DE STENEN SPREKEN... nieuw licht op de nachtwacht ROYAL TEA op visite bij de koningin de harde acties van de baskische obelix 14 ZATERDAG 28 JULI 1984 PZC/weekendkrant 19 Basken zijn er trots op. dat ze een apart volk vormen. Sommige fanatieke nationalisten in Baskenland houden zelfs bij hoog en bij laag vol. met verwijzing naar pseudo-wetenschappelijke studies, dal de Basken een apart ras zijn. Wat daar ook van waar moge zijn, zeker is, dat wanneer men 17 Spanjaarden uit evenzovele regio's op een rij zou zetten, het niet zoveel moeite zou kosten om de typische Bask er tussen uit te halen: de doorsnee Bask is klein en gedrongen, sterk behaard en met een potig uiterlijk. Basken lijken synoniem met kracht, broek werkt en een metschuimrub- Vandaar dat het ook niet verwonder- ber verstevigde hes over zijn schou- lijk is. dat alle Baskische cultuurui- ders trekt. Die band is hard nodig tingen doorspekt zijn met mannelij- als bescherming van de nieren en de ke krachtpatserij, terwijl wedstrij- rugwervels", ligt Perurena toe, den met rammen, die elkaar kopsto- ,,want die krijgen het met zo'n ge- ten uitdelen tot een van de twéé er wicht zwaar te verduren. Maar met groggy bij neervalt, of wedstnjden de nodige voorzorgsmaatregelen en met ossen, die kolossale brokken een goede training, gewichtheffen en graniet over het dorpsplein slepen, gymnastiek om soepel te worden, mateloos populair zijn, waar grote loop je in deze sport niet meer risi- bedragen op gewed worden co's op blessures dan in andere spor- De bevolking van Ochandiano. een ten" dorpje op de hoogvlakte tussen Bil- Als in meditatie stelt Perurena zich bao en Vitoria, is op het jaarlijkse vervolgens op voor een immens mas- patroonsfeest dan ook massaal uit- sief blok van 261 kilo. „Mijn kracht gelopen om op het dorpsplein de ligt ten dele in de concentratie Ik huzarenstukjes van de Baskische probeer tegen mijn stenen te praten Herculessen te bewonderen Een zestal houthakkers („aiskolaris") gaat met vlijmscherpe bijlen zes for se boomstammen te lijf. die in een ommezien van tijd aan splinters ge- hakt worden Maar het hoogtepunt Dat verlicht een beetje het gewicht" van het dorpsfeest vormt het optre- Maar 2ei kilo blijft toch 261 kilo. Na den van een 28-jarige slager uit Lei- een di e zulM slaat de Baskische za. Inaki Perurena, wereldrecord- reus zijn vingers onder het blok trekt het zonder noemenswaardige krachtinspanning op de gewatteerde knieèn, kantelt het op zijn borst en wipt het tenslotte soepel op de schouders. De operatie wordt drie maal herhaald, waarna het blok met een doffe klap op een lege autoband neerploft Als toegift heeft Perurena nog iets extra's in petto met één hand tilt hij vervolgens een blok van gerrit jan hoek houder steentillen. obelix Perurena is een soort vleesgewor den Obelix uit het stripverhaal, zon der vlechtjes weliswaar, maar lompsterk. 124 kilogram spieren bundels. In januari van dit jaar slaagde Peru rena erin om in San Sebastian een 200 kilo met, gemak omhoog rotsblok van maar liefst 285 kilo op zijn schouders te werken, waarmee Concurrenten heeft de massieve Pe- hij een historisch wereldrecord ves- rurena dan ook nauwelijks meer. ..In tigde „Maar toverdrank is er niet bet verleden hebben twee tillers wel aan te pas gekomen merkt Perure- eens 250 kilo gehaald met twee han- na minzaam op. „Het enige geheim is den. maar niemand is er ooit in gezond eten en leven als een sport- geslaagd om meer dan 185 kilo met man". één hand te tillen Daarom doe ik Al op zijn tiende begon Perurena alleen nog maar exhibities, want stenen van wat minder kaliber om- concurrenten heb ik allang met hoog te werken. Dat ging hem zo meer' gemakkelijk af dat hij 11 jaar gele den besloot om voor publiek op te nmhitipUK treden Ieder optreden begint met 'c" 5 hetzelfde ritueel: een helper gordt Maar ook Perurena is ambitieus een meterslange zwarte band om het genoeg om zijn grenzen te verleg- middel van Perurena, waarna hij gen. om nog meer te tillen. „Op dit zich in een speciale eewatteerde moment is mijn limiet 285 kilo. maar mijn illusie is de barrière van de 300 kilo tedoorbreken. Maar vergis je niet. dat verschil van 15 kilo is net zo moeilijk als een paar centimeter verschil bij het hoog- of verspringen. Dat record versprin gen van Bob Beamon van 8,90 meter is toch ook nog steeds niet gebroken, al komen sommige springers er dicht bij". Een extra obstakel vormt het strak ke reglement, dat voor de Baskische plattelandssporten geldt „Dat regle ment schrijft voor. dat het materiaal uitsluitend uit graniet rotsblok mag bestaan en dat het niet verzwaard mag worden met lood of ijzer. Stenen van 300 kilo zijn er genoeg Alleen krijgen die zo'n omvang, dat je er bijna geen grip meer op hebt. Daar om is het zaak om een steen van graniet met een grote dichtheid te vinden, van geconcentreerd rotsma teriaal, die je nog goed kan omvat ten" De Baskische kolos weigert bijna verontwaardigd het steentillen af te doen als louter folklore „Het steen tillen is een typisch Baskische sport, die elders niet bedreven wordt. Maar het sambo vind je ook alleen maar in Japan. Laatst heb ik bij het Euro pees kampioenschap gewichtheffen m Vitoria een exhibitie gegeven en de beste gewichtheffers uit de Sov jet-Unie en Bulgarije hebben toege geven, dat het steentillen wel dege lijk een serieuze sport is". Perurena ziet het als zijn missie het steentillen ook buiten Baskenland meer bekendheid te geven „Onlangs is hier een Japanse filmploeg ge weest om opnamen te maken en vorige week ben ik nog op de Spaan se tv in Madrid geweest Misschien dat ik op die manier het steentillen ook huiten Baskenland wat popu lairder kan maken". Maar voorlopig is het monopolie van de Baskische Atlas nog onaan getast. Terwijl een lokale favoriet, roodaangelopen als een pompoen, met grote moeite 125 kilo omhoog- werkt, licht Perurena bijna achte loos zijn twee menhirs van bij el kaar 461 kilo in zijn karretje. Het enige dat de kolos dwars zit, is dat zijn record nog steeds niet vermeld staat in het beroemde recordboek van Guinness. „Misschien had ik die heren moeten uitnodigen. Maar ik ben bereid om waar ook ter wereld een nieuwe recordpoging te wagen in aanwezigheid van iemand van Guinness". De 21.000 trouwe onderdanen die er dit jaar bij zijn geweest, praten er nóg over. De rest van het volk moet maar afwachten of dan misschien volgend jaar zomer de felbegeerde blauwe uitnodigingskaart in de bus valt. Elk jaar nodigt de Britse koningin Elizabeth een dwarsdoorsnee van haar volk uit om op het koninklijk paleis in Londen, Buckingham Palace, een kopje thee te komen drinken. Drie keer in de maand juli wordt zo'n tea-party gegeven, waarbij de majesteit steeds voor zo'n 7000 gelukkigen als gastvrouw optreedt. Een nog Engelser plekje dan het gras- Rolls door de poort te laten rijden. Op Om het beeld af te maken het gras veld achter het koninklijk paleis is er de binnenplaats wordt dan door een veld gaat geleidelijk over in de ko- dan niette vinden Men stelle het zich iakej het portier geopend, en via een nïnklijke tuin (het hele complex van voor: een paar duizend Britten met speciale ingang gaat het dan linea Buckingham Palace is 20 hectare een kopje thee en een klein cakeje in recta naar het grasveld. groot), die arm aan bloemen maar rijk de hand zich bezig houdend met Daar gaat men gewoon tussen de aan buitengewoon grote bomen blijkt beschaafde conversatie waarbij „O geWone mensen in staan, met die al te te zijn, en die bovendien wordt opge- dear of ..Good Gracious de krach- «erd door een vijver waarin hardroze ügste termen zijn die worden ge- - hoord. Iedereen heeft zich aan de kledingin- structies op de uitnodiging gehouden. En dus zijn dc mannen bij voorkeur narimktfpliikp trekleer! in ineket nlus hnee hoed naarUkKellJKe_ henk dam flamingo's op hun dunne pootjes doen alsof ze elders zijn 'gang gekleed in jacket plus hoge hoed waarin de nnuse standen z0 Terug naar het grasveld. Al pratend, (hoewel de majesteit sinds emge jaren exceIleren En dan ls het wachten op al lhee drinkend en al peinzend over ook donkere pakken uiteraard met dj, k0nmgln die om vler uur precles de vraag waarom Britlen in jacket |t overhemd en met te opzichtige haar ma doorgaPa^ in ■- stropdas, goed vmdtl De dames dra- gezelschap van enkelen van haar gen een cocktailjurk en altijd een „ordende familieleden, hoed. toch zoveel op pinguïns lijken, zie je voor je ogen een hoefijzervormige gang ontstaan, omgeven door de feestgangers. Dat is het pad dat de koningin straks zal kiezen. Om vier uur precies spelen de twee- Jammer toch dat men overal mensen tentet! vindt die zich niet weten te gedragen. Het graSveld (met gras dat zo te een van de parties van dit jaar was minstens twee keer per weck flink bands eindelijk hetzelfde: het i» net een onderwijzeres die de oprecht met de maaier ervan langs krijgt) volkslied, dat wordt ingezet op hel verbaasde menigte pamfletten in de WOrdt aan twee kanten omzoomd moment dat de in een zeer geel man handen drukte waarop te lezen stond: door ecn lange, groen-blauw ge- telpakje gestoken koningin, in het „Greenham Common vrouwen zijn streepte tent' Een daarvan is voor de gezelschap van haar man Philip, op overal" gewone mensen, de andere voor het ^monumentale trappen achter het a corps diplomatique plus de konink- Maar dat is een risico dat men loopt jjjk familie. als men besluit het volk op de paleis- gronden toe te laten En incidenten als deze zijn trouwens schaars de eer Ln de wordt thee geschonken. paleis verschijnt Iedereen wacht beleefd tot de laatste tonen van ..God Save Our Gracious Queen" verklonken zijn. en dan be geeft Elizabeth Regina zich onder de te zijn uitgenodigd plus de enorme En een thee zetten dat kan de mensen Eerst wordt ze aan enkele sociale controle van de overige thee- majesteit. Geurige, krachtige India- hooggeplaatsten (diplomaten, hoge drinkers is zo groot, dat men, hoe thee' geschonken in witte kopjes met geestelijken, hoge militairen) voorge- radicaal ook, het wel uit zijn hoofd een gouden rand van het eigen merk stejd Qan i00pL ze de rijen wachten- laat de stem van zijn hart te volgen van de koningin (Elizabethan fine den af bone china, staat er tenminste op de Iedereen hoopt dat het oog. van dE onderkant van de kopjes te lezen). koningin op hem haar valt Sommige J Daarbij kan men zich naar wellust onderdanen zijn daar zo kien op. dat Hoe gaat het op zo'n koninklijk feest- (hoewel gadegeslagen door de overige zp met eens een kopje thee hebben i, toe? Het feest beeint al, als de gasten, dus toch ook weer met hele- Eedronkela maar al dlrect dl, z,,„ Sasten zich vanaf een uur ol drie maal naai wellust) bedienen van de gaan staan Maar slechts enkelen valt mogen bezighouden met die meest hoog opgetaste cakejes, dunne boter- de eer daadwerkelijk te beurt Engelse aller bezigheden: het hammetjes, soesjes, vruchtengebak- bezdj van uniform en rolstoel queucn, in dc rij staan dus. Kwart jes en dergelijke Die zijn niet erg blijkt tol voordeel te strekken Deze over drie precies zwaaien de poorten smakelijk, want duidelijk van de mensen worden vrijwel steeds aange- van het paleis open. en komen de grootbakker rijen langzaam in beweging. Tijwei steeds aange- sproken door huit vorstin. Wat ze Maar men begrijpt dat die concessie twMn dle „aar ,och volsIage„ onb(.. kende mensen zegt' Het antwoord - ivcuuc ni'riiecjt hcki. net atiL-vvjuiu j depoort geef je aan een. .Yeoman staf nu eenmaal kwalijk opdracht daarop werd twee laar geleden gege- =n in een nrehaiceh rnnrl pn oppI trei.-en *7plf GOftn ciarHhtHnntudbUnc ven in het boek „The Royal Book Of een in een archaisch rood en geel geven zelf 5000 aardbeientaartjes, gekleurd uniform gestoken lakei, ook 7000 stukjes cake en 10.000 gebakjes LTsts*'* wel bekend staand als ..beefeater") je te maken. De mensen hebben het al itaart af. en dan gaat het door een druk genoeg met het distribueren van De twee vragen die de koningin het binnenplaatsje, een gang en een zaal de 1800 liter thee die er op een zo'n meest stelt, zijn Hoe lang wacht u waarlangs zich grote kasten vol ko- dag doorgaat hier al?' en „Waar komtu vandaan7' ninklijk porselein bevinden, naar de Op het grasveld staan her en der Prins Philip, aldus dit zelfde en ton. groene opklapstoeltjes. alsmede twee hoogstvermakelijke boek, vraagt De geprivilegeerden in de Britse sa- ronde tenten waarin zich een bandje meestal „Wat voor beroep heeft u? tnenleving ontsnappen aan dit stukje bevindt (waarvan er op elk gegeven Als dan het antwoord op die vraag tolklore. Zij mogen hun chauffeur de tijdstip altijd wel een bezig is met luidt „Ik ben postbode" zegt de opdracht geven hun van een speciale het spelen van het onvermijdelijke prins-gemaal weei „Ah. dus u bent sticker voorziene Bentley, Daimler of „Tea For Two"). postbode De vraag waarom er op Buckingham Palace elk jaar weer drie tea-parties worden gegeven, is snel beantwoord: omdat het hier om een traditie gaat (dat is in Engeland het beste ant woord op elke vraag). Koningin Vic toria begon ermee, in 1865, toen ze enkele zorgvuldig gekozen diploma ten. politici en juristen op de thee uitnodigde. Rond 1900 had het idee al flink wortel geschoten Elk jaar werden toen de tuinfeesten gegeven, en er werd be hoorlijk bij geserveerd ook. Boter hammetjes met rosbief, ham, kip en tong gingen in die jaren grif van de hand. evenals aarbeien-compote, ijs, wijn en fruit In die eerste jaren was het beste nog niet goed genoeg voor de gasten van de koninklijke familie Zilveren be stek en kostbaar porselein waren toen nog heel gewoon. Daar maakte ko ning Edward VII een eind aan toen in één zomer bij de geleidelijk uitgedijde feesten niet minder dan duizend thee lepeltjes bleken te zijn gestolen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden er geen tea-parties in het koninklijk paleis gegeven, maar di rect daarna werd dc goede gewoonte, weer hervat. In die eerste jaren na de oorlog waren het spectaculaire bij eenkomsten vol exotisch geklede gas ten uit de Gemenebest-landen. Het protocol beheerste deze tea-par ties nog van begin tot einde. Dat is in deze tijden van vergravende zeden iets minder geworden, al is er nog steeds de merkwaardige regel dat uitgenodigde echtparen wel hun on getrouwde dochters van 18 Jaar en ouder mogen meenemen, maar niet hun zonen straatveger Wat wél veranderd is, is dat er door het koninklijk paleis steeds meer naar gestreefd wordt, een dwars doorsnee van het hele volk uit te nodigen, in plaats van alleen de up per-ten. In 1967 haalde straatveger Ben Railton nog alle kranten omdat hij door de koningin was uitgeno digd, nu is zoiets heel gewoon. Op een tea-party in de tuin van Buckingham Palace kan men nu bis schop naast, kantoorklerk zien staan, en admiraal naast kippenslachter. Al len doen nadrukkelijk hun best zo gewoon mogelijk te doen, allen pre tenderen dat het de normaalste zaak van de wereld is. dat ze hier „cucum ber sandwiches" aan het eten zijn. Allen ook beleven hun mooiste mo ment pas na het feest. Dan mag men door de immense poorten van Buc kingham Palace weer naar buiten, door de afzettingen waarachter hon derden dagjesmensen zich staan te vergapen. Dat maakt het lange wach ten en de droge cakejes meer dan goed... Je kunt de intimiteit 'liitect W. G. Quisl de man die het Rijksmuseum heeft ontdaan van no deloze betimmeringen en stoffering. Hij heeft De Nachtwacht en dc grote verwante schilderijen van de Schut terij geplaatst tegen een achtergrond van crèmekleurig linnen. Ecn helder licht glijdt over hel schilderij van Rembrandt en niemand vraagt zich oog langer af of het van boven of van opzij komt, of het zuidwestelijk dan wel koel noorderlicht is. De architect zegt „Het is een avon tuur Maar zo durven wij het aan de mensen voor te stellen Eerlijk gezegd Seloof ik dat De Nachtwacht het ook goed zou doen in een fabriekshal, maar die gelegenheid zal zich wel nooit voordoen". Rijksmuseumdirec teur dr. Levie zegt over zijn bestseller: ..Het doek is ooit gemaakt voor een schemerige ruimte En ons uitgangs punt is nu alleen dat je de donkere partijen in het schilderij goed kunt lezen. Dat die met dichtvloeien Het geharrewar over de juiste belich ting van De Nachtwacht is al honderd iaar aan de gang Er is een tijd geweest dat het doek samen met de Schuttersmaaltijd van Van der Helst In het Trippenhuis in het centrum van Amsterdam kon worden bewonaerd. Bij de opening van het Rijksmuseum in 1885 had De Nachtwacht echter een ereplaats gekregen proeflokaal Schilders en schilderijen hadden, meende men toen, noorderlicht nodig en in De Nachtwacht-zaal was de zuidzijde van het plafond dichtge- roeli meijer maakt. Maar die opvatting verander de toen het grote schilderij tijdens de inhuldiging van koningin Wilhelmi- na in 1898 werd uitgeleend aan hel Stedelijk Museum. Daar zag men de donkere schutters rond het kleine meisje plotseling in een ander licht: zijlicht De kritiek op de sombere Nachtwacht-zaal groeide en de koningin benoemde een deskun dige commissie die uit 26 leden be stond onder wie de schilders Breitner. Mesdag en Jozef Israels In het proeflokaal - een apart gebouw met een draaibaar plafond - is geëxperi menteerd met het licht en na een jaar adviseerde de commissie dat er een nieuwe zaal moest komen niet 4,mu- westelijk zijlicht In 1906 werd die zaal in het Rijksmuseum geopend en daar na bleef het schilderij rustig hangen lot in de jaren '20 een ander museum beleid ontstond. De Nachtwacht keerde terug naar de eigen zaal waarin een glazen kap was aangebracht Derüg jaar geleden ls De Nachtwacht-zaal gemoderniseerd en de marmeren zuilen en gouden decoraties verdwenen onder een ver laagd plafond. In de sobere zaal hing het schilderij op de westwand Tot hel in 1975 door een bezoeker werd be schadigd. Na de restauratie konden duizenden binnen- en buitenlandse bezoekers hel door schijnwerpers ver lichte schilderij De Nachtwacht bekij ken in een verduisterde zaal en op gepaste afstand. inbraak Architect Quist heeft De Nacht wacht-zaal terug gebracht in de stijl van zijn negentiende eeuw se voor ganger P. J. H. Cuypers. Quist zegt: „Cuypers had toen geen problemen met vochtigheid cn temperatuur. Hij kon zich concentreren op een goede ruimte. Hij bouwde mooie raampar- tijen met enkel glas en ijle raamstij- len. Een modern museum heeft nu een pakket glas nodig dat vier keer zo dik is cn zowel uv-stralen als inbre kers tegenhoudt In de eregalerij die is gebouwd boven de onderdoorgang van het Rijksmu seum vormde de vloer een groot pro bleem De ouderwetse stenen con structie fungeerde als een koude bui tenmuur Dit jaar heeft men de par ketvloer verwijderd en een schil van de stenen vloer weggehakt Na isola tie werd een nieuwe betonvloer ge stort en het hoogteverschil met de Kabinetten aan weerszijde werd weg gewerkt. Nu is de eregalerij waar de grote internationale meesters hangen een mooie heldere ruimte geworden Er zijn parketvloeren en gekalkte mu ren en ieder kabinet is afgewerkt met een zacht tapijt. De toegang tot de galerij is voorzien van glas. waardoor de ruimte luchttechmsch dicht is maar toch een open indruk maakt Vanuit De Nachtwacht-zaal kijkt ar chitect Quist tevreden naar de nieu we eregalerij en zegt: „I)e mystiek is weg. maar veel architectonische ele menten zoals zuilen, dragende heel den en balken zijn in ere hersteld. Zo hebben we ons respect kunnen betui gen aan Cuypers. de bouwer van dit mooie r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19