PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Iraanse kapers krijgen geen asiel in Italië Daders ontvoering weer aan politie ontkomen Goudschat in graf op Cyprus ALLE PASSAGIERS ONGEDEERD VRIJ Goud voor Stephan TH A TCHER EN TH A TCHER Reisbureau dupeert tientallen toeristen Forse verhoging BreS benzineprijs verwacht Zonnig Weinig verandering, zonnige perio den en droog, middagtemperatuur 21 graden; een matige, af en toe vrij krachtige wind uit noord tot noord oost. 227e jaargang no. 186 Donderdag 9 augustus 1984 Vandaag... op pagina 20 advertentierubriek uver uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. WASHINGTON tUPI) - Amerikaanse oudheidkundigen hebben op Cyprus een graf uit de dertiende eeuw vóór Christus blootgelegd waarin de skeletten lagen i drie jonge vrouwen en drie kinderen en een groot aantal gouden f siervoorwerpen. Een woordvoerder van de ambassade van Cyprus in Washington die dit woensdag bekendmaakte, zei dat de archeologen de vondst hadden omschre ven als "een van de rijkste graven uit het bronzen tijdperk die ooit op Cyprus aan het daglicht zijn gekomen". Onder de zwaargouden voorwerpen zijn armbanden, halskettingen en oor-, teen- en vingerringen met Cyprisch-minoische en Egyptische inscripties Behalve de 432 gram aan gouden voorwerpen werden zilveren, ivoren en glazen sier- en gebruiksvoorwerpen en keramiek aangetroffen. Het graf, dal 32 eeuwen ongeschonden overleefde, maakte deel uit van een antiek complex dal zich uitstrekte over ruim duizend vierkante meter in een koperrnijngebied in het zuiden van Cyprus, Het graf was ongeschonden en is daarom waarschijnlijk over het hoofd gezien door de plunderaars die een nabijgelegen graf leegstaten. Om w treil C onde: ncate te weer (Van onze correspondent) ROME Na een bloedeloze afloop van de kaping van een Iraanse Airbus heeft de Italiaanse staatssecretaris van binnenlandse zaken Rafaelle Costa gisteravond uitgesloten dat de jonge Iraniërs die de actie uitvoerden asiel in Italië zouden krijgen. De jongste Iraanse vliegtuigkaping eindigde woensdagavond in de nodige verwarring omdat de kapers zich onder de vrijgelaten passagiers hadden gemengd. Alle passagiers bleven tijdens de kaping ongedeerd, zij het dat een baby na afloop met hartproblemen naar het ziekenhuis moest. De kapers bleken na controle van de heid met de kaping ontkend. Na de aan boord, die allen gordels met passagiers een 17-jarige en een 18- kaping van een Venezolaans vliegtuig springstoffen droegen en hem hadden jarige Iraniër. Een van hen had explo- naar Curasao, de kaping van een gedwongen ook een dergelijke gordel sieven op zijn rug gebonden en de Franse Boeing naar Teheran en de om te doen. Het vliegtuig werd in politie zoekt nog naar een mogelijke kaping van een Frans toestel naar Cairo van brandstof voorzien, maar de bom. De 18-jarige kaper zou lid zijn Algerije was het de vierde kaping in gevraagde levensmiddelen werden ge- van de Iraanse revolutionaire garde, tien dagen. weigerd. Het Iraanse verzet heeft betrokken- Tussen de aankomst van de Airbus op n het militaire vliegveld Ciampino en K ClI IJS deze gelukkige ontknoping waren zes In de vroege morgen vertrok de Air- spannende uren verlopen, waarin on- bus in noordwestelijke richting, na afgebroken was onderhandeld met dat de kapers de wens hadden te het kaperscommando, waarvan de kennen gegeven, naar Parijs te omvang toen nog onbekend was. Het vliegen om daar asiel aan te vragen, vliegtuig van Iran Air, dat in de nacht Parijs antwoordde met een weige- van dinsdag op woensdag boven Iran ring. werd gekaapt, was met 305 passagiers Omstreeks half elf arriveerde het en 11 bemanningsleden op weg naar vliegtuig in het Italiaanse luchtruim. Jeddahin Saoedi-Arabie. De piloot De piloot vroeg verlof om een landing werd gedwongen koers te zetten naar in Rome te mogen maken, wat door Bahrein en vandaar naar Cairo. Vol- de Italiaanse regering werd ïngewil- gens zijn mededelingen aan de Egyp- ligd. Het vliegveld Ciampino werd tische autoriteiten waren er 18 kapers vanaf twaalf uur voor alle luchtver- De Raad van de Waterstaat vindt dat Rijkswaterstaat een betrouwbaar beeld heeft gege ven van de aanlegkosten van de Markerwaard. Het project zou zelfs 200 miljoen goedko per uit kunnen vallen. (PAGINA 3) Watergate Tien jaar na Watergate. Ri chard Nixon groeit in zijn rol als nestor van de Amerikaan se politiek. (PAGINA 5) Postorderreclame De nieuwe reclame-actie van het Hulsterse postorderbedrijf Neckermann roept veel vra gen op. Dagelijks informeren velen bij Consumentenbond en Konsumenten Kontakt naar de betrouwbaarheid van de werving. (PAGINA 9) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11. 13 en 15 keer gesloten en omsingeld door mili tairen en politie, waaronder ook de scherpschutters van de anti-terroris- tenbrigade. Onmiddellijk na aankomst, om om streeks half één, begonnen de onder handelingen, die van het begin af gericht waren op de vrijlating van passagiers en bemanning. Van asiel aan de kapers kan geen sprake zijn. omdat Italié uitsluitend aan politieke vluchtelingen uit Europese landen asiel verleent (met als enige uitzonde ringsgevallen de bootvluchtelingen uit Vietnam en de Chilenen). Na an derhalf uur werd het eerste resultaat bereikt: 129 passagiers, voornamelijk vrouwen en kinderen, konden het vliegtuig verlaten. Van Italiaanse kant werden de gevraagde levensmid delen en medicijnen aan boord ge bracht, maar het verzoek om brand stof werd niet ingewilligd: het verlof tot voortzetting van de vlucht zou slechts worden gegeven na vrijlating van alle passagiers. Om half acht ging de deur van het vliegtuig open en begon de uittocht van de bemanning en van de overge bleven passagiers, waaronder ook de kapers, die de politie na een half uur van verwarring kon arresteren. Voor de op Italiaans gebied gepleeg de misdrijven kan hun een gevange nisstraf van zeven tot 21 jaar worden opgelegd en wanneer ze die hebben uitgezeten vallen zij onder het uitle veringsverdrag tussen Italië en Iran.. Stephan van den Berg. al achtvoudig wereldkampioen, heeft zijn favorietenrol tijdens de Olympische Spelen volkomen waargemaakt. De 22-jarige Noordhollander bleek bestand tegen de loodzware druk van die favorietenrol. Als een zwaluw scherend over het olympische water van Long Beach veroverde hij gisteren de gouden medaille. Na Petra van Staveren en Jolanda de Rover was hij de derde Nederlander die dit edelste olympische metaal in zijn bezit kreeg. (PAGINA 17) Els houdt woord Els Vader heeft zich aan haar woord gehoudenNa de vroege uitschakeling op de 100 meter be loofde ze: ..Maar op de 200 meter haal ik de halve finale wel". Dat deed zij gisteren inderdaad. (PAGINA 17) PZC-sport op pagina 16, 17, 18. 19 SPOOR BIJSTER GERAAKT OP KERMIS De records van de dure dollar i-'.-VW T^ve jacht op records in de \J I J—J Verenigde Staten be- perkt zich in deze weken I niet tot de Olympische Spe- len in Los Angeles. Op de geldmarkten overal m de wereld stun ten de Amerikanen er de laatste tijd stevig op los met de koers van de dollar. Ten opzichte van de Neder landse gulden werd dinsdag bijvoor beeld in één dag een sprong gemaakt van bijna zes cent. En ook op de Newyorkse effectenbeurs in Wall Street is het van tijd tot tijd een dolle boel Vlak voor het weekend nog werd daar een omzet bereikt die in de bijna 200-jange historie van de beurs nog maar één keer eerder was voorgeko men. De verwarring en nervositeit, die dit alles in financieel-economlsche kringen in en buiten de Verenigde Staten veroorzaakt, hebben veel te maken met het grillige herstel van de Amerikaanse economie, met de enor me staatsschuld in Washington en niet te vergeten met de aanloop naar de presidentsverkiezingen in novem ber van dit jaar. De centrale vraag in dit ingewikkelde spanningsveld is steeds opnieuw: hoe ontwikkelt zich het rentepeil in de Verenigde Staten? De Amerikaanse centrale bank (Fede ral Reserve Board, kortweg: Fed) heeft in dat opzicht een leidende rol. Uitspraken van de voorzitter van de Fed, de invloedrijke financiële specia list Paul Volcker, werken vergaand door op de valutamarkten en op de beurzen. Met alle gevolgen van dien in het internationale geld- en handels verkeer Vooral sinds begin mei heeft de dure Amerikaanse dollar zich duchtig doen gelden Van dag tot dag was het koersverloop onderhevig aan allerlei speculaties. Van dag tot dag ook was het effect van die uitzonder lijke sprongen met name buiten de Verenigde Staten duidelijk merkbaar. Het Amerikaanse bedrijfsleven mag dan (als gevolg van de dure prijskaar tjes op produkten uit de VSi een stuk van zijn concurrentiepositie zijn kwijtgeraakt, elders in de wereld moe ten veel grondstoffen nog steeds in klinkende Amerikaanse munt worden afgerekend. En dat geeft doorlopende prijsstijgingen voor een breed scala van produkten dat uit de almaar duurder geworden grondstoffen wordt vervaardigd. De olie is daarvan het sprekendste voorbeeld Niet alleen in Europa, maar zeker ook in de landen van de Derde Wereld met hun giganti sche schuldenproblematiek wordt het onvoorspelbare en soms raadselachti ge gedrag van de Amerikaanse dollar daarom met de nodige bezorgdheid gevolgd. Ieder record van de dollar op de internationale geldmarkten, dat het vorige breekt, brengt de ontwik kelingslanden met hun huizenhoge leningen en schulden in het westen weer een stuk dieper in het financiële De laatste groep passagiers verlaat ongedeerd het Iraanse verkeersvliegtuig. SWALMEN (ANP) - Voor de tweede keer zijn de twee Belgische daders van de Limburgse ontvoeringszaak, R. van O. (29) en P.F. (36), aan hun politionele achtervolgers kunnen ontkomen. Zij verbleven dinsdagavond in een buiten het Brabantse Gemert gelegen woning. De rijkspolitie was daar ach tergekomen en schakelde het landelij ke arrestatieteam in dat de woning DEN HAAG (GPD) - De benzineprij zen zullen waarschijnlijk zaterdag omhoog gaan. In Rotterdamse olie- wingen wordt gesproken over een prijsstijging van twee a drie cent per liter. De forse waardevermeerdering van de dollar veroorzaakt de benzi neprijs verhoging. "De markt is enigszins in beweging" Was gisteren in oliekringen te horen. De sterke stijging van de dollar heeft «fecten. zeker als zij aan blijft hou den. ..Deze ontwikkeling valt in zeke re zin samen met het feit dat de Doteringen de laatste tijd wat aan Pngen trekken. In feite waren zij ook 'aag, dus moet er enig herstel Komen", wordt gezegd. Over de con crete prijsverhogingen valt vandaag fo beslissing, °P de wat langere termijn is nog nioeilijk te overzien wat de prijzen |j>aan doen. De notering van 29 dollar wr vat staat al lang onder druk. Hierbij speelt een rol dat het econo misch herstel door blijft zetten, zij het wellicht volgend jaar wat op lager niveau. Het is niet waarschijnlijk dat v°orraadsituatie snel tot prijsver- 'agmg zal leiden. wA LONDEN tTJPI) - De IJzeren Dame, de Britse premier Margaret Thatcher, smolt niet van enthousiasme toen zij woetisdag haar wassen beeld in het kabinet van Madame Tussaud kon bewonderen. Maar de eerste- minister, die niet bekend staat als iemand die onmid dellijk tevreden is over een van haar gemaakt beeld of geschilderd portret, vond het toch wel goed lijken. Zij zei in goed gezelschap ie zijn, zinspelend om de haar omringende wassen beelden van leden van haar regering. "Het zou zeer goed mogelijk zijn een kabi netszitting te houden" Het is het derde beeld dat het kabinet van Tussaud van Thatcher maakte. Zij poseerde daarvoor vorig jaar in Downingstreet 10 voorde beeldhouwer Norman Pierce. Het eerste beeld werd in 1975 gemaakt toen zij de Conservatieve oppositie leidde. Het tweede dateert van 1980. omsingelde. De gezochte Belgen kwa men razendsnel naar buiten, spron gen in een auto (Fiat) en verdwenen in de richting Venray. Daar wisten zij te ontkomen en verdwenen naar het Gemertse kerkdorp Boekei waar het die avond kermis was Dit is woens dagmiddag meegedeeld door de rijks politie op een persconferentie in Swal- men. Luitenant A. Claessen van de recher che van de rijkspolitie in het district Roermond weet de ontsnapping van de voortvluchtige Belgen aan de voor zichtigheid die de achtervolgers in acht moesten nemen ten opzichte van onschuldige burgers. Bovendien wis ten de uit de gevangenis van Arlon ontsnapte R. van O en P.F twee wagens van het arrestatieteam te be schadigen en uit te schakelen. De woning in Gemert waar de Belgen verbleven was enkele weken geleden verhuurd. Volgens de politie is de eigenaar van het pand niet betrokken bij deze affaire. Wel een 34-jarige ongehuwde vrouw uit Weert. R.B., van wie is komen vast te staan dat zij haar auto ter beschikking van de Belgen heeft gesteld. Met deze wagen, een BMW, sloegen de ontsnapte gevangenen maandagmid dag over de kop in het Limburgse Asselt. Daar kaapte het tweetal sa men met de Heerlenaar PB (31) de auto van het tijdelijk ontvoerde echt paar Vaessen uit Swalmen. In de BMW van de Weertse vrouw is een geladen revolver van zwaar kali ber aangetroffen en een voorraad zwa re munitie. In haar huis werd een tweede pistool met munitie gevonden, Zij beweert dat deze wapens niet van haar zijn. De vrouw is. verdacht van medeplichtigheid, m verzekering ge steld Bij een tweede achtervolging door de politie hebben de Belgen meerdere keren de politie onder vuur genomen. Daarbij is niemand gewond geraakt. De politie schoot uit veiliglieidssre- denen niet terug. De Heerlenaar, die maandag samen met de Belgen wist te ontkomen, verkeerde dinsdag niet meer in hun gezelschap, zo stelde de politie nog vast. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse poli tie heeft donderdag avond na klachten van gedupeerde reizigers de administratie in beslag genomen van het reis bureau Vakantieclub 1984 in de hoofdstad en één van de directeuren, de 40-jarige P. dc J. (Jong) uit Hoofddorp gearresteerd. Een woordvoerder van de politie zei dat het bureau busreizen orga niseerde naar Spanje Diverse touroperators zorgden voor de bussen, Dat ging een tijdje goed, maar op een gegeven moment kregen de tour operators geen geld meer van Vakantieclub en zij weigerden nog te rijden, aldus de woord voerder. Een groep mensen heeft onlangs op het Stadion plein in Amsterdam te vergeefs op de bus die hen naar Spanje moest brengen gewacht, hoe wel ze voor de reis be taald hadden Maar ook in Spapje zitten nu men sen die geen vervoer naar huis hebben. Vol gens de woordvoerder hebben tien gedupeer den aangifte gedaan, maar zijn zeker vele tientallen reizigers de dupe geworden van de praktijken van het reis bureau. De politie heeft een on derzoek ingesteld in het kantoor van Vakantie club in de Pijnacker- straat in Amsterdam, waar niemand aanwezig was. ..De telefoon lag van de haak. maar toen die er op gelegd werd stond hij niet stil Alle maal mensen met klach tenaldus de woord voerder. In zijn woning in Hoofd dorp arresteerde de po litie directeur P. de J. van Vakanticclub. Die heeft verklaard dat hij het slachtoffer is gewor den van zijn mede-di- recteur, de 36-jarige J.J. van der G. Die zou met de kas naar het buiten land vertrokken zijn. Toch ziet het er niet naar uit dat er op korte termijn een eind komt aan de onrust en onzekerheid die de onvoorspelbare dollar om zich heen verspreidt. Er is weinig peil te trekken op de koers van de Amerikaanse economie en op alle invloeden die deze koers op hun beurt weer bepalen. Er zijn voorspellingen dat het begro tingstekort van de Amerikaanse over heid - belangrijkste zorg van veel economen en financiële specialisten in de VS - lager zal uitvallen dan waarvoor men een tijd. geleden bang was. Maar die voorspellingen worden onmiddellijk weer vertroebeld door de boodschappen aan de Amerikaanse burger, waarmee de presidentskandi daten zich in de verkiezingscampagne storten. Reagan wil het succes van de opgebloeide Amerikaanse economie duidelijk combineren met de meeval ler in het begrotingstekort. Zijn credo: „Kijk naar mijn daden, het wordt nog beter, er komen geen belastingverho gingen". Voor Mondale staat sinds zijn overwinning op de Democrati sche Conventie van enkele weken terug het tegenovergesteldevast ..Wie op mij stemt moet er rekening mee houden dat aan belastingverho gingen niet valt te ontkomen". On danks de wat zonniger verwachtingen over de hoogte van de staatsschuld noemt Mondale het begrotingstekort ..verbluffend en obsceen". Zolang er nog veel vaagheden blij ven over de duurzaamheid van de economische opleving in de Verenig de Staten, zolang ook het gevaar van een nieuwe inflatiegolf om de hoek blijft loeren is het de vraag of het rentepeil daar inderdaad zijn top heeft bereikt. In de donkerste periode van de economische recessie van de voorbije jaren is juist de hoge rente in Amerika steeds aangemerkt als de belangrijkste vertragende factor op de weg naar een verbetering Ook nu weer blijven rentepeil en dollarkoers elkaar in de financiële wereld voort durend achtervolgen. Een wisselval ligheid met records, die chaotische trekken vertonen en waar niemand veel wijzer van wordt. En zo heeft dus de wereldeconomie heel veel te ma ken met de Amerikaanse presidents verkiezingen vdM. Dr. J. Nikijuluw (84) overleden ROTTERDAM (ANP) - De vooraan staande Zuidmolukker dr. J.P. Nikij uluw is maandag in Den Haag op 81-jarige leeftijd overleden. Dr. Nikijuluw was in de jaren vijftig en zestig onder andere vertegenwoordi ger van de Republiek der Zuid-Moluk- ken en vice-president van de regering ln ballingschap van de RMS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1