I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prior geeft fouten toe na rel Belfast Konsumenten Kontakt: prijs gas omlaag door meevaller t ECHT GOUD? Onduidelijkheid over schoten op helikopter Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Billekoek9 voor zoon kost vader boete BEROERING IN WESTMINSTER Mondale wil hogere uitgaven van Europa voor defensie f i V" Peres krijgt meer tijd Zonnige perioden In de ochtend plaatselijk mistbanken, overigens zonnige perioden, zwakke lot matige wind uit noord tot noord west, temperatuur omstreeks 22 gra- 227e jaargang no. 191 Woensdag 15 augustus 1984 GALLIVARE lUPIi - In Zweden heeft een man een geldboete gekregen omdat hij zijn zoontje van 11 jaar een pak voor zijn broek had gegeven. Dat is daar krachtens een nieuwe wet tegen kindermishandeling verboden. Zoonlief had een jonger broertje op zijn flets meegenomen, hoewel zijn vader hem dat had verboden. Hij kreeg als straf billekoek De knaap kende zijn rechtenblijkbaar goed, want hij liep onmiddellijk naar de politie om aangifte wegens mishandeling te doen. Een jury-rechtbank in Gallivare, in het noorden van Zweden, vond dat de vader de wet had geschonden en veroordeelde hem tot een boete van 100 kronen, ongeveer 40 gulden. Twee personen hebben inmiddels tegenhet vonnis geprotesteerd en gezegd dat zij Zweden voor de Europese commissie voor de mensenrechten zullen dagen wegens het schuldig verklaren van een vader die als opvoedende maatregel zijn zoon kastijdt. Minister van justitie Sten Wickbom verklaarde echter dat volgens de letter van de wet ..ouders of andere opvoeders kinderen niet mogen blootstellen aan lijfstraffen of andere vernederende handelingen (Van onze correspondent) BELFAST - De Britse minister voor Noordierse zaken, James Prior, nam gisteren „de volledige verantwoordelijkheid" op zich voor het incident in West-Belfast van afgelopen zondag waarbij één dode en twintig gewonden vielen. De minister gaf toe dat er fouten gemaakt waren. De politieke rel over de wijze waarop de RUC, de Noordierse politie, het vuur opende op een schijnbaar vreedzame demonstratie, dwong Prior ertoe zijn vakantie te onderbreken om in Londen orde op zaken te stellen. De gebeurtenis van afgelopen zondag heeftin Westminster voor grote beroe ring gezorgd. In regeringskringen, waar ieder filmbeeld van de schietpar tij nauwkeurig bekeken is, spreekt men zelfs van „de tweede Bloody Sunday". De eerste vond twaalf jaar geleden plaats toen de politie in „Lon don" Derry het vuur opende op repu blikeinse demonstranten waarbij 13 doden vielen. Minister Prior ging de schuldvraag niet uit de weg. „Achteraf gezien lijkt het een ernstige fout geweest om Martin Galvin de toegang tot het Verenigd Koninkrijk te ontzeggen", aldus Prior «galvin. leider van de Iers-Amerikaanse Norayd-organisatie die de yerboden, para-militaire IRA steunt, was op de bijeenkomst van afgelopen zondag de onverwachte gastspreker. De politie verwijt Sinn Fein de politie ke afdeling van de IRA, de schietpar tij te hebben uitgelokt toen ze onder luid gejuich Galvin op het podium uitnodigde De wijze waarop Prior over het gebeuren sprak, heeft hier en daar in regeringskringen voor opge trokken wenkbrauwen gezorgd. Men had liever gezien dat de minister de kritiek met alle diplomatieke midde len omzeild had totdat het politie onderzoek zou zijn afgerond. Priors openhartigheid wordt geweten aan zijn op handen zijnde vertrek uit Noord-Ierland waar hij drie jaar als minister diende. Sinn Fein heeft laten weten niet te zullen meewerken aan het onderzoek van de RUC, omdat ze geen vertrou wen heeft in een onderzoek dat door de politie geleid wordt. De enige ;ekend LITTLE ROCK iRTRl - De democrati sche presidentskandidaat, Walter Mondale, heeft aan het begin van een tweedaagse verkiczingstrip in het zuiden van de Verenigde Staten West-Europa verweten te weinig voor zijn eigen defensie uit te geven. - Mondale zei zijn aanhang in Little Rock dat als hij tot president wordt gekozen, hij er wel voor zal zorgen dat West-Europa zijn deel van de kosten van het Atlantisch bondgenootschap zal dragen. Volgens Mondale is het tijdens Reagans ambtstermijn bijna zover gekomen dat de Verenigde Sta ten meer aan cfb Westeuropese defen sie bijdragen dan de Westeuropese landen zelf. De democratische presidentskandi daat hield zijn gehoor voor dat. de Verenigde Staten 50 miljard gulden hebben uitgegeven om 1400 gevechts vliegtuigen voor de verdediging van West-Europa te bouwen, terwijl West- Europa niet eens de één miljard dollar wil uitgeven die nodig is om vliegvel den voor die toestellen aan te leggen. groep onafhankelijke ooggetuigen die door de RUC geraadpleegd zullen worden zijn de verslaggevers wier versie van het incident radicaal ver schilt met die van de politie. Beroep bisschop De bisschop van Down en Connor. Cahal Daly, deed gisteren een beroep op de autoriteiten om het gebruik van plastic kogels af te schaffen. Sinds het begin van de moeilijkheden vijftien jaar geleden, zijn nu 8 mensen door plastic kogels gedood. De rubber ko gel was al eerder verboden. De plastic kogel is een decimeter lang en heeft een reikwijdte van 36 tot 72 meter Volgens de richtlijnen mag de politie de plastic kogels nooit op een afstand van minder dan 20 meter afvuren tenzij de veiligheid van de politieman in gevaar is. Ook mogen plastic kogels slechts gebruikt worden als ze recht- slieeks op het slachtoffer worden af gevuurd en dus niet lukraak op de monstranten. en dan nog alleen op het onderlichaam. Dc NCCL, de Britse burgerrechtenor ganisatie. wil een „volledig juridisch onderzoek naar het gebruik van plas tic kogels in Belfast afgelopen zon dag". De Ierse Europarlementariër Richard Balfe wil dc kwestie in het Europese Parlement aanhangig ma ken. De Europese Commissie voor de Mensenrechten verwierp eerder dit jaar het geval van mevrouw Kath leen Stewart wier dertienjarige zoon door een plastic kogel om het leven kwam. Balfe vreest dat als Stewart haar zaak verliest, het gebruik van plastic kogels in Noord-Ierland zal toenemen. SCHIPHOL Familieleden en vrienden van Jolanda de Rover bewonde ren de gouden medaille die de zwemster in Los Angeles veroverde Jolanda de Rover keerde gistermiddag met de Nederlandse ploeg terug op Schiphol na een vermoeiende reis. De nationale equipe wachtte een uitbundig onthaal. Meer over de teruakeer van de olympische ploeg op pag 15 D UITSE O PEN BA RE AA NKLA GER D O EL WIT Brandgevaarlijk De Organisatie van Europese Coiisumentenbonden heeft, in een aantal EG-landen, 100 ho tels getest op brandveiligheid. (PAGINA 3) Malaise Volgens waarnemers in Mos kou illustreert het uitwijken van een hoge Estlandse func tionaris. naar Zweden, op nieuw de politieke malaise die de laatste jaren in Estland heerst (PAGINA 3) Drugs In West-Europa is Nederland het verdovende middelen-land bij uitstek. In Nederland zijn alle organisaties actief terwijl in andere landen de politie wordt geconfronteerd met slechts een deel van de geor ganiseerde handel. (PAGINA 5» Potje KARLSRUHE (DPA-RTR) - De fede rale aanklager van de Bondsrepu bliek, Kurt Rebmann, is dinsdag in Karlsruhe mogelijk doelwit van een aanslag geweest. Getuigen verklaar den te hebben gehoord dat enkele schoten werden afgevuurd op de heli kopter waarmee Rebmann, die in Wesl-Duitsland belast is met de ver volging van terroristen, werd opge haald. Hoewel de autoriteiten aanvankelijk meldden dat er een aanslag op Reb mann was gepleegd, rees later op de dag twijfel aan deze lezing Volgens de eerste officiële berichten werd de helikopter dinsdagmorgen tijdens de landing op het dak van het gebouw van het federale gerechtshof in Karlsruhe door onbekenden vanuit een nabijgelegen flatgebouw bescho ten. De piloot, die zelf niets heeft gemerkt, werd pas na vertrek, Reb mann was inmiddels ingestapt, van de mogelijke aanslag op de hoogte gebracht Na een ingelaste landing op hel mili taire vliegveld van Karlsruhe werd wel een bluts' op een van de rotor bladen ontdekt, maar onderzoek moet nog uitwijzen of die afkomstig is van de inslag van een projektiel. De voorganger van Rebmann, Sieg fried Buback. werd in 1977 te samen met twee begeleiders door linkse-ter roristen in zijn auto doodgeschoten. Geruzie over korter werken erder gaan met korter werken in de strijd tegen I de werkloosheid, ja of nee9 H Komend najaar zullen vak- beweging, werkgevers en ka binet met elkaar in de slag gaan om op die vraag een antwoord te formule ren En het is nu al duidelijk dat de drie partijen in het overleg het niet eenvoudig zullen hebben met elkaar. De praathuizen van onze vaderlandse politiek en overlegeconomie zijn als gevolg van de vakanties een tijdje buiten bedrijf. Maar dat wil niet zeg gen dat er in zo'n rustperiode niet alvast voorschotjes worden genomen op het beleid dat straks aan de onder- handelings- en beraadstafels al dan niet tot stand zal komen Voor schotjes in de vorm van een discussie via de media, waaraan alle betrokke nen - als het hem zo uitkomt - graag deelnemen Het begon enkele weken terug met uitlatingen van de kant van de werkgevers, verenigd in hel Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO». In een interview met het dagblad Trouw stelde drs Dortland, directeur sociale zaken van deze orga nisatie, vast dat de werkgevers wél het beleid gericht op herverdeling van arbeid willen doorzetten, maar niet via een algemene, voor iedereen gel dende verkorting van de werktijd De werkgevers willen het dan zoeken in maatregelen als jongerenplannen, deeltijdwerk en VUT-regelingen. Dortlands opmerkingen werden ge volgd door verontwaardigde en nijdi ge reacties van de vakbeweging FNV en CNV vinden het standpunt van de werkgevers 'onbegrijpelijk en onver standig' Zij houden vast aan verdere arbeidstijdverkorting en invoering van een 36-urige werkweek in 1986 Afgelopen weekend heeft ook minis ter De Koning (sociale zaken) zich in de discussie gemengd. Hij vindt dat de werkgevers het in 1982 gesloten akkoord over korter werken niet moe ten ondermijnen Wanneer het be staande werk niet beter wordt ver deeld zal de huidige werkloosheid niet opgelost kunnen worden, is de vaste overtuiging van de bewindsman Ho< ir Ambtenaren van het ministe rie van financiën hebben hun oog laten vallen op het reserve potje van minister Schoo, waarmee projecten in de arme tanden betaald worden BELFAST Sinn Fein-leider Gerry Adams t links) en woordvoerder Richard Lawlor van de Amerikaanse organisatie Norayd, die de republikeinse zaak in Noord-Ierland steunt, gaven in Belfast een persconferentie Beiden waren aanwezig bij de pogingen van de politie om de Amerikaanse advocaat Martin Galvin te arresteren, waarbij een dode en gewonden vielen. JERUZALEM (AFP) - De president van Israël, Haim Herzog, zal Shimon Peres een tweede termijn van 21 dagen geven om zijn pogingen voort te zetten een nieuwe regering te formeren. Dit heeft dc Israëlische televisie dinsdag gemeld. Op 5 augustus gaf Herzog de leider van de Veremgde Arbeiderspartij de in de grondwet voorgeschreven 21 dagen om ..een regering van nationale eenheid" te formeren De Israëlische president zou er volgens de televisie mee instemmen Peres eind volgende week die tweede termijn toe te staan. Volgens de grondwet van Israel is het slechts één maal mogelijk een forma tieperiode voor dezelfde kandidaat te hernieuwen. Terugploegen CPB: /40° MILJOEN EXTRA INKOMSTEN De vaste oeververbinding over ie Westerschelde komt vol gens minister Smit-Kroes niet ln aanmerking voor'fiflancie- titig via de zogenaamde 'te- tigploegregeling' volgens mi nister Smit-Kroes. (PAGINA 9) Bom I dinsdagmiddag heeft de duik en demonteerploeg van de Ko ninklijke Marine voor het strand van Vrouwenpolder een Engelse vliegtuigbom tot ontploffing gebracht (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Rinnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 financieel: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 L Sport; 15 DEN HAAG <GPD) - De inkomsten uit het aardgas zullen volgend jaar 100 miljoen gulden hoger uitvallen dan het kabinet dit voorjaar raamde. Dit heeft het Centraal Plan Bureau op verzoek van Konsumenten Kon- takt berekend. De consumentenorga nisatie wil hiermee aantonen dat de regering voldoende mogelijkheden heeft om de consument financieel tegemoet te komen. Een verlaging van de gasprijs ligt hierbij het meest voor de hand. gulden komen bovenop de 600 miljoen gulden waar het kabinet al rekening mee heeft gehouden en zijn het gevolg van de hoge dollarkoers Het CPB is er bij deze berekening van uitgegaan dat de gemiddelde koers van de dollar over 1984 f 3.10 bedraagt. Dat is 25 cent meer dan indertijd werd voor speld Ook al zou de opmars van de dollarkoers tot staan worden ge bracht en zou de dollar terugvallen, dan nog is een gemiddelde koers van f 3,10 gerechtvaardigd. De extra inkomsten van 400 miljoen Onlangs meldde de consumentenor ganisatie al dat zij liet noodzakelijk vindt dat de extra inkomsten ten goede komen aan de consument in de vorm van een gasprijsverlaging van acht cent. Dit vindt KK nog steeds. Met de nieuwe berekemng in de hand doet KK opnieuw een dringend beroep op de regering. Sinds het kabinet een meevaller van 850 miljoen aankondig de (in mei) ls de dollarkoers gestaag opgelopen. Over 1984 en '85 zal het totaal aan extra inkomsten 2.35 mil jard gulden bedragen De regering moet er volgens Konsu menten Kontakt rekening mee hou den dat de consument voor tal van produkten meer moet betalen dooi de hogere dollarkoers. Inmiddels heeft het Konsumenten Kontakt van verschillende kanten steun gevonden voor zijn streven de aardgasprijs te verlagen Zowel het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond als liet Centraal Bureau Levensmiddelenhandel hebben dc minister van economische zaken hierover benaderd, zo meldt de con sumentenorganisatie. O IfV A Gaddafi Libië en Marokko sluiten akkoord voor statenunie RABAT (RTR AFP) - Het con servatieve Marokko en hel radicale I.ibie hebben maan dag een akkoord getekend "waarbij een statenunie" tus sen de twee landen wordt opgericht. Het is het zevende verdrag van dergelijke strek king dat kolonel Gaddafi sinds 1969 met wisselend suc ces heeft gesloten en het lijkt ditmaal bedoeld als tegenhan ger van een alliantie tussen Algerije, Tunesie en Maureta- nie. De verrassende aankondiging van de unie tussen hel konink rijk en het enfant terrible" van de Arabische wereld, twee landen die 110 km van elkaar liggen, werd dinsdag gedaan na afloop van een ontmoeting tussen koning Hassan en Gad dafi. prijscompensatie, heeft uiteenlopen de bevindingen opgeleverd En dat verklaart veel in de opstelling waar mee partijen het overleg over de vol gende ronde binnengaan De werkge vers hebben principiële, economische en organisatorische bezwaren tegen verdere stappen op de weg naar een kortere werkweek in 1985 Zij vinden dat de zaken veel te eenvoudig wor den voorgesteld als men ervan uitgaat dat een bepaald percentage korter werken zonder meer kan worden om gezet in eenzelfde percentage nieuwe banen. De praktijk van het afgelopen jaar heeft dat ook wel geleerd De ingeleverde prijscompensatie bij over heid en bedrijfsleven is in 1984 voor namelijk besteed aan verbetering van het rendement bij de bedrijven, aan behoud van arbeidsplaatsen die an ders mogelijk verloren zouden zijn gegaan en maar voor een klein deel aan herbezetting met nieuwe banen Voor de werkgevers is algemene ver korting van de werktijd op de langere termijn een maatregel die per saldo toch te weinig zal blijken op te leve ren. Men ziet er allerlei nadelige effec ten op de (nu iets aantrekkende) economie in Bovendien speelt mee dat men bang is uiteindelij kde zwarte piet van dat alles toegespeeld te krij gen. Ook binnen de vakbeweging is 'werktijdverkorting tegen elke prijs' bepaald geen algemeen erkend princi pe Bij de FNV overheerst de opvat ting dat er over 1984 voor de ingele verde prijscompensatie veel te weinig is bereikt bij de bestrijding van de werkloosheid er is nog een rekening met de werkgever te vereffenen En twee bonden van de FNV (de Dien stenbond en de Industriebond» staan op dit moment zeker niet te trappelen om de prijscompensatie in 1985 in de vorm van een blanco cheque opnieuw in te leveren voor bestrijding van de werkloosheid zonder dat vaststaat van welke resultaten mag worden uitgegaan Pnjscompensatie is er in eerste instantie voor handhaving van de koopkracht, zo is de redenering daar Op hei naderende arbeidsvoor waardenoverleg voor 1985 en de jaren daarna ligt dus. nog voordat het begonnen is, al een vnj zware hypo theek. Sinister De Koning heeft de werkgevers gekapitteld omdat hun toenemende aarzelingen tegenover verdergaande arbeidstijdverkorting in feite ingaan tegen het beleid van het kabinet Een beleid dat loonmati ging zoveel mogelijk rechtstreeks wil vertalen in bestrijding van de werk loosheid. En het staat natuurlijk ook voor hem vast dat er bij uitblijven van concrete resultaten in verbetering van de werkgelegenheid vanuit de vakbeweging looneisen zullen worden gesteld Zoals de kaarten er op het ogenblik bij liggen zijn er minder perspectieven op een akkoord tussen de sociale partners over korter werken dan in de herfst van 1982. Alleen; tóen was er de durf om te experimenteren, nu zijn er ervaringen En dat telt. bij alle partijen in het overleg. vdM. Kunstmanen De al tweemaal uitgestelde gelijktijdige lancering van drie kunstmanen met een Delta-raket zal nu morgen om 16 12 uur onze tijd plaatsvinden zo heeft de NASA maandag bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1