PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Topambtenaren niet als groep omhoog a Lubbers: in '85 extra bezuinigingen nodig Vierling geboren LUBBERS CORRIGEERT VAN AARDENNE PROBLEMEN ROND PORKY Philips trekt 500 personeelsleden aan iAutomagnaat DeLorean vrijgesproken Bewijs Japanse proeven op mensen Zonnige perioden In de vroege ochtend mist Spoedig flinke zonnige perioden. Wei nig wind en een verdere temperatuus- stijgmg tot wellicht 25 graden van middag. Goed strandweer 227e jaargang no. 193 Vrijdag 17 augustus 1984 DE JAGER-TOLHOEK ran 8 00-17 00 uur zaterdag van 1000-12 00 uur MIDDELBURG Ko lei 01180-3305G' 1001 bouwmaterialen onder één dak! WASHINGTON (DPA-UPI) - Zes nobelprijswinnaars en 49 andere geleer- Tatjana Jankelevitsj en Morris Pripstein, woordvoerder van de internatio- deii hebben aangeboden zich om beurten in de Sovjetunie te laten gijzelen nale groep „geleerden voor Sacharov" bekendgemaakt, voor de duur van de medische behandeling in het buitenland van Jelena De 55 geleerden, afkomstig uit 13 verschillende landen, hebben op 31 juli Bonner, de vrouw van de dissidente kerngeleerde en winnaar van de een telegram gestuurd aan de president en partijleider van de Sovjetunie, Nobelprijs voor de Vrede Andrej Sacharov. Konstantin Tsjernenko. waarin zij hun aanbod doen. Omdat zij tot op heden geen antwoord hebben ontvangen, besloten de geleerden hun Dit is donderdag in Washington door de dochter van mevrouw Bonner aanbod in de publiciteit te brengen. '4 DEN HAAG (GPD) - Met mededelingen over eventuele salarisverhogingen voor topambtena ren heeft premier Lubbers de indruk willen wegnemen dat alle hogere ambtenaren „automatisch" meer salaris krijgen om ze te behouden. Die indruk was de laatste tijd gaan bestaan vanwege de „uittocht" van ambtenaren bij het ministerie van economische zaken en de antwoorden op kamervragen van minister Van Aardenne. Het kabinet heeft donderdag deze zaak besproken naar aanleiding van de gegevens die bij Economische Za- De verwachtingen voor de we reldconjunctuur zijn voor de korte termijn minder goed dan dit voorjaar. (PAGINA 3) Geen heksenjacht Burgemeester Ockeloen verze kerde donderdagmiddag tij dens een discussie met 'de publieke tribune' dat b en w van Terneuzen niets voelen voor een 'heksenjacht' op drugsgebruikers. (PAGINA 9) Bootvluchteling Huainhan Truong denkt dat zijn ervaringen als bootvluch teling hém feller hebben ge maakt om iets te bereiken in het schaken dan iemand an ders. Huainhan is een van de deelnemers aan het ECI- jeugdschaaktoemooi m Sas van Gent. (PAGINA 15) Radio en tv: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 ken bestaan. Daar bleek namelijk dat alleen al in de eerste helft van dit jaar niet minder dan 23 hogere ambtena ren zijn vertrokken en maar drie „bin nengekomen". De balans viel duide lijk in het voordeel van het bedrijfsle ven uit. Hier is sprake van een een richtingsverkeer, zei Van Aardenne. Lubbers heeft er nu de nadruk op gelegd dat er geen sprake van is dat hogere ambtenaren „groepsgewijs" worden bevoordeeld om niet weg te gaan Het kabinet heeft geconsta teerd dat er in bepaalde gevallen mogelijkheden zijn om topambtena ren een individuele toeslag te geven om hen te behouden. Dat gebeurde tot dusver al, gebruik makend van een artikel in het Bezoldingsregle- ment Rijksambtenaren. De ministerraad wil geen structurele maatregelen nemen voordat volgend jaar de zogenoemde pakketvergelij king verschijnt. In opdracht van mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) onderzoekt een commissie de arbeids voorwaarden van zowel het bedrijfsle ven als van de overheidsdienst. De bedoeling is in kaart te brengen welke de netto- en de brutoverschillen in beloning voor gelijkwaardige functies zyn. Het kabinet heeft het probleem bij het ministerie van economische zaken er kend en geconstateerd dat daaraan in bepaalde gevallen met toeslagen een mouw kan worden gepast Waar Van Aardennes ministerie met tekorten aan kundige ambtenaren op hogere posten kampt kan daarin misschien worden voorzien door op dit ministe rie ambtenaren van andere departe menten, die daar met kunnen ..door stromen". in aanmerking te laten ko- Hiermee heeft, aldus een woordvoer der bij Economische Zaken, de minis terraad Van Aardenne met „terugge floten". Deze heeft nooit de bedoeling gehad te stellen dat het rijk al zijn topambtenaren „groepsgewijs toesla gen moet geven". Wel wil hij deze knelpunten nog wat breder bezien om de concurrentiekracht van de over heid te verbeteren. Daarbij heeft de minister gesproken van het „leggen van noodverbanden". Reactie CMHA De Centrale van Middelbare en Hoge re Ambtenaren (CMHA) is van me ning dat het kabinetsbesluit de pro blemen met het verloop van hoger overheidspersoneel naar het bedrijfs leven niet zal oplossen. De CMHA stelt dat het kabinet het 'noodverband- heeft teruggebracht tot pleisters en daarmee grote risicos loopt, temeer omdat de arbeidsmarkt in de particuliere sector weer aan trekt. De centrale is van plan deze problematiek aan de orde te stellen in het overleg dat de ambtenarenbon den regelmatig met minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken voe- SUMMIT HILL De 6-jarige David Tirpak poseert hier huisdier van hun erf te verwijderen omdat zij het met het familiehuisdier, het 500 kg zware varken wetsartikel overtreden dat bepaalt dat er geen vee 'Porky'voor het huis van zijn grootvader in Summet binnen de stadsgrenzen mag worden gehouden Da- Hill in de Amerikaanse staat Pennsylvania. vid's grootvader is echter niet van plan om aan de order gehoor te geven en heeft verklaard dat hij Rondom Porky zijn de laatste tijd problemen ontstaan: desnoods naar het hooggerechtshof zal stappen om de politie heeft de familie Tirpak gesommeerd om hun zijn huisdier te mogen behouden. I 'Van onze correspondent) WASHINGTON - Een jury in Los Angeles heeft autofabrikant John De- torean donderdagmiddag niet schui ns verklaard op alle punten van een unklaeht wegens 'samenzwering' en wtaine-handel'. DeLorean was gear ceerd, nadat federale opsporings ambtenaren, acterend als drughande lwen, hem hadden gefilmd tijdens uitvoerige onderhandelingen over de verkoop van cocaine. Volgens DeLorean wilde hij alleen Haar zijn fabriek van dure sportauto's H Ierland redden. Het bedrijf, waar- jan de Ierse overheid belangrijke sub files had verstrekt, was in ernstige lanciéle moeilijkheden geraakt, om- l^ai de markt voor DeLoreans roest- italen bolides, met naar boven klappende deuren, was ingezakt irean. die de rechtszaal als vrij heeft verlaten, had zijn verdedi- n 18 gebaseerd op de aantijging' dat IJ® recherche hem in een val had ■lokt en hem de cocaine min of meer ld opgedrongen De video-banden, de jury te zien kreeg, suggereerden ""idien dat DeLorean zou hebben ibeerd zich uit hel contact terug trekken, maar vervolgens door de Hcherche en een suspecte handlanger vas overgehaald toch door te zetten. Ontvoering Beiroet Onbekende Wapende mannen hebben woens- rabbijn Selim Murad Jammous ik? ^eine joodse gemeente van t et ontvoerd.-Hij is de tweede ^Wdsnstaande joodse leider in Bei- die slachtoffer van een overval is iWorden AMSTERDAM (ANP) - Philips zal dit jaar de personeelssterkte in ons land met 500 mensen uitbreiden. Het meerdere personeel is nodig wegens uitbreiding van het in Nederland gevestigde kenniscentrum dat zich bezig houdt met onderzoek en ver nieuwing. Philips noemt het belang rijk om dit soort zaken in Nederland te doen, zo zei vice-president C.J. van der Klugt in een toelichting op de kwartaalcijfers. Het zwaartepunt van de speur- en ontwikkelactivitei- ten van Philips ligt nog steeds in Nederland. Met de uitbreiding van het aantal personeelsleden is voorlopig althans een einde gekomen aan de gestage afkalving van de personeelssterkte in ons land als gevolg van het reorgam- satieprogramma. dat Philips enkele jaren geleden in gang heeft gezet. Eind 1981 werkten er bij Philips in ons land nog 79.500 mensen tegen 71.200 eind 1983. Een woordvoerder van Philips maak te donderdag bekend dat vandaag, vrijdag, opnieuw met de bonden over legd zal worden over invoering van arbeidsduurverkorting. Philips zal volgens de woordvoerder nieuwe voorstellen op tafel leggen. Gezien het feit dat de onderhandelingen over korter werken bij Philips begin juni muurvast liepen, zien de bonden het overleg van vandaag met weinig opti misme tegemoet De voorzitter van de Industriebond FNV. Dick Visser, verklaarde gister ochtend voor de NCRV-radio dat be drijven die goede resultaten behalen hun personeel meer loon moeten beta len en meer geld moeten vrijmaken voor arbeidstijdverkorting, Visser doelde met name op de bekendma king van de winsten van enkele grote bedrijven als Hoogovens en Akzo. Ook Philips heeft goede resultaten geboekt. Uit de kwartaalcijfers blijkt dat het bedrijf in de eerste helft van dit jaar zijn nettowinst in vergelij king met het eerste halfjaar van 1983 heeft verdubbeld tot 544 miljoen gul den. OVERHEIDSTEKORT MOET VERDER OMLAAG <Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet moet volgens premier Lubbers de komende weken besluiten tot extra bezuinigingen, boven de ruim negen miljard gulden waarover al overeenstemming was bereikt. Op zijn wekelijkse persconferen tie zei de minister-president donderdag dat het 'overheidstekort anders onvoldoende omlaag zal gaan. De ministerraad zal volgende week beginnen met de afronding van de komende begroting. Van Aardenne Lubbers zei dat uit.de eerste bereke ningen is gebleken dat door de lasten verlichting voor het bedrijfsleven en de burgers de koopkracht volgend jaar sterker zal verbeteren dan de bedoeling was. Tegelijkertijd zal het overheidstekort minder dalen dan no dig is. Ook zullen de overheidsuitga ven meer omhoog gaan dan berekend was. Volgens de premier betekent deze ontwikkeling dat het evenwicht in de begroting enigszins verdwenen is. In de komende veertien dagen moet het kabinet besluiten nemen, die erop neer komen dat de overheidsuitgaven voor nieuw beleid minder zullen stij gen dan is voorgesteld. Daarnaast ls het niet uitgesloten dat bepaalde on derdelen van de lastenverlichting voor de bedrijven en de burgers ach terwege zal blijven. Voor lastenverzwaringen (bijvoor beeld verhoging van de btw) voelt Lubbers nu niets meer. In juli hield hij deze mogelijkheid nog open, maar minister Ruding (financiën) ver klaarde direct tegen belastingverho gingen te zijn. Bij de eerste ronde van de begrotings besprekingen werd besloten tot bezui nigingen van totaal f9.6 miljard. De ambtenaren en trendvolgers, en de sociale uitkeringen zouden elk 2.7 TOKIO (UPI) - Japanse geleerden hebben donderdag verklaard dat zij documenten hebben ontdekt die be wijzen dat het Japanse leger tijdens de Tweede Wereldoorlog krijgsge vangenen heeft gebruikt voor proe ven met gifgassen en bacteriën. Zij verklaarden dat wellicht 3000 Chi nese. Russische en Amerikaanse ge- Zie ook pagina 6i vangenen zijn omgekomen bij experi menten door „eenheid 731" in het door Japan bezette Mantsjoerije Het onderzoeksteam heeft ook voor het eerst schriftelijk bewijsmateriaal gevonden waarom wordt aangetoond dat de Amerikaanse bezettingstroe pen in Japan van de expenmenten op de hoogte waren Volgens de Japanse onderzoekers valt aan te nemen dat de Amerikanen gegevens over de ex perimenten van betrokken Japanse officieren hebben losgekregen, en de ze gegevens voor het eigen onderzoek naar chemische wapens hebben ge bruikt. „De documenten zijn zonder twijfel authentiek", aldus professor Takao Matsumura van de universiteit van de Keio Universiteit Hij verklaarde dat leden van zijn groep de papieren bij toeval hebben gevonden in een boek winkel in Tokio. /~V HOORN (ANP) In het Sint-Jans ziekenhuis in Hoorn is donderdag een vierling geboren zonder dal sprake was van preparaten die bevorderlijk zijn voor de vruchtbaarheid Volgens gynaecoloog P Willems is de bevalling op natuurlijke wijze verlopen. Zelfs de vaak gevolgde methode van de zogenoemde keizersnede werd niet toegepast Het viertal, tioee jongens en twee meisjes, verkeert volgens Willems in uitstekende condi tie. Ook de moeder, de 30-jarige Henny Mes uit de Westfriese gemeente Stedebroec. maakt het goed Volgens Willems heeft de bevalling van de vier kinderen in totaal slechts negen minuten geduurd. De gynaeco loog noemt het niet alleen hoogst uitzonderlijk dat een vierling via natuurlijke weg wordt verwekt en op natuurlijke wijze wordt geboren, maar dat in dit geval ook sprake is van twee eeneiige tweelingen. Uil statisti sche gegevens blijkt, dat de kans op een natuurlijke geboorte van een natuurlijk verwekte vierling één op drie miljoen is. Dat staat 'theoretisch) ongeveer gelijk aan één van een dergelijke geboorte in een tijdsbestek van ongeveer ticintig jaar Foto's boven (v.l.n.r Het eerste kind dat ter wereld kicam kreeg de naam Hanneke (links). Zij weegt 1985 gram. Haar zusje Kitty weegt 1950 gram Als nummer drie werd een jongen geboren. Bart, die 2230 gram weegt. Het laatste kind. Wouter, weegt ook 2230 gram Foto links onder: De gelukkige ouders, Albert en Henny Mes. na de bevalling miljard moeten inleveren. De ministe ries zouden 2.9 miljard gekort worden terwijl volksgezondheid 1.3 miljard moest inleveren. Op de persconferentie na afloop van deze besprekingen liet Lubbers echter al weten dat op drie belangrijke pun ten een voorbehoud rust. Dat waren de voorgenomen lastenverlichting voor het bedrijfsleven (f 1.5 miljard i. maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid en de uitgaven voor 'nieuw beleid' van verschillende ministeries. In totaal ging het hierbij om 'enkele miljarden', aldus premier Lubbers Nadat de eerste berekeningen van de adviesorganen van de regering zijn binnengekomen, blijkt dat vooral de lastenverlichting voor het bedrijfsle ven en de nieuwe uitgaven van de departementen te hoog lijken op te lopen Ook minister Ruding heeft al laten weten dat de lastenverlichting ter discussie kan komen te staan, indien de ministeries bleven vasthou den aan hun extra wensen. Overigens sloot minister-president Lubbers niet uit dat het kabinet een deel van de extra bezuinigingen be reikt door - net als de afgelopen jaren - extra geld te halen uit de sociale fondsen. De lastenverlichting voor het bedrijfsleven zou dan buiten schot kunnen blijven. De volledige lastenverlichting van drie maal anderhalf miljard gulden die voor 1984, 1985 en 1986 als mini mum is toegezegd door het kabinet blijft onmisbaar voor een fundamen tele versterking van de financiële po sitie van het Nederlandse bedrijfsle ven. Dit zegt hel NCW-bestuur in een reactie op uitlatingen van de minis ter-president Lubbers, donderdag na de ministerraadsvergadering. Hoewel door betere exportresultaten bij enkele bedrijven de winstcijfers stijgen kunnen deze geen basis vor men voor wijziging van het kabinets beleid. meent het NCW. Als het kabi net delen van de lastenverlichting zou willen inslikken zou dat de kansen voor verdergaand marktherstel ver kleinen De lastenverlichting is im mers bedoeld voor de verlaging van de arbeidskosten alsmede rende mentsherstel met het oog op een betere internationale concurrentiepo sitie. aldus het NCW Tientallen doden door brand op booreiland RIO DE JANEIRO (RTR) -Een brand op een Braziliaans booreiland heeft donderdag tientallen slachtoffers geeist. Het booreiland Echova is eigendom van de Braziliaanse staatsoliemaat schappij Petrobras. Het ligt voor de kust van Rio de Janeiro. Petrobras maakte bekend dat 40 ar beiders zijn verdronken toen een mo torsloep. w aarmee zij het brandende booreiland wilden ontvluchten, in vol le zee kapseisde door een vloedgolf die werd veroorzaakt door een explosie op het booreiland. Vijf arbeiders zijn met zware brand wonden in een ziekenhuis opgeno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1