Semi-overheid heeft geen werk voor gedetineerden STRAATKUISER Zeeland krijgt wellicht eigen danstheater Willem houdt de wacht bij Emma -KRITIEK DIRECTEUR HUIS VAN BEWARING MIDDELBURG: Verzekeren woonwagens in Oostburg lukt niet ENQUETE NAAR GEBRUIK VAN LOGIESINFORMATIESYSTEEM Mr STICHTING 'DANSZ' IN OPRICHTING MIDDELBURG - Drs J. Poelmann, waarnemend directeur van het Huis van Bewaring in neerde met pikken'. Een ander zegt Middelburg, is niet erg te spreken over het beleid van de semi-overheden zoals ziekenhuizen, onzirTdat gelooflkl^minste^EMs bejaarden- en kindertehuizen met betrekking tot de medewerking van deze instellingen aan altijd wel een potje met overheidsgeld het creëren van werk voor gedetineerden die in de penitentiaire open inrichting (POI) van het om zoiets le bekostigen. Trouwens. wanneer ie naar de prijs kijkt, slaat Huis van Bewaring verblijven. Deze groep van gedetineerden zit de laatste - maximaal - vijf die argumentatie nergens op. Semi- maanden van een straf uit in de POI, om op die manier weer langzaam aan de maatschappij te overheden kunnen, in geval van uit zondering. een werkkracht van ons wennen. 'krijgen' voor ƒ3.65 per uur" Een onderdeel van die gewenning is overheidsinstanties zijn. De een geelt maai' de semi-overheden blijken niet -Het klinkt een beetje cru. maai' ik het overdag werken en de rest van de als reden op dat men bang is dat de erg happig te zijn op deze tijdelijke voel me af en toe net een koppelbaas tijd het verblijf in de POI. De heer overige personeelsleden zo'n gedeti- medewerkers, terwijl hel toch ook die met zijn aanbiedingen de markt ZATERDAG 28 JULI 1984 Poelmann. Een onderdeel van die gewenning is het overdag 'buiten de deur' werken en gedurende de week het verblijf in de POI. De heer Poela- mann. „We hebben op het moment wel genoeg werk voor onze mensen. DRS J. POELMANN: Sfeer Huis van Bewaring goed mede dank zij kleinschaligheid MIDDELBURG Drs J. Poel mann. waarnemend directeur van het Huis van Bewaring in Middelburg, legt over enkele maanden zijn functie neer. Hij verwacht dat dat ongeveer in oktober zal zijn. Waar hij naar toe gaat is nog niet duidelijk. „Maar het betreft wel een zwaardere inrichting dan die in Middelburg. Meer gesloten en met een wat grimmiger karak ter, waar zaken als uitbraak, zelfmoord en agressie voorko men. En die uitdaging neem ik graag aan". De heer Poelmann is eigenlijk sinds de heropening van het Huis van Bewaring vorig jaar waarnemend directeur. Hij was aangesteld als adjunct, onder de heer J. Naus, die directeur zou worden. Door ziekte ging diens installatie in oktober vorig jaar niet door en zou later gebeuren. Maar Naus heeft na dien zijn werk nauwelijks kunnen uitvoe ren en in april van dit jaar .werd hij op eigen verzoek naar een andere functie binnen het gevan geniswezen overgeplaatst. Een nieuwe directeur is onlangs benoemd en dat is de heer K Poll. op het ogenblik nog ad junct directeur van gevangenis Te Peel in Sevenum. Hij wordt op 23 augustus geïnstalleerd als de nieuwe directeur in Middel burg. Bevoegdheden Poelmann zal Poll slechts inwer ken. „Door de ziekte van de heer Naus was ik noodgedwongen waarnemend directeur en dat leidde tot delegatie van be voegdheden wat ik op zich een goede zaak vind. Voordien lag alles traditioneel in de ijzeren greep van de directeur Maar .deze ontwikkeling in Middel burg vormt tevens een onderdeel van de nieuwe maatstaven die door het ministerie worden na gestreefd. Het sleutelwoord is natuurlijk weer: bezuinigingen. Daaronder valt ook de beper king van het aantal directiefunc ties. De kans is groot dat Middel burg in de toekomst helemaal geen adjunct directeur meer zal hebben. Maar daar beslis ik niet over. dat is een zaak van de heer Poll. Hij zal uiteindelijk moeten beslissen of hij dringend behoef te heeft aan een adjunct of het ook zonder kan" Uitdaging Poelmann kijkt met enige trots terug op de periode die hij in het Middelburgse HvB heeft ge werkt. „Het was dan ook een enorme uitdaging. Door het al snel vervangen van de directeur ben ik in die periode door de wol geverfd Mede dank zij de gewel dige medewerking van het hoofd van de administratie J. Verheij en van J Biesheuvel, hoofd alge mene dienst. Zij hebben heel wat. werk opgevangen- Zij hadden ineeens veel meer verantwoorde lijkheden dan zij normaal in hun functie gehad zouden hebben" Verder kijkt Poelmann tevreden naar de goede sfeer die er in het gebouw aan de Kousleenscdijk hangt. „Die is uitstekend, mede ook dank zij de kleinschaligheid van deze inrichting Bewaarders en gedetineerden noemen elkaar bij de voornaam en ik ben erg trots op het feit dat wij vrijwel nooit zieken hebben. Ook dat is tekenend voor de sfeer hier" Dat het ook de gedetineerden zoveel mogelijk naar de zin wordt gemaakt blijkt uit het feit dat ze sinds kort allemaal een televisie in hun cel hebben. Poelmann: „Volgens de richtlij nen van het ministerie is het gewoonte dat de gedetineerden zelf hun teevee bekostigen. Maar wij vonden dal eigenlijk niet eerlijk. De één heeft geld voor een klcurenapparaat ter wijl een ander helemaal geen toestel kan aanschaffen. Daar hebben wij het volgende op ge vonden: wij hebben bij de pa ters Franciscanen in het zuiden des lands een renteloze lening van zevenduizend gulden kun nen afsluiten. Daarvoor hebben we zwart-wit tcveetjes gekocht. De lening wordt afbetaald via de huurprijs van maximaal ne gen gulden per week, die de gedetineerden betalen". op gaat. Onze gedetineerden kosten bij andere werkgevers negen gulden per uur en daar werken ze de hele dag voor". De negen man uit de POI werken in heel Zeeland en zijn onder gebracht bij constructiebedrijven, in de bouw. de glas- en houthandel, eentje zit er bij de marine en nog enkele bij een overheidsbedrijf dat absoluut met bekend gemaakt wil worden Het Huis van Bewaring in Middel burg. dat op 3 oktober vorig jaar officieel weer in gebruik werd geno men, zit sinds half oktober van dat OOSTBURG De gemeente Oost- vesting van woonwagenbewoners ge- burg is er tot dusver niet in geslaagd lijkstelt met die van bewoners van een om twee woonwagens, die bestemd woningwetwoning Uiteindelijk kan zijn voor woonwagengezinnen, verze- Oostburg de kosten in dit geval kerd te krijgen. Niet minder dan vier ruim 106.000 gulden verrekenen verzekeringsmaatschappijen, adres- met het ministerie van volkshuisves- jaar continu vol. Er is plaats voor de sen die Oostburg waren aanbevolen ting, dat de gemeente een lening genoemde negen en voor dertig men- door het ministerie van volkshuis- geeft. De bewoners betalen huur sen in het Huis van Bewaring zelf Dat vesting, hielden de boot af. A nrvoliticr Personen die in voorlopige hech- 'Den Haag' springt wèl bij als er aan tenis zitten, en mensen die een boete de wagens stormschade ontstaat. Bij Een aantal commissieleden aarzelde niet betaalden en daarvoor in de brand moet de zaak nog eens duchtig om het voorstel zonder meer te ac- plaats in het HvB zijn bekeken worden, zei een medewerk- cepleren. nu er over een verzekering Tot nu toe hebben 196 mannen korte- ster van het ministerie. nog volop wordt gecorrespondeerd, re of langere tijd in het getraliede „Een vorm van discriminatie", oor- Alleen de PvdA. bij monde van het gebouw aan de Kousteensedijk door deelde vrijdagmiddag wethouder van raadslid J. Wielakker, pleitte vóór. gebracht. 26 van hen waren buitenlan- fmancièn J. Thomaes in een vergade- „Je kunt bewoners niet de dupe laten der met uiteenlopende nationalitei- ring van de financiële commissie, die worden". Bovendien gaat het in beide ten. zoals Belgen, Duitsers. Engelsen, de aanschaf van de wagens moest gevallen om noodsituaties, zo lichtte Zwitsers. Syriérs, Nieuw-Zeelanaers. goedkeuren. een ambtenaar toe. Columbianen. Marokkanen en Chme- Dat de gemeenten in dergelijke geval- Thomaes heeft goede hoop dat. als de zen. Het aantal druggebruikers be ien optreedt als koper is een gevolg, zaak spaak blijft lopen. 'Den Haag' droeg acht procent, van een nieuwe regeling, die de huis- een oplossing aandraagt. Enqu-eteurs aan het werk bij de Zeelandbrug. Poelmann „Dat is met zoveel. De hulpverlening aan deze mensen ge beurt in samenwerking met het ZCAD. Ze zijn hier vrij snel afgekic- ked, doordat het een relatief kleine inrichting is We kunnen wat meer afdwin gen. Het totale gebruik aan methadon, om af te kicken, was hier tot nu toe 2500 milligram. Er is wei eens geprobeerd wat binnen te smok kelen We hebben een paar keer een kleine hoeveelheid hasjisj gevonden en onlangs ontdekte een medewerk ster 0,2 gram heroine die was verbor gen achter de postzegel op een ver jaardagskaart. Maar daar is het tot nu toe bij gebleven' Surfwedstrijden HOEK De zojuist opgerichte wind- surfclub 'De Braakman' houdt zondag 29 juli surfwedstrijden voor platbo dems. rondbodems en bij voldoende wind ook voor run-boards. De wed strijden, die worden gehouden bij het Adob-watersporlcentrum in het re creatiegebied De Braakman beginnen aan om 11,00 uur GOES De provinciale planologi sche dienst (PPDl houdt in deze zo mermaanden een uitgebreide enquê te r staat uit een centrale computer waar van terminals staan in tien VW- kantoren langs de Zeeuwse kust Ac- voetlicht brengen, maar ook de wen sen die onder de vakantiegangers leven met betrekking tot logiesinfor- r het functioneren van het dit tuele informatie over de verblijfplaat- matie. Mogelijkerwijs zou dit kunnen sen in Zeeland is hiermee direct voor jaar ingestelde logiesinformatiesy teem. Bij benzinestations, de veerbo- handen, ten over de Westerschelde en de Zeelandbrug worden de automobilis- ten gevraagd door enquêteurs of ze al toekomen, maar ook met degenen die komt. een plaatsje gereserveerd hebben. In- zich al op campings bevinden Zij langs uitdraaien, aldus een woordvoerder, op een verzoek van de provincie aan De enquêteurs houden zich niet alleen Rijkswaterstaat om, indien er bezig met mensen die naar Zeeland een informatiepost bij Krabbcndijke teerde, e betere verwijzingsborden ijksweg 58 aan te brengen. Het el accep- itte letter 1 van informa- omranding. dien dat niet het geval is, krijgen zij krijgen vragen voorgelegd over de bord dat Rijkswaterstaat wel accep- een formulier in de hand gedrukt, J waarin zij hun ervaringen met het toch nog vinden van nen op te schrijven. Aan de hand van de opgestuurde kampeerders het logicsinformatiesys- vragenlijsten hoopt de PPD. die het teem ook hebben benut manier waarop zij hun plaatsje heb ben kunnen bemachtigen en of zij tiepost met een blauw plekje die- daarbij ook hulp hebben gekregen bleek niet te werken. van de VVV. De hoofdvraag is of de Het hele woord informatiepost zou bijvoorbeeld op een groot bord aange bracht kunnen worden, ais er behoef te bestaat aan een dergelijke voorzie ning bij dë aanvoerroute van recrean ten. Zij moeten nu helemaal naar de onderzoek uitvoert in de hoedanig heid van secretariaat van het provin ciale recreatieoverleg. een indruk te krijgen van de werking van het nieu- Het onderzoek moet niet alleen het kust rijden voordat zij weten of daar Wensen logiesinformatiesysteem. Dit be- gebruik i dit systeem voor het plaats is. Willem de Graaf, beschermheer van de stenen Emma. verwondering werd vorig jaar vanachter de vensters der mame woningen aan het Middelburgse Damplein een nieuw straatverschijnsel begroet. Een wat oudere heer in stofjas ving aan met het reinigen van openbaar groen en plaveisel. Het betrof Willem de Graaf (69) uit de Bellinkstraat, die sindsdien enkele malen pe strijd levert tegen de straatvervuiling. week toen hij me zo bezig zag. Hij vertel de me dat je in Zwitserland alle kans hebt om bekeurd te worden wanneer je afval zo weggooit" Ziet De Graaf de achteloosheid en de slordigheid van het publiek als bron van de vervuiling, ook de De verwondering is inmiddels over- wenst hij evenmin opgedrukt te reinigingsdienst schiet tekort in zijn gegaan in gewenning „Wat ik doe krijgen „Omdat, ik hartpatiënt ben ogen. De straatgootvegers en ande- ziet men als een verschijnsel", zo kreeg ik verleden jaar het advies om re gemotoriseerde schoonmaakmid- analyseert de straatkuiser. Dat hij regelmatig wandelingen te gaan delen kunnen niet bereiken wat zich stoot aan onbeheerd achterge- maken Al lopende viel m'n oog op vroeger met bezems wel lukte. Wil laten bierblikjes en frietafval heeft al die rommel en toen kwam ik op de reinigingsdienst daar niet meer redenen .Ik ben geboren en geto- het idee om te gaan prikken. Dat is aan. dan zijn er nog andere oplos gen Middelburger Vanaf Brigdam- mets anders dan het nuttige met singen De Middelburger verwijst me zagen we in 1940 de stad ten het aangename verenigen". naar het legioen van werklozen. Alhoewel De Graal aich nicl aiel Volgens hem kunnen veel mensen als een hartstochtelijk bewon- verdienstelijk maken door zun onder gaan. We namen het instor ten van de Lange Jan waai'. Veel is gelukkig herrezen Maar wanneer je deraarvan het koninklijk huis voorbeeld te gaan volgen Dat mag nu ziet hoe allerlei spullen achte- heelt op het Damplein het stand- met beschouwd worden als rrunach- loos weggeworpen worden, schaam becld van koningin Emma zijn bij- tinS voor mensen zonder werk en ik je je voor de bezoekers aan onze zondere aandacht. Het spijt de Mid- ben ook mel voor verplichting stad" delburger dat dergelijke eretekens Maar waarom zou men zich zo. door Volgens de activist, gaat het om een niet met piëteit tegemoet getreden vrijwilligerswerk, met verdienste- It,„1 liit IriinT-iihn mttlrpn in Hp Mmpnlp- mentaliteitsverschijnsel waarvan dieper liggende maatschappelijke ontwikkelingen de oorzaak zijn. gemeentewege „De zaak is naar mijn mening in wor<jt. De trappen ontbinding wanneer mensen zich op a,s orden. Soms wordt het beeld met 'U* Hmven maken in de samenle- iltstiften beklad, waarna het van )*nf: ais publiekelijk ■uilnisbelt op hun gemak voe- sch0UWd Zo kan het gebeuren dat Plaats me met historische eerbied benaderd moet worden. Geergerd zag hij toe hoe verleden jaar de Franse kunstenaar Francois Morel- let het plantsoen aldaar eigentijds wijzigde. Van het ovale perk maak te deze een vierkant, met gebruik making van kusntgras en tapijt. De Graaf ziet dat duidelijk niet zitten en geeft m weinig vleiende bewoor dingen lucht aan zijn ongenoegen over deze artistieke prestatie. „Dit is een minuscuul RSV-schandaal van onze belastingcenten. Als Mid delburgers moeten we protesteren tegen vaste vloerbedekking op zo'n plein. Schoenmakers blijf bij jullie snel gereinigd Willem de Graaf is gehecht aan hel -orden veelal oude hart van Middelburg Het uilnisval be- Abdijplein noemt hij unieke len. Mijn werk zou normaal gevon den moeten worden. Maar het is merkwaardig dat je verbazing kan wekken door iets op te ruimen", zo filosofeert de heer De Graaf. Voor het verrichten van zijn onbe taald vrijwilligerswerk maakt hij gebruik van een speciaal voor dit doel geschikt gemaakte rattestaart In timmermansjargon wordt daar mee een vijl beöeold die gebruikt wordt bij de houtbewerking. Zo n de aangebrachte spreuk 'Neder- rattestaart is volgens Willem de jand zjj groot in alles waarin ook Graaf uitstekend geschikt voor het opprikken van vuil vanaf het plavei- klein volk groot kan zijn' toege past wordt door het eronder neer- sel. De reguliere prikkers zijn eigen- zetten van lege bierblikjes. „Dat ik lijk alleen in plantsoenen goed te ujt het feodale tijdperk stam wil ik leest- zou lk tegen de politici willen stenen ondergrond best erkennen, niaar dit is een veeg zeggen" teken", zo becommentarieert de heer De Graaf deae schennis. UJLhM jezieht SSi HflKH «..a*» .SMUL -van de Bellinkstraat niet snel wor- ling De heer De Graaf beperkt zicli zijn deel. ook anderssoortigebejege- d.e.n ".aar£en0™??j ®al Iigl "ICt m dan ook tot drie speerpunten waar mng komt voor. Bij de stenen Em- z,,n JlJn. Deze Middelburger is pro- op hij alle aandacht richt. Dat zijn ma kwam de schoonmaker eens oog v_oceren vreemd. Ziet bij een toe- m oog te staan met een uitgediende !««l>ak M„a, werpen, hofdame Die was vanuit Amstcr zeker ral h,j deze met onder dam naar Middelburg gespoord. v?" dad" d<- Jula,e Doordat de Middelburger zijn ar met als hoofddoel het beeld Het is Plaats bezorgen. Eerst een eindje beid als een volstrekt gebruikelijke met verwonderlijk dat zij De Graaf pas daarna \xrhmstdit bezigheid beschouwt ziet hij zich- waarderend heeft toegesproken. afval na een Pnk zelf ook niet als een fanatieke actie „Een andere keer sprak ik een man mand- voerder Het stempel uitslover uit Bern die verwonderd opkeek hanteren, op i bieden ze niet genoeg houvast. Een regelmatige opfrisbeurt van df gehele stadskern binnen de vester is onbegonnen werk voor een een de fontein en omgeving op de Ba lans. het Abdijpiein en het Dam plein. de prullen- Willem Staat GOES Nog even en Zeeland heeft diumervaring opdoen die gevraagd door valt veel talent in het water, de blijven" Lia Sorber ls erg enthou- lillen, dat ook nog kan optreden en grootste gedeelte bij de balletscholen een eigen danstheater. Als het aan zou worden als ze zich bij een gezel- motivatie taant en het niveau is ge- siast. Ze speelde al jaren met het idee een soort Zeeuwse ballettraditie kan vandaan komen en wij willen als Dansz ligt, een stichting in oprich- schap zouden willen aansluiten. Daar- doemd om rond de middelmaat te om een gezelschap van de grond te vestigen. Bij haar Vlissingse collega voorwaarde stellen dat ze daar ook Marjolein Verheyen leefde dezelfde blijven. We geven zelf geen lessen Het ting die zich beijvert een semi-profes- sioneel dansgezelschap in Zeeland op te zetten, kunnen liefhebbers nog in 1985 het eerste optreden meemaken. „Er is in Zeeland helemaal niets wat Zeeuws talent cn dat is er volop in de provincie zou kunnen houden. Ballet is een van de vele culturele stiefkinderen van de Zeeuwse samen leving. Daar mag best verandering in komen". Okke Verstrengen is de voorlopige voorzitter van de stich- J ting Dansz. De 'z' op hel eind staat voor Zeeland. De dans slaat voor alle soorten van ballet: klassiek, modern, jazz cn mime. Behalve een voorzitter, secretaris en penningmeester kan de stichting al vast beschikken over twee danspeda- gogen. Lia Sorber en Marjolein Ver heyen, Bij hen kwam eigenlijk het idee voor een Zeeuws danstheater vandaan. „In Zeeland zijn ongeveer tien balletscholen Wij geven iessen j op een paar van die scholen en zien j een heleboel talent aan ons voorbij J gaan Kinderen die goed kunnen dan- J sen gaan meteen al op twaalfjarige f leeftijd naar de randstad om een I opleiding te volgen aan een academie Wat oudere mensen die echt gemoti veerd aan ballet doen. kunnen met hun gedrevenheid alleen naar de bal letscholen Ze kunnen nooit die po- behoefte Binnen de wereld van de gaat echt om repeteren voor het po- balletscholen slaken beide choreogra- dium Training en lessen moeten de fen hun licht op en ook daar bleek de balletscholen blijven dóen", aldus Lia geestdrift groot. Zo kon binnen niet al Sorber te lange tijd een bestuur worden gein- Een andere voorwaarde is de leeftija. stalleerö en een plan worden gemaakt Die moet minimaal 15 jaar zijn „We om aan goede dansers te komen zijn er ons van bewust dat mensen Uiteindelijk werd gekozen voor een misschien het éèn en ander voor het auditie. Zaterdag 22 september kun- lidmaatschap opzij moeten zetten. nen gevorderde dansers laten zien Dat durven we ook wel te vragen, wat ze kunnen. Mensen die willen Deelnemers die worden aangenomen meedoen hoeven niet noodzakelijk moeten echt bij alle repetities aanwe- eon volledige balletopleiding te heb- zig zijn" Okke Verstrengen wijst ook ben genoten. Als ze goed zijn in een nog op de mogelijkheid om donatuers van de vier genres: klassiek, modern, te werven „We hebben aan verschil- jazzballel of mime, kunnen ze zich lende gemeenten en instanties subsi- inschrijven voor de auditie. dieverzoeken gericht maar de mees- Het is de bedoeling dat in twee groe- ten willen eerst wat zien. Om te pen wordt gerepeteerd voor een beginnen hebben we dus donateurs avondvullend optreden in het voor- nodig die dan weer korting krijgen bij jaar van 1985 De groepen repeteren in de uitvoeringen". Goes en in Vlissingen. Lia Sorber Voor de auditie hebben zich al ver neemt. in Goes de moderne jazz voor schillende goede dansers gemeld, haar rekening en Marjolein Verheyen maar het voorlopige bestuur wil zo- gaat ir. Vlissingen mei klassiek-mo- veel mogelijk mensen oproepen om dem ballet aan de slag te komen dansen. „Hoe meer keus we „We willen echt met een goede kwali- hebben hoe beter. Bovendien leeft bij telt voor de dag komen Vandaar die ons het vermoeden dat er erg veel auditie De mensen zullen voor het. goede dansers in Zeeland zijn, die al 1erg lang meedraaien op de ballet- Lia Sorber links* en Marjolein Ver scholen. Het zou toch doodzonde zijn heijen zon de initiatiefneme's ioor als dat talent altijd maar tussen vier een eigen danstheater muren bleef'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 31