hitiers dagboeken BUNKER het nieuwe hoofdkwartier van deetman FLOP VAN DE EEUW dinsdag begint stern proces Bijna 16 maanden geleden, op 22 april 1983, kondigde het Wcst- mitse geïllustreerde weekblad itern per telex aan de persagent- chappen een wereldprimeur aan: iet magazine is in het bezit van 60 lagboeken van Hitler uit de tijd van 2 juni 1932 tot midden april 1945. 'anwege deze vondst zou het week- llad al de volgende maandag in (laats van normaal op donderdag erschijnen - het kwam zo uit dat iit de tweede uitgave was die geen 3 nark meer maar 3,50 mark kostte. )e, volgens Stern, „grootste scoop n de geschiedenis van de journalis- fek" zou ertoe moeten leiden dat 4e biografie van de dictator en (aarmee de historie van de nazi- laat voor een groot deel herschre ven moet worden". Wat de 'taaie peurhond', Stern-redacteur Gert Ieidemann. gerapporteerd had, zou loed zijn voor „weken, maanden en ?ren van spannende lectuur eom- (leet met opwindende discussies", ian dit sprookje kwam snel een dnde. Al spoedig na de eerste publi- laties in twee nummers van Sterk Heek dat de uigeverij Gruner Jahr lijna 10 miljoen mark had betaald 'oor ook nog slechte vervalsingen listonci en chemici van het Bunde- sarchiv in Koblenz warener binnen frie dagen achter gekomen dat de jrootste scoop de grootste flop uit de (ersgeschiedenis was. De toen nog inbekende vervalser had zelfs niet te moeite genomen om voor papier m kleefstof uit de tijd tussen 1932 en 1945 te zorgen. ■proces Ioe kon dit allemaal gebeuren? In ie Bondsrepubliek Duitsland en laarbuiten is oneindig veel geschre- ■en en gepraat en gespeculeerd over ie affaire. En vanaf 21 augustus zal (at wederom gebeuren. Dinsdag bc- jint namelijk het lange en voor 'elen buitengewoon pijnlijke juri- tische naspel van het ongetwijfeld iroolste medium-bedrog uit de na- ■orlogse geschiedenis. Jet proces wordt- gevoerd tegen drie •erdachten Ten eerste de vroegere Stern-reporter Gerd Heidemann (531. he met miljoenen van de uitgeverij le zogenaamde Hitler-dagboeken tocht en nog op een buitengewoon iruk bezochte internationale pers- :onferentie op 25 april van het vorig aar door zijn hoofdredactie de su- oerspeurneus bij uitstek' werd ge doemd. Ten tweede de handelaar in 'militai re goederen' Konrad Kujau (46) uit Stuttgart, die zelf heeft toegegeven de dagboeken te hebben geschreven. En tenslotte de vriendin van Kujau. Edith Lieblang. De beide heren, die al meer dan een jaar in voorarrest zitten, worden beschuldigd van be drog. De vrouw wordt helerij verwe ten. Volgens het openbaar ministerie was Heidemann er midden 1981 van op de hoogte dat de dagboeken niet echt waren, wat hij de uitgeverij echter niet heeft vertelt. Hij zou zeker 1.7 miljoen van de koopsom in eigen zak hebben gestopt. Als bewijs daarvoor moet de plotselinge wel stand van de reporter gelden. Kujau, die zich ook graag Fischer noemde, beweert dat hij met wist dat de door hem gefabriceerde Hitler- dagboeken voor Stem waren be stemd. Volgens de aanklacht zou hij 1,5 miljoen mark van Heidemann hebben gekregen. Waar de rest van het geld is gebleven, weet op dit moment kennelijk niemand. schuld Er wordt weliswaar een proces te gen drie mensen gevoerd, maar nu al is duidelijk dat het om meer gaat als vragen hoe deze drie erin ge slaagd zijn uitgever en hoofdredac tie van een 'gerenommeerd' week blad om de tuin te leiden. Zoals de verdediger van Kujau, de vroegere advocaat van de Rote Ar mee Fraktion (RAF). Kurt. Groene- hans amesz wold. zegt ..Verantwoordelijk voor de publikatie en daardoor voor het persschandaal is in eerste instantie Stem. In een proces als dit gaat het er weliswaar om individuele en straf rechterlijke verantwoordelijkheid en schuld na te gaa.y Maar dit proces dient er ook toe om publiekelijk op te helderen hoe het mogelijk was dat Stern de dagboeken publiceerde". Voor de deur staat inderdaad een tribunaal, een media-circus, waarin sprake zal zijn van chequeboek-jour nalistiek. van sensatie-journalistiek, van de jacht op 'knallers' waarvoor alles moet wijken Kortom, Stern zelf met een wekelijk se oplage van bijna 1,5 miljoen exem plaren zit in de verdachte-bank En dat is voor de meeste betrokkenen, die allemaal ais getuigen moeten optreden, een nachtmerrie. tick Inderdaad, achteraf beschouwd is het ook werkelijk te gek om los te lopen. De verhalen die Heidemann heeft opgehangen om de directie van zijn uitgeverij ervan te overtui gen dat hij in het bezit kon komen van de dagboeken van Hitier. gren zen aan het ongelooflijke. Zijn „na- zi-tick" was in de hele redactie bekend. Het begon ermee dat hij begin 1973. voor Stern werkte aan een reportage over privé-jachten. In Bonn ontdekte hij een motorjacht, de ..Prins Charles", waarvan snel bleek dat het de vroegere „Karin II" van rijksmaarschalk Hermann Go ring was. De boot verkeerde in een treurige toestand, maar Heidemann kocht het jacht. Hij wilde er een handel uitslaan en het jacht verko pen aan een Amerikaan die viel op de vroegere eigenaar. Dat gebeurde niet. In plaats daarvan deed hij er alles aan om de „Carin II" weer zo te maken als toen Góring er nog mee voer. Dus: tafelzilver van Góring, asbakken van Góring enzo voorts In de kast hing een uniform van de vroegere rijksmaarschalk Het duurde niet lang of er kwamen allerlei belagrijke ex-naxi's bij Hei demann aan boord Onder andere de nog niet zo lang geleden overleden ex-SS-generaal Wolff, die adjudant van Heinrich Himmler was geweest en door hem en de Führher „Wolff- chen" werd genoemd. Met Wolff is Heidemann naar Zuid- Amerika gereisd en daar heeft de prominente vroegere SS'er vele deu ren voor de Stern-reporter openge maakt. Zo kwam Heidemann in con tact met de oorlogsmisdadiger Klaus Barbie (Altmanni. die nu in Frank rijk wacht op een proces vanwege zijn rol als „slachter van Lyon". Heidemann moet in die tijd een soort neo-nazi zijn geworden, want in een briel aan Barbie betreurde hij het feit dat Stern hem „slecht" had behan deld en bood hem tegelijkertijd aan dat de zogenaamde 'Blutfahne (de vlag waarmee Hitier de Standarten van SA en SS zegende, overgebleven na de mislukte Putsch bij de Feld- hermhalle in Muncheni. is zijn (Hei- demanns) bezit, een veilige opberg plaats nodig had. ..In de Bondsrepu bliek wordt te veel gesnuffeld horman Heidemann deinsde er ook niet voor terug om ter redactie voor te spiege len dat hij met Martin telefoneerde. Martin Bormann dus. stafchef van Hitler, die voornamelijk door on derzoek van Stern definitief was doodverklaard omdat de vroegere Stern-redacteur Jochen von Lang zijn schedel had ontdekt. Nee. toen Gerd Heidemann de lei ding van de uitgeverij vertelde dat hij op het spoor van de dagboeken van Hitler was. ontstond nauwelijks wantrouwen. De reporter diste avon tuurlijke verhalen op Over hoge generalen in de DDR. die vroeger in de SS hadden gediend en nu met de dagboeken van doen hadden Over dodelijke bedreigingen, over drama tische transporten in Oost-Duitsland waarbij de verslaggever van Stern ettelijke honderdduizenden marken in een koffertje door het open raam van een Mercedes gooide en op de terugweg via zijn eigen open raam een paar dagboeken van Hitier terug kreeg. Het aantal beloofde dagboe ken werd o'm groter: met meer 27 maar 60 banden zou hij kunnen krijgen. Stem betaalde zonder ook maar een greintje onderzoek te doen. Degene die al die miljoenen aan Heidemann heeft gegeven, de voor zitter van de raad van bestuur van Gruner en Jahr. Gerd Shulte-Hillen, zit nog steeds op zijn post. De twee toenmalige hoofdredacteuren, Peter Koch en Felix Schindt, zijn na het dagboeken-schandaal met een gou den handdruk van ongeveer 1,5 mil joen mark netto, bij Stern wegge gaan. Het is niet uitgesloten dat het komende proces tegen 'Heidemann en anderen', zoals het wordt aange duid, zaken aan het licht brengt die andere 'Handdrukken' 1 PZC/ weekendkrant ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1984 Bussen vol trokken leraren en onderwijzers de afgelopen jaren naar Den Haag om te demonstreren tegen de zoveelste bezuiniging in het onderwijs. De route van het protest was eenvoudig en snel: met bus of trein naar Den Haag, verzamelen op het naast het centraal station gelegen Malieveld. Even de weg oversteken en de demonstratie stond al op de stoep bij minister Deetman om het ongenoegen te laten blijken. Desnoods liep men even door naar het vlakbij gelegen Binnenhof. Zo demonstreren kan het onderwijzende deel van Nederland voortaan vergeten. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen verhuist op dit moment naar de groeikern Zoetermeer, op twintig kilometer van het Haagse bestuurscentrum. Die afstand alleen maar ook de slaperige sfeer in Zoetermeer werkt ontmoedigend op potentieel protest. Ook het nieuwe gebouw zelf werkt allerminst uitnodigend. Veel voorbijgangers vinden het gebouw lelijk en afstotend. Het is te massaal, te groot. En, waar is toch de ingang? Wie tegen de gevel roept verbeeldt voorziening mag schandalig genoemd Nogal afgemeten verdedigt de dienst zich dat het geluid afketst op de worden Met het ministerie van WVC die keüze door te zeggen dat men op hoekige grijze metalen wanden De was Onderwijs het enige departement dit punt een „terughoudend beleid" rijksambtenaren achter die wanden tot nu toe dat een eigen (kleine) voert De medewerkers en gebruikers ajn onzichtbaar. De bezoeker buiten crèche had. Het mag zijn dat de van de huidige crèche op onderwijs aet slechts zichzelf en de gnjze wol ken boven hem weerspiegeld in het gladde aluminium. Als extra ontmoedigende factor mag de beperkte buitenruimte gelden, die versnipperd is over het hele complex en voor een belangrijk deel gevuld is met vijvers en slootjes. Wie een be hoorlijk spandoek wil ontrollen zal met zijn knieën het koude water in moeten Het is duidelijk: in het pro gramma van eisen dat architect Ros- dorff uit Den Haag kreeg voorgescho teld is ruimte voor het maatschappe lijke protest glad vergeten. Voor het overige wekt het gebouw de indruk dat aan alles is gedacht. Meer dan tien Jaar voorbereiding is vooraf gegaan aan de bouw van het enorme complex waarin 2500 rijksambtena ren van het ministerie van onderwijs ren lijken problemen te krijgen. Ook de werknemers met een auto worden niet echt in de watten gelegd. Er zijn totaal slechts 620 parkeerplaatsen voor de 2500 ambtenaren. Die karige autoruimte is ook een van de voor naamste bezwaren die buurtbewoners (het complex grenst aan een woon wijk i koesteren. De buurt vreest een dagelijkse auto-invasie in hun woon straten van die ambtenaren die geen parkeerplekje op het terrein zelf kun nen krijgen. kosten Terug naar de kosten van het nieuwe rijksgebouw. Is die 220 miljoen gul den duur? Een willekeurige vergelij king met het bedrijfsleven: Het hoofdkantoor van de Rabobank in Utrecht, dit jaar opgeleverd, huisvest 1750 werknemers en dat gebouw kostte 200 miljoen. Dat is meer per gehuisveste werknemer. Het nieuwe gebouw van het ministe rie van buitenlandse zaken (in het centrum van Den Haag. in november dit jaar klaar) kost ook absoluut meer: 255 miljoen terwijl er slechts 1700 ambtenaren zullen werken (kos ten per werkplek: 150.000 gulden). De Rijksgebouwendienst heeft de kosten van dit ministerie uit de hand laten lopen. De oorspronkelijke begroting is met tientallen miljoenen guldens overschreden omdat tijdens de bouw voortdurend extra voorzieningen (on der meer een luxe congreszaal) wer den ingebracht. rijksoverheid in theorie de deelname proberen nu uit alle macht een nood- en wetenschappen gehuisvest zullen van vrouwen aan het arbeidsproces voorziening te treffen in een leeg- Wpjden. De verhuizing, die enige wil bevorderen, in de pra"wijk werkt staand lokaal van een school in de maanden in beslag neemt en waai-- in ieder geval de Rijksgebouwen- omgeving, voor drie grote bedrijven zijn inge- schakeld (een bedrijf alléén had het niet snel genoeg afgekund) is in volle ?ang. In oktober moet de operatie voltooid zijn. Het departement laat 26 ?rote en kleinere gebouwen in de Haagse binnenstad leeg achter. Ze zullen deels geschikt worden'gemaakt voorjongerenhuisvesting. De versnip perde huisvesting over 26 gebouwen was een van de belangrijkste redenen destijds om te verhuizen goed moment Coördinator Snijders van het depar tement van onderwijs, vertelt dat waarschijnlijk op het goede moment besloten is tot nieuwbouw. „Als we bier waren begonnen hadden we waarschijnlijk niet dit kunnen neer- feiten, dan hadden we meer moeten bezuinigen. Wij konden nog volgens de oude normen werken. Nu is bij voorbeeld het aantal vierkante me- jvrs per ambtenaar verminderd". De nieuwe huisvesting kost 220 mil joen gulden Dat is bijna 90.000 gulden por werkplek. Voor dat geld staan op omvangrijk terrein van 40.000 vierkante meter een serie van negen Lvormige gebouwen, allemaal onder- mig verbonden. De hoogte varieert van vier tot zeven verdiepingen. Ho- mocht niet van de gemeente Zoe- (ermeer. De afwerking en indeling van de gebouwen is eerder sober dan luxe. ■"ijdens het hele voorbereidings- en - rouwproces moest trouwens op last •an het mimsterie van financiën en van de Rijksgebouwendienst worden °ezuinigd op de oorspronkelijke plan nen. Daarbij zijn discutabele keuzes ge maakt. Wat bijvoorbeeld wel kon was een eigen trimzaal voor de amb tenaren die in de lunchpauze willen "Wegen, Wat ook kon was een eigen Postagentschap in het gebouw. Wat dnarentegen niet kon was een kinde- jdpvangvoorziening. öet schrappen van die belangrijke Deetmanprotestbeveiligcl... lelijk/mooi Het nieuwe gebouwencomplex van onderwijs trekt niet alleen de aan dacht omdat het zo groot is en zoveel mensen moet huisvesten. Veel voor bijgangers vinden het gebouw rond uit lelijk: te grijs, te saai, te vreemd. Veelgehoord wordt de vraag waarom de architect niet gewoon 'een mooie baksteen' heeft uitgezocht voor de gevels. Coordinator Snijders „Wij wil den in de werkgroep zelf ook bak steen Maar dat kon niet vanwege de kosten. De geveloppervlakte van de negen gebouwen is zo groot dat bak steen veel te duur zou worden." De waardering voor de keuze van de architect komt later misschien als men meer gewend is aan het afwijken de uiterlijk. Wie vaak langs het com plex komt en de moeite neemt langer te blijven kijken ziet dat de gevels afhankelijk van hel weer erg speels en levendig zijn en tegelijk onopvallend. Er zijn prachtige voorbeelden van kantoorgevels die volledig uit spiege lend glas bestaan. Glas schittert prachtig in de zon en heeft tegelijk de eigenschap het beeld van de omge ving te weerkaatsen De gevel zelf verdwijnt daardoor uit het zicht Het grijze metaal van het onderwijs complex heeft ongeveer dezelfde ei genschap. Zonder de schitterende weerspiegeling die glas heeft volgt het grijze gemoffelde aluminium alle weerswisselingen en stemmingen in de lucht. Al naar gelang de bewoljting en zonneschijn verandert het aanzicht van het gebouw voortdurend van hel der zilvergrijs bij volle zon tot een stemmige donkere tint bij dreigende regen De vijvers aan voor- en achter kant versterken die eigenschap. De gevels, de wisselende luchten er boven. het kabbelende water eron der: het beweegt en vloeit in elkaar over. Van een zekere afstand en bij somber weer vooral, lost het gebouw door die eigenschap op tot een soort vage vlek in een lege grijze lucht. josé smits

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 17