PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EG blokkeert restitutie aan Britten Wetsontwerp inkomens trendvolgers ingediend Westen van Engeland op water-rantsoen LONDEN WOEDEND Pompbediende gedood bij overval in Vlissingen Akkoord met Molukkers in Capelle r Q$9 \NEEKEND BONDEN WIJZEN PLAN DE KONING AF 227e jaargang no. 176 Zaterdag 28 juli 1984 Later meer zon Veel bewolking, maar in de middag meer zon. Middaglempertuur 21 gra den, vrij krachtige, in de middag een matige westen wind Westhavendijk14S. Goes,Tel.01100-20G20 is DEN HAAG (ANP) - De mininumprijs voor een brood van 800 gram wordt met ingang van idag 6 augustus met drie cent verhoogd cn komt dan op 1.86 pilden. Ook de prijzen voor an dere soorten brood zul len evenredig stijgen. De prijsstijging is volgens de Nederlandse Bakke rij Stichting, die dit vrij dag bekend heeft ge maakt, onvermijdelijk omdat het bakkersbe drijf heeft te maken met kostenstijgingen, onder andere van grondstof fen. lonen en energie. Af gezien van de doorbere kening van het gewij zigd btw-tarief op 1 ja nuari van dit jaar is de broodprijs bijna een jaar lang met verhoogd. De huidige verhoging komt volgens de Stich ting neer op een prijs verhoging van anderhalf procent in een jaar. LONDEN, BRUSSEL - Britse politici zijn eensgezind diep verontwaardigd en bitter teleurgesteld over het besluit van het Europese Parlement de Britten bijna twee miljard gulden aan te veel betaalde contributie te onthouden. Premier mevrouw Thatcher is woe- De reactie van het Europese Parle- dend. aldus vrijdag dicht bij de rege- ment: als Londen Europa niet helpt, ring staande kringen, en staatssecre- kan het naar zijn centen fluiten. De taris Rifkind (buitenlandse zaken) plenaire vergadering overstemde vrij sprak van een „totaal onverantwoor- dagmorgen een eerder besluit van de delijk" Europees Parlement, dat een budgetcommissie van het Parlement, in zijn ogen „verachtelijk besluit" om het geld wel uit te betalen, met 212 heeft genomen. De oppositiepartijen tegen 70 stemmen Of dat de opstel- lieten zich in soortgelijke bewoordin- hng van de 'IJzeren Lady' Thatcher gen uit. soepeler zal maken, valt echter te Het Europese Parlement besloot vrij- betwijfelen Zij is doorgaans niet bang dagmorgen de 1,8 miljard gulden aan voor een stevig politiek gevecht, compensatie over 1983, waarover de De woordvoerder van de Britse Con- Britten de afgelopen maanden met servatieven in het parlement, Lord hun EG-partners zoveel ruzie hebben Douro. waarschuwde vrijdag al dat gemaakt, te blokkeren, omdat de deze beslissing „het haast onmoge- 0ng IIBritten, als enige van de EG-landen. lijk maakt" voor de Britse regering nen 1 J fge- snd Het pompstation aan de Sloeweg in Vlissingen. waar het drama zich afspeelde VLISSINGEN - Bij een overval op een benzinestation aan de Sloeweg in Vlissingen is vrijdagavond de pomp bediende, de 28-jarige J. J. Kloet uit 's-Heer Arendskerke om het leven gebracht. De moord moet voor 22.00 uur zijn gepleegd en is ontdekt door enkele klanten die hadden getankt en hun rekening wilden betalen. Het was vrijdagavond nog niet be kend op welke wijze het slachtoffer Is gedood Het onderzoek was afgelopen nacht nog volop op gang. De Vlis- singse politie wordt daarbij op ver zoek van officier van justitie mr T. H W Stein terzijde gestaan door het recherche-bijstandsteam. De moord is gemeld door enkele klan ten, die het pompstation binnen gin gen om hun rekening te betalen. Toen er niemand kwam keken zij over de balie en zagen zij het slachtoffer lig gen. De Vlissingse arts F G Snijder kon alleen de dood constateren. Naar verwachting wordt dit weekeinde sec tie verricht op het stoffelijk overschot. De Vlissingse politie kon ook nog niet zeggen wat uit het kantoor van het pompstation wordt vermist De direc te omgeving werd namelijk onmiddel lijk afgezet, in afwachting van het recherche-bijstandsteam uit Rotter dam De Vlissingse politie zou overigens graag in contact komen met mensen die menen iets opvallends te hebben gezien, eerder die avond of wellicht zelfs enkele dagen tevoren ?ge- vrijelijk onderhandelen over hun arbeidsvoorwaarden. eerste week van'VeT Parlement"ge- 0n(ler de trendvolgers valt volgens het kabinet ook personeel van bedrijfsverenigingen, omroepen en ziekenfondsen, faald. constateerde de Britse lord. Het kabinet heeft vrijdag een wetsontwerp hierover aan de Tweede Kamer gestuurd. De vakbonden hebben het ontwerp meteen van de hand gewezen hebben geweigerd de EG een voor- nog met extra geld voor 1984 over de schot te geven om een bankroet als brug te komen. Hij viel met name de gevolg van hoge landbouwuitgaven te christen-democraten voor hun steun vermijden. Het Parlement hoopt de aan het besluit aan. De centrum- regering-Thatcher te dwingen zich rechtse alliantie, gevormd door on- loepeier op te stellen bij de flnancie- der onderen christen democraten en DEN HAAG IGPD, - Het kab.net ul de loonnumte bepalen voor de trendvolgers. d,e gel„k zal z.ji. aan d.e Hng van de EG In 1984 en 1985. Brilse Conservatieven, heeft al In de --a.-o.-a Dit jaar komt de Europese Gemeen schap zo'n vijf miljard gulden te kort. Een deel daarvan zal met bezuinigin- gen worden gedekt, de rest moet extra Qjimmerv.een De Hoge Raad is Het kabinet heeft besloten af te zien wetsvoostel betrokken werkgevers- door ons land is ondertekend, ook de Doordelidstatenworaenoetaaia.ua van memng dat de jejder van de van het plan om in het wetsvoorstel en werknemersorganisaties. vrijheid van onderhandelen omvat, aiinans is ae opvatting van negen Nederlandse volksunie (NVU) J. de bevoegdheid op te nemen de sala- De- verplichtingen van de overheid uastaten. iNummer iu, uroot-oritid - Qjjmmerveen uit Den Haag zich rissen rechtstreeks te kunnen veria- Vakbonden hebben enige weken gele- voor de vrijheid van onderhandelen denkt daar anders over. yeen schuidig heeft gemaakt aan discrimi- gen. Ook is afgezien cao-partijen alge- den al aangekondigd bij de Interna- worden volgens de regering geregeld tan*3 h woprlL Thatrhpr natie door het doen van anti-semiti- mene aanwijzingen te geven hoe de tionale Arbeids Organisatie in Genè- in het niet door Nederland bekrach- oooascnap aie ae regenng-inatc. SChe uitlatingen 111 1982. In oktober beschikbaar gestelde financiële ruim- ve een klacht in te dienen als het tigde verdrag nr. 98 Dit verdrag heeft xeer op keer naar Brussel stuurt, ne 1983 werd de Hagenaar voor dit feit te te gebruiken. Het kabinet wil deze kabinet toch met het wetsontwerp geleid tot een aanzienlijke junspru- unanciele probleem is aaaraoor scnier veroordeeid tot zes weken gevange- wet uiterlijk op 1 april 1985 m werking zou komen, omdat dit volgens hen de dentie over de aanvaardbaarheid van onoplosbaar geworaen. ae nu ope nisstraf. De Hoge Raad verwierp zijn laten treden. Hoe groot die financiële vrijheid van onderhandelen aantast loonmaatregelen, nta beroep tegen dit vonnis van hei Haag- ruimte is zal in de begroting voor Het kabinet zegt m een toelichting op se gerechtshof. De gewraakte uitlatin- volgend jaar worden aangegeven, zo het wetsontwerp het niet eens te zijn gen had Glimmerveen in 1982 gedaan heeft minister De Koning van sociale met de uitleg van het deskundigenco- in een artikel in een neo-facistisch zaken en werkgelegenheid enkele we- mité van de Internationale Arbeids ken geleden gezegd tegen de bij het Organisatie, dat het verdrag, wat ook iober werkelijk platzak te raken. Los eindje Op de afgelopen EG-topconferentie geschrift. in juni te Fontainebleau zag alles er nog zo mooi uit. De partners hadden eindelijk, na veel mislukkingen, een blijvende regeling gemaakt voor de teruggave aan Groot-Brittannié van de te grote Britse bijdrage aan de EG-kas. De Britten, ook blij, toonden zich daarop bereid vanaf 1986 meer aan de Gemeenschap te gaan afdra gen. In hun opluchting dachten de overige landen dat Londen ook wel bereid zou zijn extra bij te dragen aan de oplossing voor de financiële problemen in 1984 en 1985. Helaas, dat was niet op papier vastgelegd. Het was, zo zei staatssecretaris Van Eekelen van Europese zaken achter af, „een los eindje". DEN' HAAG (ANP) - De zes Molukse gezinnen in Capelle aan den IJssel die begin januari op bevel van de rechter hun huis moesten verlaten kunnen terugkeren. De woningbouw vereniging treft met hen een regeling inzake de huurschuld en sluit desge wenst een nieuwe huurovereenkomst af. Dit is één van de resultaten van een overeenkomst die het actiecomi té van de Molukse bewoners van de wijk Oostgaarde, de woningbouw vereniging SVVV en het gemeentebe stuur van Capelle hebben gesloten. Minister Rietkerk heeft in het conflict bemiddeld. De overeenkomst is vast gelegd in de vorm van een afspraken- lijst die door de betrokken partijen is ondertekend De lijst is door Rietkerk aan de partijen voorgelegd Er bestaan uitzettingsvonnissen te gen nog eens 15 huurders. Ook met ben zal SVW een schuldaflossingsre geling treffen. De huurschuld moet binnen drie jaar zijn afgelost. Aan drie belangrijke Molukse eisen is in de overeenkomst echter niet tege moetgekomen: een huurplafond. geen huurverhoging de eerste tien jaar en vrijstelling van de huurharmonisatie- regeling. De Molukkers zullen daar voor echter procedures bij de Raad van State aanspannen, aldus een Woordvoerder. PLYMOUTH 1ANP1 Het Burrator-dnnkwaterreservoir nabij Plymouth op de grens van Devon en Cornwall in het westen van Engeland is door de grote droogte nog 'maar voor eenenvijftig procent gevuld. De situatie is ernstiger dan in 1976. Op veel plaatsen heeft hel in West-Engeland sinds februari nauwelijks meer geregend. (Van onze correspondent! LONDEN - De Brilse regering heeft meer dan 20 miljoen mensen in het westen van het land opgeroepen zuinig te zijn met water, om ernstiger maatregelen in de zeer nabije toekomst te voorkomen. Streken als Wales, het Merendistrict, Cornwall en Devon beleven de droogste periode sinds jaren; in hel noordwesten is in de periode vanaf januari zelfs nog nooit zo weinig neerslag gevallen. Daardoor zijn daar de drinkwaterreserves tot een bedenkelijk peil gezakt. Meer dan 20 miljoen Britten hebben De waterleidingbedrijven ln het nu te maken met een sproeiverbod. zuidwesten van Engeland hebben Gisteren waarschuwde staatssecre- enkele weken geleden al hun klan- taris Gow (huisvesting) hen in het ten voor het ultimatum gesteld óf Lagerhuis ernstig, zich aan dat ver- de helft minder water gebruiken, óf bod te houden, omdat anders draco- we moeten tot harde maatregelen nischer stappen, zoals tijdelijke af- overgaan. De eerste cijfers wijzen sluitingen van het waterleidingnet, uit dat dat doel lang niet is gehaald, niet langer te vermijden zijn. Het betekent dat de inwoners van Devon 'en Cornwall, streken die juist in deze weken overspoeld zijn met toeristen, vanaf 9 augustus met rantsoeneringen te maken gaan krijgen. Om toerbeurt zullen daar toe in deze gebieden regio's gedu rende 17 uur per dag worden droog gelegd De Labourpartij heeft inmiddels de regering de schuld gegeven van de waterproblemen in het westen van het land. Omdat de regering-That- cher de afgelopen jaren te weinig geld heeft gestopt in de waterlei dingbedrijven, kunnen deze geen adequate maatregelen nemen, al dus de beschuldiging. Bevoegdheid Een woordvoerder van de AbvaKabo zei het wetsontwerp bevoogdend te vinden. Vooral over de toetsing voor af of de afgesloten CAO's binnen de financiële ruimte blijven is de bond niet te spreken. De ruimte dient de uitdrukking te zijn van de ontwikkeling van de arbeids voorwaarden in de marktsektor Al leen dan is er volgens de AbvaKabo een evenwichtige ontwikkeling van arbeidsvoorwaarden mogelijk, waar onder arbVc Zdstijdverkorting Voorzitter F Thomasson van de Dien stenbond FNV reageerde woedend op het besluit van de minister. „Minister De Koning is wel erg hardleers" Tho masson kondigde aan dat zijn bond direkt 11a de vakantieperiode de draad van het verzet hiertegen weer zal oppakken. Penningmeester Kruithof van de CNV-bond voor ambtenaren en trend volgers (CFOi zei erg ongelukkig met het wetsontwerp te zijn. De juridische spitsvondigheden om onder het ver drag van de Internationale Arbeids Organisatie uit te komen zijn een puur budgettaire aangelegenheid, waar de argumenten bijgezocht zijn. aldus Kruithof Kruithof wil ook naar aanleiding van het wetsvoorstel nog geen acties aankondigen De Centrale van Middelbare en Hoge re Ambtenaren (CMHA) is ook niet tevreden met het wetsvoorstel van minister De Koning. Hoewel de be windsman op verschillende punten tegemoet is gekomen aan de bezwa ren van werkgevers en werknemers, blijft volgens deze bond het kernbe zwaar bestaan dat de minister bij het vaststellen van de beschikbare ruim te de mogelijkheid behoudt eenzijdig af te wijken van datgene wat de particuliere werknemers toekomt. Gasprijs De PvdA tn Amsterdam voelt niets voor de aangekondigde verhoging van de aardgas- prijs. De socialisten willen des noods de Gasunie passeren en elders gas kopen. (PAGINA 2) Zwendel De voormalige voorzitter van de voetbalclub Volendam lijkt een rol te spelen in de Canade se zwendelaffaire die onlangs aan het licht kwam. Frank Kramer is een van de (vele) gedupeerden (PAGINA 3) Zwemfenomeen De Amerikaanse zwemmers in de Olympische Spelen kijken met ontzag naar het Westduit- se zweinfenomeen Michael Gross Zal Los Angeles een tweede Mark Spitz opleveren? (PAGINA 10) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 4 Provincie: 5, 7 en 9 Sport: 10 en 11 13, 14, 15, 17. 19, 21 en 23 ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van super- en normale benzine gaan met ingang van maandag 30 juli met een cent per liter omlaag tengevolge van de ontwikkelingen op de internationale produktenmarkt. Diesel wordt dan, evenals gasolie cn huisbrandolie, twee cent goedkoper. De meest voorkomende prijzen izelftanki worden maandag super 180.8 cent. normale benzine 176.8 en diesel 114.8 De prijzen kunnen tengevolge van plaatselijke omstandigheden lokaal varieren, bij een bediende pomp is de benzine duurder In Hardenberg woedt een slag rond de benzineprijs. Het gevolg is dat de prijs er van zowel normale als superbenzine met 17 cent is gedaald. Shell verlaagde de prijzen in Hardenberg met. dit bedrag als reactie op een korting van zeven cent die de Chevron reeds met een stempelsysteem gaf. De Olympiade blijft uitdaging TJien estafetteloper zal y») I Hj vandaag in Los Angeles de fakkel naar het Memorial Coliseum dragen, die daar L._Jde Olympische vlam moet ontsteken En daarmee zal de start van deze 23ste Olympiade een feit zijn Zestien dagen lang zal de wereld via een golf van publiciteit present zijn bij de topprestaties van de top sport. Zestien dagen spanning rond om de vraag waar goud, zilver en brons terecht komen. De zomer van 1984 levert een aaneenschakeling van massaal meebeleefde internationale sportevenementen op Met als onbe twist hoogtepunt deze Olympische Zomerspelen in de negen miljoen in woners tellende metropool aan de westkust van de Verenigde Staten. In de aanloop naar het spektakel dat vandaag losbreekt in Los Angeles zijn deze Spelen in allerlei opzichten be kritiseerd. op hun sportieve gehalte betwijfeld, geboycot en aldus in hun bestaansrecht aangetast Toch wor den het, alleen al wat de deelname betreft, de Olympische Spelen van de records Want ondanks de boycot van de Sowjet-Ume met veertien andere Oostbloklanden in het kielzog is het nog met eerder voorgekomen dat 140 landen met in totaal 7800 atleten het in een Olympiade tegen elkaar opne men Voor de derde keer - om de woorden van IOC-voorzitter Juan-An tonio Samaranch te bezigen - „mist de Olympische familie een aantal van zijn leden" Dat was In Montreal (1976). dat was in Moskou (1980) en dat is nu weer het geval. Om verschil lende beweegredenen, maar (opnieuw Samaranch 1 .steeds eng verweven met zuiver politieke motieven". In het Olympisch ideaal zijn dat forse deuken. Maar de organisato ren van en de deelnemers aan de Spelen zullen ermee moeten leren leven, eerder dan dat ze over het vermogen beschikken dat soort te genslagen te verhinderen. Sport en internationale politieke krachtsver houdingen, sport en commercie, sport en veiligheidsvraagstukken. - het zijn geen nieuwe verwevenheden die zich juist bij de Olympiades zo scherp aftekenen. Sinds in 1896 de Olympi sche Spelen-nieuwe stijl volgens de denkbeelden van grondlegger Pierre de Coubertin in Athene voor het eerst hun vorm kregen is er van die span ningsvelden steeds het nodige voel baar geweest. Met dit verschil dat de invloeden van achtereenvolgens (en vermengd) politiek, veiligheidsrisico's en commercie de Spelen in juist de laatste twintig jaar zwaar onder druk hebben gezet Tragisch dieptepunt was de Palestijnse overval op de Is raëlische ploeg m het Olympisch dorp te Munchen in 1972, waarbij uiteinde lijk elf joodse sportlieden werden ge dood. De opkomst van de televisie, die miljoenen overal op de wereld in staat stelt om de Olympische Spelen als het ware ln de eigen huiskamer van begin tot eind mee te maken, heeft dat proces van beïnvloeding van buitenaf bijzonder versterkt. Nu en dan wordt de indruk gewekt dat be doeling en werkelijkheid van de Olympiade door dat alles worden overspoeld, vergiftigd zelfs. Ook in Los Angeles zullen die bij werkingen de komende zestien dagen weer openlijk en brutaal naar voren treden. Maar wat dat betreft zijn de Olympische Spelen aan de andere kant ook weer geen onrustba rende uitzondering. Internationale evenementen van ander slag (Eurovi sie-songfestivals. grote conferenties over wereldvraagstukken, over weten schappelijke ontwikkelingen! hebben er doorgaans ook sterk van te lijden. Het hoort allemaal bij de cultuur van gebeurtenissen op deze schaal Na tuurlijk gaat er een remmende wer king vanuit op de sfeer van de Spelen, haalt het een stukje glans weg. Maar daar moet dan aan worden toege voegd dat de topsport zichzelf ook vaak beduimelt met verschijnselen en incidenten die strijdig zijn mei de hoge olympische idealen Een min punt van een volstrekt andere catego rie voor de Olympische Spelen is de concurrentie van de kant van wereld kampioenschappen in tal van takken van sport; gebeurtenissen elk op hun terrein van vergelijkbaar kaliber met een vrij dichte regelmaat en goed voor steeds bredere deelname en belang stelling. Maar toch. - hoewel in toenemende mate omstreden en bekritiseerd, de Olympische Spelen blijven voor honderdduizenden sportlieden in de wereld de grote, vierjaarlijkse uitda ging, als krachtmeting aan de absolu te top een belevenis van niet te evena ren waarde En voor miljoenen sport liefhebbers en sportbelangstellenden zijn die Olympiades het summum van sportieve prestatie en show. een groots spektakel waar steeds opnieuw een poging wordt ondernomen een sfeer te scheppen die grenzen doet wegvallen terwijl dat elders maar zo weinig wil lukken Daarom zullen - hoe gedevalueerd misschien ln be paalde opzichten - Olympiades zoals er vandaag een wordt geopend in Los Angeles blijven terugkeren en zal de wereld steeds opnieuw met adembe- neming toekijken wat daar gebeurt. Bovendien blijkt telkens dat Olympi sche Spelen een uiterst gewild object betekenen om als gastland voor te fungeren Juist deze week heeft Ne derland zich gepresenteerd als kandi daat voor het evenement in 1992 Een competitie daarvoor, nu al volop gaande, zegt genoeg over de toekomst van de Olympische Spelen. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1