opkomst Zuid-Afrika PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Botsingen en geringe Joop den Uyl blijft PvdA's nummer Eén Hoofdverdachte ABP had relatie met bouwbedrijf DIENSTFIETS pta gDE5 PERMANENTE BASIS OP DE MAAN Kleine oorlog Britse mijnen Zuidafrikanen 'wanklank' op zangconcours Boosheid over garnalen-onderzoek VERKIEZINGEN KLEURLINGEN-PARLEMENT LIJSTTREKKER-FRA CTIEVOORZITTER KAAPSTAD (AP/UPI/ANP) De eerste verkiezingen voor kleurlingen in Zuid-Afrika zijn jisteren gepaard gegaan met arrestaties en botsingen tussen demonstranten en politie. De opkomst werd omschreven als 'redelijk' tot 'zeer gering'. Al voor het sluiten van de stembussen fisten de tegenstanders van de verkie- angen voor het kleurlingenparlement de overwinning voor zich op, omdat opkomst zeer laag zou zijn geble- Ten. De staatsradio noemde de op- iomst 'redelijk' op het platteland en iter gering' in de westelijke Kaappro vincie, het gebied waar de meeste kleurlingen wonen en waar het verzet ïgen de verkiezingen het grootst was. Destaatsomroep meldde aan het eind ra de middag dat de politie 'meer tan 100' mensen had gearresteerd die actie hadden gevoerd voor de boycot rade verkiezingen. Bij verschillende zwarte nederzettingen in de buurt van Johannesburg trad de politie met rubberkogels, hagel en wapenstok op tegen de demonstranten bij stembu- Ooggetuigen vertelden dat de politie met wapenstok en traangas een de monstratie van 500 studenten in de zwarte wijk Eldorado Park bij Johan nesburg uiteen joeg. Dinsdag arresteerde de politie in alle vroegde 35 leiders van het Verenigd Democratisch Front (UDF), een mul- ti-raciale organisatie die een jaar gele den werd opgericht om actie te voeren tegen de apartheid. Minister van recht en orde Louis le Grange ver- Derde net Minister Brinkman wijkt niet voor druk uit de CD A-fractie en vindt een derde televisienet niet nodig. (PAGINA 2) Problemen Een derde kopstuk uit de Cen trumpartij is door zijn iverk in de problemen gekomen. (PAGINA 3) Bemiddelaar del conflict in de Rotterdamse haven zit muurvast: de betrok ken partijen hebben wethou der Den Dunnen gevraagd te bemiddelen. (PAGINA 3) Overlast De sportvissers zijn de over last van plankzeilers beu en willen dat er maatregelen wor den genomen. (PAGINA 5) Eigenzinnig Gitarist Jean-Marie Aerts van de Belgische boegbeeldforma- he TCMatic vind Vlamingen eigenzinniger. (PAGINA 9) Bassin De mosselhandel in Yerseke streeft naar betere kwaliteit tan zijn produkt door de aan leg van een zoutwaterbassin. (PAGINA 11) Studenten in Kaapstad demonstreerden op de campus voor boycotten van de verkiezingen voor kleurlingen in Zuid-Afrika. APELDOORN (GPD) - Het korps rijkspolitie heeft gisteren de eerste van ruim 2500 dienstfietsen officieel overgedragen gekregen. Dal gebeurde door directeur P. ten Hove van de Sparta-rijwielfabriek in Apeldoorn. De fiets werd in ontvangst genomen door overste M. Beuving, plaatsvervangend commandant van de rijkspolitie in het district Apeldoorn. Apeldoorn is het eerste district dat politiekorps ingevoerde bezuini- de dienstfietsen in gebruikt neemt, gingsoperatie, maar daarnaast Met ingang van 1 oktober zullen wordt de inzetbaarheid van de alle dienstfietsen operationeel zijn. wachtmeesters tijdens rijwielpa- Dan komt ook de rijwieltoelage van trouilles zowel door het publiek twintig gulden per maand te ver- als door het korps zelf als positief vallen voor de ongeveer 7000 ervaren. „We kregen steeds vaker wachtmeesters van de rijkspolitie het verwijt dat de surveillerende die zijn ingedeeld bij de landgroe- politieman of-vrouw een ingeblik- pen. te dienaar der wet werd", aldus De invoering van de dienstfiets is overste Beuving tijdens de over een gevolg van de binnen het rijks- dracht. klaarde dat het front plannen had om de orde te verstoren bij stembureaus. De oproep van het UDF aan scholie ren om woensdag bij wijze van pro test tegen de verkiezingen weg te blijven van de les. vond grote weerklank. Ongeveer 80 procent va de scholieren van gemengd bloed sloeg woensdag de lessen over, zo verklaarde Wessel Marais, woord voerder van de afdeling onderwijs voor kleurlingen. De arbeiderspartij, de grootste van de vier kleurlingenpartijen, voorspelde een opkomst van 40 procent. De te genstanders zeiden een opkomst van niet meer dan 15 procent te verwach ten. De regering en de deelnemende partij en hebben verklaard dat ze een op komst van 20 tot 30 procent als een succes zullen beschouwen. Het was voor het eerst dat de Zuidafri- kaanse kleurlingen naar de stembus mochten om een 80 leden tellende kamer van het parlement te kiezen. Van de ongeveer 2.7 miljoen kleurlin gen zijn er ruim 900.000 stemgerech tigd. Volgende week zullen de 850.000 Aziaten van Zuid-Afrika naar de stembus mogen om een kamer van het parlement te kiezen. Het nu bestaande blanke parlement zal met zijn 166 zetels de macht volledig in handen houden en de grote meerderheid van 22 miljoen zwarte Zuidafrikanen blijft van alle politieke rechten verstoken. Aan de verkiezingen voor kleurlingen werd deelgenomen door vier politieke partijen, die onderling weinig van elkaar verschillen. De echte inzet was dan ook de legitimiteit van de verkie zingen zelf. die zal worden bepaald aan de hand van de opkomstcijfers. DEN BOSCH (ANP) De deelname van twee Zuidafrikanen aan het in ternationaal vocalistenconcours in Den Bosch heeft bij politieke partij en wrevel gewekt. De Vara, die jaar lijks een prijs beschikbaar stelt, heeft daar nu om dezelfde reden van afgezien. Dit heeft een woordvoerder van deze omroeporganisatie woens dag meegedeeld. De PvdA en PSP in de Brabantse hoofdstad hadden de Vara ingelicht over de komst van de Zuidafrikanen. Ook de plaatselijke afdelingen van PSP. PPR en CPN hebben zich in kritische bewoordingen uitgelaten over de deelname. Volgens Frans van der Ven, voorzitter van de stichting 's-Hertogenbosch Muziekstad en als zodanig verant woordelijk voor de organisatie van het concours, nemen de Zuidafrika- nen op persoonlijke titel deel. Overi gens zei hij begrip te hebben voor de wrevel die hun deelname oproept. Van der Ven wijst erop dat de organi satie van het concours de deelnemers niet zelf uitnodigt: „Het is een open concours waaraan iedereen kan deel nemen". Volgens de statuten mag niemand worden geweigerd wegens zijn nationaliteit. Volgens de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt voldoen de Hollandse garnalen niet aan de eisen, die volgend jaar volgens de wet zullen worden gesteld. Op de archieffoto een kijkje in een gamalenbedriff in Zoutkamp, een van de grootste leveranciers van Noordzee-gamalen. VLISSINGEN De consumentenorganisatie Konsu- de handel en het Produktschap voor Vis en Visproduk- menten Kontakt raadt voorlopig het eten van gepelde ten volop bezig is met het verbeteren van de houdbaar garnalen af. De organisatie komt tot die conclusie na held van de garnaal De heer De Baare erkent dat de een kwaliteitsonderzoek van zeventien partijen zoge- houdbaarheid van dit produkt momenteel wat kort is naamde Hollandse garnalen. Volgens Konsumenten en vindt ook dat daar verbetering in moet komen. Van Kontakt kwamen in alle partijen veel bacteriën voor slechte of bedorven garnalen is volgens hem geen (soms honderdmaal de binnenkort wettelijke norm) sprake. Volgens de Zevibel-secretaris hebben verschil- en voldeed 75 procent van de onderzochte partijen lende gamalenvissers reeds op eigen initiatief techni- niet aan de normen wat betreft smaak, geur en kleur, sche verbeteringen aangebracht om de garnalen langer goed te houden ,,De proeven spelen nu. Het daarom Zevibel-secretaris P J. V de Baare noemt de wijze een kwalijke zaak dat deze door het onderzoek van waarop Konsumenten Kontakt de zaak in de publici- Konsumenten Kontakt worden doorkruist" teit heeft gebracht 'beneden alle peil'. Hjj wijst erop dat (Zie pagina 11) Kans op een bui Wisselend bewolkt en kans op een onweersbui. Wind zwak overwegend ZuidoostelijkMaximum tempera tuur rond 24 graden. Ï27e jaargang no. 198 Donderdag 23 augustus 1984 Westhavendijk 1-4E3. Goes.Tel.01100-20620 I0S ALAMOS UPI- Vijftig wetenschapsbeoefenaars en vertegenwoordigers si het bedrijfsleven, die verenigd zijn in een werkgroep van het Amerikaanse uimtevaartbureau NASA, hebben aanbevolen binnen een tiental jaren een pimanente basis op de Maan te vestigen. Iieen dezer dagen gepubliceerd rapport zeggen zij dat een permanent verblijf tp de maan belangrijk is voor wetenschappelijk onderzoek en voor het voorbereiden van bewoning van andere planeten. Als echte Amerikanen zien tjook grote commerciële mogelijkheden. 9j kosten zullen ruwweg van dezelfde orde van grootte zijn als die van het Kjollo-programma, dat de eerste mens op de maan bracht. Naar de mening van de werkgroep zou een maanbasis een unieke gelegenheid bieden om wetenschappelijk onderzoek le doen dal op aarde niet mogelijk is. De „achterkant" van de maan is permanent afgeschermd van radiostoringen van de Aarde. Daardoor kunnen er instrumenten worden geplaatst voor storingvrij speurwerk naar mogelijk ander intelligent leven in de kosmos. De werkgroep, die van oordeel is dat er voor zijn plan praktisch geen technische problemen meer bestaan, heeft ook gedacht aan de winning van op de maan voorkomende delfstoffen en de inrichting van een haven voor ruimteschepen. Joop den Uyl Zorgelijk De stijging van het aantal ar beidsplaatsen in de Zeeuwse landbouw is een zorgelijke ontwikkeling. (PAGINA 13) Hobbyist hobbyist' Vester Aerts beleef de de wielerdag van zijn leven "i de Ronde van Nederland, de **Që ging naar Jacques Hane- Staaf. (PAGINA 19) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. financiën, economie: 4. Varia: 7 en 9. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. Directeur Ten Hove helpt overste Beuving op weg voor een rondje per dienstfiets. MAASTRICHT (ANP) - Eén van de twee hoofdverdachten in de ABP- affaire, ir. J. van Zon (65), heeft tegen de afspraken met Gedeputeerde Sta ten van Limburg in. bijna zes jaar lang (van 1978 tot mei van dit jaari als bouwcoördinator van hel nieuwe provinciehuis in Maastricht relaties onderhouden met het concern Nelis- sen. Eén van de twee aannemersbe drijven die het project uitvoeren, is onderdeel van dit concern. Daarmee heeft hij contractbreuk gepleegd met de provincie. Dat verklaarde commissaris van de koningin in Limburg, Dr J Kremers woensdagavond op een persconferen tie in Maastricht. Uit een justitieel onderzoek in de ABP-affaire is één en ander gebleken. Het project wordt voor meer dan 52 miljoen gulden uitgevoerd door Wilma-Maastricht en Nellissen-Venra^ Van Zon onderhield dus niet rechtstreeks zakelijk contact met Nelissen-Venray maar wel met het gelijknamige concern en dat is in strijd met het contract met de provin cie. aldus Kremers Overigens heeft Van Zon het aanne mersbedrijf Nelissen met kunnen be voordelen bij de bouw van het provin ciehuis. zo liet Kremers eten Bij de prijsstelling daarvan was hij niet be trokken. Of tegen Van Zon. die als bouwcoör dinator per jaar een vergoeding van 100.000 gulden bruto voor 2,5 dag werk per week ontving, een civiele procedure wordt aangespannen, kon de commissaris nog niet zeggen. Ge deputeerde staten willen eerst de resultaten van het justitiële onder zoek in de ABP-affaire tegen Van Zon afwachten. i Van onze correspondenti LONDEN - Het is gisteren in drie mijndorpen in het noor- I den van Engeland tot ernstige I ongeregeldheden gekomen I tussen politie en stakende I mijnwerkers. Een groep van vijftig be- I stormde, volgens ooggetuigen I in „para-militaire stijl", twee I mijnen in Zuid-Yorkshire. De I ingangen naar de mijnen wer- I den gebarricadeerd en de I mijn-installatiesen zelf wer- I den zwaar beschadigd. De kans op een nationale ha- I venstaking werd gisteren gro- I ter toen het Britse metaalbe- I drijf, de BSC. besloot om zelf I een schip met steenkool voor I de Ravenscraig-hoogovens in I Zuid-Wales te lossen. Arbei- I ders van de transportarbei- I dersvakbond wiens taak het is I het schip De Ostia' te lossen, I hebben dit uit solidariteit met I de stakende mijnwerkers ge- I weigerd Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Oppositieleider Den Uyl is niet van plan binnenkort het leiderschap van de PvdA neer te leggen. Tot de kamerverkiezingen van 1986 blijft Den Uyl fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer. Joop den Uyl. die onlangs 65 jaar is en Wim Kok liet weten niet beschik- geworden, heeft dit gisteren schrifte- baar te zijn voor deze functie, lijk aan zijn fractie bekendgemaakt. In de brief aan de fractie schrijft Den De oppositieleider hield in 1982. toen Uyl dat „nadere afweging mij tot de hij tot voorzitter werd gekozen, de conclusie heeft gebracht dat ik zolang mogelijkheid open dat hij wellicht de fractie daar prijs op stelt, het tijdens deze parlementaire periode voorzitterschap wil blijven vervul- van vier jaar tussentijds zou opstap- len" pen. Tijdens een bijeenkomst op het par- Eerder dit jaar werd er uitgebreid tijbureau van de PvdA in Amsterdam gespeculeerd over zijn opvolging ge- werd woensdag tevens duidelijk dat noemd werden toen de oud-minister Joop den Uyl ook bereid is, zo nodig, van onderwijs Van Kemenade en in 1986 nogmaals het lijsttrekkers- FNV-voorzitter Wim Kok Van Keme- schap voor zijn partij op zich te nade kon niet de goedkeuring wegdra- nemen. gen van partijvoorzitter Van den Berg In de brief aan de fractie, waarin hij meedeelt tot 1986 het fractie voorzit terschap te willen vervullen, zegt Den Uyl daarover: „Bij het nemen van mijn besluit heb ik mij mede laten leiden door de opvatting dat. gelet op het huidige regeringsbeleid en de ui terst moeilijke situatie waarin grote groepen van de bevolking zich bevin den. onze partij tot een gezamenlijke krachtsinspanning verplicht is voor volledige werkgelegenheid en een rechtvaardige lastenverdeling. Ik rea liseer me dat dat geen geringe op dracht is. Ik vertrouw er op die taak met medewerking van iedereen te kunnen vervullen aldus Den Uyl. 'Zie ook pagina 51 Afghanistan Russische troepen in Afghanistan hebben onlangs alle vrouwen, kinderen en bejaarden in een Afghaans dorp opgepakt en geë xecuteerd uit vergelding voor aanval len van opstandelingen. Dat hebben westerse diplomaten in New Delhi dinsdag verklaard De diplomaten, die anoniem willen blijven, zeiden dat in totaal zeventig burgers zijn gedood bij Russische aanvallen in de afgelo pen twee en een halve week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1