Wegrenners vrezen de woestijnhitte 194:8 1984 k Michael Gross is wellicht de Mark Spitz van Los Angeles Libië neemt niet deel i-mmw mum PZC/sport Lipstick STILLEBINNENKOMST VAN OLYMPISCHE VLAG ZATERDAG 28 JULI 1984 10 JEAN-PAUL VAN POPPEL ZONDAG KANSLOOS LOS ANGELES (ANP) Dc Nederlandse wielrenners ver trekken zondag met angst en beven voor hun eerste onderdeel van de Olympische Zomerspelen, de individuele wegwed strijd. Zowel de dames als de heren vrezen de hitte, die de adem afsnijdt op het zware parkoers in Mission Viejo. In die plaats, een slordige 110 kilometer landinwaarts, blaast de woestijnwind deze dagen onbarmhartig. „De hitte is onze grootste tegenstander", riepen de zeven Nederlandse Olqm- pia-gangers donderdag in koor. zijn zondag' Twan Poels en Hans Daams. Die kunnen hier uit de voe ten. Maar het gewicht van de koers mogen ze niet op dc schouders ne men. Het wordt zuinig aan doen met de krachten. Niet teveel drinken, niet teveel wind vangen. Anderen het werk laten doen", aldus de coach, die zijn spijt betuigde over het feit, dat hij vorig jaar niet eigenhandig het Olympische parkoers had verkend. Die klus liet hij over aan KNWU- directeur Mc weggebleven, is bondscoach Libregts stijgingspercentage van twaalf tot een raadsel. „Misschien dat de Zwit- dertien procent. Daar breekt het pelo- sers het doen. Maar ook de Amerika- De renners Hans Daams. Twan Poels. in Europa nog nooit zo'n mooi traject Wie bij de amateurs de last van de Nico Verhoeven en Jean-Paul van gezien Het zwaarste deel komt al vlak wedstrijd op de nek moet nemen, nu Poppel verkeren pas vijf dagen in de na de start. De beklimming van Vista de Oostduitsers en de Russen zijn Amerikaanse zon Mission Viejo del Lago is niet lang. maar kent vormt qua weersomstandigheden ze ker een schril contrast met Neder land, dat met een koude zomer te ton en aansluiten zal veel kracht nen kunnen de koers openbreken, kampen heeft. De drie dames. Thea kosten Halverwege volgt dan een Voor eigen publiek zullen die wat van Rijnsoever. Leontien van der helling van zo'n drie kilometer. La willen laten zien".De vroegere Belgi- Lienden en Henny Top. zijn enkele Paz. die echter beter te nemen is dan sche wielerster Eddv Merckx heeft weken eerder met het gewenningspro- dat steile „muurtje". Vlak voor de zich in het hooggelegen Colorado be- ces begonnen. De Coors Classic, een finish duikt dan nog eens een khm zig gehouden met de begeleiding van etappewedstrijd in het hooggelegen van 800 meter op. met een stijgings- de Amerikaanse amateurs Colorado, vormde het trainingspro- percentage van zes procent." gramma van de Nederlandse dames. Het drietal deed het rustig aan in de ft lihhnrtr mnpslpn worrlPi, <-///£// UlKUUllt Met de Oostenrijkse klimmer Wechselberger en de Columbiaanse bergsprinters vormt de ploeg van het organiserende land meer dan een groep outsiders. Bij de dames, die zondagmorgen half bergen. De krachten moesten worden gespaard voor de piekdag in Mission Libregts heeft bij zijn renners meteen Viejo, waar voor het eerst in de Olym- eén van de vier namen als kansheb- tien juist voor de grote hitte pische geschiedenis medailles zijn te ber doorgestreept. Jean-Paul van start gaan, vormt I.contien van der veroveren voor de vrouwelijke „beu- Poppel heet een gouden jongen bij Lienden het Nederlandse speerpunt, len van de weg. Net als de Tour des een groepsaankomst, maar blijkt Femmes in California dus ook een voor de Olympische race onbruik- pnmeur is het dameswielrennen. baar. „Hier komt nooit een compleet Els Vader (rechtsi kon gisteren in het olympisch dorp mers: dé 100 en 200 meter, de 80 meter horden en de in Los Angeles nog heel loat opsteken van Fanny estafette. Blankers-Koen, die tijdens de Spelen van 1948 in De Zeeuwse sprintster had dus aan gespreksstof met Londen de meest succesvolle vrouw was met vier Fanny Blankers geen gebrek, toen beiden elkaar gouden medailles. Fanny heerste op alle sprintman- ontmoetten. Volgens haar ploeggenoten Henny Top en Thea van Rijnsoever is de frele Gooise de ehige van het nationa- Zelfmoord peloton aan. Misschien dat een ie drietal, die gemakkelijk zal kun- vluchtgroep van een man of tien nen volgen in de race. Van der Lien- wegkomt, maar Van Poppel zal het te den beaamt dat slechts aarzelend. Coach Piet Libregts maakt in zijn moeilijk hebben om daar bij te zitten. „Voor mij wordt het ook afwachten taktische opzet geen onderscheid tus- Verhoeven is een man, die de ene dag tijdens de wedstrijd. In de laatste sen de ervaren dames en de nog alles kan en de volgende niets. Dus ronde wil ik, als ik de kracht nog heb, onwennige heren. „We vallen zondag ,jat wordt afwachten. Onze rijders mijn slag slaan." niet aan. Dat is onder deze omstan digheden zelfmoord. Onze renners gaan in het wiel van de goede cou reurs. Dat is de opdracht. Ze mogen zich niet kapot rijden" Libregts kwam mede tot dat besluit na het verkennen van het parkoers van Mission Viejo, waar zondag een half miljoen toeschouwers worden verwacht. Californiê kent het wiel- rennen niet, maar loopt uit omdat de toegang tol de Toadrace' gratis is. De omloop van 16 kilometer, die door de dames vijf keer en door de heren twaalf maal moet worden afgelegd, kent een paar lastige klimmen. Li bregts is lovend over de weg, waar de beste renners naar voren zullen rij den. „Het is een klassiek parkoers. Ik heb Hij wist het niet, maar hij i lipstick op zijn linkerwang t hij na afloop van de plechtigheid perskamer van het Simon Wiesent Center in Los Angeles binnenkwi Het zou hem ook niet gedeerd hebb want ten eerste had hij er nog leeftijd voor, en ten tweede wist zich het stralende middelpunt en noot hij daar zichtbaar van: Gc Weinberg, 12 jaar oud. een lei knappe jongen van een al even kn pe moeder. Mimi Weinberg, die beii uit Israel waren overgekomen om eregasten de herdenkingsplechi held bij te wonen van de elf vermo de Israëlische sportmensen die o; september 1972 eerst gegijzeld werd door PLO-strijders of terroristen hoe je ze omschrijven wilt. en i daarna door de PLO'ers werden dood nadat er bij de Lnfthansa-jet t vuurgevecht was uitgebroken tus de Duitse politie en de Arabieren. V Israeli's werden gedood toen een terroristen een handgranaat in helikopter gooide, de overige zei werden door de terroristen met machinepistool doodgeschoten vo dat hel vuurgevecht ten einde w Op de binnenplaats van het enki verdiepingen hoge Simon Wiesenth Center hijzelf was er niet, maar z portret hangt in brons in de ha zaten en stonden ruw geschat zeslu derd mensen samengepakt, die ee. een korte levensschets van 'de elf v Muenchen' te horen kregen. Kent u namen nog? David Berger. 28, gew Lheffer. Ze'ev Friedman. 28. gewu theffer. Yosef Gotfreund, 40, scheii rechter worstelen Eliezer Halfin, worstelaar. Joseph Romano. 32. wichtheffer. Amitzur Shapira, 40, at tiekcoach. Kehat Shorr, 53, coach v de schutters. Mark Slavin, 18, w< laar. Andre Spitzer, 27. schermcoai Ya'acov Springer, 52, scheidsrecht gewichtheffen En Moshe Weinbei 32, coach van hel worstelteam. A PARIJS lAFP) Libië heeft besloten niet deel te nemen aan de Olympi sche Spelen. Dit heeft het officiële persbureau van dat land bekend ge maakt. Het bureau heeft geen rede nen gegeven voor de beslissing. De stap volgt op de weigering van de Amerikaanse overheid drie Libische journalisten een visum te geven. De Libische afzegging werd een et maal voor de opening van de 23e Olympische Spelen bekend gemaakt. Het door het persbureau Jana ver spreide bericht werd in Londen en Parijs opgevangen. Volgens nog onbe- Veel medicijnen voor Duitsers LOS ANGELES ANP) De afvaardi ging van de Bondsrepubliek Duits land is bijzonder „goed voorbereid" op dingen die kunnen gebeuren. In de bagage van de Westduitse Olympi sche ploeg bevinden zich. met mede weten van de Amerikaanse autoritei ten. liefst 14 kisten vol medicijnen. Het gehele arsenaal van tabletten, zalfjes en pillen heeft een waarde van meer dan 500.000 gulden. vestigde berichten zouden de drie geweigerde journalisten niet werk zaam zijn bij een nieuwsmedium. In het verleden zouden de drie met zoge heten terroristische kringen in verbin ding hebben gestaan. De Libische afvaardiging bestond uit vijf ruiters en twee gewichtfheffers. Naar verwachting zullen zij spoedig Los Angeles verlaten. Daarmee komt het aantal deelnemers aan de Spelen op 6701 sportlieden uit 141 landen. De verhouding tussen de Verenigde Staten en Libië is sinds enige jaren gespannen. De Amerikanen verwijten het regime in Tripoli het terrorisme in de wereld openlijk te steunen. Directrice Berlioux van het IOC ver klaarde niets voor de journalisten te kunnen doen. Accreditatie van jour nalisten is alleen mogelijk indien dat via het nationale comité van het betreffende land geschiedt. Toespraken Tien kilometer voor dames op volgende Olympiade LOS ANGELES (ANP) Het Olym pisch atletiek-programma van de zo merspelen van 1988 zal worden uitge breid met een 10.000 meter voor da mes. Aan de hand van de ervaringen in de Zuidkoreaanse hoofdstad zal het IOC beslissen of het loopnummer Jean-Paul van Poppel linkstoen hij in 1982 de Omloop van Zeeuiosch- ook op de Spelen erna zal worden Vlaanderen won De rappe sprinter ivordt op het olympisch parkoers zondag gehandhaafd. volstrekt kansloos geacht. Het Olympisch programma wordt in totaal uitgebreid met drie dames nummers; de 10.000 meter, de 470- zeilklasse en de solo bij het kunst- zwemmen. Voor het dameszeilen en het solozwemmen (dat op het aller laatste moment al is toegevoegd aan het programma van Los Angelesi geldt de beperking van 1988 niet. Wel zal de Internationale Zeilfederatie een van de bestaande heren-klassen van het Olympisch programma moeten schrappen Voorstellen het judo uit te breiden met zeven gewichlsklasséii voor da mes en de sprint bi] het wielrennen in te voeren haalden het niet. De leden van het IOC vonden de internationale verbreiding van deze sporten onvol doende. In het roeiprogramma mogen in het vervolg de nummers lichte dubbel twee en lichte vier zonder worden opgevoerd, als dezelfde num mers voor zware ploegen worden ge schrapt. LOS ANGELES (ANP) De ceremonie van het overhandigen van de Olympische vlag tijdens de openingsplechtigheid van dc Spelen #al vereen voudigd worden. Niet alleen ontbreken deelnemers uit de Sovjet Unie in Los Angeles, ook de burgemeester van Moskou heeft geen afgevaardigde gestuurd. De traditionele ceremonie van het overreiken van de vlag zal dus niet uitgevoerd kunnen woorden. Het protocol wil dat de vertegenwoordiger van de stad die de vorige Spelen heeft georganiseerd, het dundoek geeft aan de president van het IOC, die hem op zijn beurt weer ter hand stelt aan de burgemeester van dit jaar De vlag zelf is wel tijdig in Californiê aangekomen. De IOC-leden Smirnov en Andrianov uit de Sovjet Unie hebben hem gewoon in hun bagage meegenomen en overhandigd aan het IOC-bestuur voor de 88e algemene vergadering begon. Juan Antonio Samaranch zal dus Tom Bradley. Los Angeles' burgemeester zaterdag met vlag tegemoet kunnen treden. Rabbi Abraham Cooper ivas maste' ceremony, rabbi David Baron hit een speech, de Israëlische consi generaal en generaal-majoor b.d. vt het Israëlische leger hield een tc spraak ,Als ivij de terroristen ni vernietigen, vernietigen de terrorist ons gouverneur Leo McCarthy vt Californiê (met keppeltje op) hield e korte rede. maar er werden ook do met-joodse vertegenwoordigers klaringen afgelegd, te weten door L Andrew Strenk. lid van het Ame kaanse Olympische team in 1968 nu hoofd van de public relations vt het organisatiecomité, en door Jet Shiley Newhouse, die in 1932 Angeles goud icon voor de Verenig Staten bij het hoogspringen. TRIJFEL IN LOS ANGELES Nico Scheepmaker mi: Mi( bej het Hu ma we ;Een Tiet 'tijd Poe gew deu Juryleden van het Oostblok boycotten niet LOS ANGELES (ANP) Voor de juryleden van het Oostblok bestaan in Los Angeles kenne lijk geen veiligheidsproblemen. Alsof er niets aan de hand is, zijn zij voornemens bij de Zo merspelen hun werk te verrich ten. Tot ergernis van Peter Ue berroth van de organisatie, die na de afmelding van de Oosteu- ropese sportlieden ook graag de aanhang buiten de deur had gezet. Dc regering in Washing ton heeft evenwel benadrukt, dat scheidsrechters, juryleden en dergelijke geen visum mag worden geweigerd. Volgens een voorlopige opgave van het IOC gaat het om niet minder dan 146 personen. Te beginnen met voorzitters van internationale bonden als Valeri Sisojev van de amateur wieleror ganisatie iFIAC) en Joeri Titov van de internationale gymnas- tiekorganisatie (FIG), die beiden uit de Sovjet-Unie komen Voorts een groot aantal tech nisch gedelegeerden, juryleden, tijdwaarnemers en scheidsrech ters. Het sterkst zijn de Oosteu ropeanen en Cubanen vertegen woordigd bij het boksen, scher men. handbal, gewichtheffen en worstelen. Het minst bij liet hoc key en roeien, terwijl zij bij het boogschieten en basketbal in het geheel ontbreken. Door Gerard van Putten i LOS ANGELES Uit naam van de „ganze Nation" putten de Westduitse sportseribenten zich dezer dagen uit om de overtref fende trap te beklimmen. Althans, als het gaat om het 20-jarige zwemiënomeen Michael Gross. Trouw aan de landsaard wor den alle registers van gezwollen taal opengetrokken. Als wereldrecordhouder op de 200 meter vrije slag (1.47.87) en de 200 meter vlinderslag (1 57 05) wordt de Offenbacher in de Bondsrepubliek gezien als een potentiéle goudzoeker op de Olympische Spelen, dus zal de wereld dat ook weten ..Gross. Grosser. Grosst" is Gross, in chocoladeletterachtige krantekop pen hebben ook de meest zichzelf respecterende Westduitse kranten op voorhand hun abonnees alvast klaargestoomd voor een nationaal volksfeest. Flauwekul Overdrijven is natuurlijk ook een vak. maar gezegd moet worden dat Michael Gross zich heeft laten kennen als een figuur die zich nauwelijks zonder superlatieven laat beschrijven. Lof wordt hem zelfs toegezwaaid van Amerikaanse zijde, waar doorgaans nogal fis.G, Ls, ,j Vpf krenterig wordt omgesprongen met de waardering voor presta- ct ties van niet-autochtonen. Gross moet toch wel een zwemmer van bijzondere gehalte zijn, als de Amerikaanse chief-coach Don Gambnl beweert dat „hij het in zich heeft de Mark Spitz van Los Angeles te worden". Zelf zal Gross zich naarbuiten toe niet als zodanig etaleren, hij heeft het land aan opgefokte kwalificaties en eretitels. „Alba tros" is hij genoemd, maar ook „superstar" of „zwemgigant" en meer van dat fraais. Mateloos heeft Gross zich daaraan gestoord in het recente verleden, hij rangschikt dergelijke proza onder de noemer „flauwekul". Natuurlijk valt er iets tc zeggen voor zijn permanente weigering die bijnamen te accepteren, feitelijk drukt zijn familienaam alles al uit ten aanzien van zijn verrichtingen in het zwembassin. Lappen tekst zijn er inmiddels aan hem gewijd Voor menigeen schijnt Gross een open boek, maar zelf heeft hij dat nooit opengeslagen. Slechts sporadisch houdt hij audiëntie voor de pers Als hij het zich al verwaardigt iemand een vraaggesprek toe te staan, dan stelt Gross zich uiterst formeel op De vragen worden afstandelijk gewikt en gewogen, de gesprekspartner bijna neerbuigend tegemoet getreden. Wee degene die een uitspraak niet naar zijn inzicht juist citeert, die hoeft nimmer meer bij hem aan te kloppen. naasten nodig om de mens achter de zwemmer te kunnen portretteren. Onveranderd vertikt Gross het om over andere onderwerpen dan zijn passie te spreken, onwrikbaar houdt hij zich vast aan het standpunt dat zijn privé-leven niemand ook maar iets aangaat. Er is weinig fantasie voor nodig, dat Gross met het uitdragen van zijn principes zich niet heeftgeschaard in de categorie „populaire jongens". In de hem vertrouwde kring van zijn zwemvereniging Erster Offenbacher Schwimm Club wordt hij aan de borst gedrukt als een loyaal verenigingslid. daarbuiten heet hij maar al te vaak arrogant te zijn en wordt hij hooguit bewonderd. Gross heeft zelf volop meegewerkt aan die kritische kijk op zijn eigen persoon. Tijdens het EK'83 in Rome diepte hij vier gouden medailles uit het water op. Van alle kanten stroomden de fotografen toen op Gross af om hem met de collectie eremetaal op de gevoelige plaat vast te leggen. Maar helaas voor hen. Gross besliste anders. Hij gunde een hem bevriend fotograaf de exclusieve foto en liet al die anderen koken van razernij. galabanket in Berlijn georganiseerd. Wie er ook kwam, in elk geval niet Gross, want die achtte de planning van „zijn" avond ongunstig in relatie tot de Westduitse clubkampioenschappen. „Wat koop je trouwens voor zo'n onderscheiding. Ook al ben je dan een topatleet, je moet net als ieder ander even goed betalen als je in de winkel iels koopt". Zijn absentie op het banket, alsmede die uitspraak veroorzaakte in de Bondsrepubliek nogal wat heisa. Zelf moet Gross toen ook zijn opgeschrikt van de kritiek. Een jaar later opnieuw uitgeroe pen tot 'sportman van het jaar', puntte Gross althans die botte visie enigszins bij door de op hem afgestemde viering wel met zijn komst op te luisteren. AI dient daarbij wel te worden vermeld, dat het organisatiecomité de samenkomst op een datum vastpinde, die voor Gross beter gelegen kwam. Op het droge Luttele maanden tevoren, we schrijven december 1982, had Gross zich ten opzichte van de Westduitse pers al evenmin chique gedragen. Met algemene stemmen was hij gekozen tot 'sportman van het jaar', geheel te zijner ere werd er een V* Privé-leven .X- Ook het Amerikaanse blad 'Sports Illustrated' had tijdens de voorbereiding op het olympische nummer de hulp van Gross' Het Westduitse zwemfenomeen Michael Gross Eigenzinnig als hij is. streeft de binnenkort in militaire dienst tredende zwemmer niet naar populariteit. Zwemmen is zijn hobby en als anderen de behoefte ertoe gevoelen zijn prestaties te bewonderen, dan is dat meegenomen. „Ik beoefen mijn sport met veel plezier, krijg ik er genoeg van, dan zet ik er een punt achter. Die beslissing is geheel aan mij". Voorlopig is Gross nog niet toe aan de finish van zijn met zovele successen gedecoreerde loopbaan. Afgezien van het weekeinde traint hij maar één keer per dag. Hij legt dan tussen de zes en negen kilometer af, daarnaast houdt Gross zich bezig met oefeningen op het droge. Hij verbeidt dan zijn tijd met het heffen van halters, een partijtje voetbal gaat-ie ook niet uit de weg. zoals Gross ook niet terugschrikt voor een duurloopje van een kilometer of achttien. Veel trainmgsarbeid verricht hij derhalve, maar in vergelijking met bijvoorbeeld de Amerikaanse zwemmers houdt Gross heel wat uren vrije tijd over. „Je kunt vier uur trainen en dan minder doen dan in twee uur", is zijn opvatting „Het ligt er maar aan hoe je instelling is". Wereldrecord Hem wacht op zondag een verbeten tweestrijd met de 19-jarige Amerikaan Mike Heath. Op 8 juni verbeterde Gross „bij toeval" zijn eigen wereldrecord (1 47.82, gevestigd tijdens het EK'83 in Rome) met 0 27 seconden Heath beantwoordde dat wapenfeit op de openingsdag van de Amerikaanse olympische 'trials' in Indianapolis met een tijd van 1.47.92 „Ik kan op die afstand niet meer dan m'n best doen. Is er iemand die beter blijkt te zijn dan ik. dan zal ik dat moeten aanvaarden". Zodat kan worden vastgesteld dat Gross met beide benen op de grond blijft staan, waar z'n door medaillekoorts aangestoken landgenoten te zijner ere de overtreffende trap bestormen. Maar het ivaren toch^de twee laatsi sprekers die voor een traan en et lach zorgden. Eerst Mimi Weinber die met heel zachte stem in feite nie opzienbarends zei, maar het besef dl zij het was. en misschien ook omdat zo zachtjes praatte, maakte dat all althans de meeste aanwezigen de tn nen over de wangen stroomden. E daarna wilde Gouri, stralend midde punt van vertedering, twee weken oil toen zijn vader vermoord werd, oo nog iets zeggen, in het Engels, en brak de spanning en zorgde voor eerste en laatste lach door z\ speechje te besluiten met te zeggt dat het fijn zou zijn geweest als zii vader deze plechtigheid had kunne meemaken, want dan had hij he misschien mee kunnen nemen nat het concert van Michael Jackson! Minuut stilte Aan het einde van de plechtighei zong cantor Avshalom Katz een he denkingsgebed en werden elf toortse ontstoken ter nagedachtenis van elf van Muenchen. Daarna mocht pers. die in groten getale aanwezi was en zoals gebruikelijk voor hl storende element zorgde door op a plechtigste momenten te flitsen of id presentatrice van de televisie) haar inleidende praatje te beginnet nog even napraten met de eregaste over de meest brandende kwestie dl door enkele sprekers werd aangt stipt, de onwil van het International Olympisch Comité om op enigerl ivijze de elf vermoorde Israeliscli sportmensen te herdenken: via plaquette of een minuut stilte. Montreal, vier jaar na het massacrI is dat al niet gelukt, in Moskou ach jaar later was er natuurlijk helemai geen sprake van. en ook nu zal het wel weer niet van komen. ..We hope er wel op. maar we verwachten hi niet", zei rabbi David Baron, die oo nog vertelde dat hij een Zweeds journalist gesproken had die er zij) bevreemding over had uitgesprokëj dat zeven maanden na het overlijdet van een bekend sportjournalist Amerika al een hal naar de goei man was vernoemd, en dat zoie simpels als een plaquette of een n{ nuut stilte voor die elf slachtoffers terreur na twaalf jaar nog niet kól worden verwezenlijkt. Althans ni binnen de Olympische gemeenscha Voor het vertrek van de Israéliscl Olympische ploeg naar Los Angelt ivas in Israel een herdenkingsplech tigheid gehouden, zoals dat ook voo Montreal al was gebeurd. Maar ee\ verzoek aan het Amerikaanse organ satiecomité iets (wat dan ook) te doei om de elf Israëliërs te herdenken, weti nu toch ook weer afgewimpeld. Oostbloklanden kwamen al niet, h$ was daarom verre van opportuui daar kivam het op neeri om nu ooi nog de Arabische landen voor he hoofd le stoten. Tja. De eregaste Shló nut Nir-Toor (zwemster, nog altij Israëlisch recordhoudster 100 e meter schoolslag, in 1972 ontsnap aan de terroristen), had nog de mees elegante oplossing voor deze genantl onwilligheid van de International Olympiérs. ,,Men wil deze verschrik kelijke gebeurtenis liefst zo snel moge lijk vergeten," zei ze. Tja, z<_ opnieuw. Dat is natuurlijk wel de we van de minste weerstand, als je ze het slachtoffer niet geweest bent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 30