PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Marine niet naar Egypte Menten vordert tien miljoen van Hans Knoop en Tros-Aktua Ringrij-spektakel in Middelburg Voorlopig bij NAM geen kortere werkweek GENOEG MIJNENVEGERS VOOR DE LAAGSTE PRUS IN NEDERLAND! J. B. Priéstley overleden PD MAGNETICS High Grade Chrome Dixons Na vijf dagen MARGARINE GOEDKOPER Droog en geleidelijk wat zonniger Weinig wind en een middagtempera- tuur rond 23 graden. 227e jaargang no. 192 Donderdag 16 augustus 1984 Zonniger Vandaag. op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. DEN HAAG lANPi - Plantaardige margarine en halvarine loorden maandag goedkoper Een pakje margarine van 250 gram en-een pakje halvarine van 500 gram gaan beide 12 cent in prijs omlaag. De overige margarines ondergaan geen prijsverlaging. De bond van Nederlandse Margarinefabrikanten zegt dat de prijswijzi ging een gevolg is van de ontwikkeling op de grondstoffenmarkl Sinds de laatste prijsverhoging van plantaardige margarine en halvarine van 4 juli zijn de prijzen van plantaardige oliën en vetten gedaald. De prijsverlaging, die is vastgesteld na overleg met het ministerie van economische zaken, is af-fabriek en werkt dus, afhankelijk van de voorraden in de winkels, met enige vertraging door in de consumenten prijzen. DEN HAAG (GPD) - De Egyptische regering heeft het aanbod van Nederland om mijnenvegers te sturen naar het Suez Kanaal om mee te helpen met het opruimen van de mijnen, van de hand gewezen. De Egyptische ambassadeur in Neder land heeft dit woensdag het ministerie van buitenlandse zaken en van Defensie laten weten. Egypte heeft verklaard dat er op het ogenblik „voldoende capaciteit" is om de mijnen in het Suez Kanaal te ruimen. Daarmee doelde hij wellicht op de Amerikaanse. Franse en Engel- Overproduktie De jaarlijkse overproduktie aan groente en fruit in de EG kost handenvol geld. In het verkoopseizoen '82-'83 werd bijvoorbeeld voor ruim 660 miljoen gulden aan groente en fruit uit de markt genomen. (PAGINA 3) Het ziekenhuis in Middelburg moet worden gesloten, vindt de meerderheid van 'de medi sche specialisten op Walche ren. Alle medische handelin gen zouden dan moeten wor den geconcentreerd in Vlissin- gen. (PAGINA 9) Geen illusies Vlissingen verloor gisteren met 5-0 van Sparta voor acht honderd toeschouwers en het moet zich nog maar niet te veel illusies maknnen voor het ko mende seizoen (PAGINA 17) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 4 Varia: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 16 Sport: 17 De beste en meest verkochte videocassette se mijnenvegers die in de loop van woensdag in het kanaal zijn aangeko men om de mijnen te vegen. Volgens president Moebarak van Egypte zijn de projectielen door Libië in het ka naal gelegd. De Egyptische ambassadeur heeft Buitenlandse Zaken en Defensie ook laten weten dat Egypte graag van het aanbod wil gebruik maken wanneer zou blijken dat de mijnenvegers die nu aan de actie deelnemen niet in staat zijn om al de mijnen op te Nederland had twee supermoderne mijnenjagers van de Alkmaar klasse naar liet Midden Oosten willen sturen als Egypte het groene licht voor had gegeven. De woordvoerder acht het mogelijk dat andere landen, zoals Saoedie- Arabië, in de toekomst een beroep zullen doen op Nederland voor het sturen van de mijnenvegers. Er is niet alleen met Saoedi Arabic maar ook met andere landen in de Golf contact geweest over de mogelijke inschakeling van de Nederlandse mijnenvegers, aldus de woordvoer der. LONDEN (RTR L PI) - De Engelse auteur J. B. Priestley is dinsdag op 89-jarige leeftijd in zijn woning in Stratford-on-Avon overleden. Dit heeft zijn uitgever, Heinemann in Londen, woensdag bekend gemaakt. John Boynton Priestley stierf volgens een woordvoerster van Heinemann 'vredig na een ziekte van enkele da gen' Over de doodsoorzaak is niets bekend gemaakt. (Zie ook pagina 2} PRODUKTIE VS MEER GESTEGEN DAN VERWACHT WASHINGTON (RTR) - De industrië le produktie in de Verenigde Staten is in juli met 0,9 procent toegenomen, zo heeft het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS. de „Fcd", woensdag bekendgemaakt. Het groeipercentage was onverwacht hoog omdat op grond van andere cijfers algemeen de indruk bestond dat de groet van de Amerikaanse economie de laatste tijd trager werd Ge< Z MIDDELBURG - De Zeeuwse hoofdstad staat vandaag in het teken van de tweede folkloristische dag. Traditiegetrouw ivordt op het Molenwater de grote jaarlijk se ringrijderij gehouden. Dit jaar komen ruim 180 ringlij ders - gestoken in het witte kostuum van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging - op vijf verschillende banen in het strijdperk. De wedstrijden beginnen al om acht uur. Vanaf omstreeks vier uur vanmiddag stijgt de spanning ten top als de ringrijders gaan 'kampen' om de felbegeerde koninklijke ivisselprijzen. WEGENS 'ONJUISTE BERICHTGEVING' DEN HAAG (ANP) - Pieter Menten (84) heeft een vordering van tien miljoen gulden ingesteld tegen zowel de publicist Hans Knoop als Tros-Aktua. In het eerste geval gaat het om onjuiste berichtgeving, laster en het 'in-diskrediel- brengen'. Het tweede geval gaat eveneens om onjuiste berichtgeving. Dit heeft de advocaat van Menten, mr A. L. Ch. M. Oomen in Den Haag woensdag desgevraagd bevestigd. Volgens Hans Knoop eist Menten tien Menten loopt al een paar jaar en ls miljoen schadevergoeding omdat hij steeds uitgesteld Hij herinnerde het door diens toedoen in de gevangenis zich opeens en ik heb de zaak nu met heeft gezeten en daardoor financiële spoed aangebracht De zaak tegen schade heeft geleden. Volgens mr Oo- Tros-Aktua komt 22 augustus voor en men is dat onjuist. „De vordering van die tegen Knoop en de uitgever van E180(VHS).L750(BETA) 19,50 VCC380(PHlLIPS) F 29,50 HfcH IAH1: MADRID DPA,RTR) - De 29-jarige Spaanse visser Pedro Lopez Bel- tran barst in tranen uit, nadat hij met een helikopter van het Canade se vrachtschip dat hem uit zee oppikte, naar het vasteland werd gebracht. Hel schip van de visser zonk vrijdagnacht voor de kust van de westelijke Sahara. Artsen en reddingsdeskundigen spraken van een 'werkelijk wonder De visser had van de drijvers van zijn netten een vlot gebouwd, waar op hij vijf dagen lang zonder eten en drinken bleef Een tweede opvaren de, die de inspanningen te machtig waren, sprong volgens de visser van het vlot en verdronk, Lopez Beltran was aangetroffen door een Canadees vrachtschip De Spaanse autoriteiten hebben niet uitgesloten dat nog meer van de 28 beman ningsleden levend worden terugge vonden. Vier lijken zijn overigens al geborgen het voormalige weekblad Accent, De Lage Landen BV in Amsterdam, op 12 september Beide zaken zijn waar schijnlijk in eerste instantie pro forma en dienen voor de rechtbank in Am sterdam". aldus mr Oomen. Menten zit momenteel in de strafge vangenis van Scheveningen zijn stral van tien jaar uit. Hij komt eind maart volgend jaar vrij. Hans Knoop was de journalist die in 1976 toen hij voor het weekblad Accent werkte bewijzen tegen Menten verzamelde en hem later opspoorde in Zwitser land. Volgens Knoop dient de vordering van Menten gezien te worden als 'de laatste rancuneuze stuiptrekking van een oorlogsmisdadiger die ook na het uitzitten van zijn straf niet tot inkeer is gekomen'. „Menten heeft tot nu toe iedere juridische procedure tegen mij verloren. Kennelijk maakt hij zich met het oog op zijn komende vrijla ting nu reeds op voor de eveneens tot mislukking gedoemde laatste ronde", aldus Knoop Volgens Knoop is Menten - hij heeft de strijdbijl weer opgegraven - zijn strijdlust nog niet kwijt, maar geldt hetzelfde voor hem. .Ik heb voor hem na zijn vrijlating nog enkele verrassin gen in petto De directie van de TROS ligt niet wakker van de vordering van Men ten. Hij doet maar. Heel Nederland weet welke daden Menten op zijn naam heeft staan. Wij maken ons dan ook niet druk over zijn vordering, aldus een woordvoerster van de TROS. GROEIENDE WERKGELEGENHEID ASSEN (ANP) - Door de nog steeds fors toenemende werkgelegenheid bij de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) zal voorlopig bij dit bedrijf geen arbeidstijdverkorting worden ingevoerd. Dat is een van de resultaten van de onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de NAM de Industriebond FNV en de Indus trie- en Voedingsbond CNV. Een woordvoerder van de NAM deel de woensdag mee dat het in dit op zicht om een vrij unieke overeen komst gaat.. Het bedrijf is tevreden met de onderhandelingsresultaten Het woensdag bereikte pnncipe-ak koord geldt tot 31 maart 1985. Er is afgesproken dat de salarissen per 1 april 1984 worden aangepast met an derhalf procent. Daarnaast is de mo gelijkheid geopend onder bepaalde condities twee extra vrije dagen op te nemen. Met de bonden is afgesproken arbeidstijdverkorting pas na de con tractsperiode weer aan de orde te stellen Bij de NAM werken op dit moment 2.800 mensen. De afgelopen jaren heeft per jaar een personeelsgroei van zeven procent plaatsgehad. Het be drijf verwacht dat deze groei de ko mende drie a vier jaar zal doorzetten. De NAM zal volgens de huidige plan nen de komende vijf jaar per jaar anderhall miljard guiden in diverse projecten investeren. edeputeerde staten van Zeeland hebben hun keus gemaakt in een kwes tie die na jaren van beleids- afwegingen langzamerhand aan een beslissing toe is: moet het Grevelingenmeer zout water houden of zoet water krijgen? In een voorstel voor een standpunt tegenover de Raad van de Waterstaat (belangrijk ste adviesorgaan van de minister op dit departement) zeggen gs: laat de provincie Zeeland kiezen voor een zoute Grevelingen met daaraan ge koppeld de aanleg van een pijpleiding ten behoeve van de zoetwatervoorzie ning op Schouwen-Duiveland. onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het rijk de kosten voor de aanleg van die pijpleiding geheel voor zijn rekening neemt en verder bijdraagt in kosten van aanpassing van voorzieningen voor dit doel. Verrassend is die keus niet. In feite kan de provincie niet anders. Het Grevelingenmeer heeft zichzelf in de afgelopen jaren met zijn zout milieu zeer nadrukkelijk bewe zen. Uit een oogpunt van natuurbe houd heeft het een waarde gekregen, die aanvankelijke sombere verwach tingen ver heeft overtroffen. Voor de visserij heeft het nu stagnant zoute bekken i oestercultuur) een betekenis gekregen die een tiental jaren geleden niemand nog durfde te hopen. En ook voor de recreatie is de Grevelingen in zijn huidige omstandigheden van een aparte aantrekkelijkheid. Alleen de landbouw zou gebaat zijn met een Grevelingenmeer dat zoet water be vat. Een optie waarvoor men zich in agrarische kring lange tijd heel sterk heeft gemaakt, maar die gaandeweg onhaalbaar is geworden. Vandaar het plan om in het belang van de landbouw op Schouwen- I Duiveland een andersoortige aanvoer van zoet water te garanderen: via een I pijpleiding vanuit de Krammer of de i Schelde-Rijnverbinding. Een project I overigens met veel haken en ogen, waarvan slechts vaststaat dat het rendabel kan worden wanneer het rijk I de aanleg financiert en verder nog I voor de nodige ondersteuning zorgt. Het is bij een dergelijk gegeven onder I Haagse departementen een sport ge- I worden om meteen vast te stellen dat I voor zoiets natuurlijk geen geld be- I schikbaar is. Minister Smit-Kroes I (verkeer en waterstaat) heeft dat al 1 met zoveel woorden gedaan, haar I collega Braks (landbouw) heeft zich in dezelfde sfeer uitgelaten. En daarmee I lijkt dan een soort van patstelling te I zijn ontstaan. Geen geld voor een I dergelijke pijpleiding ten behoeve van I de zoetwatervoorziening op Schou- I wen-Duiveland zou betekenen dat de landbouw in deze affaire rondom de 9 keus voor het toekomstige watermi- I lieu in het Grevelingenmeer de verlie- zende partij wordt. Daarom is het goed dat gedepu teerde staten voor de landbouw garanties eisen bij hun keuze over de Grevelingen. Het is trouwens ook het minste wat ze van de Zeeuwse Staten kunnen vragen. Zeker als in Den Haag de neiging aanwezig is om ten opzich te van de agrarische sector een soort van beleidsmatige vergeetachtigheid aan de dag te leggen. De landbouw in Zeeland heeft twee sterke argumen ten om te verlangen dat zij in deze kwestie van de Grevelingen niet het kind van de rekening wordt. Om te beginnen zijn er destijds harde toezeg gingen gedaan over de aanleg van zoetwaterbekkens in het Zeeuwse del tagebied In de memorie van toelich ting op de Deltawet (1958) wordt het belang van een dergelijke voorziening zelfs duidelijk omschreven Boven dien is er met het oog op de toekom stige agrarische bedrijfsvoering op Schouwen-Duiveland een aantoonba re economische noodzaak dat een verantwoorde zoetwatervoorziening wordt veiliggesteld. Een aanvoer per pijpleiding kan daarvoor een tech nisch aanvaardbare oplossing zijn Daarover bestaan geen misverstan den Het probleem is de verhouding tussen kosten en baten van het pro ject En dat kan alleen uit de weg geruimd als het rijk de financiering en ondersteuning voor zijn rekening neemt. De enig mogelijke keus voor de provincie Zeeland rondom de vraag 'Grevelingen zoet ol zout' is dus een keus met harde consequenties En het gaat erom dat Zeeland die naar de Raad van de Waterstaat stevig over eind houdt. Want zoals destijds oes terkwekers In Yerseke en omgeving op grond van de Deltaschadewet schadeloos zijn gesteld omdat zij door de uitvoering van de deltawerken hun bedrijfsvoering zagen geblokkeerd, zo is er bij de keuze over het watermilieu in de Grevelingen in zekere zin sprake van 'deltaschade' voor de Zeeuwse landbouw Een pijpleiding voor de aanvoer van zoet water naar Schou wen-Duiveland kan die schade onder vangen Daarvoor moet geld op tafel komen En daarbij gaat het om bedra gen die tegen de achtergrond van de enorme sommen geld voor de uitvoe ring van de Oosterscheldewerken in het niet vallen Bij een zoute Grevelin gen heeft het rijk een rekening te vereffenen met de Zeeuwse landbouw. Het zou wel erg wrang zijn als die rekening onbetaald bleef. vdM. Asiel Estlanders - Zweden heeft politiek asiel verleend aan het Est- landse paar dat na een bezoek aan Finland besloot niet meer naar hun land terug te keren. De Grevelingen zout met pijp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1