Aruba vraagt De Koning om een miniconferentie PZCfi Plan in de maak voor forse verhoging rioolbelasting Britse baby met ruilhart overleden Massa-ontslagen in de Franse auto-industrie onontkoombaar Sa [SPIJKERS MET KOPPEN SLAAN het weer Aanslagplegers eisen geld van Franse regering nj. BOTH iMHidtcteppiuqqetr vxuRt Uuid af- Safe 3Andrea Dor ia9geeft na 28 jaar slechts bankpapier prijs w te" ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 PZC/bin nen-buiten land w kieza id. ..ft :n dn Pranjestad/Den Haag (ANP) - Aruba heeft minister van Antilliaanse Zaken, de Koning, gevraagd een zogenoemde mini-conferentie te doen plaatsvinden tijdens zijn bezoek aan de Antillen dat op dit moment plaatsvindt. Op deze conferentie zouden de problemen rond de jitvoering van de afspraken van de Ronde Tafel Conferentie (RTC) van vorig jaar moeten iorden besproken. Naast Aruba en de Nederlandse regering zouden aan de conferentie nog de Antilliaanse regering en de overige eilandgebieden moeten deelnemen. Het verzoek van Aruba is neergelegd ding van een resolutie door de zoge- ringen zitting hebben In de resolutie jh een briel aan minister de Koning, noemde raadscommissie onafhanke- wordt er onder meer op gewezen dat De brief werd opgesteld na aanvaar- lijkheid Aruba, waarin Arubaanse po- de vijf eilanden. Curacao. Bonaire, St. In zeeland Solidariteitsfonds litieke en maatschappelijke groepe- Maarten, Saba en St. Eustatius strijd met de afspraak van de Ronde Tafel Conferentie een unieverband met Aruba, na de verkrijging van de status aparte op 1 januari 1986, heb ben afgewezen Volgens Aruba, dat klaagt over stagnatie bij de uitvoering van de afspraken van de RTC. moeten tijdens het bezoek van minister de Koning spijkers met koppen worden PARIJS IAFPI De gche.mz,„ti,ee gralagen De Koning blijft tot eind organisatie „Groep m-5 die de ver- auguslu5 de Antme„. antwoorden,ikheid opeiste voor a?n- slagen eerder deze week in Lyon Annecy en die deze inderdaad blijkt te hebben gepleegd, eist van de Fran- Minister De Koning heeft inmiddels se regering een bedrag van 30 miljoen gezegd er niets voor te voelen de frank (ca tien miljoen-gulden) voor Nederlandse bijdrage aan hel solida- het staken van dergelijke operaties, riteitsfonds voor de kleine eilanden Bij die aanslagen vielen vijf gewon- van de Nederlandse Antillen sub den. stantieel te verhogen. Nederland Ook vrijdag pleegde de groepering heeft een bod gedaan van 10 procent een aanslag op het treinstaton van of iets meer. Als de Antilliaanse Grenoble in de Franse Alpen ontplof- regering met een redelijk voorstel te een in een fotocabine verstopte komt, zal ik het aanpakken en zal het bom. Er viel één gewonde. fonds opgezet worden, aldus De Ko- Een onbekende, die zei ..woordvoer- ning. Een grotere Nederlandse bij der" van genoemde ondergrondse or- dragc aan het fonds zou echter bete- ganlsatie te zijn. heeft in telefoonge- kenen dat Nederland gedwongen Eenhogedrukgebied. dat gisteren ook sprekken met hel Franse persbureau wordt mee te sturen in de exploitatie al voor mooi zomers weer zorgde. AFP in Parijs gezegd dat de organisa- van de begroting van de eilanden en zorgt ook vandaag voor rustig en tie een minderheid is die vindt dat de dit zou de afhankelijkheid van de aangenaam weer. Het centrum van huidige regeringspolitiek Frankrijk in Antillen weer groter maken, aldus De hel systeem ligt vlak in de buurt. Als het verderf stort. Koning. gevolg hiervan zijn de luchtdrukver schillen zo klein dat de ivind uit Het solidariteitsfonds is bedoeld als vervanging van de landsbijdrage aan de begrotingstekorten van de kleine eilanden Door het uittreden van Aru ba op 1 januari 1986 krijgen de Antil len van de vijf te maken met een gat in de begroting door het wegvallen van de Arubaanse bijdrage hieraan De lands.bijdrage voor het bijspijkeren van de begroting van de kleine eilan den wordt daardoor ook gekort Om dit op te vangen is afgesproken een solidariteitsfonds op te richten waarin de landsbijdrage wordt onderge bracht en waaraan Nederland en Aru ba ieder een percentage bijdragen. Prinses Margriet Prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven zijn vrijdagmiddag van Schiphol naar Curacao vertrokken voor een rondreis van twee weken langs de Nederlandse Antillen. In de eerste week van hun verblijf aldaar zal prinses Margriet namens Konin gin Beatrix een aantal officiële han delingen verrichten. Lijk gevonden bij begraafplaats ALMERE (GPD) - In de bosjes bij de begraafplaats in Almere-Haven heb ben voorbijgangers gisteren even voor zes uur 's avonds het stoffelijk over schot van een man gevonden. Hoew.el er nog geen verdere gegevens konden worden verstrekt, vermoedt de politie dat het hier om een misdrijf gaat Du gezien de aard van de verwondingen die op de man werden aangetroffen LONDEN (RTR) - Politie en stakende mijnwerkers heb ben vrijdag bij een mijn in het grootste sleenkoolgebied van Groot-Brittannie slag geleverd toen 5.000 kompels bij Gascoigne Wood, in Yorkshire, waren samenge stroomd om te verhinderen dat twee collega's het werk zouden hervatten. Minstens negen politieagenten en vier mijnwerkers liepen verwondingen op. De politie verrichtte zes arrestaties In de Britse mijnindustrie wordt al bijna 23 weken gestaakt tegen de sluiting van onrendabele mijnen Vrijdag maakte de vakbond in Londen bekend dat honderd gezinnen van stakende mijnwerkers in Yorkshire in Engeland door de Russische vakbeweging zijn uitgeno digd twee weken vakantie te komen doorbrengen aan de Zwarte Zee Er zal worden geloot wie mag gaan. praetisch elke richting kan komen. De temperatuur kan oplopen tot zomerse marden, de 25 graden lijkt haalbaar. Aan het strand xoaar de wind van zee lebta gaat waaien is 22 a 23 graden haal- alen.ll 'Haar. Uitstekend recreatieweer. De fris a moefende surfers zullen klagen over !e weinig wind. maar wil je medailles F finnen dan moet er ook gevaren hup jworden met weinig wind. De iveersi- >verf-vatie verschilt niet veel met het weer r fieij an een jaar geleden Toen werd het zo'n 25 graden met de dag erna 29 tieidl [leaden. We hoeven nog steeds niet in termen uan records te denken, want ingtn edaarvoor moeten we terug naar 1947 en 1932. Want toen iverd het 31 respec tievelijk 32 graden Celsius Sautisch bericht -tnebe langri Wind veranderlijk tussen zuidoost en de b noordoost 1-2. in de middag iti de ifuststrook wind van zee 2-3 BJl: zicht gereaê: matig, later matig tot goed. .temperatuur kustwater: 19 graden; afwijking waterstanden geringe ver lagingen; maximale golfhoogte mon ding Scheldes: tijdens het hoog water omstreeks een kivart meter. i Advertentie) RAPPORT ECONOMISCHE EN SOCIALE RAAD BIJ DROGIST APOTHEFK EN WARENHUIS indent Cll'lll. ii'hf- ipkniVoor morgen: in de luchtdrukverde- >.0 komt weinig verandering Het 'faaie weer houdt aan De tempera- .inur kan op een- nog hoger niveau 'komen. 26 tot 27 graden lijkt haal baar Aan zee 23 tot 24 graden Celsius. 'Zwakke wind uit oostelijke richting, langs de kust in de middag zeewind en een ovenvegend matig zicht. In de troege ochtend kans op lokale mis- tbanken Voor maandag tot en met woensdag: aanhoudend zomers met temperatu ren boven 25 graden, kans op buien. mogelijk vergezeld van onweer, zwak- ïet Be tol matige wind uit ovenvegend oostelijke richting ZON EN MAAN 18 augustus L.K. 21.40 op 06.31 on Maan op 23.44 on 20 augustus ,?on op 0633 Maan 'fameuze n Zlenkzee 105 iHanswecrt *'-Wemelclinge faeekrak Bnilnisse Zondag 19 augustus (LK 21.40 u 07 26 169 07 49 191 08 47 132 08.31 203 09 06 158 09 06 188 09 36 158 naandag 20 augustus 08 15 156 08.37 178 09.28 125 09.16 191 09.48 150 09.48 177 10.17 149 iVan onze correspondent WASHINGTON - De brandkast van het op 25 juli 1956 na een aanvaring voor de Amerikaanse kust gezon ken Italiaanse passagiersschip 'An drea Doria'. die bijna drie jaar geleden werd geborgen, heeft geen schatten van betekenis prijsgege ven. De safe werd donderdagavond na 28 jaar onder water, tijdens een rechtstreekse televisie-uitzending uit New York geopend, maar meer dan enkele bundeltjes voorname lijk Italiaanse bankbiljetten werd uit het modderig interieur niet opgevist. De uitzending, bestempeld als 'de televisie-gebeurtenis van het jaar', leverde met de sensationele ontdek king op van edelstenen ter waarde van miljoenen, die volgens sommi gen in de brandkast van de eerste klasse-foyer werden bewaard. Een tweede brandkast, die van de pur ser, werd wél gevonden, maar niet geborgen, omdat de duikers uitge put waren, nadat de bergingsexpe- ditie door slecht weer veel tijd had verloren. De opening van de brandkast, tijde lijk en verzegeld opgeslagen tussen de haaien van het New Yorks Aqua rium op Coney Island, vormde de (wellicht voorlopige) bezegeling van een obsessie, die de New Yorkse warenhuis-erfgenaam Peter Gim- bel. 28 jaar heeft achtervolgd Als 28-Jarige dook hij al een dag na de fatale aanvaring van de Andrea Doria' met het Zweedse passagiers schip 'Stockholm', naar het wrak Hij heeft sedertdien ten koste van miljoenen dollars een reeks expedi ties georganiseerd om met alleen de twee brandkasten naar boven te halen, doch tevens antwoord te ver schaffen op de vraag of de Andrea Doria' is gezonken omdat een wa terdichte deur van de machineka mer hetzij ontbrak of niet was geslo ten. De duiker die er na een beklemmen de tocht via ventilatietunnels in slaagde door te dringen tot de ma chinekamer waar de vijf generato ren ter grootte van een locomotief stonden opgesteld, ontdekte dat de aanvaring een bijna dertig meter lang gat in de scheepshuid had geslagen, waardoor de machine- ruimte wel moest volstromen. Zon der elektrische aandrijving voor de pompen was het vaartuig ten dode opgeschreven De 'Andrea Doria' ligt op tachtig meter diepte, zuid-oostelijk van het eiland Nantucket, op de zeebo dem. Bij de ramp in 1956 kwamen 52 mensen om. Peter Gimbel (linksi houdt de resten van een 1000-lire bankbiljet vast.dat zojuist uit de safe is gehaald PARIJS (RTR) - De Franse automo bielindustrie zal de komende jaren op grote schaal moeten snijden in het aantal arbeidsplaatsen om een eind te maken een de forse verliezen en de vermindering van haar marktaan deel. Dit is de belangrijkste conclusie van een vrijdag gepubliceerd rapport van de Franse Économische en Sociale Raad. een adviesorgaan dat bestaat uit vertegenwoordigers van de indus trie, de vakbonden en de landbouw Een minderheid van de raad. hoofdza- BELGIE KRIJGT ANTI-TERREUR- POLITIE BRUSSEL (UPI) - Belgic krijgt vanaf volgende maand een speciale eenheid anti-terreurpolitie ter bestrijding van aanslagen zoals die op het Paleis van Justitie in Antwerpen op 5 au gustus, zo meldt vrijdag de Brusselse krant La Libre Bclgique. De eenheid zou de registratie van terroristen gaan bijhouden en aanbevelingen doen voor preventieve acties. Volgens de krant is de oprichting van de eenheid een idee van minister van justitie Jean Gol Deze was wegens vakantie niet voor commentaar be reikbaar. Een woordvoerder van zijn departement bevestigde dat de minis ter iets dergelijks had geopperd Pas als alles is goedgekeurd zullen er mededelingen worden gedaan, zo zei hij. kelijk bestaande uit vak bonds verte genwoordigers, kon zich niet met de bevindingen verenigen. Jongeman bekent roofmoord AMSTERDAM (ANP) - De 23-jarige P.L. uit Amsterdam heeft tegenover de politie bekend woensdag de 68- jarige Fransciseus van Tol in diens woning aan de Stadhouderskade in de hoofdstad met de voet van een staande lamp te hebben doodgesla gen. L. beroofde de bejaarde man vervol gens van enkele honderden guldens en een gouden nng. aldus vrijdag de politie L. is donderdagavond aange houden. Van Tol's lijk werd woens dagavond gevonden Van Tol ontmoette L veertien dagen geleden De jongeman logeerde sedert die ontmoeting bij zijn latere slachtof fer Van Tol is eigenaar van enkele huizen aan de Stadhouderskade en verhuurt kamers. De politie kon L. aanhouden doordat deze na de dood van zijn gastheer bij enige kamerbe woners had aangekondigd namens Van Tol huur te komen innen De politie wachtte hem donderdagavond bij één van de kamerhuurders op. Volgens het rapport zitten de twee automobielfabnkanten in Frankrijk, het staatsbedrijf Renault en het parti culiere Peugeot-concern, zo diep in de schulden (bijna dertig procent van de omzet i dat er omvangrijke financiële hulp nodig zal zijn voor de herstructu rering die nodig is om de ondernemin gen weer concurrerend te maken. De raad schat dat er de komende periode jaarlijks twintig miljard frank 7.35 miljard gulden) zal moeten wor den geïnvesteerd in de Franse auto mobielindustrie. Voor het aantal af te stoten arbeidsplaatsen wordt geen cijfer genoemd, maar dc raad citeert wel een rapport van het Franse bu reau voor statistiek, dat uitgaat van een vermindering van het aantal ba nen met 80.000 in de periode tot 1988. Op het ogenblik werken er nog onge veer 270 000 mensen in de Franse autoproduktie. Peugeot en Renault lijden al jaren forse verliezen. In 1983 verloren de concerns respectievelijk 2,59 miljard frank (950 miljoen gulden) en 1,58 miljard frank (580 miljoen gulden). De marktpositie van de twee wordt voortdurend slechter. Gebouw ingestort in Cairo - In Cairo zijn donderdagavond tien do den en twintig gewonden gevallen 'oen in een woonwijk een gebouw van vijf verdiepingen instortte Dit heeft ie Egyptische pers vrijdag gemeld. Herstelwerkzaamheden zouden de oorzaak van het ongeluk zijn. COMPLICA TIES FA TAAL LONDEN (REUTER AFP DPA) - Hol- lie Roffey, de jongste ter wereld met een ruilhart. heeft het niet gehaald. Zij stierf vrijdag. 28 dagen oud, in het National Heart Hospital in Londen, waar zij werd verpleegd. Het meisje, dat was geboren met een hartgebrek waaraan zij volgens de artsen binnen afzienbare tijd zou ster ven, kreeg op 31 juli tijdens een meer dan vijf uur durende operatie het hartje van een Nederlandse baby, die drie dagen na de geboorte was overle den. Hollie was toen 10 dagen oud. De operatie werd uitgevoerd door hart chirurg Magdi Yacoub. die al 120 hartoperaties op zijn naam heeft staan. Het ziekenhuis maakte vrijdag be kend dat de baby 's morgens erhstige ademhalingsmoeilijkheden had ge kregen en 75 minuten later was overleden. Hollie's ouders, de 26-jarige Tony Rof fey en zijn twee jaar jongere vrouw Janet hadden hun kind vrijdagoch tend nog bezocht Zij waren niet aan wezig toen de baby een uur later stierf, aangezien dit onverwacht snel gebeurde verklaarde het ziekenhuis. Naar de mening van de hartspecialis ten is Hollie niet aan de harttrans plantatie overleden. Het ruilhart heeft tot het laatste moment goed gewerkt Het waren echter complicaties die het meisje fataal zijn geworden. Zo trad er enkele dagen na de transplantatie een darmperforatie op, waardoor opnieuw operatief ingegrepen moest worden. Weer enkele dagen later bleken haar nieren niet meer te functioneren en moest zij op een kunstnier worden aangesloten. Haar toestand leek bergafwaarts te gaan. maar dc laat ste dagen was men in het ziekenhuis toch wat optimistischer over haar overlevingskans. MAYONAISE GOEDKOPER DEN HAAG (ANP) - Een aantal fabri kanten van mayonaise en dergelijke zal met ingang van 1 septem- OM ONDERHOUDSTEKORT TE DEKKEN }zat« «"dag 18 augustus •Vlissingen ffameuzen 2*.erikzei 13.06 160 01.29 208 0140 167 01.53 226 02.04 186 02.21 215 02.12 184 «li,dag 19 augustus (LK 21.4' ■""togen 0134 184 ««en 0203 195 "«ee 02 19 160 :eld«fifansweert U HiWumcldlnge weckrak 0239 178 02 56 206 02.50 177 «ndag >0 augustus -1-"usslnepn 02.20 172 \l .fandag '00 '"fameuzen 13.34 13.54 13.54 14.13 14.31 14.32 13 49 14 14 1439 14.34 14 52 15 10 15.11 14.42 15.03 15.31 15.25 15.38 15 56 15 58 DEN HAAG (GPD) - De rioolbelas ting moet fors omhoog. Dal is nodig om onderhoud aan het rioolbuizen net mogelijk te maken. Gemeenten komen per jaar ongeveer een half miljard gulden te kort om dc hoogst noodzakelijke werkzaamheden aan de riolen te kunnen uitvoeren. Geld gebrek heeft tol gevolg dat veel on derhoud op de lange baan wordt geschoven. Over enkele jaren kan dat tol een rampzalige situatie leiden. Dat staat in ecu ontwerp-beleidsnoti- tie van het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en mi lieu. De rioolbelasting bedraagt per jaar ongeveer 75 gulden per huis. Voorge steld wordt dat bedrag te verdubbe len In de notitie van het departement staat dat m probleemgemeenten, de steden waar vooral in oude wijken kilometers riolering aan vervanging toe zijn. de rioolbelasting zou moeten worden opgetrokken tot 200 gulden per jaar. Anderhalf miljard gulden per jaar is nodig om onderhoud te plegen en om oude rioleringsbuizen te vervangen De gemeenten krijgen via de belastin gen echter maar een miljard binnen Als gevolg van gemeentelijk bezuini gingsbeleid schiet het onderhoud van de riolering er vaak bij m Minister Winsemius van volkshuis vesting en milieu zal binnenkort met zijn collega's van binnenlandse zaken en financiën nader overleg hebben over de voorstellen om te komen tot het optrekken van de noolbelasting. her zijn prijzen verlagen omdat op de grondstoffenmarkt van plantaardige oliën een prijsdaling is opgetreden. De prijsdaling is afhankelijk van het percentage olie. maar zal maximaal 60 cent per liter verwerkte olie bedra gen. Voor mayonaise waarin tachtig procent olie is verwerkt komt de daling op 48 cent per liter, Afhankelijk van het oliepercentage bedraagt de daling voor fritessausen 15 tot 21 cent per liter De Nederlandse Vereniging van Fa brikanten van Mayonaise. Slasausen, Pikante en Aanverwante Sausen heeft dit vrijdag meegedeeld Eind mei kondigde een aantal leden van de vereniging aan de prijzen te verhogen in verband met de gestegen prijzen van plantaardige oliën op de wereld markt Eerder deze week maakten de fabrikanten van margarine en halvari- ne eveneens een prijsdaling bekend in verband met de prijsdaling van oliën op de wereldmarkt Directie: K. Scherphuis. W F dfe Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P Dieleman en C van der Maas KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vl.ssingen. tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes tel (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (011501 94457 Hulst; Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag l m vrij dag vanaf 19 00 uur. (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08 00 tot 17.00 uur 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 lot 10 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie" tul 194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag-i t m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag-' avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 62.80; franco per post 74 - per maand 21.65, laarabonn 245,-. losse nummers. 1.- alle bedragen inclusief 5 pet btw Postrek nr. 3754316. t.n v PZCl ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie f 18.60. ingezonden' mededelingen 2 ix tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.50 meer Volledige tarieven met contractpri|-. zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel-i burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3