PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoge functionaris Estland ontvlucht Egypte verdenkt Libië van mijnenleggen in Rode Zee Reagan kondigt voor de grap bombardement op Rusland aan Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? 'Lotsnot'belaagt bomen Bouw Berlijnse Muur herdacht SPERZIEBONEN EN VARKENSLEVER 1.98 VERWARRING OVER IDENTITEIT Tot ziens in Seoel Aanhoudend zomers Aanvankelijk mist. daarna zonnige perioden, zwakke noordoostelijke wind, temperatuur omstreeks 25 gra- 227e jaargang no. 190 Dinsdag 14 augustus 1984 ZWOLLE (ANP) - Het bomenbestand in Nederland wordt volgens Staatsbosbeheer steeds meer aangetast door de schimmel „lotsnot". Deze schimmel, die tot voor kort geen kwaad deed, tiert op dit moment als gevolg van bodemverzuring zo welig dat haarwortels van bomen het op grote schaal moeten ontgelden Dit leidt er toe dat de bomen op den duur dood gaan. zo heeft ïr. W den Boer, inspecteur bosbouw van Staatsbosbeheer, maandag verklaard tijdens een i voor landbouworganisaties en de provincie Overijssel in enkele Staatsbossen. Bij deze gelegenheid is gebleken dat vrijwel alle bomen lijden onder de verzuring van lucht en bodem De hardste klappen krijgen de kerstbomen, die ernstige groeistoornis sen vertonen. ic.l.ti; Dm ®T id W Dvene naam); :poth« epshvp im, do» RC.L aats; I F Ismecj iarni rsecrr r vrtti i te Mc ;us, G: van ;n lig! 'utanü adfa telefe ingem verknj STOCKHOLM (RTR, UPI, AFP) Een hoge functionaris van het ministerie van justitie van Estland, die aanvankelijk werd aangezien voor de onderminister van cultuur Jaak Viller, is met zijn vrouw naar Zweden gevlucht. Een woord voerder van het Estlandse Nationale Congres, een emigran tenbeweging, zei maandag dat het ging om Jaak Viller, maar een politiewoordvoerder in Stockholm sprak dit tegen. „We hebben begrepen dat het gaat om een van de assistenten van de minister van justitie. Door taalmoeilijkheden is wellicht wat verwarring ontstaan". De vluchteling is volgens de politie ding tussen Finland en Zweden eind vorige week in Zweden aangeko- derhouden. omdat aan Finse zijde de Duitsland men. De politie wil niet zeggen hoe hij identiteitscontrole weinig voorstelt. Estland werd in 1940 door de Russen geannexeerd Sindsdien hebben zich veel etnische RuSsen in Estland ge vestigd waardoor ze nu eenderde uit maken van de 1.5 miljoen inwoners. Zweden is het centrum van Estlandse emigranten wier aantal op 20 000 wordt geschat. Hun activiteit wordt niet door de Russische autoriteiten in dank afgenomen. In West-Duitsland arriveerden de af gelopen dagen vijf Oosteuropeanen die op verschillende plaatsen de oost west grens illegaal waren overgesto ken. Onder hen was een in Oost- erkende Rus. LOS ANGELES 'Tot ziens in Seoel 1988' luidt de tekst op een van de immens grote beeldschermen m het Los Angeles Memorial Coliseum. Het vormde een onderdeel van de slui tingsceremonie van de 23e Olympi sche Spelen in Los Angeles Het slotstuk bracht datgene wat er van verwacht mocht worden een bom bastisch spectakelstuk vol muziek, zang. dans en vuurwerk. De toekomst van de olympische be weging ligt in Seoel. Over vier jaar valt waarschijnlijk de beslissing over het voortduren van de Olympi sche Spelen. Iets waar lOC-voorzit- ter Samaranch in Los Angeles alle vertrouwen m toonde Samaranch rekent in ieder geval op de komst van Rusland, dat net als de meeste Oosteuropese landen schitterde door afwezigheid in Los Angeles, waardoor de Spelen uit groeiden tot een Amerikaans natio naal volksfeest. Sport op de pagina's 12,13.14 en 15 TERREURORGANISATIE EIST VERANTWOORDELIJKHEID OP ls gevlucht. Volgens Estlandse emi granten zou hij een van de vele veer- Grieken vluchten voor bosbranden Finland levert overlopers doorgaans Ontvoering - In Guatemala is zater- uit aan het oostblok. De gevluchte dag een christen-democratische poli- boten hebben genomen die de verbin- functionaris wordt thans op een ge- tlcus door een groep gewapende man- heim gehouden plaats ondervraagd nen ontvoerd De voorzitter van de door de Zweedse veiligheidsdienst constituerende vergadering. Roberto SAPO. Carpio Nicolle. die dit maandag mee- deelde, zei dat het gaat om de 20- AailVal jarige partijfunctionaris René Villar. ATHENE (Reuter) - Grote stukken De vlucht volgt op een scherpe aan- Bomaanslag in Frankrijk Bij bos en olijfbomen en minstens zes val van het centrale comité van de een bomontploffing op het spoorweg woningen zijn maandag verwoest bij Russische communistische partij op station van Lvon-Perrache zijn maan- een brand in een kustgebied ten de Estlandse partij-afdeling omdat dagavond twee personen licht ge- CAIRO BEIRUT PARIJS (RTR AFP had" (Heilige Oorlog liet vanuit Bei- vonge maand op zoek is naar mijnen Franse ministerie var. defensie m Pa- noorden van Athene. Honderden de communistische partij-ideologie wond Een onbekende meldde telefo- L'Pl DPA) - De Egyptische president, roet weten weten dat een van haar maar er tot nu toe geen enkele heeft rijs Uit defensiebronnen ir. Rome mensen moesten hun huizen verlaten onvoldoende zou zijn bewaard. Zij nisch dat de aanslag het werk was van Hosni Moebarak, heeft maandag Li- commandogroepen, en niet Iran of gevonden werd vernomen dat ook Italië zal en met vissersschepen in veiligheid kreeg de opdracht dissidenten harder het geheime Armeense leger ASALA. biè verantwoordelijk gesteld voor Libië, 192 mijnen in de Rode Zee en Zowel Iran als Libië heeft elke betrok- deelnemen aan de opruimingsopera- gebracht worden. aan te pakken en de 'lasterlijke ver- De explosie vond plaats in een auto- het leggen van mijnen in de Rode het Suez-kanaal heeft gelegd. Op de- kenheid tegengesproken. Beide lan- tie ten behoeve van de internationale Er is geen melding gemaakt van zinsels van staatsvijandige ideologi- matisch bagagedepot, dat gedeelte- Zee. De geheimzinnige pro-lraanse zelfde dag werd een Sowjet-vracht- den hebben de mijnexplosies een ,,im- handelsvaart Ook in Saoedi-Arabië slachtoffers. Het vuur. dat maandag- sche centra te ontmaskeren". lijk werd vernield. terreurorganisatie „Islamitische Ji- schip licht beschadigd door een mijn. perialistische samenzwering ge- worden^ volgens het officiële persbu- avond nog niet was bedwongen, wordt - - - bestreden door honderden brand weerlieden. politie en militairen, die daarbij worden geholpen door brand- blusvliegtuigen. EEK n; ifweris .verlip ïdiel erugW lse lurenC lauïtó 4 0! IGE> Amnestie Ingevolge een amnestiebesluit zullen vandaag in Korea ruim 1 700 politieke gevangenen en misdadigers worden vrijgela ten. (PAGINA 5) Verplicht In de tweede invoeringsfase van de Arbowet adviseert de Arbeidsomstandig/ledenraad staatssecretaris Kappeyne van de Coppello bedrijfsveilig- heidszorg verplicht te stellen. (PAGINA 5) Oe ververbinding Tijdens een persconferentie maandag werd duidelijk dat het dagelijks bestuur van de provincie blijft zoeken naar mogelijkheden om toch de vas te oververbinding gebouwd te krijgen. (PAGINA 7) Einde Scheepssloper Van der Marei ziet geen brood meer in het ontmantelen van schepen, sinds de bouw van de Room- potsluis is het einde van zijn bedrijf inzicht. (PAGINA 7) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 4 Provincie: 7, 9, 10 en 11 OOST-BERLIJN (Reuter) - Oost- Duitsland heeft maandag de 23ste verjaardag van de bouw van de Berlijnse Muur aangegrepen om het streven van de Oostduitse lei der Erich Honeckcr naar betere betrekkingen met het Westen te verdedigen tegen de groeiende kri tiek hierop van de zijde van de Sowjet-Unie. Volgens Westerse diplomaten zijn de Oostduitse beschuldigingen dit maal veel gematigder en wordt di recte kntiek op de huidige regering in Bonn vermeden. In het artikel in de krant van de communistische partij. Neues Deutschland. een ingezonden stuk van een Oostberlijnse fabrieksar beider. wordt de vredespolitiek van Honecker geprezen en hem krachti ge steun toegezegd voor alle pogin gen de internationale dialoog te herstellen. Het artikel was ge plaatst op een pagina die normaal voor commentaren is gereserveerd, hetgeen erop wijst dal het stuk op hoog officieel niveau was goedge keurd. In West-Berlijn legde senator Hem- rich Lummer tijdens de jaarlijkse dodenherdenkingsceremonie een krans ter nagedachtenis aan hen die sinds 13 augustus 1961 vergeefs hebben getracht over de muur naar het Westen te vluchten Volgens westerse statistieken zijn 4.875 mensen erin geslaagd over de Muur te vluchten. Tenminste 3 000 vluchtpogingen eindigden in een mislukking, en 72 met de dood. Vijfenvijftig mensen stierven door de kogels van Oostduitse grens wachten en de rest stierf bij onge lukken die zich tijdens de vlucht voordeden Een Westberlijner gebruikt een spuitbus om. op hel deel van De Muur in de Franse sector. Oost- Duitsland te 'beschuldigen' Op de voorgrond zijn kruisen met bloemen te zien van de mensen die hun vlucht over de muur met de dood moesten bekopen. Het was het I8e schip in de afgelopen noemd die tot doel heeft een Amen- reau SPA drie Amerikaanse helikop- weken. kaans bruggehoofd in de Rode Zee te ters en twee Franse mijnenvegers Moebarak zei dat de Egyptische mari- vestigen verwacht om mijnen op te sporen in ne in de betreffende vaarwegen sinds vandaag dinsdag zullen vier Bntse de Rode Zee mijnenvegers in de Egyptische haven- De normalisering van de Iraaks-Egvp- stad Port Said, in het noorden van het tische betrekkingen is maandag een Suez-kanaal, aankomen om „zoek en stap dichterbij gekomen met de aan- vernietig acties" uit te voeren tegen kondiging van de steun die Irak voor de drijvende explosieven. Maandag taan zal geven aan "ieder Egyptisch vertrokken drie Franse schepen naar initiatief om een einde te maken aan de Rode Zee om zich te voegen bij de de Iraans-Iraakse oorlog mijnenvegers en helikopters van de De Iraakse minister van buitenlandse Verenigde Staten en Groot-Brittan- zaken Azziz bracht maandag een nië. zo zei een woordvoerder van het boodschap over van zijn president Saddam Hussein aan het Egyptische staatshoofd Moebarak. Hoewel de diplomatieke betrekkin gen tussen de twee landen sinds 1979 zijn verbroken na de ondertekening van het Israelisch-Egyptische vredes akkoord. hebben zij altijd de banden aangehouden Egypte verstrekt jaar lijks een miljard dollar aan wapens en munitie aan Irak sinds 1981. GEHEIMGEHOUDEN STEMTEST LEKT UIT Reisorganisatie introduceert de 'slaapbus' DEN HAAG (GPDi - De reisor ganisatie Oad zet het komend winterseizoen slaapbussen in op nachtelijke buspendels naar en van buitenlandse vakantiebestemmingen. De zitplaatsen in de speciale bus sen kunnen in enkele minuten worden veranderd in slaap banken. Oad Busreizen uit Holten zal voorlopig tien van de 200 tou ringcars ombouwen De eerste slaapbus moet in september gereed zijn De prijzen voor de pendels met de aangepaste bussen zullen binnenkort be kend worden gemaakt De laatste jaren hebben steeds meer mensen wegens de rela tief lage taneven de bus uitge kozen voor het vervoer naar hun vakantiebestemming Met de introductie van de slaapbussen hoopt Oad tege moet te komen aan bezwaren van mensen die het reisfen per bus ..een vermoeiende zaak' vinden Topbijeenkomst De staatshoofden van de zes lidstaten van de Samenwerkingsraad voor de Golf zullen op 26 november in Koe weit bijeenkomen voor wat hun be langrijkste topbijeenkomst tot nog toe kan worden. Dit hebben functio narissen in Abu Dhabi bekendge maakt. In de regio ts spanning gerezen naar aanleiding van de aanvallen op sche pen in de Golf en de mijnexplosies in de Rode Zee. De zes landen zijn Saoedi-Arabie, Koeweit, Oman, Qa tar. Bahrein en de Verenigde Arabi sche Emiraten Op een in de Iraanse haven Bandar Chomeini liggend schip heeft zich zaterdag een explosie voorgedaan. Volgens Lloyd's in Londen, dat dit maandagavond meldde, had de kapi tein van de in Singapore geregistreer de 22.708 ton metende Cebu gezegd dat de ontploffing vermoedelijk door een mijn was veroorzaakt Er was brand in de machinekamer uitgebro ken. maar die was maandag bedwon gen LOS ANGELES (AFP-l I'D - Op badi nerende toon kondigde president Reagan een ophanden zijnd bombar dement op de Sowjet-Unie toen hij zaterdag een stemtest deed vooraf gaand aan de opname van zi jn weke lijkse radiopraatje. Dit heeft de Ame rikaanse persgroep „Gannett" ge meld. Deze „verspreking" kan, als ze bevestigd wordt, ernstige gevolgen Advertentie Rook je ook liever mild? Van Nelle Mild sha» is nu een halve gulden goedkoper. Tijdelijk van 3,35 voor 2,85. hebben voc gen die bin gehouden. Naar verluidt stonden de opname apparaten van zeker twee radio-om- roepmaatschappijen al aan zo n vijf a tien minuten voordat Reagan met zijn feitelijke toespraak begon Ze regi streerden dat hij zei dat hij zojuist een wet had getekend die de Sowjet-Unie in de ban doet en het laten opstijgen van bommenwerpers aankondigde. „Mede-Amerikanen zo begon de pre sident de geluidscontrole. ..met ge noegen deel ik u mee dat ik een wet heb getekend die Rusland voorgoed uitbant We beginnen over vijf minu ten te bombarderen" De aanhef van de echte rede luidde „Met genoegen deel lk u mee dat ik vandaag een wet heb getekend die het groepen van godsdienstige studenten toestaat een recht uit te oefenen, dat ze te lang hebben moeten missen: de vrijheid om buiten de lesuren op openbare scholen voor voortgezet on derwijs bijeen te komen" De woorden van de president werden vastgelegd op een geluidssysteem waar de meeste journalisten geen toe gang toe hebben. Medewerkers van de twee omroepen in kwestie - CBS en Cable News Network - weigerden aanvankelijk, op bevel van hun supe rieuren. over de zaak te praten Naar verluidt heeft de Witte-Huiswoord- voerder de staven van deze omroepen gevraagd geen aandacht aan de kwes tie te schenken. Larry Speakes zou er op hebben gewezen dat commentaren als het onderhavige, die vóór de opna me worden gemaakt ..off-the-record' zijn. Like dinsdag1 on woensdag hebben we groente en vlees ^7® in de aanbieding. Sperziebonen, 1 QC 500 gram 1.^/J Varkenslever, 500g &2S". albart heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1