CD A-verklaring verbaast gemeenteraad Arnemuiden SCRIPTIE Drie zwaargewonden bij frontale botsing op weg Goes-Zierikzee Amerikaanse voetballertjes zijn drie weken te gast in Sluiskil Kerkelijke tucht in IN KWESTIE PLANKZEILCENTRUM Aardenburg en Sluis DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 PZC/ provincie Door de plotselinge uitlating van de heer Stoffels staat de deur naar het plankzeilcentrum nu wellicht toch nog op een hele kleine kier Hij zei ARNEMUIDEN - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Arnemuiden is niet tegen de herziening van de bestemmingsplannen Oranjeplaat en Buitengebied in Arnemuiden. Deze partij heeft echter tot twee keer toe tegen een wijzigingsvoorstel voor deze gebieden gestemd, omdat het veranderen van de bestemming -in de ogen van het CDA- was gekoppeld aan de invulling van deze Arnemuidse gebieden. Dit zei de fractievoorzitter van het CDA in Arnemuiden, de heer M. A. Stoffels, maandagavond tijdens een extra vergadering van de gemeenteraad van Arnemuiden. Daarmee luidde hij een nieuwe fase in aardige bron van inkomsten zou ople- in de al maanden durende discussie veren, is daarmee van de baan Alleen over het wel of niet doorgaan van de indien gedeputeerde staten van Zee- bouw van een permanent plankzeil- land het verzoek van de VVD-fractie centrum bij de Kleine Piet aan het in Arnemuiden honoreren, heèft het gisteravond tijdens een extra raads- Amemuid.se deel van het Veerse Meer centrum nog een kans. De WD heeft vergadering namelijk geen moeite te Zoals gemeld hangt de komst van het gs namelijk gevraagd om het raads- hebben met de herziening van de centrum volledig af van de houding voorstel, dat negatief voor het een- bestemmingsplannen, mits de ïnvul- van het CDA. Voorstanders zijn de trum uitviel, te vernietigen. Een ling van de gebieden daar volledig los PvdA (drie zetels) en de VVD (eén plankzeilcentrum is een bovenge- van zou staan. Burgemeester M. M. zetel). Om principiële redenen beho- meentelijk belang. Omdat de politie- Markusse van Arnemuiden gaf hem ren RPF itwee zetels) en SGP (drie ke verhoudingen in Arnemuiden zo- die toezegging. ..We hebben altijd zetelsi tot de tegenstanders. Het CDA. veel anders zijn dan in de omliggende gezegd dat we eerst over de herziening met twee leden in de raad vertegen- gemeenten, is een scheefgegroeid van de bestemmingsplannen zouden woordigd. heeft in officiële raadsver- beeld ontslaan, zo motiveert de VVD praten, en pas later over de invulling gaderingen echter ook al twee keer het verzoek. ervan", zo riep de burgemeester de tegen het plan gestemd Het CDA kon CDA'er in herinnering. De heer Stof- namelijk niet met enkele details uit feIs ontkende dat overigens. Maar het plan akkoord gaan. Deze partij omdat burgemeester Markusse vast bleef bij haar standpunt, ook toen hield aan de van meet af aan bedoelde enkele maanden na de eerste stem- loskoppeling tussen wijziging en ïn- ming een aantal wijzigingen in het vulling, zei hij tot StofTcfis: ..Het is plan - die het CDA gunstig hadden bijzonder jammer dat u dit nu pas moeten stemmen- waren aange- zegt. Als u in juni vóór ons voorstel. bracht. Het ziet er dan ook naar uit, dat het jgBTB| 1 1 permanente plankzeilcentrum bij Ar- jHn WilfP SCnUflP ril 1 nemuiden voorgoed van de baan is -»***• 8F1 c 3tl,auc UIJ Uitbreiding van de recreatie, die de middenstand en de gemeente een dat alleen wijziging inhield, had ge stemd, dan waren we nu uit de brand geweest..." Verbaasd J. Uitterhoeve, oud-voorzitter KNF, overleden HOEDEKENSKERKE Op 73-jarige 1, leeftijd is maandag de heer Jacobus Uitterhoeve uit Hoedekenskerke overleden. De heer Uitterhoeve heeft vele jaren tal van functies bekleed binnen de amateuristische muziekbe oefening in Zeeland. Van 1968 tot 1976 was hij voorzitter van de afdeling Zeeland van de Zeeuwse Bond Koninklijke Neder landse Federatie van muziekgezel schappen. Van deze bond werd hij na rijn afscheid erevoorzitter. Ook is hij hoofdbestuurslid geweest van de lan delijke KNF. De heer Uitterhoeve begon zijn muzi- kale loopbaan in het begin van de jaren dertig als muzikant bij de mu ziekvereniging 'Con Amore' in Hoede kenskerke. Beginjaren vijftig werd hij voorzitter van deze vereniging. In het begin van de jaren zestig nam hij tevens het voorzitterschap op zich van de muziekvereniging 'Con Afie- zione' in Kwadendamme Van beide verenigingen was hij erevoorzitter Vong jaar juni nam hij afscheid van 'Con Amore'. Bij deze gelegenheid werd hij onderscheiden met de gou den KNF-speld. Hij is tevens onder scheiden met. het erekruis Pm Eccle sia et Pontifice en de eremedaille in goud m de Orde van Oranje Nassau. In de H. Bonifatiuskerk in Kwaden damme wordt morgen, woensdag,een avondmis opgedragen. De volgende dag wordt in dezelfde kerk een plech- tige uitvaartdienst gehouden Deze .begint om 10.30 uur. Aansluitend vindt in besloten familiekring de cre matie plaats. Mede-oprichter A. Houtekamer van gehandicaptenbureau Zeeland overleden MIDDELBURG In een ziekenhuis In Nieuwegein is op 30-jarige leeftijd de heer Abraham Houtckamer uit Middelburg overleden. De heer Hou- 1 kkamcr was één van de oprichters van hel Gehandicapten Adviesbu reau Zeeland en heeft binnen die organistie jarenlang gefunctioneerd. 1 Voordat de heer Houtekamer gehan dicapt raakte als gevolg van ziekte, was hij beroepsmilitair. In 1974 begon mj met de voorbereidingen tot oprich ting van het Gehandicapten Advies bureau. In 1976 werd de organisatie opgericht. Daarna 'beheerde' hij de 'rayonsTholen. Schouwen-Duiveland. Zuid-Beveland en Walcheren van de 'Organisatie. Zijn werk bestond uit onder meer het helpen van gehandi capten bij aanvraag van uitkeringen en het geven van advies inzake finan ciële. verzekerings- en belastingza ken. De heer Houtekamer is verder jaren voorzitter geweest van de ouderver eniging van de zwakzinnigeninrich- 'bbg 'Vijvervreugd' in Middelburg, •oen hij in 1982 in verband met zijn .verslechterde lichamelijk conditie ;ajn activiteiten bij het Gehandicap ten Adviesbureau staakte, werd hij :benoemd tot erevoorzitter van de af deling Walcheren van Algemene Ne derlandse Invalidenbond lANIB). De rouwdienst wordt donderdag 16 I augustus gehouden in het cremato- I ïu? aan 1,0 Nieuwlandseweg in Mid delburg De dienst begint om 14 00 I uur. Aansluitend vindt de crematie Plaats. Wisselgeld buit Mj inbraak Grote Kerk Veere TEERe - De Grote Kerk in Veere is in dLnacht van zonclag op maandag o°r inbrekers bezocht. Nadat deze de voorzijde van de kerk een liiit a tlac'c'en ingeslagen, namen ze W ^ntoonstellingsruimte in de rs ongeveer tweehonderd gulden 811 wisselgeld weg. M A. Stoffels 'CDA) botsing in Groede GROEDE Bij een botsing op de kruising Traverse-Brouwerijstraat in Groede zijn maandagavond om streeks kwart voor zeven twee auto's zwaar beschadigd. Bestuurder G. R. P. uit Sinaai (Bi kwam uit de Brouwerijstraat en stak kruising recht over. Hij verleende daarbij geen voorrang aan bestuur der P. J. M. W. uit Venlo, die uit de richting Breskens kwam. P. botste tegen de auto van W. en daarna tegen een verkeersbord. Het verkeersbord belandde tegen een kozijn van een woning dat licht beschadigd raakte. Vooral de fractievoorzitter van de PvdA in de Arnemuidse raad, de heer H. J. Balk. reageerde hogelijk ver baasd op de opmerkingen van de CDA'er Stoffels. „Als het CDA in principe bereid is, om de gebieden uit de landbouwbestemming te halen en in te brengen in de recreatiesfeer, dan zou ik ervoor willen pleiten om desnoods morgen opnieuw in een spoedeisende vergadering bijeen te komen om over de bestemmingswij ziging te stemmen". Waarop Stoffels de volgende nuance aanbracht: „Als ons alternatieve plan wordt gereali seerd, zijn wij bereid om de gebieden een recreatiebestemming te geven". Het alternatieve plan van het CDA is in de raadsvergadering van juni, zoals gemeld, door de raad verworpen. Na dat de heer Stoffels zijn afkeuring had uitgesproken over de wijze waarop de gemeente Arnemuiden de kwestie rond het plankzeilcentrum in het ge meentelijke informatieblad Raad huisklanken aan de bevolking had uitgelegd, kapte burgemeester Mar kusse de discussies af. Hij nep in herinnering, dat de raad deze keer uitsluitend in vergadering bijeen was om een formele uitspraak te doen. De toekomstige exploitant van het plankzeilcentrum. de heer Buijsrogge. is het namelijk met het genoemde raadsbesluit dat dus negatief voor hem uitviel- niet eens Hij heeft bij de raad een bezwaarschrift ingediend in het kader van de wet AROB (Admini stratieve Rechtspraak Overheids Be schikkingen). Formeel moet de raad zich binnen een maand over zo n bezwaarschrift uitlaten. B en w kun nen een raad echter ook vragen om een dergelijke beslissing met dertig dagen uit te stellen En alleen dat laatste was officieel gisteravond in Arnemuiden aan de orde. De raad had geen moeite met de voorgestelde ver daging en besloot unaniem tot uitstel van de beslissing op het bezwaar schrift. SELECTIETEAM AJAX BLASTERS UIT MODESTO TERN'EUZEN' Zestien jonge voet ballers van het selectietcam Ajax Blasters uit het Amerikaanse Modes to zijn (lc komende drie weken te gast bij de voetbalvereniging Sluiskil. De voetballertjes van elf en twaalf jaar arriveerden zondagavond, samen met 26 begeleiders, in Sluiskil. Maan dagmiddag werden zij officieel ont- Dronken man maakt amok in Middelburg MIDDELBURG - Een dronken Mid delburger heeft zich maandagavond verwond toen hij de ruilen van de PZC-redactielokalen aan de Zuster straat in Middelburg met de hand insloeg. Omstreeks tien uur kwam de man. J. C. D„ de buitendeur van de op de eerste verdieping gelegen redac tieruimte binnen. Eén van de PZC- verslaggevers begeleidde hem daar op naar buiten. Op de galerij van het pand gaf D. hem een klap in het gezicht. De verslaggever sloot D. toen buiten door de toegangsdeur van de redactielokalen af te sluiten en stelde de gemeentepolitie in kennis. De Middelburger werd vervolgens zo kwaad, dat hij met de blote vuist vijf ruiten insloeg Daarbij verwondde hij zich ernstig aan zijn hand. De ge meentepolitie rekende de man daarop D. werd overgebracht naar het Gast huis in Middelburg, waar hij werd verbonden en waar hem kalmerende injecties werden toegediend. Vervol gens werd hij ter ontnuchtering inge sloten in het politiebureau. De aangerichte schade bedraagt naar schatting 1500 gulden. Op de vitrages, zonweringen, kozijnen en trappen liet D een bloedspoor achter. vangen in het Terneuzense gemeente huis door burgemeester C. Ockeloen. De ontmoeting in de burgerzaal van het Terneuzense stadhuis was niet de eerste kennismaking van de burge meester met het Amerikaanse gezel schap. Zondagavond al was hij aan wezig in café Atlanta in Sluiskil, waar Ajax Blasters na de reis van een mosselmaaltijd genoot. De burge meester liet maandagmiddag met na de nauwe banden die Terneuzen mid dels Dow Chemical met Amerika heeft, aan te halen Verder beant woordde hij in vloeiend Engels talloze vragen over velerlei onderwerpen. Het bezoek van Ajax Blasters aan Sluiskil is een onderdeel van de uit wisseling met de Zeeuws-Vlaamse tweede klasser. Het initiatief hiervoor is genomen door oud-Terneuzenaar Loet van der Linden, die momenteel in Modesto woont en wiens zoon bij Ajax Blasters voetbalt Volgend jaar augustus brengt Sluiskil Dl een te genbezoek aan Modesto, een ongeveer 100.000 inwoners tellende stad op vrij korte afstand van Los Angeies. De voorbereidingen voor die reis vorde ren overigens volgens plan. meldde het Sluiskilse jeugdbestuur maandag middag. Op dit moment vraagt het bezoek van Ajax Blasters echter alle aandacht Het Amerikaanse jeugdteam zal de komende drie weken vanzelfsprekend een aantal wedstrijden spelen en aan een aantal toernooien deelnemen Maar daarnaast staan ook nog diverse uitstapjes op het programma in Ne derland en België. Ajax Blasters ver trekt begin september weer naar Mo desto. De eerste confrontatie met het Neder landse jeugdvoetbal wachtte Ajax Blasters gisterenavond al. Vanzelf sprekend was Sluiskil Dl de tegen stander. Ajax Blasters won met 6-1. Gemeentevoorlichter O. Vosveld ver telt de Amerikaanse bezoekers in het Terneuzense museum een en ander over Terneuzen aan de hand van de maquette. KORTGENE De drie inzittenden van een Belgische personenauto zijn maandagmorgen zwaar gewond ge raakt bij een frontale botsing op de provinciale weg 7 (Goes-Zierikzee), enkele honderden meters ten noor den van de Zandkreekbrug nabij Kortgenc. I)e bestuurder. M. 1. J. J. uit Essen (B), kon pas na drie kwartier uit de wrakstukken van zijn auto worden bevrijd. Zijn vrouw en zijn tienjarige dochter werden vanuit het Bergzichtziekenhuis in Goes in de loop van de dag overgebracht naar het ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam. Het ongeluk gebeurde kort voor half twaalf. De Zandkreekbrug was juist open geweest en aan beide zijden ervan stonden rijen auto s Dat be merkte een uit de richting Zierikzee komende bestuurder van een vracht auto. J den O. uit Streefkerk, te laat Hij week uit naar de lmkerrijbaan Daarbij raakte de vrachtwagen een personenauto die achteraan in de noordelijke file stond en een auto die de brug was gepasseerd en in de richting Zierikzee reed Hii botste frontaal op de daarachter komende auto van de familie J De vrachtwagen nam de Belgische personenauto onge veer 20 meter in de richting van de stuurder J. uit zijn auto te halen, nield. Ook de andere auto's die bij het Zandkreekdam mee en belandde ten- Eerst moest de vrachtwagen worden ongeluk waren betrokken, liepen slotte in een greppel naast, de weg. De opgetild en pas daarna kon de Belg schade op. De weg raakte volledig auto uit Essen raakte eronder be- uit zijn benarde positie worden be- versperd. Het verkeer werd via de kneld. Het kostte de brandweer van vriid. parallelweg geleid Dat duurde tot Colijnsplaat drie kwartier om be- De Belgische auto werd totaal ver- omstreeks half twee. De Belgische personenauto werd door de naar links uitgeweken vrachtauto zo'n twintig meter meegesleurd. dronkenschap en diefstal lagen Ook echtelijke ruzies waren aan de orde van de dag. De kerk had een even simpel als effectief vergel dingssysteem Overtreders kregen eerst een anonieme vermaning Hielp dat niet, dan werd hen de toegang tot het avondmaal ont zegd „In een kleine gemeenschap was dat heel effectief vertelt René ..Zo gauw iemand niet op kwam dagen, dan werd er gezegd: goh. hij is met ziek, wat zou hij hebben gedaan?" Notoire dronkelappen en andere zondaars liepen tenslotte kans op een vermelding met naam. Een openbare schuldbekentenis kon de zaken in het reine brengen. Het uiterste pressiemiddel was ex communicatie. De nieuwbakken doctorandus - zijn naamplaatje op de deur vermeldt drs A. R. Bauwens - gelooft dat de kerktucht in de loop der eeuwen een matigende invloed heeft gehad op het drankgebruik en het elkaar m de haren vliegen. Met de tanende invloed van de kerk - zou er gecon cludeerd kunnen worden - wordt het buitensporig alcoholisch ver maak weer algemener. Hoewel daarbij natuurlijk niet mag worden vergeten dat de burgerlijke rechter een veel groter bereik heeft gekre gen. De geschiedenis herhaalt zich. In moeilijker tijden nemen de maatschappelijke problemen meestal toe. Desondanks blijft Re né de toekomst zonnig zien. En daar is een optimistische blik voor nodig. Want zelf zit hij niet in een benijdenswaardige positie. Als werkloos historicus heeft hij mo menteel weinig vooruitzichten. Vandaar dat hij voorzichtig aan een proefschrift begint te denken. Het onderwerp zal weer in West- Zceuwsch-Vlaanderen spelen. „Een klein beetje chauvinisme". Waarschijnlijk wordt dan de protes tantisering van heel het gebied on der de loep genomen. De nonnen blijven hem interesseren. „Ach ja, de mens blijft zichzelf. De normen zijn in de loop van de tijd nauwe lijks verbeterd" Een vergelijking van heden en verleden geeft een opvallend beeld van de tegenwoor dige maatschappij" Jan van Damme Dronkenschap en veehtaprtijen. Of het nu 1584 of 1984 is, het maakt weinig uit. „De huidige excessen aan de kust. het toenemend aantal diefstallen er is niets nieuws onder de zon", zegt André Bauwens. „Brood op de plank, kindertjes in de wereld schoppen, dat zijn zaken waar de mensen altijd aandacht voor hebben gehad. Met dronkenschap, diefstal en andere overtredingen is het precies zo. Dat verandert niet". Bestudering van het verleden hoeft niet altijd tot een zonnige kijk op 'het leven' te ieiden. René (30) is daar een sprekend voorbeeld van. In zijn huisje met uitzicht op de historische wallen van Aardenburg b'iaderl hij trefzeker door zijn scrip tie. waar hij zijn doctoraal geschie denis aan de katholieke Universi teit van Nijmegen mee behaalde Zonder zichzelf als een aarts-pessi mist te beschouwen heeft de studie van liet 16e eeuwse Sluis en Aarden burg bij hem niet bepaald een voor uitgangsgeloof ontwikkeld „Je kunt er natuurlijk lang over discus- sieren, maar ik geloof niet dat er van echte vooruitgang sprake is. Zelfs bij de technologische vooruit gang zijn vraagtekens te zetten. Neem bijvoorbeeld de landbouw. Daar worden bepaalde ontwikkelin gen als het spuiten van gif weer teruggedraaid". René houdt zich in zijn scriptie bezig met de protestantisering van West-Zeeuwsch-Vlaanderen Hij be steedt vooral aandacht aan de daar bij gebruikte pressiemiddelen De titel van het lijvige werk - 'de toe passing van kerkelijk tucht tijdens het calvimseringsproces in Aarden burg en Sluis (1578-1623)' - geeft dat aan In het begin van de 16e eeuw over spoelde de leer van Luther en Cal- vijn Europa Vooral de laatste kreeg aanhang in de lage landen. Toen de Geuzen vanaf 1568 hun onaflianke- lijkheid van het Spaanse rijk be vochten werd het Calvinisme min ol meer als staatsgodsdienst inge voerd. Het katholicisme werd terug gedrongen. Zo ook in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in 1578 voor het eerst in handen van de opstandelingen viel. Het gebied werd letterlijk ondergedompeld in het strijdgewoel hele polders wer den een prooi van de golven. Naar mate de Spaanse legers verder in Zuid-Nederland oprukten werd het Noorden toevluchtsoord voor pro testantse ballingen. Ook Sluis en Aardenburg kregen vele vluchtelin gen 'om den gelove" bmnen hun wallen. De Spaanse veldheer Parma nam in 1583 weer bezit van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Alleen Sluis viel pas vier jaar later. De machtswisseling veroorzaak te een nieuwe uittocht van pro testanten. In 1604 bracht Maurits Aardenburg en Sluis definitief in Staatse (Nederlandsci handen. Sindsdien werd het calvinisme de enige officieel toegestane religie. André. beschrijft de 'troebele tij den', met speciale aandacht voor het religieuze aspect. De Tachtigja rige Oorlog betekende een diepe breuk in de geschiedenis van de beide stadjes. De in de middeleeu wen bloeiende handel verdween. Aardenburg en Sluis werden garni zoenssteden. die een belangrijke functie vervulden in de verdedi ging van de Westerschclde. Hoewel de godsdienststrijd tussen de katholieken en de protestanten dus duidelijk in het voordeel van de laatsten uitviel, was daarmee het gekrakeel toch niet voorbij. In Aar denburg bloeide rond 1615 de Doopsgezinde gemeenschap op Via beknottïngswetten wasten de Calvi nisten enkele jaren later het heft in handen te nemen. In de scriptie wordt uitgebreid aan dacht besteed aan de kerkelijke tucht bij de Calvinisten Gegevens werden uit de kerkeraads- en classi cal acta gehaald. Volgens René hield de kerk toezicht op die zaken waar de centrale' overheid met aan toe kwam. Hij concludeert dat er veel overtredingen in de sfeer van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19