PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ijnwerkers in Wales achter de barricaden PZC Elk uur dode bij niet vrijlaten gevangenen m Verdachte moord Rotterdam aangehouden {CONFRONTA TIE MET RECHTER Beheerder Seascale komt voor rechter sport EIS KAPERS AAN FRANSE REGERING Toestand Hollie kritiek Af en toe regen 1 Veel bewolking, waaruit af en toe regen of motregen valt. Middagtem- peratuur omstreeks 22 graden, over wegend matige wind uit zuidelijke richting. |227e jaargang no. 180 Donderdag 2 augustus 1984 Vandaag.... op pagina 20 Ttr, advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. fkEST-BERLlJN UPI-DPAi - Twee jonge Ooslduitsers zijn woensdagmorgen aangebracht om te voorkomen dat ze terug zouden glijden In de ..Berliner Vroeg op een opvallende manier naar West-Berlijn gevlucht Met stijgijzers Morgenpost" stond dat buurtbewoners wakker waren geworden door luid flommen zij over een hek van drie meter tussen het DDR-district Oramenburg geschreeuw en geluid van auto's. Volgens de krant riepen de twee, toen ze •n de Franse sector van de voormalige Duitse hoofdstad. Dit hebben de eenmaal in West-Berlijn waren, voortdurend ..Wij zijn vrij, wij zijn vnj" Naar iutoriteiten in West-Berlijn meegedeeld. het schijnt is er niet op de twee geschoten toen die op een afgelegen plaats van e mannen van 22 en 25 jaar hadden ijzeren platen onder hun schoenen Oostduits grondgebied naar West-Berlijn vluchtten PONTYPRIDD (REUTER) - Stakende mijnwerkers in het zuiden van Wales hebben dinsdag WlJ geven ons met over. We vechten |het regionale hoofdkwartier van hun vakbond gebarricadeerd. Ze verklaarden elke poging de°dóod"We gewonnen hebben of tot tot beslaglegging op fondsen te zullen verhinderen, waaruit een boete van ruim 200.000 p. gulden betaald moet worden. Deze straf heeft een Britse rechtbank opgelegd onmdat de J-JUgVClCli lllllg mijnwerkers in strijd met de wet hebben gepost bij een in produktie zijnde mijn. De betalingstermijn liep gisteren rond het middaguur af. Regionale leiders van mijnwerkers in eigendommen van de vakbond. „De Williams tot de juichende mijnwer- Zuid-Wales, die eerder binnenin het mijnwerkers van Zuid-Wales houden kers vanaf een balkon van het vak gebouw prikkeldraad hadden aange bracht. deden de buitendeur op slot. Daarop was een levensgroot span doek bevestigd met de tekst „No surrender" (Wij geven ons niet over). Het gaat om de eerste rechtstreekse confrontatie tussen de mijnwerkers en de Britse rechter sinds vijf maan den geleden het arbeidsconflict uit brak naar aanleiding van plannen van de genationaliseerde Steenkolen- maatschappij. onrendabele mijnen te sluiten. Dit zou het ontslag van 20.000 kompels tot gevolg hebben. Tegen ongeveer 2.000 mijnwerkers die bij het gebouw in Pontypridd waren samengekomen, zeiden de vakbonds leiders dat zij alles in het werk zouden stellen om te verhinderen dat de rechter feitelijk beslag zou leggen op vol", aldus de regionale leider Emlyn bondsgebouw. „Er is geen weg terug. Hongkong Gisteren is de grondslag ge legd voor een historische overeenkomst' met China over de toekomst van de Britse kroonkolonie Hongkong", zei de Britse minister van buiten landse zaken, sir Geoffrey Ho we. (PAGINA 3) Ongegrond De vrees is ongegrond dat de mantel van een kerncentrale door overdruk kan scheuren en bezivijken. Wél kan een centrale gaan lekken, blijkens een rapport van de Gezond heidsraad. (PAGINA 5) 'Echte boter' Een pakje echte boter moet voor bijstandsgerechtigden ruim 20 procent goedkoper worden, het dagelijks bestuur van de EG wil dat nederland en andere lidstaten daarvoor subsidie gaan geven aan de bijstandtrekkers. (PAGINA 5) Verkoop Voor de tweede keer is woens dag de gerechtelijke verkoop 'verijdeld' van het sinds 1982 in Terneuzen liggende schip Kefalonia Spirit. Op het aller laatste moment werden de schidden met Havenschap Terneuzen vereffend. (PAGINA 9) Vernielingen Op het strand tussen Westka- pelle en Zoutelande hebben onbekenden in de nacht van dinsdag op woensdag dertig tot veertig strandhuisjes open gebroken. ook werden tenmin ste vijf strandhuisjes vernield door brand, die opzettelijk zou zijn gesticht. (PAGINA 9) Welks-nietes Er is een welles-nietes spelletje ontstaan tussen de FME en FNV over de betaling van F750.000 aan stakingsgelden door de RSV aan de Industne- 'bond FNV (PAGINA 11) Radio en televisie: 2 Binnen, en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11. 12 en 13 Sport: 16, 17. 18 en 19 p ■isviBiiiiiiij a !IISBIIIS|flld 1 V 51*-'" 3 i PS pSiaaiin*! 8 =I De rechter heeft woensdag dagvaar dingen uitgeschreven teneinde be slag te leggen op de tegoeden van de vakbond in Zuid-Wales, die bij el kaar ruim 12 miljoen gulden belopen. De rechtbank sprak verder uit dat het geld moet worden betaald aan een Londens accountantsbureau. Maar juristen sluiten de mogelijkheid vrij wel uit dat medewerkers van het accountantskantoor rechtstreeks met de stakende mijnwerkers of hun voor lieden in contact zullen treden. Zij geloven eerder dat het de bankiers van de bond zal opdragen, geld van de bond op zijn rekening over te maken. De FNV heeft besloten om een giro nummer te openen voor steun aan de stakende mijnwerkers in Engeland. De vakcentrale stelt met nadruk dat het hier om humanitaire hulp gaat, en niet om traditionele vakbonds- steun. PONTYPRIDD - Enkele duizenden mijnwerkers blokkeerden woensdag de toegang van hun bondskantoor in Pontypridd in Zuid-Wales. ZEE RADIO-ACTIEF BESMET LONDEN (UPI/DPA) - „British Nuclear Fuels Ltd.". de beheerder van de opwerkingsfabriek voor kernafval in Sellaficld (vroeger bekend onder de naam Windscale), is door het Britse openbaar ministerie voor de rechter gedaagd. Aanleiding is de vervuiling met niet toevallig aanwezig waren ge- radioactief afval van de Ierse Zee weest, had nemand er iets van en een gedeelte van het strand bij geweten", zo zei liij. Seascale in november vorig jaar Een woordvoerder van het bedrijf Wanneer het proces wordt gehou- (BNFL) bevestigde dat er een aan- den is niet bekend. Ook de precieze klacht was ingediend. Nadere bij formulering van de aanklacht is zonderheden waren volgens hem nog niet gepubliceerd. nog niet verstrekt. De vervuiling met radioactief afval Volgens een zegsman van het open- is bekend gemaakt door de milieu- baar ministerie zal de aanklacht organisatie Greenpeace. Leden van zich waarschijnlijk concentreren deze organisatie deden in novem- op het feit dal de fabneksleiding de ber metingen bij een pijplijn van de hoeveelheid radioactief afval niet opwerkingsfabriek. „De geigertel- op het laagst mogelijke niveau Iers sloegen helemaal uit", aldus heeft weten te houden. Ook zou Greenpeace-woordvoerder Peter verzuimd zijn een goede boekhou- Wilkinson woensdag. Hij toonde ding bij te houden over het totaal zich verheugd over de stap van het van radioactief afval dat door de openbaar ministerie. „Wanneer wij fabriek is geloosd Medicijn X Voor de Nederlandse atletiekploeg gaat de veronderstelling, dat de hoge temperaturen in Califomiè een goed medicijn tegen blessures zou zijn niet op Ternauwernood ontsnapte het Nederlands waterpo lo zevental aan een vroegtijdige uitschakeling, pas in de laatste drie minuten werd de wedstrijd tegen China in winst omgezet. Het Neder landse herenhockeyteam won ook zijn tweede wedstrijd, tegen Nieuw- Zeeland werd met 3-1 gewonnen (PAGINA 17) Zilver Dinsdagnacht om ongeveer tien over drie had Nederland z'n eerste zilveren medaille te pakken, het kwartet op de 4 x 4x100 meter vrije slag werd achter Amerika tweede. Het Nieuwzeelandse dameshockey team verloor van Nederland en wilde protesteren maar doordat het protest te laat werd ingediend ver anderde de stand niet meer. Ste- phan van den Berg werd. door diskwalificatie van de winnaar, in het plankzeüen toch nog vierde (PAGINA 19) Record Geen vervolging ministers in de RS V-affaire DEN HAAG (GPD) - Minister Va Aardenne van economische zaken en oud-minister Nelissen zullen voorlo pig niet gerechtelijk worden ver volgd voor hun aandeel in de RSV- affaire. Dat heeft de hoofdofficier van justitie in Den Haag meegedeeld. De actiegroep Burgerbelangen had de officier om vervolging van de be windsman en zijn vroegere voorgan ger gevraagd wegens bedrog en mei need tijdens de verhoren van de parle mentaire enquêtecommissie In een brief aan de actiegroep schrijft de officier, dat hij eerst het rapport van de enquêtecommissie wil afwachten alvorens een besluit te nemen. De actiegroep overweegt later in ho ger beroep te gaan. als de officier na kenmsneming van het rapport van de commissie van vervolging blijft af zien. (Zie ook pagina 11) Wederom is de schaakvereniging Het olympisch wielertoernooi mag dan duidelijk gedevalueerd zijn door de absentie van de Oosteuropeanen, voor Steve Hegg zou het waarschijn lijk niets hebben uitgemaakt. De Amerikaan ontpopte zich als de revelatie van het achtervolgingstoemooi. dat hij overtuigend won. Hier maakt hij een ereronde met de vijfjarige zoon van wielercoach Ed Borysewicz op z 'n arm. een sterk deelnemersveld naar Zee land te halen op het elfde ECI- toemooi. de deelname uit 22 landen is bovendien een record. (PAGINA 16) TEHERAN (AFP) - De kapers van het woensdag op de Eerder op de dag waren al een vrouw luchthaven van Teheran gelande Franse passagiersvliegtuig v™"'™ hebben Iaat op de avond gedreigd dat zij vanaf vanochtend gegijzelden in het ziekenhuis opgeno- halfacht elk uur een Franse gijzelaar zullen doden als de mcn regering in Parijs niet ingaat op de eis vijf in Frankrijk in de De identiteit van de vier vrijgelaten vrouwen is met bekend gemaakt gevangenschap zittende mannen vrij te laten. b 1 Na tussenlandingen in Geneve. Bei- Volgens radio-Teheran hebben de nog gevangenisstraf veroordeelde Ira- roel en Larnaca is de gekaapte Fran- altijd niet geïdentificeerde kapers hun mers. Palestijnen en Libanezen, die se Boeing 737 woensdagochtend dit gezegd in een via de boordradio vier jaar geleden een moordaanslag vroeg uiteindelijk geland op de gevoerd gesprek met vertegenwoordi- pleegden op de in Parijs in balling- |uchthaven van Teheran. liet toestel gers van het Iraanse ministerie van schap levende laatste premier van de staat aan het einde van de landings- buitenlandse zaken. Hun eis is overge- sjah van Perzië. Sjapur Bakhtiar. De- baan en is omsingeld door een Iraan- bracht aan de Franse zaakgelastigde ze bleef ongedeerd, maar bij de aan- se politiemacht, in de Iraanse hoofdstad, aldus de slag verloren een vrouw en een Franse radio. politieagent het leven. "a de ontsnapping van een Franse De vijf wier vrijlating wordt geeist zijn De kapers hebben in de vooravond steward in Lamaca bevinden zich voor het merendeel tot levenslange opnieuw twee vrouwen vrijgelaten, naast de drie kapers nog 55 passagiers en vijf bemanningleden aan boord. /- ifscormsïis! -• li'-i «er Een van de kapers van het Air France-toestel verlaat de Boeing 737 om voedsel te vragen Een andere kaper kijkt vanuit de geopende deur toe. ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft woensdagmiddag een 36-jarige inwoner uit die plaats. S. P. W„ aangehouden op verdenking van moord dan wel doodslag op de prosituée Coby Toet twee weken ge leden. De man is ingesloten. De arres tatie is het resultaat van een uitge breid onderzoek door meer dan twin tig man van de Rotterdamse politie. De 39-jarige Coby Toet werd In de nacht van 16 op 17 juli met een nylonkous gewurgd Haar geheel ont klede lichaam werd 's morgens vroeg door een passerende fietser aangetrof fen op het talud van het Droogleever Fortuijnplein in Rotterdam De vrouw tippelde vooral in het centrum. Ze stond erom bekend, dat ze mee ging met mannen die door andere prostituêes waren geweigerd Ook stapte ze geregeld bij haar klanten m de auto. Een onbekende man heeft dinsdag nacht een 24-jarige prostituee nabij de Coolhaven in Rotterdam proheren te wurgen en vervolgens verkracht. De vrouw tippelde rond 4.00 uur op de Rochusscnstraat. vlakbij de door de Rotterdamse politie aangewezen tippelzone, de G.J. de Jonghweg. Ze werd door de man benaderd, die haar vervolgens naar de keel greep. Hij trok haar naar het talud van de Coolhaven en misbruikte haar. De politie is de dader nog niet op het spoor. Sinds de gewelddadige dood van de prostituée Coby Toet enige weken geleden in Rotterdam, is het aantal aangiften door prostituêes - al dan niet verslaafd - van mishandeling en poging tot doodslag sterk toegeno men. Daaruit zijn diverse aanhoudin gen voortgevloeid De politie acht het van groot belang dat de prostituêes aangifte doen. omdat op die manier het hele gebeuren rondom de prosti- I tutie in Rotterdam beter in de gaten j gehouden kan worden. In verband met moord op de twee heroine-prostituées uit Amsterdam is een 33-jarige Amsterdammer aan gehouden. LONDEN (AFP DPA) - De toe stand van de Engelse baby Hollie Roffey. die maandag een ruilhart kreeg, is plotse ling zodanig verslechterd dat de specialisten een spoedope ratie hebben verricht. Vol gens het ziekenhuis in Londen is er iets mis met de ingewan den van het pas 12 dagen oude meisje ên is haar toestand kritiek. De artsen besloten woensdagavond tot een ope ratie om te onderzoeken wat de oorzaak van de onverwach te achteruitgang is. Holly werd met een ernstige hartafwijking geboren, waar door haar levenskans nihil was. De befaamde hartchirurg Magdi Jacoub verrichtte een meer dan vijf uur durende harttransplantatie op de baby waarbij hij gebruik maakte van het hartje van een Neder landse zuigeling, die drie da gen na de geboorte was gestor ven. Woensdagmiddag werd de toestand van Hollie nog zeer bevredigend genoemd. De verpleegsters zeiden dat ze zeer beweeglijk was en dat ze er voortdurend voor moesten zorgen dat de baby zich niet verwarde in de diverse slan getjes van de apparatuur waarmee ze verbonden is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1