PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Langdurig werklozen te weinig geholpen PZC 099 Onderzoek naar rol van NMB in ABP-affaire kleintjes BEMANNINGSLEDEN GERED VAN ZINKENDE VISKOTTER SCHERPE KRITIEK OP OVERHEID Poolse KOR-leider Jacek Kurort na drie jaar vrijgelaten sport Waarschuwing noodlottig Droog en zonnig ionnige perioden en in de middag en 'mnd een kleine kans op een bui. 0dagtemperatuur 22 graden. Een matige, in de middag vrij krachtige noord tot noordoostenwind. 27e jaargang no. 187 rijdag 10 augustus 1984 PZC DEN HELDER (ANP) - De Helderse viskolter HD99 schip zo goed mogelijk drijvend, waarop de boot onder Relinquenda is donderdagmorgen op circa vijftien kilo- begeleiding van de twee helicopters en enkele schepen op meter ten westen van Texel vergaan. De zeven opvaren- topsnelheid naar de haven van Oudeschild op Texel den zijn aan boord gegaan van dc reddingsboot Suzanna koerste, uit Den Helder, aldus de rijkspolitie te water. Op circa vijftien kilometer ten westen van Den Helder in De Relinquenda meldde donderdagmorgen omstreeks zes de Texelstroom verloor de kotter deze race tegen de klok uur aan Scheveningen Radio dat het door een lek fors en het instromende water. Een deel van de bemanning en water maakte op circa 22 kilometer ten westen van Texel enkele bij het pompen assisterende marinemensen moes- Daarop schoten de Suzanna en de reddingboot Ida Marie ten zich hals over kop redden in een rubberboot en werden en het marinefregat Evertsen en twee helicopters van de even later aan boord genomen door de Suzanna marineluchtvaartdienst te hulp Met een aan boord Volgens de politie is de kotter door nog onbekende getakelde pomp hield de bemanning van de HD99 het oorzaak lek gestoten. Geheimzinnige zeemijnen )EN HAAG (ANP) - De overheid voert nauwelijks een beleid gericht op langdurig werklozen. De aandacht van de overheid voor het nog steeds groeiende probleem van de langdurige eerkloosheid is fragmentarisch en wordt overschaduwd door het financieel-economisch' leleid, dat het welzijnsbeleid vrijwel wegdrukt. let probleem is echter dermate ern- tig volgens de Harmonisatieraad felzijnsbeleid, dat de raad meent dit een advies aan de regering te nformatie Wako lelastend voor lewind-Bouterse JEN' HAAG (ANP) - De speciale rap- wrteur van de VN-mensenrechtcn- oramissie inzake standrechtelijke xecuties, de Kenyaanse jurist Amos l'nko, die onderzoekt hoe op 8 decem- ler 1982 vijftien tegenstanders van iel bewind-Bouterse zijn omgeko men, heeft vorige week tijdens zijn lezoek aan Nederland voor het Suri- jaamse regime zeer belastende infor- natic gekregen. )at blijkt uit de verklaringen die naar iederland gevluchte Surinaamse ex- ulltairen tegenover de commissie Wako hebben afgelegd. Enkele x-militairen, onder wie twee lijfwach- en van wijlen majoor Roy Horb, lebben hun getuigenissen tegenover iet ANP herhaald. Ilt de getuigenissen valt op te maken lat legerleider Bouterse, de huidige lamlzoenscommandant Paul Bhag- ïandas en de toenmalige garnizoens- ommandant Roy Horb in fort Zee- andia betrokken waren bij de dood de vijftien. Bovendien hebben lijfwachten van Horb kunnen erklaren dat zij enkele uren voordat n fort Zeelandia (het militaire hoofd- mrtier in Paramaribo) op 8 decem- de eerste schoten vielen de latere iremier Alibux, de toenmalige minis- i volksgezondheid Badrissein Sital, en Bouterse's adviseur mr. Har vey Naarendorp het fort hebben zien binnengaan. Twee van de gevluchte ex-militairen die tegenover Wako een verklaring lebben afgelegd waren lijfwachten van majoor Roy Horb: de 23-jarige Hendrik Karijowidjojo, en Glenn Oord. moeten signaleren. Het rapport „Langdurig werklozen in de knel" is donderdag aan minister De Koning van Sociale Zaken aangeboden. Vol gens het adviesorgaan gaat het vraag stuk de mogelijkheden van het minis terie „ver te boven". De Harmonisatieraad meent dat de kern van het probleem is dat 77 procent van alle ruim 800.000 werklo zen laag is opgeleid. Onder de langdu rig werklozen ligt dit percentage zelfs op 80,5 procent dat niet meer dan lagere school of een lagere beroepsop- Kerkgang De kerkgang loopt sterk terug. Nog maar één op de vijf Neder landers gaat regelmatig. (PAGINA 5) Winst Shell De Koninklijke!Shell heeft in het eerste halfjaar van 1984 7,55 miljard gulden ivinst ge maakt. Het Liveede kwartaal toonde een sterke verbetering van de resultaten. (PAGINA 7) Kernenergie De CD A-fractiecommissie voor economische zaken pleit voor uitbreiding van de toepassing van kernenergie door de bomo van drie nieuwe kerncentra les. (PAGINA 9) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 WARSCHAU (AFP-REUTER-UPI) - Jacek Kuron, de bekendste van de vier kopstukken van het KOR die sinds december 1981 vastzaten op verdenking van een komplol tegen het socialistische stelsel in Polen, is donderdag uit internering vrijgelaten. Op een persconferentie in zijn Warschause woning verklaarde de 50-jarige Kuron dezelfde middag, dat de gevangenisperiode zijn inzichten niet heeft veranderd. „Ik verkeer in een shocktoestand, het buitenland zouden gaan. Maar Stelt u mij geen vragen op politiek de elf weigerden in te gaan op dit gebied. Eerst wil ik zien in wat voor aanbod. een land ik leef', aldus Kuron die zei dat hij geweigerd had een „loya- Pf-rtpp c liteitsverklaring" te tekenen. 1 UCCS Dat hij moreel met gebroken is Kuron zei het een schande te vin- blijkt uit zijn opmerking dat hij de den dat het proces tegen hem en de amnestie beschouwt als een zoveel- drie andere KOR-leiders is afgebro- ste hoofdstuk in een volledig on- ken kort voordat de autoriteiten wettig proces, waarin eerder sprake besloten tot de omvangrijke am- was van internering, die verkeerde nestie ter gelegenheid van het 40- in voorarrest en daarna in chanta- jarig bestaan van het communisti- ge door de vrijheid te beloven als sche bewind. hij Polen zou verlaten. Vorig jaar Tijdens het proces had hij een boden de autoriteiten de elf be- politieke verklaring af willen leg- kendste politieke opponenten, de gen. waarin hij wees op de nood- vier van het KOR en zeven ex- zaak van een ingrijpende wijziging kopstukken van het verboden vak- in het politieke systeem van het verbond Solidariteit, onmiddellijke land, zonder naar geweld te grijpen invrijheidstelling aan als zij naar om dit te realiseren. De vrijgelaten KOR-leider Jacek Kuron wandelde donderdag zichtbaar opgelucht door de straten van Warschau naar zijn woning. leiding genoten heeft. Bij een econo mische groei die gedragen wordt door technologische vernieuwing zullen nog meer laag-opgeleiden overboord vallen, wat volgens de Raad aangeeft hoe hardnekkig het probleem van de langdurige werkloosheid is. De overheid stelt daar een financieel- economisch beleid tegenover gericht op herstel van de marktsector (om daar weer mensen aan de slag te krijgen I. maar laat een beleid op lang durig werklozen vrijwel links liggen, meent de Harmonisatieraad. Voor het bevorderen van een zinvol maatschappelijk functioneren en het opvangen van negatieve gevolgen van werkloosheid (de raad waar schuwt voor sociale desintegratie) is de bestuurlijke organisatie op rijks niveau volstrekt onvoldoende toege rust. Dat wordt veroorzaakt door de verschillende verantwoordelijkhe den van de regering, die met elkaar botsen. Het gebrek aan afstemming en be- leidsafweging is volgens de raad ech ter ook een gevolg van gebrek aan voldoende aandacht voor dit vraag stuk. Toch pleit de raad voor een centrale, systematische aanpak van het probleem van de langdurigp werk loosheid, waarbij ook gekeken moet worden naar de niet-economische as pecten ervan. De raad gaat ook nog in op het werken met behoud van uitkering en constateert dat ook hier de lager opgeleiden, in het bijzonder de jonge ren. daar het minst aan hebben. Volgens minister De Koning van so ciale zaken en werkgelegenheid be schikt de overheid over een uitgebreid opleidingspakket om langdurig werk lozen, die laag geschoold zijn, kansen te bieden op werk. „Maar daar profite ren voornamelijk jeugdigen van", al dus de bewindsman. Hij vindt het begrijpelijk, dat met name oudere werklozen weinig zin hebben een opleiding te volgen. „Het gebeurt wel. maar niet op grote schaal". Voor de groep oudere lang durig werklozen is slechts een oplos sing in het verschiet door maatrege len te nemen, die de economie weer aanwakkeren, meent De Koning. „Die mensen zijn op zoek naar een echte baan met reguliere betaling. Iets anders kun je die mensen niet bieden". De Nederlandse bokscoach Ruud van der Linden tl.) kan nog lachen als hij Willy de Wit feliciteert met zijn omstreden overwinning op Arnold Vanderlijde Maar even later zou Van der Linden ir.) overwegen een protest in te dienen. Vanderlijde lijkt meer aangeslagen door teleurstel ling dan door zijn tegenstander. Resoluut wilde 'het Nederlandse kamp' gisteravond een officieel protest indienen tegen de boksjury, die zwaargewicht Arnold Vanderlijde tot verliezer had verklaard in de partij tegen de Canadees Willy de Wit. De 21-jarige Nederlander had de nederlaag (3-2) uitsluitend te danken aan een openbare waarschuwing wegens afklemmen. De Australische arbiter Davies zag de overtredingen van De Wit (laag inkomen met het hoofd en stoten op de achterzijde van het lichaam) over het hoofd. Coach Ruud van der Linden zag echter af van het protest toen hij het seintje kreeg, dat ook de jury d'appel, die al enkele malen een uitspraak heeft veranderd. De Wit ook met 3-2 tot winnaar had verklaard. (PAGINA 17) Geld voor goud Voor een bom duiten veranderde Zola Budd haar nationaliteitvan' Zuidafrikaanse werd zij Engelse. Op de Spelen moet zij nu goud voor Groot-B rijtannië veroveren Mary Decker is niet van plan dat toe te staan. (PAGINA 16) Hockeyers zwak Het Nederlands herenhockeyteam kon weer niet imponeren Tegen Spanje bleef het ook in de verlen gingen 0-0. Pas bij het nemen van strafballen veegde Oranje de Spanjaarden weg: 10-4. (PAGINA 17) PZC-sport vandaag op pagina 16, 17, 18 en 19 AANKLACHT CURA TOR SPORT EN SPEL DEN HAAG (GPD) - Niet alleen ABP- directeur beleggingen mr. drs. E. Masson, maar ook de Nederlandse Middenstands Bank (NMB) wordt er van verdacht bedrieglijke bank breuk te hebben gepleegd bij het faillissement van Sport en Spel BV, de onderneming die door toedoen van het ABP failliet is gegaan. De curator in het faillissement, mr. A.H. Stoffels uit Etten-Leur, heeft van dit feit aangifte gedaan bij de Maas trichtse officier van justitie mr. J. van Opstal, die het strafrechtelijk onderzoek naar de ABP-fraude leidt. Mr. Van Opstal bevestigde donder dag dat hij de rol van de NMB onderzoekt. Het ABP was de geldschieter van Sport en Spel BV, een onderneming die zich bezighield met de aanleg van tennishallen. Toen de directeur van deze BV. A. Poot uit Etten-Leur, wei gerde steekpenningen te betalen aan Masson, trok het ABP zich terug en ging het bedrijf over de kop. Dat was de gebeurtenis die uiteindelijk de ABP-affaire aan het rollen bracht. Volgens Masson stak Poot de door het ABP vertrekte gelden niet alleen in tennishallen, maar gebruikte hij die ook voor andere doeleinden. Dat was volgens Masson de voornaamste re den van het faillissement van Poots bedrijf. Bankrelatie Dc NMB was als bankrelatie van Poot belanghebbende in het faillisse ment. Mr. Stoffels heeft een sterk vermoe den dat het ABP en de NMB gezamen lijk. in het zicht van het naderend faillissement, een viertal tennishallen uit de boedel ten eigen bate te gelde hebben gemaakt. Dit is in strijd met de Faillisementswet en ten nadele van de overige schuldeisers. Op be drieglijke bankbreuk staat 'een maxi mumstraf van zes jaar. De directie kredietenbedrijf van de NMB, waar de zaak onder ressorteert, ontkent dat er bij het faillissement van Sport en Spel sprake is geweest van wederrechtelijke geldonttrek- king. Een woordvoerder verklaarde niets te weten van een aanklacht wegens be drieglijke bankbreuk Mr. Stoffels is voorts bezig voorberei dingen te treffen om een schadeclaim van enkele miljoen guldens in te die nen bij het ABP. Volgens Stoffels heeft het failliete bedrijf een schade van 12 miljoen gulden geleden. Eigenaar Poot leed ook nog eens .een persoonlijk verlies van 12 miljoen gulden. Die vordering op het ABP is inmiddels gekocht door de zakenman Wim Meijer. Meijer heeft naast een schadeclaim tegen het ABP ook een claim tegen oud-minister Gruyters ingediend die een rapport over het ABP opstelde Meijer acht zich in zijn goede naam aangetast omdat hij in het rapport cvan chantage wordt beschuldigd Bouwbedrijf J. P. A. Nelissen, beho rend tot het Amstelland-concern, heeft bijna 1,2 miljoen gulden aan bemiddelingskosten betaald aan het duo Masson-Van Zon, de twee ver dachten in de ABP-zaak. De FIOD heeft bij de controle van de boeken van het bedrijf een overschrijving aangetroffen naar een firma die ei gendom is van Masson en Van Zon. Aannemingsbedrijf Nelissen zou het geld betaald hebben voor de bemid deling van ir. Van Zon bij een bouw project van 100 miljoen gulden in de gemeente Nieuwegein. log tussen Iran en Irak I is een steen in een vijver geworden die steeds wijdere —j—D kringen om zich heen trekt. Vier jaar nu al weer bevechten beide staten elkaar op leven en dood. Aan vankelijk met eindeloze tankslagen in de woestijnen van het grensgebied, operaties met vele duizenden gesneu velden aan weerskanten Vooral de laatste tijd beginnen de fronten on overzichtelijker te worden en lijkt het erop dat de strijdende partijen er bewust op uit zijn meer 'vijanden' bij hun scherpe conflict te betrekken. Eerst waren er de luchtaanvallen van Irak op schepen in de omgeving van het Iraanse olie-eiland Kharg, beant woord door beschietingen die Tehe ran liet uitvoeren op olietankers van de bevoorradingsstations van andere staten langs de Perzische Golf. Een tijdje zijn dit soort bombarde menten en raketaanvallen na interna tionale druk op de strijdende partijen geluwd, maar daarvoor is inmiddels een nieuwe tactiek m de plaats geko men die van de internationale ter reur. Een verlegging van de strijd met uiterst bedenkelijke en gevaarlijke kanten, waarvan de gevolgen op geen stukken na zijn te overzien. Sinds begin juli heeft het scheep vaartverkeer in de Golf van Suez en de Rode Zee te maken met het verschijnsel van 'geheimzinnige zee- mijnen'. Tientallen schepen hebben als gevolg daarvan al flinke schade en averij opgelopen. De terroristische is lamitische organisatie 'Al Jihad' heeft zich verantwoordelijk gesteld voor het leggen van die mijnen aan de beide uiteinden van de Rode Zee. Hetzelfde 'Al Jihad' dat in oktober 1983 meldde de hand te hebben gehad in de bomaanslagen met vrachtauto's op de Amerikaanse en Franse hoofd kwartieren in Beiroet, waarbij hon derden slachtoffers vielen Opmerke lijk bij de jongste actie met de ge heimzinnige zeemijnen was de hou ding van Teheran: hoewel het bewind van Khomeiny officieel ontkende er iets mee te maken te hebben liet de staatsradio zich lovend uit over het initiatief van deze revolutionaire be weging tegenover 'arrogante mogend heden als de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannié'. Min stens even verdacht was vorige week in Teheran de afhandeling van de kaping van een Air France-toestel. Vrijwel zeker zijn de uit Libanon afkomstige luchtpiraten op de Iraan se luchthaven pas van wapens voor zien en kregen zij gelegenheid om na vrijlating van de passagiers het toe stel te vernielen. Nog net niet als helden, maar wel als welkome gasten werden de kapers daarna afgevoerd. Waarop het dagblad van de Iraanse regeringspartij meldde dat de kaping moest worden gezien als 'een bittere les voor Frankrijk'. Het ligt voor de hand te veronder stellen dat de aanwezigheid van zeemijnen in de Rode Zee in de eerste plaats is gericht tegen Egypte en Saoedi-Arabié. twee van de belang rijkste staten in het Midden-Oosten die in de 'heilige oorlog' de kant van Irak hebben gekozen en de militaire operaties vanuit Bagdad financieel royaal steunen. Al eerder hebben bei de partijen in het conflict pogingen ondernomen om de oorlog een breder karakter te geven door er anderen rechtstreeks bij te betrekken. Irak had daarbij het oog op een gezamen lijk optreden tegen de revolutionaire fundamentalisten van ayatollah Kho meiny. Het heeft er de schijn van dat Iran de laatste tijd sterker dan ooit hetzelfde probeert. De in 1982 door Khomeiny afgezette president Bani- Sadr. sindsdien in ballingschap in Parijs wonend, heeft daar een opmer kelijke verklaring voor. Deze week zei hij in een interview met Het Parool: „Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Iran probeert momenteel iedereen te chanteren omdat de oor log met Irak in een impasse is geraakt en omdat het de aandacht wil afleiden van de moeilijkheden in het binnen land." En daaronder zou dan moeten worden verstaan dat in Teheran een felle strijd is ontbrand tussen funda mentalisten en gematigden over de opvolging van Khomeiny. Hoe dan ook: de ontwikkelingen van de laatste maanden tonen aan dat de heilloze oo2og tussen Irak en Iran al lang geen conflict van lokale betekenis meer is. In de jaren dat de strijd in de woestijngebieden en rondom enkele belangrijke olieha- vens aan de Perzische Golf woedt is met veel behoedzaamheid gepoogd om olievlekwerking van de oorlogs handelingen te voorkomen of in ieder geval zo veel mogelijk te beperken. Gelukt is dat eigenlijk niet. Daarbij gevoegd het feit dat nu enkele terro ristische incidenten in verband wor den gebracht met de nog steeds onbe sliste oorlog over de vraag wie de voor de wereldeconomie uiterst vitale Per zische Golf kan beheersen, lijkt uit zicht op een oplossing verder weg dan ooit. vaM Vredesgroep gearresteerd - In Moskou zijn woensdag ongeveer 50 leden van een niet-officiële vredes groep gearresteerd. Vladimir Brodsky - lid van de groep-- zei dat de politie ongeveer 50 perso nen - meest jongeren - aahhield toen zij voor een vergadering bij een apar- tement arriveerden in het centrum van Moskou. Twee arrestanten, Kiril Popov en Aleksander Rybtsjenko, werd te verstaan gegeven dat zij naar een psychiatrische kliniek zouden worden gestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1