r ZEELAND" Gs geven aanleg vaste oeververbinding niet op Zware schade bij brand woning in West-Souburg Scheepssloper gooit bijltje erbij neer kamerleden legden oor te luisteren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overvalop vrouwen was als grap bedoeld U" Terneuzenaren aangehouden foor inbraken n cafetaria's I tid jrote buit jij inbraak larfumerie Brochure van nieuwe stichting: Fort Rammekens uniek monument PAGINA 7 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 HL'LST De overval op twee fietsende Zandberg en Graauw, was een grap. in, vrijdagochtend tussen was van het voorval, deed later vrijdag aangifte van het gebeuren bij de rijkspolitie in Hulst Een woordvoerder van het Hulster politiekorps liet maandag weten dat hier 'duidelijk een storm in een glas water betrof. De drie De dames werden zoals gemeld aangehouden door drie mannen onder het overvallers waren bekenden van de andere fietster. Mevrouw A. L was hiervan mom van een fietsencontrole Toen zij gesommeerd werden hun geld af te echter niet op de hoogte. In haar schrik zag zij zelfs vuurwapens, die volgens de geven kozen zij het hazepad. Mevrouw A. L. uit Graauw, die hevig geschrokken politie niet in het spel waren. fis,! -lang IDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie blijft zoeken naar mogelijkheden om toch de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde gebouwd te krijgen. Dat werd maandag duidelijk tijdens een persconferentie, die gedeputeerde staten gaven nadat ze enkele uren hadden gesproken met de eerste kamerleden ir. D. Luteijn (vvd) en A. J. Kaland (cda) en met de tweede kamerleden mr. A. J. te Veldhuis (vvd), mr. E. K. Wessel-Tuinstra (d'66), J. C. Th. van der Doef (pvda), drs. M. Beinema (cda), drs H. Eversdijk (cda) en H. van Rossum (sgp). Die parlemantariërs houden zich in het bijzonder bezig met Zeeuwse kwesties, ijjdens het informatieve gesprek binatie kan worden gemaakt met pri- ordening en milieuhygiëne grote luidde het provinciebestuur aan. dat vate financiering De heer Van der waarde wordt gehecht aan het ge- uogelijk wat betreft de vaste oever- Doef achtte het van betekenis, dat de bruik van uitkenngsgelden voor de rerbinding iets bereikt kan worden tweede kamer nog over de regenngs- uitvoering van projecten, door uitkenngsgelden voor delen van beslissing over de oeververbinding Bijzondere aandacht vroeg het pro- het werk aan te wenden - via een moet spreken. „Doen zich nieuwe mo- vinciebestuur maandag voor de toe- ögenaamd terugploegproject van so- gelijkheden voor op het punt van de komstige werkloosheid in Zeeland, lale zaken - en dat er wellicht moge- financiering, dan moet daarnaar geke- Die zal oplopen als de Oosterschelde- ijkheden zijn voor een private finan- ken worden", aldus de heer Van der werken klaar zijn en door het vertrek lering. Daarover heeft de aannemers- Doef. Hij gaf aan. dat op het mimste- van rijksdiensten De heer Van der wmbinaue contact met de Maat- rie van volkshuisvesting, ruimtelijke Doef erkende, dat zich een opeensta- chappij voor Industriële projecten. ^deputeerde drs. R. C. E. Barbé gaf Ijdens de perconferentie aan, dat het iroject van grote betekenis is voor de BH 881 rerkgelegenheid. De heer Eversdijk loemde een terugploegoperatie niet eheel irreëel, zeker niet als een com- Cö< li Kl II Ge peling voordoet van factoren, die de werkg elegenheid ongunstig beïnvloe den. Het dagelijks bestuur van de provin cie maakte tijdens het gesprek met de kamerleden verder duidelijk, dat Zee land onevenredig wordt gekort via het provinciefonds, waar het rijk de subsi diëring van kunsten op zich neemt. Zeeland zou daarvoor geld moeten inleveren, terwijl er in de provincie geen beroepsorkest of beroepstoneel gezelschap is De heer Beiname meen de, dat met die omstandigheid inder daad rekening gehouden dient te wor den. De kamerleden kregen maandag ver der onder meer informatie over de inrichting van de Neeltje Jans en over het standpunt van gedeputeerde sta ten over de zoute Grevelingen. TERNEUZEN' De gemeentepolitie Terneuzen heeft de 21-jarige A. :n de 23-jarige A. I. V. uit die ilaats aangehouden in verband met nbraken in de cafetaria's Serlippens het winkelcentrum Serlippenspol- ren De Sloep op de hoek van Markt Zandstraat. heeft bekend tot tweemaal toe zijn ig te hebben geslagen in Serlippens.* larbij werden sigaretten en wissel- ld gestolen V. bekende één inbraak )5 dezelfde zaak. Het tweetal ontkent te maken te hebben met de twee araken in De Sloep. O. en V. zijn jesloten in het politiebureau. Bi g IDDELBURG - Bij een inbraak in parfumerie J. L. aan de Lange eerc in Middelburg hebben onbe- Niden voor naar schatting voor •tot vijftienduizend gulden aan _ielen gestolen. daders sloegen een ruitje in naast 1 winkeldeur, waardoor ze binnen ikten. De inbraak werd gepleegd in nacht van zondag op maandag. gEöjfe De parlementariërs tijdens de persconferentie in het provinciehuis. Van links naar rechts de kamerleden Luteijn, Te Veldhuis, Wessel-Tuinstra, Beinema, Van der Doef, Van Rossum, Eversdijk en Kaland. BEWONERS NIET VERZEKERD roezen Dat heeft, daar in die Middel burgse wijk, nogal wat ver- Warring gegeven de afgelopen weken. De buurtbeivoners hadden afspraken gemaakt over de verzorging van hun huisdieren tijdens de vakan te vanaf dan en dan tot die en die datum zou de één voor de poes Dommel zorgen en elders was overeengekomen, uat de lapjeskat Elsje van sPijs en drank zou worden voorzien. En inderdaad, uit besprekin- Sen achteraf valt af te leiden, tjat de lapjeskat Elsje dagen- 'ong ten huize van de poes Dommel de maaltijd had ge bruikt. „Ze werd in de loop van de vakantie wel steeds Moeilijker te vangen", meldde te tijdelijke verzorger, die Els- Is met enige regelmaat in de nchting van de voerbakken tan Dommel gedwongen had. te poes Dommel was in die —ten, zo bleek bij navraag in te buurt, zeer ijverig. Zij ging bhu deur tot deur op zoek tear voedsel en kreeg gaande- teg steeds ruwere manieren. e meeste buurtbewoners zijn pussen thuisgekomen en het even gaat weer z'n gangetje. ™een de poezen bewegen zich Wff wat onwennig door de VLISSINGEN - Een felle brand heeft maandagmiddag zware schade aan gericht op de zolderverdieping van een woning aan het Marnixplein in West-Souburg. Een slaapkamer brandde vrijwel volledig uit, een tweede werd ernstig beschadigd. Commandant W. P. van Leersum van de Vlissingsc brandweer schatte de schade aan inboedel en woning op 30.000 gulden. De bewoners van het huis. de familie J. van K., zijn niet verzekerd. De brand werd omstreeks half vijf ontdekt door buren, die op het zien van rookontwikkeling alarm sloegen. Een deel van het gezin Van K zat op dat moment in de tuin van zijn wo ning. Op het moment dat de Vlis- singse brandweer arriveerde viel juist de ruit van het zolderraam uil de sponning, waardoor het vuur. dat tot dan toe alleen binnen had gewoed, een uitweg naar buiten vond. De brandweer slaagde er echter in de brand binnen korte tijd onder contro le te krijgen. De brandweerlieden, die waren uitgerukt met een ladderwagen en twee au to tankspuiten, moesten in verband met de hevige rookontwikke ling op de zolderverdieping, gebruik maken van ademlucht. Het vuur werd bestreden met twee stralen hoge druk Het is volgens de heer Van Leersum mede daaraan te danken dat de waterschade in de woning tot een minimum beperkt is gebleven. De slaapkamer waar de brand is ont staan brandde vrijwel volledig uit. Een tweede slaapkamer liep eveneens zware schade op, die voornamelijk is veroorzaakt door de grote hitte die het vuur ontwikkelde, en de rook De enorme hitte maakte het verder nood zakelijk het naast de woning gelegen pand regelmatig te controleren, om dat het niet uitgesloten was dat ook daar brand zou uitbreken De ooi-zaak van de brand is nog niet bekend De Vlissingse brandweer hield aanvankelijk rekening hield met de mogelijkheid dat een fles op een bureau in de slaapkamer als brandglas heeft gefungeerd. Nader on derzoek leerde echter dat de oorzaak vermoedelijk kortsluiting is geweest. Volgens commandant Van Leersum moet brandstichting uitgesloten wor den geacht. - iM I Vlissingse brandweerlieden tijdens het nablussen in de uitgebrande slaapkamer. Marinus van der Marei ...kan dat nu zo maar?. VERBITTERD OVER 'HAAGSE HEREN' OUWERKERK Het einde van de werkzaamheden bij scheepssloperij M. van der Marei te Viane komt in zicht. Sloper Van der Marei ziet geen brood in het ontmantelen van binnenschepen. Zijn bedrijf is dan ook sinds jaren gespecialiseerd in het tot schroot reduceren van de 'grote jongens' uit de zeevaart. Maar sinds de bouw van de Roompotsluis in de pijlerdam. in aanleg in de monding van de Oosterschelde, behoort het slepen van zeeschepen naar de slikken en het haventje aan de dijk nabij Ouwerkerk tot het verleden. „Met op eigen kracht varende grote re schepen zou het nog wel gaan. Maar voor sleepboten met een oud zeeschip op sleeptouw is de sluis - en zeker de inloop - veel te klein om er met goed fatsoen doorheen te komen. Eigenlijk is de Roompot- sluis alleen maar geschikt voor de pleziervaart. En natuurlijk de rijks vaartuigen". betoogt Van der Marei Marinus van der Marei, afkomstig uit het Westland. begon zijn scheepsslopenj aan de Duivelandse oever (ongeveer waar de Ooster schelde in het Kee.ten overgaat), kort na de watersnood in 1953. De 63-jarige sloper, eenzaam aan z'n bureau in een kraakheldere salon wagen op het met allerlei scheep stuig volgestouwde havenplateau, maakt een wat ontredderde indruk Maar behalve met de zorgen rond zijn bedrijf heeft Van der Marei ook lichamelijk 'slopende' dagen achter de rug, maakt hij duidelijk Want bij het opslaan verzwikte hij een voet. En een tandarts 'sloopte' achter elkaar vijf kiezen van de scheepsslo per Van der Marei ziet het zo ..Op mijn leeftijd ben je in lichamelijk opzicht wel aan afbouwen toe. Maar voor je geest, althans de mijne, geldt dat niet". Dat zijn 'geest' inderdaad nog volle toeren maakt, laat de sloper weten in een sermoen tot 'de heren in Den Haag. die er alleen maar op uit zijn niet te geven waar Van der Marei en zijn familiebedrijf recht op hebben ingevolge de Deltaschadewet' „Mijn sloperij, waar ik jaren de lasten voor heb moeten betalen, gaat er aan En ik vraag me af: kan dat nu zo maar", aldus Van der Marei. „In drukke tijden hebben we de gezinnen van zo'n 20 man perso neel aan het eten gehouden. Mo menteel zijn we nog met z'n nege nen: mijn zoon, schoonzoon en me zelf meegerekend" Van der Marei zegt vrijwel alle hoop verloren te hebben op het afkomen van een schadevergoe ding. „Niettemin zijn er tot dusver in het kader van de Deltaschade wet gigantische uitkeringen ge daan. In mijn geval wordt er echter aan alle kanten gewrongen om daar onderuit te komen". Overi gens plaatst de misnoegde sloper, in al zijn sombere verwachtingen, toch ook een teken van enige be moediging. „Want in feite wordt mijn zaak nog volop bekeken", geeft hij desgevraagd toe. „En mijn accountant wordt binnen kort in Den Haag verwacht, om de heren van waterstaat nader uitleg te geven. Het jammerlijke is dat er alleen naar de balansen van afgelo penjaren wordt gekeken Want voor het feit dat ons bedrijf behoorlijk wat werkgelegenheid oplevert be staat kennelijk geen belangstelling. Ook al weet ik eigenlijk nog niks: ik voel aan m'n slopersrug dat me een schop te wachten staat Die heren zijn er alleen op uit spijkers op laag water te zoeken Het enige wat ze willen is 'balansen overleggen'. Nou. die zouden er heel wat beter hebben uitgezien als er de laatste jaren niet voor tienduizenden guldens van mijn schepen was gestolen. En ook het tot drie maal toe onder water lopen van het havenplateau heeft veel schade opgeleverd. En ook daarom kan ik het wel vergeten als alleen van de balanscijfers wordt uitgegaan". Scheepssloper Marinus van der Ma- rel bezweert dat hij veel geld in zijn bedrijf heeft geïnvesteerd De slope rij heeft een vloot van vier sleepbo ten (de Banjaard. de Roompot, de Zijpe en de Zeehond), en twee drij vende hefbokken. „Vadertje staat moet maar zeggen wat ik daar mee aanmoet. Eigenlijk voel ik me net als die man. die najaren blokken z'n diploma krijgt en dat hem dan direct weer wordt afgepakt en voor zijn ogen verbrand Dan is alles toch voor mets geweest? Ik ben fel anti communistisch en weeg ongeveer 140 pond Maar als ik in Rusland woonde zou ik zeker 1000 pond wegen van door werken en nog eens werken gekregen medailles. Al wat ze in Nederland kunnen is je geeste lijk langzaam kapot maken En dat is nog erger dan m een communis tisch land waar je de kogel krijgt als je je verzet. Maar dan ben je tenmin ste met een klap uit je lijden ver lost". Mentaliteit Van der Marei houdt vol dat het als eenling onbegonnen werk is om te vechten tegen de mentaliteit van de 'Haagse heren', ondanks het feit dat de export van schroot en derge lijke Nederland jaarlijks grote be dragen aan deviezen oplevert. „Maar respect voor een sloper is er niet bij. Een stuk vuil, zo zien ze je. Alleen omdat je je met oud ijzer bezig houdt". Over wat hij denkt te ondernemen als zijn pogingen met betrekking tot de Deltaschadewet inderdaad, naar hij thans aanneemt op mets uitlopen wenst de enige in Zeelénd gevestigde scheepssloper zich niet uit te laten. ..Maar ik kan je wel verzekeren dat een Van der Marei in de ergste crisistijd nooit naar socia le zaken zal lopen. Ook met als hij er zelf jarenlang aan heeft betaald Voor het ergste geval heb ik iets in mijn hoofd Daar zal wel van opge keken worden als het ooit zover mocht komen" Op de slikken en in het haventje te Viane worden de komende weken in een mat tempo de laatste scheepsw rakken gesloopt, Daaronder nog al tijd de twee vong jaar naar de Duivelandse sloperij getranspor teerde bejaarde Engelse stoom- sleepboten de St. Mawes en de St Merryn, eens de trots van Falmouth Towage Co Ltd. Vergane glorie, net als m'n bedrijf, verzucht sloper Van der Marei VLISSINGEN' - Het fort Rammekens, dat in vroege re eeuwen de toegang tot de haven van Middelburg be heerste, is een van de be langrijkste monumenten van de Italiaanse renais sance in de Nederlandse bouwkunst. Nergens in West- en Middeneuropa is een ouder bastionvormig fort in zo'n goede toestand bewaard gebleven. Tot de ze conclusie komt de stich ting Natuur- en Recreatie- informatie te Middelburg in haar brochure over het fort Rammekens, waarin dit verdedigingswerk 'uniek in zijn soort' wordt genoemd. De stichting Natuur- en Re creatie-informatie is on langs opgericht naar aanlei ding van een onderzoekje, waaruit bleek dat bij toeris ten en andere belangstel lenden behoefte bestaat aan meer dan alleen opper vlakkige informatie, wan neer deze althans zeer toe gankelijk wordt gemaakt. De stichting wil in die be hoefte voorzien en heeft daarmee een begin ge maakt door middel van de ze publikatie. omdat een grote belangstelling blijkt te bestaan voor het fort Rammekens Daarnaast heeft de stichting een bro chure in het Duits uitge bracht over Walcheren, met als titel 'Erleben Sie Wal cheren'. In het boekje over het fort Rammekens wordt de Zeeuwse en internationale betekenis van het verdedi gingswerk belicht, met een beschrijving van de histori sche ontwikkeling van het gebouw, van 154? tot heden Er wordt niet alleen aan dacht besteed aan de vroe gere bewoners en bezoe kers. maar ook is een hoofd stuk gewijd aan de planten en dieren, die het fort Ram mekens zijn natuurweten schappelijke waarde geven. Bovendien zijn de nieuwe gegevens verwerkt, die het resultaat zijn van het ar cheologisch onderzoek, dat de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkge meenschap Nederland (AWN) in 1982 en 1983 heeft verricht op de binnenplaats van het fort en van een onderzoek door enkele bouwkunde-studenten van de Technische Umversitat van Berlijn. Expositie De opgravingen zijn voor het stedelijk museum van Vlissingen aanleiding ge weest om een tentoonstel ling over Rammekens te organiseren, die vanaf juli is te hezichtigen. Volgens de stichting Natuur- en Re creatie-informatie is het de bedoeling, om enkele kaze matten in het fort in te richten voor het onderwijs. Het boekje over het fort omvat 36 pagina's en is voorzien van talrijke illu straties. De brochure 'Erleben Sie Walcheren' is speciaal sa mengesteld voor de Duitse vakantiegangers De stich ting meent namelijk, dat tot nog toe vrijwel niets in hun eigen taal is verschenen over dit vakanttegebied. Op populaire wijze wordt de ontwikkeling van het Wal- cherse landschap beschre ven. maar ook wordt infor matie verstrekt over de vele torens, boerderijen, molens, klederdrachten, flora en fauna Het boekje besluit met vijf fietsroutes en infor matie over de steden en dorpen die daarbij worden aangedaan Beide boekjes zijn te koop bij de boekhandel en de VW-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 7