zeeland: Nader onderzoek lokaties nieuwe kerncentrales nodig Visserij krijgt te weinig aandacht in inrichtingsplan Neeltje Jans Raadslid wil gerechtelijk onderzoek naar drankleveranties Aardenburg n 'Otter9 weer vlot Opleiding ambulancepersoneel in Vlissingen RAPPORT RIJKS PLANOLOGISCHE DIENST: FNV: DENK AAN DE WERKGELEGENHEID II. VAN RIE SCHRIJFT OFFICIER VAN JUSTITIE Snelrecht voor mishandelend vijftal Renesse GOES De opleiding van ambulancepersoneel in Zeeland wordt vanaf september geconcentreerd aan het Instituut voor de Opleiding van Genees kundigen in Vlissingen. Directeur J. R. de Boer van de Ambulancedienst Bevelanden deelde dit vrijdag mee tijdens de vergadering van het algemeen bestuur in Goes. De centralisatie van het onderwijs hangt samen met de oprichting van de landelijke Stichting Opleiding Ambulancepersoneel, die binnenkort de nota ris zal passeren. Het instituut in Vlissingen gaat de opleiding verzorgen onder auspiciën van de nieuwe landelijke organisatie. Ook de bijscholingscursussen ZATERDAG 28 JULI 1984 PAGINA 5 die het ambulancepersoneel vijftien dagen per jaar moeten volgen, zullen door het IGO worden overgenomen. De Boer verwachtte dat dit nog wel zal gebeuren in Goes door dit instituut. Het algemeen bestuur van de Bevelandse ambulancedienst dat bestaat uit vertegenwoordigers van alle regionale gemeenten, keurde de bestelling van een nieuwe ambulance voor de standplaats 's-Heerenhoek goed De oude wagen die nog steeds dienst doet. heeft in totaal 200 000 km gereden De Boer was hier ontsteld over, omdat een ambulancewagen vervangen moet worden indien hij de 100.000 km heeft bereikt of vijfjaar oud is. Het bestuur keurde zonder discussie de begroting van de ambulancedienst voor het jaar 1985 goed. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De mogelijke lokaties voor nieuwe kerncentrales moeten in sommige gevallen nader worden onderzocht. Er moet bijvoorbeeld bij de eventuele uitbreiding van de kerncentrale in Borssele nog onderzocht worden of dat wel kan gezien de hoge bevolkings concentratie in de buurt. Een vrijdag vrijgegeven studierapport van de Rijksplanologische Dienst waarin alle mogelijke manieren van energie-opwekking worden bekeken op hun gevolgen voor het omringende land, geeft dat aan. Volgens het rapport, waarvan de in- ongeluk de drinkwatervoorziening tie kan zijn. De Eemshaven werd niet houd dit voorjaar al grotendeels was van het IJsselmeer in gevaar kan langer als lokatie voor kerncentrales Uitgelekt, moet rekening worden ge- komen evenals de waterhuishouding beschouwd.omdat daar al een aan houden met de mogelijkheid dat zich en de visserij. landing voor LPG zou komen. Nu die een ongeluk in de kerncentrale voor- Het rapport meldt ook dat de Eems- aanlanding niet doorgaat, kan de doet. Normaal gesproken heeft een haven eigenlijk weer een goede loka- Eemshaven weer geschikt zijn voor kerncentrale heel weinig gevolgen voor de directe omgeving in tegenstel- BN' >,-ig ling tot bijvoorbeeld een kolencentra- k - AbW/I' A Ie die wel meer hinder oplevert. Maar w J omdat de gevolgen bij een ongeluk in een kerncentrale zo groot zijn, moet daar bij het kiezen van een lokatie heel goed rekening worden gehouden. Zoals gemeld moet een tweede kern centrale in Borssele (of uitbreiding de eerstel daarom nog nader onderzocht worden gezien het feit dat de gemeenten Vlissingen en Middel burg (80.000 mensen op een opper vlakte van 8 tot 10 kilometer) er vlakbij liggen. In het bijzonder even tuele evacuatiemogelijkheden voor de mensen moet worden onderzocht. De eventuele lokaties voor kerncen trales rond het IJsselmeer (Flevo- Noord. Ketelmeer. Westelijke Noord- Oost Polderdijk en Wienngermeeri geldt dat bij een extreem nucleair SKW Vlissingen sluit 1983 af met schuld 50 mille VLISSINGEN De Vlissingse Stich ting Sociaal-Kultureel Werk (SKW) heeft nog een schuld van 50.361.-. meldt de stichting in haar jaarverslag over 1988. In januari be droeg het negatief vermogen ƒ11.618.-. De stichting had gehoopt 1983 met een positieve balans al te sluiten, maar door enkele financiële tegenvallers is dit niet gelukt. Zo kwam er onverwacht een navorde- tng van het toenmalige Ministerie an CRM (Cultuur, Recreatie en laatschappelijk werk) over een in 978 onterecht verleende subsidie van 4.228,-. Ook bleek er in de exploita- ierekening van 1982 een rekenfout te ijn gemaakt. De 'schade' bedroeg 6.282,-. n het slotwoord van het jaarverslag schrijft de penningmeester, A. W. J. M. erkamp dat de buikriem in de :omst stevig aangehaald moet worden. Door teruglopende subsidies een andere prioriteitenstelling van gemeente Vlissingen komt er leds minder geld beschikbaar voor t werk van de stichting. 'Toch moet tracht worden de Vlissingse bevol- ig een zo breed mogelijk activitei- ïpakket te blijven aanbieden. Wij n één en ander somber in', aldus iverkamp in het rapport. De pen- ïgmeester spreekt verder zijn hoop dat de gemeente Vlissingen op- ïuw de helpende hand toe zal ste- kernenergie. De rapporteurs vinden wel dat dan eerst de gevolgen voor de Waddenzee van een nucleair ongeluk worden bezien. Het studierapport is vrijdag gepubli ceerd door het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Het is een vervolg op een in 1980 verschenen nota Energiebeleid. In het studierapport komen ook nog andere energievormen aan de orde zoals de gevolgen van grootschalige windenergie, waarvan wordt gecon cludeerd dat men niet op voorhand kan zeggen of dat het wel of niet aanvaardbaar is in Nederland. Vooral de beleving van grote aantallen wind molens in het landschap is een onze kere factor. In september of oktober maakt de regering haar standpunt over energie bekend. De conclusies van het RPD- rapport worden bij dat standpunt betrokken -1 A - - - HANSWEERT Vier sleepboten van de firma Polder man hebben vrijdagmiddag ter hoogte van Hansweert een op een zandbank vastgelopen kustvaarder vlotge- trokken. Het schip, de onder de vlag van Malta varende kustvaarder 'Otter' (550 brt), liep vrijdagmor gen om 3.00 uur tijdens hoogwater met een snelheid van negen mijl op een zandbank in de overloop van Hansweert ter hoogte van lichtboei 40. Het schip was van Anterpen onderweg naar Runcorn in Engeland met 719 ton porceleinaarde. Het sleep- en bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert was als eerste ter plaatse en de kapitein van de gestrande kustvaarder tekende bij deze firma het bergingscontract Een poging door de sleepboot Bravo om het schip direct na de stranding vlot te trekken mislukte door het afgaande tij Bij laagwater stond de Otter droog op de plaat. Het achterschip was over een lengte van 25 meter vrij van de plaat, waardoor het schip kon breken of plooien. De sleepdienst Polderman begon vrijdagmiddag om twee uur met een poging om de Otter vlot te trekken, waarvoor de sleepboten Bravo. Alpha, Bombshell en Zeetijger met een totaal vermogen van 3 000 pk aan de gestrande kustvaarder vastmaakten. De sleepboten slaagden om drie uur erin het schip vrij van de bank te trekken en versleepten de Otter naar dieper water, waar het schip voor controle ten anker werd gebracht Tijdens de stranding werd de scheep vaart geregeld door het patrouillevaartuig V 85 van de Verkeersdienst Westerschelde welke dienst eveneens een onderzoek instelde naar de oorzaak van de stran ding De Belgische sleepboot Lucille Gerhng van de Unie van Redding- en Sleepdienst uit Antwerpen was ter plaatse om eventueel assistentie te verlenen, maar de sleepboot hoefde niet meer m actie te komen GOES De mogelijkheden voor de de werkgelegenheid van belang kan verlengen Verder zet de FNV kantte- is tussen een waterstaa GOES De mogelijkheden visserij gecombineerd met toeristi sche voorzieningen op het eiland Neeltje Jans komen te weinig aan bod in de studie over de inrichting van dat eiland. Dat stelt de FNV in een reactie op het rapport 'inrich- tings-alternatieven Neeltje Jans (Damvak Geul). Volgens de vakorga nisatie wordt ook in het visserij alternatief, dat als een van de moge lijkheden voor de inrichting van het eiland is genoemd, te weinig aan dacht besteed aan de werkgelegen heidseffecten die de Oosterschelde kan bieden. Als voorbeeld worden genoemd het telen van vis. oester-nursery, hangcul- tures in samenhang met onderzoek en scholing en overslag en verwerking van vis of visprodukten Verder wordt het kweken van zalmachtige vis nog eens benadrukt als een mogelijkheid die zowel voor het toerisme als voor de werkgelegenheid van belang kan zjjn Deze laatste activiteit is naar de me ning van de FNV in Zeeland nooit serieus onderzocht „Het laten verslof fen van de visserij-functie achten wij overigens een inbreuk op één van de hoofdoelstellingen van de damaanleg die luidde basisvoorwaarde voor het maatschappelijk functioneren van het Oosterschelde-gebied." schrijft de vakbeweging, in een reactie die is gericht aan het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oosterschelde. De FNV meldt verder dat het belang rijk is dat de bestaande recreatieve voorzieningen verbeterd worden Ver der moet er naar gestreefd worden dat de -toeristische voorzieningen zo wei nig mogelijk een seizoenmatig karak ter krijgen, zo wordt gemeld. Momen teel is het al zo dat Zeeland slechts een korte periode in het jaar optimaal is bezet. Waar mogelijk moet dan ook geprobeerd worden het seizoen te •erlengen Verder zet de FNV kantte keningen bij het voornemen, dat in een van de innchtingsalternatieven wordt genoemd, op het werkeiland een zogenaamd waterstaatspark aan te leggen In dat verband wordt gewe zen op een opmerking in het rapport waarin staat dat het aanleggen van pretparken in Nederland niet zinvol meer is. Naar aanleiding daarvan vraagt de FNV zich af wat het verschil Kleefkruid aan de rand van een graanperceel. GOES De gewestelijke raad van liet Landbouwschap heeft alarm geslagen over de 'enorme' verspreiding van kleefkruid. In bermen en natuurgebieden zou sprake zijn van een ware explosie, die gevaar op gaat leveren voor nabijgelegen akkers. Het Landbouwschap meldde dat de zich voortwoeke rende plant moeilijk te bestrijden is cn het cultuurgewas dreigt te verdringen. De instanties die zich bezighouden met het berm- en natuurbe heer, worden door de gewestelijke raad verzocht de bestrijding van het onkruid snel en effectief uit te voeren. De waarnemend natuurbeheerconsulent van Staatsbosbeheer, M. C. Mol, noemde de bewering van het Landbouwschap dat het kleefkruid ook in natuurgebieden sterk toeneemt nonsens. „Het kenmerk van deze plant is juist dat hij voorkomt in voedselrijke en verstoorde milieus." gaf hij aan. Een woordvoerder van de stichting Het Zeeuws Landschap in Heinkenszand wees er bovendien op dat het veelvuldig gebruik van kunstmest en het bespuiten van slootranden de levenskansen van het kleefkruid vergroten. Mol had nog geen enkele aanwijzing gekregen voor een sterke groei van de sliertige plant, waarvan de bolletjes zich vastkleven aan kleding Hij ging er vanuit dat het Landbouwschap pas een uitspraak had mogen doen na een gedegen wetenschappelijk onderzoek Een woordvoerder van de ZLM vertelde echter dat ook verschillende dijken die onder natuurbeheer vallen, vol staan met kleefkruid. De bestrijding is, volgens hem, heel moeilijk, Het middel dat gebruikt wordt om de plant te vernietigen, is namelijk alleen in granen toepasbaar Door de noodzakelijke vruchtwisseling waardoor bijvoorbeeld het ene jaar aardappels en het andere jaar granen op het land staan, is consequent spuiten onmogelijk. Drenkeling gered uit Oosterschelde KERKWERVE De particulie re reddingboot 'dc Watersnip' uit Kerkwerve heeft vrijdag avond omstreeks tien uur een man uit het water in de Ooster schelde gered. De man was omstreeks acht uur van een jacht over boord gesla gen bij de boei Hammen 14 in de Oosterschelde. Meteen werd groot alarm geslagen De red dingboot 'de Watersnip', twee Zodiacs van een Belgische duik- vereniging uit Genk alsmede de sportvisboot 'Carla' voeren uit om de drenkeling te zoeken Om streeks tien uur trof de redding boot de drenkeling met zwem vest aan aan bij de Piompetoren ter hoogte van Koudekerke (Schouwen). Nadat de man uit het water was gevist, werd hij aan wal gebracht, waarna hij in auto werd vervoerd naar een camping. is tussen een waterstaatspark en een pretpark Kritiek wordt voorts geuit op het feit dat in het rapport al een voorkeur wordt uitgesproken voor het zoge naamde integratie alternatief, waar in kenmerken van de vier overige alternatieven verwerkt zijn. De vier andere alternatieven heten: het mini mum alternatief (waarin weinig ont wikkeling wordt toegelaten); het vis serij alternatief; het presentatie en innovatie alternatief (laten zien wat Nederland op het gebied van welen- schap en bedrijfsleven kan presteren) en het dagrecreatie alternatief (ge richt op een toeristische trekpleister van formaat). Naar de mening van dé FNV zal een keus voor het integratie alternatief vanzelf uitmonden in hei dagrecreatie alternatief. En dat laat ste alternatief is volgens het FNV het meest in strijd met de gekozen uit gangspunten voor de inrichting van de Oosterschelde. Kruising Een echte duivenliefhebber, die man uit Westkapelle Tienlallen duiven heeft-ie Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is hij er mee in de weer. Hij is er compleet verslingerd aan en in de loop der jaren heeft hij er al een aardig kapi taaltje in gestoken. In z'n tuin staan de fraaiste duivenhok ken. Maar ondanks al z'n goede zorgen is hij nog nooit echt succesvol geweest. Aan hon derden wedvluchten heeft-ie al meegedaan. Af en toe 's een klein prijsje Maar de grote bokalen zijn tot nu toe altijd aan zijn neus voorbij gegaan En dat frustreert. Van de week besprak hij z'n problemen met zijn buurman, ook al zo'n fervent duivenmel ker. „Weet je wat jij 's moet doen", adviseerde de buurman op een zuigend toontje, .jij moet jouw vj5L mtwmmiww AARDENBIRG - Het Aardenburgse D'66-raadslid H. van Rie vraagt de officier van justitie mr. R. Daver schot een nader onderzoek in te stel len naar de aflevering van een partij drank op hel gemeentehuis van Aar denburg. In een brief aan de officier schrijft hij dat burgemeester W. L. A. I.oekefeer zich gesteund door de w et- houders schuldig heeft gemaakt aan corrupte handelingen. Een eerder verzoek van het raadslid werd door mr Daverschot afgewezen, omdat er geen strafrechtelijke aan knopingspunten in de zaak zouden zitten De officier antwoordde dat Ir. eerste instantie het gemeentebestuur moest worden benaderd De antwoor den van het college zijn voor Van Rie opnieuw aanleiding om een gerechte lijk onderzoek te vragen Mr. Daver schot kon vrijdag niet meedelen of er nu wel strafrechtelijke aanknopings punten zijn. Minister J. Rietkerk van binnenlandse zaken en het college van gedeputeerde staten worden door Van Rie gevraagd of zij hel met hem eens zijn dat er van wangedrag sprake Zoals gemeld heeft het Aardenburgse college toegegeven dat de Eedese vee handelaar P de Smidt drank op het gemeentehuis bezorgde. B. en w zeg gen de leveranties als een vrijwillige tegemoetkoming te beschouwen voor het gebruik van een gemeenteweide. Burgemeester Locketeer spreekt van een 'gebaar' Wethouder R van de Wijnckel zei vorige week in een mon delinge toelichting dat er van een 'betaling in natura' mag worden ge sproken. Gemeentewet Van Rie concludeert uit de antwoor den dat de gemeentewet op verschil lende punten is overtreden. Hij meent dat het college met de 'vrijwil lige tegemoetkoming' doelt op een schenking, die nooit ter aanvaarding aan de gemeenteraad is voorgelegd. De collegegelden overtreden daar mee volgens hem hun eed of belofte dat ze van niemand geschenken zul len aannemen. Verder stelt hij: „Hoe veel andere geschenken - al of niet gedwongen - er in het verleden al zijn aanvaard zonder dat dit aan de ge meenteraad is kenbaar gemaakt, laat zich raden". Van Rie signaleert tevens dat de raad nooit besloten heeft de gemeentewei- de aan een particulier in gebruik te geven. „Ook hier heeft het college van b en w gehandeld in strijd met de gemeentewet", aldus de brief. Een eventueel besluit van de raad om de schenking alsnog te aanvaarden kan de illegale praktijken' van b en w niet meer rechtvaardigen, schrijft Van Rie Terloops maakt hij melding van ande re zaken zoals de zogenaamde 'rode lijst' Een Aardenburgse aannemer verklaarde onlangs dat er een lijst zou zijn aangelegd, waarop politiek an ders gekleurde aannemers zouden staan, die niet voor gemeente-op drachten in aanmerking komen Op grond van zijn be\ D'66-raadslid aar er nog steeds ge een nader onderzoek. Het antwoord wordt volgende week verwacht De CDA-afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft zich naar aanlei ding van de nieuwe problemen uitge sproken tegen de herbenoeming van burgemeester Lockefeer. Zijn amhis- termijn verloopt per 16 maart 1985. Volgens gewestelijk CDA-voorzitter R. Jacobs wordt het tijd dat zijn afdeling een duidelijk standpunt in neemt in het belang van de gemeente en burgemeester Lockefeer zelf. „Wij vinden dit een heel moeilijke zaak, want de heer Lockefeer heeft ook veel goeds in Aardenburg verricht. Maar we moeten ook het belang van de gemeente in het oog houden en in die situatie past hij niet langer. De problemen rond zijn figuur schaden niet alleen het aanzien van de ge meente maar ook die van het CDA", aldus Jacobs vrijdag. Minister Riet kerk van binnenlandse zaken, het provinciaal bestuur en het CDA- hoofdbestuur worden van het CDA- s tand punt in West-Zeeuwsch-Vlaan- dcren op de hoogte gebracht. Burgemeester Lockefeer heeft giste ren vanuit Frankrijk, waar hij mo menteel verblijft, verontwaardigd ge reageerd op het standpunt van Ja cobs en de brief van Van Rie Volgens de burgemeesterr lijkt een en ander op een geplande actie om hem te schaden Tegen het ANP verklaarde hij over de drankleverantie. De be treffende veehouder schenkt de ge meente vanaf 1981 enige drank in ruil voor het grasgebruik van een gemeen telijk stuk wei Deze vorm van beta ling is door het voltallige college destijds goedgekeurd Verder zei hu „Er is naar zijn mening niets weder rechtelijks gebeurd in deze zaak Er is niets van de gemeente gestolen en niemand is benadeeld. Dit lijkt op nieuw een geplande actie om mij in diskrediet te brengen' Aanleiding voor gerechtelijke stappen is er vol gens de burgemeester niet .Het is een bestuurlijke kwestie'meent Locke feer „Als hogere bestuursorganen be slissen dat onze handelwijze niet juist is geweest dan rest ons niets anders dan alsnog naar de raad te gaan en de schenking officieel aan de raad aan te bieden en daarmee moet de zaak voldoende zijn afgedaan" RENESSE De rijkspolitie van Schouw en-Duiveland heeft donder dagnacht rond 3.30 uur vijf jongens, variërend in leeftijd van 17 tot 21 jaar, aangehouden voor mishande ling van twee Duitse jongens. Een aantal rechercheurs in burger van de rijkspolitie kwam langs op het mo ment van de mishandeling zodat de vijf snel konden worden ingerekend. De jongens zijn in verzekerde bewa ring gesteld in diverse politiebu reau's op Schouw en-Duiveland. Zij zullen via snelrecht berecht worden. De vijf, P J. M. van G A. J C. B M P C B A J M. Z en P P allen uit Reijen. worden maandag voorgeleid aan de officier van justitie in Middel burg De mishandeling vond plaats bij de kruising Vroonweg-Hoge Zoom. De twee Duitse jongens, F B enB.W uit Heinsberg zaten daar rustig op een bankje toen de groep van vijf naderde. Deze begonnen met scheldkannona- des aan het adres van de Duitsers en sommeerden hen te gaan zingen Toen de twee dat weigerde werden zij in elkaar geslagen. F B moest zich dientengevolge onder dokstersbehan- deling stellen De vijf Brabanders ver keerden onder invloed van alcohol - Hengelen naar spijkerbroeken GOES De Goese gemeentepo litie heeft twee jongelui aange houden. terwijl ze bezig waren met het stelen van kleding uit een winkel aan de Papegaai- straat te Goes. Het gaat om de 16-jarige Van de S. uit Breda en dc 20-jarige J. J. A. T. uit Goes. Ze werden betrapt in dc nacht van donderdag op vnjdag. toen ze met een ïjzerdraad bezig wa ren met het hengelen naar spij kerbroeken via een klem raam boven de etalage van de winkel. Ze hadden dat al een keer eerder gedaan De kleding is later te ruggevonden Over de waarde kon de politie vrijdagavond niets meedelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5