PROMOTIE RBC - RKC sc cambuur hunkert naar de eredivisie uitgangspunten bij clubs verschillen hemelsbreed waals wijkse debutant wil gelijk meedoen in de middenmoot eerste divisie legint dit wekeinde theo verlangen: als we nu niet promoveren heb ik gefaald arenlang werd de competitie in de hoofdklasse C van de vaderlandse amateureompetitie beheerst door het Roosendaalse RBC en RKC uit Waalwijk. Tien seizoenen lang werd door leide teams een strijd op leven en dood uitgevochten om het kampioenschap. Vorig seizoen wam daar een eind aan. RBC stapte als eerste non-amateurclub over naar de eerste divisie tan het betaalde voetbal. RKC wilde in die prestigestrijd niet achterblijven en maakte al Voor het begin van het afgelopen voetbalseizoen bekend eveneens van de bestaande overgangsregeling te willen profiteren. dat doel te bereiken huurden de faalwijkers RBC-oefenmeester Kees Vermunt in, de man die het elftal van aar de voor toelating tot het betaalde voetbal geëiste periodetitel bac gevoerd. Vermunt legde ook met 5KC beslag op een periodetitel om («volgens eind van het seizoen af te lezen naar Vlissingen. dat nu op haar beurt via de Roosendaalse oefenmees- Ie: de betaald-voetbalaspiraties ver wezenlijkt wil zien. vlissingen tot het betaalde voetbal hebben ver zocht". Bij RKC ligt dat duidelijk anders De Waalwijkers willen sportief succes. Een groot gedeelte van het KNVB- en sponsorgeld (700.000 gulden) werd geinvesteerd in nieuwe spelers: Leo van Veen (FC Utrecht Rudi Das imet Leen Looyen van Vitesse overgeko men). Marcel Brands (FC Den Bosch). Ad van der Wiel (teruggehaald bij het huib beens En wanneer Kees Vermunt met Vlis singen in die opzet slaagt zal hij ook daar opstappen. Zowel bij RBC als RKC weigerde hij zijn contract te «rlengen op het moment dat beide flnbs door de KNVB waren toegela- tot het betaalde voetbal. Ver- Ennt: „Ik heb in het betaalde voetbal sifts te zoeken. Jaren geleden al heb 11 met mezelf de principiële afspraak («naakt altijd in het amateurvoet bal te blijven werken. Zowel RBC als RKC heb ik geadviseerd 0111 betaald voetbal te gaan spelen. In de sport "wet je nu eenmaal naar het hoogst haalbare streven. Voor mezelf geldt bat niet. Ik wil in het betaalde voet- Ral niet figureren of aan stress tenon- d« gaan". R'-g roemen RBC, waar Kees Ver want ooit in één elftal samenspeelde Wet George Knobel. Theo Laseroms 0 Jan van Gorp, en RKC de kwalitei- len van de Roosendaalse amateur- «fenmeester. En beide clubs betreu- ien het ook, dat hij met de clubs de i'ap naar het betaalde voetbal niet heeft willen zetten, maar beide zeggen «gnp te hebben voor zijn standpunt De twee Brabantse clubs moesten «nter door. Bij RBC heeft ex-FC- N-Boschoefenmeester Hans Verel Plaats ingenomen van de vorig fczoen voortijdig op non-actiet ge telde Tiny van Vught. RKC huurde «en Looyen in om in het eerste R>zoen als eerstedivisieclub op de *®glijst minimaal boven RBC te ein digen. Jant, de Waalwijkers beginnen met duidelijk veel meer aspiraties aan «l belaalde-voetbalavontuur dan RBC een seizoen geleden. RKC-voor- otter Han van Dinther (ook al een IC-speler): „Met het elftal dal *(nu hebben moet een plaats in de Mdenmool tot de mogelijkheden «noren. Persoonlijk ga ik er vanuit kt we minimaal bij de eerste negen "■"eten kunnen eindigen". tistappremie liet dergelijke voorspellingen jaar geleden achterwege. Vice- wrzitter Jan Landa: ..Onze doelstel- 'n dat eerste jaar was om de "®petitie niet als laatste af te slui- In die opzet zijn we geslaagd. We de zaken in Roosendaal gelei- Fik opbouwen. Geen al te grote en perantwoorde investeringen doen. '«drie jaar kunnen we niet langer ^hikken over die „instappremie" an de KNVB. Tegen die tijd zullen J dus voor moeten zorgen dat de reruging dermate financieel gezond viJk we 1161 sPelen van betaald JWual kunnen continueren. Dat is °ns uitgangspunt geweest van- ae' moment dat wij om toelating Belgische FC Turnhout), John Lam- mers (Willem II) en de NAC-spelers Hans Heeren, Adrie Bogers en Anton Joore. de laatste op uitleenbasis. Bo vendien werd het afgelopen seizoen ook al geïnvesteerd in de van Willem II overgekomen Broers Comé en Leon Hutten. proefperiode RBC daarentegen vertrouwt - even als vorig seizoen - opnieuw op de bij de vereniging zelf opgeleide spelers. ingestapt. Ik krijg bij RBC de komen de drie jaar de kans de organisatie op poten te zetten. Tien, twaalf jaar geleden speelden de Roosendalers al eens betaald voetbal, maar intussen is er in dat wereldje zoveel veran derd, dat zoiets door goedwillende amateur-bestuurders, die bovendien allemaal ook nog eens andere maat schappelijke verplichtingen hebben, niet langer gerund kan worden". RKC-voorzitter Han van Dinther is van mening dat RKC geen of nauwe lijks organisatieproblemen zal ken nen in het eerste betaald-voetbalsei zoen. Van Dinther: ,,RKC heeft tien jaar achtereen top-amateurvoetbal bedreven. In die tien jaar is de organi satie van de vereniging steeds bijge steld, zodat we ons daarover geen zorgen behoeven te maken. Boven dien heb ik links en rechts in het betaalde voetbal wat relaties. Ik heb niet alleen bij RBC - toen nog een betaalde vereniging - gespeeld, maar ook bij Eindhoven en NAC, waai ik zoveel jaar heb meegelopen dat ik daar de organisatie van binnen en van Vorig seizoen werden alleen wat re gionale amateurspelers ajut de selec tie toegevoegd. En ook dit seizoen heeft men die lijn gevolgd. Alleen Peter Pijpers werd op huurbasis van Excelsior voor één seizoen overgeno men. RBC-oefenmeester Hans Verèl: „RBC wil in die proefperiode van drie jaar voor alles een solide organi satie opbouwen, waarbij vooral de regionale scouting en de jeugdoplei ding centraal staat Ik vind dat een gezonde benadering om in de toe komst betaald voetbal te kunnen blijven spelen. Dal is dan nok de reden dat ik er in Roosendaal ben buiten ken. Bovendien is onze over gang naar het betaalde voetbal in de hele Langstraat erg positief ontvan gen Externe geldgevers hebben toch zo n vier ton op tafel gelegd, hetgeen bewijst dat RKC niet alleen bij onze eigen aanhang leeft, maar ook bij de sponsors' Dat is dan ook de reden dat de Waalwijkers een erg voorzichtige be groting bij de BBI hebben kunnen indienen. Hoewel RKC als amateur club gemiddeld 2000 toeschouwers trok, zegt men nu met een gemiddelde van 1500 toeschouwers (en in het vierde jaar zelfs een gemiddelde van 1100) quitte te kunnen spelen. RBC ging in zijn eerste betaald-voetbalsei zoen uit van een gemiddelde van 1750 toeschouwers. Dank zij de openings wedstrijd tegen NAC. die een vol stadion (10.000 toeschouwers) trok en de duels legen FC Twente MVV en SC Cambuur (goed voor 9000 man publiek) was het aantal geplande toe schouwers al voor de winterstop be reikt. nieuwsgierig Jan Landa: „Wij zijn bewust op die 1750 man gaan zitten, omdat we de eerste maand van de competitie ook enkele doordeweekse wedstrijden moesten spelen. Bovendien moest je maar afwachten hoe het publiek in West-Brabant op RBC als eerste-divi- sieclub zou reageren Dat de eerste wedstrijd tegen NAC een geweldige klapper zou worden stond bij voor baat vast. Op die ene wedstrijd kun je natuurlijk geen heel seizoen draaien. We hadden het geluk dat we die wedstrijd met 3-0 wonnen en daarmee de nieuwsgierigheid van het Westbra bantse publiek dermate prikkelden dat we ook in de tweede helft van de competitie onze thuiswedstrijden steeds voor een gemiddelde van 3000 toeschouwers konden blijven spelen' Er is RBC de laatste maanden bij herhaling: verweten zich in het be taalde voetbal erg behoudend op te stellen. Men verwijst daarbij naar RKC dat naast een accommodatie- uitbreiding ook nog eens een forse investering deed in nieuwe spelers. Jan Landa: „RKC heeft misschien een andere kijk op het spelen van betaald voetbal. Wij hebben gekozen voor de weg van de geleidelijkheid. Wij heb ben het eerste jaar wat kleine inves teringen gedaan in het spelerspoten- tieel. Nu hebben we met het aantrek ken van een vakbekwame oefenmees- ter onze tweede stap gezet, een trai ner die ook taken in het management zijn toegeschoven om RBC in de komende jaren tot een gedegen mid denmoter in de eerste divisie uit te bouwen". „Daarom zeg ik wanneer Verèl naast al die taken die hij op zijn schouders heeft genomen RBC ook nog eens naar een zesde, zevende plaats van onderen kan voeren ben ik al dik tevreden. RBC wil nooit meer terug naar het amateurvoetbal. Afgezien nog van het feit dat de club dan zonder meer door het ontbreken van gemeentelijke susidie ten dode zou zijn opgeschreven, voelen wij ons in het betaalde voetbal thuis. Twaalf jaar geleden werd RBC op grond van onder meer te weinig „huishoudgeld" uit het betaalde voetbal gesaneerd En dat willen we een tweede keer zien te voorkomen We hebben er twaalf jaar over na kunnen denken hoe we onze zaakjes voor elkaar zouden moe ten hebben als we ooit nog eens terug zouden kunnen keren in het betaalde voetbal. We hebben twaalf jaar omge keken in wrok; we moeten nu twaalf jaar vooruit kijken. Betaald voetbal plegen met een opportunistisch be leid is anno 1984 uitgesloten Dat is mij dat eerste jaar als eerste-divisie- club inmiddels wel heel erg duidelijk geworden" Waar bij RBC de penningmeester dus een centrale plaats inneemt, daar is bij RKC oefenmeester Leen Looyen het middelpunt. Han van Dinther: „Bij ons komen de financiën op de tweede plaats. Wij willen voor alles sportief zo hoog mogelijk reiken. 01' met RKC naar de sup-top van de eerste divisie, of terug naar de anoni miteit. Een ander alternatief is er simpelweg na tien jaar top-amatcur- voetbal niet". PZC/ weekendkrant 21 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 )e voetbalcompetitie in de erste divisie begint dit week- inde. Op deze pagina wordt indacht geschonken aan rie clubs in die eerste divisie. <BC, dat vorig jaar van de mteurs overkwam naar de j ngen der professionals, KC, dat dit seizoen debuteert ]s profclub en SC Cambuur, dal jaren hunkert naar pro- iotie en r het komend jaar eldt als een kandidaat voor topklassering. «Sr9 «mrj Remco Boere, aanioinst voor Cam buur bonne stienstra Van alle eerstedivisieelubs lijkt OBF leverde een ton per jaar op. SC Cambuur zich de afgelopen maar inmiddels heeft die sponsor maanden het meest versterkt te heb- mm of meer al laten weten ln 1985 te ben door het aantrekken van topsco- willen stoppen. En uitgerekend in Remco Boere en de Engelse dat jaar zal de subsidie terugvallen middenvelder Andy King. Omdat Boere gebuurd werd en King prak- f '~®lt tisch transfervrij Everton mocht JÊ verlaten, vroeg dat aan directe in- 0 vesteringen nauwelijks geld. Beide spelers drukken echter zwaar op de ff lit fföÊ toch al forse begroting van SC Cam- /'.ij J j} buur. omdat King alleen al bijna een ij ton per jaar in Leeuwarden gaat t verdienen. De rekenmeesters van Cambuur hebben becijferd, dat de zeventien thuiswedstrijden van het komend seizoen minimaal 7500 toeschouwers gemiddeld dienen te trekken. Vice- voorzitter Wout de Jong „Het is een verantwoorde gok" Cambuur rekent op zijn tot nu toe inderdaad trouwe supportersschare. evenzeer als men van uit gaat. dat met Boere en King en met een fitte Len Cantello rechtstreekse promotie naar de ere divisie dit seizoen een feit wordt. Trainer Theo Verlangen „Als ik met deze groep niet promoveer, heb ik gefaald". De al jaren naar de eredivisie hunke rende supporters zouden met promo tie eindelijk tevreden gesteld wor den. maar dat is niet de enige reden, dat het Cambuur-bestuur al zijn kaarten op dit seizoen heeft gezet. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft namelijk besloten, dat de ex ploitatiesubsidie afgebouwd dient te worden en dat moet er toe léiden, dat Cambuur het vanaf het seizoen 1987- 1988 zonder een cent gemeentesubsi die moet doen. Betaald voetbal in Leeuwarden zon der die gemeentelijke subsidie is niet mogelijk, heeft het Cambuur-be stuur geconcludeerd Het bewerken van de verschillende raadsfracties is tot nu toe zonder resultaat gebleven En dus rest Cambuur nog maar één middel Leeuwarden door promotie naar de eredivisie zo voetbalgek te maken, dat de op stemmenwinst jagende politici de druk van de be volking niet meer kunnen weerstaan. forse subsidie Jarenlang heeft Cambuur bekend gestaan als de fors gesubsidieerde eerste divisieclub. die ondanks dat geld er maar niet in slaagde tot aansprekende resultaten te komen. Zeven jaar geleden nog ontving Cambuur een half miljoen subsidie. Inmiddels is dat bedrag geslonken tot 360.000 gulden voor het komend seizoen. Administrateur Wim de Vries heeft zich de afgelopen jaren echter meer dan eens danig geër gerd aan het vertekend subsidie beeld, dat Cambuur droeg. Wim de Vries- „We hebben inder daad grote bedragen van de gemeen te Leeuwarden ontvangen, maar dat betekende automatisch dat de uitke ring uit de BBI-pot jarenlang mini maal is geweest. Terwijl Sparta en FC Twente drie of vier ton konden vangen, moesten wij het met maar 55.000 gulden doen In veel gevallen kun je onze gemeentesubsidie weg strepen tegen de BBI-uitkeringen, die andere verenigingen ontvingen" Tot nu toe heeft SC Cambuur de klappen, die de afbouw van de subsi die inhielden, aardig kunnen opvan gen. Het aantrekken van sponsor Het subsidiestempel. dat Cambuur draagt zal het wel nooit kwijt raken Ook het eigen publiek legt de ploeg andere maatstaven op dan bijvoor beeld het stukken armlastiger Hee renveen Geheel toevallig was het dan ook niet. dat drie jaar geleden vanuit de fervente supportershoek een actie op touw werd gezet, die uiteindelijk leidde tot het opstappen van het toen zittende bestuur De toenmalige voorzitter Sietse van Dijk had zich ooit laten ontvallen, dat Cambuur niet zonodig naar de eredivisie hoefde en dat een finan cieel gezonde eerstedivisieclub ook heel wat waard was onvolwassenheid Hij sloot met die uitspraak onbe doeld aan bij de mening van een deel van de spelersgroep, die. voor zien van een baan. bij Cambuur een leuke bijverdienste hadden en van zichzelf wisten niet op eredivisieni veau mee te kunnen. Het ambitieuze nieuwe bestuur signaleerde die stemming ook het afgelopen seizoen nog. toen Cambuur lang een topper was. maar uiteindelijk overal naast greep. Voorzitter drs. Jan Groninger constateerde onvolwassenheid bin nen de groep en Het voorzichtig doorschemeren, dat sommige spe lers kennelijk meer lusten dan las ten peurden uil het tegenvallende resultaat. Onlogisch is dat gebrek aan ambities bij sommige spelers niet. Jarenlang heeft Cambuur. bij gebrek aan talent uit de regio, het moeten doen met vaak wat uitgebluste semi-profs el ders uit het land. Die spelers kwa men hun carrière afbouwen en stre ken en passant een goed salaris op, want op dat terrein heeft Cambuur een naam op te houden Jonge, ambi tieuze spelers waren vaak onbetaal baar, omdat het noorden van ons land Siberische eigenschappen wor den toegedicht, getuige nog maar eens de WTevel over de verhuizing van PTT'ers. Langzamerhand laat de voetbalwereld dat idee een beetje varen, niet in de laatste plaats dank zij FC Groningen, toch al het voor beeld voor SC Cambuur. Bij Cambuur wordt die,doorbraak enigszins gestalte gegeven door Car lo de Leeuw, die overigens het afgelo pen seizoen de belofte, die hij al jarenlang inhoudt, nog niet waar kon maken Na De Leeuw vorig jaar volgt nu Remco Boere Engelse voetbal lers weten Leeuwarden wel gemak kelijk te vinden, maar daar zijn de contacten van bestuurslid Henny Weering niet vreemd aan. De oud- Feyenoorder was een van die spelers, die in de nadagen van zijn voetbal loopbaan bij Cambuur vertoefde. Hij bouwde vanuit Friesland een gigan tisch internationaal caravanimpe- rium op en bleef tegelijkertijd Cam buur trouw. Dankzij zijn Engelse contacten kwam Andy King naar Leeuwarden. Hoezeer Weenng ook achter de schennen wenst te blijven, juist hij overtuigde zijn bestuur dat het Leeuwarder publiek niet tot m lengte van dagen op promotie naar de eredivisie zal wachten. van 360.000 naar 260.000 gulden. Eni ge troost verschaffen de hogere bij dragen uit de BBI-pot. het afgelopen seizoen ontving Cambuur twee ton, maar ook de njksoverheid wordt per jaar minder scheutig Theo Verlangen lacht met Erwln Koeman na een succes met gronin- gen. Verlangen werkt inmiddels bij Cambuur .Als we nu niet promove ren heb ik gefaald"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21