PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël verwerpt voorstel Russen PZC Snelrecht van toepassing na reeks zware vechtpartijen Drie Fransen gepakt na overvallen op toeristen kleintjes Siamese tweeling gescheiden VIER ARRESTATIES NA VERKRACHTING Veel Nederlanders in gekaapt vliegtuig DE RIJN WORDT SCHONER MIDDEN-OOSTEN-CONFERENTIE sport DODE IN ROTTERDAM EN IN WYCHEN 70 Toenemende onweerskans Warm met zonnige perioden. In de avond en nacht kans op onweer Middagtemperatuur 25 graden Zwakke tot matige zuidenwind. 227e jaargang no. 177 Maandag 30 juli 1984 kunt u telefonisch uzen 01150-94457 DEN HAAG (ANP) Het water van de Rijn is vorig jaar over het algemeen weer iets schoner geworden, maar het zoutgehalte van de rivier is onverminderd hoog gebleven. Dit blijkt uit meetcijfers over de Rijnwater kwaliteit, die in het zaterdag verschenen jaarverslag van de samenwer kende Rijn- en Maaswaterleidingbednjven (Riwaï staan vermeld. Uit een vergelijking van de analysegegevens over een lange reeks van jaren blijkt de toestand onder andere wat betrefl zuurstof, afbreekbare organische stoj- fen en de zware metalen kwik, cadmium, chroom, lood en koper aanzienlijk te zijn verbeterd. Volgens de Riwa moet de huidige lijst van de twee zwarte stoffen' (kwik en cadmium) tot tweehonderd uitgebreid moeten worden om te voorkomen dat de volksgezondheid in het geding komt MOSKOU (AFP-DPA) - De Sowjet-Unie heeft zondag opnieuw voorgesteld onder VN-toezicht een internationale conferentie over het Midden Oosten te houden. In het voorstel, dat via het persbureau Tass werd verspreid, wordt uitvoerig ingegaan op de voorwaarden waaronder zo'n conferentie moet plaats vinden. Israël heeft het voorstel onmiddellijk verworpen. In mei 1981 suggereerde wijlen presi dent en partijleider Leonid Brezjnev als eerste een dergelijke conferentie te houden. Hij was in september 1982 ook pleitbezorger van een vredesplan waaraan Tass nu herinnert. Daarin stond dat Israels bestaansrecht moet worden erkend, een Palestijnse staat moet worden gevormd, Oost-Jeruza- lem weer Arabisch moet worden en de PLO moet worden betrokken bij een vredesregeling voor het Midden Oos ten. Zonder een datum te noemen voor de conferentie stelt Moskou voor dat de deelnemers in het begin met hun minister van buitenlandse zaken ver tegenwoordigd zullen zijn en later met bijzondere afgevaardigden. Zonodig kunnen de ministers opnieuw worden opgeroepen. Syrië. Jordanië, Egypte. Libanon en Israël moeten met een volwaardige positie deelnemen aan de conferentie. Ook de PLO moet onvoorwaardelijk deelnemen aan de conferentie omdat het Palestijnse probleem zonder haar niet is op te lossen. Tot dusver wei gert Israël onderhandelingen met de PLO te beginnen. Verder moeten ook de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie meepraten vanwege hun be langrijke rol in het Midden Oosten. En als alle partijen ermee instemmen zullen ook ander Arabische landen worden uitgenodigd die een positie ve bijdrage aan een oplossing van het conflict kunnen leveren. Israël „verwerpt volledig" het Russi sche voorstel voor een internationale conferentie over het Midden Oosten. Alleen rechtstreekse onderhandelin gen tussen Israel en de Arabische landen kan verbetering brengen in de toestand in het gebied", zo zei een woordvoerder van de minister-presi dent. Avi Pazner. zondag. Naar zijn zeggen is de Sowjet-Unie. TORONTO (UPI) In een ziekenhuis in Toronto is zondag na een twaalf uur durende operatie eer. unieke scheiding van een Siamese tweeling geslaagd. De twee en een half jaar oude Lin en Win uit Burma waren niet alleen door een derde been aan el kaar verbonden, maar ook door slechts een mannelijk geslachtsdeel. De chirurgen konden na afloop van de operatie niet zeggen of een of beide kinderen als vrouw zullen verder le ven. Een woordvoerdster van het zie kenhuis verklaarde zondagochtend kort na middernacht dat de patiëntjes het goed maakten. De chirurgen hebben het derde been geheel verwijderd. Beide kinderen krijgen later een kunstbeen. die in 1967 haar banden met Israël verbrak, er alleen maar op uit haar invloed in het Midden Oosten te ver groten. Bovendien zal een dergelijke conferentie leiden tot de vorming van een Arabisch front dat de agressiefst mogelijke houding zal aannemen te genover Israel dat in feite alleen staat, aldus Pazner. Saoedi-Arabiè zal Libanon „veel meer" hulp verstrekken dan de in 1979 toezegde 450 miljoen dollar, zo heelt de Libanese premier, Rashid Karami, zondag gezegd. Het geld is bestemd als bijdrage aan de weder opbouw van het land. In het islamiti sche West-Beiroet braken zondag be schietingen uit tussen rivaliserende moslimgroepen, voor het eerst sinds het vredesplan voor Beiroet op 4 juli inging. Niettemin ging het leger ge woon door met het opruimen van barricaden als voorbereiding op de officiële hereniging van Oost- en West-Beiroet die woensdag moet plaatsvinden. Bij de strijd in West-Beiroet raakten strijders van de druzische Progressie ve Sociaüstische partij PSP (van Wa- lid Joumblatti en de nasseristische Mourabitoun-militie slaags. Toen na twee uur de zesde voornamelijk uit moslims bestaande legerbrigade in greep en onderhandelingen met beide partijen begon bedaarde de strijd. Maar uit angst voor nieuwe beschie tingen waagde zich vrijwel geen mens op straat. Volgens radioberichten en ziekenhuiswoordvoerders zijn zeker twee mensen gedood en vijftien ge dood. De oorzaak van de strijd was volgens omwonenden opnieuw een menings verschil over affiches die de Moura- bitoun-strijders eerder hadden opge hangen na soortgelijke gevechten met de PSP-strijders. Het best bewaarde geheim van de laatste weken werd zaterdag - voor Nederland zondagmorgen vroeg - ontsluierd bij de openingsceremonie van de Olympi sche Spelen m Los Angeles. Dagenlang waren er gissingen rond de vraag wie nu wel het olympisch vuur het stadion zou binnendragen. Uiteenlopende sport sterren waren genoemd van Eric Heiden, de gouden schaatser, tot Nadia Comaneci, de 'tumheldin' van Montreal. Maar door de tunnel kwam tenslotte Gina Hemphill, de kleindochter van Jesse Owens, met het olympisch vuur het stadion binnen. Daar droeg zij het vuur over aan Rafer Johnson, de olympische tien kampkampioen van 1960. De heilige vlam' had 14.400 kilometer afgelegd van Griekenland naar Los Angeles Het was het absolute hoogtepunt van een vaak spekta- culaire openingsceremonie. Warm De Nederlanders gedroegen zich weer hartverwarmend ongedisci plineerd" bij het openingsceremo- nieel van de Olympische Spelen En de Amerikanen staken niet onder stoelen of banken dat het hen aan chauvinisme niet ontbreekt. Pagina 9 Goud De Amerikaanse wielrenster Connie Carpenter zette de goudjacht van de Verenigde Staten tijdens de Spelen in. Zij won het wielrennen voor dames op de weg. een onderdeel, dat voor het eerst in de geschiedenis op het programma stond Pagina 10 Brons Annemarie Verstappen heeft Neder land in de afgelopen nacht de eerste olympische medaille bezorgd. In een geweldig gevecht met de Ameri kaanse meisjes Carry Steinseifer (goud) en Nancy Hogshead (zilver) veroverde de Nederlandse zwemster tenslotte de bronzen medaille Pagina 11 Lancering Ariane Op zaterdag 4 augustus vindt in Frans Guyana de eerste lancering plaats van de ver sterkte versie van de Europese draag- raket, de Ariane-3. ARNHEM (GPD) - De Arnhemse politie heeft zaterdag vier inwoners van deze stad aange houden, drie broers van 23, 24 en 25 jaar en een 22-jarige vriend, die hebben bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag drie meisjes te hebben verkracht. Dit gebeurde in een woning in Arnhem-Noord. De vier probeerden de woning binnen te ko men door het forceren van een deur. Toen dit niet lukte, klom een van hen naar boven waar hij een raam, dat op een kier stond, open trok. Daarna het hij de overi ge drie mannen naar binnen. Alle vier vergre pen ze zich aan de meis jes (een van 15 jaar oud en twee van 17 jaari Elektronica-slag De concurrentieslag tussen Philips en de Japanse elektro- nikagiganten met name So ny) gaat onverminderd door Sony geeft toe de strijd om de compact-disc te hebben verlo ren, maar heeft nog andere ijzers in het vuur. (PAGINA 3) Pech De ANWB had dit weekeinde een topdrukte te verwerken: niet in eigen land, maar in het buitenland. De Alarmcentrale draaide op volle toeren. (PAGINA 4) Minicampings De minicampings in de ge meente Domburg 'lopen over'. Veel campinghouders laten te veel gasten toe op hun terrei nen. De politie controleert vanuit een helikopter (PAGINA 5) Mosselpromotie De mosselpromotiedag in Rot terdam werd een succes. Drs H. Eversdijk pleit voor een voorrangsregeling voor gela den mosselkotters. (PAGINA 5) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14. MOSKOU (UPI-RTR-AFP) - Na een verblijf van twaalf dagen in de ruimte is het Russische ruimtevaartuig Sojocz-T-12 zondag terugge keerd op aarde. De drie kosmonauten, onder wie Swetlana Sawitskaja die als eerste vrouw een ruimtewandeling maakte, maakten met hun schip een perfecte landing in het landingsgebied op ca. 140 kilometer ten zuidoosten van Djezkazgan in Kazachstan, zo meldde het persbu reau Tass. De drie kosmonauten die sinds 9 februari het ruimtestation Saljoet-7 bemannen zijn aan boord gebleven. ALKMAAR (GPD/ANP) - De aanstichters van twee vecht partijen in Schoorl en Heillo in de kop van Noord Holland zullen door middel van snel recht veroordeeld worden. Dat heeft de officier van justi tie in Alkmaar, mr. G. Bot man, zondag meegedeeld. Af gelopen weekeinde meldde de Rijkspolitie in het district Alkmaar zes grote vechtpar tijen waarbij vijf ernstig ge wonden zijn gevallen. Bij vechtpartijen in andere delen van het land kwamen een inwoner van Rotterdam en een inwoner van Wijchen om het leven. De laatste weken is het in een aantal plaatsen in Noord Holland erg onrus tig De burgemeesters van die plaat sen zijn In overleg getreden met het openbaar ministerie en de Rijkspoli tie om te praten over de geweldplegin gen in het district Alkmaar. Vorig weekeinde is een jongeman uit Eg- mond aan zijn bij een mishandeling opgelopen verwondingen overleden Onder de vijf mensen die afgelopen weekeinde gewond zijn geraakt, zijn twee politiemensen. In Heilloo werd zaterdagnacht het politiebureau door een knokploeg be stormd. Aanleiding was een ver keerscontrole eerder op de avond. Toen een wachtmeester een automo bilist attent maakte op een kapot achterlicht, kwam hem dat op een flink pak slaag te staan. De automobi list en één inzittende werden iets later gearresteerd Een derde wist te ont snappen. Hij haalde versterking en marcheerde naar het politiebureau. Daar ontstond een vechtpartij tussen de amokmakers en de aanwezige poli tiemensen, van wie er een een waar schuwingsschot heeft gelost Zes men sen zijn aangehouden Zij zullen snel berecht worden. Eeri andere vechtpartij had plaats in De Coxdorp op Texel. Daarbij werd CARACAS (UPI) - Een Venezolaans vliegtuig met aan boord 82 passagiers, onder wie 53 Nederanders en vijf bemanningsleden is zondag tijdens een Iijnvlucht van Caracas (Venezuela! naar Curacao gekaapt. Het toestel behoort tot de vloot van ber .32 en 24 granaten. Krijgen ze deze de Venezolaanse staatsluchtvaart- wapens niet, dan dreigen ze de passa- maatschappij Aeropostal. giers en bemanningsleden van de DC- Het toestel is zondagavond geland op 9 te doden en het vliegtuig op te het vliegveld van Port of Spain, de blazen. hoofdstad van de Caribische staat Op Trinidad zijn de brandstoftanks Trinidad en Tobago bijgevuld. Het toestel stond gister- De vijf kapers eisen een grote hoeveel- avond laat op het punt met onbeken- heid wapens van de Venezolaanse de bestemming te vertrekken, aldus autoriteiten. De eis van de wapens is een woordvoerder van de Venezo- door de piloot van de DC-9 van de laanse luchtvaartmaatschappij. Een "Linea Aeropostal Venezolana" door- televisiestaion in het Zuidameri- gegeven aan de controletoren van de kaause land heeft gemeld dat de luchtaven van Caracas en vervolgens kapers van plan zijn naar Haïti or in het gehele land uitgezonden De Mexico te vertrekken, maar de kapers eisen 254 wapens, gespecifi- woordvoerder van Linea Aeropostal ceerd als 50 UZI-pistoolmitrailleurs, Venezolana kon dit niet bevestigen. 24 M16-geweren, 72 revolvers van het Naar hij zei bevinden zich onder de kaliber .38. 84 revolvers van het kali- passagiers twee kleine kinderen. een politieman gewond. In Schoorl ontstond rond sluitingstijd in een bar een vechtpartij waarbij twintig men sen betrokken waren Eén jongen is ernstig gewond geraakt en overge bracht naar een zienkenhuis in Alk maar. Hij is nog steeds bulten bewust zijn De dader(s) zijn voortvluchtig. Zij zullen niet voor de politierechter, maar voor de meervoudige strafka mer gedagvaard worden. Eeveneens in Schoorl is in een jongerencentrum een jongeman m elkaar geslagen In Avenhorn heeft de politie een knok partij in een café moeten beëindigen. In Hippolytushoef werd met messen gevochten. Schietpartij Een groot Antilliaans zomerfestival in Rotterdam is zaterdagnacht voor tijdig beëindigd naar aanleiding van een schietpartij waarbij de 30-jarige I. B. Mambr uit Rotterdam is omge komen. De man overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De dader kon na een achtervolging door de politie worden aangehouden, maar weigert iedere verklaring, aldus een woordvoerder van de politie. Een ruzie om een zitplaats in een cafetaria aan de Tunnelweg in Wij chen is in de nacht van vrijdag op zaterdag geëindigd in een dodelijke steekpartij Het slachtoffer is een 25- jarige inwoner van Arnhem De ver moedelijke dader, een 30-jarige inwo ner van Wijchen. is na behandeling in een ziekenhuis door de politie ingeslo ten Dat heeft de politie in Wijchen zaterdag meegedeeld. POLITIE ZET EXTRA MENSEN IN PARIJS/MARSEILLE (RTR/DPAI-Bij haar grootschcep- gemelde gevallen waren de overvallers gemaskerd en se jacht naar bendes die aan snelwegen in Zuid-Frank- bewapend en vluchtten zc in zeer snelle gestolen auto's. rijk toeristen beroven, heeft de Franse politie drie jonge mannen aangehouden. Dit is zondag vernomen in politie bronnen in Marseille. Een van de drie wordt beschuldigd van gewapende beroving van een Westduits echtpaar dat op een parkeer plaats in de auto sliep en onder bedreiging van een geweer ongeveer 1300 gulden moest afgeven Twee medeplichti- Enige malen werd geschoten op automobilisten die trach ten te ontsnappen De Franse politie ziel zich deze dagen van topdrukte, waallij miljoenen vakantiegangers van de wegen gebruik maken ook geconfronteerd met andere zaken, zoals een baby op.het autodak... Een politieman maakte onlangs een automobilist erop opmerkzaam dat de kinderwagen gen van de verdachte worden nog gezocht Twee andere op de imperiaal van de auto slecht was bevestigd en jonge mannen werden aangehouden na een korte achter- wiebelde Ah. de baby is wakker geworden'antwoordde volging door politiewagens. Zij worden ervan verdacht de vrouw van de bijrijdersplaats, stapte uit en haalde haar twee Britse lifters, die vrijdag van hen een lift aanvaard- kind van het dag den. geld te hebben afgeperst In de gestolen auto, waarin de verdachten reden, werd een pistool, verscheidene knuppels en ongeveer 50 stuks munitie gevonden, zo verluidde in politiebronnen „Anders is het met een caravan toch veel duurder?", vroeg een automobilist bij een Franse tol. „Welke caravan?", was de tegenvraag. De man had de aanhanger 15 km eerder tijdens de rit verloren zonder het te merken. zoterdag aangehouden Gerard De Franse politie heeft vorige week de verloven inge- Ook kinderen worden herhaaldelijk bij rustpauzes 'ver- Camier 26 die ervan verdacht wordt trokken en extra officieren opgeroepen om de overval- loren' voordal de ouders het. ii Iers van toeristen te vatten. Bij elke van de zeker zes merken. n geval 300 km verder, gewapende overvallen op toeristen te hebben gepleegd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1