Semi-overheid heeft geen werk voor gedetineerden STRAATKUISER Zeeland krijgt wellicht eigen danstheater W' Willem houdt de wacht bij Emma KRITIEK DIRECTEUR HUIS VAN BEWARING MIDDELBURG: Verzekeren woonwagens in Oostburg lukt niet *rm. „i e tt ENQUETE NAAR GEBRUIK VAN LOGIESINFORMATIESYSTEEM STICHTING 'DANSZ' IN OPRICHTING ZATERDAG 28 JULI 1984 PZC/ provincie MIDDELBURG - Drs J. Poelmann, waarnemend directeur van het Huis van Bewaring in Middelburg, is niet erg te spreken over het beleid van de semi-overheden zoals ziekenhuizen, bejaarden- en kindertehuizen met betrekking tot de medewerking van deze instellingen aan het creèren van werk voor gedetineerden die in de penitentiaire open inrichting (POI) van het Huis van Bewaring verblijven. Deze groep van gedetineerden zit de laatste - maximaal - vijf maanden van een straf uit in de POI, om op die manier weer langzaam aan de maatschappij te wennen. Een onderdeel van die gewenning is het overdag werken en de rest van de tijd het verblijf in de POI. De heer Poelmann- Een onderdeel van die gewenning is het overdag 'buiten de deur' werken en gedurende de week het verblijf in de POI. De heer Poela- mann: „We hebben op het moment wel genoeg werk voor onze mensen. DRS J. POELMANN: Sfeer Huis van Bewaring goed mede dank zij kleinschaligheid MIDDELBURG Drs J. Poel mann, waarnemend directeur van het Huis van Bewaring in Middelburg, legt over enkele maanden zijn functie neer. Hij verwacht dat dat ongeveer in oktober zal zijn. Waar hij naar toe gaat is nog niet duidelijk. „Maar het betreft wel een zwaardere inrichting dan die in Middelburg. Meer gesloten en met een wat grimmiger karak ter, waar zaken als uitbraak, zelfmoord en agressie voorko men. En die uitdaging neem ik graag aan". De heer Poelmann *s eigenlijk sinds de heropening van het Huis van Bewaring vorig jaar waarnemend directeur. Hij was aangesteld als adjunct, onder de heer J. Naus, die directeur zou worden. Door ziekte ging diens installatie in oktober vorig jaar niet door en zou later gebeuren. Maar Naus heeft na dien zijn werk nauwelijks kunnen uitvoe ren en in april van dit jaar werd hij op eigen verzoek naar een andere functie binnen het gevan geniswezen overgeplaatst. Een nieuwe directeur is onlangs benoemd en dat is de heer K. Poll, op het ogenblik nog ad junct directeur van gevangenis Te Peel m Sevenum Hij wordt op '23 augustus geïnstalleerd als de nieuwe directeur in Middel burg. Bevoegdheden Poelmann zal Poll slechts inwer ken „Door de ziekte van de heer Naus was ik noodgedwongen waarnemend directeur en dat leidde tot delegatie van be voegdheden wat ik op zich een goede zaak vind Voordien lag alles traditioneel in de ijzeren greep van de directeur. Maar deze ontwikkeling in Middel burg vormt tevens een onderdeel van de nieuwe maatstaven die door het ministerie worden na gestreefd. Het sleutelwoord is natuurlijk weer: bezuinigingen. Daaronder valt ook de beper king van het aantal directiefunc ties. De kans is groot dat Middel burg in de toekomst helemaal geen adjunct directeur meer zal hebben Maar daar beslis ik niet over, dat is een zaak van de heer Poll. Hij zal uiteindelijk moeten beslissen of hij dringend behoef te heeft aan een adjunct of het ook zonder kan". Uitdaging Poelmann kijkt met enige trots terug op de periode die hij in het Middelburgse HvB heeft ge werkt. „Het was dan"ook een enorme uitdaging. Door het al snel vervangen van de directeur ben ik in die periode door de wol geverfd. Mede dank zij de gewel dige medewerking van het hoofd van de administratie J Verheij en van J. Biesheuvel, hoofd alge mene dienst. Zij hebben heel wat werk opgevangen. Zij hadden ineeens veel meer verantwoorde lijkheden dan zij normaal in hun functie gehad zouden hebben". Verder kijkt Poelmann tevreden naar de goede sfeer die er in het gebouw aan de Kousteensedijk hangt. „Die is uitstekend, mede ook dank zij de kleinschaligheid van deze inrichting. Bewaarders en gedetineerden noemen elkaar bij de voornaam en ik ben erg trots op het feit dat wij vrijwel nooit zieken hebben Ook dat is tekenend voor de sfeer hier" Dat het ook de gedetineerden zoveel mogelijk naar de zin wordt gemaakt blijkt uit het feit dat ze sinds kort allemaal een televisie in hun cel hebben. Poelmann: „Volgens de richtlij nen van het ministerie is het gewoonte dat de gedetineerden zelf hun teevee bekostigen. Maar wij vonden dat eigenlijk niet eerlijk. De één heeft geld voor een kleurcnapparaal ter wijl een ander helemaal geen toestel kan aanschaffen. Daar hebben wij het volgende op ge vonden: wij hebben bij de pa ters Franciscanen in het zuiden des lands een renteloze lening van zevenduizend gulden kun nen afsluiten. Daarvoor hebben we zwart-wit teveetjes gekocht. De lening wordt afbetaald via de huurprijs van maximaal ne gen gulden per week, die de gedetineerden betalen". overheidsinstanties zijn De een geelt maar de senn-overheden blijken niet als reden op dat men bang is dat de erg happig te zijn op deze tijdelijke overige personeelsleden zo'n gedeti- medewerkers, terwijl het toch ook OOSTBURG De gemeente Oost burg is er tot dusver niet in geslaagd om twee woonwagens, die bestemd zijn voor woonwagengezinnen, verze kerd te krijgen. Niet minder dan vier verzekeringsmaatschappijen, adres sen die Oostburg waren aanbevolen door het ministerie van volkshuis vesting, hielden de boot af. 'Den Haag' springt wèl bij als er aan de wagens stormschade ontstaat. Bij brand moet de zaak nog eens duchtig bekeken worden, zei een medewerk ster van het ministerie. „Een vorm van discriminatie", oor deelde vrijdagmiddag wethouder van financien J. Thomaes in een vergade ring van de financiële commissie, die de aanschaf van de wagens moest goedkeuren. Dat de gemeenten in dergelijke geval len optreedt als koper is een gevolg van een nieuwe regeling, die de huis vesting van woonwagenbewoners ge lijkstelt met die van bewoners van een woningwetwoning. Uiteindelijk kan Oostburg de kosten in dit geval ruim 106 000 gulden verrekenen met het ministerie van volkshuisves ting. dat de gemeente een lening geeft. De bewoners betalen huur. Aarzeling Een aantal commissieleden aarzelde om het voorstel zonder meer te ac cepteren, nu er over een verzekering nog volop wordt gecorrespondeerd. Alleen de PvdA. bij monde van het raadslid J. Wielakker, pleitte vóór. „Je kunt bewoners niet de dupe laten worden". Bovendien gaat het in beide gevallen om noodsituaties, zo lichtte een ambtenaar toe Thomaes heeft goede hoop dat, ais de zaak spaak blijft lopen, 'Den Haag' een oplossing aandraagt. Enqu êteurs aan het werk bij de Zeelandbrug. neerde niet 'pikken' Een ander zegt dat het te duur is. Nu is dat laatste onzin, dat geloof ik tenminste. Er is altijd wel een potje met overheidsgeld om zoiets te bekostigen Trouwens wanneer je naar 'de prijs' kijkt, slaat die argumentatie nergens op. Semi- overheden kunnen, in geval van uit zondering, een werkkracht van ons 'krijgen' voor ƒ3.65 per uur' ..Het klinkt, een beetje cru, maar ik voel me af en toe net een koppelbaas die met zijn aanbiedingen de markt op gaat. Onze gedetineerden kosten by andere werkgevers negen gulden per uur en daar werken ze de hele dag voor De negen man uit de POI werken in heel Zeeland en zijn onder gebracht bij constructiebedrijven, in de bouw. de glas- en houthandel, eentje zit er bij de marine en nog enkele bij een overheidsbedrijf dat absoluut met bekend gemaakt wil worden. Het Huis van Bewaring in Middel burg. dat op 3 oktober vorig jaar officieel weer in gebruik werd geno men. zit sinds half oktober van dat jaar continu vol. Er is plaats voor de genoemde negen en voor dertig men sen in het Huis van Bewaring zelf. Dat zijn personen die in voorlopige hech tenis zitten, en mensen die een boete niet betaalden en daarvoor in de plaats in het HvB zijn Tot nu toe hebben 196 mannen korte re of langere tijd in het getraliede gebouw aan de kousteensedijk door gebracht. 26 van hen waren buitenlan der met uiteenlopende nationalitei ten, zoals Belgen. Duitsers. Engelsen. Zwitsers. Syriêrs. Nieuw-Zeelanders. Columbianen. Marokkanen en Chine zen. Het aantal druggebruikers be droeg acht procent Poelmann „Dat is niet zoveel De hulpverlening aan deze mensen ge beurt in samenwerking met het ZCAD. Ze zijn hier vrij snel afgekic- ked, doordat het een relatief kleine inrichting is We kunnen wat meer afdwin gen. Het totale gebruik aan methadon, om af te kicken, was hier tot nu toe 2500 milligram Er is wei eens geprobeerd wat binnen te smok kelen. We hebben een paar keer een kleine hoeveelheid hasjisj gevonden en onlangs ontdekte een medewerk ster 0,2 gram heroine die was verbor gen achter de postzegel op een ver jaardagskaart Maar daar is het tot nu toe bij gebleven" Surfwedstrijden HOEK De zojuist opgerichte wind- surfclub 'De Braakman' houdtzondag 29 juli surfwedstrijden voor platbo dems. rondbodems en bij voldoende wind ook voor fun-boards. De wed strijden, die worden gehouden bij het Adob-watersportcentrum in het re creatiegebied De Braakman beginnen aan om 11.00 uur GOES De provinciale planologi sche dienst (PPD) houdt in deze zo mermaanden een uitgebreide enquê te naar het functioneren van het dit jaar ingestelde logiesinformatiesys- teem. Bij benzinestations, de veerbo ten over de Westerschelde en de Zeelandbrug worden de automobilis ten gevraagd door enquêteurs of ze al een plaatsje gereserveerd hebben. In dien dat niet het geval is, krijgen zij een formulier in de hand gedrukt, waarin zij hun ervaringen met het toch nog vinden van een plekje die nen op te schrijven. Aan de hand van de opgestuurde vragenlijsten hoopt de PPD. die het onderzoek uitvoert in de hoedanig heid van secretariaat van het provin ciale recreatieoverleg, een indruk te krijgen van de werking van het nieu we logiesinformatiesysteem. Dit. be staat uit een centrale computer waar van terminals staan in tien VW- kantoren langs de Zeeuwse kust. Ac tuele informatie over de verblijfplaat sen in Zeeland is hiermee direct voor handen. De enquêteurs houden zich niet alleen bezig met mensen die naar Zeeland toekomen, maar ook met degenen die zich al op campings bevinden Zij krijgen vragen voorgelegd over de manier waarop zij hun plaatsje heb ben kunnen bemachtigen en of zij daarbij ook hulp hebben gekregen van de VVV. De hoofdkraag is of de kampeerders het logiesinformatiesys teem ook hebben benut. Wensen Het onderzoek moet niet alleen het gebruik van dit systeem voor het voetlicht brengen, maar ook de wen sen die onder de vakantiegangers leven met betrekking tot logïesinfor- malie. Mogelijkerwijs zou dit kunnen uitdraaien, aldus een woordvoerder, op een verzoek van de provincie aan Rijkswaterstaat om, indien er weer een informatiepost bij Krabbendijke komt. betere verwijzingsborden langs rijksweg 58 aan te brengen. Het bord dat Rijkswaterstaat wel accep teerde, een witte letter I van informa tiepost met een blauwe omranding, bleek niet te werken. Het hele woord 'informatiepost' zou bijvoorbeeld op een groot bord aange bracht kunnen worden, als er behoef te bestaat aan een dergelijke voorzie ning bij dé aanvoerroute van recrean ten. Zij moeten nu helemaal naar de kust rijden voordat zij weten of daar plaats is. Willem de Graaf, beschermheer van de stenen Emma wenst hij evenmin opgedrukt te krijgen „Omdat ik hartpatiënt ben kreeg ik verleden jaar het advies om regelmatig wandelingen te gaan maken Al lopende viel m'n oog op al die rommel en toen kwam ik op het idee om te gaan prikken. Dat is niets anders dan het nuttige met het aangename verenigen". Alhoewel De Graal'zich niet ziet als een hartstochtelijk bewon deraarvan het koninklijk huis heelt op het Damplein het stand beeld van koningin Emma zijn bij zondere aandacht. Het spijt de Mid delburger dat dergelijke eretekens niet met piëteit tegemoet getreden worden. Soms wordt het beeld met viltstiften beklad, waarna het van gemeentewege weer snel gereinigd wordt. De trappen worden veelal als publiekelijk vuilnisvat be schouwd. Zo kan het gebeuren dat Met verwondering werd vorig jaar vanachter de vensters der voorname woningen aan het Middelburgse Damplein een nieuw straatverschijnsel begroet. Een wat oudere heer in stofjas ving aan met hel reinigen van openbaar groen en plaveisel. Het betrof Willem de Graaf (69) uit de Bellinkstraat, die sindsdien enkele malen per week strijd levert tegen de straatvervuiling. De verwondering is inmiddels over gegaan in gewenning. „Wat ik doe ziet men als een verschijnsel", zo analyseert de straatkuiser Dat hij zich stoot aan onbeheerd achterge laten bierblikjes en frietafval heeft redenen. „Ik ben geboren en geto gen Middelburger Vanaf Brigdam- me zagen we in 1940 de stad ten onder gaan We namen het instor ten van de Lange Jan waar Veel is gelukkig herrezen Maar wanneer je nu ziei hoe allerlei spullen achte loos weggeworpen worden, schaam je je voor de bezoekers aan onze stad" Volgens de activist gaat het om een mentaliteitsverschïjnsel waarvan dieper liggende maatschappelijke ontwikkelingen de oorzaak zijn. „De zaak is naar mijn mening in ontbinding wanneer mensen zich op een vuilnisbelt op hun gemak voe len, Mijn werk zou normaal gevon den moeten worden. Maar hel is merkwaardig dat je verbazing kan wekken door iets op te ruimen'zo filosofeert de heer De Graaf. Voor het verrichten van zijn onbe taald vrijwilligerswerk maakt hij gebruik van een speciaal voor dit doel geschikt gemaakte rattestaart. In timmermansjargon wordt daar mee een vijl bedeold die gebruikt wordt bij de houtbewerking. Zo'n rattestaart is volgens Willem de Graaf uitstekend geschikt voor het opprikken van vuil vanaf het plavei sel. De reguliere prikkers zijn eigen lijk alleen in plantsoenen goed te hanteren, op een stenen ondergrond bieden ze niet genoeg houvast. Een regelmatige opfrisbeurt van de gehele stadskern binnen de vester is onbegonnen werk voor een een hng De heer De Graaf beperkt zich dan ook tot dne speerpunten waar op hij alle aandacht richt. Dat zijn de fontein en omgeving op de Ba lans. het Abdijplein en het Dam plein. Doordat de Middelburger zijn ar beid als een volstrekt gebruikelijke bezigheid beschouwt ziet hij zich zelf ook niet als een fanatieke actie voerder Het stempel uitslover <le aangebrachte spreuk 'Neder land zij groot in alles waarin ook een klein volk groot kan zijn' toege past wordt door het eronder neer zetten van lege bierblikjes. „Dal ik uit het feodale tijdperk stam wil ik best erkennen, maar dit is een veeg teken", zo becommentarieert de lieer De Graaf deze schennis. Zijn meewarige blikken somwyien zijn deel. ook anderssoortige bejege ning komt voor. Bij de stenen Em ma kwam de schoonmaker eens oog in oog te staan met een uitgediende hofdame. Die was vanuit Amster dam naar Middelburg gespoord, met als hoofddoel het beeld Het is met verwonderlijk dat zij De Graaf waarderend heeft toegesproken. „Een andere keer sprak ik een man uit Bern die verwonderd opkeek toen hij me zo bezig zag. Hij vertel de me dat je in Zwitserland alle kans hebt om bekeurd te worden wanneer je afval zo weggooit". Ziet De Graaf de achteloosheid en de slordigheid van het publiek als bron van de vervuiling, ook de reinigingsdienst schiet tekort in zijn ogen De straatgootvegers en ande re gemotoriseerde schoonmaakmid delen kunnen met bereiken wat vroeger met bezems wel lukte. Wil de reinigingsdienst daar niet meer aan. dan zijn er nog andere oplos singen. De Middelburger verwijst naar het legioen van werklozen. Volgens hem kunnen veel mensen zich verdienstelijk maken door zijn voorbeeld te gaan volgen „Dat mag niet beschouwd worden als minach ting voor mensen zonder werk en ik ben ook niet voor verplichting. Maar waarom zou men zich zo, door vrijwilligerswerk, niet verdienste lijk kunnen maken in de samenle ving?" Willem de Graaf is gehecht aan het oude hart van Middelburg Het Abdijplein noemt hij een unieke plaats die met historische eerbied benaderd moet worden Geergerd zag hij toe hoe verleden jaar de Franse kunstenaar Francois Morel- let het plantsoen aldaar eigentijds wijzigde. Van het ovale perk maak te deze een vierkant, met gebruik making van kusntgras en tapijt. De Graaf ziet dat duidelijk niet zitten en geeft in weinig vleiende bewoor dingen lucht aan zijn ongenoegen over deze artistieke prestatie „Dit is een minuscuul RSV-schandaal van onze belastingcenten. Als Mid delburgers moeten we protesteren tegen vaste vloerbedekking op zo'n plein Schoenmakers büjf bij jullie leest, zou ik legen de politici willen zeggen". Maar achter een spandoek zal hel gezicht van de bewoner van de Bellinkstraat niet snel wor den waargenomen. Dat ligt niet in zijn lijn. Deze Middelburger is pro voceren vreemd. Ziet hij een toe rist een frietbak op straat werpen, zeer zeker zal hij deze niet onder ogen van de dader op de juiste plaats bezorgen. Eerst een eindje omlopen, pas daarna verhuist dit afval na een prik in de prullen mand. Willem Staat GUhS Nog even en Zeeland heeft diumervaring opdoen die gevraagd door valt veel talent m het water, de een eigen danstheater. Als het aan zou worden als ze zich bij een gezel- motivatie taant en het niveau is ge- Dansz ligt, een stichting in oprïch- schap zouden willen aansluiten. Daar- doemd om rond de middelmaat te ting die zich beijvert een semi-profes- sioneel dansgezelschap in Zeeland op te zetten, kunnen liefhebbers nog in 1985 het eerste optreden meemaken. „Er is in Zeeland helemaal niets w at Zeeuws talent en dat is er volop in de provincie zou kunnen houden. Ballet is een van de vele culturele stiefkinderen van de Zeeuwse samen leving. Daar mag best verandering in komen". Okke Verstrengen is de voorlopige voorzitter van de stich ting Dansz. De 'z' op het eind staal voor Zeeland. De dans staat voor alle soorten van ballet: klassiek, modern, jazz en mime. Behalve een voorzitter, secretaris en penningmeester kan de stichting al vast beschikken over twee danspeda- gogen: Lia Sorber en Marjolein Ver- heyen. Bij hen kwam eigenlijk het idee voor een Zeeuws danstheater vandaan „In Zeeland zijn ongeveer tien balletscholen Wij geven lessen op een paar van die scholen en zien een heleboel talent aan ons voorby gaan. Kinderen die goed kunnen dan sen gaan meteen ai op twaalfjarige leeftijd naar de randstad om een opleiding te volgen aan een academie. Wat oudere mensen die echt gemoti veerd aan ballet doen. kunnen met hun gedrevenheid alleen naar de bal letscholen. Ze kunnen nooit die po- blijven" Lia Sorber is erg enthou- tillen, dat ook nog kan optreden en siast. Ze speelde al jaren met het idee een soort Zeeuwse ballettraditie kan om een gezelschap van de grond te vestigen Bij haar Vlissingse collega Marjolein Verheyen leefde dezelfde behoefte Binnen de wereld van de balletscholen staken beide choreogra fen hun licht op en ook daar bleek de geestdrift groot Zo kon binnen niet al te lange tijd een bestuur worden geïn stalleerd en een plan worden gemaakt om aan goede dansers te komen. Uiteindelijk werd gekozen voor een auditie. Zaterdag 22 september kun nen gevorderde dansers laten zien wat ze kunnen. Mensen die willen meedoen hoeven niet noodzakelijk een volledige balletopleiding te heb ben genoten. Als ze goed zijn in één van de vier genres: klassiek, modern, jazzballel of mime. kunnen ze zich inschrijven voor de auditie. Het is de bedoeling dal in twee groe pen wordt gerepeteerd voor een avondvullend optreden in het voor jaar van 1985. De groepen repeteren in Goes en in Vlissingen Lia Sorber neemt in Goes de moderne jazz voor haar rekening en Marjolein Verheyen gaal in Vlissingen met klassiek-mo- dern ballet aan de slag. „We willen echt met een goede kwali teit voor de dag komen Vandaar die auditie. De mensen zullen voor het Lia Sorber links* en Marjolein Ver heyen zijn de initiatiefnemers voor een eigen danstheater grootste gedeelte by de balletscholen vandaan komen en wij willen als voorwaarde stellen dat ze daar ook blijven. We geven zelf geen lessen. Het gaat echt om repeteren voor het po dium. Training en lessen moeten de balletscholen blijven doen", aldus Lia Sorber Een andere voorwaarde is de leeftijd Die moet minimaal 15 jaar zijn. ,,W'e zijn er ons van bewust dat mensen misschien het één en ander voor het lidmaatschap opzy moeten zetten. Dat durven we ook wel te vragen. Deelnemers die worden aangenomen moeten echt by alle repetities aanwe zig zijn' Okke Verstrengen wyst ook nog op de mogelijkheid om donatuers te werven „We hebben aan verschil lende gemeenten en instanties subsi dieverzoeken gericht maar de mees ten willen eerst wat zien Om te beginnen hebben we dus donateurs nodig, die dan weer korting krijgen bij de uitvoeringen". Voor de auditie hebben zich al ver schillende goede dansers gemeld, maar liet voorlopige bestuur wil zo veel mogelijk mensen oproepen om te komen dansen. „Hoe meer keus we hebben hoe beter. Bovendien leeft bij ons het vermoeden dat er erg veel goede dansers in Zeeland zijn, die al erg lang meedraaien op de ballet scholen. Het zou toch doodzonde zijn als dat talent altijd maar tussen vier muren bleef".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 7