PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tientallen doden na bomaanslag Madras PZC West-Duitsland blijft in bezoek Honecker geloven Masson heeft geheime bankrekening GROOT Veel Duitsers op A-58 op de bon m GROENE- GQE8 Nachtuitzendingen Los Angeles zeer slecht bekeken AANKOMSTHAL VLIEGHA VEN INGESTORT sport NNEEKEND JUSTITIE LUISTERDE TELEFOONGESPREKKEN AF Weinig wind Af en toe zon en een enkele bui. Kans op onweer. Mlddagtemperatuur 21 graden, een zwakke veranderlijke 227e jaargang no. 182 Zaterdag 4 augustus 1984 ANjEl-'RSTRAAT 5.7 Teietocn 01100 -16810 ocês '?ffoi/tcfa.-c/eoc&A UTRECHT (GPD) - De nachtuitzendingen die de NOS verzorgt over de Olympische Spelen in Los Angeles worden slecht bekeken. Na twee uur blijven ongeveer 200.000 mensen op om de programma's te volgen. Naar een normale Studio Sport-uitzending op de zondagavond kijken gemiddeld vijf miljoen sportliefhebbers. De avonduitzendingen tot middernacht trekken daarentegén gemiddeld een miljoen kijkers per uitzending. Daarna loopt de belangstelling snel terug. De NOS kijk- en luisterdlenst kon vrijdagmiddag nog geen voorlopige cijfers geven van de ontbijtshow, die Koos Postema dagelijks van zeven uur tot half negen verzorgt Datzelfde geldt voor Radiolympia dat dagelijks tussen zeven uur 's-avonds en zeven uur 's-morgens wordt uitgezonden. De openingsceremonie, waarvan de uitzending vorige week zaterdag om half twee begon, had in het begin een kijkdichtheid van zes procent. En 1 procent is ongeveer 119.000 kijkers Na half vier behaalde de ceremonie nog maar een kijkdichtheid van drie procent. Een woordvoerder van de NOS zei in een reactie „zeer tevreden" te zijn met deze cijfers. Hij ziet nog geen reden om in de toekomst aan soortgelijke evenementen minder aandacht te besteden. (Zie ook pagina 26 MADRAS (AFP/UPI/RTR) - Bij een zware bomontploffing in de aankomsthal van het waf gl?ga,an en„als onderdeel van de jij- J 1-1 u j -\ i j veiligheidsmaatregelen werden de vliegveld van de Indiase zuidoostelijke havenstad Madras zijn zeker 29 mensen omgekomen, koffers uit het vliegtuig gehaald De Tientallen mensen liepen, vaak zware, verwondingen op. Dit hebben functionarissen op het veiligheidsmaatregelen in Madras zijn internationale vliegveld Meenambakkam van Madras vrijdag meegedeeld. wïkïopML^taiSiStaBhïeMn en de minderheidsgroepering Tamils. De ontploffing, die zich kort voor schappij Air Lanka. In ingelichte krin- dat deze in het stationsgebouw ont- dat vorig jaar aan vele honderden middernacht plaatselijke tijd voor- gen verluidde dat twee koffers waren ploften. De piloot van het toestel was mensen het leven kostte, deed, was zo krachtig dat het dak van afgegeven door een passagier van de achterdochtig geworden dat de passa- de aankomsthal instortte, waardoor Air Lanka-vlucht naar Colombo en gier niet aan boord van het toestel Duizenden Tamils zijn sindsdien ge- veel mensen onder vallend puin wer den bedolven. Kort voor de explosie had een anonieme opbeller gewaar schuwd voor een ontploffing, maar de functionarissen zeiden dat er geen tijd meer was de mensen te evacueren. Er zijn aanwijzingen dat de ontplof fing was gericht op een vliegtuig van de Srilankaanse luchtvaartmaat- Ton voor mijnwerkers Als twee de FNV-bond heeft de Bouw- en Hout bond FNV besloten 100.000 gulden te schenken voor het lenigen van de nood in de gezinnen van de Britse mijnwerkers die nu al 21 weken in staking zijn. De Abvakabo liet eerder deze week al weten een ton voor dat doel uit te willen trekken. ETTEN-LEUR (GPD) - Bij een grootscheepse verkeers controle op rijksweg A-58 heeft de politie van Etten-Leur vrijdag 38 te snel rijdende Duitsers in de kraag gegrepen. Zij moesten de boete direct afrekenen. Een van onze Oosterburen die met die hier een snelheidsovertredig 126 km per uur langs de politiefuik maakt, komt er toch goedkoop reed. mocht het dagrecord van 186 vanaf omdat hij daar. eenmaal te- gulden uit zijn portemonnee te' rug in Duitsland, mets meer van voorschijn halen. hoort Vooral in deze vakantiepe- Een woordvoerder van de Etten- riode werkt dit soort rechtsonge- Leurse politie: „Wij merkten dat er lijkheid bij de Nederlandse auto onder de Nederlanders nogal wat mobilist de nodige wrevel op. Van frustraties bestonden. De Duitser daar deze actie. vlucht naar Madras, altijd al een Tamil-stad. Volgens de regering in Colombo zijn ook ontsnapte Tamil- guerrillastrijders onder de vluchtelin gen Sri Lanka heeft ook de Indiase staat Tamil Nadu, waarvan Madras de hoofdstad is, ervan beschuldigd strijders van de Tamil-onafhankeüjk- heidsbeweeing onderdak te verlenen. De luchthaven van Madras is voor 3 dagen voor internationale vluchten gesloten, waardoor veel buitenland se toeristen die tussen Sri Lanka en India reizen, in de problemen komen. Sport: 21, 22, 23 en 25 Superieur De twee supersterren van de Amerikaanse atletiek Edwin Moses en Carl Lewis 1foto bewezen vrijdagmorgen hun uitzonderlijke klasse Paniek bij de Windglider.zeilers onder wie Van den Berg over een protest van De Westdmtser Meyer. (PAGINA 22) OPNIEUW KRITIEK SOWJET-UNIE Executies Gisteren heeft Don Martina pertinent ontkend dat de door hem ingeschakelde Venezo laanse commando's twee ka pers van een DC-9 met nek schoten om het leven hebben gebracht. (PAGINA 3) Cocaïne Donderdagavond heeft de douane op Schiphol 33 kilo gram cocaine onderschept, voor zover bekend de grootste hoeveelheid van deze drug die in één zending in Europa is aangetroffen. (PAGINA 2) Personeel Op de afdeling post. telecom municatie en automatisering van de PTT heeft dringend behoefte aan vijf- lot zeshon derd HBO'ers en academici. Zij zullen zo mogelijk al bin nen een jaar moeten worden aangetrokken. (PAGINA 2) Vleugellam Omdat voor de vlucht van woensdag van Schiphol naar Paramaribo onvoldoende cockpit-bemanningsleden be schikbaar zijn is de KLM ge dwongen deze vlucht op te schorten. (PAGINA 3) Ziekenhuis Staatssecretaris drs J. van der Reyden heeft toestemming ge geven voor de bouw van het nieuwe streekziekenhuis is goes. Er is inmiddels al wat voorbereidend grondwerk ver richt zodat na de bouwvak vakantie meteen volop kan worden begonnen. (PAGINA 7) Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Opinie en achtergr.: 4 Financieel: 5 Provincie: 7, 9 en 11 15, 16, 17,18 en 19 Radio en t.v.: 26 en 27 BONN (DPA-REUTER-UPI) - De regering in Bonn gaat er nog steeds van uit dal de Oostduitse leider Erich Honccker eind september de Bondsrepubliek bezoekt. Regeringsfunctionarissen hebben vrijdag bijzonderheden van het programma onthuld, maar een officiële aankondiging van het bezoek is pas te verwachten kort vóór het feitelijk begint. Al enkele weken geleden is uitgelekt dat Bonn en Oost-Berhjn hebben af gesproken dat Honecker, die in het tegenwoordig Westduitse Saarland is geboren, van 26 tot 29 september als eerste Oostduitse leider naar de Bondsrepubliek komt. De Sowjet-Unie is druk bezig kritiek te leveren op de opzienbarende verbe tering in de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland. Nadat het partijblad ..Pravda" twee keer binnen eén week had gewaarschuwd voor het oprukken van ..revanchisten binnen de regering in Bonn. drukte de leger- krant „Krasnaja Zvezda" vrijdag een commentaar af, waarin de jongste lening van Westduitse banken aan de DDR tot een bedrag van 950 miljoen mark iruim 1 miljard gulden 1 wordt geïnterpreteerd als een kennelijke po ging. het bewind in de communisti sche Duitse staat te ondermijnen Media in de DDR besteedden geen woord aan de aanval. Sinds begin dit jaar zijn zeker 400 Oostduitsers gearresteerd nadat ze een bezoek hadden gebracht aan de Westduitse vertegenwoordiging in Oost-Berlijn. De meesten zijn al ver oordeeld, anderen zitten nog in voor arrest, zo meldde vrijdag de in Frankfort gevestigde Internationale organisatie voor mensenrechten IGFM. Berlijn MADRAS Een krachtige bom heeft vrijdag de aankomsthal van de luchthaven van Madras in India volkomen vernield. De Westduitse regeringswoordvoer der Peter Bönisch heeft verklaard dat de regering in Bonn met de DDR doorpraat over toestemming voor in woners van West-Berlijn. bij een 24- uurs-bezoek aan Oost-Berlijn tot de volgende avond te mogen blijven. Sowjetpolitie mishandelt VS-marinier MOSKOU' 1UPIRTR) - De Russische politie heeft donderdag voor het Amerikaanse consulaat in Leningrad een Amerikaanse marinier opgepakt en mishandeld. Het was het tweede incident in drie maanden van deze aard. verklaarde een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Moskou vrijdag. „Tegen dit onvergeeflijke optreden van een deel van de Russische politie is in Washington en Moskou krachtig geprotesteerd aldus de woordvoer der, Jaroslav Verner MAASTRICHT (GPD) - Mr. drs. A.J.M. Masson, de geschorste direc teur-beleggingen van het ABP, be schikt over een geheime bankreke ning in Duitsland. Onder andere via een op het eiland Jersey opgezette BV, waar Masson achter blijkt schuil te gaan. werd geld dat afkomstig was van beleggingstransacties van het ABP op die geheime rekening ge stort. Dit werd vrijdag in Maastricht ont huld door officier van justitie Mr Van Opstal tijdens het requisitoir tegen Masson's medeverdachte Ir. J van Zon. Het bestaan van de geheime rekening kwam aan het licht doordat Justitie de telefoon van Masson vanal maart van dit jaar heeft afgeluisterd. De zaak Van Zon werd vrijdag pro forma behandeld omdat de termijn van zijn voorarrest was verstreken. Volgens Van Opstal werd door Mas son in 1983 en 1984 in totaal 450 000 gulden overgeschreven naar een bui tenlandse firma die door hem werd beheerd De adviseur van Masson, J. van Zon uit het Belgische Meeuwen, zou 215.000 gulden aan smeergeld opge streken hebben bij een transactie waarbij het ABP twee winkelcentra aankocht Aan het licht is ook geko men. dat een aannemingsmaatschap pij 1 177.000 gulden aan een firma op Jersey heelt betaald Achter die firma gingen Van Zon en Masson schuil. Mr Van Opstal onthulde tevens dat in maart van dit jaar koortsachtige po gingen zijn ondernomen om de namen van Masson en Van Zon uit enkele dossiers verwijderd te krijgen. Zwitserland Aan de Zwitserse justitie is een ver zoek om rechtshulp gedaan om ook m dat land onderzoek te kunnen doen naar de vermeende corruptie door directeur-beleggingen Masson. Ook de rol die zijn beleggingsadviseur Van Z011 daarbij heeft gespeeld moet gedeeltelijk in Zwitserland aan het licht gebracht worden. Met het uitbrengen van de dagvaar ding tegen Masson en Van Zon was het gerechtelijk vooronderzoek geslo ten. Mr. Van Opstal vroeg de Maas trichtse rechtbank vrijdag het onder zoek te heropenen door de zaak weer in handen van de rechter commissaris te geven De zaak tegen hoofdver dachte Masson kon vrijdag niet door gaan, omdat zijn advokaat een be zwaarschrift tegen de dagvaarding indiende Van Opstal verklaarde dat de kans dat het bezwaarschrift ge grond zal worden verklaard uitermate gering is Vaststaat volgens officier van justitie mr Van Opstal dat rondom transac ties tussen het ABP en een aanne mingsmaatschappij, waarbij Van Zon ook een rol speelde, gebruik is ge maakt van een niet bestaande firma met een gefingeerd Zwitsers postbus nummer en van valse facturen Aan de autoriteiten op het Britse Kanaaleiland Jersey is voor de twee de keer al - door de Maastrichtse rechter-commissaris ook om rechts hulp gevraagd. De rechtbank op dat eiland heeft naar aanleiding van het eerste verzoek om rechtshulp wel een getuigenverhoor bevolen, maar advo caten van de betrokken getuigen werken niet mee Een firma op Jersey kreeg van een aannemer die opdrachten van het ABP had verworven 1.177.000 gulden op de bankrekening hijgeboekt. Uit een afgeluisterd telefoongesprek tus sen Masson en aandeelhouder Vibert van Yanwood Quality Control werd duidelijk hoe zeer die firma's samen met Massons privë-zaken verstren geld waren. Van weer een andere firma op Jersey- kwam ABF-geld terecht op dc gehci me Duitse bankrekening van Ed Mas son. Jac van Zon - zo bleek bovendien uit de registratie van telefoongesprek ken - gaf aan de Britse aandeelhouder opdracht bedragen tot een totaal van 450 000 gulden uit te betalen aan de houder van paspoort 286888M en dat is het paspoort van de ABP-beleg- gingsdirecteur Masson De rechtbank besloot na kort beraad de zaak tegen Van Zon te schorsen lot 26 oktober Risico's op de .Antillen TNe ontknoping van een w1 I U vliegtuigkaping, deze week, op de luchthaven van --H Curagao heeft nog weer eens de vinger gelegd bij de risi co's die een ver afgelegen en klein rijksdeel als de Nederlandse Antillen loopt bij bescherming van de eigen veiligheid en beheersing van crisissi tuaties. Met 82 gegijzelde passagiers in een DC-9-toestel van de Venezo laanse luchtvaartmaatschappij Aero- postal op Antilliaanse bodem stond de demissionaire premier Don Marti na voor de noodzaak om snel en doeltreffend op te treden. Maar met eigen mensen en middelen was hij daartoe niet in staat. Daarom accep teerde Martina een aanbod van Vene zuela een politiecommando te zenden en kreeg hij technische bijstand van Amerikaanse specialisten. De kaping eindigde met de vrijlating van alle vliegtuigpassagiers en de dood van de twee terroristen. Hoe het bij de be storming van het gekaapte \1iegtuig allemaal precies in zijn werk is gegaan en waar voor het optreden <of onder delen daarvan) de verantwoordelijk heden lagen, leent zich voor een dis cussie achteraf. De vraag is alleen of de Nederlandse regering en het parle ment zich in die discussie zullen i wil len! mengen. Don Martina heeft al laten weten dat hij over de afhande ling van deze vliegtuigkaping geen verantwoording richting Den Haag wenst af te leggen: in zijn ogen gaat het om een interne Antilliaanse aan gelegenheid Aan de andere kant is bekend geworden dat hij voorafgaand aan de actie wel contact heeft gehad met de Nederlandse vice-premier Van Aardenne. Los van al deze overwegingen is wel komen vaststaan dat een kleine, geïsoleerde eilandengroep als de Ne derlandse Antillen bij terroristische acties meteen bijzonder onthand is. En dus volstrekt afhankelijk van bui tenlandse assistentie. Op zichzelf is dat een hachelijke zaak. want enige garantie dat dergelijke hulp steeds via aanbod of op afroep ter beschik king is. bestaat met. Daar staat tegen over dat de zelfstandigheid van de Antilliaanse regering ten opzichte van bijvoorbeeld Venezuela in het geding zou kunnen raken ais er bij vaste afspraken over ingrijpen in dergelijke crisisgevallen te veel automatische schakels zouden gaan werken Vene zuela is nu eenmaal nadrukkelijk ge steld op rust op de 'Nederlandse' eilanden vlak voor de kust. Volgens het Statuut voor het koninkrijk is het buitenlands beleid van de Antillen een zaak van de Komnknjksregering (de regering van Nederland en de Antillen samen) De externe verdedi ging van de eilanden is opgedragen aan de Nederlandse marine en mari niers met nog een klem luchtmacht onderdeel Voor het oplossen van zoiets als een kaping kon de regering in Willemstad geen beroep doen op bijstand van de Nederlandse mari niers. omdat men in die gelederen niet is gespecialiseerd in terrorismebestrij ding. Het kapingsincident van deze week geeft nog eens aan dat Nederland het ten opzichte van het laatste rijks deel aan de andere kant van de Atlan tische Oceaan op kritieke momenten moet laten afweten, wanneer op de Antillen assistentie in het belang van de veiligheid van het gebied eigenlijk ter beschikking zou moeten zijn. Na 1969 toen Nederlandse mariniers in de binnenstad van Willemstad werden ingezet om rellen onder de bevolking neer te slaan is Den Haag een beetje de lust vergaan om nog langer voor aan te staan bij typisch binnenlandse aangelegenheden van de Antillen. Destijds kwam een golf van kritiek los op dit, als 'koloniaal' bestempeld, ingrijpen De afwezigheid van terreur- bestrijdingseenheder. bij de Antil liaanse politie en bij de detachemen ten van de Nederlandse krijgsmacht op Curasao en Aruba dniden binnen het verband van het koninkrijk op een stuk onmacht dat vol risico's is Er kan tenslotte van alles gebeuren en zeker bij vliegtuigkapingen en derge lijke is buitenlands beleid doorgaans vrij snel aan de orde. Nederland is op het ogenblik met de regering van de Nederlandse Antillen en met de zes eilanden afzon derlijk in druk overleg over vorm en inhoud van de veranderende onderlin ge verhoudingen met het oog op de 'status aparte', die Aruba per 1 janua ri 1986 moet verkrijgen. Het vraag stuk van de veiligheid van de eilanden zal er met een nog minder centraal bestuur dan thans niet eenvoudiger op worden Jaren achtereen hebben de Nederlandse Antillen geen werkelijk ingrijpende moeilijkheden gehad op dit punt Dat doet de aan dacht verslappen Met het incident van afgelopen week is duidelijk ge worden dal er iets niet klopt als het erom gaat dat Nederland de Antil liaanse regering bijstand moet kun nen leveren bij ernstige calamiteiten En dat is natuurlijk knap slordig vdM Barbie De Boliviaanse polii.» heeft een medewerker gearresteerd van de gedetineerde Duitse oorlogs misdadiger Klaus Barbie en onder vraagt hem over schendingen van de mensenrechten onder vorige rechtse regeringen Volgens kringen in het ministerie van binnenlandse zaken in La Paz gaat het om Alvaro de Castro, die tien jaar voor Barbie werkte voordat deze in februari van het vorig jaar naar Frankrijk werd uitgewezen om te wor den berecht voor oorlogsmisdaden begaan als hoofd van de Gestapo in Lyon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1