I-s* I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruding wil eenmalige uitkering afschaffen 7.9% Actie Rotterdam Terminal duurt voort \W ADEM ANALYSE IN PLAATS BLOEDPROEF kleintjes )r FERRARO VOELT ZICH ONSCHULDIG 10OPKRA CHT LA GE INKOMENS 'OP PEIL BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE A- 1 Warm en zonnig D [)roog en vrij zonnig. Maximum tem- J peratuur 27 graden. Meest matige I zuidoostelijke wind ■227e jaargang no. 197 Woensdag 22 augustus 1984 kunt u telefonisch opgeven. Rel Middelburg 01180-27651 I Terneuzen 01150-94457 .^singen 01184-15144 Huls'. 01140-14058 Goes 01100-16140 I Zlerikzee 01110-5380 \Eff YORK (REUTER/AP) - Geraldine Ferraro, kandidaat van de democrati sche partij voor het vice-presidentschap, heeft dinsdag op een persconferen tie in New York haar financiële zaken verdedigd. Zij verklaarde niets verkeerds te hebben gedaan en weloverwogen haar eigen financiën en die 1 vin haar echtgenoot gescheiden te hebben gehouden. „Nooit heb ik het vertrouwen van mijn kiezers geschonden", aldus mevrouw Ferraro op de Irakbezochte persconferentie. 7 zei goede hoop te hebben dat haar financiële aangelegenheden de vooruitzichten van Walter Mondale op verkiezing tot president niet zouden schaden. Tijdens de persconferentie kwam mevrouw Ferraro beheerst en rustig over. Over de financiële aangelegenheden van mevrouw Ferraro en haar echtge noot, de projectontwikkelaar John Zaccaro. is de laatste tijd heel wat te doen geweest. Zoals gemeld bleek uit de belastingformulieren van het echtpaar dat de Ferraro's over het jaar 1978 nog ruim 53.000 dollar (ruim 165.000 gulden) aan achterstallige belasting en rente daarover moesten betalen. Ter afdoening van deze belastingschuld heeft Ferraro inmiddels een cheque tot het verschuldigde bedrag getekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Rotding (financiën) heeft het kabinet voorgesteld in 1985 niet opnieuw eenmalige uitkering te verstrekken aan mensen met de laagste inkomens. Uit berekeningen van het Centraal Plan Bureau, opgesteld voor de komende begroting, blijkt volgens hem dat de mensen met deze lage inkomens volgend jaar netto meer te besteden zullen hebben dan dit jaar. Daarbij is al rekening gehouden met de verwachte inflatie van ongeveer 3,5 procent. Inziin begrotingsbrief aan het kabi- houden. Voor dit jaar (1984) heeft het volgend jaar echter niet zal dalen, at legt de bewindsman uit dat de kabinet hiervoor ongeveer 400 miljoen zodat een extra tegemoetkoming «aunalige uitkering bedoeld was om uitgetrokken. Ruding stelt nu vast overbodig is. i( koopkracht van mensen met een dat naar verwachting de koopkracht Het kabinet is dinsdag begonnen aan minimumloon of een minimumuitke- nng in een bepaald jaar op peil te De politie heeft in Rosmalen ticee kopstukken van een in ternationale valsmuntersben de aangehouden. (PAGINA 3) Video De videomarkt blijft groeien: eind dit jaar zullen een miljoen huishoudens een videorecor der in huis hebben. (PAGINA 5) Verkeer lers Het verkeer zal niet voor 1988 van de weg over de pijlerdam gebruik kunnen maken. (PAGINA 9) Akkoord De suikerwerkfabnek Bellof in Sint-Jansteen heeft met de vakbond een cao-akkoord ge sloten, waarin onder meer for se salarisverhogingen zijn ge regeld. (PAGINA 9) Internisten De invulling van het toekom stig aantal internisten heeft in Zeeuivsch-Vlaanderen tot een conflict geleid. (PAGINA 10) Leider Genade ging voor recht in de Ronde van Nederland: daar door mocht de bij een valpartij ietrokken Bert Oosterbosch vijn leiderstrui behouden. (PAGINA 15) Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, II en 13 Sport: 15 WARSCHAU In Warschau is amnestie verleend aan de biechtvader van Lech Walesa, de priester Henryk Jankowsky. Dinsdag werd ter viering een Mis opgedragen. De vrijgelaten leiders van het KOR. het comité ter verdediging van de rechten van arbeiders in Polen, Jacek Kuron linksi en Adam Michnik middenmaken na de werkdienst het overwinningsteken. Rechts de bekende activiste van Solidariteit Anna Walentynoioicz. (Zie pagina 3) het vaststellen van de begroting voor 1985. Het is niet uitgesloten dat de ministers nog deze week tot overeen stemming kunnen komen. Dat is mo gelijk nu minister Ruding ook heeft voorgesteld af te zien van belasting verhogingen. De besparing van ongeveer f 400 mil joen maakt deel uit van een pakket aanvullende voorstellen waarmee mi nister Ruding de uitgaven voor 1985 met in totaal f 2 miljard wil verlagen Zijn voorstellen gaan verder uit van een beperking van de lastenverlich ting voor het bedrijfsleven met f 400 ■miljoen door het niet door laten gaan van de verdere verlaging van de ven nootschapsbelasting Voorts wil hij aanvullende bezuinigin gen op de departementale begrotin gen van bijna f 500 miljoen realiseren. Dit geld is nodig om extra kosten van de Oosterscheldewerken en de Euro pese Gemeenschap te betalen. Nog eens enkele honderden miljoen wil de minister besparen door af te zien van wensen van departementen voor nieuw beleid. Daarbij zou bij voorbeeld ook het zgn. startplan om langdurig werkloze jongeren aan werk (Slot zie pagina 6 kol. 4) MADRID iRTRi - Een 74-jarige ve teraan uit de Spaanse burgeroor log die als dode was opgegeven, is dinsdag na 45 jaar ballingschap in Algerije met zijn vrouw en dochter in Madrid herenigd. Jose Navarro, die als kapitein in het republikeinse leger vocht, icerd in een psychiatrische kliniek in Algerije door een jonge Spaanse arts aangetroffen. Deze haalde hij uit een groep pa- tienten omdat hij een Spaanse ba ret droeg De oud-militair, die aan geheugen verlies lijdt en meent dat hij in 1953 leeft, is zondagavond in Spanje teruggekeerd Hij was in 1939 uit Spanje gevlucht kort voordat de troepen van Franco de republikei nen versloeg en Franco zijn dicta tuur vestigde Het enige wat ik hoop is een beter Spanje aan te treffen dan het Spanje dat ik ver liet". zei Navarro. LEEUWARDEN (GPD) - Nieuwe elektronische ademanalyse-apparatuur zal Bij de tesl werden vrijwilligers on naar verwachting de bloedproef als gerechtelijk bewijs voor overmatig der invloed van alcohol of medicij- alcoholgcbruik in het wegverkeer overbodig maken. Onderzoek met nieuwe nen aan een onderzoek onderworpen testapparatuur in Groningen heeft uitgewezen dat deze zeer betrouw baar is nadat ze enige tijd in een auto had- en nauwkeurig werkt. den gereden. De testapparaten gaven Staatssecretaris Scherpenhuizen van zullen alle rijkspolitiegroepen nog dit daarbij zeer nauwkeurig het alcohol- verkeer en waterstaat heeft naar aan- jaar met de nieuwe elektronische ap- gehalte in het bloed van de beschon- leiding van de onderzoeksresultaten paraten worden uitgerust Binnen en- ken bestuurders aan. De vroei werd aan het kabinet voorgesteld deze ap- kele maanden zal de politie de nieuwe gehouden in Groningen op net weg- paraten gerechtelijke bewijskracht te apparaten in gebruik nemen. gedeelte Siddeburen-Hoogezand. geven. Naar verwachting zal het mi- nistene van justitie in het midden van 1985 een wetswijzigingsvoorstel indie nen waarin de bloedproef overbodig wordt gemaakt. De Rijkspolitie in de districten Leeu warden en Groningen heeft de desbe treffende apparaten aan de praktijk getoetst en daarbij zijn zeer goede resultaten geboekt. De politie deed dit onderzoek in samenwerking met het Verkeerskundig Studiecentrum van de Rijksuniversiteit van Gronin gen. Arrestaties na mishandeling van badgast DEN HAAG (ANP) - Veertig politie- ging met een stalen staaf Hij werd mensen hebben dinsdagmorgen samen met een 23-jarige man. die de vroeg gelijktijdig invallen gedaan in politie met een mes belaagde, meege- zes woningen in Schevcningen. Er nomen naar het bureau De andere werden vier man aangehouden in arrestanten zijn 16. 17. 21 en 23 jaar •erband met de ernstige mishande- oud. een 39-jarige Voorschote naar afgelopen zondag. De Haagse politie verwacht nog meer aanhoudingen, maar kan nog niet Volgens de politie kon eén van de precies zeggen hoeveel. Er waren zon- beoogde arrestanten ontkomen, om- dag ongeveer 25 mensen bij het inci- In de beide noordelijke provincies dat zijn 14-jarig neefje de politie te lijf dent aanwezig. tochtingen: Bouwfonds-infocentrum Middelburg, Korte Delft 2, (01180)2 71 58. Bouwfonds ROTTERDAM (ANP) - Het personeel van Rotterdam Terminal gaat door met de acties tegen de plannen van de directies van dit bedrijf en het moederbedrijf Incotrans om onge veer 150 personeelsleden van het stukgoedbedrijf te ontslaan. Hiertoe is dinsdagmiddag besloten op een personeelsvergadering voor de met containers geblokkeerde poorten van Incotrans aan de Wilhelminakade in Rotterdam. De toegangen tot Inco trans blijven afgesloten. De blokkade van de poorten van Incotrans werd maandagnacht spon taan uitgevoerd door de nachtploeg van Rotterdam Terminal Het perso neel van Incotrans kon daardoor niet aan het werk gistermorgen. Ook de Koninginnebrug werd enige tijd door boze Rotterdam Terminal-werkne- mers geblokkeerd De politie trad niet op en leidde het verkeer tussen beide Maasoevers om via de Maastunnel, de Beneluxtunnel en de Van Brie- nenoordbrug. Dat gebeurde zonder al te eel problemen Volgens districtsbestuurder Kees Voormeulen van de Vervoersbond FNV hebben de gesprekken met de directie van Incotrans en het onder houd dat de bedrijfsleiding van Inco trans had met de werkgeversorganisa tie SVZ onvoldoende uitzicht gebo- De blokkade van de Koninginnebrug door personeel van Rotterdam-Termi nal. den op een snelle oplossing van de slagen mogen vallen bij Rotterdam lectief ontslag voor ongeveer 150 per werkgelegenheidsproblemen bij Rot- Terminal, maar dat het personeel soneelsleden. terdam Terminal elders in de haven een plaats moet Directeur Zeebregts van de SVZ deel- Incotrans is volgens de FNV-bestuur- krijgen. Toch zal Incotrans, zo heeft de dinsdagmiddag na afloop van het der van oordeel dat er gezien het dit bedrijf meegedeeld, binnenkort overleg mee dat zijp. organisatie niet sociaal akkoord geen gedwongen ont- overgaan tot het aanvragen van col- akkoord zal kunnen gaan met het m\\-. aTTTivvv'i plan van de vervoersbond FNV om containerpakketten van Rotterdam Terminal te 'verkopen' aan een ande re Rotterdamse stuwadoor Voor dat pakket zijn volgens dc bond gegadig den in de markt en zij heeft voorge steld de 150 personeelsleden die zou den worden ontslagen 'oij Rotteidam Terminal mee te laten verhuizen Vol gens Zeebregts is zijn organisatie van oordeel dat er in Rotterdam niet de situatie moet ontstaan dat ladingpe-k- ketten worden gekoppeld aan haven werkers. Incotrans echter heeft de vervoersbond schriftelijk meegedeeld het verhuisplan' te zullen steunen. Het Rotterdamse college van burge meester en wethouders kiest geen partij in het conflict, zo blijkt uit een verklaring die dinsdagavond na af loop van een vergadering werd gege ven De gemeente is wel bereid tot bemiddeling Volgens een woordvoer der houdt de gemeente vooralsnog vast aan de rekenmethode zoals die is vastgelegd in het sociaal akkoord dat vorig jaar werd overeengekomen tus- werkgevers en werknemers. Vol gens die berekening zou er momenteel een tekort van 250 werknemers in de stukgoedsector zijn Volgens de werk gevers is er echter momenteel een overschot van vijftien tot veertig man. Directeur Zeebregts van de SVZ ver klaarde dinsdag nog dat zijn organi satie geen verplichtingen op zich neemt als het gaat om hel onderbren gen van w erknemers van in moeilijk heden verkerende bedrijven. De 'rebellie' van Honecker I heeft zich de woede van het '■■«H Kremlin op de hals gehaald door zijn openlijke vrijage met de Bondsrepubliek West-Duits- land. Honecker is voornemens in de loop van de volgende maand een bezoek aan Bonn te brengen met de bedoeling de banden tussen beide landen te versterken De toenade ringspogingen tussen de DDR en de Bondsrepubliek openbaren zich op een moment, dat de betrekkingen tussen Oost en West tot een absoluut nulpunt zijn gedaald Wantrouwen en openlijke afwijzing kenmerken mo menteel de Russische politiek ten opzichte van het Westen. Enkele maanden geleden ondervonden de Britse en Westduitse ministers van buitenlandse zaken. resp. Howe en Genscher. bij hun bezoek aan Moskou dat met de Sowjet-leiders niet valt te praten over ontspanning. Heftige aan vallen van het Kremlin op het West duitse 'revanchisme' hebben de niet- communistische wereld duidelijk ge maakt. dat de Sowjet-Unie op dit moment met gesteld is op betere betrekkmgen met het Westen. De Navolanden moeten volgens de op vatting van de Russen worden ge straft voor de plaatsing van Pershings en kruisraketten. Oost-Duitsland, ja renlang de trouwste bondgenoot van het Kremlin, neemt een van Moskou afwijkend standpunt in volgens Ho necker moet elke gelegenheid worden aangegrepen om de Oost-West-dia- loog weer op gang te brengen. De 'rebellie' van de Oostduitse partijchef heeft met name geleid tot scherpe aanvallen in het Sowjet-Russische partijblad Pravda. Het is weer het oude liedje met de Russen: afwijken de meningen worden niet geduld. De ironie wil dat het juist de Sow- jets zijn geweest, die veertien jaar geleden Honecker naar voren schoven als de geschikste kandidaat voor de funtie van partijvoorzitter. Zijn voor ganger. de geharde stalinist Walter Ulbricht. bleek namelijk niet bereid Brezjnev te steunen in zijn pogingen via verbeterde relaties tussen Oost en West-Duitsland een bijdrage te leveren aan de langzaam op gang komende ontspanning in Europa Met Honecker aan het roer in Oost-Duits land konden de Russen dit nastreven. Anders dan Ulbricht was Honecker wèl bereid met Bonn te praten. Maar evenals Ulbricht veertien jaar geleden is het nu Honecker die tegen de haren van de Russische beer instrijkt. De Oostduitse partijleider is uiterst voor zichtig geweest met zijn uitspraken, maar ze zijn er niet minder duidelijk om. Het meest geschokt is het Krem lin door zijn onafhankelijke opstel ling. Dat ruikt naar verraad aan Mos kou. Daar. in Moskou, ligt het politie ke centrum van de communistische wereld Daar worden de beslissingen over het te volgen buitenlands beleid gemaakt. Het Kremlin vreest elke onafhankelijke politieke opstelling van zijn satellieten Het is overigens zeer de vraag of de Russen zover zullen gaan. dat zij het bezoek van Honecker aan Bonn onmogelijk zul len maken. De kritiek van de leiders in het Kremlin moet vooral worden gezien als een een waarschuwing aan de Oostduitse partijleider geen con cessies te doen aan zijn gastheren in Bonn en vooral niet de indruk geven dat het Westen een wig kan drijven tussen de landen van het (communis tische) Warschaupact Als Honecker zich aan die opdracht houdt kan hem weinig gebeuren, maar tegelijkertijd staat vast dat het resultaat van zijn 'historisch' bezoek uiterst mager zal zijn. De harde kritiek van Moskou aan het adres van Honecker komt mede voort uit de Russische angst voor een hernieuwde Duitse dreiging Het idee alleen al aan een verenigd Duitsland heeft het effect op de Sow jet-leiders als een rode lap op een stier In de jaren 1941-1944 heeft het nazileger van Hitler-Duitsland op beestachtige wijze huisgehouden in grote delen van Europees-Rusland De oudere generatie leiders in het Kremlin heeft daaraan nog altijd de vrees van een dreiging uit het Westen overgehouden. Tegen die achtergrond zien de Russen hereniging van de beide Duitslanden als een ramp. De Russische vrees, hoe historisch ver klaarbaar ook. is met terecht. Hone cker piekert er eenvoudig niet over communistisch Oost-Duitsland "over te leveren' aan het kapitalistische West-Duitsland. Hoewel aan beide zij den van de grens velen voor hereni ging zijn. weten de politieke leiders van beide landen, dat een dergelijke rigoureuze stap voorlopig een droom is De werkelijkheid van vandaag is, dat Europa is ingedeeld in invloedss feren en dat er twee Duitslanden zijn. Wat Honecker de laatste jaren wèl heeft waargenomen, is dal zijn toena deringspogingen tot Bonn vruchten hebben afgeworpen in de materiële sfeer. Veel verder wil Honecker niet gaan. want dat zou maar leiden tot ideologische en politieke veranderin gen binnen de DDR zelf. veranderin gen die de Russen met de Brezjnev- doctrine in de hand het recht zou geven in te grijpen Trouwens, de communistische top in Oost-Duits- land is er zeker niet op uit de burgers meer vrijheden te geven. In dit op zicht blijft de top Moskou volledig trouw. Honecker is meer dan tevreden als hij goede verhoudingen heeft met zijn tegenpolen in Bonn Dat 'betaalt' soms in harde marken het best Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1