TELLEN herrie bij de boer gram paling, liter roode wijn, liter bouillon. BereidingMaak de paling schoon en snijd ze in' mdoten, kook deze gaar in den bouillon niet den wijn, de kruiden, knol en wortel. Neem de paling uit hét vocht zoodra ze gaar is, zeef den bouillon en laat deze tot de helft inkoken, voeg er daarna de bruine saus en ansjovis- essence bij. Verwarm de paling in deze saus en doe er voor het opdoen kleine gebraden uitjes bij Men kan dit gerecht met fleurons er omheen presenteeren. Géén zomer in Zeeland zonder herrie rond het kamperen bij de boer. Meest al is het lawaai niet te verne men in de tenten en caravans op de boerenerven, maar gaat het lawijt óver het kamperen bij de boer. De professionele, 'grote' recreatie-ondernemers «illen nog weieens proteste rende geluiden laten horen tegen wat zij langzamerhand zien als onheuse concurren tie; als een gemeente het kam peren bij de boer in de piekpe riode wat meer ruimte geeft, komt ook de provincie nog weieens in het geweer - en niet zelden volgen recreatie- ondernemers en provincie ge- rnmenlijk fronsend wat er nnn vakantievreugde over de boerenerven trekt. het begin van het seizoen '84 «jaren veler ogen gericht op Domburg. °aar besloot de raad - in meerderheid ■op voorstel van de beide ook mini- rempings drijvende wethouders vast «leggen, dat in het vervolg op z'n ooogst achttien tenten op de ervan bij loeren mogen staan; vijftien caravans tenten plus drie - 20 procent jeugd- reotjes. Een nieuwe gereglementeerde jatbreiding van het kamperen bij de ooer Een nijdige reactie van de lande- "ise organisatie van recreatie-onder- remers (Recron) was een van de ge- jolgen. „Dit zal de kwaliteit van het ■e rekreatieprodukt. behoorlijk ■en, waardoor er schade ont- 't aan het toerisme". Een onont- inbare reactie van de provincie Iceland ook. waar men drie jaar gele- n 31 korzelig op de ketting sprong, n verschillende Walcherse gemeen de mogelijkheid openden om tien i,'ren of caravans bij de boer te ■meren; het Domburgse besluit werd venuetiging voorgedragen aan de ^oon, zoals dat eerder ook met de jen eenheden' van bijvoorbeeld Val- enisse en Veere gebeurde. B" kamperen bij de boer - het heeft afgelopen tien jaar flink doorgezet, 'g! ^houwen-Duiveland, in het wes- wa van Zeeuwsch-Vlaanderen. maar jaat lbo®! vooral op Walcheren. Aanvankelijk vooral voor liefhebbers, die in de vakantietijd het landleven minnen; later mede voor mensen, die in het Zeeuwse. Walcherse hoogseizoen géén plaats meer konden krijgen op de gangbare campings en langzamer hand bewust ook gekozen door kam peerders, die vakantie ,in de luwte' willen vieren, terzijde van de aller drukste toeristische trekpleisters en kustcampings. Gaandeweg verscho ven rond het kamperen bij de boer - welkome aanvulling ook op het agra rische inkomen - de normen: aanvankelijk drie tenten of cara vans mochten, met toestemming van het provinciebestuur worden uitge breid tot vijf; gemeenten als Valkenisse, Dom burg, Mariekerke, Veere stonden toe, dat in de zes weken van het hoofdsei zoen niet vijf, maar tien vakantie- onderkomens op de terreinen bij de kampeerboeren werden gezel gemeenten kenden de kampeerboe ren een fume toe bij de opvang van de piekdrukte binnen die zes weken hoofdseizoen en met de pinksterda gen en vonden goed, dat er dan - mits aan eisen van beplanting en sanitair werd voldaan - niet tien. maar vijftien tenten of caravens op de terreinen werden gezet. Domburg reglementeert, in mei '84, dat er in die gemeente maximaal 18 'eenheden' bij de boer mogen staan. Het besluit roept, binnen en buiten de gemeente, gemengde gevoelens op Binnen de Domburgse raad voelt een minderheid met voor die uitbreiding, binnen het college van burgemeester en wethouders verzet burgemeester P A D. Diepenhorst zich er tegen. Hij heeft begrip voor de financiële aan trekkelijkheid van de zaak voor boe ren, „die het binnen de EEG ook niet zo makkelijk hebben"; hij heeft - meldt hij - „zelfs de illusie, dat er met beplantingen en sanitair geen proble men ontstaan", maar vindt de toe te stane aantallen op de karnpeer-erven te groot. r salami-tactiek Diepenhorst, niet geflankeerd door de wèl op hel gesprek geattendeerde wethouder L. Wattel: „Waar ligt de grens? Je krijgt een soort salami-tactiek; steeds een paar tenten of caravans erbij. De provincie heeft daar indertijd herhaaldelijk te gen geageerd, en ik moet zeggen: de praktijk heeft die opvatting gelijk gegeven Je ziet nu - het is in Dom burg gelukkig voorkomen - dat pogin gen worden gedaan om bedrijven te splitsen, zodat er dan in de Domburg se situatie maximaal niet 18. maar 36 eenheden zouden mogen staan. Het hek is dan van de dam. Bestuurlijk zou ik voor het kamperen bij de boer liever teruggaan naar af: vijf tenten of caravens en als het er meer zijn, moet je spreken van een mini-camping, dan namelijk kun je, op grond van de komende kampeerwet. zaken beter planologisch regelen en kunnen ook mensen met bezwaren aan hun trek ken komen. Voor die mmi-campings kun je dan aan tien kampeermiddelen denken, met een eventuele uitbrei ding als piekopvang. daarin mogen ze van mij best een functie hebben" Is de omstandigheid, dat beide Dom burgse wethouders ook kampeerboe ren zijn, van invloed geweest op de uübreidingsvoorstellen aan de raad? Diepenhorst, behoedzaam: „Doordat beide wethouders een .mini-camping hebben, hebben ze veel weet van wat er in de agrarische samenleving leeft Ze hebben, denk ik. het accent te zwaar gelegd bij de belangen van de betrokken agrariërs en te weinig bij het beleidsmatig besturen van een gemeente Of de Kroon het provin cie-verzoek om het Domburgse be sluit te vernietigen zal inwilligen? „Nu de kampeerwet op dat stuk van zaken zo lang uitblijft, is duidelijk dat het kees cijsouw rijk er ook nog niet uit is Ik denk dat de Kroon heel voorzichtig zal zijn om het te vernietigen. Nu het rijk zo laks is. is er onvoldoende duidelijk beleid van die kant en dus onvoldoende mogelijkheid tot toetsing, schat ik" gereserveerd Buiten Domburg leidt het (meerder- heidslbesluit van de raad tot gereser veerde bestuurlijke reacties, z< enige rondgang. Burgemeester mevrouw G W. van Montfrans-Hartman uit Veere „Dom burg moet dat zelf bekijken Ik heb de indruk, dat de regeling zoals die in Veere geldt, uitstekend voldoet Vijf tenten of caravans dat mag zonder meer; tien stuks in het hoofdseizoen en vijftien tijdens piekopvang. Maar dan is 15 wèl 15". Een verstandig besluit, in Domburg?, is ook de vraag aan burgemeester S Francke van Valkenisse Francke formuleert af houdend „Domburg moet z'n eigen zaakjes regelen Wij hebben dat beleid niet gevolgd We hebben - vijf. tien. vijftien - een eigen grens getrokken en willen die ook aanhouden. Wethouder K Wouters vult. trefzeker van intona tie, aan „Versterken doet het de positie van de gemeenten natuurlijk niet. Je krijgt het wil al voor de voeten gegooid Maar daartegenover hebben verschillende kampeerboeren me ook gezegd, laten we de zaak nou niet wéér openbreken, laten we rust hou den waar rust is" landschap Tot de bedenkingen tegen de toena me van het aantal kampeerterrein- tjes bij boerenerven hoorden enkele jaren geleden bekommernis over de aantasting van het (Walcherse) land schap. Die bezwaren - vindt men in gemeen telijke kring - gelden minder naarma te het omringende struweel vóórt- groeit. Bovendien zijn de sanitaire voorzieningen beter geworden en zijn in de meeste gemeenten plannen in uitvoering voor de aansluiting van de buitengebieden - met een verplichting voor de mim-campings - op de riole ring. Er is. bijvoorbeeld in bestuurlijk Vee re en Valkenisse. enige tevredenheid over de stand van zaken anno 1984 rond het kamperen bij de boer: men vindt het verantwoord om het beleid zoals het er nu uitziet voort te zetten. „Ik ben een beetje benieuwd.formu leert Francke. „wat er over het kam peren by de boer uiteindelijk in de kampeerwet terecht komt. Èr is een aantal wijzigingen voorgesteld, maar de 5 eenheden voor de boerenerven zijn met veranderd. Het zal mij be nieuwen wat de kamer doet Blijven die vijf stuks gehandhaafd, dan loopt de wetgeving weer achter op de prak tijk Dat de provincie, in het spoor van de kampeerwet. vasthoudt aan die vijf tenten of caravans op de boerenerven verdriet hem Francke. mild .Het is erg onvriendelijk om te zeggen we trekken ons niks aan van wat het provinciaal bestuur wil. Maar we hebben al jaren voor een verrui ming gepleit Ik zou graag zien dat de provincie, op grond van de ervarin gen. daar ook voor zou pleiten. Wij willen vasthouden aan het patroon vijf. tien, vijftien stuks, en het is niet de bedoeling om daór bovenop weer meer ruimte te bieden op de mini- campings." minder om vangrijk Bij de provinciale planologische dienst (PPD), die in Zeeland de ruim te ordent, is men ook deze zomer uitgezwermd over het land om te tellen hoe het er bij de kampeerboe ren bijstond. Of er drie tenten en caravens stonden, vijf, tien, vijftien, achttien of méér. Er werden overschrijdingen van de toegelaten hoeveelheden geconsta teerd maar de indruk was dat de aantallen minder omvangrijk waren dan in voorgaande jaren PPD-directeur ir. R M.Th. Adriaan- sens stelt vast. dat de provincie in haar - toezichthoudend - beleid rond het kamperen by de boer steeds is uitgegaan van de aantallen, die in de komende kampeerwet zijn aangeduid. Vijf tenten op het boerenerf. Dat beleid hing wat in het luchtledige, omdat de kampeerwet op dit stuk van zaken steeds maar niet van kracht werd Adnaansens: „Ik heb de indruk dat de kroon, over door de provincie aangevochten besluiten zegt 'Laten we maar wachten op de kampeerwet. dan regelt de zaak zich vanzelf' Hij signaleert geluiden, die erop duiden dat dit deel van de wet toch vrij snel in werking zou kunnen tre den „Als dat gebeurt, zal er voor de bestaande kampeerterreinen bij de boer met vergunning over een over gangsregeling moeten worden gespro ken Tenminste, wanneer het aantal van vijf gehandhaafd blijft. Dat zal nog niet zo eenvoudig zijn.'' Belangrijkste probleem voor Adriaan- sens blijft de vraag' hoe moet je. zonder kampeerwet. voorkomen dat het aantal tenten en caravans bij de boer maar blijft toenemen „Er is", zegt hij. „toch duidelijk sprake van een soort salami-tactiek: steeds een beetje uitbreiden Ik heb het gevoel dat die lijn ook doorzet, kijk naar Domburg. Tot welke aantallen kun je gaan? Er komt een keer een omslag punt. ook in de appreciatie van de kampeerder voor de mini-camping oi het kamperen by de bper. Twintig, dertig tenten op een erf kan best bij een week mooi weer. maar bij een week regen zal er een puinpad moeten komen en zal-ie een deel van z'n schuur moeten inrichten als disco". Als de kampeenvet nog een tijd uit blijft en de provincie zou - ivat is aangekondigd - mét een eigen veror dening voor hel kamperen bij de boer komen, over welke aantallen zou daarin dan, op grond van de ervarin gen. worden gesproken Adriaansens; „Je moet voorkomen, datje landschap een soort krentekoek van tenten wordt Ik moet zeggen, de inpassing van de kampeererven in het landschap is mij meegevallen. De pro vincie zou enige vrijheid hebben, als duidelijk zou zijn. dat een regeling via de kampeerwet nog een paar jaar uit zou blijven. Om eerlijk te zijn: dan denk ik, dat we enige discussie zou den hebben over de vraag of er op de boerenerven tien tenten of caravans mogen zijn".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19