondigd voor langdurig jeugdige belasting, werklozen, Verder kwamen donder dag ideeén van minister Rietkerk Uit de voorstellen, zoals die tot nu (binnenlandse zaken) ter sprake over toe op tafel liggen, komt het beeld de wijze waarop de overheid kan naar voren dat alleen de hogere uit- bijdragen aan de werkgelegenheid keringen en de ambtenaren (inelusief voor jongeren Over dc* financiering van deze plannen werd nog niet in detail gesproken. Tot nu toe is alleen dinsdag door de volledige ministerraad over de com plete begroting gesproken. Als hand leiding fungeerde een brief van ininis- trendvolgersl hun koopkracht zou den zien dalen. Voor de uitkeringen komt dat doordat het kabinet zoals gemeld alsnog WW, WWV en WAO wil brengen op 70 procent van het vroe gere loon. De ziektewetuitkering zou moeten dalen naar 70 of 75 proeent. Republikeinen kozen Reagan en wsh woensdagavond in één stem mig, wat een primeur betekende. Zij aadden geen tegenkandidaten. oor de stemming had senator Paul persoonlijk vriend van de pre sent. de kandidatuur van Reagan ttngekondigd. ^agan aanschouwde dit alles, zoals Jaditie is. vanuit zijn hotelkamer via televisie *°°r Laxalt voerde nog Barry Gold- tater het woord, de conservatieve j^ator die in 1964 presidentskandi daat was om vervolgens vernietigend worden verslagen door Johnson. advertentie Ook al aan de milde shag? Goudgele Van Nelle Mild. Dat is puurgenietenvooreenhalveguldengoedkoper. DENEKAMP iANPi - De sterrenwacht in het Twentse Denekamp heeft don derdagavond een volgens een woord voerder zeldzaam verschijnsel aan de hemel waargenomen. Het ging om een bol met een fel blauw groen licht die met grote snelheid uit zuidoostelijke richting over Twente ging en uiteen viel in drie stukken Woordvoerder H. Gosemeijer veron derstelt dat deze delen terecht zijn gekomen ire het westen van hel land ot in de Noordzee. Het lichtspoor van dc bol gloeide geruime lijd na. aldus de sterrenwacht. De lichtsterkte van de bol was zeker groot. Aanslag Een bomaanslag op een druk plein in Teheran heeft aan achttien mensen het leven ge kost. (PAGINA 3) Brood Een mens leeft - ook letterlijk - beter niet van brood alleen. (PAGINA 5) Concentratie Het bestuur van de Stichting Streekzicketihuis Walcheren kiest tut ook voor concentratie van de activiteiten in Vlissin- gen en sluiting van het Gast huis in Middelburg. (PAGINA II) Rtv. kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 6. Varia: 7. Kunst, cultuur: 9. Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17. Sport: 19 en 21. £2^ .voor dat het provinciaal' bestuur met een publieke hoorzitting moet uitwijken naar de Middelburgse schouwburg omdat de Statenzaal de verwachte belangstelling niet kan herbergen. Vanavond gebeurt dat, met de hoorzitting over de toekomst van de ziekenhuizen in Zeeland. Een onderwerp dat velen bezighoudt, veel tegengestelde belangen mobiliseert en na jaren van - eindeloos lijkende - discussies nu naar definitieve beslis singen op weg is. Een onderwerp bovendien dat geladen is met puntige gevoeligheden en hoge emoties, om dat een ziekenhuis in elke samenle ving nu eenmaal een bijzonder centra le functie heeft, die eigenlijk nergens weggedacht kan worden. Toch heeft de toekomstige ziekenhuissituatie m Nederland len Zeeland ontkomt daar met aani misschien wel nadrukkelij ker dan ooit het geval is geweest te maken met de harde werkelijkheid van beperkte financiële mogelijkhe den. Tot hoever die reiken is inmid dels glashelder. Wat Zeeland daarmee denkt te kunnen doen moet het nu langzamerhand aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) laten weten. Gedeputeerde staten hebben begin van deze zomer een (herzien) regio-advies aan de bewinds man op tafel gelegd De hoorzitting vanavond gaat over dat advies De massale belangstelling voor die bij eenkomst geeft aan dat het op een aantal punten aan forse kritiek onder hevig is. Maar tegelijk moet worden bedacht dat gs met de inhoud ervan tot de uiterste grens van de mogelijk- heden zijn gegaan. Als ergens de term 'i van toepassing is, dan geldt dat de pogingen om tot een redelijke mate van overeenstemming te komen met alle partijen die rechtstreeks of zijde lings betrokken zijn bij de ziekenhuis voorziening in deze provincie. Er is jarenlang een complete slijtageslag van overleg geleverd over tegenstel lingen en moeilijkheden die telkens opnieuw opdoken bij elke volgende zei op het schaakbord van een samen hangend geheel. Concreet kon in on derhandelingen met Den Haag' een akkoord worden bereikt over de bouw van twee nieuwe streekziekenhuizen, in Goes en in Terneuzen. Belangrijk ste consequentie daarvan is de slui ting van het St-Lidumaziekenhuis in Hulst Het An toni us ziekenhuis in Oostburg wordt voorlopig ongemoeid gelaten. Voor Walcheren (met de zie kenhuizen in Vlissingen en Middel burg onder één bestuur) kan met een zich verduisterend uitzicht op nieuw bouw een modernisering van de be staande voorzieningen op twee ver schillende locaties worden toege staan. Een resultaat dus met enkele duidelijke verbeteringen voor de Zeeuwse ziekenhuiszorg, maar tege lijk met enkele scherp voelbare pijn punten. De felle, vasthoudende protesten vanuit de plaatsen waar moet worden 'ingeleverd' (Hulst) en waar perspectieven wegvallen (Wal cheren) zijn het dan ook waard om serieus genomen te worden Toch wordt het - ondanks alles wat is voorafgegaan - tijd dat ge rechtvaardigde eisen en verlangens, verwachtingen en wensen nadrukke lijk de toetsing aan het haalbare doorstaan Bestuur en directie van de Stichting Streekziekenhuis Walche ren hebben die stap inmiddels gezet. Nadat eerder een grote meerderheid van de medische specialisten op Wal cheren zich had uitgesproken voor sluiting van het ziekenhuis in Middel burg en concentratie van alle klini sche zorg in Vlissingen is nu ook bestuurlijk een keus gemaakt in deze richting In de Middelburg-Vlissingse verhoudingen een even onvermijdelij ke als moedige beslissing. Het nieuwe Walcherse ziekenhuisbestuur erkent daarmee openlijk de beperkte moge lijkheden waarmee naar de directe toekomst moet worden gewerkt. Lan ger vasthouden aan het uitgangspunt dat de twee ziekenhuizen als locaties naast elkaar moeten blijven bestaan totdat (wanneer?) nieuwbouw is ge realiseerd zou hebben betekend dat verbeteringen en vernieuwingen waarvoor nog wél financiële middelen loskomen onvoldoende worden benut. Na de golf van bezuinigingen, bouwstops. beddenverminde- ringsvoorstellen en maatregelen van de rijksoverheid om in de gezond heidszorg goedkoper en doelmatiger te gaan werken moet worden vastge steld dat voor Zeeland een aantal belangrij ke ziekenhuisvoorzieningen met het oog op de toekomst overeind zijn gebleven Het bijgestelde regio advies van het provinciaal bestuur i in concept op tafel) aan de staatssecre taris van volksgezondheid stoelt op werkelijkheidszin bij de benadering van de problemen, zoals ze hier in Zeeland liggen. En gedeputeerde Don kan een politieke behendigheid in het overleg naar betrokken partijen bij de ziekenhuissituatie niet worden ont zegd Het bestuur van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren heeft met zijn jongste beslissing op die realiteit van vandaag naar straks in gespeeld In een brief aan het perso neel wordt het met zoveel woorden gezegd: „Na een periode van onzeker heid is nu immers duidelijkheid ont staan omtrent ons toekomstbeeld van de ziekenhuiszorg Een opmerking die hout snijdt. Want aan duidelijk heid ls voor de ziekenhuissituatie in Zeeland grote behoefte. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1