I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse Boeing gekaapt op Europese vlucht PZC 099 TWEE DODEN BIJ BUSONGEVAL Gewapende overval op bank in Leiden kleintjes MOTIEVEN KAPERS ONDUIDELIJK sport de PZC vandaag Noodweer eist dode Minder wind Zonnige perioden. Tegen de avond toenemende bewolking. Middagtem- peratuur omstreeks 20 graden Mati ge westelijke wind. krimpend naar zuid. !27e jaargang no. 179 Voensdag 1 augustus 1984 kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01130-27651 I Temeuzen 01150-94457 Vlissingen 01184-15144 Hulst 01140-14058 Goes 01100-16140 I Zierikzee 01110-5380 EDE (ANP) - I)c politie van Ede is, in samenwerking met de postale recherche, een omvangrijke fraude met gestolen girokaarten en eurochèques op het spoor. Volgens een politiewoordvoerder, die dat dinsdag meedeeelde. is een organisa tie al zeker anderhalf jaar bezig om gestolen cheques en betaalkaarten met vervalste pasjes te verzilveren De omvang van de fraude zou in de miljoenen guldens kunnen lopen, aldus de woordvoerder De zaak kwam aan het rollen met de arrestatie op 21 juli in Ede van de 28-jarige vrouw M.B. uit Den Bosch. Zij werd 'betrapt' op heLuitschrijven van gestolen cheques bij het winkelen Ze schreef meer uit dan het te betalen bedrag en vroeg de rest in contanten uit te keren. Op deze manier verzilverde zij voor de organisatie de afgelopen anderhalf jaar voor zeker twee ton Gebroken GENÈVE/PARIJS (AFP/RTR/DPA) - Drie Arabisch sprekende mannen, die zeggen gewapend te zijn met handgranaten, hebben dinsdag een Boeing 737 van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France op een vlucht van Frankfort naar Parijs gekaapt. Zij dwongen de gezagvoerder tot een landing op de luchthaven van Genève, waar het toestel enkele uren bleef staan. Wat de eisen van de kapers zijn is niet bekend. Zij zouden hebben gezegd niet tot een organisatie te behoren. Na te zijn bijgetankt vertrok de hoofdstad Beiroet als bestemming, dode aan boord, nadat een schot was Boeing, waarin 58 passagiers, onder Maar ook Libanon weigerde de gehoord, maar dit werd later ontkend wie de kapers, en zes bemanningsle- Boeing de toegang tot zijn luchtruim. Wel dreigden de kapers in Geneve het den zaten, met bestemming Beirut De nationaliteit van de passagiers is toestel op te blazen als niet snel zou Aanvankelijk hadden de piraten onbekend, aangezien Air France wei- worden bijgetankt. In Beiroet werden geeist dat het toestel naar Teheran gert de passagierslijst te publiceren in allerijl brandweerauto's op de lan- zou vliegen, maar de Iraanse auton- Aanvankelijk was sprake van een dingsbaan geplaatst. Kort voor middernacht landde het toestel tóch op de luchthaven van Beiroet. De kapers kregen om huma nitaire redenen toestemming te lan den, nadat zij hadden verklaard bij na geen brandstof meer te hebben. Na vijftien minuten kregen de kapers er lucht van dat aanstalten werd gemaakt de startbaan te blokkeren. Zonder te hebben bijgetankt stegen zij op Kort voor één uur afgelopen nacht landde de Boeing op de lucht haven van Larnaca op Cyprus. teiten veroordeelden de actie en lieten bij monde van de Iraanse ambassa deur bij de Verenigde Naties in Genè ve weten dat zij een landing niet zouden toestaan. Daarna wijzigden de kapers hun eis en kozen de Libanese Rapport Eind dit jaar zal het rapport, van de VN-commissie voor de mensenrechten, over de rol van legerbevelhebber Bouterse in de moord op vijftien van zijn tegen standers in december 1982. ge reed zijn. (PAGINA 3) Kaping Over de afhandeling van de ka ping van een Venezolaans pas sagiersvliegtuig, hoefik geen en kele rekenschap af te leggen aan het Nederlandse parlement, vindt Don Martina (PAGINA 3) Aardgas De regering ontvangt dit jaar 1600 miljoen gulden extra aan aardgasbaten, hierdoor kan de aardgasprijs voor kleinverbrui kers met acht cent omlaag, vol gens Konsumenten Konlakt. (PAGINA 5) Gelijkheid Werkgevers en werknemers in het ziekenhuiswezen is met klem verzocht meer aandacht te be steden aan de gelijke beloning van mannen en vrouwen. (PAGINA 5) Elkweer De Middelburger Meijering heeft een plan ontworpen voor een elkweervoorziening op Neeltje Jans, het eiland in de monding van de Oosterschelde. (PAGINA 7) Snelrecht Dinsdag zijn de vijf jongens uit Gilze-rijen. wegens mishande ling, in een snelrechtprocedure in Middelburg veroordeeld (PAGINA 7) Recreatiedorp Over enkele jaren, als de plan nen doorgaan, zal er op de Kab- belaarsbank in het Grevelmgen- meer een enorm recrealiedorp uit de grond gestampt zijn (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financieel: 4 Provincie: 7, 9, 10 en 11 Sport: 12, 13, 14 en 15 - ■ui LONDEN iRTRUPIi - De 11 dagen oude Engelse baby Hollie Roffey, de iongste harttransplantatiepatient ter wereld, heeft de eerste kritieke periode vati 24 uur goed doorstaan. Een woordvoerder van de hartkli- niek in Londen zei dinsdagavond dat het meisje het goed maakt en dat de artsen zeer tevreden over haar toestand zijn. Ze waarschuwden evenwel dat er nog een lange kritieke periode volgt waarin moet blijken of Hollie er doorheen komt. Het patientje, dat werd geboren met een hartje waarvan de linkerzijde ontbrak, kreeg maandag het hart van een Nederlandse baby die slechts drie dagen had geleefd. GRUBBENVORST (ANP) - Tijdens een kort maar hevig noodweer is een Duitse toe rist die samen met twee land genoten onder een paar bo men aan de Californische Weg in het Noordlimburgse Grub- benvorst stond te schuilen dinsdagavond even na half acht op slag gedood door een blikseminslag. Het slachtof fer is de 21-jarige Peter Berge- diek uit Bochum. Dat heeft de politie meegedeeld. Hij had een vakantie doorgebracht in Nederland en was op weg naar huis. Zijn reisgenoten, het 21-jarige meisje C.G. uit Bochum en de 22-jarige O F. uit Usigen. moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis in Venlo worden overgebracht. Zij zijn er volgens de politie zeer ernstig aan toe maar ver keren niet in direct levensgevaar. Onweersbuien, die gepaard gingen met flinke winstoten. hebben in de nacht van maandag op dinsdag in de provincie Friesland op diverse plaat sen voor schade en overlast gezorgd. Pedro van Raamsdonk heeft de tweede ronde bereikt in het olympisch bokstoemooi, maar erg overtuigend was het met. Er is in Los Angeles een speciale geruchten-politieagent aange steld. Door een gebroken vinger mist Roderik Bouwman de ver dere wedstrijden van het Neder lands hockeyteam. (PAGINA 15) Pedro van Raamsdonk Jelle Nijdam Nijdam Jelle Nijdam verloor dinsdag zijn nt in de kwartfinales van het achtervolgingstoemooi van de Australiër Dean Woods. Dat was het einde van een wisselvallig toernooi van Nijdam. De twee zonder stuurman van Aegir Hoekstra-Adema plaatsten zich voor de halve finales in het roei- toemooi. De andere roeiers moe ten zich proberen te plaatsen via de herkansing Rob Druppers komt niet meer in actie tijdens deze Olympische Spelen door een spierscheuring. (PAGINA 13) Weer brons Nederland kreeg vannacht de derde bronzen medaille: Jolanda de Rover werd derde op de 100 meter rugslag dames PAGINA 14 Gewelddadigheid langs de kust WS Willy de Clercq kandidaat EG- commissaris BRUSSEL (DPABelga) - De Belgi sche minister van financiën en vice- premier Willy de Clercq is door zijn partij, de liberale PVV, kandidaat gesteld voor de opvolging van zijn landgenoot Etienne Davignon als lid van de Europese Commissie. Dit heeft De Clercq dinsdag meegedeeld. Volledige zekerheid dat hij tot de commissie zal toetreden is er volgens de minister echter nog niet. Het vertrek van De Clercq uit de Belgische regering zou een kabinets wijziging noodzakelijk maken In Bel gische liberale kringen werd dinsdag gezegd dat dit probleem uitsluitend betrekking zal hebben op de PVV. WAARSCHIJNLIJK TON BUIT LEIDEN (GPD) - Drie gewapende mannen hebben dinsdagmiddag om kwart voor twee de RABO-Bank aan de Stationsstraat in Leiden overvallen. Een van hen dwong de kassier al het geld wat hij in zijn bezit had - waarschijnlijk meer dan 100.000 gulden - in de vuilniszak te deponeren. Er is niet geschoten. Het drietal wist met de buit in een auto te ontkomen en is voorvluchtig. Nadat de bank alarm had geslagen Ook een vliegtuig van de rijkspolitie heeft de politie groot alarm geslagen werd bij de zoekactie ingeschakeld, om met politiekorpsen uit de omge- Met als enig resultaat dat de auto die ving de regio Leiden uit te kammen, op 22 juli in Rotterdam is gestolen. werd teruggevonden bij het museum De Lakenhal. De drie mannen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar hadden zwarte bivakmut sen over hun hoofd getrokken en waren verder gekleed in zwarte jas sen, spijkerbroeken met daaronder gymschoenen. De mannen zijn via de ingang van de bank aan het Schut tersveld binnengekomen Volgens een politiewoordvoerder kwamen ze al vloekend en tierend binnen. Een liep er onmiddellijk op de kassier af die in een aparte box zit. terwijl de andere twee al zwaaiend met hun pistolen het overige perso neel van de bank in de gaten hielden. Op dat moment was er slechts een klant binnen. Zij is niet bedreigd. De mannen verlieten de bank op dezelfde manier als ze waren binnen gekomen, De politie vermoedt dat aan de achterzijde van de bank een auto met een chauffeur heeft klaarge staan. De politie zet het zoeken voort. Van de daders ontbreekt op dit mo ment nog elk spoor. MEERKERK (GPDl - Bij een botsing tussen een touringcar en een vracht wagen bij het Zuidhollandse Meer kerk zijn dinsdagochtend de 64-jarige buschauffeur uit Nijmegen en een uit Arnhem afkomstige passagier om het leven gekomen. Tien inzittenden van de bus, van wie de meesten uit de omgeving van Arnhem kwamen, wer den zwaar gewond opgenomen in ziekenhuizen in Nieuwegein en Go- rinchem. Het ongeluk deed zich voor op het kruispunt van de oude rijksweg 27 (Utrecht-Gorkum) en de provinciale weg Leerdam-Noordeloos. Op deze kruising hebben zich de laatste jaren al tientallen ongevallen voorgedaan De bus had net de brug over het Merwedekanaal overgestoken en reed op de provinciale weg De bestuurder heeft de vrachtwagen vermoedelijk met of te laat gezien Boom Chauffeur J. M. en de bejaarde T. J. Kousbroek uit Arnhem werden bij de botsing uit de bus geslingerd en waren op slag dood. De touringcar kwam een kleine honderd meter ver der tegen een boom tot stilstand. Alle 26 passagiers raakten gewond. Een aantal kon na behandeling huis waarts keren. Van de zwaargewon den liep een aantal hersenletsel op. Een vrouw verkeerde gisteravond in levensgevaar. De 57-jarige chauffeur \V. van Breda uit Buurmalsen van de 50 ton zware vrachtwagen liep een shock en snijwonden op. Uit een onderzoek van een half jaar geleden is gebleken dat tussen 1980 en 1982 34 ongelukken op deze kruising zijn gebeurd, waarbij wel gewonden vielen maar geen doden Er ligt een reconstructieplan klaar bij Rijkswa terstaat Maar de kruisende wegen zijn van het rijk en de provincie Zuid-Holland en zij kunnen het niet eens worden over de financiële van de herinrichting De gemeente Hoog- blokland. waartoe het kruispunt be hoort. zal nu nog eens extra aandrin gen op een snelle beslissing Dc bus van dc Arnhemse l'irma Betu we Expres, was bezig met een dag tocht naar de Biesbosch. een natuur gebied op de grens van Zuid-Holland en Brabant. De 64-jarïge chauffeur had een ruime rij-ervaring en had de route verschillende keren afgelegd. of geen weer. van één ding zijn we zeker ■-I in deze topweken van het vakantieseizoen 1984: ge- -> weid en vernielzucht in de druk bevolkte kustgebieden zijn aan de orde van de dag Met name m de kop van Noord-Holland heeft de poli tie de laatste tijd te kampen met een reeks van vechtpartijen, explosies van agressie, vandalisme en diefstal. Ook in de Westhoek van Schouwen - een gebied waar in deze weken de bevolking tijdelijk is verveelvoudigd - is het af en toe raak. Vooral jongeren tussen 17 en 20 jaar blijken zich schuldig te maken aan dit soort prak tijken En een van de meest veront rustende signalen in het patroon is dat het harde geweld zo snel in om vang toeneemt. Anderhalve week te rug werd op het strand van Egmond een 26-jarige jongeman zo ernstig mis handeld dat hij aan de gevolgen daar van overleed. Ernstig gewonden bij allerlei uit de hand gelopen inciden ten zijn ook al geen zeldzaamheid meer. Om een woordvoerder van de rijkspolitie in Middelburg te citeren ..Als er vroeger een vechtpartij was sloegen ze elkaar alleen maar een blauw oog Tegenwoordig schoppen ze iemand meteen het zieke'nhuis in." Overmatig drankgebruik is in de meeste gevallen de aanleiding tot de uitspattingen, die onder de bevol king en de toeristen in de mutjevolle vakantiecentra langzamerhand toch wel de nodige onrust kweken. Op de speciale snelrechtzittingen van de po litierechter en de kinderrechter, giste ren in Middelburg, is dat nog eens heel nadrukkelijk geconstateerd. De vechtersbazen en vernielers komen pas goed op dreef als ze zich hebben voorzien van onvoorstelbare hoeveel heden bier en sterke drank. Aldus 'gewapend' maken ze campings, dis cotheken andere ontspanningsgele genheden en de (soms verre) omge ving daarvan onveilig De officier van justitie gebruikte ln dit verband de term terreur' en vorderde stevige straffen. Die werden enkele uren later ook opgelegd Via dit soort procedu res van vrijwel onmiddellijke verwij dering van de daders uil het gebied waar ze soms een spoor van overlast, vernieling en onrust hebben achterge laten, wil justitie proberen de moei lijkheden in te dammen. Bij eerdere gelegenheden hebben snelrechtzittin gen ertoe bijgedragen dat het wat rustiger werd in de vakantiecentra met de grootste onrust. Er gaat een zekere preventieve werking van uit. Toch zal er meer nodig zijn om te voorkomen dat de Nederlandse kust bij verder oplopen van de geweld- en vandalismespiraal vergelijkbare trek ken gaat vertonen als toeristencentra elders in Europa die in dit opzicht een beruchte naam hebben gekregen. De emst van de zaak zou er in ieder geval al mee gediend zijrr wan neer na afloop van de topdrukte in dit vakantieseizoen met het probleem het probleem gelaten zou worden in afwachting van een herhaling volgend jaar. In de zomer verhuizen de gebrui kelijke moeilijkheden van de binnen steden nu eenmaal naar de recreatie centra. Dat is geen verschijnsel van vandaag of gisteren, maar een ontwik keling die al lange tijd scherp herken baar is Alleen is het gemeentelijk en justitieel beleid daar op geen stukken na op toegesneden. De doorgaans kleine toeristische gemeenten moeten het in de hoogzomer zien te klaren met een politiebezetting. die volstrekt onderbezet en zwaar overbelast is Klachten daarover worden van jaar tot jaar ernstiger, maar maatregelen blijven uit. Van wezenlijke versterkin gen dn verhouding tot de problemen) is bij de politiekorpsen langs de kust geen sprake Het gevolg is dat er aan één stuk door moet worden geïmpro viseerd met alle gevolgen van hoog spanning die dat vaak weer oplevert Pogingen om in Den Haag meer dan verplicht gehoor te krijgen hebben tot nog toe gefaald. En dat alles biedt bepaald geen bemoedigend vooruit zicht. Met de ervaringen van weer een vakantieseizoen op zak zouden autoriteiten van politie en justitie en gemeentelijke en provinciale bestuur ders er verstandig aan doen eens grondig na te gaan of ze niet tot gebundelde regionale actie kunnen komen. Het is langzamerhand duide lijk dat de lawine van geweld, verniel zucht en andere vormen van kleine criminaliteit in de vakantieperiode veelal aanwijsbare oorzaken hebben. Met alleen verscherpt en voldoende bemand politietoezicht kan een deel van de problemen worden voorko men. De vraag die ook aan de orde behoort te komen is welke maatrege len zijn te nemen om het toenemend 'dranktoerisme' te beteugelen0 De Nederlandse kust is er op geen enkele manier mee gebaat wanneer ze in de piek van de vakantiedrukte in de toekomst tot een soort probleemge bied voor toeristen moet worden uit geroepen De ervaringen van de laat ste weken spreken voor zich. vdM. Meer appels, minder peren - Meer appels en minder peren. Dat verwacht het ministerie van landbouw van de oogst van dit jaar. De appeloogst van dit jaar zal in vergelijking met 1983 ongeveer zeven procent hoger uitval len en de perenoogst ongeveer 25 procent lager, zo blijkt uit een oogst- verwachting van het ministerie Als deze verwachting uitkomt, zal de pro- duktie 420 miljoen kilo appels en 102 miljoen kilo peren bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1