PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Guerrilla's gijzelen twintig mensen in bank PZC Schadevergoedingseis van 10 miljoen tegen Gruyters Vraag om meer politie in toeristenplaatsen Alle passagiers ongedeerd vrij Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? MISL UKTE O VER VAL SAN SAL VADOR de PZC vandaag GOUD VOOR PETRA QR9 sport NA EXPLOSIE VAN GEWELD ,2i Wisselvallig Wisselen bewolkt. Af en toe een bui. In de middag en avond mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind uil zuidelijke richting. Maximum tempe ratuur rond 20 graden. 227e jaargang no. 181 ^Vrijdag 3 augustus 1984 UTRECHT (ANP) - Turkse werknemers bij de Nederlandse Spoorwegen zijn eerder uitgerangeerd dan hun Nederlandse collega's. Veel Turkse NS'ers zijn na zo'n twintig jaar wonen en werken in ons land op bun 40-ste of 45-sle jaar - uitgeput en gaan op die relatief jonge leeftijd de WAO in. De VUT of het pensioen halen de meeste Turken niet. v Dat stelt H.A. Topcuoglu, maatschappelijk welker bij NS, die in het kader van zijn scriptie aan de Haagse Katholieke Sociale Academie, onderzocht hoe het i zijn landgenoten bij de spoorwegen vergaat. NS (totaal 28.000 werknemers) heeft momenteel ruim 1,400 buitenlandse werknemers in dienst en de Turken i vormen onder hen met 976 man veruit de grootste groep. Dat veel Turken betrekkelijk jong worden afgekeurd is volgens Topcuoglü vooral te wijten aan het werk' De Turken doen bij NS relatief veel zware, vieze klussen als rangeren en schoonmaken. Bevordering naar lichamelijk lichtere baantjes is er meestal niet bij omdat ze onvoldoende Nederlands kennen om hogerop te komen. Ook zit bijna tachtig procent van de Turken in ploegendiensten die het dag- en levensritme verstoren. Bovendien leiden de Turken volgens de onderzoeker in hun vrije tijd vaak een erg ongezond leven: kaarten in rokerige Turkse koffiehuizen en ze eten te vet. Gezonde ontspan ning is er niet bij, Topcuoglü wil de situatie van de Turken verbeteren via een beter loopbaanbeleid waarbij, zeker voor de „tweede generatie" Turken, doorstro ming naar een hogere functie mogelijk wordt. SAN SALVADOR (REUTER-UPI) - Vijf linkse guerrillastrijders hebben donderdag een over vrijlating van de gijzelaars te bankgebouw bestormd, een bewaker gedood en twintig mensen in gijzeling genomen toen de onderhandelen- voorgenomen beroving mislukt was. Dit hebben de militaire autoriteiten meegedeeld. Para's 9fficiélc woordv°erders van de rege- hebben het bankgebouw, in Soyomango op 7 km van San Salvador, omsingeld. téitórT.^noXg^ De guerrillastrijders, wier aantal niet Soldaten hebben het filiaal van de Kruis hebben zich naar het niet ver Icn als zij daarmee het leven van de bekend is, hebben tegenover een Banco Agricola Comercial omsingeld, van San Salvador gelegen Soyapango gijzelaars kunnen redden. 1 dat Vertegenwoordigers van het Rode begeven om met de guerrillastrijders Onderhandelingen ruimtewapens da? bekend is, hebben tegenover een Banco Agricola Comercial omsingeld, van San Salvador gelegen Soyapango gijzelaars kunnen redden. 1 plaatselijk radiostation verklaard dat Vertegenwoordigers van het Rode begeven om met de guerrillastrijders ze lid zijn van het Farabundo-Marti- front voor nationale bevrijding (FMLN), een overkoepelende organi satie van vijf guerrilla-organisaties die vechten tegen de door de Verenig de Staten gesteunde regering van het :raii Middenamerikaanse land. De guerrillastrijders plegen af en toe erdf bankovervallen om aan geld voor hun oorlogsinspanningen te komen. Begin mei maakten vijf guerrillastrijders loon in ae ru van een afgescheiden guerrillagroep TEHERAN (RTR/AFP) - Aan de kaping van de Boeing 737 van Air France is «J nieuwe commissie gijzelaars nadat een overval op een donderdagmiddag in de Iraanse hoofdstad Teheran een einde gekomen. De 44 besorekinten alle relev supermarkt in San Salvador was mis- passagiers en twee bemanningsleden van het staande toestel zijn ongedeerd. t moPten hetrekken w lukt. Uiteindelijk kregen ze een vrijge- De drie kapers hebben zich overgegeven, nadat de Franse regering met op ondef het voorsle, voor een v'erdrag leide naar Mexicostad in ruil voor hun eisen waren ingegaan, voordat de cockpit werd opgeblazen hadden de GENEVE (REUTER)- Acht commu nistische landen hebben donderdag op de Geneefse ontwapeningsconfe rentie voorgesteld een onderhande- lingsgroep te vormen waarin zal wor den besproken hoe een wapenwed loop in de ruimte kan worden voor- r ieiae naar ïviexicusuiu m iu. j vrijlating van hun gijzelaars. er het verbod van gebruik geweld in de ruimte en vanuit de rtenlF' Kamerverhuur Te hoge prijzen, te slechte kwaliteit en slecht onderhoud kenmerkt de kamerverhuur door commerciële bedrijven Het overgrote deel kamerver huurpanden voldoet niet aan plaatselijke verordeningen. (PAGINA 3) Akkoord Het akkoord dal de regering onlangs heeft, afgesloten met de specialisten over hun inko men gaat de ziekenfondsverze kerden geld kosten, volgens de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. (PAGINA 3) Spionage Op 17 juli is door het ministe rie van buitenlandse zaken een Russische spionagetreiler weggestuurd uit de haven van Rotterdam. (PAGINA 5) Proef De directieraad van de PTT heeft besloten dat ze een proef gaat nemen om in enkele na der aan te wijzen bedrijfson derdelen meer vrouwen gaal plaatsen in traditionele man nenbanen. (PAGINA 5) DGD In Zeeland is, ondanks dertien nee stemmers, de districtsge zondheidsdienst een feit. Deze dienst moet. per 1 okto ber operationeel zijn. Tot die da tum kunnen de dertien ge meenten die nee zeiden nog toetreden. (PAGINA 9) Beroep Tegen de plannen van rijks waterstaat voor een ontgron ding nabij de Middelplaat in het Brouwerhavense Gat, heeft het college van b en w van Wester schouwen een be roep ingesteld. (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 14, 15 ,16 en 17 kapers hun gijzelaars veilig uit h7et vliegtuig geleid. Passagiers en bemanningsleden wer- dusver de identiteit van de kapers ruimte tegen de aarde, den twee- tot driehonderd meter van niet bekend gemaakt, het toestel gebracht en gedwongen op De Boeing 737 van de Franse lucht- De commissie zou al voor eind augus- het platform te gaan liggen. Vlak vaartmaatschappij Air France werd tus moeten rapporteren aan de voltal- daarop deed zich de explosie in de twee dagen geleden gekaapt, toen het lige zitting van de ontwapeningscon- cockpit voor. Ook op andere plaatóen onderweg was van Frankfort naar ferentie. De zitting voor 1984 wordt in het toestel zouden explosieven zijn Parijs. eind augustus afgesloten, geplaatst, maar deze kwamen niet tot De kapers eisten de vrijlating van vijf ontploffing. aanhangers van Khomeini die in Frankrijk gevangen zitten na een aan- Het.officiële Iraanse persbureau Irna slag, op 18 juli 1980, op de laatste deelde mee dat de explosie niet tot premier tijdens het sjah-bewind, brand in het vliegtuig heeft geleid. De Bakhtiar. De Franse regering gaf ech- ontploffing sloeg een groot gat in de ter niet toe. bovenkant van de cockpit. Daarna De kaping heeft in totaal 45 uur gaven de kapers zich over aan Iraanse geduurd. functionarissen. De gijzelaars werden Autoriteiten in de Westduitse deel- naar een hotel in Teheran overge- staat Hessen hebben uitgesloten dat bracht. Zij zullen mogelijk vandaag al de kapers van het Air Francc-toestel naar Frankrijk terugkeren. al in Frankfort in het bezit van De Iraanse autoriteiten hebben tot wapens waren. Jurv Bij het turnen op de Olympi sche Spelen wordt niet alleen stnjd geleverd door de turn sters onderling maar is er ook stnjd tussen de juryleden die het een of andere land zijn toegedaan Een voorstel van Finland om in de atletiek shir treclame toe te staan is afge wezen door de HAAF). (PAGINA 17) LOS ANGELES - Kwart voor drie deze nacht won Petra van Staveren goud en een nieuw Olympisch record. PAGINA 16 DEN HAAG (GPD) - De badplaatsen in Noord-Holland die de laatste weken senletsel opliep door zware mishan- veelvuldig met geweld zijn geconfronteerd, moeten meer politiemensen deling en sindsdien in coma verkeer- toegewezen krijgen. Dat vindt het PvdA-kamerlid Aad Kosto, die voorzitter de. komt langzaam weer bij kennis, is van de vaste Kamercommissie voor justitie. Bij de begrotingsbehandeling De behandelende artsen verwachten van het ministerie van justitie in het najaar wil Kosto met concrete dat hij voorspoedig zal herstellen, voorstellen komen. Inmiddels hebben drie verdachten in De burgemeesters van de Noordhol- van allerlei vormen van kleine crimi- ïii?a?ÏÏÏn" landse badplaatsen Bergen. Egmond nalitólt". aldus de liberalen Zij heb- Jehng volledig bek nd rule ar estan- en Schoorl hebben om extra politie- ben beide ministers gevraagd aan te personeel in het weekeinde gevraagd, geven wat de oorzaken van het geweld "ftitie te Alkmaar worden voorge- Ze worden daarin ook gesteund door zijn en wat zij er aan denken te doen. ieia- de Vereniging van Nederlandse Ge- De Haagse politie heeft woensdag meenten. De 20-jarige Edwi Warmenhuizen, die De VVD-fractie in de Tweede Kamer zaterdag op zondag in Schoorl her- wil dat de ministers Rietkerk (binnen- Opgeluchte passagiers en bemanningsleden van de Franse Boeing in Teheran. landse zaken) en Korthals Altes (justi tie) „geconcentreerde" aandacht ge ven aan het geweld in toeristische centra. De VVD zegt zeer bezorgd te zijn over de „uitbarsting' van geweld. „Hier is blijkbaar bepaald geen sprake meer Engelse baby Hol lie maandag het hartje BABY HOLLIE IETS BETER Tesselaar uit avon(j jaat acht Hagenaars, 19 tot 24 de nacht van jaar ou(j aangehouden wegens open lijke geweldpleging, verzet en over treding van de vuurwapenwet. Enkele tientallen jongeren hadden volgens de politie de hele avond de omgeving van een buurthuis aan de Laakweg op stelten gezet Zij crossten LONDEN (Reuter) - De 13 dagen oude met auto's, gooiden bierflesjes naar Roffey, die voorbijgangers en staken een stapel een overle- autobanden in brand, den Nederlandse baby kreeg, maakte pe Amsterdamse politie heeft in de het donderdag weer wat beter. De nacht van woensdag op donderdag vorige dag was plotseling een ver- vicr mannen van 17. 25. 38 en 20 jaar slechtering van haar toestand inge- afgehouden, die kort daarvoor een treden en moesten de artsen opera- zeventienjarig Duits meisje in het tief ingrijpen omdat de zuigeling een Vondelpark in de hoofdstad hadden BRUNSSUM (ANP) - De koninklijke marechaussee stelt beiden op zoek waren naar brokstukken van een graflom- darmperforatie bleek te hebben. verkracht. Het meisje lag met haar een onderzoek in naar het deponeren van verLruuwelijke be van een door de Duitsers in 1940 neergeschoten Een woordvoerder van het ziekenhuis vriend in het park te slapen. De militaire rapporten op de regionale vuilnisbelt in Schin- Nederlandse kapitein. De resten van de tombe kwamen op in Londen zei dat er sinds de twee uur vriend van het Duitse meisje werd nen. Een woordvoerder van hel NATO-hoofdkwartier de vuilnisbelt, nadat het graf van Beek naar de Grebbe- durende darmoperatie sprake was tijdens de verkrachting met een mes Afcent in Brunssum heeft dit donderdag meegedeeld berg was overgebracht. Hunterierslag. die inmiddels is van een lichte verbetering en dat het bedwang gehouden. Een oud-militair uit Beek, de 56-jarige J Huntelerslag, ondervraagd door rechercheurs, betreurt hel dat hij de ruilhart de ingreep goed had door- beweert namelijk daar samen met een plaatsgenoot militaire papieren met meegenomen heeft toen hij ze op de staan.Hijwaarschuwdeevenwel.dat geheime NATO-documenten te hebben gevonden toen vuilnisbelt ontdekte. de kritieke fase nog met voorbij was. DEN HAAG (GPD) - De zakenman W. chantage heeft Gruijters volgens heeft voorlopig vijf dagen voor de jaar verschenen ABP-rapport dat de Meijer eist tien miljoen gulden scha- Meijer ten onrechte nooit tcruggeno- zaak uitgetrokken. contacten met Meijer heel moeilijk devergoeding van burgemeester men. De in Engeland wonende zaken- Op verzoek van minister Rietkerk kunnen worden verklaard zonder aan Gruijters van Lelystad. Meijer wordt man heeft bij de rechtbank in Zwolle van binnenlandse zaken stelde Gruij- te nemen dat er met hem ongeoorloof- in het door Gruijters opgestelde rap- een voorlopig getuigenverhoor aange- ters een onderzoek in naar mogelijke de betrekkingen bestaan Meijer werd port over het Algemeen Burgerlijk vraagd Op 20 augustus zullen onder chantage van ABP-topmensen. Naar volgens Gruijters bij transacties inge- Pensioenfonds genoemd als de man andere de ex-hoofddirecteur van hel aanleiding van zijn rapportage kwa- schakeld tegen vergoedingen voor an- die geprobeerd zou hebben de direc- ABP. dr J. van der Dussen. en de men steeds meer feiten boven water dere prestaties dan normale bemidde- tcur-beleggingen van het ABP te voormalig directeur-beleggingen, mr die uiteindelijk leidden tot het ver.- ling. De top van het Algemeen Bur- chantcren. De zakenman zegt hier- a. Masson, als getuigen worden opge- trek van de ABP-top en tot een gerlijk Pensioenfonds is zaken blijven door aanzienlijke schade te hebben loepen De van fraude verdachte Mas- reorganisatie bij het grootste Neder- doen met Meijer ondanks het feit dat geleden. son zit op dit moment in voorlopige landse pensioenfonds. men bij het ABP het gevoel had door De beschuldiging over mogelijke hechtenis. De rechtbank in Zwolle Gruijters concludeerde in het vorig hem gechanteerd te worden Nancy moet souffleren SANTA BARBARA iRTRi - Ro nald Reagan heeft woensdag een duwtje, uit zijn eigen fami liekring gekregen toen het ging over het ingewikkelde vraagstuk van de Ameri kaans-Russische ontwape ningsbesprekingen. De president zweeg toen ver slaggevers hem vroegen hoe hij de Sovjetunie dacht te kun nen overhalen om weer aan ontwapemngsoverleg deel te nemen Na een stilte van de president die dreigde pijnlijk te worden, boog Nancy Reagan zich over naar haar man en fluisterde zonder haar lippen te bewe gen. door te doen wat we kunnen" i'Doing everything we can't. „We doen wat we kunnen", zei de president prompt. ,ne conferenties onder 'de paraplu van de Ver- enigde Naties (VNi vragen in - deze weken aandacht voor L" - de torenhoge problemen, waarmee de meeste landen in de Derde Wereld dagelijks te kampen hebben. En misschien wel omdat het 'komkommertijd' is in de publiciteits media springen ze daarin scherper naar voren dan doorgaans het geval is. In Harare (Zimbabwe) bespraken veertig Afrikaanse landen vorige week de droogte- en voedselvraag- stukken van een continent dat vrijwel doorlopend op de rand van grote hongersnood balanceert. In Wenen gaat een tweeweekse conferentie van start van de UNIDO. de V"N-organisa- tie voor industriële ontwikkeling in de Derde Wereld Doel daarvan is te bevorderen dat de ontwikkelingslan den in staat worden gesteld om een groter aandeel te krijgen in de indu striële produktie. Maar als gevolg van de economische recessie, de fel geste gen olieprijzen en de dure Amerikaan se dollar is het de laatste jaren voor de Derde Wereld alleen maar moeilijker geworden om te produceren, laat staan te concurreren op de wereld markt. En dan is er van 6 tot 13 augustus in Mexico de Wereldbevol kingsconferentie van de VN: een ont moeting waar de explosieve groei van de bevolking in met name de ontwik kelingslanden centraal staat als vraagstuk en waar koortsachtig zal worden gezocht naar een gezamenlij ke noemer voor programma's met het oog op bevolkingspolitiek en geboor- tenregelingen Met de regelmaat van de klok worden dit soort grootscheepse conferenties gehouden. De VN-organi- saties die zich met de vraagstukken van leven en dood voor de ontwikke lingslanden bezighouden (want zo ernstig zijn ze stuk voor stuki, weten dat ze op voorhand moeten rekenen op bijzonder magere resultaten. Vaak verzanden de langdurige zittingen in geruzie tussen delegaties over politie ke en financiële meningsverschillen. Zo hpeft het Midden-Oosten-vraag- stuk al op menige internationale con ferentie van deze aard wezenlijk over leg over de problemen waarvoor men bij elkaar zat. geblokkeerd Vaak ook hebben spijkerharde centenkwesties verhinderd dat er tussen nog altijd welvaartóvaste westerse landen en de soms zwaar geteisterde derde wereld afspraken konden worden gemaakt, die in de praktijk ook echt wat bete kenden. Maar toch is het simpele feit dat het lukt om dit soort ontmoetin gen steeds opnieuw georganiseerd te krijgen van belang Immers: vraag stukken als geboortengolven. kinder sterfte. voedselvoorziening, uitput ting van hulpbronnen, verwoesting van het milieu, werkloosheid, gebrek aan huisvesting en verpaupering van steden zijn alleen maar groter gewor den En de ijzeren wet is nu eenmaal dat ze gruwelijke vormen zullen aan nemen en tot complete chaos zullen leiden als de aandacht van de rest van de wereld voor de vrijwel permanente crisissituaties op al deze terreinen in de ontwikkelingslanden verslapt. Al leen al om dat te voorkomen hebben dergelijke VN-conferenties een uitge sproken functie. Enkele weken geleden is de Neder landse (VVD-)minister voor ont wikkelingssamenwerking. mevrouw Eegje Schoo, van een rondreis door zuidelijk Afrika teruggekeerd met hartverscheurende verhalen van ont wikkelingswerkers die dagelijks tus sen uitgehongerde en halfdode kinde ren in Mozambique verkeren. Het waren de schrikbarende illustraties van de wrede werkelijkheid die direc teur-generaal Saouma van de VN- wereldvoedselorganisatie op de confe rentie in Harare onder woorden bracht, toen hij daar zei: „Als veel Afrikaanse landen geen actie onder nemen en maatregelen treffen op het gebied van geboortenregeling en landbouwpolitiek, dan stevenen wij regelrecht op een geweldige ramp af." Door te veel te leunen op noodhulp uit het westen zonder een oplossing voor de problemen te zoeken, door een vaak falend landbouwbeleid en door niet zelden sociaal-economische wan verhoudingen is er in tal van ontwik kelingslanden erg veel misgegaan. Dc VN-conferenties staan er bol van. Daarom zullen regeringen in de Derde Wereld moeten leren meer op eigen kompas te varen. Op de Afrikaanse voedselconferentie in Harare is geble ken dat de wil om dat te doen nu duidelijk aanwezig is. Maar dat bete kent niet dat er voor het westen enige reden is om zijn handen ook maar een seconde af te trekken van de gruwelij ke problemen waarmee de ontwikke lingslanden dagelijks worstelen. De WD-fractie in de Tweede Kamer mag daar wel eens bij stilstaan als ze wil gaan beknibbelen op ontwikkelings samenwerking. vdM Verdachte moord prostituée vrij ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se politie heeft donderdagavond de 36-jarige S.P.W. vrijgelaten. De man werd woensdag aangehouden in ver band met de moord op de Rotterdam se prostituée Coby Toet. Volgens een woordvoerder van de politie is de man wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1