Geraldine Ferraro geeft inkomen man niet prijs Verkiezingen op Corsica leiden tot nieuwe politieke impasse PZCjj Dissident Henryk Wujec uit Poolse gevangenschap Bevolkingsconferentie traag naar afsluiting echtgenoot weigert medewerking KNESSET OPENT MET INCIDENT LAAGVLIEGER Vliegtuigkaper Iran krijgt 7,5 jaar PZC/ binnen-buitenland DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 WASHINGTON (AFP) - Ondanks haar bij herhaling gedane belofte zal Geraldine Ferraro, de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse vice-presidentschap, geen bijzonderheden verstrekken over het inkomen van haar echtgenoot, een welgestelde makelaar in onroerend goed. Mevrouw Ferraro is na haar kanditia- als andere middelen om liet begro- staat in een verklaring die het Cali- luur aangevallen omdat zij had nage- tingstekorl te verkleinen falen. Maar fornische Witte Huis in Santa Barha- laten dit inkomen te vermelden in de ook als hij geen kans ziet de verspil- ra zondag heeft uitgegeven, documenten die zij wettelijk verplicht ling van overheidsgeld verder terug Reagan zal proberen het begrotings- was te verstrekken aan het Huis van te dringen zal hij legen verhoging tekort - nu ca. 175 miljard dollar - te Jvan zij lid is. van de inkomstenbelasting van de verkleinen door de economische groei •rkende Amerikanen bli jven. Dit te bevorderen, de verspilling van over heidsgeld te beperken en de omvang Vermiste man dood aangetroffen in Wilhelminakanaal verbergen moet hebben"' Belasting Om een eind te maken aan een reeks verdachtmakingen had zij gezegd dat Bj een opgave zou verstrekken van daar Inkomen en dat van haar echtge noot. Zondag liet zij echter weten dat aj die belofte wat haar man betrof niet kon nakomen omdat deze zijn medewerking weigert. Een Republikeinse woordvoerder rea- TILBURG (ANP) ln hel wilhelmi- geerde hierop met de opmerking dat nakanaal in Tilburg is vrijdagmid- uevrouw Ferraro Jan zeker .ets te Knrrron innpl npnhpn ner van die stad aangetroffen. Sectie heeft uitgewezen, dat het lichaam, dat in verregaande slaat van nntbin- président Reagan zal belastingverho- dins verkeerde, drie tol vier weken [ine soleend jaar alleen overwegen hebben gelegen. De 5 s politie, die dit maandag bekend maakte, houdt rekening met een mis- r drijf. De doodsoorzaak is een kogel ambassade - Ongeveer twintig Sun- schot in het hoofd earners hebben maandagavond tij- Het yjk vertoont verschillende ver demonstratie voor de Suri- vvondingen. maar het is niet duidelijk naamse ambassade m Den Haag ge- waar die op duiden. Het slachtoffer. A protesteerd tegen de noodtoestand in gimons, kon volgens de politie wor- tiun land. Het was maandag precies cjen geïdentificeerd aan de hand van rter jaar geleden dat deze werd afge- een onderzoek van het gebit en van kondigd. vingerafdrukken Simons, eigenaar Volgens een woordvoerder van dc van een onjangS failliet verklaard be- wlitie duurde de demonstratie een drijf in groenvoorziening, w erd op 6j5i lalf uur en is deze zonder problemen door zijn vader als vermist opgegeven Volgens commissaris Gerrand van de Tilburgse politie is de kans dat sprake is van een misdrijf erg groot. Wel bestaat er volgens hem nog een theo retische kans op zelfdoding Om ach ter de identiteit van de eventuele dader of daders te komen zijn dertig politiemensen, waaronder leden van het regionale recherchebijstands team, bezig de achtergronden van het slachtoffer na te gaan van het regeringsapparaat te deren. ,,Pas als de verspilling tot een absoluut minimum is teruggedrongen zou ik belastingverhogingen kunnen overwegen om het gat tussen uitga ven en inkomsten te dichten", aldus de verklaring. De Democratische kandidaat voor het presidentschap. Walter Mondale. verlopen. Geraldine Ferraro let neer van vandaag lijkt exact op lat van gisteren. Dat komt in Neder- and met zo erg dikwijls voor. Meestal de weersomstandigheden hier te anden wisselvalliger. Dit stabiele weertype wordt veroorzaakt door een wakke hogedrukuitloper boven de loordzee en een gebied met lagere ormeterstanden boven Centraal turopa. Tussen deze twee systemen taal een uiterst zwakke noordooste- ijke stroming die warme en tamelijk Iroge lucht aanvoert. De weersver- tachling luidt alduseerst op uitge weide schaal mist. omstreeks 9 uur is deze opgelost, daarna zonnige perio den met enkele stapelwolken. Het is nagenoeg windstil. Alleen in de mid- lag komt er een zwakke wind van zee )e temperatuur bereikt een niveau 25 graden, alleen aan het strand, waar het overigens goed vertoeven is, wordt het enkele graden lager. Vooruitzichten Voor morgen: geen verandering Voor donderdag tot en met zaterdag Jlccmip verandering in het huidige |ïecrfjfpe. ZON EN MAAN «Ugustus ffind: weinig wind. in dc middag wind run zee 2-3 Bfl; zicht: aanvankelijk "ast. later verbeterend tot goed, tem peratuur kustwater 18 graden: afwij king waterstandengeen afwijking tan betekenis: maximale golfhoogte •onding Scheldes: minder dan een Olie meter. .«„■li ?-,ns<ias' 14 augustus am' ^Hingen 04.35 233 remeuzen 05 02 250 Wnkzee oo 19 170 ««weert 05 56 202 «meldinge 06.22 203 "«tak 06 39 239 Frisse 06.55 204 'wnsdag 15 augustus JERUZALEM (Reuter) - Hel nieu we parlement van Israel is maan dag geopend terwijl er nog steeds geen zicht op was welke van de 15 sterk verdeelde politieke partijen bereid zijn een coalitieregering een kans te geven. De onderhande laars onderbraken het overleg voor de opening van het parle ment. De omstreden volksvertegenwoor diger rabbi Meir Kahane goot al meteen olie op het vuur door eerst te weigeren de gebruikelijke eed af te leggen en vervolgens een vloed van scheldwoorden met vertegen woordigers van de communistische partij te wisselen, waarbij hij een Arabische afgevaardigde toeriep „bek dicht PLO-nik". Toen hem werd verzocht de eed van trouw aan de Knesset, het Israëlische parlement, af te leggen weigerde de militante rabbi aan vankelijk. Hij stond erop uit het boek Psalmen te citeren dat hij alleen aan God verantwoording schuldig was Nadat de voorzitter hem had gewaarschuwd dat hij niet als volksvertegenwoordiger zou mogen fungeren als hij de eed niet aflegde gaf Kahane toe. Buiten het gebouw had zich een duizendtal mensen verzameld om tegen de aanwezigheid van Kahane te protesteren. Deze kreeg bij de jongste verkiezingen een zetel op grond van zijn anti-Arabisch pro gram. Rabbi Meir Kahane 'met baardi tijdens de stemmingen in de Knesset heeft in zijn verkiezingscampagne ge zegd dat hij de belastingen zal verho gen om het tekort op de begroting te verkleinen. Hij heeft Reagan ervan beschuldigd dat hij in het geheim soortgelijke plannen heeft. Reagan ontkent dit uiteraard in alle toonaar den Wel heeft hij minister van finan ciën Donald Regan om voorstellen voor vereenvoudiging van het Ameri kaanse belastingstelsel gevraagd Guerrillastrijders Sri Lanka gedood bij vuurgevechten COLOMBO (RTR/AFP) - Vijftien Ta- mil-seperatistcn zijn maandag ge dood bij twee vuurgevechten met veiligheidstroepen in de roerige noordelijke provincie van Sri Lanka. Dit is uit officiële bronnen vernomen. Tien .guerrillastrijders vonden de dood in een vuurgevecht tussen een legerkonvooi en een groep Tamil-se- peratisteri in het noordelijke Kaïtha- dy. Na dat incident arresteerden de militairen negen ..rebellen" en namen geweren, munitie en explosieven in beslag Bij een andere schermutseling kwa men vijf guerrillastrijders om het le ven toen zij een vuurgevecht van 45 minuten leverden met de politie. Dit heeft de minister voor nationale vei ligheid. Lalilh Athulathmudali. ge zegd. Geen asiel voor vier Papoea's DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Justitie heeft vorige maand een verzoek om politiek asiel afgewezen van de vier Papoea's die half maart naar Nederland kwamen. Zij hebben „op humanitaire gronden" wel een verblijfsvergunning voor onbepaal de duur gekregen, zo deelde een woordvoerster van het ministerie maandag mee. De vier Papoea-mannen kwamen naar Nederland nadat ze twee weken in de Nederlandse ambassade in Ja karta hadden gezeten Naar de vier mannen zelf op een persconferentie na hun komst vertelden waren zij daar heen gevlucht omdat ze zich bedreigd voelden Militaire moordcommando's zouden hen op de hielen zitten nadat zij bij het Indonesische parlement hadden geprotesteerd tegen de ma nier waarop het Indonesische leger op Irian Jaya opereert Hun verzoek om politiek asiel kwam voort, zo zeiden zij, uit twintig jaar opgekropte klachten en grieven over het beleid van Jakarta jegens Irian Jaya Na aankomst in Nederland kre gen ze een visum voor dne maanden en hel ministerie van Justitie kreeg tot taak uit te zoeken op welke gron den ze mogelijk langer in ons land mochten blijven. Naar nu pas is gebleken is hun ver zoek om politiek asiel vergeefs ge weest. Zij kregen wel een verblijfsver gunning op - de gebruikelijke - voor waarde dat zij geen politieke actie ondernemen De vier mannen hebben op bijeen komsten in Nederland er geen geheim van gemaakt dat zij lid zijn van de verboden onafhankelijkheidsbewe ging OPM (Organisatie voor een Vrij Papoea) Deze voert een guerrilla strijd tegen de Indonesische autoritei ten in Inan Jaya sinds 1962 toen het gebied - beter bekend als Nederlands Nieuw-Guinea - aan Indonesië werd afgestaan BOGNOR - De Westduitse zeilvlieger Harald Zimmer <41 uit Tner heeft gisteren als eerste vanaf de pier in het Engelse Bognor vijftig meter vliegend afgelegd. Zimmer won met dit laag vliegrecord ongeveer 44 000 gulden LAATSTE VAN VIER KOR-LEIDERS VRIJ' WARSCHAU (UPI AFP-RTRl - Aan de vooravond van de vierde verjaar dag van het uitbreken van de staking op de Lenin-scheepswerf in Gdansk die leidde tot een akkoord tussen staat en vakbond, hebben de Poolse autoriteiten de laatste van de vier nog gevangenzittende KOR-leiders vrijgelaten. De 43-jarige fysicus en mede-opnehter van het Comité ter Verdediging van de Arbeiders KOR. Henryk Wujec. werd maandag na twee jaar en acht maanden uit de Rakowiecka-gevan- genis in Warschau ontslagen en door de politie naar huis gebracht Wujec. die er door de autoriteiten van werd beschuldigd betrokken te ziin geweest bij een komplot tegen de staat, zei tegen verslaggevers in zijn woning in Warschau dat hij de amnes tie voor politieke gevangenen afwijst ..Ik beschouw mijn vrijlating niet als een amnestie omdat ik onschuldig ben. Bovendien heb ik niet terechtge staan en ben ik niet veroordeeld", aldus Wujec. die in het verleden ook adviseur van het verboden vakver bond Solidariteit was Voorwaarden Gevangenbewaarders hebben Wujec gezegd dat hij op voorwaarden is vrijgelaten, maar maakten niet duide lijk op welke voorwaarden De KOR- leider zei verder dat hij tijdens zijn gevangenschap heeft geweigerd docu menten te ondertekenen waarmee hij zijn fiat zou geven aan bepaalde voor waarden voor zijn vrijlating. Wujec wilde niet ingaan op vragen ROME (GPD) - Een Romeinse recht bank veroordeelde maandag de 18- jarige Hossein Eftekhari tot een ge vangenisstraf van zeven jaar en zes maanden voor het kapen van een airbus van de'Iraanse luchtvaart maatschappij Iranair met 305 passag- gier en 11 bemanningsleden aan boord. Zijn medeverdachte, Mohsem Rahghozar (17). die zich uil vrije beweging als medeplichtige had ge meld. werd vrijgesproken, omdat hij volgens de rechtbank niet aan de kaping had deelgenomen. De kaping vond vorige week woens dag plaats. Tijdens een pelgrims- vlucht van Teheran naar Mekka. De piloot werd gedwongen koers te zet ten naar Bahrein en Cairo en ten slotte naar Rome. waar zes uur onder handelen leidde tot de vrijlating van passagiers en bemanning en de over gave van de jeugdige kaper Zijn enige bewapening bleek een mes. de bom men waarmee hij voortdurend had gedreigd waren onschuldige namaak Omdat de politie veronderstelde dat er meer dan een kaper aan boord was geweest (in Cairo had de piloot zelfs van 18 man gesproken i. werden de vrijgelaten passagiers in de aankoms thal ondervaagd. Tijdens die onder vraging gaf Mohsem Rahghozar zich vrijwillig aan. maar blijkens de uit spraak heeft hij de rechter niet van zijn schuld weten te overtuigen. Tegelijk met het begin van het spoed- proces maakte de Iraanse ambassade in Rome bekend een verzoek tot uitle vering bij de Italiaanse regering te hebben ingediend. „Geheel In over eenstemming met de wensen van de twee jongelui en op basis van de internationale uitleveringsverdra gen". over zijn politieke toekomst omdat personen die amnestie hebben gekre gen en die hun politieke activiteit hervatten opnieuw kunnen worden gearresteerd en tol langdurige ge vangenisstraffen kunnen worden veroordeeld. Ook de drie eerder vrijgelaten KOR- leiders. Kuron, Michnik en Romas- zewski. zijn tot nu toe voorzichtig in hun uitlatingen geweest en hebben alle politieke uitspraken vermeden De vrijlating van Wujec betekent dat „de elf van Solidariteit" nu op vrfje voeten zijn. Deze elf prominente poli tieke gevangenen zeven leiders van de verboden vakbond Solidariteit en vier leider van het KOR. hebben bijna allemaal sinds de afkondiging van de staat van beleg op 13 december 1981 gevangengezeten. De Poolse regering besloot in verband mei de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Volksrepubliek Polen in juli een amnestiewet af te kondigen voor de 652 politieke gevangenen en ongeveer 35 000 andere gevangenen Binnen een maand zouden alle bij de amnestie betrokken gevangenen vrij komen Lech Walesa heeft de vrijlating van Wujec verwelkomd. Hij wees er in een telefonisch vraaggesprek echter op dat nog niet alle vakbondsactivis- ten zijn vrijgelaten. Met name Bog- dan Lis en Piotr Mierzejewski zijn nog niet vrij en zij worden beschul digd van hoogverraad, een vergrijp dat niet onder de bepalingen van de amnestie valt. PROBLEMEN ROND SLOTDOCUMENT MEXICO-STAD (REUTER-AFP) - De tweede bevolkingsconferentie van de Verenigde Naties (UNFPA) is in de slotfase aangekomen. In Mexieo-Stad werd maandag de laatste hand ge legd aan een slotdocument, „de Ver klaring van Mexico", waarin de con troversiële onderwerpen op voor el ke delegatie aanvaardbare wijze moeten worden verwoord. De conferentie zal als gevolg van het moeizame sluiten van compromissen in ieder geval tot vandaag voortdu ren. een dag langer dan was voorzien In de ontwerp-slottekst worden de negatieve aspecten van de afgelopen tien jaar geschetst en wordt de econo mische vooruitgang als gevolg van de bevolkingsgroei een moeilijke toe komst voorspeld Gezinsplanning moet als methode om overbevolking te voorkomen worden gestimuleerd, vooral omdat er in het jaar 2000 ongeveer 1,6 miljard vrouwen zullen zijn die kinderen kunnen baren, zo staat in de ontwerp-tekst. De conferentie, waaraan 148 landen deelnemen, raakte aanzienlijk achter op haar schema doordat over aanbe velingen over het aanvaarden van abortus als middel van gezinsplan ning en over het afkeuren van de politiek van Israël in de bezette gebie den langdurig werd gedlscusieerd. Uiteindelijk bereikte de conferentie zondag overeenstemming over een afgezwakte aanbeveling van het Vati- caan. die bepaalt dat abortus als methode voor gezinsplanning met aanvaardbaar is. Vrede en ontwapening zijn in alge mene bewoordingen in het slotdocu ment opgenomen. las. 14 augustus 10.54 187 11.24 199 1131 135 11 49 219 1155 156 1213 182 12.13 154 'aS 15 augustus 11.26 181 11.57 194 12.04 132 12.23 213 12.31 153 12 49 179 1249 150 AJACCIO (UPI/RTRi - De verkiezin gen van zondag, die waren bedoeld om de politieke stabliteit op het Franse eiland Corsica te herstellen, hebben volgens de definitieve uitslag geresulteerd in een nieuwe impasse. Geen van de partijen behaalde vol doende stemmen om een werkbare regeringsmeerderheid te vormen in het uit 61 zetels bestaande regionale parlement. De gematigd conservatieve partijen gingen terug van 43 percent twee jaar geleden naar 37 percent, of 24 zetels De linkse partijen boekten vooruit gang en kwamen op 25 zetels. De seperatistische ..Beweging voor Corsi- caans Zelfbestuur" (MCA), die bij de vorige verkiezingen niet deelnam kreeg riu drie zetels ten koste van de gematigden, die slechts autonomie van Parijs willen Het extreem-rechtse Nationaal Front veroverde zes zetels en zou een spil- positie kunnen krijgen als er een coalitie tot stand komt met tradltio- neel-rcchts (de gaullistische RPR en haar bondgenoten) Maar waarnemers voorspelden dat de totstandkoming van een dergelijke samenwerking zeer moeilijk zou zijn Pascal Arrighi, lei der van het Nationaal Front op Corsi ca, weigerde zich vooralsnog vast te leggen op een coalitie met, de conser vatieven. die overigens één zetel te kort zou komen voor de absolute meerderheid. Politieke commentatoren zeiden dat de onduidelijke uitslag een nieuwe tegenvaller betekent voor de pogin gen van de Franse socialistische rege ring een eind t.e maken aan het, poli tieke terrorisme op het roerige eiland, Er wordt de komende dagen een felle politieke strijd verwacht die samen hangt met de verkiezing van de nieu we parlementsvoorzitter op 24 augus tus. Verscheidene waarnemers zijn van mening dat het succes van de sepera- listen van de MCA het geweld op het eiland kan verminderen. De MCA wordt beschouwd als de politieke arm van het buiten de wet gestelde Natio nale Bevrijdingsfront van Corsica iFLNC). Maar Pierre Poggioli. de lijst trekker van de MCA, zei dat zijn partij pas volgende week zal beslissen of zij de veroverde zetels in het parlement zal innemen Hij eiste van de Franse regenng dat zij een politieke status verleent aan Corsicaanse seperatisten die zijn veroordeeld voor terreurda den. De opkomst lag zondag lager dan twee jaar geleden, toen de Corsica- nen voor de eerste keer een eiland- parlement mochten kiezen: van de circa 200.000 kiesgerechtigden bracht dit keer 65 procent zijn stem uit. tegen 69 in 1982. Corsica is de enige Franse regio met het recht direct een eigen parlement te kiezen, dat mee kan beslissen 'over economische en culturele zaken. Directie. K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M P Dieleman en C. vgn der Maas. KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. lel 1011841 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. 101140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag lm vrij dag vanaf 19.00 uur (01184)15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08 00 tot 17 00 uur 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08 00 tot 10.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (011841 15144 Zondag avond van 20 00 tot 2100 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 62.80. franco per post f 74.-. per maand 21,65. jaarabonn. 245,-: losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw Postrek nr.: 3754316, t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 124 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18.60, ingezonden mededelingen 2V?x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro 35 93 00. Uitgeverii Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3