Subsidie voor restauratie van kasteel 'Ter Hooge' DE VIER AMBACHTEN Canadese oorlogsveteranen brengen bezoek aan Zeeland van oudheidkamer tot streekmuseum Sluisleiding in gebruik HERINDELING MET APPARTEMENTEN Files door storing aan Schroebrug in Middelburg P| -\fX KRANSLEGGING EN ONTVANGST PROVINCIE Ni MIDDELBURG - Door een storing in de bewegingsmotor is de Schroebrug in Middelburg maandagavond drie kwartier gestremd geweest. De pro blemen ontstonden tegen kwart voor zeven. Op dat moment was de terug tocht van strandbezoekers nog in volle gang. In de richtingen Koude- kerke en Sint-Laurens waren files dan ook het gevolg. De gemeentepolitie leidde het verkeer om via de smalle Stationsbrug. Van wege het defect in de bewegingsmotor moest overgeschakeld worden op een hulpmotor. Deze wordt alleen in noodgevallen gebruikt. De kracht er van is gering en daardoor duurde het tot half acht voordat de Schroebrug weer bereden kon worden. Drieduizend gulden uit Middelburgse Het kasteel Ter Hooge bij Middelburg. TERNEUZEN - Rijkswaterstaat heeft maandagmorgen, overigens zonder officieel vertoon, het nieuwe sluislei- dingscentrum in het bedieningsgebouw aan de Midden- sluis in Terneuzen in gebruik genomen. Het centrum wordt bemand door de operationeel sluismeester en zijn assistent. Als (vermoedelijk) begin volgend jaar de oost en westsluis gecentraliseerd zijn, zal de bezetting wor den uitgebreid met een mobiele sluismeester. Via het sluisleidingscentrum wordt de scheepvaart naar de sluizen gedelegeerd. Aangemelde vaartuigen worden via het Informatie Verwerkende Systeem (IVS) per com puter verwerkt en voor de bestemde sluis ingevoerd. De bediening van de sluizen en de verkeersbruggen daarover gebeurt op de sluizencomplexen zelf. Vanuit het sluisleidingscentrum worden de manoeuvres gevolgd met camera's en monitoren. Het centrum is voor de scheep vaart bereikbaar op marifoonkanaal 69. PZC/ provincie DINSDAG 31 JULI 1984 MIDDELBURG - Het ministerie van WVC heeft gelden beschikbaar gesteld voor de restauratie en de herindeling van kasteel Ter Hooge bij Middelburg. Het kasteel, eigendom van de Van Lynden-Ter Hooge Stichting, wordt uitwendig geheel opgeknapt. In het kasteel zelf worden vier appartementen gebouwd. Deze worden via een gecombineerd systeem van huur en erfpacht verhuurd. Een deel van de werkzaamheden is overigens al voltooid; met het resterende karwei wordt zo spoedig mogelijk begonnen. Hoe hoog de bedragen zijn die het ministerie van Welzijn. Volksgezond heid en Cultuur in het vooruitzicht stelt, staat nog met vast. Het gaat namelijk om een percentage van de totale aanneemsom. In elk geval is de subsidie voor het 'herinrichtingsge- deelte' niet hoger dan 150.000 gulden, aangevuld met maximaal 10.000 gul den per vertrek. Het geld wordt uitgekeerd in het kader van het zogenoemde terugploe- gexperiment in de bouw voor de jaren '34 en '85. Dit betekent dat de aanne mer uitsluitend mensen bij het pro ject mag inzetten, die nu nog een sociale uitkering ontvangen. De her inrichting van kasteel Ter Hooge is inmiddels gegund aan aannemingsbe drijf Geschiere-Wattel BV in Middel burg. In verband met de bouwvak vakantie was van dit bedrijf niemand bereikbaar om het project nader toe te lichten. De verbouwing en herinrichting zijn ontworpen door het architectenbu reau Schutte en Partners in Leiden. Namens dit bureau zei de heer M. P. Schutte dat de Van Lynden-Ter Hoogde Stichting met de .inbouw' van vier appartementen in het kas teel dit historische gebouw ook in de toekomst een bestemming wil geven. De heer Schutte riep in herinnering, dat de afgelopen jaren allerlei zaken in het kasteel zijn mislukt. Zowel een tehuis voor bejaarden als een hotel restaurant hebben het in het verleden niet al te lang in Ter Hooge uitgehou den. Momenteel wordt het kasteel bewoond door een aantal jongeren die in en rond het kasteel een oogje in het zeil houden. Namens de gemeente Middelburg is het bureau bouw- en woningtoezicht van de gemeentelijke dienst gemeen tewerken bij het project betrokken. De heer Schutte zei te verwachten dat. nu het ministerie met de subsi dies over de brug is gekomen, de werkzaamheden direct na de bouw vakvakantie kunnen worden voortge zet. Het nieuwe sluisleidingscentrum in het bedieningsgebouw aan de Middensluis. MIDDELBURG - Bij een inbraak in een woning aan de Vluchtenburg- straat in Middelburg is een geldbe drag van drieduizend gulden ont vreemd. De diefstal moet in de nacht van zaterdag op zondag gepleegd zijn en werd zondagmorgen bij thuis komst van de bewoner ontdekt. De inbraak kon gemakkelijk gepleegd worden doordat een ruit in de voor deur kapot was. Daar de deur niet op het nachtslot was, kon ze via het gat eenvoudig geopend worden. Het geld werd weggehaald uit een kast op de bovenverdieping. woning gestolen BERGEN OP ZOOM - Ruim veertig Canadese oorlogsgewonden zullen van 2 tot en met 11 augustus een bezoek brengen aan Zuidwest-Neder land. De Canadezen komen naar ons land op uitnodiging van het comité 'veertig jaar bevrijd' uit Bergen op Zoom. Het is dit najaar veertig jaar geleden dat Zeeland en West-Brabant werden bevrijd van de Duitse bezet ting. Canadese militairen vervulden in deze strijd een hoofdrol. De gasten van het comité krijgen een zeer druk programma af te werken, waaronder twee bezoeken aan de pro vincie Zeeland. Woensdag 8 augustus reist het gezelschap 's middags naar de Sloedam. waar kransen zullen wor den gelegd bij het monument aldaar. Oorlogsveteraan B. Burkink uit Hans- weert zal op deze tocht als gids funge ren. Hij zal een uiteenzetting geven van de oorlogshandelingen in Zeeland in de periode september/oktober 1944. Om 16.00 uur zullen de Canadese gasten worden ontvangen in het pro vinciehuis in Middelburg door waar nemend commissaris der koningin, mr J. Boersma. Daar zal eveneens een ontmoeting zijn met vertegenwoordi gers van de bond van Nederlandse oorlogsslachtoffers (BNMO). afdeling Zeeland. Hierna wordt de trip voortgezet naar Goes, waar omstreeks half zes de groep een mosselmaaltijd zal worden aangeboden in hotel Terminus. Tij dens deze bijeenkomst zal de afdeling Zeeland van de BNMO de Canadese gasten een aantal presentjes overhan digen, waaronder boeken over de be vrijding van deze provincie. Tevens is daareen foto-expositie ingericht. De terugreis naar Bergen op Zoom. waar de meeste oorlogsveteranen logeren, begint rond negen uur. Donderdag 9 augustus bezoeken de veteranen de Deltawerken- Om 10.30 uur begint een rondleiding over het werkeiland Neel- tje Jans. Via de Oosterscheldebrug rijdt het gezelschap 's middags terug naar standplaats Bergen op Zoom. Het programma omvat verder ont vangsten in Den Haag, Best, Doorn, Monster, Woensdrecht en Bergen op Zoom. Voorts wordt een kijkje geno men in Madurodam. de Efteling. het Evoluon. het oorlogsmuseum in Over- loon. de Beekse Bergen, en de bloe menveiling in Honselersdijk Kransen zullen worden gelegd op de fusillade- plaatsen van het voormalig concen tratiekamp Breendonk in Belgie. bij het oorlogsgedenkteken in Woens drecht en op de Canadese begraaf plaats in Bergen op Zoom Het organi serende comité hoopt dat vooral bij deze officiële activiteiten de bevol king massaal van haar belangstelling blijk zal geven. Het publiek heeft bij deze gebeurtenissen steeds vrij toe gang. Initiatief Het bezoek van de Canadese oorlogs gewonden is een initiatief van de heer G. Boertjes uit Bergen op Zoom. Boertjes, zelf oorlogsslachtoffer, maakte in 1975 samen met een aantal lotgenoten een reis naar Canada. Overweldigd door de ontvangst, be sloot hij iets terug te doen. Het comité 'veertig jaar bevrijd' begon vorig jaar met de voorbereidingen om veertig Canadese oorlogsgewon den naar Nederland te halen. De werving van de nodige gastgezinnen verliep gemakkelijk, aldus Boertjes. De meeste Canadezen worden onder gebracht in Bergen op Zoom. maar ook in Tholen en Goes. Eind 1983 kon de organisatie aan het Royal Canadian Legion meedelen dat men klaar was voor de ontvangst. Deze organisatie selecteerde vervol gens ruim veertig deelnemers. Van de BNMO ontving het comité de nodige professionele begeleiding. Volgens Boertjes bood een groot aantal bedrij ven en instellingen spontaan hulp. Maaltijden zullen gratis worden ver zorgd en entreegelden hoeven ook nergens betaald worden. Uit de vele reacties die het comité tot nu toe heeft gekregen uit heel Nederland blijkt, aldus Boertjes, dat de bevrij ding nog steeds leeft onder de bevol king. Of de Canadese bezoekers daadwer kelijk betrokken zijn geweest bij de strijd in Zeeland en Brabant, is vol gens Boertjes moeilijk vast te stellen. Door de gigantische chaos hier in het najaar van 1944, weten veel Canade zen niet meer precies waar ze alle maal geweest zijn. „Maar waar schijnlijk is het gros hier wel ge weest. De Canadese opmars verliep immers van Zeeuwsch-Vlaanderen via de Bevelanden naar West-Bra bant". aldus Boertjes. Een vlasmuseum behoort tot de nieuwe aanwinsten van het streekmuseum De Vier Ambachten in Hulst. Secretaris J. Gremmen van 'De Vier Ambachtenbij de maquette van Hulst in het streekmuseum. „Hulst was vroeger de waakhond van de Schelde", vertelt Gremmen. „Wie Hulst in handen had, had vroeger de vaart op Antwerpen in handen, leen al in de tachtigjarige oorlog zijn er negen pogingen on dernomen om de stad in handen te krijgen". Ook over de stad Hulst, zijn verdedigingswerken en be stuurlijke geschiedenis is één en ander te zien in het museum. In de linkerzaal op dp begane grond is een ruimte voor wisselende ten toonstellingen te bezichtigen. Mo menteel is dat 'De invloed van de Vlaamse abdijen in hel Land van Hulst'. Deze expositie duurt tot 8 september. Natuurlijk ontbreekt het nodige materiaal over Reynaert de Vos met. Veel historici gaan ervan uit dat het dierenepos in het land van Hulst is gesitueerd. Daar naast zijn er in het gebouw, in de rechterzaal op de begane grond, portretten van de familie Hattinga. beroemde kaartenmakers uit de 18e eeuw. Ook kunnen bezoekers in deze zaal een gratis klank-beeldpro jectie bekijken over Hulst en het Land van Hulst. De archeologische vondsten zijn voor het merendeel ondergebracht in de kelder. Aardig is een doorlopende expositie over de groeve van Nieuw-Namen op de eerste verdieping in de linkerzaal. Daar is tevens een grote verzame ling schelpen te zien. die in de pliocene groeve werd aangetroffen. Op de zolder van het gebouw is een schoolklas anno 19201930 opgesteld. Bovendien staan daar tal van kerkelijke attributen en een uitgebreide collectie land bouwwerktuigen. „Dit is onze trots", zegt secretaris Gremmen, wanneer hij op een serie oude ploe gen wijst. „Een familie Vlaamse ploegen, die de ontwikkeling van de ploegen toont". Gremmen maakt duidelijk dat de vrijwilli gers van het museum zich de ko mende winter bezig gaan houden met het reorganiseren van de zol der. „Dat is het laatste wat er gedaan moet worden". In de rustieke tuin van 'De Vier Ambachten' is dit jaar een vlasmu seum ingericht, met daaraan gekop peld een klompenmakerij. Werktui gen, materialen, foto's en teksten vertellen iets over het vroegere - kleinschalige - vlasbewerken en klompenmaken. „Eigenlijk", be kent Gremmen, na de rondleiding in het museum, „zijn we al boven een streekmuseum uitgegroeid". René Groeneveld Waar komen wij vandaan? Al sinds er mensen op deze blauwe planeet rondlopen, vragen zij zich dit af. Begrijpelijk dus, dat sommigen hun uiterste best doen het mysterie op te lossen. Archeologen bijvoor beeld. De levensloop van de voorvaderen lijkt soms interessanter dan het eigen bestaan, zo enthousiast graven ze soms naar sporen uit het verleden. De mensen van het streekmuseum 'De Vier Ambachten' in Hulst - want ook daar zijn ze razend nieuwsgierig naar de oude geschiedenis van het streek - omschrijven het als volgt: „De geschiede nis van een stad en haar omgeving ligt als het ware bladzijde voor bladzijde op de schop van de archeoloog. Dat geit ook voor Hulst". In de afgelopen jaren hebben de 'De Vier Ambachten' besteedt daar- zoekers in Hulst vele waardevolle naast de nodige aandacht aan de vondsten gedaan. Vooral tijdens de molens uit de streek. Van de hand- jongste stadssaneringen en het op- molentjes uit het vroege begin tot graven van de monumentale Kei- aan het nog aanwezige molenbe- dermanspoort. Over het algemeen stand. Voorts komt de geschiedenis zijn huis-, tuin- en keukenvoorwer- pen gevonden. Door achteloze voor van de streek en de ontwikkeling daarvan aan bod. Oorspronkelijk vaderen als waardeloos weggesme- bestond het Oost-Zeeuws-Vlaamse ten in een waterput of begraven in een vergeten hoek. De mensen van het museum zijn hen er nog dank baar voor. De vondsten worden zorgvuldig bewerkt en waar moge lijk gerestaureerd. Al met al vormen deze voorwerpen slechts een deel van hetgeen het museum te bieden heeft. Al reiken zij wel het verst terug in de geschiedenis van de Reynaertstad, zoals bijvoorbeeld het aardewerk met een roodbruine of zwarte kleur, afkomstig van de oudste bewoners van de Oost- Zeeuws-Vlaamse streek. Secretaris van 'De Vier Ambachten' J. Gremmen, legt uit dat de oud- landschap uit de weinig begroeid heidkundige kring De Vier Am- schorrenlandschap dat naar het bachten in 1928 de oudheidkamer zuiden overging in een bosrijk dek- oprichtte, de voorloper van het hui- zandlandschap. In het noorden was dige streekmuseum. Tot 1979 was het begrensd door het krekencom- deze kamer ondergebracht in het plex van de Hon te. Al in de voorhis- stadhuis in Hulst. Daarna verhuis- torie leefden er mensen op terpen, de de kamer naai' het voormalige die zich een bestaan verschaften refugium van de abdij Duinen aan door op kleine schaal landbouw te de Steenstraat uitgroeide streekmuseum. De oudheidkundige kring, beheerder van het museum, had zich geen fraaier pand kunnen Hulst, waar het bedrijven en door te jagen en te een volwaardig vissen. behoorde Oost-Zeeusch-Vlaan- bedenken. Het gaat om een statig deren toe aan het Duitse Rijk, maar huis met een merkwaardig Iaat- de streek was beleend aan de gra- gothische achtkantige traptoren. ven van Vlaanderen. Er waren vier Monumentenzorg heeft het pand leenmannen, waaraan 'De Vier Am- gerestaureerd en de gemeente Hulst bachten' de eigen naam heeft ont stelde het beschikbaar. Zoals het een behoorlijk streekmu- Hulster, het Axeler, het Boechou- seum betaamt, biedt 'De Vier Am- ter en het Asseneder ambacht. Op bachten' een uitgebreide collectie kerkelijk, geografisch en juridisch klederdrachten en textielen. Het terrein vormden zij een eenheid, handelt om burgelijke en boeren- Hulst bestond al als kleine neder- dracht, stammend uit de 18e. 19e en zetting in het jaar 1000. Tot aan de Franse revolutie had het Hulster Ambacht zijn eigen bestuur 20ste eeuw. Ook zij Ook zijn s den en gebruiksvoorwerpen te be zichtigen. Hoewel de tijden van het rechtspraak, hobbelpaard, de ingepakte babies en kakstoelen ver achter ons liggen. De stad Hulst groeide in de loop der blijft het aardig deze zaken nog eens eeuwen met kop en schouders bo te bekijken. ven de omliggende kernen uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 10